Feyenoord niet blij met Dynamo Nakaarten AZ-spelers wél tevreden VENZON Huub Stevens ook afvaller Het onnut van de voetbalcommentator VENZON BV Jezek: "Tiflis favoriet" Real krijgt na vier jaar kans op revanche tegen Inter Milan F.C. AMSTERDAM C-L.F.C. ZATERDAG 21 MAART 1981 ZEIST (GPD) - Kees Rijvers heeft in zijn groep van 18 voor de WK- kwalificatiewedstrijd tegen de Fransen; woensdagavond in Rotterdam, geen voorstopper opgenomen. Die positie werd in de laatste interland tegen Cyprus ingenomen door Ronald Spelbos, daarvóór assisteerden Ernie Brandts en Michel van de Korput de libero. Van het spel van Ronald Spelbos is Rijvers niet gecharmeerd, Ernie Brandts beweegt zich op krukken voort en Michel van de Korput kon zich door een schorsing en een blessure onvoldoende onderscheiden bij zijn Italiaan se werkgever AC Torino. In de groep van 22 die vorige week door het duo Rijvers-Baan werd bekendgemaakt, leek PSV'er Huub Stevens de meest aangewezen figuur om voorstopper te spelen. Rijvers bracht gis teren zijn selectie terug van 22 naar 18 en bij de vier afvallers behoorde Stevens, die eerder 12 keer het Oranje shirt droeg De andere afvallers lagen meer in de lijn der verwachting. Doelman Eddy Treytel en de maandag opgeroepen Cees Schapendonk en Piet Wild schut. die de plaatsen hadden ingenomen van Wim Jansen en Dick Nanninga. Voor de plaats naast Krol lijkt nu Ajacied Edo Ophof, door Johan Cruijff geprezen om zijn kwaliteiten, beweeglijkheid en onverzettelijkheid, kandidaat De bedoeling was dat Rijvers zijn selectie gisteravond had teruggebracht van 22 naar 16 man. De onzekerheid rond de komst van Johan Cruijff dwong hem twee extra spelers achter de hand te houden. Het sectiebe- stuur betaald voetbal blijft bij z'n standpunt en eist dat Cruijff speelt in het shirt van de sponsor, de zondag nog voor Levante in actie komende Cruijff wil een tricot zonder strepen over de schouders. Houden de beide partijen vast aan hun standpunt, dan speelt de als een verloren zoon binnengehaalde vedette niet en zit Kees Rijvers met een selectie gebouwd rond een figuur van een afwezige. Voor Rijvers, nog niet eens officieel in dienst bij de voetbalbond, meteen de eerste teleurstellende ervaring. In de groep van 18 zitten vier spelers van AZ (Hovenkamp, Metgod, Pe ters en Tol), vier van PSV (René en Willie van de Kerkhof. Willie Jansen en Jan Poortvliet), drie Ajacieden (Ling, Ophof en Schrijvers), Feye- noorder Bennie Wijnstekers, FC Utrecht-doelman Hans van Breukelen en vyf „buitenlanders": Arnold Muhren en Frans Thijssen van Ipswich, Ruud Krol van Napoli, Johnny Rep van St. Etienne en Johan'Cruijff (Levante). door Nico Scheepmaker Soms vraag ik mij, in gemoede maar daarom niet minder ern stig af. of het wel zin heeft de wedstrijdbeelden van (bij voorbeeld) Europa- Cupwedstrijden te laten ver gezellen van commentaar door een verslaggever. Zijn belangrijkste taak wordt in feite al overgenomen door de ondertiteling, als we bij de af trap lezrfi: Feyenoord speelt van links naar rechts. Daar heb je veel houvast aan, het volgen van de wedstrijd is dan geen heksentoer mee- Ja maar, zult u tegenwerpen, ik vind het wel prettig dat de commentator steeds even zegt wie de bal heeft, want dat is tamelijk moeilijk te onder scheiden op zo'n klein schermpje. Wat dat betreft is tennis veel gemakkelijker dan voetbal, je hoeft je nooit in de spelers te vergissen, ook al zie je die bal nooit, en lijkt het net of je twee Chinezen een soort Tai Tsji met racket ziet beoefenen: dat nobele be wegingsspel zonder bal en zonder doel. Ik kan wel meevoelen met dit argument, maar ik geloof niet dat het voor kwartfinales of halve finales van Europa- Cupwedstrijden geldt. Daarin dringen alleen de beste elftal len door, zoals na woensdag weer is bewezen: AZ'67 en Feyenoord, de i en twee in de vaderlandse competitie, waarvan je alle spelers behoort te kennen. Is het niet aan hun neus. snor of haardracht, dan toch aan hun lengte, motoriek, wijze van trappen, manier van passe ren, enzovoort enzovoort. Zelfs het rugnummer kan dan wel eens een ruggesteuntje blijken. Als je nu nóg de spe lers van AZ'67 en Feyenoord niet herkent, heeft het ook weinig zin hun namen te noe men, want die zeggen je dan net zo veel als de namen van (ik noem even een willekeurig voorbeeld) de manschappen van het eerste peloton infan terie in de Frederik Hendrik kazerne. Goed, maar die buitenlanders dan? Die spelers van Loke ren. van Slavia, van FC Koln en Standard Luik, die hoeven we toch niet aan hun sliding te herkennen? Mijn ervaring is, dat je de spelers die de moeite van het herkennen waard zijn toch wel herkent, en dat het je verder worst is of Wellens nu de bal heeft of Verheyen. Ja maar (u geeft het nog niet op, en dat siert u), er komen in elke wedstrijd wel situaties voor die zich op het eerste ge zicht moeilijk laten beoorde len voor een half ingewijde in de huiskamer, en dan vind ik het wel prettig als de kenner, de specialist, de man met het arendsoog die alles van voet bal. de spelregels en het spel afweet, mij in zulke gevallen met raad en daad ter zijde staat. Hij geeft zijn mening over een omstreden buiten- spelgeval, hij wijst op een be paalde omstandigheid, hij at tendeert ons op deze of gene situatie. Ik geef toe: het zou plezierig zijn als ze dat deden. Maar doen ze het ook? Neem Studio Sport van afgelopen woensdag avond waarin vier voorbeel den waren te zien waarin de alwetende commentator even de helpende hand had kun nen bieden. Het eerste voor beeld stamt uit Lokeren- AZ'67. waarin het tweede doelpunt van Lokeren, een schot onder de lat van Larsen, werd afgekeurd omdat de bal door Lubanski van achter de uitlijn weer voor het doel zou zijn gebracht. De Belgen von den dat dit niet gebeurde. We kregen het verschillende malen vertraagd te zien, maar de hoek waaruit we het zagen kon geen uitsluitsel geven. Waar de onoplettende kijkers nu even op geattendeerd had den moeten worden was de positie van de scheidsrechter. Hij stond boven op die uitlijn, op enkele meters afstand van Lubanski die de bal weer in het veld terugbracht, dus als iemand het gezien kon heb ben (beter dan de grensrech ter aan de overkant, die nog een doel en veel spelers in zijn blikveld had) was het de scheidsrechter wel. Reden ge noeg om aan te nemen dat de bal inderdaad de achterlijn gepasseerd was. Het tweede geval kwam uit FC Köln-Standard Luik. Bij het zeer fraaie tweede doelpunt van Standard, stond op het moment dat Vandersmissen de bal langs de keeper schoot. Wellens op enige meters opzij van de keeper ook enige me ters buitenspel. In Nederland wordt zo'n doelpunt in negen van de tien gevallen afge keurd. In Engeland wordt zo'n doelpunt in acht van de tien gevallen goedgekeurd. De scheidsrechter, Carpenter geheten, was weliswaar geen Engelsman maar een Ier, maar hij kende het doelpunt wel toe. Noch het feit van de buitenspelpositie, noch de re den waarom Carpenter des ondanks het doelpunt toe kende, werden door de com mentator aangeroerd. Het derde voorbeeld stamt ook uit FC Kóln-Standard Luik. Carpenter gaf een strafschop aan de Duitsers. Was het een versierde strafschop? Ja. Die ter Müller liet zich theatraal vallen, hij viel expres. Maar kreeg hij die strafschop van wege die val? Dat zit nog. In de herhaling kon je duidelijk zien dat Plessens de bal in het doelgebied aan de snel door- sprintende Mueller dreigde te verliezen, en hij probeerde dat te verhinderen door Mul ler met zyn uitgestoken elle boog de doortocht te beletten. Dat gebaar was een penalty waard. Niet die val. Die val was alleen maar bedoeld om aan te geven, dat Muller op oryuiste wijze de weg naar de bal werd versperd Nog een laatste voorbeeld uit FC Kóln-Standard Luik Aan voerder Renquin van Stan dard werd het veld uitge stuurd. Ik vond het een nogal overtrokken reactie van Car penter. Ranquin begaf zich naar de zylyn. draaide zich daarna om m de richting van de scheidrechter. en bracht de Hitler groet. Dat was toch een belangwekkend gebaar, in een land waar nog steeds 18 procent van de bevolking meent dat het onder Hitler be ter ging. - zoals de dag tevo ren juist bekend was gewor den. „Kijk nou eens!", had de commentator moeten uitroe pen, „hy brengt God beter't de Hitler groet! Dat gaat wel ver, tegen een Ier!" Maar de commentator zweeg als een Mof. zodat menige kijker dil opmerkelijke Scènetje ovei het hoofd zal hebben gezien, zoals trouwens ook menige sportjournalist. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM (GPD) Met Dynamo Tiflis heeft Feyenoord gisteren uitgerekend de enige tegenstander geloot die de Rotterdammers maar liever niet hadden willen treffen in de halve finale van het Europa-Cup-II-toernooi. Om allerlei redenen wordt opgezien tegen het dubbelspel met de Russen op 8 en 22 april. Ten eerste is Tiflis opnieuw niet de meest aansprekende opponent, zodat de Kuipclub maar moet af wachten of er nu eens winst ge maakt kan worden in het Euro- pa-Cupgebeuren, waarin tot nu toe ongeveer quitte is gespeeld. Bovendien hebben de Russen re cent ook nog eens prestaties ge leverd die er zijn mogen (vorig seizoen de uitschakeling van meervoudig Cupwinnaar Liver pool in het toernooi voor lands kampioenen en onlangs de elimi natie van West Ham United) en verder schijnen de reis naar en het verblijf in Tbilisi nogal eens zware problemen op te leveren. De eerder genoemde Engelse clubs hebben het beide ondèrvonden! De avond voor het duel in de Sowjet-Unie werden de spelers van Liverpool in oktober 1979 op vreemde wijze uit hun slaap ge houden. Een deel van de plaatse lijke bevolking trok in optocht langs het hotel, waarbij werd ge trommeld op allerlei voorwer pen. En West Ham United deed deze week maar liefst 26 uur over de trip van Engeland naar de hoofdstad van de Unierepubliek Georgië. De groep van West Ham mocht vanuit Moskou niet ver der vliegen, ging daar in een ho tel en werd midden in de nacht gewekt, omdat alsnog toestem ming was gegeven voor de vlucht. Het was geen op zichzelf staand in cident. René Notten maakte eer der iets dergelijks mee met FC Twente, dat de Russen wipte uit het UEFA-Cuptoernooi in de jaargang 1972- 73. „We deden er toen iets minder lang over, maar je wordt daar wel minstens drie keer doorgelicht", weet de aan voerder van Feyenoord nog. „Het is ook een bekend gegeven: alle Oosteuropese ploegen krij gen altijd volledige medewer king als ze tegen een westerse club voetballen. Iedereen, van buschauffeur tot de hoogste functionaris, wil ze dan helpen. En in Rusland gebeurt dat heel extreem. Het eerst waarvoor dan ook gezorgd moet worden, is dat de kans op die 'hulp' moet wor den verminderd. Gewoon met een charter weggaan van Zes tienhoven en dan maar zien hoe ver we komen. Ook sportief ge zien, want het is natuurlijk een voordeel dat we eerst uit spelen. Tiflis is dan wel een moeilijk ob stakel, maar niet onoverkome lijk". Trainer Vaclav Jezek heeft daar vooralsnog andere ideeën over. „Tiflis is zonder meer favoriet", stelt hij. „Die ploeg is het Benfi- ca van de Sowjet-Unie. Het is in elk geval het meest technische team van dat land, het speelt erg aanvallend en temperamentvol en is in de counter levensgevaar lijk". Tiflis, dat vijf man levert aan de se lectie van het Russische nationa le team, bewees het in de vorige ronde door West Ham in Enge land met 1-4 te passeren. Voor dien had de ploeg (tweemaal kampioen en tweemaal Russisch bekerwinnaar, gemiddelde leef tijd 24 jaar) het Griekse Kastoria en het Ierse Waterford aan de kant gezet. Topscorer na die par tijen: Ramas Shengelia. Andere uitblinkers: aanvoerder Kipiani en centrale verdediger Chivadze, de Russische voetballer van het jaar. Het kan op André Stafleu allemaal nauwelijks indruk maken. Hij blijft bij de uitspraak die hij woensdagavond na de partij te gen Slavia deed. „Tiflis mag dan misschien een heel goede ploeg hebben, het blijven ook gewone mensen", betoogt hij. „Want na die 4-1 in Engeland konden ze voor 70.000 man in eigen huis ook niet winnen. Het zal hartstik ke zwaar worden, maar ik blijf zeggen dat wij die cup pakken. Dat voorgevoel heb ik gewoon". PAUL DE TOMBE Duel niet in Amsterdam ALKMAAR (GPD) - De spelers zijn opgelucht. Dat het lot het Franse FC Sochaux in de halve finale van het Euro- pa-Cup-3-toernooi aan AZ heeft gekoppeld, is voor ken nisgeving aangenomen. De hoop was gevestigd op de nummer zeven uit de Franse competitie, althans bij de spelers. Maar uit financieel oogpunt zal Sochaux op nieuw geen vetpot worden voor de eredivisiekoploper. Het resultaat van Zurich zwart op wit. AZ is tevreden. Feyenoord niet. „Het is natuurlijk van het grootste belang dat we deze ronde door komen", zo stelde Hans Eyken- broek, assistent van oefenmees- ter Georg Kesslcr. „Zeker finan cieel. Met 15.000 toeschouwers houdt het wel op, al zal dat mede afhankelijk zijn van het resultaat uit de eerste confrontatie op 8 april". Voor het bestuur van de Noordhol landse eredivisionist is er geen enkele reden meer om het colle ge van B en W van Alkmaar te verzoeken in te stemmen met een massale verhuizing naar het Olympisch Stadion in Amster dam. Voorzitter Arie Ligthart: „Als het Ipswich of FC Koln zou zijn geweest zou dat zeker ons (ADVERTENTIE) DE STILLE AFZUIGKAP 0 SCMBH B ZILVEREN MOLENTOERNOOI L.F.C. Zondag 22-3-'81. Aanvang 14.00 uur. Boshuizerkade, Leiden. Aangeboden door: Woonhuisventilatie O PIMM Tweekamp in Merano AMSTERDAM (ANP) - Het lot heeft Merano in Italië aangewe zen als plaats van handeling de schaaktweekamp om de we reldtitel tussen Anatoli Karpov uit de Sowjet-Unie en de statenlo ze uitdager Viktor Kortsjnoi. De exacte aanvangsdatum is nog niet bekend, maar overeengeko men is dat in de eerste week september met.de tweekamphzal worden begonnen. Paul Klein uit Ecuador werd aangewezen als hoofdscheidsrechter. Hij wordt ■geassisteerd door de IJslander Gudmunder Amlaugsson en me vrouw G. Wagner uit Oostenrijk. ZURICH (ANP) - Na vier jaar krijgt Real Madrid de gelegen heid zich te revancheren voor de nederlaag die de Spaanse ploeg in de kwartfinales van het toer nooi om de Europese voetbalbe ker voor landskampioenen tegen Internazionale leed. Real en In- ter ontmoeten elkaar op 8 en 22 april in de halve finales van het toernooi voor titelhouders. Vijf keer eerder speelden beide ploegen in het hoogst gewaar deerde toernooi tegep elkaar. In- ter, dat de beker in 1964 en 1965 veroverde, trok twee keer aan het langste eind. Het won de fi nale in 1964 te Wenen met 3-1 en bereikte drie jaar later de halve eindstrijd ten koste van Real. Na een te krappe winst in Madrid (1-0). werden de Spanjaarden in Milaan uitgeschakeld: 2-0. Slechts één keer was Real Ma drid, dat de beker zes keer won. Internazionale echt de baas. In 1966 zegevierde de Spaanse kam pioen thuis met 1-0 en deelde vervolgens op Italiaanse bodem de winst: 1-1. Liverpool en Bayern München zijn ook oude bekenden Bayern München, winnaar van de beker voor landskampioenen in 1974, '75 en '76, schakelde Liverpool tien jaar geleden uit in de kwart finales van het toernooi om de Jaarbeurssteden beker. Dit toer nooi is inmiddels vervangen door het UEFA-cuptoernooi. Een jaar later maakte de Engelse kampioen de misstap goed door Bayern in de tweede ronde te eli mineren. Liverpool behaalde de beker in 1977 en 1978. Straffen De tuchtcommissie van de Ita liaanse voetbalbond heeft drie le den van de jeugdsectie en één speler van Inter Milan schorsin gen opgelegd. Inter Milan kreeg bovendien een boete van vijf mil joen lire (ongeveer 12.500 gul den). De club heeft in januari in Buenos Aires deelgenomen aan een in ternationaal toernooi voor spe lers onder veertien jaar. Na af loop van het door Inter gewon nen toernooi kwam aan het licht dat de Italiaanse club een oudere speler onder een andere naam had laten meespelen. Massimo Pellegrini, die eigenlijk te oud was voor het team. nam onder de naam Massimo Ottolenghi deel aan het toernooi. Hij werd top scorer van het toernooi. Naar aanleiding van deze fraude heeft dc tuchtcommissie do offi ciële vertegenwoordiger van In- ter Milan tijdens het toernooi in Argentinië, Rodio Miglazza. voor twee jaar geschorst. Mano Fiore en Mano Mereghetti. respectie velijk de manager en de trainer van de jeugdploeg, werd een schorsing van een jaar opgelegd. Massimo Pellegrini, de te oude "held" van het toernooi, mag voorlopig zes maanden niet meer voor zijn club uitkomen. uitgangspunt geweest zijn, nu het Sochaux is zie ik dat niet zit ten. Ik verwacht zeker niet, dat ons stadion te klein zal zijn" Opnieuw is AZ'67 favoriet, zoals het ook die rol vervulde vóór de confrontaties eerder dit seizoen tegen Red Boys. Levski Spartak Sofia, Radnicki Nis en Lokeren. „Het beroerde daarvan", zo meent aanvoerder Hugo Hoven- kamp, ..is dat je weer alles te ver liezen hebt. Op papier mag jé dan een betere kans hebben om de fi nale te bereiken dan wanneer je geloot zou hebben tegen Ipswich of FC Koln. aan de andere kant was het wel Sochaux dat Ein- tracht Frankfurt in de derde ron de uitschakelde. En dan moet je toch wel wat in je mars hebben", aldus Hovenkamp. De vleugelverdediger van de Alk- maarders vreest dat de strijd, die AZ momenteel nog op drie fron ten voert (competitie. KNVB-be- ker en Europa-Cup), toch sporen zal nalaten op het spel van de Alkmaarse club. „Het tweemaal per week spelen vergt toch be hoorlijk veel krachten. Dat is af gelopen woensdag in Lokeren nog eens duidelijk geworden. Kyk, ik zal de laatste zijn die gaat klagen, daar met van. maar ik ben wel bly dat ik dit weekeinde vrij heb". Voor AZ-oefenmeester Georg Kessler is Sochaux onbekend. De Alkmaarse trainer, die gister middag de loting in Zurich bij woonde. acht de fysieke kracht van Sochaux als een van de grootste kwaliteiten van de ploeg. „Wanneer je thuis speelt tegen Boavista Porto en niet ver- derkomt dan 2-2 en er dan in slaagt om in de uitwedstrijd in Portugal met 0-1 te winnen, dan moet er toch een zekere kwaliteit in de ploeg zitten" Overigens. Georg Kessler zal voor de eerste wedstrijd, die op 8 april in het aan 18.000 toeschouwers plaats biedende Auguste Bobai- stadion wordt gespeeld, de Fran se ploeg tweemaal bekijken Ovpr anderhalve week treedt de formatie van de 46-jange trainer René Hauss aan tegen Paris St. Germain en vlak voor de eerste Europa-Cupconfrontatie kan Kesslcr Sochaux aan het werk de thuiswedstrijd tegen Valenciennes. MN <es WCC/fC N/CU ce scoor /sav Zo -Zo MONCEU. HCU/EAtCO LDWS - VERBURCH LDWS-TERREIN - SPORTPARK "DE VLIET"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11