Geweld Z.-Afrika overvalt Swapo Moskou teleurgesteld in Schmidt Saoedies willen wapens van Bonn De marktkoopman kreeg lucht van Nasivin vloerbedekking MomSASSENHEIM Conflict rond majoor Haddad nog onopgelost Basis in Angola totaal verwoest Marokko financierde coup in Mauretanië 55,- saCKesT*"-* ttasaaaasaasi Kfe™ 8Cb'°emd 'ap,J'- 125- ƒ145,- 150,- Informatie mislukte staatsgreep lekt uit „Meer afgewogen antwoord" verwacht op ontwapeningsvoorstel DONDERDAG 19 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD) - De com mandant van Unifil, generaal Ca- laghan, en de commandant van noordelijk Isra^', generaal Ben Gal, hebben woensdagmiddag tevergeefs geprobeerd het con flict tussen Unifil en de door Is raël gesteunde christen-milities van majoor Haddad op te lossen. Het conflict ontstond naar aan leiding van de beschieting maan dag van het Nigeriaanse Unifil- hoofdkwartier, waarbij twee Ni geriaanse soldaten om het leven kwamen. Intussen hebben zich de 30 soldaten van het Libanese leger, waar alles om begonnen was, voorlopig uit Kantara terug getrokken. Generaal Calaghan, die onlangs het bevel van generaal Erskine heeft overgenomen, stelde aan generaal Ben Gal vier eisen: - Is raël moet zijn steun aan Haddad staken; Israëli's mogen zich niet in Zuid-Libanon begeven; Unifil moet vrij toegang hebben in heel Zuid-Libanon, ook in de enclave van Haddad; en Haddad moet een viertal posities opgeven die hij in het Unifilgebied bezet houdt. Deze eisen komen overeen met het mandaat van Unifil. Generaal Calaghan stelde dat zijn voorgan ger Erskine bij het uitvoeren van dat mandaat gefaald had. Hij, Ca laghan, was niet van plan het er bij te laten. Generaal Ben Gal wees de eisen van Calaghan onmiddellijk van de hand. Hij zei dat een wijziging van de situatie alleen maar meer moeilijkheden zou veroorzaken. Generaal Calaghan deelde daar op mede dat hij van plan was om meer Libanese eenheden naar Zuid-Libanon te brengen. Ben Gal waarschuwde de Unifil-com- mandannt dat zulks tot nieuwe moeilijkheden met Hadad zou leiden. Het gesprek had een onvriendelijk en gespannen karakter. De nieu we Unifil-commandant zei dat Unifil middelen heeft om Had dad te bestrijden. Voor meer slachtoffers onder de Unifilsol- daten zei de generaal niet be vreesd te zijn: „Wij zijn beroeps soldaten", zei hij, „en dat hoort bij het vak". Daarmee was het gesprek beëindigd, zonder dat een oplossing voor de spanning in zicht is. Ook premier Begin doet alles om de gemoederen in Zuid-Libanon tot bedaren te brengen. Op in structie van Begin heeft opper bevelhebber Etan majoor Had dad de les gelezen naar aanlei ding van de beschietingen. Op perbevelhebber Etan heeft Had dad te verstaan gegeven dat Isral geen herhaling van dit incident wenst. Verder heef Begin aan Haddad ge vraagd vier Libanese militairen vrij te laten die hij met hun voer tuig de vorige week heeft ge kaapt. Het gaat om een militaire arts, twee verplegers en een chauffeur. PRINCETON - Oud-president Jimmy Carter was gisteren op bezoek op de universiteit van Princeton. Hij hield er een lezing en wilde na afloop advies over de inrichting van zijn bibliotheek. (Van onze correspondent) BONN (GPD) - Saoedie- Arabië heeft wederom met grote nadruk z'n be langstelling voor West- duitse wapenleveranties vooral tanks kenbaar gemaakt. De Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed Al Fei- sal, is bereid het een en ander ook voor de com missie-buitenland van het Westduitse parlement per soonlijk duidelijk te ko men maken en daarbij de garantie te geven dat Sa- oedie-Arabië uitsluitend in een vreedzame oplos sing van het Midden-Oos- ten-conflict is geïnteres seerd. Prins Saoed heeft deze bereidheid tegenover de Bondsdagafgevaar digde Mollemann (liberaal) ver klaard, die gisteren van een reis door het Midden-Oosten naar Bonn is teruggekeerd. Indien de Bondsregering positief beslist over de levering van wa pens aan Saoedie-Arabië, is dit land tot vergaande economische samenwerking met de Bondsre publiek bereid. Daartoe behoren garanties voor omvangrijke leve ringen van aardolie tegen gunsti ge voorwaarden, kredieten ter waarde van miljarden dollars en grote opdrachten aan de Duitse industrie. De Bondsregering zou hiervan reeds door een brief van de Saoedische regering in kennis zijn gesteld. Dit werd tot nu toe door de regering bestreden. Mollemann verklaarde gisteren te genover de pers dat een Duitse weigering op dit aanbod in te gaan repercussies op de bilatera le betrekkingen met Saoedie- Arabië zou hebben. De FDP-man noemde de tot nu toe genoemde omvang van de export (300 Leo pard II tanks van vier miljoen mark per stuk, 1500 tanks van het type Marder en Gepard) enigszins overdreven. Saoedie- Arabië zou niet in het gevechts vliegtuig Tornado geinteresseerd zijn. CDU-oppositieleider in de Bonds dag, Kohl, heeft bondskanselier Schmidt en de minister van bui tenlandse zaken Genscher om nadere informaties over de Saoe- die-Arabische offerte gevraagd. Hij wijst erop dat er reeds een openbare discussie aan de gang is. zonder dat men weet hoe de regering zich in deze kwestie wil opstellen. In SPD-kringen en ook binnen de liberalen heerst sterke weerstand tegen wapenle veranties aan Arabische landen. De regering reageerde tot nu toe met grote terughoudendheid op gesignaleerde bereidheid van Sa oedie-Arabië tot zaken doen met de Bondsrepubliek in ruil voor zware wapens. De wet verbiedt tot nu toe de levering van zulke wapens aan „spanningsgebie- dcn". waartoe alle Arabische sta ten gerekend worden. Regeringswoordvoerder Becker verzekerde dat de regering aan een duurzame relatie met Saoe die-Arabië zeer veel belang hecht. „Wij kennen de Saoedi sche wensen", zei Becker, en wees er op dat kanselier Schmidt van 27 tot 29 maart een bezoek aan dit land zou brengen en dat men dan verder zal zien, maar dat voor dit bezoek nog geen bij zonderheden zijn vastgelegd. (Van onze correspondent Karei Brever) JOHANNESBURG (GPD) Zuidafrikaanse militaire vliegtuigen hebben dinsdagmid dag een Swapo-basis in zuidelijk Angola aangevallen en daarbij grote schade aange richt. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de opperbevelhebber van de Zuidafri kaanse strijdkrachten, generaal Constand Viljoen, die tegelijkertijd ontkende dat Zuid afrikaanse troepen opnieuw Mozambique zouden zijn binnengevallen. Het militaire hoofdkwartier in Pre toria noemde de luchtaanval op de Swapo-bais bij Lubango (vroeger Sao de Bandeira) bij zonder geslaagd. Het bombarde ment van het kamp - dat vol gens goed ingelichte krijgen in Angola de naam Tobias Hainye- ko naar een van de eerste Swapo- guerrillas heeft gekregen, die bij een actie in Namibi sneuvelde - werd zo gepland dat verwacht Populariteit Reagan omlaag WASHINGTON (AFP) - Volgens een opiniepeiling door het insti tuut Gallup in Washington is het aantal Amerikanen dat achter president Ronald Reagan en zijn politiek staat in de loop van zijn eerste twee maanden in het witte huis met 11 procent gedaald. Van alle ondervraagden keurt 59 procent Reagans politiek goed en is 24 procent tegen. De presi denten Jimmy Carter en Richard Nixon konden in de eerste twee maanden van hun regering reke nen op respectievelijk 75 en 65 procent der bevolking. Het sterkst tegen Reagans politiek gekant zijn de minderheden: 45 procent der niet-blanke Ameri kanen keurt haar af en 24 pro cent goed. Daarentegen staat 54 procent der blanke Amerikanen achter de president. kon worden dat een groot aantal guerrillero's aanwezig was om hun middageten te ontvangen. cident" door de Zuidafrikaanse militairen betreurd en veroor deeld. Volgens onbevestigde berichten Waarnemers in de hoofdstad van zouden er op het ogenblik Zuidafrikaanse aanval zeker dui zend rekruten op de basis ge weest zijn. De verliezen moeten bijzonder groot zijn. Zuidafri kaanse luchtmachtofficieren in Windhoek verklaarden later dat de aanval zo verrassend was dat luchtafweerkanonnen niet in ac tie kwamen. De luchtmacht van Angola deed geen tegenaanval. Generaal Viljoen ontkende dat er sprake van een gevecht van zes uur tussen 200 Zuidafrikaanse soldaten en eenheden van het Frelimo-leger. Een Zuidafrikaan se patrouille van negen man was, aldus generaal Viljoen, in het grensgebied tussen Mozambique en Zuid-Afrika verdwaald. Een van de Zuidafrikaanse soldaten werd toen door gereedstaande Frelimo-troepen in een hinder laag gelokt en „lafhartig" neerge schoten. Uiteraard wordt het „in- Namibië menen dat in het Lu- bango-kamp ook Oostduitse, Russische en Cubaanse militaire adviseurs aanwezig waren. Di plomaten in Pretoria daarente gen geloven dat hier sprake is van propaganda. aangezien Zuid-Afrika meent dat de Rea- gan-regering dit blijkbaar gaarne hoort. De president van de Verenigde Staten en zijn minister van bui tenlandse zaken, generaal Haig, beklemtonen herhaaldelijk dat Zuid-Afrika van grote strategi sche waarde is als bondgenoot tegen de Sowjet-Unie. Ook Pre toria zelf spreekt meer dan ooit van de communistische bedrei ging en waarschuwde gisteren opnieuw de buurlanden dat Zuid-Afrika militair zal reageren op „elke terroristische bedrei ging van de andere kant van de grens" Bad Soden - Eens een pleisterplaats voor de beter gesitueerden, nu voor iedereen bereikbaar. Dat zijn de geneeskrachtige bronnen van Bad Soden bij Frankfurt. Voor een bezoek kan gerekend worden op een bijdrage van het ziekenfonds. (ADVERTENTIE) Wegens annulering order hotelaccommodatie voor minder dan de halve prijs. ie> Het tapijt is niet versneden. versneden.) strekkende meier 'nuPer meier 9'~' nu P"strekkende 6Dkleu°renO a" wT'tarnde'apij' 'n J"te rug. 4UU cm breed, van fUV- "nuDer^'" strekkende meter Pcr Bwgoszwaargrof wollen noppent apijt op du hh'V,erSChLCrW0' '"P'f- 2 cm hoge pool gem "n^cht beige^van-Tuf' erber/linde strekkende meter ^Cr 19$ inlichtingen en stalen: vrijdag 20 maart van 15 tot 18 uur Warmondseweg 8 Sassenheim MADRID - De Maurctaanse presi- galese douane, dent Houna Ould Haidalla heeft £>e autoriteiten gisteren in Nouackchott voor de radio verklaard dat de twee Mau- retaanse officieren die maandag een mislukte poging tot staats greep pleegden, afkomstig wa ren uit het Marokkaanse Mara- kesh. De twee luitenant-kolonels zijn vanuit Marakesh per vliegtuig Parijs gegaan, Senegal heb ben gisteren ontkend ook maar iets af te weten van een aandeel in de staatsgreep in Mauretani, die gefinancierd en georgani seerd is door Marokko. Meteen nadat Mauretani dinsdag de di plomatieke relaties met Marokko verbrak, hebben de autoriteiten van Nouackchott toenadering gezocht tot Algerije. stapten op i toestel naar Da- Marokko heeft inmiddels besloten kar, de hoofdstad van Senegal. Hierbij zouden wapens zijn ver voerd in koffers, die aangemerkt waren als diplomatieke bagage en daardoor niet gecontroleerd werden door de Franse en Sene- ook zijn diplomatieke betrekkin gen met de regering van Nouak chott te verbreken "volgens het principe van wederkerigheid" zo is gisteravond in rabat ge hoord. Nieuw proces voor Belgische moordenaars BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche moordenaars Freddy Horion (34) en Roland Fe- neulle (33), die op 17 decem ber vorig jaar tot de doodstraf werden veroordeeld wegens een vijfvoudige moord op het gezin Steyaart in de Gentse voorstad Sint-Amandsberg krijgen een nieuw proces. Deze verrassende wending, die in België veel stof tot praten heeft gegeven en die een merkwaardig licht werpt op de Belgische rechtspraak, was het gevolg van het be roep dat de verdedigers van Feneulle tegen deze uit spraak hadden aangetekend. Het Hof van Cassatie te Brus sel dat de zaak moest behan delen, kwam tot de ontdek king dat de juryleden niet of ficieel waren beëdigd. Hun handtekeningen ontbraken op het zittingsblad. De procu reur-generaal van het Hof kon slechts één besluit ne men: beide zouden opnieuw voor de rechter moeten ver schijnen. Het proces zal waarschijnlijk over enige we ken in Brugge beginnen. (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Spaanse leger- kringen en een aantal parlemen- tarirs toonden zich gisteren bij zonder geirriteerd over het uit lekken van de informatie over de mislukte staatsgreep van 23 fe bruari, die dinsdag in de kamer commissie achter gesloten deu ren werd verstrekt door de Spaanse minister van defensie, Alberto Oliart. Een aantal defensiespecialisten van de politieke partijen hadden de verklaringen van de bewinds man op de band opgenomen en doorgegeven aan de pers. Ka mervoorzitter Landelino Lavilla deed dinsdagavond een beroep op de journalisten de informatie niet të publiceren, maar woens dag opende de Madrilleense pers Oliart met alle feiten en gegevens van de minister. Volgens de minister van defensie gaf de territoriale bevelhebber van Valencia, generaal Milans del Bosch, maandagochtend op 23 februari om 10.20 uur het startsein voor de operatie, die een einde moest maken aan de Spaanse democratie. De grootste gepantserde divisie eenheid van Spanje, de Brunete van Madrid, was een uur voordat luitenant-generaal Antonio Teje- ro Molina met 200 guardias civi- les het parlement gijzelde, op de hoogte van de komende gebeur tenissen. Tejero Molina verzette zich tijdens de gijzeling van de bijna 350 kamerleden tegen ge neraal Armada Comyn toen deze zei dat hij de militaire junta ZOU voorzitten in plaats van generaal Milans del Bosch. In verband met de mislukte coup wordt nu een onderzoek inge steld naar de gedragingen van meer dan 130 burgers en 127 le den van het nationale politie korps, zo heeft de Spaanse mi- n defensie Alberto het parlement meege- nister Oliart c deeld. tevens hebben verklaard dat tegen nog "een onbepaald aantal" andere mensen een on derzoek zou worden ingesteld. Oliart's verklaring vormde de eer ste aanwijzing dat de rol van bur gers in de mislukte coup veel groter was dan aanvankelijk werd aangenomen. Het was te vens voor de eerste maal dat rechtstreeks werd toegegeven dat politiefunctionarissen bij de couppoging waren betrokken MOSKOU (GPD) - In de Sowjet- hoofdstad wordt de Westduitse afwijzing van Brezjnjevs voorstel tot bevriezing van het aantal middellange afstandsraketten in Europa „onbegrijpelijk" ge noemd. Het argument dat het voorstel van de Sowjet-partijlei der tot grotere onevenwichtig heid in het bewapeningseven- wicht zou leiden, vindt men in Moskou weinig overtuigend. In officiële uitlatingen en commen taren kan men een zekere teleur stelling constateren in de formu lering. dat men vanuit de Bonds republiek een „meer afgewogen antwoord" had verwacht. West-Duitsland vormt in alle stra tegische Kremlin-overwegingen een hoofdfactor. In de Russische propaganda wordt er voortdu rend de nadruk op gelegd, dat het Westduitse volk het eerste slachtoffer wordt van een nu cleaire confrontatie, wanneer de Bondsrepubliek wordt „omge bouwd tot lanceerbasis voor de nieuwe Amerikaanse wapens". Het brede propagandaoffensief van Moskou tegen deze wapens is er op gericht de Westduitse en andere Westeuropese bevolkin gen over de hoofden van hun be windslieden te bereiken in de hoop dat hierdoor druk op diver se regeringen ontstaat tot het ac cepteren van Moskous stand punten. Het Kremlin moet dan ook wel te leurgesteld zijn over de eensge zindheid waarmee bondskanse lier Schmidt en Frankrijks presi dent Giscard d'Estaing in Straatsburg hun waardering uit spraken voor de politiek van de nieuwe Amerikaanse regering. Men had in Moskou namelijk ge hoopt een wig te kunnen drijven in het Atlantische bondgenoot schap, tussen de harde lijn van president Reagan en de Westeu ropese bondgenoten, die meer de nadruk leggen op voortzetting van wat er is overgebleven van de ontspanningspolitiek. Sowjet-minister van buitenlandse zaken Gromyko herhaalde in Moskou Brezjnjevs voorstellen tijdens een bezoek van zijn Tsje- choslowaakse collega, Chnoe- pek. Tijdens een tafelrede wees Gromyko het westerse argument van de hand, dat de Sowjet-Unie op het gebied van de middcllan- ge-afstandsraketten al een over wicht heeft dat door bevriezing van de arsenalen permanent zou worden. Gromyko herhaalde ook Moskous aanbod om de strategi sche dialoog met Washington weer te hervatten. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Genscher, komt begin april naar Moskou, waar hij de Kremlin-machtheb bers het standpunt van zijn rege ring kan uiteenzetten. Verder kan hij de Sowjet-leiders dan na der inlichten over de standpun ten en argumenten van de nieu we Amerikaanse regering, omdat Genscher dan net uitgebreide besprekingen in Washington achter de rug heeft Strategische vraagstukken zullen ook ter sprake komen tudens Genschers bezoek aan Warschau dat vandag begint. (ADVERTENTIE) Neusverkouden' Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist Lees eerst de gebruiksvoorschriften NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9