Een kerncentrale sluiten, hoe moet dat eigenlijk Kees Zijlstra 'Drie motieven om te sluiten' Reinier Braams: 'Het gaat om de werk gelegen heid' ZATERDAG 21 MAART 1981 Nu de verkiezingen naderen, zijn de standpunten van de grote politieke partijen over kernenergie vrij duidelijk geworden. De VVD is voorstander van kernenergie, PvdA en D'66 zijn tegen uitbrei ding; op de congressen van beide linkse partijen werd onlangs nog uitgesproken dat de bestaande kerncentrales in Dodewaard en Borssele moeten worden gesloten. Het CDA wil kernenergie voorlo pig op net huidige niveau handhaven: geen nieuwe centrales erbij, maar de bestaande ook niet sluiten. Wat zijn nu de argumenten voor en tegen het sluiten van kerncentrales? Het VVD-Tweede-Kamerlid dr. R. Braams uit Utrecht is voorstander van kern energie en legt op deze pagina uit waarom. Zijn collega uit de PvdA-fractie, K. Zijlstra, is fel tegen, en zet zijn argumenten op een rijtje. Interessant daarbij is dat beide heren behalve feite lijke ook psychische bezwaren vermoeden bij hun opponenten. Braams (VVD) verwondert zich er over hoe moeilijk links toch went aan technologi sche vernieuwing, terwijl Zijlstra (PvdA) signa leert dat rechts maar niet kan wennen aan het idee dat de toekomst niet meer geheel in het teken van de kernenergie zal staan. Verder gaat Broer Bouwe Scholtens na hoe dat moet: een kerncentrale sluiten. De kerncentrale in Borssele Er zijn drie motieven om de cen trales te Borssele en Dode waard op korte termijn te sluiten en geen nieuwe kern centrales te bouwen. Die mo tieven liggen op het gebied van de veiligheid, de versprei ding van kernwapens (proli feratie) en Jiet afval. Kerncentrales dragen in aan zienlijke mate aan de drei ging van onveiligheid in onze samenleving bij. De kans op een ramp is klein, maar is niettemin zeer reëel aanwe zig. In Harrisburg had het slechts een uur langer hoeven te duren voor men de juiste handgrepen verrichtte of er had zich een catastrofe van onvoorstelbare omvang voor gedaan. Laat men niet den ken, dat zoiets ons niet kan ge beuren. Ook in Borssele zat twee jaar geleden een cruciale klep dicht, die open had moe ten staan. Dat soort fouten en onvolmaak theden is nooit uit te sluiten. Als de splijtstofstaven in de kerncentrales hun werk heb ben verricht, worden ze - dat is althans de bedoeling - opge werkt en leveren ze plutonium op. Dat is waarschijnlijk het gemeenste goedje, dat de mens ooit heeft geproduceerd. Er kunnen gemakkelijk atoom bommen van worden ge maakt. In een maatschappij, die niet alleen uit brave bur gers bestaat, vormt een toene mende hoeveelheid plutonium tegelijk ook een voortdurend toenemende bedreiging. We moeten vrezen, dat daar geen kruid tegen gewassen is. Afval opslaan Hoog radio-actief afval blijft al tijd over, welk procédé men ook kiest. Kiest men voor op werking, dan moeten de res ten in glas worden verpakt en nog tientallen jaren boven gronds worden opgeslagen voor men ze een graf in zout of in graniet bereidt. Die boven grondse opslag is nodig om dat men niet weet of de glas verpakking wel geheel te ver trouwen is. En als dat afval dan tenslotte in een zout koe pel of een granietrots wordt opgeborgen, weet men niet of het voor altijd van de biosfeer zal zijn afgesloten. Dat laatste is erg belangrijk, want con tact met de biosfeer, via grondwater of lucht, kan het leven generaties lang onmoge lijk maken. We moeten constateren.dat deze drie motieven bij voorstan ders van kernenergie niet aanslaan. Daar zijn twee ver klaringen voor. De eerste is van psychische aard. Vele Door Kees Zijlstra lid Tweede Kamer PvdA technici en politici hebben de ommekeer niet mee kunnen ma'cen, die zich in de afgelo pen dertig jaar, voor wat de aanvaardbaarheid van kern energie betreft, heeft voorge daan. Zij kunnen eenvoudig niet ,,van hun geloof vallenen dat is dan het geloof in de almacht van de techniek, zoals dat in de beginperiode van de kern energie nog heerste. Zij zijn de „verkrampten" van het onbe perkte vertrouwen in de tech niek en kunnen slechts in fru stratie reageren op groeiende maatschappelijke weerstand, die ook zij niet kunnen ont kennen. Grote belangen De tweede factor, die als achter grondverklaring een rol speelt, is de gigantische hoe veelheid produktiemiddelen, die voor de kernenergiecyclus inmiddels is opgesteld. Ook alweer omdat kernenergie aanvankelijk onbetwist het wondermiddel voor al onze problemen leek. Siemens, de moedermaatschap pij van de kerncentralepro ducent KWU. zou in grote moeilijkheden komen als er een einde kwam aan de pro- duktie van kerncentrales. Voor de Franse evenknie, Fra- matome. geldt hetzelfde en al even zeer voor Amerikaanse producenten van kerncentra les. In Nederland lopen de kos ten, die met de sluiting van Borssele gepaard gaan, in de honderden miljoenen gul dens, althans in de eerste ja ren. Wat daartegenover staat aan andere veelbelovende be stedingsmogelijkheden en aan winst en veiligheid, wordt in dit verhaal van ka pitaalvernietiging vergeten. Vanuit deze achtergrond die nen de meeste argumenten voor kernenergie en tegen s'uiting van de bestaande centrales bezien te worden. Zo ook het argument van de lage re kosten. Allerwegen hoort men voorstanders van kern energie zeggen, dat die ener giebron zoveel goedkoper zou zijn dan olie of kolen. Maarzij hebben het dan over slechts een bepaald deel van groten deels nog onbekende kosten. De pogingen, die gedaan zijn om die kosten op enigszins vol ledige wijze vast te leggen, ge ven heel andere resultaten te zien. Zoutmijnen kosten mil jarden guldens, tussenopslag van verglaasd afval vergt mo gelijk honderden miljoenen guldens en met bedragen in dezelfde orde van grootte moet rekening worden gehou den voor opwerking en ont manteling. Besparen beter Zodra je dit soort cijfers, zelfs op heel voorzichtige wijze, in de kosten per kilowatt-uur ver werkt, verdwijnt het voordeel van kernenergie of verkeert het in een nadeel. Het is geenszins absurd te ver onderstellen, dat landen zon der kerncentrales perslot van rekening ook economisch ge zien beter af zullen zijn dan landen met kernenergie. Dat geldt naar alle waarschijn lijkheid ook voor de werkgele genheid De beste energie bron, die voor kernenergie in de plaats kan treden, is ener giebesparing. En daarin ste ken honderdduizenden ar beidsplaatsen. Naar alle rege len van de kunst uitgevoerde onderzoekingen tonen aan, dat de bouwsom van een kern centrale, in plaats daarvan besteed aan een grootscheeps energiebesparingsproject, aanzienlijk meer arbeids plaatsen oplevert. En het gat in de energievoorzie ning, dat ook na energiebe sparing nog overblijft, zal met een schone kolen technologie op een heel wat meer aan vaardbare wijze kunnen wor den opgevuld dan met kerne nergie. Moet Nederland - en zo ja, wan neer - overgaan tot kernener gie als middel om elektriciteit op te wekken? Enkele politie ke partijen zeggen duidelijk nee en willen nu zelfs de reeds aanwezige centrales sluiten. Het Utrechtse college van wethouders sprak zich uit voor sluiting van de centrale van Dodewaard. D'66 wil tot sluiting van Borssele over gaan en ook de PvdA meent dat het van goed politiek in zicht getuigt om het sluiten van kerncentrales als punt in het verkiezingsprogramma op te nemen. Van geen van de drie hier ge noemde groepen verneemt men iets over de relatie met de werkgelegenheid. Daar mee tracht men het te doen voorkomen alsof die relatie er niet is. Het tegendeel is echter waar. Zij die zorg dragen voor de ontwikkeling van onze economie binnen de PvdA en D'66 weten heel goed dat het partijstandpunt over kern energie lijnrecht in strijd is met een verstandig industrie beleid. Maar men mag dat niet hardop zeggen op straffe van te worden weggehoond, of als men kandidaat-kamerlid is, op straffe van onverkiesbaar te worden geplaatst. Maar dat alles verandert niets aan het feit dat het scheppen van werkgelegenheid door bevorderen van onze indus triële ontwikkeling, onver enigbaar is met het streven kernenergie uit Nederland te bannen. De argumenten voor die stelling zal ik hieronder opsommen. Risico aanvaarden In de eerste plaats heeft ons land nu een tekort op de beta lingsbalans voor de invoer en uitvoer van energie. Dat te kort stijgt snel en zal volgens recente schattingen in 1990 ruim 30 miljard gulden bedra gen. Onze huidige industrie is niet in staat de export te verhogen, zodat alle inspanningen erop gericht dienen te zijn onze in dustrie te vernieuwen en te moderniseren. Dat betekent dat men nieuwe dingen moet durven aanpakken, ook al zit ten vast, welke aard dan ook. Elke kans op vernieuwing (bij zorgvuldige afweging van de risico's) moet worden aange pakt. Maar onze milieu-eisen zijn te recht hoog. Steenkool ver branden op de ouderwetse manier kan niet. Een veelheid van kostbare milieumaatre gelen is nodig om aan de eisen te kunnen voldoen en zelfs dan is er geen enkel uitzicht Door Reinier Braams lid Tweede Kamer VVD op een goede oplossing voor de problemen die voortko men uit een verdere toename van het koolzuurgehalte van de atmosfeer. Elektriciteit uit steenkool zal daarom duur zijn en uiteinde lijk even duur worden als elektriciteit uit olie. Die laat ste prijs ligt thans op meer dan het dubbele van kerne lektriciteit. Ondanks alle ver halen over dure elektriciteit kost op dit ogenblik een kilo- watt-uur uit de kerncentrale in Borssele ruim 3 cent en een zelfde hoeveelheid elektrici teit uit een oliecentrale 11 cent. Die laatste prijs zal tot 1990 zeker nog aanzienlijk verder stijgen. Ook in onze buurlanden kent men dit ver schijnsel. Die landen voltooi en daarom hun programma's voor de bouw van centrales. Dan meer olie Maar voor iedere kilowatt-uur die niet uit kernenergie zal worden gemaakt, zal olie moeten worden ingevoerd, tenzij men de reserve aan aardgas wil gaan aantasten Sluit men na de verkiezingen de centrale te Borssele dan zal extra olie moeten worden in gevoerd om daaruit elektrici teit te maken. Die extra hoe veelheid olie per jaar kost vandaag ongeveer 400 mil joen gulden en vergroot ons tekort op de energie betalingsbalans met een groot deel van dat bedrag: In 1982 zal dat bedrag tot boven de half miljard zijn gestegen Dat versterkt de noodzaak tot grotere export en daarvoor is wederom energie nodig die moet worden ingevoerd De gevolgen voor de werkgele genheid zijn, hoe men het keert of wendt, negatief. Voert men geen extra olie in dan sluiten de Zeeuwse fa brieken, die op de goedkope kernelektriciteit draaien. Werk Dat kost ongeveer 2000 arbeids plaatsen, nog afgezien van de ontmoedigende werking die het sluiten heeft op allerlei an dere activiteiten. Wie zal er nog vertrouwen hebben in een industriebeleid van een regering die zich laat leiden door angst, die zich isoleert van de Europese inspanning en die geen oog heeft voor de ontwikkeling op lange ter mijn? De internationaal aan vaarde opvatting is dat in de volgende eeuw kernenergie onmisbaar zal zijn en dat de landen die er nu behoedzaam mee verder gaan hun le venspeil zullen handhaven als andere zaken niet tegen «lege van wethouders van Utrecht sprak zich slechts uit voor sluiten van Dodewaard. een kleine experimentele centrale Men kan Dode waard sluiten zonder directe gevolgen voor de elektrici teitsvoorziening. Maar de re kening komt later. Als men nu de met grote inspanning verkregen kennis en ervaring verloren laat gaan, verliest men de mogelijkheid om la ter, als de nood hoog gestegen is, snel over te gaan op kerne nergie. Uit angst Het merkwaardige is dat juist de progressieve partijen zo aarzelend en weifelend optre den als het gaat om nieuwe technologie. Denk eens aan het verzet tegen aanlanding van vloeibaar aardgas, tegen recombinant-DNA en tegen de micro-electronica. Dat ver zet tegen nieuwe ontwikke lingen, ook tegen kernener gie. komt voort uit angst voor veranderingen die men niet goed kan overzien. Wat we hadden, was immers zo mooi! Maar die angst zal er ook de oorzaak van zijn dat de nationale inspanning tot in novatie, tot vernieuwing van onze industrie, tot mislukken is gedoemd. Het zou goed zjjn als dit aspect tijdens de ver ki« zingen enige aandacht kreeg. Het gaat om werkgele genheid nu en in de toekomst. Het gaat om welvaart voor ee volgende generatie! Kerncentrales, die buiten gebruik worden gesteld, zullen geheel of gedeeltelijk moe ten worden afgebroken. In eerste instantie worden na een afkoelingsperiode van on geveer één jaar de splijtstofelementen uit het reactorvat gehaald. Deze zeer radio actieve elementen worden in een opwer kingsfabriek verwerkt, waarna, als de plannen worden uitgevoerd, opslag plaatsvindt in zoutkoepels. Een oplossing overigens waarvan nog niet is bewezen dat het milieu-technisch verantwoord is. Daarna moeten de radio-actieve gassen en vloeistof uit de diverse systemen worden verwijderd en als het nodig is eveneens worden opgeslagen in zoutkoepels. De meest radio-actieve onderdelen van de kerncentrale zijn het reactorvat en de staal- en betonconstructie waarbinnen dit reactorvat staat opgesteld. Het afbreken en verder verwerken van deze onderdelen is uiterst kostbaar, omdat door de hoge radio-activiteit van het materiaal moet worden gewerkt met apparaten, zoals snijbranders, die op afstand bedienbaar zijn. Veelal wordt de mogelijkheid geopperd om dan maar de hele kerncentrale een tijd te laten staan, waardoor de radio-activiteit van de kernmantel langzaam afneemt. Over het algemeen wordt dan gedacht aan een periode van 15 a 20 jaar. Dit betekent dat in die tijd veel bedienings- en bewa kingspersoneel nodig zal zijn. Het afbre ken zal dan echter stukken goedkoper worden. Het is een kwestie van afwegen wat meer kost, de salarissen e.d. voor het bedie ningspersoneel en voor de bewaking, of de meerkosten die moeten worden gemaakt omdat met uiterst radio-actief afval moet worden gewerkt. kerncentrale volledig af te breken (circa 80 a 90 procent van de centralei en alleen die delen te laten staan die nog erg radio actief zijn. De afgebroken onderdelen kun nen worden gedumpt op grote diepte in zee. Ook hiervan is niet duidelijk wat de gevolgen voor het milieu zullen zijn. Sinds 1960 zijn volgens het International Atomic Energy Agency in Wenen 65 over het algemeen kleine kernreactoren, geheel of gedeeltelijk afgebroken. De ervaring op dit gebied lijkt dus groot. Toch is dit maar schiju, want er is nog nooit een grote kern centrale van 1000 MW afgebroken. Het aantal studies op het gebied van het netjes afbreken van kerncentrales is nihil verge leken bij de studies die zijn verricht met betrekking tot de bouw en de werking van kerncentrales. Een nogal vreemde gang van zaken. Om hieraan tegemoet te komen, is begin 1979 door de Europese Gemeenschappen een onderzoeksprogramma gestart, waarvoor een nogal mager bedrag van 10 miljoen gulden is uitgetrokken. Een schijntje ver geleken met de miljarden guldens die zijn besteed aan de ontw ikkeling van kerncen trales. BROER BOUWE SCHOLTENS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19