Voorschoten moet flink bezuinigen "Wat doen we met Jenny" van hoog gehalte Caecilia Consort' prima -gggBEDZBSB- CDA, VVD en PvdA: 'Valium' in Scarabee Linkse partijen eensgezind over bouw in Leeuwenhoek Hogenkamp mist sprong [Le/cfee agenda VOORSCHOTEN - De algemene beschouwingen rondom de ge meentebegroting voor 1981 le verden niet het vuurwerk op dat verwacht had mogen worden na de behandeling van de begroting in commissieverband. Alleen "oppositiepartij D'66" (niet in het college vertegenwoordigd) noemde deze behandeling van de begroting "begin van de col lectieve verkondiging van kom mer en kwel". De andere fracties toonden begrip voor de moeilijk heden van het college van burge meester en wethouders welke ontstaan zijn door een verminde ring van de rijksuitkeringen aan de gemeente en enige tegenval lers veroorzaakt door de late be handeling van deze begroting. Volgens het CDA mag een derge lijke late behandeling nimmer meer voorkomen. Alle fracties waren het eens dat de tering naar de nering gezet moeten worden. CDA, WD en PvdA waren het roerend eens dat de gemeente moet gaan bezuinigen. CDA en VVD spraken zich konkreet uit over het afstoten van diverse ta ken. Hef. CDA ziet in een drasti sche bezuiniging bij de Beplan- tingsdienst een reële mogelijk heid. Dat betekent het afstoten van alle werkzaamheden van de ze dienst, welke thans gedaan worden voor particulieren of wo ningcomplex die niet winstge vend zijn. Dat hoeft volgens het CDA geen ontslagen te beteke nen bij die dienst, maar gewoon niet meer aanvullen van funk- ties. De VVD meende dat in de welzijnssector bezuinigd kan worden door de subsidies niet te verstrekken bij een tekort, maar subsidies te verstrekken naar prestatie. Het CDA meent dat maar eens afgerekend moet wor den met de klaagzang over het te grote tekort bij het zwembad "Het Wedde". Eerst de zomerpe riode bekijken en heel goed be seffen dat de raad eenstemmig besloten heeft tot het stichten van dat zwembad. De WD ziet weinig mogelijkhe den tot het stichten van nieuwe- accommodaties voor de sport verenigingen. Wel wil deze partij de opheffing van de dure ijsbaan in de Vlietwijk en deze grond be steden voor uitbreiding van sportaccommodaties. De woningbouw moet gericht zijn op de behoefte van Voorschoten. Daarover zijn alle fracties het eens. Over de uitwerking daar van verschillen ze. D'66 gaat het verst door te stellen dat rustig al le reserves uit het grondbedrijf mogen aangewend worden om werkelijk sociale woningbouw tot stand te brengen. Deze fractie en ook de PvdA heeft weinig goede woorden over het gevoer de woningbouwbeleid. Het CDA ziet het woningbouw- en huisvestingsbeleid veel positie ver. Deze fractie meent dat eind van de "rit" van deze raad, Voor schoten er ruim 700 woningen in de sociale sector bij heeft. Er is dan ook rekening gehouden met groepen, die voorheen nimmer de aandacht kregen: zoals jonge ren en éénpersoonshuishoudens. Geen uitbreiding van de Schoolbe geleidingsdienst is de mening van CDA en WD, zo snel moge lijk komen tot een regionale dienst is de eis van de PvdA. Ten aanzien van de nieuw te bouwen k.b.o.-school (kleuter en basison derwijs) hebben WD. PvdA en D'66 duidelijke wensen. D'66 zegt smalend: "Er komt een on aanzienlijk schooltje". PvdA: "Er komt een schooltje in de ach tertuin van het Cultureel Cen trum". WD ziet de huidige op lossing zoals vorige week voor gedragen werd, ook niet zitten. Deze fractie mist alle financiële gegevens, welke het mogelijk moeten maken om een volwaar dige school en een goed Cultu reel Centrum te bouwen. Het plan "Micropolis" blijkt in tegen stelling tot de mededeling ge daan aan de gemeenteraad nog LEIDEN - In Scarabee aan de Pie- terskerkkoorstecg in Leiden speelt zondagavond om negen uur het duo Valium. Het duo. dat Nederlands- en Engelstalig eigen werk brengt, bestaat uit Paul Kool en Bram Kleijwegt. Paul neemt de zang, elektrische gitaar en bas voor zijn rekening, Bram doet onder meer zang en key boards. steeds aktueel te zijn in de order portefeuille van de Stevingroep. In dit plan zitten naast winkels, woningen ook een theater met 150 zitplaatsen. De "school strijd" is weer volkomen open in Voorschoten. Bij deze strijd stelt het CDA zich heel voorzichtig op. Weg met de "Verkeersnota", aldus de slogan van de WD. Die nota is totaal verouderd en achter haald. Geen verkeersdrempels en de verkeersafwikkeling in de Schoolstraat (winkelstraat) beter maken. De PvdA meent dat ver keersdrempels onvermijdelijk zijn. De Schoolstraat dient afge sloten te worden voor alle au toverkeer, want het zijn niet al leen de vergeten boodschappen die daar gedaan worden, aldus de socialistische woordvoerder. Vriendelijke woorden door alle fracties werden gericht tot bur gemeester Cannegieter, die ge toond heeft zich in korte tijd in te werken en nu zijn portefeuille vergroot heeft met personeelsbe leid en voorlichting. Over de voorlichting verschillen de me ningen. CDA en WD zien de aanstelling van een voorlich tingsambtenaar niet haalbaar. PvdA wil die ambtenaar en D'66 ziet met spanning af hoe de bur gemeester de gemeentelijke voorlichting zal aanpakken. Aan het begin van de vergadering werd mevrouw M. Breinesse- Stigter geïnstalleerd als raadslid in de vakature A. Eveleens (PvdA). De vergadering duurt voort. OEGSTGEEST - "Met onze gene ratie kun je nog eens plezier bele ven", oordeelde een wat oudere Oegstgeestse dame tegen haar vriendin, gisteravond bij het ver laten van het Rijnlands Lyceum. De aanleiding voor haar opmer king was het zien van de kome die "Wat doen we met Jenny?", waarin hoofdrollen werden ge speeld door Josephine van Gas teren en Enny Meunier. Ze had in haar oordeel helemaal gelijk. "Wat doen we met Jen ny?" is zowel naar inhoud als ac teursprestaties een komedie van hoog gehalte. Naar inhoud vol doet het stuk. geschreven door de Amerikaan Donald Wilde, aan alle eisen die aan een komedie mogen worden gesteld. Met veel humor wordt een toch wezenlijk probleem behandeld, zonder te veel aan de oppervlakte te blij ven. Hoewel er om "Wat doen we met Jenny" erg veel gelachen kan worden, worden er tegelij kertijd rake dingen gezegd over een in onze samenleving nog met taboes beladen onderwerp: de rechten van de bejaarde. Er wor den op het podium hierover op merkingen gemaakt, die men el ders maar amper durft te den ken. Het gegeven is een vrouw van te gen de zeventig die zich, nu haar man is overleden, na 47 jaar hu welijksleven eens hardgrondig wil uitleven. De rol van Jenny wordt gespeeld door Josephine van Gaasteren, die er met veel vi taliteit en een perfecte timing een grote draagkracht aan geeft. Ze schildert naakten, drinkt de hele dag champagne en speelt in een bandje met jongens, die haar kleinzonen zouden kunnen zijn. Haar beide dochters zijn van oor deel dat moeder zich niet waar dig en overeenkomstig haar leef tijd gedraagt. Ze vragen zich af wat ze met Jenny aanmoeten. Eén van hen stuurt zelfs een ou- derdomsspecialist op haar af, maar die gaat onmiddellijk door de knieën voor de charme van de vitale moeder. Dan s er ook nog aan ingebeelde ziektes leidende tante Eudora, gespeeld door En ny Meunier. Ook zij wordt mee gesleept door de impulsiviteit van Jenny, die hiermee een lans breekt om oudej- wordende men sen vooral serieus te blijven ne men. Dat dit alles leidt tot komi sche verwikkelingen spreekt vanzelf. Zo belandt Jenny op ze ker moment zelfs achter een drumstel en imiteert Eudora met een pan op haar hoofd een stun trijdster op de motor. De grote verdienste van het stuk is echter dat het, mede door de voortreffe lijke vertaling van Josephine van Gasteren zelf, nooit afglijdt tot een banaal blijspel. "Mensen bo ven de zestig zijn hetzelfde als een nijlpaard dat naar de WC gaat. Je weet dat het gebeurt, maar je praat er niet over", merkt Jenny ergens op. Zo wordt voort durend in een humoristiche ver pakking de positie van oudere mensen in onze samenleving op de korrel genomen. Wie gister avond zijn kans heeft gemist, kan "Wat doen we met Jenny?" op 9 mei in de Leidse schouw burg nog gaan zien. ARIEJAN KORTEWEG - Wim Hogenkamp Hij brengt diverse 'sadistische werkjes'. Na vier nummers is het program ma al afgelopen om te worden gevolgd door een groot aantal toegiften, die tot ver na de pauze uitlopen. Hij appeleert aan ongelofelijk goedko pe en infame sentimenten, maar stijgt een moment later is soms lyri sche bewoordingen ver boven eigen kunnen uit. Hij kan mateloos boeien, daarbij een groot en veelzijdig talent suggererend, maar hij kan ook een blijdschap de zaal inspelen, die met moeite net niet als onecht door het publiek wordt ontmaskerd. Hij kreeg een Edison en de Louis Davids Prijs, waar hij terecht zeer trots op is. Natuurlijk hebben we het over de in Amsterdam woonachtige chansonnier Wim Hogenkamp, die gisteravond een beschaafd bezette Leidse Schouwburg, geassisteerd door het trio van Rob Roelcveld (piano), Willem Brink (gitaar) en Rein Schipper (bas) in z'n ban trachtte te houden. Hogenkamp, die even zeer patent lijkt te hebben op het begip 'heel gewoon' als Van der Meyden op het begrip 'privé', huppelend lichtvoetig door z'n cabaretprogram ma. dat toch, meer dan bij z'n collega's het geval is, werd overheerst door het grote aantal Nederlandstalige liedjes, na 'Heel Gewoon' (z'n eerste l.p., die volgens Hogenkamp nog 'geen meter' heeft verkocht) heeft inmiddels ook 'Punt Uit' het levenslicht aanschouw. Het pro gramma van gisteravond vormde een afspiegeling van z'n plaatwerk, gecombineerd met soms alerte, soms zeer flauwe en gedateerde woord grapjes. Hij streeft ernaar een eerlijk programma te maken, waarbij hij voor het gemak de vervaardiging van programmaboekjes maar achter wege heeft gelaten. In wat komische woordspelingen geeft hij wel een reden voor de afwezigheid van het programma, maar helemaal overtui gen doet hij inmiddels niet. Belangrijk wordt dat bijvoorbeeld, wan neer we ons realiseren, dat we de namen van de Hogenkamp begelei dende musici al weer vergeten zijn op het moment, waarop hij ze aan het publiek heeft voorgesteld. De eerlijkheid gebiedt ons te vermelden, dat de Louis Davids-achtige liedjes van onmiskenbaar hoog niveau zijn. 'De Dood van een Terrorist' (de vermoedelijk juiste titel) is erg ontroerend. We kunnen Wim Hogenkamp daarom het beste vergelijken met een polsstokhoogspringer, die overmoedig geworden door het suc ces van drie fantastische sprongen, de vierde jammerlijk mist. Het neerkomen na zo'n val kan dan het hele plezier in de sport bederven. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN "Als de universiteit zich blijft verzetten tegen de ge meentelijke plannen voor de Leeuwenhoek zal dat gevolgen moeten hebben voor de positie van de universiteit in deze stad" Het was E. Meelis van de werk groep Milieubeheer die dit gis teravond zei tijdens de eerste ge meenschappelijke ledenvergade ring van D'66, PvdA, PPR, PSP en CPN over de Leeuwenhoek. Het probleem is sinds jaar en dag bekend: de universiteit heeft in het gebied onder meer. belangen in verband met een paar labora toria en de gemeente wil er wo ningen bouwen. jjrie inleiders bogen zich gister avond aan de hand van vijf stel lingen over de plannen voor het gebied tussen de Plesmanlaan en Wassenaarseweg. Aan de ene kant voornoemde woordvoerder van de werkgroep Milieubeheer en wethouder Tesselaar van volkshuisvesting, aan de andere kant de medewerker van de uni versiteit, In 't Veld. In 't Veld zei aan het begin van de avond: "In Leiden zie je eigenlijk een soort omgekeerde wereld. De universiteit komt regelmatig met gegevens naar buiten over mogelijke gevaren. En de linkse partijen antwoorden daar dan op: ach, het valt allemaal wel mee. Dat zie je nergens in Neder land". In 't Veld kondigde trouwens ook aan dat de universiteit binnen kort een aantal vervolgonder- zoekjes over de gevaarlijkheid van bepaalde laboratorium-on derdelen zal bekend maken. Nadat de drie inleiders hun zegje hadden gedaan werden er ver schillende groepen geformeerd waarin nog eens werd gepraat over de stellingen. Opvallend was de grote eensgezindheid on der de aanwezigen. Zo was practisch iedereen het er over eens dat in de Leeuwen hoek de dichtheid van de wo ningbouw zo groot mogelijk moet zijn. En dat gevaarlijke ac tiviteiten van de universiteit des noods maar gestopt moeten wor den om woningbouw mogelijk te maken. Aan het eind van de avond werd er nog een voorstel aangenomen waarin afkeuring werd uitge sproken over het "falende rijks beleid met betrekking tot de so ciale woningbouw". De rommelmarkt Sport In is gisteravond, in ae Ton Menkenhal aan de Vondellaan begonnen. Het is de Vijfde keer dat de markt wordt gehouden. De heer Biegstraten. voorzitter van de Sportstichting, verrichtte de opening. De markt is nog vandaag en jnorgen open. ZATERDAG 21 MAART 1981 OEGSTGEEST - Met een receptie heeft directeur A.G. Klumpers gistermiddag van de Lagere Land- en Tuinbouwschool Oegstgeest afscheid genomen. De inwoner van Koudekerk was de afgelopen twintig jaar aan deze school verbonden. De laatste twaalf jaar was hij directeur aan de school die sinds 19 75 aan de Lange Voort in Oegstgeest zit. Daar ook werd donderdag en gisteren het afscheidsfeest gevierd. Eergisteren was dat voor de leerlingen van de school en gistermiddag voor collega's, ouders, kennissen en vertegenwoordigers uit de onderwijswereld. Klumpers gaat weg bij deze uit 1948 stammende school omdat hij adjunct-inspecteur bij het ministerie van Landbouw wordt. de Ijshal. Jazzzolder Hot House - optreden de groep OAAO, Breestraat 66, 22 uur. Augustinus - Rapenburg 24, film en kla- verjasavond, 21 uur. Vogelnest - Nachtegaallaan, De Cap tains Club thema-avond; 'Baas in ei gen leven', 19.15 uur, voor jongeren van 15 tot 19 jaar. LVC - Breestraat 66, optreden Silenus, Next Crises en Gargoyle, 21 uur. Sanders - Leven iaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. vanaf 22 uur. Zoeterwoude - Ons Huis, KPJ-toneel- avond, 20.30 uur. 't Centrum - concert St. Jansfanfare, 20 ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Wassenaar - Dorpskerk, kerkconcert, 19 e ledenvergadering. 20.15 u_.. Rapenburg 100/102 - Leidse Studenten Ekklesia, documentaire nieuwe alter natieve energievormen, 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Umbarto D uit 1951 van Vittorio Sica uit de periode van het officiële Italiaanse Neo-Realicme, 29 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, 122000. t/m 10-12 tel. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, V. Poel- geestlaan, kledingbeurs voor kinde ren. 19.30 uur. Taberna - Julianalaan 1, forumdiscussie D'66 over 'Loopt onze jeugd vast' 20.15 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za. F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; zo, J. Rus, Middelstegracht Profess oren wijk, de Waard: za. E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; zo, H. Engel, de Meij van Streefkerkstraat 53, tel. 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwyenburg, Verhage: J.P. Rein ders, Gerard Brandstraat 29, tel. 760947. Spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. van der Leden, J. van de Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539, za en zon spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, W. v. Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960; zo, C. Meijer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. Warmond - J. Hoornweg. Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar - noord, M.F. v.d. Feen, van Polanenpark 128, tel. 18309; zuid, J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 tot 27 maart door: Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten -- gezondheidscentrum, V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - T. Braun-Mantel. Van Osta- destraat 10, Lisse, tel. 02521-12718. LEIDEN - Over het concert van het Caecilia Consort, dat gister avond te beluisteren was in de Stadsgehoorzaal, kan alleen maar in de meest lovende termen geschreven worden. Dit ensem ble, dat in 1978 opgericht werd met C A a's sponser, heeft iii die relatief korte tijd van zijn be staan een grote mate van perfec tie opgebouwd. De veertien strij kers van het ensemble, dat zon der dirigent maar in onderling overleg onder leiding van con- certmeestcres Mifune Tsuji werkt, zijn volmaakt op elkaar ingespeeld met als gevolg een volstrekt uitgebalanceerd sa menspel, waarin de aandacht. voor de afwerking van het detail en de zorg voor genuanceerd spel opvallen. Dit staat echter een levendig en spontaan musi ceren geenszins in de weg. Een pluspunt is dat men zich niet tot het voor een dergelijk ensemble voor de hand liggende barokre- pertoire beperkt. Zo stond giste ren behalve de Abdelazer Suite van Purcell en het programma. Alle hierboven genoemde kwali teiten van het ensemble kwamen in de werken van Purcell en Han del, waaraan de claveciniste Ma rijke Smit Sinbinga tevens haar medewerking verleende, volle dig tot ontplooiing. Alexander Warenberg, solist in het piano concert in Es gr.t. KV 449 van Mozart, speelde dit concert rag fijn maar niet krachteloos, in een licht romantisch waas, met een toon die alle nuances omvatte van parelende lichtheid tot glan zend fluweel. Een schitterende vertolking, waar het zeer alert begeleidende orkest zich moeite loos bij aansloot. De Serenade voor strijkorkest van Dvorék kieeg eenzelfde verzorgende, warmbloedige en bruisende uit voering, waarop als toegift een vurig gespeelde Roemeens0 dans van Bartok volgde. MIES ALBARb* lEIDSCH £L dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. LEIDEN Postbus 54. 2300 A8 LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabazorglng ven 16.00-19 30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 Losse nummers 10.70 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Adjunct-hooldredacteur: R D Paauw. Akj redactiechef: A. van Leeuwen Ptv Alg. redactiechef: J. M J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (géesteli|k leven) Aangestoten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-89084/ Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2