'Hypotheekrente vier procent vast' FNV tegen staken vrouw Den I jl geen eredoctor Leegstandwet maakt kraken pand zinloos Kappeyne (VVD) niet terug in Kamer D'66 wil aftrek afschaffen en: Oostduitsers: stunt rond boek Aantjes "Actie van 30 maart moet anders" ZATERDAG 21 MAART 1981 Na besluit congres tegen stemrecht buitenlanders AMERSFOORT (GPD) - Het VVD-Tweede-Kamerlid me vrouw Annelien Kappeyne van de Coppello heeft definitief be sloten niet terug te keren in de Tweede Kamer. Mevrouw Kap peyne nam gisteren haar besluit, nadat het verkiezingscongres van haar partij had vastgelegd dat buitenlanders geen stem recht dienen te krijgen voor een vertegenwoordigend lichaam. Het liberale kamerlid vindt dat buitenlanders na vijfjaar moeten kunnen meebeslissen over de vorming van de gemeenteraden. Mevrouw Kappeyne had eerder de ze week haar besluit al in kleine kring meegedeeld. Zij overwoog daarbij vooral dat zij niet in de Tweede Kamer kon pleiten voor verlening van het kiesrecht, ter wijl zij na afloop van het congres een andere mening zou moeten vertolken. Het besluit van het congres viel na langdurige en soms felle discus sies. Na drie stemmingen bleek dat een kleine meerderheid van het congres tegenstander van het kiesrecht voor buitenlanders was. Bij de doorslaggevende schriftelijke stemming toonden zich uiteindelijk 606 afgevaardig den vóór een voorstel hierover en waren 583 tegen. Mevrouw Kappeyne heeft tien jaar zitting gehad in de Tweede Ka mer. waar zij algemeen gold als de voornaamste vertegenwoordi ger van de linker, liberale VVD- vleugel. Zij verklaarde tijdens een pauze in het congres wel lid van de partij te zullen blijven. Zij overweegt nu om m haar woon plaats Leiden politicologie te gaan studeren. Zij liet verder weten dat haar be sluit niet was ingegeven door „politieke metaalmoeheid". In tegenstelling tot twee jaar gele den, toen zij het besluit om terug te treden onder druk van de par tij opgaf, bleek het nu voor haar onmogelijk de partij nog langer te vertegenwoordigen. Mevrouw Kappeyne liet tijdens een geimproviseerde persconfe rentie weten het besluit van het congres niet als een persoonlijke Annelien Kappeyne van de Cop pello: jammer voor de partij. nederlaag te zien. „Het is vooral jammer voor de partij", zei zij. Ook wilde zij uit de gebeurtenis sen niet de conclusie trekken dat de VVD aan het verrechtsen is. Integendeel, juist uit het grote aantal stemmen dat haar kant koos, bleek volgens haar het te genovergestelde. Zij achtte het verder niet zinvol een voorbehoud op dit punt te maken. Dat zou haar in een posi tie brengen, die te vergelijken is met die van de CDA-loyalisteh. „Daar voel ik niets voor. want dan gaat de lijn van de partij toch de andere kant op", aldus het ka merlid. VVD-voorzitter Korthals Altes noemde het daarentegen „bui tengewoon jammer" dat me vrouw Kappeyne het congres niet de kans had gegeven haar een voorbehoud te laten maken. Het besluit van het congres té gen het stemrecht had ook hem „veel pijn in het hart bezorgd" „Ik ben bitter teleurgesteld in de partij", zei Korthals Altes. Ook de positie van lijsttrekker Wie gel is door het besluit van het congres enigszins in het geding gekomen. Net als de VVD-Twee- de-Kamer-fractie heeft hij zich eveneens uitgesproken voor ver lening van kiesrecht aan buiten landers op gemeentelijk niveau. Hij zal nu in de komende verkie zingsstrijd een ander standpunt moeten vertolken. Op het tweede belangrijke punt van mevrouw Kappeyne - het volledig verwijderen van de doodstraf uit onze wetgeving - kreeg zij wel de instemming van het congres. JOVD „Met diepe verslagenheid" heeft het hoofdbestuur van de liberale jongerenorganisatie JOVD vast gesteld dat het VVD-congres kiesrecht voor buitenlanders voor de gemeenteraden heeft verworpen. Het lijkt nu volgens de JOVD nogal ongeloofwaardig dat de VVD haar minderheden beleid als een hoofdpunt in haar programma wilde opnemen. „Wij doen een dringend beroep op Annelien Kappeyne van de Coppello om de VVD niet de rug toe te keren en zich met ons te blijven inzetten voor het libera lisme van de VVD", aldus de li berale jongerenorganisatie. AMSTERDAM (ANP) - PvdA-fractievoorzitter drs. Joop den Uyl zal niet worden voorgedragen als kandidaat voor een ere-docto- raat aan de Universiteit van Amsterdam. Volgens het universi teitsblad Folia Civitatis heeft de economische faculteit hiertoe besloten wegens het vroegtijdig uitlekken van de naam van de kandidaat. Het voorstel om Den Uyl een ere-doctoraat te verle nen was ingediend door de vakgroep micro-economie van de faculteit. Als de voordracht was doorgegaan zou Den Uyl kandidaat zijn geweest voor één van de eredoctoraten die de UVA ter gelegen heid van haar 350-jarig bestaan in januari 1982 verleent. Volgens de faculteitsraad is het uitlekken "veroorzaakt door het niet in acht nemen van de vertrouwelijkheid door enige leden van de facultaire gemeenschap". DEN HAAG (GPD) - Een publici teitsstunt. Zo noemt een woord voerder van de Oostduitse am bassade in Den Haag de berich ten over nieuwe, van onder meer Oostduitse geheime diensten af komstige documenten over het oorlogsverleden van mr. Willem Aantjes. Binnenkort verschijnt een boek dat volgens de schrijver, de free lance-journalist N. van Nieuwen- huysen (Elseviers Magazine) ont hullende documenten bevat over Aantjes' verblijf in Duitsland ge durende de oorlogsjaren. Deze documenten zouden aantonen dat Aantjes wel degelijk fout Van Nieuwenhuysen beweert deze documenten te hebben verkre gen via de Oostduitse veilig heidsdienst. „Mij is daar niets van bekend, het lijkt me een pu bliciteitsstunt", aldus de DDR- woordvoerdcr. „Het is onmoge lijk dat de schrijver documenten over de heer Aantjes van een Oostduitse geheime dienst zou hebben gekregen". Volgens deze bron is Van Nieu wenhuysen „enige tijd geleden" wel in de DDR geweest. „Maar dat was een journalistieke missie voor een geheel ander onder werp". De schrijver zelf - die de inhoud van zijn documenten nog niet be kend wil maken - zegt door Oost- Duitsland te hebben gereisd en daar te hebben gesproken met veel mensen „die zich volledig DEN HAAG (GPD) - Het op splitsen van huurwoningen met de bedoeling de etages apart te verkopen zal in de toekomst moeilijker worden. Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) heeft een voorontwerp tot wijzi ging van de Woningwet voor ad vies gestuurd aan de Raad voor de Volkhuisvesting, waarin de gemeenten het recht wordt gege ven een splitsingsvergunning te weigeren wanneer het belang van de volkshuisvesting dat vergt. bewust waren van zekere activi teiten van mr. Aantjes". Deze verklaringen tonen volgens Van Nieuwenhuysen aan dat mr. Aantjes „in al zijn verklaringen bewust niet de waarheid spreekt of heeft gesproken". Het boek, dat op 3 april verschijnt, zou af beeldingen van de documenten bevatten. De woordvoerder van de Oostduit se ambassade acht het niet uitge sloten dat er archiefmateriaal over Aantjes in de DDR aanwe zig is. Dat kan zowel in het ge meentearchief van Gustrov, de plaats (vlakbij Rostock) waar Aantjes tijdens de oorlog in Duitsland verbleef, als het cen trale DDR-archief in Oost-Ber- lijn zijn opgeslagen. AMSTERDAM - Tableau de la troupe bij de presentatie van twee boeken over het tv-kinder- programma "Sesamstraat". Veronica Divendal (links) schreef het boek "Kinderen en Sesamstraat", een verslag van een belevingsonderzoek. Daar in is voor de makers van het tv- programma een schat aan ge gevens te vinden waarmee ze hun serie kunnen verrijken. Veronica Divendal putte die ge gevens uil maandenlang inten sief speurwerk op peuter- en kleuterscholen. Ze observeerde de kinderen bij het kijken naar "Sesamstraat" en kmoopte ge sprekjes met hen aan. Hilde van Oostrum (midden) schreef het boek "Tommie, Pino en fe me Mienie". In gezelschap van de twee schrijfster v.l.n.r. Bert Plag- man (speelt Tommie in Sesam straat), Eric Meijer (vertolker van PmoTon Hasebos (pro ductieleider) en Katrien van Woerden (de stem achter lenie Mienie). Beide boeken werden gepresenteerd in het Amster damse Tingeltangel-theater. DEN HAAG (GPD) - De aftrek van de hypotheekrente moet geheel verdwijnen, waartegenover een renteper centage van vier procent moet staan voor iedereen die een huis koopt. Met deze maatregel zullen de mensen met lagere inkomens meer voordeel hebben bij het ko pen van een huis dan mensen met topinkomens. taald. Het laatste en grootste pro bleem is dan de financiering van de rentesubsidie om de hypothe ken op vier procent te houden. De opstellers van het plan menen dat hiervoor de overheid tien procent van haar goudreserves zal moeten aanspreken. Het goud is de laatste jaren zo in waarde gestegen dat het volgens hen verantwoord is een deel daarvan om te zetten in produk- tive beleggingen. VVD zet economische groei op nul AMERSFOORT (GPD) - De WD acht het onwaarschijnlijk dat er de komende jaren sprake zal zijn van economische groei. Het libe rale verkiezingscongres, dat dit weekeinde in Amersfoort verga dert, heeft dit laten vastleggen in het verkiezingsprogramma. Het partijbestuur had dit wijzigings voorstel afgewezen, omdat men het als te somber beschouwde. Het amendement betekent dat de WD ervan uitgaat dat de koop kracht de komende jaren fors zal teruglopen. Sociaal-economisch woordvoerder De Korte heeft be rekend dat modaal (35.000 gul den per jaar) er met deze sombe re vooruitzichten zelfs 2,5 pro cent per jaar op achteruit zal gaan. Het partijcongres had in het geheel geen problemen met het voorstel de uitkeringen extra te laten inle veren. Aan deze „koppeling op afstand" van lonen en uitkerin gen valt niet te ontkomen, ge looft de partij. Wel willen de libe ralen de gezinnen met één mini muminkomen hierbij zoveel mo gelijk ontzien. Nieuwe bezuinigingen zijn als het aan de WD ligt. overigens ook te verwachten op de jeugdlonen. Dit stelt D'66 voor in een plan om in de komende vijf jaar 100.000 koopwoningen extra te bouwen, in hoofdzaak in de grotere ste den. Door het plan zouden 20.000 extra bouwvakkers en 10.000 an dere werknemers in toeleve ringsbedrijven extra aan het werk kunnen. Het plan, dat D'66 gisteren presen teerde, is een nadere uitwerking van het verkiezingsprogramma dat ook al uitging van een verho ging van het bouwprogramma met 100.000 woningen. Het bou wen van zoveel woningen kost in totaal ongeveer zestien miljard gulden. Een studiegroep van de partij heeft zich ongeveer een jaar lang over het financieringsprobleem gebo gen. Hierin had onder meer zit ting professor Gans, hoogleraar in de openbare financiën. Men kwam tot een vrij ongewone op lossing. Uitgangspunt van de berekening is dat de grondprijs gemiddeld 50.000 per huis zal zijn (inclusief bouwrijp maken) en dat 100.000 gulden nodig is voor het bouwen van een huis. De financiering is in deze twee delen gesplitst. Het miljard per jaar dat nodig is voor aankoop en klaarmaken van grond verdient zichzelf terug door de vermindering van de uit keringen aan werkloze bouwvak kers. de gestegen en daarna be laste winsten en de extra investe ringen die de mensen zullen doen voor de interieurverzorging van hun nieuwe huizen. Blijft over elf miljard voor de bouw van de huizen. Hiervan verdient de overheid twee miljard door de stijgende omzetbelasting. Negen miljard zal moeten worden ge leend van de institutionele beleg gers, die gevraagd en misschien zelfs gedwongen moeten worden vijf jaar lang niet in het buiten land te investeren. Een dergelijke lening zal worden gedaan tegen marktrente, D'66 gaat uit van tien procent, die door de kopers wordt terug be- DEN HAAG (GPD) - De FNV, de grootste vakcentrale in ons land, is tegenstander van de vrouwen staking die voor 30 maart is uit geroepen. De staking is er in eer ste aanleg op gericht de Eerste Kamer te bewegen tot verwer ping van de abortuswet, die al door de Tweede Kamer is aan vaard. De Eerste Kamer zou de abortuskwestie op 30 maart be handelen; het debat is echter in middels uitgesteld tot eind april. De FNV vindt dat de abortuskwes tie buiten de werkgever-werkne merverhouding staat. „Vrouwen moeten deze zaak via andere ac ties, bijvoorbeeld via politieke druk. aankaarten", zo meldt De Vakbondskrant, het weekblad van de federatie. De abortuswet, zoals die door de Tweede Kamer is gekomen. wekt hier en daar verzet omdat de vrouw er niet alle vrijheid en beslissingsbevoegdheid in krijgt. De FNV vindt wel dat er een goe de abortusregeling moet komen, maar behalve de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en de Dienstenbond (winkel- en kantoorpersoneel) hebben de verschillende FN V-bonden nog geen eensluidend standpunt over de inhoud van een goede abortusregeling. Zou er wel een gezamenlijke uit spraak van de bonden zijn. dan nog vindt de FNV een staking niet het geigende middel. Boven dien zou de federatie geen sta king kunnen uitroepen op grond van een oproep van „de autono me vrouwenbeweging", zoals de groep zich noemt die dc 30ste maart tot vrouwenstaakdag heeft verklaard. Een staking zou regle mentair via de lijnen van de bon den moeten worden aangekaart. Het stakingsparool voor de vrou wen beperkt zich inmiddels niet tot de abortuskwestie. Voor veel vrouwen is dc actie mede gericht tegen de verslechterende positie van de vrouw op de arbeids markt en in de sfeer van de socia le verzekeringen. Anderen willen met de staking ook protesteren tegen seksueel geweld of tegen verlaging van de minimum jeugdlonen De FNV zegt blijkens De Vak bondskrant „wel degelijk be zorgd te zijn over de steeds zwak ker wordende positie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Het versterken van die positie is ook zeker een prioriteit in het sociaal- economische beleid van de FNV". De federatie vindt actie voeren daarvoor prima, maar dan zou het moeten gebeuren via de ondernemingsraden of vak bondsmensen in de onderne ming". DEN HAAG - Na een ruim twee jaar durende behandeling door de Tweede Kamer kan de Leegstandwet worden doorgestuurd naar de Eerste Kamer; de laatste grote stap voordat de nieuwe wet in werking kan treden. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat zij hier alsnog zal stranden. Dinsdag heeft de Tweede Kamer gestemd over de bijna 90 inge diende wijzigingsvoorstellen en donderdag volgde de eindstem ming. Alleen de fracties van CPN. PSP. PPR en Boerenpartij en de eenzame PvdA'er De Hamer stemden tegen. De fgacties van CDA en D'66 kondigden al tijdens het debat aan positief tegenover het regeringsontwerp te staan en dc VVD heeft zich daar dinsdag bij aangesloten. De houding van de PvdA is het langst onzeker gebleven De socialisten hebben indertijd een ïnitiatiefontwerp ingediend, waarbij de nadruk meer lag op het beter verdelen van woningen dan op het bestrijden van kraken Na de kamerdebatten was de regering echter zover in hun richting opgeschoven, dat de socia listen ondanks al hun bezwaren tegen het regeringsontwerp, toch verklaarden de meerderheid van dc Kamer te volgt n De indieners van het regeringsontwerp, minister De Ruiter (justi tie) en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting), hebben zo een onverwacht grote meerderheid achter hun ontwerp gekregen. Door goed laveren en een groot aantal concessies aan dc Kamer is het hun zelfs gelukt de oppositie over de streep te trekken. De bewindslieden hebben in zes nota's van wijzigingen de Kamer gedeeltelijk haar zin gegeven. In de tweede nota is de regering de Kamer tegemoet gekomen door de bepaling te schrappen dat alleen gemeenten met meer dan 25 000 inwoners een leegstand- register moeten bijhouden. De derde nota was in de hele serie de belangrijkste: hierin is voor het eerst het begrip 'tijdelijke ver huur' ingevoerd (vooral op aandringen van VVD en D'66). Tijdelijke verhuur Bij de mondelinge behandeling is de tijdelijke verhuur een van de grootste strijdpunten geworden. Het oorspronkelijke voorstel opent de mogelijkheid voor de gemeente een vergunning af te geven aan eigenaren om hun leegstaande woning te verhuren, waarbij de huurbescherming gedeeltelijk buiten werking wordt gesteld. Hiermee wordt de leegstand bestreden, omdat leeg staande koopwoningen zo - zij het tijdelijk - weer een bestem ming krijgen. De daarop volgende regeringsnota's beperkten op aandringen van de Kamer de tijdelijke verhuur: een opzegtermijn van drie maanden; de gemeenten vermelden in de vergunning een maxi mum huurprijs, de eigenaar moet de huurder meedelen dat het om tijdelijke verhuur gaat; de gemeenten kunnen huurders aan wijzen. Bovendien is de periode dat een woning tijdelijk ver huurd kan worden aan een maximum van drie jaar gebonden. De voorstanders van de wet gaan er na de behandeling in dc Ka mer van uit dat een goede wetgeving tot stand is gebracht die de onmaatschappelijke leegstand tegengaat. Dc tegenstanders van de wet, vooral te vinden onder organisaties van krakers, zien er echter vooral een anti-kraakwet in. Beide groepen wijzen op andere onderdelen van de wet. Het ont werp bestaat namelijk uit een aantal onderdelen bepalingen die slaan op de eigenaren, bepalingen tegen het kraken en de hier boven genoemde tijdelijke verhuur. Het uitgangspunt van de wet is het tegengaan van onrechtvaardi ge leegstand door het invoeren van gemeentelijke leegstandre- eisters. Eigenaren moeten binnen een maand nadat hun pand leeg is geko men dit aan de gemeente melden, die dit optekent in het regis ter. De gemeente beslist na vijf maanden of zij overgaat tot vor deren. waarbij de eigenaren een prijs voor hun huis krijgen die is afgeleid van de Huurprijzenwet. Die prijs ligt beduidend on der de marktwaarde. Wanneer de gemeente niet vordert, wordt het pand na een jaar uit het register geschrapt en vervalt derhal ve de extra kraakbeschcrmine. De Kamer heeft een uitzonderingspositie geschapen voor de eige naar-bewoners (eigenaren, die langer dan een jaar in het eigen huis wonen) en bouwers van nieuwe koopwoningen. Deze cate gorie is een jaar lang gevrijwaard van vordering De VVD heeft tijdens de debatten in dc Kamer lang gestreden voor een extra bescherming van twee jaar voor deze mensen, maar dit bleek niet haalbaar omdat z(j alleen stond. Straffen De wet staat of valt met de bereidheid van de eigenaren om hun panden in te schrijven. Dc Leegstandwet kent daan OO* Strafbe palingen: wanneer een eigenaar verzuimt leegstand te melden, wacht hem een boete van maximaal 25.000 gulden, terwijl hij ook geen aanspraak kan maken op de anti-kraakbepalingen Een mogelijkheid is dat de ambtenaren al of niet op verzoek van inwoners alsnog de woning inschrijven, waarna de woning toch onder de Leegstandwet valt. De andere kant van de medaille is het anti-kraak-gcdeclte Het uitgangspunt is dat geregistreerde gebouwen niet gekraakt mo gen worden. Het gemeentebestuur is verplicht een kraakpand te ontruimen na een vonnis van de rechter. De rechter moet wel het gemeentebestuur om informatie vragen over de plaatselijke situatie Samen met de Leegstandwet komt er een wijziging van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering Dc identiteit van de ver dachten hoeft bij een rechtszitting niet meer bekend te zijn. al hoewel er wel naar gestreefl moet worden. Hiermee is het blok keren van de rechtspraak door krakers die anoniem blijven, on mogelijk geworden. Deze bepaling zal echter pas een jaar na de inwerkingtreding van de Leegstandwet ingaan. De nieuwe wet geldt niet voor ..zittende krakers", dat zijn die krakers die al voor 1 februari 1981 in hun pand zaten. De rege ring heeft aanvankelijk deze peildatum op 1 september 1980 ge steld, maar schoof deze datum op na aandringen van dc Kamer. Hoe men ook tegen kraken aankijkt, het kan nauwelijks worden ontkend dat het een functie heeft gehad in het blootleggen van de misstanden van de leegstand. Met de nieuwe wet krijgen de gemeenten een behoorlijk instrument in handen om de leeg stand op te heffen, waardoor het kraken zijn zin verliest. Het lijkt daarom redelijk dat in het leegstandregistcr vermelde panden een extra bescherming krijgen tegen het kraken, hoe hard de bepalingen tegen de krakers ook zijn. Geen anti kraak- wet dus, maar een poging van de politiek om de leegstand via wetgeving op te lossen. GIJS KOREVAAR Asselbergs (600 man) volgende week failliet BERGEN OP ZOOM (ANP) - Dc kans is groot dat volgende week het faillissement wordt aange vraagd van de ijzergieterij Assel bergs in Bergen op Zoom Direc teur en gedelegeerd commissaris P Viersen heeft de zeshonderd werknemers van de ijzergieterij gisteren meegedeeld, dat er geen geld meer is om de lonen uit te betalen. Er zijn nog wel onderhandelingen gaande met onder andere het Franse bedrijf Pont du Mous- soon, maar directeur Viersen is niet optimistisch over de uit komst daarvan Hij gaat ervan uit dat eventuele kopers een faillis sement afwachten, omdat dit de prijs drukt. In het aanvragen van uitstel van betaling ziet Viersen ook weinig heil, omdat een bewindvoerder dc beschikking zou moeten heb ben over enkele miljoenen om het bedrijf voort te zetten. Dat geld is er niet. Viersen wacht op een juridisch ad vies over de faillissementsaan vraag, dat vermoedelijk maan dag zal worden uitgebracht. Ook moet de aandeelhoudersverga dering zich nog over het faillisse ment uitspreken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7