Runia kapittelt Wiersin ga Connors: heeft echt "Wilborts talent" Acties roepen vragen op Dubbel verlies VdLooy SSSS3B®®- Had IKON-uitnodiging moeten afwijzen Homofielen in de kerk Definitief laatste seizoen Vlaardingen Happel rond met HSY Belastingbetaler in België steunt Borg... VRIJDAG 20 MAART 1981 (Van onze redactie geestelijk leven) Dr. Herman Wiersinga, gerefor meerd studentenpredikant in Leiden, had de uitnodiging van de IKON om in een drietal tv- uitzendingen zijn theologische opvattingen toe te lichten moe ten afwijzen. Hij was dat ver plicht geweest tegenover zijn synode en kerk. Professor dr. Klaas Runia. hoogle raar en rector van de theologi sche hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Kampen en hoofdredacteur van het gerefor meerde Centraal Weekblad, vindt deze uitzendingen, zowel naar Wiersinga zelf als naar de IKON toe, een "vreemde gang ■van zaken". Drie zondagmiddagen zond de IKON een gesprek met de theo loog Wiersinga uit, waarbij deze zijn gedachten breed kon uiteen zetten, met name ook over het geloofspunt van de "verzoe ning". Daarin gaat het over de herstelde verhouding tussen God en mens door het offer van Christus aan het kruis. De visie van Wiersinga daarop, die afwijkt van de geschreven kerk leer, is meermalen punt van dis cussie geweest op vergaderingen van de gereformeerde synode. In november 1974 deed deze syno de daarover de volgende uit spraak: "Door te ontkennen, dat Christus in onze plaats het gericht van God heeft gedragen, tast dr. Wiersinga een essentieel be- Böshuizerwijk Leiden beroept LEIDEN - De hervormde wijkge- meente Böshuizerwijk (Zuid- West) heeft een beroep uitge bracht op ds. H.E. Sterringa te Haastrecht. Als opvolger van ds. Wagenvoorde zou hij hier gaan werken voor deze wijk en voor de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden-Oegstgeest. Ds. Sterringa is 59 jaar. Hij was predikant in Akkrum, Drempt. 's Gravenzande (Evangelische Unie), Tiel, Marssum en Klooster ter Apel. Sinds 1976 in Haa strecht. kerk en doet hij tekort aan de rechte prediking van het evange lie". Deze synode deed verder een klemmend beroep op Wiersinga "om zich trouw te houden aan het belijden van de kerk", ook op het punt van het verzoenend lij den en sterven van Christus. Loyaliteit Volgens prof. Runia haaks op het belij- i kerk. Dr. Wiersinga, wiens proefschrift over dit onderwerp handelde, is binnen zijn kerk nog steeds in gesprek over de kritische vragen die het aan de dag getreden ver schil tussen de officiële kerkleer en zijn zienswijze in brede kring heeft opgeroepen. Professor Runia in het Centraal Weekblad van vandaag: "Men had dan ook van Wiersinga mogen verwachten, dat hij de uitnodiging van de IKON had af gewezen, al was het alleen maar Hervormd beraad over "evangeliesatie" Het Hervormd Evangelisatorisch Beraad heeft samen met de stichting Kerk en Wereld alle hervormde kerkeraden opge roepen om deel te nemen aan een tweetal conferenties over evangelisatie-arbeid, te houden op 4 en 5 april en op 9 en 10 mei op Kerk en Wereld in Drieber gen. Directe aanleiding is de vraag van verschillende evangeliserende bewegingen, zoals de Evangeli sche Alliantie en het Instituut voor Evangelisatie, aan kerkera den om mee te doen aan evange lisatiecampagnes. Deze organisa ties zijn voor volgend jaar grote acties aan 't voorbereiden en wil len daarbij de plaatselijke ker ken graag inschakelen. Het Hervormd Evangelisatorisch Beraad en Kerk en Wereld (sa men met het Evangelisatiecen trum van de Gereformeerde Ker ken) staan voor de vraag, hoe op deze plannen moet worden gerea geerd. Positief of negatief. Kun nen kerken wel tegen dergelijke acties zijn? In elk geval hebben ze heel wat kritische vragen over de aangekondigde campagnes. Op de eerste conferentie komt de vraag aan de orde, wat er tegen woordig met de evangelisatie (verbreiding van de bijbelse boodschap) aan de hand is. Over doel en methode bestaan sterk uiteenlopende opvattingen. De tweede conferentie staat in het echter, dat hij zijn visie, die haaks staat op het belijden van zijn kerk, breed uiteenzet en aan beveelt". Maar ook de IKON heeft, volgens Runia, vreemd gehandeld. De Gereformeerde Kerken zijn lid van deze omroep en hebben er bestuursleden die door de syno de zijn aangewezen. "Toch geeft de IKON dit program ma. Kan een interkerkelijke or ganisatie zo optreden, dat zwaar wegende uitspraken van de sy node van een der lid-kerken vol komen over het hoofd worden gezien? Zijn de gereformeerde bestuursleden hierin gekend en zijn ze hierin meegegaan?" Runia kan het zich nauwelijks voorstellen. "In elk geval komt op die manier deze samenwerking wel onder ondragelijke spanningen te staan" is zijn conclusie. teken van de wereld-zendings conferentie van 1980 in Melbour ne, die als thema had: "Uw Ko ninkrijk kome" Dan gaat het vooral over de gevolgen die het votor de plaatselijke gemeenten heeft als kerken bewust willen kiezen voor de armen van deze wereld. Aan de bijeenkomsten in Drieber gen kunnen twee personen per kerkeraad deelnemen. De interkerkelijke pastorale werkgroep "Homofilie" vraagt de kerkera den van de Gereformeerde Kerken in Nederland de ontmoeting van homofielen en niet-homofielen te bevorderen en geen gehoor te geven aan het Confessioneel Gereformeerd Beraad dat de houding van de gereformeerde synode ten opzichte van homofielen wil terugdraaien. Vorig jaar sprak deze synode zich uit voor volledige aanvaarding van homofielen in de kerk. Zij moeten welkom zijn aan het avondmaal en ook niet worden uitgesloten van de ambten. Het Confessioneel Gereformeerd Beraad heeft daartegen "bijbelse be zwaren". Het wenst opnieuw overweging van dit besldit. Kruistocht In de Verenigde Staten is een ware kruistocht tegen "onze delijkheid" op gang geko men. Een religieuze groepe ring in Minneapolis houdt verbrandingen van "werken van satan", zoals platen van de Beatles en de Rolling Sto nes en "dubieuze" boeken uit bibliotheken. Vijftig kerkelij ke organisaties in het Mid den-Westen hebben soortge lijke "zuiveringen" op touw gezet. Een jongeman in Louisiana die aan een verbranding mee deed vertelde dat deze acties zijn moeder herinnerden aan het nazisme. Hij geloofde zelf, dat Hitier wel een paar goede ideeën had. Een campagne in Tennessee heeft het op de tv gemunt. "Clean up TV", is de leus. Doelwit zijn onder andere se ries als "Dallas" en "Charlie's Angels" Er komen al waarschuwingen van de geestelijkheid: fana tisme heeft de moraal nog nooit een dienst bewezen. Orgelconcours Haarlem naar St. Jan Gouda Omdat de Sint Bavo in Haarlem wordt gerestaureerd en het be roemde Müller-orgel, naar men verwacht, tot in 1983 niet is tc ge bruiken. moest men voor het jaarlijkse internationale orgel- concours andere plaatsen kiezen. Die heeft het comité gevonden in Amsterdam en Gouda. Op 30 juni is het openingsconcert van het orgelfestival in de Oude Kerk te Amsterdam (met Engel se koormuziek en de organist Ton Koopman). De deelnemers aan het improvisatieconcours ge ven op I juli in de Sint Jan te Gouda een concert, en de dag daarop wordt in deze pas geres taureerde kerk ook het concours zelf gehouden. Op 3 juli concer teren daar de juryleden (uit Frankrijk, Oostenrijk en Neder land). Ook de cursussen van de Zomer- academie voor Organisten (dit maal over het thema "Van Swec- linck tot Bach"), van 28 juni tot 11 juli, kunnen niet meer in de Sint Bavo terecht. Men heeft an dere lesorgels gevonden in Alk maar, Edam, Oosthuizen en Me- demblik. Beroepingswerk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Drachten en voor Oldehove (Gr.) H. Jagcrsma Siegerswoude- Wijnjewoude (Pr.). Christelijke Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Den Helder kandi daat Chr. Westerink Nunspeet. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rotterdam-West en voor Oud-Beijerland Chr. van der Poel Yerseke. Laat leven Getuigenis. Maandag om 8 uur wordt in de Opstandingskerk te Leiden (Steenschuur 9) een "ge tuigenis- en gebedsavond" ge houden in verband met het wets ontwerp inzake abortus, dat de Tweede Kamer heeft aangeno men maar dat de Eerste Kamer nog moet passeren. De bijeen komst gaat uit van de werkgroep "Laat leven" in deze regio. Spre kers zijn ds. J. van Amstcl, christelijk gereformeerd predi kant te Ede, en ds Joh Verwe- lius, hervormd predikant te Wad- dinxvcen. De werkgroep in haar aankondi ging: "Wij geloven, dat het gebod "Gij zult niet doden", waaronder ook het ongeboren leven in de moederschoot valt, voor alle tij den geldt". Liedboeken. Het Interkerkelijk Lektuurbureau in Ter Aar (Kie vitspad 53) is een actie begonnen om de protestantse gemeente van ds. H. Hessen in Oranjestad op Aruba van psalm- en gezang boeken. in de uitgave van 1938, te voorzien. In Oranjestad wordt nog uit deze bundel gezongen. Door een brand in een bijvertrek van de kerk, die de oude voor raad bundels geheel vernietigde, zit de gemeente zonder zangboe ken. Men heeft nu een beroep op het Nederlandse lektuurbureau gedaan. Wie exemplaren kan missen, kan het kantoor in Ter Aar bellen: 01722-3067. Rechten Hoewel het behoud van de vrede tegenwoordig voorrang heeft, mogen de mensenrechten niet worden vergeten. Dat vindt de leiding van de protestantse ker ken in Oost-Duitsland (DDR), die hierover beraadslaagde in Buckow bij Berlijn. De Duitse kerken waarschuwen er voor, dat de toenemende politie ke spanning zou worden ge bruikt als een voorwendsel om het met de mensenrechten niet zo nauw te nemen. De gebeurte nissen in het buurland Polen hebben het verband tussen een en ander wel aangetoond, zeggen dezehkerken. Zij vinden het nakomen van de godsdienstvrijheid van groot be lang, omdat die niet zelden een graadmeter is voor het verwezen lijken van de mensenrechten in fyet algemeen. Zweden Uit bezuiniging heeft de Zweedse regering haar gelde lijke steun aan de (lutherse) staatskerk teruggebracht. Dat betekent, dat de kerk daar be paalde taken zal moeten afsto ten, tenzij de bijdragen van de kerkleden zelf toenemen. Duidelijke zege Amerikaan: 6—1, 6—1 ROTTERDAM (GPD) - Het is Ene Wilborts gisteren wat duidelijker geworden waarom hij op de we- relddranglijst 291 plaatsen lager staat geklasseerd dan Jim Con nors. In de tweede ronde van het proftennistoernooi in Sportpa leis Ahoy' in Rotterdam werd de 16-jarige Tilburger met tweemaal 6-1 te kennen gegeven dat hij in deze sport bepaald nog niet is af gestudeerd. Voor het uur les, dat de 12 jaar oudere Amerikaan hem gaf, werd Wilborts 4500 gul den in rekening gebracht, het verschil tussen winst en verlies. De Brabander had voor dat geld nog wat meer tips kunnen krij gen, als hij zijn leermeester vaker in de rede was gevallen. Wilborts was echter allang blij dat hij zich eerder in de week door zijn ver rassende overwinning op Dupre had kunnen verzekeren zo'n slor dige 6500 gulden en wat interna tionale bekendheid, en stelde zich heel onderdanig op. Tegen Dupre wist hij na een zwakke start de nervositeit van zich af te gooien. Tegen Connors lukte hem dat niet. Alleen in de tweede game van de eerste set durfde Wilborts op avontuur te gaan hetgeen hem prompt een spel opleverde. Voor het overige verschool hij zich op de achterlijn vanwaar hij vol stond met het zo hard mogelijk retourneren van de bal. "Het probleem is dat Connors dat tweemaal zo hard kan. Boven dien slaat hij de bal erg diep en mist hij geen return. Ik wist dat ook echt niet wat ik tegen hem moest beginnen. Na de partij heb ik Connors nog gevraagd wat ik nu het beste kan doen. Hij zei al leen trainen en nog eens trainen. Zo is hij er zelf ook gekomen". Niet alleen als jeugdspeler, ook nu nog moet de nummer drie van de wereld het op de eerste plaats van hard werken hebben. Waar zijn collega's nog wel eens ken nis willen maken met het nacht leven, daar gaat Connors uiterst sober te werk. In Brussel beperk te hij zich tot slapen en oefenen, hetgeen hem zonder al te veel op positie de hoofdprijs opleverde. Ook in Rotterdam schrijft hij het begrip zelfdiscipline met kapita le letters. Zo bestelde hij een keer een spelersbus voor acht uur 's morgens. Toen de chauf feur zich drie minuten over acht bij de receptie in het hotel meld de bleek de Amerikaan al in een taxi te zijn vertrokken naar Ahoy'. Daar konden 6500 toeschouwers donderdagavond vaststellen waarom hij als nummer één is geplaats. Naast de twee games die Wilborts werden gegund kreeg de Nederlander slechts ééen keer uitzicht op een door braak. In de afsluitende twee ga mes kreeg Wilborts echter gee- nunt meer, zodat de partij nau welijks eenzijdiger had kunnen verlopen. Connors: "Wilborts heeft echt wel talent. Maar dat is er vanavond niet zo uitgekomen omdat hij te zenuwachtig was. Toch zie ik hem wel ver komen. Het is dan wel belangrijk dat hij ook junior- toernooien blijft spelen. Daarin moet hij zich waarmaken en staat hij over het algemeen meer onder druk dan in de senioren- toernooien waarin hij nog niets heeft te verliezen". Dubbelspel, eerste ronde: McNair/ Scanion (Vst)-Lutz(Vst)/McMil- lan (Zaf) 6-2, 7-6. Amritraj (IndVStewart (Vst)-Warwick (Aus)/Dupre (Vst) 7-6, 5-7, 6-2. Herendubbelspel: Fibak/Lendl (Pol/Tsj)-Gehring/Johansson (Wdl/Zwe) 7-6 (7-1). 7-5. Mayer/Mayer (Vst)—Gullikson/ Taoroczy (Vst/Hong) 6-1, 3-6, 6-4. Enkelspel, tweede ronde: Mottram (Gbr)-Buehning (Vst) 7-5, 6-1; Noah (Fra)-Gehring (Wdl) 6-4, 6-2; Wilborts (Ned)-Connors 1-6, 1-6; Sandy Mayer (Vst)-S- canton (Vst) 6-7 (4-7). 6-3 en 6-2. ZEIST (GPD) - FC Vlaardingen zal Het afvloehngsbedrag uit het zoge- Eric Wilborts kon gisteren in de partij tegen Jimmy Connors zijn racket wel opvreten. De talentvolle Nederlander verloor kansloos. HAMBURG (ANP) - Ernst Happel wordt zo goed als zeker trainer bij Hamburger Sport Verein. Voor het eind van deze maand zal de Oostenrijker waarschijn lijk een contract voor twee jaar met de Westduitse kampioens kandidaat tekenen. HSV-mana- gcr Netzer en vice-voorzitter Ernst Naumann voerden in de nacht van woensdag op donder- WENEN (GPD)- Woedend legde Raymond Steylaerts zijn keu op het biljart. Demonstratief rustte hij leunend tegen de wedstrijdta fel. De belangrijke poulewed strijd tegen de Nederlandse kam pioen Eddy van de Looy was lamgelegd. Pas toen de felle en hinderlijke lampen boven de geinterviewdc Raymond Ceule- mans gedoofd werden, vervolg de de hevig geirriteerde Stey laerts zijn partij. Het incident had geen invloed op de uitslag. Van de Looy, die vanaf het begin op achterstand was gezet, kon Steylaerts ook na de hervatting niet afdoende belagen en liep zo doende tegen een eerste neder laag op het Europese kampioen schap driebanden in Wenen aan. Dat zou later op de dag nog erger worden voor Van de Looy. In de vierde ronde bleek ook de Deen- Korte te sterk. Van de Looy, op het recente Ne derlandse kampioenschap nog stuntend en zonder inzinkingen spelend, ging gisteren door een diep dal. Zijn zelfvertrouwen verdween en maakte plaats voor twijfel. Korte, die eerder al tegen Ceulemans in positieve zin was opgevallen, profiteerde en plaat ste door zijn overwining Van de Looy na vier ronden al in een bij na kansloze positie. Slechts op papier heeft de Veldhovenaar nog een mogelijkheid zich voor de finaleronde te plaatsen, maar afgaand op diens ondermaatse optreden tot nu toe, mag een der gelijk resultaat niet meer van hem worden verwacht. Niet alleen Van de Looy moest gis teren zijn meerdere in een Belg erVennen, Piet de Jong over kwam hetzelfde. De Rotterdam mer was tot en met de derde ron de ongeslagen gebleven doordat zijn tegenstanders gewoonweg nog slechter speelden. Gister avond incasseerde De Jong ech ter het loon dat hij verdiende. En opnieuw was het een Belg die een Nederlander de das om deed. Danil Bruggheman, internatio naal eveneens totaal onbekend en vervanger van wereldkam pioen Ludo Dielis, bleek tegen De Jong een paar series in zijn bagage te hebben die voldoende waren om de nog steeds niet geacclimatiseerde Nederlandse debutant te verslaan. De standen na drie ronden zijn (punten, hoogste score, gem) groep a 1. Ceulemans 6 8 1.0525 dag een gesprek van twee uur met Happel. "De overeenkomst is nog niet voor honderd procent geregeld. De beslissing valt ui terlijk 31 maart", liet Netzer we ten. Happel zal vandaag zijn werkgever Standard Luik over zijn plannen inlichten. "Ik ben met HSV rond, maar ik kan de heren in Luik niet voor het hoofd stoten", aldus Happel, die het ge sprek met het Standard-bestuur evenwel uitsluitend als een for maliteit beschouwt. Berichten als zou de Oostenrijker een over eenkomst van vier jaar met de Hamburgse voetbalclub hebben geëist, kwalificeerde Happel als "nonsens". "Twee jaar is de bes te oplossing. Indien beide partij en tevreden zijn, kan het con tract verlengd worden". volgënd seizoen niet meer uitko men in het betaald voetbal. De KNVB zal de noodlijdende club een nog nader vast te stellen sub stantieel bedrag uitkeren. Van dit geld kan men de achterstalli ge salarissen aan de spelers en trainers betalen en enkele credi teuren tegemoet komen. Enige voorwaarde die het sectiebe- stuur betaald voetbal aan de uit kering verbindt, is dat Vlaardin gen volgend seizoen niet meer uit zal komen in het betaald voet bal en derhalve zal worden opge- 1. Het bestuur van Vlaardin gen is akkoord gegaan met deze voorwaarde. Met dit gisteravond genomen be sluit van het sectiebestuur be taald voetbal is een einde geko men aan de lange financile lij densweg van FC Vlaardingen. Een club, die de laatste jaren constant geld te kort kwam om aan de salansverplichtingen van spelers, trainers en schuldeisers te voldoen. Met de komst van de nieuwe voorzitter Wim van de Gaag in januari leek er verande ring te komen in dit proces. Van de Gaag slaagde erin een ton aan enkele schuldeisers af te betalen, toen bleek dat de uitkering i het Budget Bewakings Insti tuut (BBI) niet dat bedrag ople verde waarop men gerekend had, viel het doek definitief voor de betaald-voetbalorganisatie. Wim van de Gaag kaartte het af vloeiingsproces opnieuw i het sectiebestuur, dat van begin af aan niet onwelwillend stond tegenover het verdwijnen van een club uit het betaald voetbal. naamde Gezondmakingsfonds van de KNVB, dat bestaat uit de winst van het betaald voetbal en waar een totaal bedrag van onge veer n miljoen in zit, dekt echter niet de totale schuldenlast van Vlaardingen. De vereniging staaT voor ongeveer 1,6 miljoen gulden in de schuld, waarvan voor ongeveer 140.000 gulden aan LOonkosten. Griever niet ZEIST (GPD) - Eerstcdivisieclub Volendam zal geen gebruik kun nen maken van de diensten van Azing Griever, de tweede doel man van FC Groningen. Het sec tiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond een verzoek van het Volendambe- stuur om Griever na de officile transferdatum aan te trekken, gewezen. Als reden voor de af wijzing gaf het bestuur betaald voetbal op dat zij geen precedent wilde scheppen. Maar toen bleek dat de uitkering 11 van het Budget Bewakings Insti VTlllliJ lOLlIll overmacht 3 hij dressuur Siebert 3. Van de Looy 4 Steylaerts groep b Scherz 2. De Jong 3. Noren 4. Vierat 0.789 7 0 891 6 0.740 5 0865 6 0 694 6 0845 ROTTERDAM (ANP) - De Belgi sche Belastingbetaler heeft uit de de gazet van Antwerpen kun nen vernemen dat hij naar alle waarschijnlijkheid in aanzienlij ke mate bijdraagt aan de miljoe nen die Björn Borg per jaar op strijkt. Om het contract met de Zweed te kunnen bestendigen heeft de Waalse racketlabrikant Donnay namelijk met goed ge volg een beroep gedaan op de Belgische regeringsinstantics De "helft van de anderhalf mil joen gulden die Borg per jaar in casseert voor het in zijn handen houden van het Belgische pro- dukt zou als renteloze lening zijn verstrekt. Dit tot grote woede van de Vlaamse concurrent Snauwaert, die graag geld had willen opnemen om naast Vitas Gerulaitis ook Gene Mayer on der contract te nemen, maar nul op het rekest kreeg. DORTMUND (ANP) - De West duitse Gabnela Grillo heeft gis teren tijdens het internationale concours hippique in Dortmund een dubbele overwinning be haald in de dressuurproef 'inter mcdiaire n'. Met Galapagos kwam ze tot 900 punten, waar mee ze de eerste plaats bereikte Met Ultimo belegde ze de tweede plaats met 856 punten De Nederlandse Francis Verbeek eindigde met Ivar op de achtste plaats met 804 punten. De uitslag is 1. Gabnela Gnllo (Wdl) met Gala pagos 900 punten 2 Gabnela Grillo met Ultimo 856 3 Klaus Balkenhol (Wdl) met Raubake 839 8. Francis Verbeek (Ned) met Ivar 804 w Paul Schockemöhle won op El Paso een springconcours om de grote prys van Dortmund De Ier Gcrry Mullins eindigde als twee de samen met de Oostenrijker Thomas Fruhmann.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15