Walesa vreest catastrofe Visserij en staal boven -top aan agenda EG IPÜ imi Italiaanse neo-fascisten vrijgesproken van moord Antisemitisme in Polen heeft lange historie Bij doorgaan van algemene staking in Polen I I Staal Bankiers blijft* een hogere rente geven van m op Spaarbrieven aan toonder en Spaardeposito- rekeningen met een looptijd van 2 jaar. Spaarbrieven zijn ook te verkrijgen door over making op Bankrek.nr. 26.64 57.282 of Giro- rekeningnr. 47 35 01 onder vermelding van de gewenste coupures en looptijd. De Spaarbrieven worden vervolgens aangetekend thuisgestuurd. Voor meer informatie: de heren van Osch, van der Hoeven en mej. Voogt. onder voorbehoud van tussentijdse wijzigingen. Brinkiers Vandaag bankieren als vanouds. Langt Houtstraat H. postbus J27.2SOICH Den Haag. tel. 070-46 ••480 ZATERDAG 21 MAART 19B1 ROME (GPD) Op 12 december 1969 ontplofte een bom in een bijkantoor van de landbouw- bank in Milaan. Er waren 16 do den en tientallen gewonden. Ruim 12 jaar later zijn de daders nog onbekend. Dit blijkt uit de uitspraak van het gerechtshof in Catanzaro, dat gisteren de vroe gere veroordeling van de neofas cisten Franco Freda en Giovanni Ventura en van de agent van de geheime dienst Guido Giannetti- ni ongedaan maakte wegens ge brek aan bewijs. De twee eerst- genoemden werden tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelname aan de subver sieve (tegen de staat gerichte) or ganisatie. Giannettini werd on middellijk in vrijheid gesteld. Het bloedbad van Milaan was de eerste van een lange serie aansla gen op anonieme menigten in Italië (de meest recente was de bomaanslag in het met vakantie gangers gevuldé station van Bo logna, op 2 augustus van het vo rig jaar). Die politie kreeg nog de zelfde dag de opdracht, de da ders bij links te zoeken en enkele dagen later arresteerde zij Pietro Valpreda. een anarchist uit Ro- me. Hij zou zijn herkend door de inmiddels overleden taxichauf feur Cornclio Rolandi die hem enkele minuten voor de ontplof fing met een aktentas afzette bij het bankfiliaal en hem later zon der tas weer oppikte. Uit het late re onderzoek is gebleken, dat de politie Rolandi een foto van Val preda had voorgelegd, als de man die hijlmoest herkennen. Pas enkele jaren later wisten de on derzoeksrechters Stiz en Caloge- ro uit Treviso de hand te leggen op een neofascistische organisa tie in Padua, geleid door Freda en Ventura. Aan de hand van door de politie achtergehouden getuigenverklaringen en voor werpen, als de overblijfsels van de tas waarin dfe bom was getransporteerd en van het tijd- mechanisme, bouwden zij het bewijs op, dat de aanslag was op gezet en uitgevoerd door de neo fascisten. Ook vonden zij aanwij zingen voor medeplichtigheid, of althans medeweten, van de Ita liaanse geheime dienst die de or ganisatie had laten infiltreren door een van haar agenten, de journalist Giannettini. Giannettini was op dat ogenblik onvindbaar: hij was naar het bui tenland gesmokkeld, waar hij re gelmatig werd gezocht door de kapitein van de geheime dienst Antonoio la Bruna, die hem zijn salaris kwam brengen. Pas na zijn vrijwillige terugkeer naar Itali kon hij worden gearres teerd. Na lange competentietwisten tus sen Rome en Milaan werd het proces tenslotte eindelijk ge opend in het zuidelijke provin ciestadje Catanzaro. op 1200 km afstand van de plaats van de mis daad. De uitspraak viel op 23 fe bruari 1979: Freda en Ventura, die intussen uit hun huisarrest in Catanzaro waren ontsnapt, wer den tot levenslang veroordeeld, evenals Giannettini. Pietro Val preda. nog altijd beschuldigd van het plaatsen van de bom (hü zou hiertoe zijn aangezet door de fascist Mario Merhno, een infil trant in zijn anarchistenclub) werd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Dit is de enige uitspraak, die in hoger beroep ongewijzigd is gebleven. In de loop van dat jaar werden twee voortvluchtigen gevonden: Ventura in Argentinië, waar hij nu een gevangenisstraf uitzit we gens paspoortvervalsing, en Fre da in Costa Rica, dat hem zonder plichtplegingen op een vliegtuig naar Rome zette. In hoger beroep was opnieuw levenslang voor hen beiden en Giannettini geist. maar ook voor V. Door de verras sende uitspraak van het ge rechtshof is de enige massa-aan slag, die ondanks veel duistere punten grotendeels opgehelderd scheen nu ook tot onopgelost verklaard. Dat er 16 doden geval len zijn is zeker, maar wie ervoor verantwoordelijk is, is officieel onbekend. WENEN (GPD) - ..De opvolgers van de joodse beulen probe ren nu in de vakcentrale Soli dariteit. de onafhankelijke studentenbond. in weten schap, cultuur, pers en televi sie de macht over Polen en het Poolse volk te krggen". Dit is de letterlijke tekst van duizenden pamfletten die de ze maand in Warschau zijn verspreid. En op de muren, die al waren volgespoten met „Solidarnosc". verschenen nieuwe leuzen met de simpele tekst „KOR-joden". Toen studenten in de universi teit van Warschau bijeenkwa men om de slachtoffers van de zuivering van 1968 te her denken, verzamelde zich een kleine groep demonstranten voor het vroegere hoofdkwar tier van de geheime dienst uit het Stalin-tgdperk. Het waren aanhangers van een nieuwe organisatie, de zogenaamde Grunwald-groep. die protes teerden tegen ,.de vervolging van Poolse patriotten en com- PAGINA 9 WARSCHAU/BYDGOSZCZ (Reuter, AFP, UPI, GPD) - De Poolse vakbondsleider Walesa heeft gisteravond ge waarschuwd dat een algemene staking in Polen tot een ramp kan leiden. De waarschuwing van Walesa lijkt een poging de golf van woede in te dammen die over Polen is getrokken na een harde botsing tussen leden van de vak bond solidariteit en de Poolse politie, waarbij voor het eerst sinds de sociale onrust in het land uitbrak geweld werd gebruikt. De Poolse premier Jaruzelski heeft nog gisteravond im een verkla ring laten weten dat "nu meer dan ooit een dialoog noodzake lijk is om een akkoord te berei ken". Jaruzelski onderstreepte in zijn verklaring dat de regering in Warschau haar goede wil heeft getoond door een commissie van onderzoek te sturen naar de noordelijke stad Bydgoszcz, waar zich donderdagavond de gewelddadigheden voordeden. Lech Walesa, de leider van Solida riteit, sprak tijdens een massabij eenkomst in Bydgoszcz nadat meer dan 500.000 arbeiders het werk gedurende twee uur had den neergelegd in de stad en de verre omgeving. Kort voor de bij eenkomst had solidariteit een stakingsparool afgekondigd voor het gehele land, dat maandag zijn hoogtepunt moet krijgen. De twee acties zijn bedoeld air pro test tegen het optreden van de politie in Bydgoszcz, die donder dagavond in het provinciehuis van de stad hardhandig een ein de maakte aan een zitstaking van vakbondsleden en plaatselijke functionarissen. 27 Leden van Solidariteit werden geschopt en geslagen. Buiten zichzelf Het schijnt zo te zijn dat de gouver neur van Bydgoszcz zo buiten zichzelf is geraakt toen de dis cussie tussen de boeren en vak bondsleden van Solidariteit zo hoog opliep, dat hij de gehate en gevreesde mili(ia te hulp heeft geroepen. De militia, die van meet af aan heeft staan trappelen van onge duld, hoefde hij geen twee keer te vragen. Het incident is geko men op het slechts mogelijke moment. Velen vragen zich af of er geen bewuste provocatie in het spel is. Solidariteit heeft keer op keer gewaarschuwd dat als de politie of het leger zou ingrijpen, zij een algemene staking zou uit roepen. Een flink aantal troepen van het Warschau-pact houdt op het ogenblik militaire oefeningen in het crisisgebied Polen. Harde dagen Walesa herhaalde dat aan alle tien miljoen leden van Solidariteit is gevraagd "zich voor te bereiden op harde en moeilijke dagen". Maar hij deed wel een aanbod dat enigszins leek op een hand reiking naar de regering. Zonder het nationale stakingsparool in te trekken gaf Walesa duidelijk te kennen dat hij een antwoord van Jaruzelski wil om een natio nale staking te vermijden. "U moet beseffen dat de situatie zeer precair is, zowel in als bui ten Polen. U moet beseffen dat een algemene staking het einde zou betekenen van onze strijd", aldus Walesa. "Eén partij heeft een leger. Wij hebben er geen. We zullen vast beraden strijden. Maar we willen geen algemene staking". De lei der van Solidariteit, die zich in de nacht van donderdag op vrij dag naar Bydgoszcz had ge spoed, liet duidelijk uitkomen te verwachten dat de autoriteiten zullen overgaan tot .bestraffing van degenen die verantwoorde lijk waren voor de aanval van de politie in het provinciehuis. Hij benadrukte dat de regering Ja ruzelski de laatste kans is voor Polen om een catastrofe te ver mijden. En hij voegde eraan toe dat zijn vakbond de nieuwe rege ring had willen vertrouwen. On danks een eerder besluit dat alle gesprekken met de regering zou den moeten worden opgeschort, zei Walesa dat opnieuw enkele contacten zijn gelegd. De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie al "heel duidelijk la ten weten" dat een interventie in Polen "de ernstigste gevolgen zal heben". Dit is bekendgemaakt door het State Department in Washington. (ADVERTENTIE) munisten door de joodse kliek onder leiding van Jakub Bermann en Roman Zam- browskiH Antisemitisme in Polen is niets nieuws. Het is er altijd, broeiend «r. Iu..T.e.xnd en het barst van tijd tot tgd uit in geweld als er een zondebok nodig is. Het was er in de Ujd van de tsaren en het is er nog. En zolang de Polen op de toe ristische plattegrond van de hoofdstad de plaats van het gedenkteken ter herinnering aan het ghetto van Warschau niet vermelden, zal het er blij- Dramatisch is vooral het aantal joodse zondebokken. Voor de Tweede Wereldoorlog waren er 2,5 miljoen joden in Polen 10 procent van de bevolking). De grote meerderheid van hen die geen kans zagen te vluchten, kwam om in de gas kamers. verhongerde of ver brandde in de vlammen van het ghetto in Warschau. Hun aantal is nu geslonken tot niet meer dan 5000. terwijl de Poolse bevolking, die tijdens de oorlog met éénderde ver minderde. terug is op het vooroorlogse getal van 36 mil joen. Fanatisme De twee belangrijkste factoren die de Polen tot antisemitis me aanzetten, zgn het Poolse nationalisme en het fanatis me van de roomskatholieke kerk in Polen. Aan de vooravond van de Twee de Wereldoorlog had de Pool se regering drie maanden no dig om te beslissen of de Pool se joden recht hadden op kos jer vlees of niet. Tijdens de oorlog waren er maar heel weinig Polen buiten het ghet to van Warschau die zich zor gen maakten over wat er bin nen het ghetto gebeurde. Ze hadden genoeg problemen met zichzelf. Na de vervolgingen in het Stali- n-tijdperk hadden de Polen iemand nodig om de schuld te geven. De joodse voorouders van degenen die bij de vervol gingen betrokken waren, kwamen goed van pas. Maar de volgende grote uitbarsting van antisemitisme kwam in 1968, toen de universiteiten rebelleerden tegen de inval van de Warschaupact-trocpen in Tsjechoslowakije en tegen de onderdrukking in eigen land onder het Gomoelka- regime. De man die de studentenop stand bloedig neersloeg en een antisemitische campagne lanceerde, waardoor de meer derheid van de Poolse joodse intellectuelen uit het land vluchtte, was generaal Mic- cyslaw Mocsar. toendertijd hoofd van de geheime dienst en nu voorzitter van de Poolse bond van oud-strijders en voorzitter van de parlemen taire commissie voor het weg zuiveren van corrupte leden uit de Poolse communisti sche partij. Hij is typisch een patriottische dweper, voor wie antisemitisme een twee de natuur is geworden. Het vooraanstaande Poolse tijd schrift Plomienic wijdde kortgeleden een heel artikel aan de joodse achtergrond van leidende leden van KOR. het dissidente arbeiders zelf verdedigingscomité, waarvan meerdere leden nu adviseur zijn van de nieuwe vakcentra le Solidariteit Het artikel werd gevolgd door artikelen in verscheidene Poolse kran ten. die de "zionistische in vloed" binnen Solidariteit be kritiseerden. De Poolse regering en de roomskatholieke kerk in Po len hebben geen enkele po ging gedaan de huidige golf van antisemitisme tegen te gaan ofte veroordelen Alleen de leiders van Solidariteit hebben hun leden gewaar schuwd zich niet te laten pro voceren. meenschap profiteert in vergelij king tot de rijkere landen in het Noorden. En Rome meent dat de 1-procent-grens voor afdracht van nationaal gcinde btw aan Brussel niet heilig dient te zijn, zoals een vorige Eurotop veror donneerde. Een werkelijk Euro pees beleid, bijvoorbeeld in de staalindustrie, is alleen mogelijk als de financiële middelen be schikbaar zijn Wat er nu aan geld is. wordt voor driekwart door de landbouw opgeslokt. Het is heel goed mogelijk dat de Eurotop van Maastricht niet zo zeer voor de EG een hoogtepunt wordt als wel voor de Oost»W< fl of West-Westbetrekkingen De bijeenkomst in Limburg valt im mers na het brievenoffensief van Breyrgev over de Cruiseraketten en na de bezoeken van ministers van de grote EG-Vier (Parijs, Bonn. Londen en Rome) aan Washington. De Duitse minister Genscher(buitenlandsezaken) is maandag net uit Polen terug, zo dat de toekomst van de ontspan ning tussen Oost en West alles zins diepgaand kan worden be sproken. Leuke man LONDEN (AFP) - Het tieve Britse Lagerhuis lid Geof frey Dickens heeft gisteren de nodige opschudding veroor zaakt. Op een volle persconferen tie deelde hg mee dat hg zojuist had besloten zijn vrouw te veria ten Ten overstaan van de ver baasde journalisten verklaarde de 50-jange conservatieve af gevaardigde dat hg schoon schip wilde maken Daarop stelde hg zgn nieuwe gezellin voor, een 43 jarige verpleegster Vervolgens snelde hij naar de telefoon om ook zgn vrouw in kennis te stel len van de nieuwe situatie Dickens had de persconferentie overigens belegd om zgn veront waardiging uit te spreken over het feit dat de Britse reger.ng weigert een gerechtelijke vervol ging te laten instellen tegen sir Peter Hayman, een gewezen ho ge diplomaat wiens naam ge- noemd is in een zaak betreffende pedofilie Dickens eiste op de persconferentie het altreden van de minister van justitie omdat er volgens hem sprake was van "de grootste verheimclgkmg van dc VISE - Een sportvliegtuigje is gistermiddag midden in het plaatsje Visé(vlakbij Maastricht) neergestort. De Belgische piloot kwam daarbij om het leven en twee inzittenden raakten zwaar gewond. Eerder had hij via de boordradio gemeld dat hij met motorstoring te kampen had. De vergaderzaal van de EG-top in Maastricht. nen. En dat is precies de tragiek van ministers en ambtenaren die goede voorzitters willen zijn, de Gemeenschap vooruit willen trekken, desnoods door de aan kondiging van een Europees pas poort waarop niemand zit te wachteq. In Brussels jargon heet dat het „Europa van de burger", maar helaas heeft de laatste meer te verwachten van verlaging van de rentestand. Ook over dit laatste zal in Maas tricht best gesproken worden, alsook over andere handelspro blemen met de Verenigde Sta ten. Helaas is de hoge Ameri kaanse rente - die de Europese interestvoeten meetrekt - een ge volg van een door de meeste Eu ropese deskundigen juist geacht economisch beleid van de Rea- gan-regenng die de inflatiebe- strgding centraal stelt. Ook hier zijn dus geen gemakkelijke suc cessen te behalen, evenals in de handelsrelaties met Japan dat niet alleen met auto's een grote concurrent is. Interessant zal zijn of in Maastricht een andere aankondiging waar wordt gemaakt: Italië heefi ont dekt dat het te weinig van de Ge- BRUSSEL (GPD) Vis en staal lijken de belangrijkste ingredinten te worden van het politieke gerecht dat de regeringsleiders van de Europese Tien maandag op hun halfjaarlijks topberaad in Maastricht krijgen opgediend. Het menu, dat de leiders van de EG-landen in het stad huis van de Limburgse hoofdstad met lange tanden zul len wegwerken, heeft - dat zal geen verbazing wekken - een onmogelijke naam: Europese verstarring. De vraag hoe zwaar het op de maag van de gemiddelde burger van de Europese Gemeenschap zal liggen, kan achterwege blijven: beeldspraak kan te ver worden doorgedreven en bovendien zijn er nog tal van andere gerechten. De tragiek van de Europese Ge meenschap is thans echter dat niet langer onderscheid wordt gemaakt tussen hoofd- en nage recht. De Visserij staat voor slechts enke le pro milles van het bruto-natio- naal produkt van de Europese Gemeenschap. Niettemin is de verdeling van enkele duizenden tonnen kabeljauw en haring on der de vissers van de EG-landen rond de Noordzee al bijna drie jaar lang een onoplosbaar pro bleem gebleken. Zo onoplosbaar dat de regeringsleiders zich er nu mee gaan bemoeien. Opspelen Omdat de Duitse „Hochseefiotte" uit Hamburg, woonplaats van bondskanselier Helmut Schmidt, door de Brusselse be sluiteloosheid 5000 ton of daar omtrent kabeljauw in de Canade se wateren heeft gemist (Enge land blokkeert een akkoord met Canada), is de Eurotop een last - als Schmidt zijn dreigementen waarmaakt dat hij op zijn beken de wijze zal opspelen. Het Neder lands voorzitterschap houdt zijn hart vast: drama's maken oplos singen niet gemakkelijker. Hoe beperkt ook het economisch belang, het is politiek zeer moei lijk gebleken om een gemeen schappelijk Europees visserijbe leid op poten te zetten. De moei lijkheden zijn echter een veel voud bij de uitwerking van een industriebeleid. bijvoorbeeld voor de staalindustrie. En juist Duitsland neemt het niet langer dat de Duitse staalindustrie, die de afgelopen jaren grote offers heeft gebracht, valse concurren tie wordt aangedaan door staal bedrijven in bijvoorbeeld Belgi en Itali die edelmoedig door de Staat worden gesteund. Naarmate de economische crisis in de EG harder toeslaat - het aantal werklozen nadert nu de 9 mil joen - is de neiging groter om na tionaal maatregelen te nemen ter bescherming van nationale in dustries als de overtuiging veld wint dat de EG te kort schiet. En dit is niet alleen het geval bg de staalindustrie, hetzelfde geldt voor de scheepsbouw en de tex tiel of de auto-industrie die in landen als Frankrijk en Italië zorgvuldig wordt afgeschermd tegen de geduchte Japanse con currentie. De publicitaire rimram rond de Europese Raad - voor Maastricht zijn een kleine 700 journalisten en tv-mensen aangemeld - maakt de Eurotop automatisch tot het steekspel en de toegeeflijkheid toch al niet groot bij iemand als Margareth Thatcher, niet groter Op lager niveau doet hetzelfde verschijnsel zich steeds vaker voor bij de EG-ministerraden in Brussel, zoals het Nederlandse voorzitterschap tot geringe na tionale schade, maar meer publi citaire schande heeft moeten on dervinden. Voortsjokken Aan dit moeizaam voortsjokken door de modder waarin de Euro pese samenwerking is vastge raakt, kan men geen glans ontle-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9