Het is werken aan je lichaam Roomburg: „Iedereen heeft recht op een eigen volkstuin Body builden en figuur verbeteren in sportcentrum Wim van Putten Leiden wil wegwijzer Leiden-west Vereniging viert veertigjarig voorbestaan LEZERS SCHRIJVEN Goedkope huizen op Schuttersveld kan ZATERDAG 21 MAART 1981 nieuwkomer onder handen. "In het begin wordt vooral getraind op ademha- LEIDEN - Dittie had last van flodderbillen. Niet dat ze nu echt dik was, zeker niet. Maar een strakke buik en een stevige kont, dat ont brak eigenlijk nog aan haar geluk. Daar moet iets aan gedaan wor den, besloot ze een maand of acht geleden. Al lang daarvoor liep Wim van Putten rond met plannen voor een eigen sportcentrum. Zelf had hij een tijdje bij sportcentrum Chris Visser in Den Haag aan z'n body ge bouwd, maar grote wens was toch een eigen ruimte voor body-building (voor mannen) en figuurverbetering (voor vrouwen). Langdurig sprak hij met kennissen over hoe je nu zoiets moet opzetten en juli vorige jaar was het dan zover: sportcentrum Wim van Putten en opende zijn poorten aan de Genestet- straat. Leidenaars die niet erg enthousiast waren over hun lichaam, hoefden niet langer naar Den Haag af te reizen (de plaats bij uitstek voor bo- dybouwers), maar konden nu ook in eigen stad terecht. Wim nam de mannen onder handen en zijn vrouw Annie begeleidde de vrouwen naar een perfect figuurtje. Ze hadden het tij mee. "Body- builden is echt watje zegt in, hè", stelt Wim tevreden vast. Hy schat dat er zo n tachtig mannen en met zo veel vrou wen de spieren in hun sport centrum verstevigen. Het aantal afvallers is echter groot. Logisch, want na de eerste sessies kun je je armen nauwelijks optillen van de spierpijn. Velen houden het daarom al si)el voor gezien. Anderen zijn teleurgesteld over de langzame ontwikke ling van hun spieren. "Som- mige kerels denken dat als ze een paar keer zijn geweest er al iets te zien is. Bij de één gaat het natuurlijk sneller dan by de ander, maar pas na een paar maanden zie je wat. En wil je een echte builder worden, dan ben je toch wel een jaar of vijf bezig" Volhouders Gelukkig zijn er ook de volhou ders. Edward en Daan bij de mannen en iemand als Dittie bij de vrouwen. Zes uur per week is ze in de Genestet- straat in de weer. En met re sultaat. "Alles is nu stevig ge worden", zegt ze op een toon die het houdt tussen trots en verlegenheid. Ze had wel angst om gespierd te worden, maar dat is gelukkig niet ge beurd. Behalve dat haar fi guur er op vooruit is gegaan, voelt ze zich ook lekkerder. "Je krijgt veel meer kracht en je slaapt ook veel beter". De anderen beamen dat. "Schrijf maar op: het komt ie nachtrust ten goede", beveelt één van hen lachend. De meeste vrouwen komen voor hun heupen, borsten en buik, zegt Annie van Putten. Om dat iedere vrouw aparte wen sen heeft wat betreft haar fi guur, bestaan aparte sche ma's. "In het begin wordt vooral getraind op aaemha- lingstechniek. Werken aan de conditie. Vrouwen die te dik zijn,' moeten eerst afvallen en kunnen pas daarna echt wat aan figuurverbetering gaan doen. Vaak gaat de training dan ook in combinatie met een dieet". Monique en Greet waren ook om redenen van overtollig vet naar de Genestetstraat ge togen. Ondanks dat ze een fiks aantal uren aan het trai nen is, gaat het bij Greet nog al moeizaam. Heeft met leef tijd te maken. Monique is een tijdje niet in de Genestet straat geweest. "Door allerlei omstandigheden was ik een week of vier niet in staat te trainen. Nou, dat merk je ge lijk, hoor. Mijn conditie ging achteruit en ik kwam weer aan. Hoewel: figuurverbete ring is niet eens echt een kwestie van afvallen. Het is meer dat het vet zich na een tijdje beter verdeelt. Bij mij zit het bijvoorbeeld erg in de heupen". Niet alleen voor haar figuur heeft Monique plezier van al dat trainen. Ze volgt een op leiding voor ziekenverzorg- ster, maar haar zwakke rug speelt Monique daarbij nogal wat parten. Dankzij de trai ning gaat het daar nuveel be ter mee en kan ze nu veel ge makkelijker mensen optillen. De vooroordelen tegen de toch snel aan aanhang winnende figuurverbetering blijken groot. Zowel Dittie, Greet als Monique hadden te kampen met een grappen makende omgeving. Manwijven zou den ze worden. Spierballen zouden ze krijgen. Monique: "In het begin zei iedereen dat ik gek was om daar naar toe te gaan. Daar krijg je maar spieren van, zeiden ze. Maar mooi dat na een tijdje vijf an deren met me mee gingen. Het is toch ook grote onzin. Iedereen heeft immers spier ballen". Ze maakt met haar arm een hoek van negentig graden en toont een heuveltje net boven de elleboog. Alle vrouwen blijken dezelfde er varing als Monique te heb ben. Eerst lachen de vrien dinnen en later worden ze zelf enthousiast. Terecht vindt Annie van Putten en vat het fenomeen figuurver betering vervolgens kernach tig samen, "t 'Is zuiver dat je zegt... werken aan je li chaam". Dat 'werken aan je lichaam' is bij mannen juist wel gericht op spierontwikkeling. Net als Annie werkt Wim met sche ma's. Een training wordt ech ter altijd begonnen met een ritje op de home-trainer. "Om de spieren los te maken". Verder wordt elk lichaams onderdeel apart aan oefening onderworpen. Een week lang op de benen trainen, een week de borstkas enzovoorts. "Het is hartstikke gezond", zo beveelt Wim van Putten de body-building van harte aan. "Je wordt er lenig van. Ja, ook die kerels die heel erg ontwikkeld zijn". Hij schudt misprijzend het hoofd bij de vraag of je lichaam niet in zakt als je stopt. "Grote on zin. Alles keert gewoon weer terug in de oude staat. Geen sprake van dat je er borsten van overhoudt of iets derge lijks" LEIDEN Miss World '81 Erika Mess uit Rotterdam is de grote publiekstrekkflr voor de bankdrukwedstrijd tussen sportcen trum Wim van Putten en sportschool Hercules uit Katwijk. Die wedstrijd wordt volgende week zondag gehouden in het Antho- nius Clubhuis aan de Mare. Liggende op een bank moet daarbij zoveel mogelijk gewicht omhoog worden gedrukt. Behalve Erika Mess zal ook Frank Lemmers, die derde is van Europa, zyn meest voordelige poses aannemen. Om twee uur wordt begonnen. Van sportcentrum Wim van Putten zijn er nu twee jon gens die aan poseren doen. Nog geen vrouw. Dittie zou het wel kunnen volgens An nie van Putten, maar ze durfi niet zo goed. Dittie beaamt dat:"Ik durf het alleen thuis voor de spiegel". Aan dat poseren doen alleen de besten mee. Bij éen rustig muziekje (Wim:"Iets als 'Het gebeurde in het westen' bij voorbeeld") nemen de kandi- .daten een aantal poses aan, waarbij hun spieren optimaal uitkomen. Daarna stellen ze zich in een rijtje op (een line up) en kunnen de jury-leden aan ieder afzonderlijk vragen of ze één van de acht ver plichte poses aan willen ne men. De presentator vraagt dan bijvoorbeeld: 'Kandidaat nummer vier, mag ik van u een most muscular pose'. Kandidaat nummer vier neemt dan een gorilla-achtige houding aan, waarin zijn spieren het best uitkomen. Aanmoedigingen zyn daarbij niet van de lucht. Het is opvallend dat negers bij die wedstrijden vaak hoog scoren. Dat komt, zegt Wim van Putten omdat onze (blan ke) spieren dieper liggen, dan die van negers. Bij hun toont het veel beter. Ook ontwikke len negers hun spieren ve«l sneller. "Bovendien toont zo'n zwarte huid een stuk r by het poseren". BART JUNGMAN Foto's HOLVAST LEIDEN - De splitsing van de rijksweg in de A4 en de A44 ter hoogte van Burgerveen is vol gens Leiden niet goed van weg wijzers voorzien. Het verkeer richting Leiden wordt naar de A44 verwezen, uitmondend in de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het verkeer nadert zo Leiden aan de westzijde. Ook bijvoorbeeld het vrachtverkeer dat naar het industrieterrein De Waard gaat. Het (vracht)verkeer rijdt daardoor onnodig de hele stad door. De ge meente heelt daarom aan Rijks waterstaat verzocht om de weg wijzers te veranderen. Het ver keer richting Leiden zou via de A4 geleid moeten worden en de A44 zou de aanduiding Leiden- West moeten krygen. Niet uit grote-stad-sentiment dus. maar om onnodig verkeer uit de bin nenstad te weren. Rijkswaterstaat heeft per brief la ten weten in beginsel geen be zwaar tegen de wijziging te heb ben. De uitvoering ervan moet mede in verband met de kosten nog worden onderzocht, meent de rijksdienst. Het veranderen van het bestaande bord 'Leiden' in 'Leiden-West' is tamelijk ge makkelijk. De aanduiding Lei den op de A4 is minder eenvou dig. Op de bestaande borden is dat niet mogelijk en bovendien moet "de opgevoerde aandui ding worden voortgezet by de opvolgende aansluitingen totdat het doel is bereikt". Met andere woorden, ook bij de afslagen Roelofarendsveen en Hoogmade moeten de borden worden gewij zigd. Volgens Rijkswaterstaat mag ove rigens geen grootscheepse ver schuiving van het verkeersbeeld verwacht worden, wel een gerin ge. Gemiddeld zo'n tien tot vijf tien procent van de weggebrui kers kiest een route op grond van de bewegwijzering, zo laat de dienst weten. Wanneer d? maatregel genomen wordt is nog allerminst duide lijk. De hoofdingenieur-direc teur van de directie Noord-Hol land van Rijkswaterstaat wijst erop, dat er overleg gepleegd moet worden met de directie Zuid-Holland van Rijkswater staat en met de ANWB. Uiteinde lijk moet dan nog de directeur- generaal (hoogste ambtenaar) van Rijkswaterstaat zijn goed keuring geven 'Ter zijner tijd hoop ik derhalve u nader te in formeren over een mogelijke rea liseringstermijn", aldus de amb tenaar. leiden mevrouw L. Meijer, die tot nu toe hoofd was van De Ze vensprong, is benoemd tot direc teur van deze school. De Zeven sprong is een school voor oplei ding tot verzorgenden in de ge zondheidszorg in Leiden en re gio. LEIDEN "Iedereen heeft recht op een volkstuin. De een komt hier voor zijn rust, de ander om lekker te tuinieren. Het is een ontspanning die steeds meer aantrekkingskracht krijgt, voor al nu de vliegvakanties naar ver re warme^ landen steeds meer mensen te duur worden. Een volkstuin is dan een goed alter natief' Van der Zwart, Van Hooven en Van der Plas, alle drie bestuurs leden van volkstuindersvereni- ging Roomburg, lopen warm als ze het hebben over "hun" vereni ging. Het volkstuincomplex "Roomburg" bestaat vandaag precies veertig jaar. Een jubi leum, dat vandaag zal wordt ge vierd tijdens een receptie van twee tot vier uur in het jeugdcen trum "Korte Vliet", vlakbij de volkstuinen aan de Vlietweg. Voor het bestuur is het jubileun een goede gelegenheid nog ken. i het verleden terug te kij- (ADVERTENTIE) Met haar veertig jaren is Room burg een van de oudste volks tuinverenigingen in Leiden. Vlak na de eerste wereldoorlog vond het idee van de volkstuin tjes al opgang, maar het tuinie ren in verenigingsverband ont stond eigenlijk in de jaren '40—'45. Voorzitter Van der Zwart: "In die tijd van honger lij den was er grote belangstelling voor het zelf verbouwen van groente en aardappelen. Eigen lijk zijn de volkstuinen dus uit nood geboren. Roomburg begon in 1941 aan de Roomburgerweg, ongeveer waar nu het bejaarden huis staat. Naarmate de stadsuit breiding vorderde, moesten we echter verhuizen naar de Vliet- Recreatie De contacten met het gemeentebe stuur van Zoeterwoude verlie pen in die tijd nogal moeizaam Toen het complex in 1966 bij Lei den werd ingelijfd, was Room burg daar dan ook blij om. Pro blemen rond het bebouwen van de tuintjes werden opgelost. In tussen is er in veertig jaar tijd ook wel het een en ander veran derd met betrekking tot het ge bruik van de tuinen. Werden vroeger uit pure noodzaak groen ten verbouwd, tegenwoordig ligt de nadruk toch vooral op de re creatie. "De mensen hebben steeds meer vrije tijd gekregen en komen hier voor hun ontspan ning, weer energie opladen, 's Zomers komen ze hier zelfs vakantie houden, want op veel tuinen is inmiddels een huisje gebouwd". Erg lang willen de bestuursleden niet blijven stilstaan bij het verleden. Liever kijken ze naar de toekomst, en dan een met een grote uitbreiding van het aantal Leidse volkstuinen. Alleen Roomburg heeft namelijk al een wachtlijst van zestig mensen. Daar staat tegenover dat er het afgelopen jaar slechts een van de 97 tuinen is vrijgekomen. Van Hooven: "Het verloop is hier erg gering. Slechts bij het overlijden of verhuizen van een lid komt er een tuin vrij. We zijn daarom blij dat de bond van amateurtuin ders onafgebroken bezig is grond erbij te krijgen om volks tuinen van te maken. Op het mo ment is het oog gevallen op een stuk land in de Cronesteinpolder en in de toekomst zullen ze het ook zeker in de Stevenshofpol- der gaan proberen." Intussen zien de bestuursleden de toekomst van Roomburg zelf met optimisme tegemoet. 'De vereniging loopt op rolletjes. Maar liefst 31 van de 97 leden zijn actief in allerlei commissies die de vereniging draaiende houden. Ook het nieuwe verenigingsge bouw, dat in de zomer open gaat, wordt helemaal door de leden zelf opgebouwd. En daar zijn we trots op" CONNY SMITS Van der Plas, Van Hooven zijn we trots op". leden. En daar Hasjdealer Met stomme verbazing las ik het artikel in de krant van dinsdag 17 maart "Huishasjdealer in het Leids Vrijetijdscentrum." Het LVC zal vanaf volgende maand een huishasjdealer bin nen zijn deuren halen om het harddruggebruik en de zoge naamde woekerhandel tegen te gaan. Verder, in het artikel leest men dat de grootste kern van de bezoekers en, ja hoe is het moge lijk, stafmedewerkers ook zelf softdrugs gebruiken. Ik vraag me zo langzamerhand, als nor maal denkend mens, waar zyn we in godsnaam mee bezig? Als een dergelijk centrum rijelijk hasj kan kopen, stafmedewerkers rustig "mce- paffen", waar gaan we dan heen? Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, terwijl, hoewel ik geen deskundige ben, het meest al toch zo is dat men na verloop van tijd van softdrugs overgaat op harddrugs. Ongetwijfeld zullen de stafmede werkers allerlei argumenten aan kunnen voeren om hun beleid te verdedigen. Maar hoe kan men hasjverslaafden motiveren om er af te komen, als men zelf soft druggebruiker is (of is dit juist niet de bedoeling)? Dan te bedenken dat het LVC met duizenden guldens gesubsi dieerd wordt door de gemeente. dus belastinggeld van ons allen. Ik vraag mij oprecht af: waar zijn we mee bezig? Bewusteloos Naar aanleiding van een bericht in de krant over een 73-jarige vrouw die bewusteloos in haar woning is gevonden, voel ik mij geroepen om een stukje te schrij ven. Ik hoop dat velen dit lezen JSSi en dat vooral de oudere i en alleenstaande bejaarden dit met wat aandacht willen lezen. Mensen—mensen, lieve mensen, let een beetje op uzelf en op uw medemensen. Sluit u niet af van de bewoners by u in de buurt. Hou op één of andere manier contact met iemand bij u in de straat. Zorg dat u dagelijks wordt en kijk of er bij u in de straat iets is dat anders is dan u gewend bent. Heeft u telefoon dat kunt u hulp inroepen bij het Diensten centrum op het Bevrijdings- plein. tel: 768711. Bent u alleen en zoekt u contact, dan kunt u ook bij het dienstencentrum te recht. Daar zitten mensen die helpen om voor u het leven w gezelliger te maken. Zodat u ni vereenzaamd, want dat is ech niet nodig. Er is ook een tele foon-cirkel. Deze cirkel is alleenstaanden. U wordt dan da gelijks (ook in de week-ends) 's morgens opgebeld. Dit is alleen bedoeld als een soort bewaking voor u. In elke cirkel is een leid ster. Zij staat in contact met het dienstencentrum. En zo'n leid ster houdt ook contact met u. Het hoeft niet zo te gaan als in de krant stond. Het kan anders, maar dan wel met uw eigen hulp. Wij willen u helpen, maar dat moet u ons wel laten weten. Het dienstencentrum is op werk dagen tussen tien en twaalf uur telefonisch te bereiken. Tel: 768711- Bevrijdingsplein, 60. Mevr. Opdam Vrijwilligster Jacques Urlusplantsoen Actiecomité: LEIDEN - Uit financieel oogpunt is de bouw van goedkope huurwonin gen op een groot deel van het Schuttersveld mogelijk. Bovendien kan binnen enkele jaren met die bouw worden begonnen. Het actiecomité Schuttersveld schryft dit in zyn reactie op het plan van bureau Latta, dat een stedebouwkundige uitwerking voor het stuk grond heefi gemaakt. Volgens het comité is het zinnig het bouwen van kantoren af te laten hangen van het al dan niet slagen van het project aan de Plesmanlaan (een nieuw kantoor). "Daarna kan worden bekeken of er in Leiden een reële kantoorbehoefte is". Tegen kantoren op de strook grond tussen Oegstgeesterweg en spoorlijn heeft het comité geen bezwaren, omdat deze grond niet geschikt is voor woningbouw". "Het resultaat zal een geïsoleerde woonwijk zyn. Zo'n ontwikkeling wijzen wy af'. Over de fasering van de bouw zegt het comité onder meer: "Het comité stelt voor in de eerste fase woningen te bouwen aansluitend by de buurt Maredyk". Wim van Putten temidden itje of de home-trainer. zijn builders in wording. Een training wordt altijd begonnen met

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3