Nederland beweegt massaal maar niet op de trimbaan Ruim zes miljoen mensen hijsen zich regelmatig in het trainings pak... LEIDEN Nederland is de afgelopen tien jaar massaal in beweging gekomen. Het leger trimmers, joggers, trot ters, sporters of hoe men de bewegende meute ook mag noe men is spectaculair ge groeid. Het aantal bij de Nederlandse Sport Federatie (NSF) geregi streerde sportlieden vermeerderde van 2 miljoen in 1969 naar 4,2 miljoen in 1979. Uit een recent onderzoek van drs. Th. Manders, weten schappelijk medewerker bij het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen, bleek bovendien dat op het ogenblik ook nog eens zo'n 2 miljoen mensen buiten de georganiseerde sport om met een zekere regelmaat in actie komen. En juist om die laatste catego rie, de ongeorganiseerden, was het de NSF aan het eind van de jaren zestig te doen toen zij diverse trimacties lanceerde en de aanleg van de bekende trimbanen pro pageerde. Banen waarvan er inmiddels in Nederland on geveer 200 van de grond zijn gekomen. Gerard van Baarlen, hoofd van de afdeling sportontwikke ling en kadertraining van de NSF, legt nog eens uit waar om de NSF zich zo nodig op het trimgebeuren moest stor ten. "De doelstelling van de NSF is alle inwoners van Ne derland die willen bewegen in de gelegenheid te stellen om naar aanleg, mogelijkhe den en voorkeur te sporten. Dus richten wij ons ook op mensen die niet in georgani seerd verband willen bewe gen. Er zijn nou eenmaal mensen die niet bij een ver eniging willen, die gewoon op zichzelf en op de momen ten dat het ze uitkomt wat willen doen. Die mensen wil len we ook bedienen". De meest in het oog springende NSF-activiteit in de eerste periode van de bewegingsra ge was het totstandbrengen van trimbanen in bossen, parken en terreinen langs de snelweg. In samenwerking met de Nederlandse Hart stichting werd vooral gewe zen op het gezondheidsas pect van bewegen. Dat appèl op de gezondheid werkte. Steeds meer Nederlanders gingen bewegen, alleen niet op de trimbanen. Toen het nieuwtje er eenmaal af was werd het weer rustig op de banen waarvan er nu een niet gering aantal staan te ver roesten en te vergaart. Enthousiast Van Baarlen: "We zijn samen met de Hartstichting erg en thousiast begonnen. Het is inderdaad zo dat er wel ba nen staan te verroesten. Maar ik ken ook banen die nog steeds intensief worden ge bruikt. Het hangt van de im provisatie en de aanpak van trimleiders af of een trim baan functioneert. Maar of we het goed gedaan hebben met die banen, ik weet het niet. We moesten iets op gang brengen en dit leek een goe de mogelijkheid. Ach, je moet alles in het tijdsbeeld zien. Neem nou zo'n trim baan langs de autosnelweg bij Arnhem. Het was een mooie publicitaire stunt. Maar hij is inmiddels opge doekt want hij werd niet ge bruikt. Ik moet er zelf eerlijk gezegd ook niet aan denken om in een pak of met een col bert aan me in het zweet te trimmen en dan weer de auto in. Als ik heb gesport dan wil ik me na afloop douchen. Ik geloof best dat het met die banen niet allemaal zo goed is uitgepakt. Als mensen ons dat kwalijk willen nemen doen ze dat maar. Ik wil best nog wel een onderzoek laten instellen naar de gebruiksin- tensiteit van de trimbanen maar ik vraag me af of het be langrijk is. Ik zet liever een mannetje voor andere bezig heden in dan hem bij trimba nen te laten tellen. Maar er is wel een herbezinning nodig. We zijn al begonnen het aantal trimbanen te be vriezen. Als nu een gemeente advies voor een trimbaan vraagt dan zeggen we: zoek andere trimmanieren". Vandalen Ook bij de Hartstichting ziet men niet veel meer in de trimbanen. Woordvoerder Stiggelbout zegt: "Wij heb ben destijds de be weg wij ze- De aandacht binnen de sport vereniging voor de rekreatie- sporter is de laatste jaren ook gegroeid omdat veel trim mers uit zichzelf toch het georganiseerde verband op zochten. Van Baarlen: "Mensen die zijn begonnen in trimclubjes blij ken vaak na een tijdje toch over te stappen naar een sportvereniging Men kiest dan voor een stuk regelmaat en begeleiding en de mensen blijkten toch behept met een zekere prestatiedrang. De eerste apostelen van de re- kreatiesport wilden niets we ten van vaste regels of wed strijdjes. Punten tellen was iets vies. 'Het gaat alleen om het bewegen', werd gezegd. Maar het bleek dat wanneer bijvoorbeeld twee mensen een beetje gingen tafeltennis sen ze er lol in kregen om punten te gaan tellen. Dat ging bijna automatisch. Ach, die strikte scheiding tussen wedstrijdsport en rekreatie- sport zoals sommige mensen die maken, is eigenlijk maar onzin. Je moet prestaties niet overwaarderen maar ander zijds moet je ook niet gaan ontkennen dat mensen best iets willen presteren" Dezelfde lijn Volgens Van Baarlen zit de lo kale overheid tegenwoordig vaak op dezelfde lijn als de NSF. "Vanuit een gemeente raad komt dikwijls de wens meer te laten bewegen. Onze suggestie om de sportclubs bij elkaar te roepen en aan hen initiatieven te vragen wordt vaak overgenomen. Het particulier initiatief moet het doen. Dat is ook belang rijk uit het oogpunt van maatschappelijke betrokken heid. Er zijn erg veel vrijwilli gers in touw voor anderen. Sinds jaar en dag zijn veel mensen bezig om jeugd en volwassenen bezig te hou den. En vaak ontlenen zij daar ook een zekere maat schappelijke status aan. En daarbij hoef je heus niet di rect te denken aan de blauwe blazer—figuren Trouwens, als de overheid functionaris sen zou moeten inschakelen voor trim-evenementen e d. dan kost dat toch alleen maar geld. Daarom is de inschake ling van vrijwilligers beter" Van Baarlen zegt dat het minis terie van CRM, dat zich in dc loop der jaren ook met het re- kreatievc gebeuren is gaan bemoeien (denk aan de aktie Sportreal), langzaam maar ze ker ook op de NSF-lijn is gaan zitten. "Aanvankelijk wilde CRM dat rekreatieve evenementen gratis en voor iedereen toegankelijk moes ten zijn Onzin natuurlijk, er moet per slot van rekening organisatorisch voor dergelij ke evenementen iets op touw worden gezet. Een club die iets op poten zet en bijvoor beeld rekreatieleiders heeft te bieden mag best een jaar- contributie van 120 gulden vragen. Trouwens, de rekrea- tiesporter heeft heus wel iets voor zijn bezigheden over. Er zijn heel wat mensen die nau welijks iets hebben gedaan maar als ze dan een beetje gaan sporten gelijk de duur ste fiets en het duurste trai ningspak kopen" Omzet De verkopers van sportartike len spinnen daar uiteraard garen bij. Het ziet er trou wens naar uit dat hun omzet in de naaste toekomst be paald niet zal teruglopen want uit het eerder vermelde onderzoek van drs. Manders (naar drempels en stimulan sen van sportbeoefening in Nederland) blgkt dat er in de IMftUdBCitegurtc tu IS en 75 jaar zo'n 1,7 miljoen niet- soorters rondstappen die zeggen wel regelmatig aan sport te willen doen. Drie hoofdredenen hebben een stap naar de sportwereld tot- nutoe verhinderd, t.w. men kent dc mogelijkheden om te sporten onvoldoende, de ver eniging voor de sport van hun keuze is niet in de buurt of men heeft vroeger negatie ve ervaringen met sport ge huil Volgens Van Baarlen bezint men zich by dc NSF op mo gelijkheden om voor die po tentieel geïnteresseerden dc drempels om aan sport te gaan doen te verlagen. Van Baarlen "De NSF met ruim 4 miljoen sportbeoefenaren en ruim 28 000 sportverenigin gen achter zich zou toch ei genlijk over minimaal 1 uur tv-zendtyd per week moeten beschikken om informatie te geven over kleding, schoei sel. sportmogelijkheden c d Mill ik dit zeg dan wordt er meestal raar gekeken". De lopende, fiet sende of anders zins bewegende trimmer is een bekend ver schijnsel ge worden. Onder invloed van ge zondheidsargu menten zette Nederland zich zo'n tien jaar geleden geleide lijk massaal in beweging. Uit tellingen en on derzoekingen blijkt dat er op dit moment on geveer zes mil joen Nederlan ders zich met een zekere re gelmaat in het trainingspak hijsen (ruim vier miljoen in georganiseerd verband, twee miljoen bewe gen op eigen ring voor de banen geleverd. Maar we doen het niet meer. In veel plaatsen werden de banen het doelwit van vanda len. Ze werden kapot ge maakt. In andere plaatsen werden ze nauwelijks ge bruikt. Om dergelijke banen ten koste van veel geld en ar beid in stand te houden daar voelen we niet zo veel voor. We willen zorgvuldig omgaan met ons geld". Het verwijt dat de trimtoestel- len gevaar zouden opleveren voor de enthousiaste maar niet getrainde trimmer delen Stiggelbout en Van Baarlen niet. Toch kwamen de trim banen enkele malen negatief in het nieuws door dodelijke ongevallen. Stiggelbout Dat komt omdat de tnmrage soms te ver doorschiet. Som migen moeten zo nodig en gaan overdrijven. Dan krijg je ongelukken". Van Baarlen: "Mensen moeten niet bela chelijk gaan doen. Sommi gen willen na een avondje trimmen kapot thuis komen, spierpijn hebben. Dat is on zin en eigenlijk onverant woord. Wij vinden dat je als trimmer niet tot vlak onder je maximale inspanningsgrens moet gaan. Beter is het om je enkele malen iets intensiever dan normaal in te spannen". Overigens is dc NSF de laatste jaren duidelijk een andere weg ingeslagen. Het accent ligt niet meer zo nadrukkelijk op het gezondheidsaspect van bewegen (al noemen de mensen dit zelf meestal wel als eerste argument als je ze naar de reden van hun trim men vraagt, aldus Van Baar len). Lollig Van Baarlen: "Aan de ene kant zeggen we tegen de mensen dat bewegen gewoon lollig en fijn is, aan de andere kant richten we ons op de sport clubs en proberen we ze zover te krijgen dat ze niet al leen aandacht hebben voor wedstrijdsporters maar ook mogelijkheden scheppen voor rekreatiesporters. Dat open maken van de clubs lukt. Het besef dringt door dat de recreant er ook bij- hoort. Daarnaast is er ook geld be schikbaar. afkomstig van de toto en de lotto, om m reCTM tiesport te promoten. Sport bonden gaan plannen maken en proberen de verenigingen te stimuleren. We zien het om ons heen gebeuren". houtje). Bos- en strandlopen zijn in, sport clubs zijn over gegaan tot de oprichting van trim- of re creatieafdelin gen en over heel Nederland is een netwerk van trimbanen aangelegd. Dat laatste blijkt, ondanks de trimrage, toch geen succes te zijn. Er wordt druk gesport, maar niet op de trimbanen. Die staan in de meeste gevallen te verroesten. Bij de Neder landse Sport Federatie is men inmiddels andere wegen ingeslagen om aan de sportie ve interesses van de mensen tegemoet te ko men. Temeer daar wordt ver wacht dat in de naaste toekomst van de huidige niet-sporters nog zo'n kleine twee miljoen mensen de sportschoe nen zullen aan trekken. Tekst: Bert Paauw Vele honderden men sen komen op strandlo pen (foto hoven laf, maar de trimbanen moeten het met aanmerkelijk minder belangstelling doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15