'Club zonder kouwe kak trekt mij aan' Connors gunt Sandy Mayer geen revanche Goed spelende Eddy van de Looy kansloos tegen Belg Ceulemans Titelkansen voor heren van RVV vergroot ZATERDAG 21 MAART 1981 AMSTERDAM - Het begrip 'vrijheid, blijheid' ligt in zijn ziel veran kerd. Het bepaalt de levenswandel van Jacques Brokx en ook als het op kiezen van voetbalclubs aankomt, laat hij zich er gretig door lei den. "Ik ben door niemand te beïnvloeden", zegt hij. "Ik wil zelf mijn beleid uitstippelen en daarom heeft deze jongen bewust gekozen voor Ter Leede". Aan de eerste contacten met de leiding van de Sassenheimse zaterdagt weedeklasser bewaart de 42-jarige Amsterdammer goede herinnerin gen. "Die mensen spraken mij direct aan. Zoals bijvoorbeeld voorzitter Van Biezen tijdens dat sollicitatiegesprek op mij overkwam, was klas se. Geen dikdoenerij en geen kouwe kak. Bij een andere club uit de Leidse regio werd ik door een man of twaalf onderworpen aan een kruisverhoor. De vragen blonken uit door ondeskundigheid, niet te geloven wat ik die avond aan onzin heb gehoord. Ik ben maar op de jolige toer gegaan, heb ze anderhalf uur gedold. Op het laatst leek ik bezig met een soort 'one man-show'. Iedereen lag op een gegeven mo ment krom van het lachen onder de tafel. Leuk hoor, maar daar was ik niet voor gekomen". Zeven jaar is Brokx nu voetbaltrainer. Hij noemt zichzelf een laatbloeier. "Eigenlijk", bedenkt hy, "eigenlijk ben ik te laat met dat vak begon nen". Met enige zelfverwijt wordt opgebiecht, dat hij na zijn voetbalcar rière bij Ajax, DOS en Haarlem te lang heeft gewacht met het opslaan van de cursusboeken. "Op mijn zesentwintigste ben ik met voetballen gestopt. Ik ben toen slecht begeleid. Ik had onmiddellijk aan die trai nerscursus moeten beginnen. Dan was ik nu A-trainer geweest" Op latere leeftijd ("Maar het is nog niet te laat") probeert Brokx de achter stand in te halen. Binnenkort hoopt hij toegelaten te worden tot de A-cursus. "Ik wil datgene afmaken, waaraan ik ben begonnen", is zijn streven. "Niet om ooit bij een betaalde club aan de slag te komen. Want ik ben liever hoofdtrainer bij een amateurvereniging dan derde of vier de man bij een club in het betaalde voetbal. Ik kan geen spelers afstaan aan anderen. Ik wil ze van het begin tot het einde begeleiden" Plakboeken worden aangedragen, nu. Veelal lof uitstralende knipsels ondersteunen zijn betoog. Foto's wijzen uit dat hij zich bij Ajax als zestienjarige puber in gezelschap wist van vedetten als Eddy Pieters Graafland en Rinus Michels. Juichende beelden getuigen ook van zijn succes als oefenmeester bij Hilversum. "Daar wilde het bestuur mij in eerste instantie niet hebben, omdat ik tijdens het sollicitatiegesprek geen stropdas droeg. De voorzitter hakte toen de knoop door en nu hebben ze het daar nog over me. Zowel het eerste als tweede werd meteen kampioen". Zijn alledaags bestaan wordt voornamelijk gevuld met sport. Geregeld keert Brokx terug op het oude nest. dan bezoekt hij de trainingen van Ajax. Jarenlang ook is hij als sportcorrespondent aan diverse kranten verbonden geweest. "Ook voor jullie krant heb ik geschreven, maar nu ben ik iournalist in ruste". Opscheppen wil Jacques ("Sjakie mag ook. Die andere schrijfwijze is zo deftig, zo Frans") Brokx niet over zijn verdiensten, althans met nadruk stelt hij dat. Wèl wordt terloops opgemerkt "dat de clubs, waar ik heb gewerkt, nooit lager zijn geëindigd dan een tweede of derde plaats" De vrije jongen staat plotseling in hem op. Trainen is zijn grote hobby, laat hij weten. Dat geeft zijn leven een doel. "Ik ben vrijgezel, trouwen doe ik niet. Want dan kunnen ze ook niet bij mij weglopen". Hij ziet zichzelf als een harde werker, die niet alleen collectief maar ook indivi dueel te werk pleegt te gaan. "Dictatoriaal optreden, daar hou ik niet van. Mijn doel, het winnen van de wedstrijd, probeer ik via spelvormen op de training te bereiken. De spelvreugde moet voorop staan. Afwisse ling moet er op een training zijn, daar haal je de spelers mee naar het veld. Sfeer is ook belangrijk, er moet ruimte zijn voor een geintje" Jacques Brokx: "Ik laat me door niemand beïnvloeden" 'Vrije jongen' Brokx in ban van Ter Leede Brokx is vast van plan om het ko mend seizoen bij Ter Leede aan vallend voetbal te prediken. Hij voelt zich aangetrokken tot een spectaculaire, offensieve speel- trant. "Een wedstrijd moet in de eerste helft al beslist zijn", is zijn opvatting, "dan kan je de tweede helft rustig uitspelen". Al heeft hij nu amper inzicht over de kwaliteit van de spelersgroep bij Ter Leede, Brokx vertrouwt erop dat zijn trainingsmethode ook in Sassenheim zal werken. Angst om af te gaan heeft Brokx niet, ofschoon hij zich er nu al van be wust is dat de prestaties van col lega Henk Spaan moeilijk over troffen kunnen worden. "Ik vind het klasse, wat Henk met Ter Leede heeft gedaan. De ploeg staat nu tweede, ik wil volgend Die uitspraak moet, Brokx zegt het gedecideerd, wel op de juiste waarde worden geschat. Hoe dan ook zal zij'n voetbalvisie aan de Menneweg doorklinken. "Ik ben gecharmeerd van een goede uit voering van spelhervattingen. Reken maar, dat ik daar bij Ter Leede aan ga werken. Onder mijn leiding is Hilversum inder tijd kampioen geworden, omdat er veel werd gescoord uit vrije trappen, strafschoppen, corners en zelfs inworpen. Zeeburgia, dat twee klassen beter voetbalde, ging alleen daarom al tegen ons de pottenbak op". Een ander stokpaard wordt van stal gehaald. De trainer, die mo menteel geen clubverplichtingen heeft, zegt maling te hebben aan namen. Voor het gemak haalt hij een voorbeeld uit het verleden aan; even worden de blikken richting Spakenburg verlegd. "Bij die club liep Ferry ter Mors rond, een amateurinternational. Ik kwam hem tegen op een re ceptie. Die vent had zijn gezicht nog op geen training laten zien, terwijl ik al zes weken bezig was. Als je deze week niet komt. heb ik gezegd, kom je er nooit meer in. Hij kwam niet en is er nooit meer in gekomen. Het gevolg was wel dat de andere jongens nog harder gingen knokken dan voorheen. Achter ACV bereikten we toen de tweede plaats. Dat hebben we gevierd als ging het om een kampioenschap". Als het aan Brokx ligt. treedt ook Ter Leede in de toekomst uit de anonimiteit. Zijn hang naar pres taties verraadt hij met zijn weer zin tegen collega's, die zichzelf als 'opbouwtrainers' afficheren. "Die gasten dekken zichzelf voor jaren in tegen slechte resultaten. Zakkenvullers zijn dat. Ik ben geen dure trainer, ook geen goedkope. Ik heb niet zoveel no dig. Met mijn vader doe ik nog wat in de staatsloterij- Met de op brengst daarvan en de trainings centjes kan ik mezelf gemakke lijk in mijn onderhoud voorzien. Je natje en je droogje zijn toch de voornaamste dingen in dit leven. Of niet soms?" GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM (GPD) - De Ameri kaan Sandy Mayer heeft even se rieus mogen denken aan een re vanche op Jim Connors. Na vori ge week in Brussel in de halve finale nog met 6-2, 6-2 kansloos in amper een uur tijd van de nummer drie van de wereld te hebben verloren, hield Mayer zijn landgenoot ditmaal in de kwartfinale van het proftennis toernooi in Rotterdam niet alleen 40 minuten langer bezig, maar zorgde hij vooral in de eerste set voor de nodige problemen. Mayer liep een achterstand van 5-2 in tot 5-4 maar wist toen geen raad met een breekpunt dat hem op gelijke hoogte met Connors "T""* f j i I I J had kunnen brengen. De in Ahoy Jf*#. yv- l-i i...*.',.-! als eerste geplaatste Connors 1 TT! ~7 Ti «3L> - L won alsnog met 6-4, nam daarna n v v-* -* L- L 4- een voorsprong van 2-0 en trok j i de winst definitief naar zich toe v v v, f v v iv v* v» i toen bij de stand 5-3 opnieuw een 'y 4 v -V--* breekpunt niet besteed bleek TI l'l I J i 1 v v aan Mayer. 4 v j» j --4 "t Duidelijk werd echter wel dat Alcx .MlJir i «ü^-* „Sandy" Mayer hard op weg is om het in de afgelopen anderhalf jaar verloren gegane terrein te- winnen. De inmiddels 28- jarige Amerikaan was jarenlang geabonneerd op een plaats bij de Fibak: Waarom gaan de prijzen met omhoog?" top-tien van de wereld, maar moest afhaken toen hij in 1979 eerst geconfronteerd werd met een enkelblessure en kort daarop ging sukkelen met zijn pols. Vooral die blessure heeft ertoe geleid dat hij twee jaar geleden meer dokters (13) zag dan toer- nooivelden (11). Pas nadat hij in november 1979 dr. Stock in Los Angeles consulteerde, die de juiste diagnose stelde en tot ope reren overging, kwam er een eind aan de medische excursie van Mayer. Toen hij in juni 1980 weer aan zijn rentree kon gaan werken was hij inmiddels echter wel gezakt naar de 162ste positie op de wereld ranglijst. Dank zij een finale plaats in Surbiton en halve fina leplaatsen in Toronto, San Juan en Brussel is Mayer, wiens beste prestatie dateert uit 1973 (halve finale Wimbledon), weer op nummer 46 beland. Maar dat is nog altijd 40 plaatsen lager dan zijn jongere broer Gene. die nu in Rotterdam de familiebelangen moet verdedigen. Hij lijkt ook de enige die nog in staat is om Con nors van de tweede overwinning in Rotterdam (eerder won h j in 1978) af te houden. Gene Mayer maakte gistermiddag in twee sets een einde aan de illu sies van de Brit Mottram en moet nu vandaag aan de slag tegen Wojtek Fibak. De Pool is in het enkelspel nog nooit zo succesvol geweest in Rotterdam. De vroe gere dubbelspelpartner van Tom Okker werd in de kwartfinale weinig in de weg gelegd door de teleurstellende Mexicaan Rami rez, die alleen in de tweede set serieus tegenspel bood en daarin ook bijna langszij kwam: 6-3, 6-4. Nu hij voor het eerst in zijn carrière in Rotterdam doorgedrongen is tot de laatste vier is Fibak meer dan ooit geinteresseerd geraakt in het prijzengeld. Zo verwon dert hij zich er over dat in dit toernooi al jarenlang nog altijd „maar" 35.000 dollar is te verdie nen, hetgeen in Nederlands geld bijna 75.000 gulden is; „Overal el ders gaan de prijzen omhoog waarom dan hier ook niet? Al leen al om mijn onkosten er uit te halen met ik hier wel in de halve finales spelen". Voor Fibak en zijn collega's die het kennelijk zo „moeilijk" hebben om het hoofd boven water te houden, is het dan ook prettig om te weten dat de spelersvak bond ATP een plan heeft ont worpen om de prijzen ook in offi ciële toernooien drastisch te ver hogen. Deze belangenorganisatie heeft het idee geoppperd om 16 2U toernooien per jaar te houden met een prijzenbedrag van 1 mil joen dollar per evenement. Aan het begin van het jaar zouden de spelers dan contractueel moeten vastleggen aan welke toernooien zij zullen meewerken. Daarbij zouden de spelers verplicht wor den gesteld om minstens drie kwart van die supertoernooien te spelen. Op die manier hoopt ATP dat top- tennissers dus weer belangstel ling krijgen voor de officiële toernooien en dat bovendien de organisatoren van de exhibities, die niet zelden met een prijzen geld van 1 miljoen dollar werken, zich bij het Grand Prix-circuit zullen aansluiten. Zouden die plannen inderdaad worden gerealiseerd, hetgeen op dit moment bepaald nog niet ze ker is, dan betekent dat in ieder geval dat „Rotterdam" definitief zijn greep op de topspelers zal verliezen. Voorlopig is de Neder landse organiatie, die erop re kent het recordaantal toescno- wers van 52.000 te zullen verbete ren, allang blij dat Connors dit jaar nog is gekomen Die biedt de kykers. in tegenstelling tot de meer in demonstraties geïnteres seerde Borg en McEnroe, dan ook waar voor het dure geld. WENEN (GPD) Raymond Ceule- mans, de man om wie alles draait op het Europees kampioenschap driebanden, bereidt zich in We nen voor op zija profcarrière. Met sinds kort aangeleerde thea trale gebaren probeert hij het Oostenrijkse publiek uit. Om z'n tegenstanders bekommert hij zich nauwelijks, daar is zijn su perioriteit te groot voor. Gisteren kon Eddy van de Looy alleen in de beginfase goed partij geven. De caramboles van de Neder landse kampioen werden door Ceulemans met vaderlijke en goedkeurende knikjes begeleid. De Belg wist dat hij aan de meet toch een ruime voorsprong zou hebben. Ofschoon zijn beste par tij tot nu toe spelend, was Van de Looy halverwege al kansloos en verloor uiteindelijk met 60-41 na slechts 34 beurten. Eddy van de Looy staat na zijn der de achtereenvolgende nederlaag voor de moeilijke taak zich als nog te kwalificeren voor de fina lepoule. Een opgave die alleen te realiseren is wanneer hij zijn naaste concurrenten in de poule, de Westduitser Siebert en de Portugees Machado, kan klop pen in de twee groepswedstrij den die hem nog resten. Zo niet, dan kan de Veldhovenaar zijn biezen pakken en de beziens waardigheden van de Oosten rijkse hoofdstad gaan verken- Tot nu toe heeft de op het Europe se podium debuterende Eddy van de Looy zich louter op het biljarten geconcentreerd. In We nen wil hij als „eerste man" van de KNBB goed voor de dag ko men. De Brabander staat als een uiterst geconcentreerde en blo zende leeuw aan het biljart, maar ook hij kan op het remmende en vaak onberekenbare materiaal maar moeilijk uit de voeten. „Zonde, want op deze manier ko men je capaciteten er niet uit", klaagde Van de Looy in navol ging van al zijn collega s. „Het diamond-systeem is normaal m'n sterkste punt. maar ik kan dat wapen hier alleen bij de los- se-bandstoten hanteren. Voor de rest gaat het veelal op goed ge luk. De keu tegen de bal, en dan maar zien wat er van komt". Debutant Van de Looy zegt weinig last van plankenkoorts te heb ben. „Op het nationaal kam pioenschap was ik meer gespan nen. Natuurlijk, je komt hier als Nederlands titelhouder en je dient je waar te maken. Dat bete kent een extra druk, maar ik sta toch vrij ontspannen te spelen. Word ik hier voortijdig uitge schakeld, dan is het een leerzame ervaring geweest. Dan komen ze me in de volgende internationale titeltoernooien opnieuw tegen. Ik zal heus nog wel eens kam pioen worden. In Amstelveen is het toentertijd geen uitschieter geweest, al denken veel mensen dat. Ik word iedere week sterker, ik leer nog steeds bij". Niet alleen de door Van de Looy van Ceulemans verloren partij - je weet dat je kansloos bent, die man zou met vierkante ballen ook caramboleren" - toonde aan dat het niveau op dit tot nu toe zo zwakke toernooi groeiende is. In de vijfde ronde kwamen ook de Fransman Virat, de nog steeds verrassende Portugees Machado en de in zijn poule kansrijk blij vende Piet de Jong tot een partij moyenne van boven de 1 Het geen in de eerste twee dagen niet was voorgekomen. Het lek lijkt dus boven water Ook Piet de Jong uit Hendrik-Ido- Ambacht is weer bij de „leven den". Na ondermaatse prestaties ging hij in Wenen resoluut op een roemloos en voortijdig einde af maar vond zijn vormvastheid juist op tijd terug. Een nederlaag tegen de veelal onberekenbare Zweed Matsnoren zou hem vrij wel zeker fataal zijn geworden, maar na een voorspoedige start bleef De Jong in de belangrijke tweestrijd onberijkbaar voor zijn al snel gedemoraliseerde Scandi navische tegenstander. Zodat het er nu alle schijn van heeft dat de Nederlandse biljart bond in Wenen in elk geval met één speler de finalepoule ingaat. Op dit tot nu toe nogal bizar ver lopen toernooi is vrijwel alles nog onvoorspelbaar. Op de toe komstige eindoverwinning van Raymond Ceulemans na, want dat de Mechelse caféhouder in Wenen zijn 118e titeltnomf tege moet gaat, staat zelfs voor de Oostenrijkse organisatoren als een paal boven water De stand is na vijf ronden: 1 Scherz8 7 0 823 2 De Jong8 9 0.734 3 Noren7 6 0 859 4 Vierat5 9 0 894 5 Bruggheman5 8 0 736 6 Quetglas4 7 0 768 7 Oddo3 8 0 677 8 Grethen0 6 0.556 Poule B: 1 Ceulemans10 8 1.428 2 Siebert 8 6 0 774 3 Machado7 7 0 727 4 Steylaerts5 6 0 756 5 Van der Looy4 7 0 847 6 Korte4 8 0 745 7 Amreitter1 10 0 659 8 Junod 1 5 0 592 LEIDEN - In de eerste klas bij de volleybalcompetitie wordt het steeds duidelijker dat de heren van RW de enige titclgegadig- den zijn naast concurrent DAC, dat weer een punt verspeelde te gen WVC. In een overigens spor tieve wedstrijd werd DAC min of meer overdonderd door een agressief WVC. dat de eerste set ruimschoots naar zich toetrok met 11-15. DAC had hier eigen lijk geen antwoord op cn ken zich pas halverwege de tweede set hervinden en tot winst ko men (15-9). Ook in de derde set had DAC de grootste moeite WVC op afstand te houden (15-13). WVC dat dit keer erg collectief voor de dag kwam wist in de laatste set DAC toch weer helemaal weg te spelen, dit on danks het veelvuldig wisselen, inclusief de spelverdelers (9-15). De totaalscore 50-52 illustreert hoe weinig de beide ploegen el kaar ontliepen Bij DAC behaal de eigenlijk alleen Rudolf Haits- ma en Harry Lossche hun nor male niveau. Een dag later moest WVC weer aantreden in een uit wedstrijd en wel tegen Donar 2, dat in feite lager stond op de ranglijst. Kennelijk konden de Warmonders de accu niet nog een keer opladen in zo'n korte tijd; wel werd het weer een gelijk opgaande stryd waarin WVC de eerste set weer won (13-15), maar daarna was het een fris spe lend Donar, dat steeds de zege opeiste (15-13, 15-13, 15-12). Hierdoor werd het 3-1 voor Do nar, met de aantekening dat een 2-2 beter op z'n plaats was ge weest. Orion had veel moeite om zich de meerdere te tonen van Gemini 3. Na 15-4 en 15-10 wist Gemini de derde set na veel spanning zelfs met 17-19 binnen te halen, voordat Orion met 15-9 de 3-1 zege pakte. In de studentenderby LUSV 2 - SKC draaide LUSV de eerste 2 sets uitstekend voor door mede werking van de nieuwkomers de gebroeders Verlindt, die regel matig in stelling gebracht wer den en volop scoorden (15-7, 15—10). In de derde en vierde set was LUSV afgebluft maar leek bij 13-10 toch nog op de 3-0 ze ge af te gaan. Volgens LUSV, brachten twijfelachtige beslis singen van de scheidsrechters de set (13-15) echter naar SKC. In de vierde set boekte SKC een re gelmatige 6—15 zege waardoor het duel in 2—2 eindigde. Ley- thon nam op LUSV 3 een 6-1 voorsprong, die het daarna soe pel draaiend rustig uitbouwde naar 15—5. Uitgekiend serveer- werk vormde de grote handicap voor LUSV dat amper aan ge richt aanvallen kon toekomen. Halverwege de tweede set begon LUSV beter ingespeeld te raken en daardoor ontspon zich toch nog een leuk duel waarbij het op portuun spelend LUSV het vaak nog erg moeilijk maakte voor het geroutineerde Leython, dat pro beerde om er nog een vierde set uit te slepen. Dit lukte net niet waardoor het 3-0 werd voor Leython (15-11, 18-16). RVV startte wat rommelig tegen DAC 2 dit kwam omdat Dik Houthoff op 7-5 door zijn enkel ging. Hij kon echter opgelapt worden en dit stimuleerde RVV zodanig dat het de winst kon grijpen (15-7). De tweede set had een spannend verloop. Pas m de slotfase wist RW door te drukken naar 15-11. Toen pas draaide RVV voluit en bleek DAC 2 zijn kruit verschoten te hebben (15-3). Door deze 3-0 zege cn het pun tenverlies van DAC 1 staat RVV nu relatief 2 punten voor op zijn naaste concurrent. Ook bij de da mes verspeelde nummer 2 Rid- dcrveld een punt. In dit geval was het Leython 4 dat in een goe de wedstrijd daar verantwoorde lijk voor was. Leython overtroefde zijn tegen standers in de eerste set door hard werkend elke aanval van Ridderveld onschadelijk te ma ken (15-12). Daarna verminder de de concentratie wat en kon Ridderveld via 9-15 cn 5-15 zelfs een 1-2 voorsprong nemen. In de vierde set reduceerde Ley thon 4 echter de titelkansen van Ridderveld aanmerkelijk door heel gemakkelijk met 15-6 de stand op 2-2 te brengen. Ley thon 3 kon tegen In Up Go zijn laatste kans op behoud van het eerste klasserschap niet grijpen Zowel in de eerste als tweede set was In Up Go op alle punten iets beter, met name verdedigend waardoor het met 15-5 en 15-6 won. In de derde set wist Ley thon met 2 wissels (Truus Kerk hof en Nel v Elk erin) en een goed draaiende Carohcn v. Pie- terson steeds een voorsprong te nemen (0—4, 2—6) die pas op 14-14 door een wat paniekerig spelend In Up Go werd teniet ge daan. Toen was het ook gelijk ge beurd met Leython, dat via 16-14 met 3—0 verloor en wel de finitief gedegradeerd is Een uit- stekend spelend S'70 behaalde een regelmatige 3—0 overwin ning (15-4. 15-11 cn 15-10) op DAC. Leython 2 speelde tegen Gemini zeker niet slecht De eer ste set ging weliswaar verloren 5-15, in de tweede set had Ley thon steeds een kleine voor sprong. doch door iets beter aan- valsspel en een betere service won Gemini met 12-15 In de derde set was er een goed spel van beide kanten, maar Gemini won deze set ook 10-15 GEK RENES

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13