Bouw kleine gezinswoningen nodig Geen maatregelen tegen stakende ambtenaressen Het laatste avondmaal voltooid Instituut: minder accent op eenheden voor jongeren PvdA-raadslid laakt inkrimping bij NZH Leidse stadsrubriek DINSDAG 24 MAART 1981 LEIDEN - Tweeëneenhalf jaar heeft mevrouw Prins uit de He renstraat erover gedaan. Maar nu het schilderij klaar is, kijkt ze er ook met gepaste trots naar. 'Het laatste avondmaalis haar levenswerk, zegt de 69-jarige amateur-schilderes. Vroeger was ze naaister en had ze bovendien een gezin met zes kin deren te onderhouden. Met schil deren begon ze pas achttien jaar geleden, nadat haar moeder was overleden. Toen stond ze zo losjes het portret van haar moeder te te kenen, waarop een inwonend student haar talent 'ontdekte'. De student raadde haar aan naar de Academie in Den Haag te gaan. Tot ieders verrassing werd ze daar toegelaten en begon ze een schil dercursus. Eens in de week volg de ze anderhalf uur lang het on derwijs in de schilderkunst. Dat duurde vijf jaar. Tot ze op aan drang van haar echtgenoot er mee stopte. Later heeft ze nog een jaar bij de Leidse schilder- en te kenacademie Ars Aemula Natu rae les gehad. "Vanuit een druk en moeilijk leven ben ik gaan schilderen. Door al het verdriet. Ik weet eigenlijk zelf niet, waardoor het zo goed gaat. Maar dit schilderij is voor mij heilig", vertelt mevrouw Prins. Voor Het Laatste Avondmaal heeft ze een prent uit een kinder bijbel als voorbeeld genomen. Op lei deM Wethouder belooft gemeenteraad: mnl. Mevrouw Prins en haar levenswwerk een gegeven moment merkte ie mand op dat enkele figuren, waaronder Jezus, blond haar hadden. "Blonde joden moet je met een lantaarntje zoeken", zegt mevrouw Prins "Daarom heb ik het toen maar veranderd". Ook de voorwerpen op tafel ver schillen van de prent in de kin derbijbel. "Alleen het brood en de wijn heb ik geschilderd. Dat is het lichaam. Ik ben protestant en heb het fruit maar weggelaten legt ze uit. Haar huis hangt vol met vooral portretten, waaron der ook enkele zelfportretten. Maar Het Laatste Avondmaal olieverf op linnen., staat als het pronkstuk midden in de kamer. Ze heeft alles zelf gemaakt, ook het linnen gespannen en de hou ten omlijsting. Als lid van de schilderclub voor bejaarden in Tuinstadwijk houdt houdt me vrouw Prins de geboortestad van kunstschilder Rembrandt in ere. "Kijk", zegt ze. "Die hand van Judas, daar heb ik twee dagen over gedaan om het zo te krij gen". LEIDEN - Vrouwlijke gemeente ambtenaren die op 30 maart wil len meedoen aan de landelijke vrouwenstaking tegen onder meer de abortuswet zullen niet bang hoeven te zijn dat ze een dag later op straat komen te staan. Wethouder Fase antwoordde dit gisteravond tijdens een vergade ring van de gemeenteraad op vragen van de PvdA—raadsleden Van Dongen. Fallaux en Koning. Even daarvoor had fractie-voor zitter Peters de interpellatie aan gevraagd, omdat hij een duidelij ke uitspraak van de Leidse wet houder wilde. Peters: "Er zijn publicaties geweest waarin stond dat er maatregelen zouden worden genomen tegen vrouwen die meedoen". Niet iedereen zag overigens het nut van deze interpellatie in. Zo zei VVD-er Kuijers: "Het was toch al veel eerder bekend dat dit de ze staking zou worden gehou den. Waarom moet er dan nu op eens over worden gepraat". De discussie vond echter toch plaats, omdat de meeste raadsle den het met Peters eens waren dat het om een "spoedeisende zaak" ging. "Heeft u begrip voor de redenen waarom vrouwen op 30 maart staken", was één van de vragen die wethouder Fase kreeg voor gelegd. In het algemeen ant woordde zij: "Wij hebben daar wel gevoel voor. Er zullen dan ook zeker geen zware maatrege len worden genomen tegen vrou wen die meedoen. Zij zullen mis schien hoogstens een snipperdag moeten opnemen". "En dat geldt ook voor de mannen die afwezig zijn, omdat ze op die dag gezinsverantwoordelijkheid moeten dragen", ging Fase ver der. PvdA-er Van Dongen vroeg zich af er niet een oogje dicht kon worden gedaan als mannen tussen de middag of aan het eind van de dag wat eerder weggin gen. Fase stelde dat zij niet bang was dat het ambtenarenapparaat op 30 maart stil komt te liggen door de staking. "Ik hoop anders dat de gevolgen goed merkbaar zul len zijn", zei PPR-raadslid Van Oosten. CPN-er Brands kon zich daarin geheel vinden. "De gemeente mag het best voelen dat de vrouwen staken", zei hy. "Staken doe je tenslotte niet zo- Aansluitingen busvervoer op Schiphollijn LEIDEN - Minister Tuijnman (Ver keer en Waterstaat) heeft inge stemd met een aantal wijzigin gen in het buslijnnet zodat er aansluitingen komen op de nieu we stations langs de Schiphol lijn, die op 31 mei zal worden ge opend. Alphen aan den Rijn. Leimuiden, Lisse, Uithoorn. Aalsmeer. Am stelveen. Hillegom, Badhoeve dorp en Amsterdam West krijgen een rechstreekse openbaar-ver- voerverbinding met een station aan de Schiphollijn. In afwachting van een definitieve beslissing van de commissie Ver- voervergunningen zal de snel- buslijn Amsterdam-Den Haag (via Oegstgeest en Wassenaar) op werkdagen tijdens de spits wor den gehandhaafd. Een nieuwe busdienst van Oegst geest naar Den Haag-West gaat van maandag tot en met vrijdag rijden en heeft tijdens de spitsu ren zijn beginpunt in Lisse en Sassenheim. LEIDEN In de toekomst zullen er naar verwachting nog meer kleine gezinnen komen. Dit betekent haast automatisch dat er meer drie— en vierkamerwoningen moeten worden gebouwd. Deze prognose valt te lezen in de vandaag verschenen nota "Knelpunten in de volkshuisvesting te Lei den" van het Research In stituut Gebouwde Omge ving (kortweg RIGO) uit Amsterdam. Bij het boekwerk zijn ruim dertig vragen gevoegd. Het is de bedoe ling dat enkele tientallen voorna melijk Leidse organisaties waar onder de stichting Leidse Stu dentenhuisvesting, de Neder landse Bond van Makelaars en het Komité "Iedereen wil wo nen" zich daarover buigen. Op 15 april kunnen zij dan in het stadhuis hun antwoorden geven. De reacties die worden gespuid zullen zoveel mogelijk worden verwerkt in de definitieve versie. Die nota wordt in het najaar ge presenteerd en moet daarna door de gemeenteraad worden vastge steld. Eind vorig jaar kreeg het RIGO. dat al eerder klussen voor de ge meente Leiden uitvoerde, van het gemeentebestuur de op dracht een nieuw volkshuisves tingsplan voor '82 en de daarop volgende jaren te ontwikkelen. Achterliggende gedachte is o.a. dat er een betere gemeentelijke planning moet worden ontwik keld. Zodat er in de toekomst makkelijker prioriteiten kunnen worden gesteld. Het volkshuisvestingsplan zal vol gens het RIGO o.a. moeten lei den tot budgetafspraken met de hogere overheid. Dit zijn afspra ken over aantallen en bouwkos ten van woningen waarvoor de gemeente Leiden een beroep zal doen op de subsidieregelingen. Supertanker Over de directe resultaten van een plan nieuwe stijl wil hel RIGO geen onduidelijkheid laten be staan. "De planning van de volkshuisvesting zal niet onmid dellijk tot klinkende resultaten leiden. En even verder: De volkshuisves ting heeft wel wat weg van een supertanker. Het duurt geruime tijd voordat een koerswijziging effect sorteert. Alleen het afrem men gaat gemakkelijker in de volkshuisvesting". Het belangrijkste knelpunt, dat viel te voorspellen, betreft het simpele feit dat er de laatste ja ren te weinig woningen zijn ge bouwd. "Het wachten is op de grotere stromen woningwet- bouw in de uitbreidingsgebie den". Een tweede knelpunt schuilt in de verdeling: minder grote woningen en meer drie ën viekamerwoningen moeten er komen. Dit betekent echter ook dat er een minder zwaar accent komt te lig gen op de bouw van kleine wooneenheden voor studenten en werkende jongeren. "Voor de ze groepen zullen daarom andere vormen van nieuwbouw en voor al delen van de bestaande voor raad toegankelijk moeten wor den gemaakt". Het beeld van de woningdistribu tie is somber vindt het RIGO. Bovendien stelt het instituut dat de huidige werkwijze van bureau huisvesting weinig flexibel is. "Mogelijkheden voor een inge schrevene om de wachttijd te beïnvloeden door bijvoorbeeld met een minder gewenste of ge schikte woning voorlopig genoe gen te nemen zijn schaars". De woningbouwcorporaties meer bij de verdeling betrekken zou zinning kunnen zijn. oordeelt het RIGO. "Experimenten elders hebben aangetoond dat een ac tieve rol van de corporaties in de woningtoewijzing bij kan dragen aan de effectiviteit van de distri butie". nieuwbouw worden ingelopen? Of kan een deel van het tekort ook worden opgelost via herver deling van de woningvoorraad. Zo ja. door welke maatregelen?" "In welke mate moet de behoefte voor studenten in de Leidse bouwprogrammering worden opgenomen?" "Welke criteria moeten naar uw oordeel worden gehanteerd om te worden aangemerkt als "ur gent woningzoekend?" "Moet naar uw oordeel bij de wo ningtoewijzing meer greep wor den verkregen op de woningen van particuliere verhuurders?" "Moet de wonintoewijzing in handen van de gemeente blijven, of is het gewenst om deze geheel of voor een deel over te laten aan anderen, met name de woning bouwcorporaties?" Ten slotte: "Welk effect verwacht u en welke prioriteit kent u in dit verband toe aan de leegstandsbe- strijding?" Tentoonstelling Leiden-Oxford LEIDEN De Lord Mayor burge meester) van Oxford. Mr G Woodward, heeft gisteren de foto tentoonstelling Leiden-Oxford in de Waag geopend. Deze tentoonstelling wordt gehou den in het kader van de jubi leumviering van de uitwisseling tussen beide universiteitssteden die 35 jaar geleden op gang kwam. De viering van dit jubi leum duurt een volle week en de plaats van handeling ie Leiden. Enkele tientallen 'Oxontons' zijn onder aanvoering van hun Lord Mayor naar de Sleutelstad afge- reist om het zevende lustrum van de uitwisseling te vieren. Mor genavond wordt een herden kingsdienst gehouden in de Hooglandse Kerk waar onder meer dr. A J. Vis (ex-burgemees ter van Leiden) en Albert Milha- do (de 'uitvinder' van de uitwis seling) zullen spreken. Op de foto mr Woodward in gezel schap van burgemeester Goekoop rechts). Vragen Op basis van o.a. deze knelpunten zijn de vragen geformuleerd die de verschillende organisaties on der hun neus krijgen. Om er en kele aan te halen. "Moet de achterstand geheel via Meer tegenstand bieden LEIDEN - "Het openbaar vervoer van de NZH moet ter discussie wor den gesteld". PvdA-raadslid Van der Pluijm zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Het beleid van de NZH kwam ter sprake in verband met het feit dat er een aanvullend bedrag van 344.000 gulden ter beschikking moet wor den gesteld om het exploitatietekort voor '79 te dekken. Dit agenda punt werd aangegrepen om in het algemeen kritiek te leveren. Van der Pluijm sprak zijn verontwaardiging uit over het feit dat de NZH gaat inkrimpen. "Juist nu het openbaar vervoer in de lift zit. Ik vraag mij verder af of de NZH wel voldoende tegenstand heeft geboden aan het rijk. dat de bezuinigingen voorschrijft". Wethouder Waal van ruimtelijke ordening kon zich naar eigen zeggen wel vinden in de opmerkingen van zijn paltijgenoot. Waal: "Het is een dui delijk schot voor de boeg". Ook hij vroeg zich af of de NZH wel vol doende heeft tegengestrubbeld. Verder stelde Waal dat de NZH veel weg heeft van een ambtelijke club Waal: "Ze lijken wel een onderafdeling van rijkswaterstaat. Neem al leen het feit dat ze geen overleg met ons. de gemeente, hebben gevoerd over de toekomstige ontwikkelingen. Dat geeft te denken" door René van der Velden Jaap Visser Vlagvertoon De gemeente vlagt op tenmin ste negen dagen in het jaar. zo blijkt uit de gemeentelijke "richtlijnen voor het uitste ken van de Nederlandse vlag". In verband met de troonswisse ling is onlangs "een herziene vlaginstructie" voor de rijks gebouwen van kracht gewor den. De gemeente Leiden be sloot ook anders te gaan vlag gen voor de gemeentegebou- De gemeente heeft zelfs een heel nieuw begrip ingevoerd. Behalve de reeds bestaande begrippen "uitgebreid vlag gen" (bij alle gemeentege bouwen hangt de vlag bui ten) en "beperkt vlaggen (al leen het stadhuis vlagt) heb ben we nu ook het begrip "minder uitgebreid vlaggen" (het vlaggen van alle gemeen tegebouwen behalve de schoolgebouwen). Wanneer moet wat? De verjaar dag van koningin Beatrix, koninginnedag. dodenher denking. nationale bevrij dingsdag, Leidens' ontzet le nen zich voor uitgebreid vlaggen. Prins Bernhard en prins Claus zijn op hun ver jaardag goed voor minder uit gebreid vlaggen. De "dies na- talis" van de universiteit moet het samen met de her denking van de slag bij Wa terloo doen met beperkt vlag gen. Op koninginnedag en op de verjaardagen van Beatrix, Bernhard en Claus moet de vlag gehesen worden met oranje wimpel. Dan zou het begrip "met vlag en wimpel" van toepassing kunnen zijn. Bij "speciale" gebeurtenissen in de koninklijke familie, zo als bij geboorte, huwelijk of overlijden, maakt de gemeen te terstond een "speciale" re geling bekend zodat de men- Minder uitgebreid vlaggen mag van de gemeente Leiden. sen van de gemeentelijke ge bouwen weten waaraan ze toe zijn. Opdondertjes Leidse werkende jongeren heb ben vorige weck donderdag avond het studenten bolwerk van Minerva aan de Brce- straat overvallen om het te verbouwen tot een werkende jongeren-hol. Een trots werkend jong vertelt het stoere verhaal. De zware toegangsdeur werd gefor ceerd. Eerst kreeg de portier een pak slaag waarna de stu denten en het meubilair aan de beurt waren. Ruim viif mi nuten later waren de "zestig" jongeren al weer "pleite", ge holpen door de Minerva-or- dedienst en het opkomende geloei van politie-sirenes. "We hebben Minerva even ver bouwd omdat Leidse studen ten allerlei voorzieningen hebben en wij niks Werkende jongeren hebben geen kortingen op reizen of grammofoonplaten. Wij heb ben geen speciale clubs", ver telt ons werkend jong. Ken nelijk nog nooit van het Leids Vrijetijdscentrum ge hoord, op een steenworp af stand van het Minerva-te- huis... Het Minervabestuur berust het liefst in stilzwijgen. Minerva heeft geen enkele behoefte aan publiciteit over de zoete inval. De studenten hebben geen aangifte bij de politie gedaan van mishandeling of vernieling. Pas na enig aandringen vertelt Mincrva-bcstuurslid Den Ot- terlander dat de "commissie" (de Minerva ordedienst) zo'n "dertig" werkende jongeren snel na de inval weer op. straat heeft gezet. Van mis handeling (van welke kant dan ook) was geen sprake. Ook de aangerichte vernielin gen vallen volgens de Miner- va-woordvoerder "reuze mee": "Er zijn alleen wat gla zen gemold". Winterpremie Voor precies 231 gulden wordt de gemeentelijke democratie op het spel gezet, heeft CDA- raadslid Joop Walenkamp uitgerekend. Wat is er gebeurd1 B en W heb ben op eigen gezag voor de somma van 3000 gulden een kamer in het Stadhuis een schilderbeurt laten geven. De raadscommissie voor finan ciën moet eigenlijk vooraf ad- i over zo'n uitgave: zo wil de democratie het. Maar als het schilderwerk niet vóór 6 maart gedaan was zou de gemeente de winterpremie van 231 gulden mislopen. Dat is zonde. De gemeente Lei den is al arm genoeg. Dus gaf wethouder Bordéwijk van fi nancien maar vast het groene sein voor de verfbeurt De raadscommissie werd vori ge week gevraagd de uitgave van de 3000 gulden achteraf goed te keuren. De commis sie bleef in het gareel: "Ach ja, in deze tijden van bezuini gingen moet je het niet zo Als de commissie niet akkoord was gegaan dan was er overi gens nog veel meer bezui nigd, maar dan op de salaris sen van Burgemeester en Wethouders Die zouden voor de gehele 3000 gulden moe ten opdraaien... Gekensult "Heel jammer. Het eerste Leid se Moppenfcstival is gecar.- celled", vertelt Peter van de Uyl van Hoogland ons Het op 12 april geplande feest gaat niet door. Zegge en schrijve één Leienaor meldde zich bij cafe De Uyl om een mop op z'n Leids te vertellen. Geen avondvullend .grarr.- De organisatie was helemaal rond. De jury (Rubberen Robbie, Fer van Duuren en Jerry Bey) kan echter thuis blijven. En de Leidse Moppe- nclpec met opnamen van het Hl IKva) kunnen wc ook al op onze buik schrijven. Voorlopig moeten we ons be helpen met rollende ers op straat in plaats van in café de Uyl. De organisatoren heb ben voor de nabij toekomst geen plannen om zich op nieuw te wagen aan het op zetten van een soortgelijk evenement

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3