Overleg met Pais opgeschort J Weer hormonen gevonden bij Belgische kalveren Kort geding spreidingsbeleid Je hoort je oren doof VVD-congres: het vuurwerk moet van Wiegel komen POSTCODE Giftige heroïne sneller onderzoeken DONDERDAG 19 MAART 1981 BAARLE-NASSAU (GPD) - Bij een routinecontrole in Baarle- Nassau is door de algemene in spectiedienst van het ministerie van landbouw bij een aantal kal veren van de 40-jarige Belg J.P. het verboden DES-hormoon waargenomen. Op last van de Bredase officier van justitie, mr. P. van Benthem, moeten de 717 koeien, 650 kalveren en 57 fok- varkens blijven waar ze zijn: Ook mag geen vee worden aange voerd. Bij een steeksgewijs onderzoek van de algemene inspectiedienst werden drie weken geleden vijf monsters genomen van P.'s vees tapel. Vier daarvan bleken DES te bevatten. Daarop werden nog eens ongeveer 150 monsters ge nomen'by de twee vestigingen /an genoemde veehouder. In middels is de uitslag van 53 mon- sters bekend. Er bleken 33 mon sters positief te zijn, 2 waren ver dacht en 24 negatief. Naar aanleiding van het aantreffen van het hormoon bij deze koeien, zijn in Baarle-Nassau aan de Bel gisch-Nederlandse grens voort durend inspecteurs van het mi nisterie van landbouw op pad. Een van de moeilijkheden bij het onderzoek is het feit dat vaak niet duidelijk is welke bedrijven op Nederlands grondgebied lig gen en welke niet. De inspec teurs doen hun onderzoek dan ook aan de hand van papieren van het kadaster. Een nadeel van net grootscheeps onderzoek in Baarle-Nassau is dat de controle in de rest van het land wegvalt. Het DES-hormoon is al sinds jaren een verboden stof. Kinderen krij gen er een volwassen beharing van en mannen last van borstont- wikkeling. Ook wordt de stof in verband gebracht inet kanker. Het hormoon wordt gebruikt om jonge kalveren sneller op ge wicht te laten komen. Kalveren waarbij DES wordt geconsta teerd, worden vernietigd. Overi gens zijn bij de betrokken vee houder geen hoeveelheden DES- hormoon aangetroffen. De meervoudige economische strafkamer bij de rechtbank in Breda heeft inmiddels het be roep verworpen dat P. had inge diend tegen het feit dat Neder landse autoriteiten zich met deze zaak bezighouden. Zijn dieren zijn financieel in België geregi streerd, maar zijn bedrijf ligt ten dele op Nederlands grondgebied en wel degelijk in een douane- strook waar met name de alge mene inspectiedienst kan optre den, aldus gevraagd mr. Van Benthem. DEN HAAG - Ook binnen de WD beginnen de discussies over kernenergie en de ver nieuwing van de kernwapens op gang te komen. Dat komt scherp naar voren uit de stukken voor het komende verkiezingscongres, morgen en zaterdag in Amersfoort. Strijd staat- gedetineerden over recht op vergaderen duurt voort AMSTERDAM (GPD) - In de serie korte gedingen en de daarop vol gende beroepen waar de Neder landse staat en gedetineerden el kaar nu ruim een jaar mee besto ken, speelde woensdag voor het Amsterdamse gerechtshof een appèl van de staat tegen een be slissing van de president van de Haarlemse rechtbank. Inzet van al deze juridische perikelen is het grondrecht op vereniging en ver gadering dat gedetineerden in di verse huizen van bewaring in ons land claimen. De Haarlemse rechtbankpresident steunde de gedetineerden in hun eis. Naar zijn overtuiging hebben gedetineerden wel degelijk recht op vergaderen zonder direct toe zicht van een bewaker. Daarnaast vindt de president dat de belan genvereniging van gedetineer den een secretaris mag aanstellen die niet gedetineerd is om de con tinuïteit in de sterk wisselende bezettingen van huizen van be waring te bewaken. Iets wat in middels in Haarlem al is gebeur- d. Het bestuur van de belangenver eniging zou ook enquêtes mogen houden en een wekelijks spreek uur. De uitspraak van de Haar lemse rechtbank wordt gesteund door die van de Amsterdamse rechtbank. Ook deze stelde de ge detineerden in het gelijk. Landsadvocaat mr. L. A. D. Keus betoogde tijdens de behandeling van het appèl dat de staat in be ginsel geen faciliteiten hoeft te verstrekken. „Als de overheid dat toch wenst te doen, staat het haar vrij om te beoordelen hoever zij daarin zal gaan", aldus mr. Keus. Daarnaast sprak hij de vrees uit dat naast de bestaande belangen verenigingen ook Surinaamse, Turkse en Marokkaanse vereni gingen van gedetineerden zou den ontstaan. Een vereniging van gedetineerden kan naar zijn smaak ook niet worden vergele ken met een vakvereniging. Volgens mr. L. C. J. M. Spigt, die de gedetinéerden vertegenwoordigt gaat deze vergelijking wel dege lijk op. De rechten in de gevangenis zijn naar zijn smaak miniem. Zo heeft men de rechten een eigen arts te raadplegen, contact te hebben met een geestelijk verzorger, ei gen kleding te dragen, onderwijs te volgen.dat uit eigen zak wordt betaald, familie een half uur per week te ontvangen en men mag corresponderen met personen buiten de inrichting. „Die rech ten zijn echter grotendeels weer in te korten als de directeur dat noodzakelijk voorkomt", aldus mr. Spigt. WEERRAPPORTEN Onderwijsbonden boos over „vage plannen" minister den haag )gpd) - De onderwijsvakorganisaties hebben mi nister Pais laten weten niet met hem te overleggen over het aanvullen van het tekort op zijn begroting. Ze heb ben de minister duidelijk gemaakt voorlopig niet te wil len praten over de suggesties die hij drie weken geleden heeft gedaan, maar concrete voorstellen van hem af te wachten. Minister Pais had de onderwijs- vakorganisaties drie weken gele den na afloop van de bijeen komst van de Bijzondere Com missie, de instelling waar de vak bonden en de minister praten over rechtspositionele zaken, een aantal informele suggesties voorgelegd. Het waren plannen om het gat van 119 miljoen gul den in zijn begroting te dichten. Hij heeft de vakbonden bij die gelegenheid gevraagd met hem over drie weken verder te praten over de te nemen maatregelen. Hij wilde dan meteen het oordeel van de vakbonden horen over suggesties die hij had gedaan. Gisteren vond die bijeenkomst van de Bijzondere Commissie plaats op het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Den Haag. Minister Pais was er niet bij aan wezig. De vakbonden hadden verwacht dat namens de minister concrete voorstellen gedaan zouden wor den over het gat in zijn begro ting, dat volgens de deze week door de Tweede Kamer goedge keurde begroting, gevuld zou moeten worden met "nader te nemen rechtspositionele maatre gelen". Die concrete voorstellen kwamen er niet. De onderwijsvakorganisaties heb ben de minister daarop laten we ten niet met hem te willen praten over eventueel te nemen maatre gelen, noch in te willen gaan op de informele suggesties van drie weken daarvoor. De woordvoer der van het Ambtenaren Cen trum, de heer Breukman, liet na afloop van het overleg met het ministerie weten: "Het is duide lijk dat hier een spelletje wordt gespeeld waarbij het overleg misbruikt wordt. Wij willen pra ten over concrete maatregelen en niet over allerlei vage plannen" Minister Pais heeft de vakbonden daarop meegedeeld volgende week voorstellen te zullen doen voor de verdere procedure van het overleg. Waarschijnlijk zal de minister voorstellen een werk groep in te stellen om over de problemen te praten en eventu eel tot oplossingen te komen. Een dergelijk voorstel zal ver moedelijk door de vakbonden af gewezen worden. Zij vinden dat een oneigenlijk gebruik van het overleg. De heer Breukman van het Ambte naren Centrum: "Pais is volgens mij helemaal niet van plan het gat te vullen. Hij laat het waar schijnlijk op het bord van zijn opvolger achter" Koningin Beatrix en prins Claus i king van de 400-jarige geboortedag jubileum-uitgave vain Hoofts werk cadeau. gisteren in de Nieuwe Kerk in Amsterdam aanwezig bij de herden- de 17de-eeuwse schrijver P. C. Hooft. Het koninklijk paar kreeg de Rotterdam discrimineert minderheden' i Q. 3 e s 1 ia E Amsterdam zwaar bew. 6 6 2 De Bilt geheel bew. 6 5 1 Deelen geheel bew. 5 5 0.6 Eelde regen 6 4 9 Eindhoven geheel bew. 7 5 0.5 Den Helder regen 6 6 4 Rotterdam zwaar bew. 6 6 0.1 Twente regen 5 5 0.2 Vlissingen zwaar bew. 7 6 0.3 Zd. Limburg zwaar bew. 6 5 0 Aberdeen onbewolkt 6 2 0 Barcelona onbewolkt 19 3 0 Berlijn zwaar bew. 5 1 0.1 Bordeaux licht bew. 12 .1 0 Brussel half bew. 7 6 0 Frankfort zwaar bew. 7 2 0 Genève licht bew. 5 -3 0 Helsinki sneeuw 2 -5 3 Innsbruck licht bew. 3 -4 3 Klagenfurt zwaar bew. 4 -0 3 Kopenhagen regen 2 1 5 Lissabon geheel bew. 18 10 0 Locarno onbewolkt 11 4 0 Londen zwaar bew. 12 6 0 Luxemburg zwaar bew. 4 2 0 Madrid zwaar bew. 14 1 0 Malaga geheel bew. 18 11 0 Mallorca onbewolkt 14 0 0 München licht bew. '2 .4 0 Nice onbewolkt 12 3 0 Oslo motsneeuw 0 -2 7 Parijs zwaar bew. 7 5 0 Rome zwaar bew. 12 4 0.2 Split zwaar bew. 13 9 7 Stockholm geheel bew. 3 •2 0 Wenen geheel bew. 6 4 2 Zurich licht bew. 5 -2 0 Casa Blanca geheel bew. 18 12 0 Istanbul zwaar bew. 16 Las Palmas half bew. 21 15 0 Beiroet onbewolkt 14 Tel Aviv onbewolkt 25 19 0 Tunis regenbui 15 5 6 Schiphol zoekt poedel SCHIPHOL (ANP) - De lucht- havenpolitie, de havendienst en de luchthaveninspectie van Schiphol zijn al sinds zondag aan het zoeken naar een Canadese poedel luiste rend naar de naam Bonny. De bazin van de hond belt ie dere dag vanuit Canada of haar hond al gevonden is, maar de luchthaven heeft haar tot nu toe teleur moeten stellen. Het dier ontsnapte zondag uit een kennel in de bagageruim te van een vliegtuig dat on derweg naar Vancouver een tussenstop op Schiphol maakte. Met chocola - het lie velingsgerecht van het beest - als lokaas probeert de lucht- havendienst Bonny alsnog in het uitgestrekte areaal van het vliegveld te pakken te krijgen. van de gemeente om buitenlan ders, die vaak onder erbarmelij ke omstandigheden in de oude wijk wonen, nu de kans te geven aan een goede woning in een nieuwe wijk te komen. "Het is veeleer zo dat buitenlan ders een bepaalde voorkeur ge nieten in bepaalde wijken. Bij het spreidingsbeleid zal door de gemeente geen enkele dwang worden uitgeoefend. Het slagen hiervan valt of staat dan ook met de bereidheid van de buitenlan ders om aan een spreidingsbe leid mee te werken". Nergens is ROTTERDAM (GPD-ANP) - "Het door de gemeente Rotterdam ge voerde spreidingsbeleid van et nische minderheden is discrimi nerend". Aldus gisteren mr. B.J.M. Veldhoven, raadsman van elf stichtingen, werkzaam in de sociale sfeer voor etnische min derheden, die een kort geding hadden aangespannen tegen de gemeente Rotterdam. In een bijna anderhalf uur durend betoog, zette mr. Veldhoven uit een waarom Rotterdam discrimi neert. "Elk mens, zeker in EG- verband, is vrij om te bepalen waar hij of zij wil wonen. Boven dien mag bij het toewijzen van een woning niet gekeken worden naar afkomst, ras, huidskleur, geloof en politieke opvatting", zo betoogde hij. "Het Rotterdamse spreidingsbeleid gaat in tegen de verklaring van de rechten van de De gemeente Rotterdam staat een spreidingsbeleid voor waarbij et nische minderheden over de wy- ken verdeeld worden. Dit om de al op gang gekomen "getto-vor ming" tegen te gaan. De stichtin gen vinden het echter onjuist en discriminerend dat niet alleen de gemeente, maar ook de woning- GRONINGEN (ANP) - Minister volgens mr. Vrolijk gesteld, dat zestien procent buitenlanders een maximum per wijk is. De gemeente Rotterdam heeft met een zekere schroom en terughou dendheid voor het spreidingsbe leid gekozen. De besluitvorming in de raad is zeker niet zonder slag of stoot gegaan. Zo heeft de raad aan het college opgedragen komende zomer een eerste ver slag uit te brengen. Volgens de advocaat van de gemeente zal een concrete uitwerking van het beleid nog volgen en aan de raad worden voorgelegd. "Dit zal met alle waarborgen worden omge- Overigens meent de raadsman dat organisties die het kort geding hebben aangespannen niet ont vankelijk moeten worden ver klaard omdat zij geen schade lij den door het gevoerde beleid. De president van de rechtbank, mr. F.J.M. Nivard, zal op 16 april uitspraak doen. Ginjaar verwacht verplaatsing Aagrunol (ADVERTENTIE) coöperaties eerst kijken met wat voor nationaliteit men te maken heeft, alvorens tot toewijzing van een woning over te gaan. Volgens mr. H.E.M. Vrolijk, die voor de gemeente Rotterdam op trad, is er geen sprake van ach terstelling of discriminatie van buitenlanders bij de woningver deling. Het is juist de bedoeling (ADVERTENTIE) Komt er een man bij een reisburo. Heeft net een leuk meevallertje gehad, dus die wil wel eens op vakantie naar een exotisch land met veel palmen en brede witte stranden. Zeggen ze: waarom gaat u niet lekker naar Tunesië? Prachtige stranden, palmen in overvloed en v.a. maar f.62Q" per week voor een drie- kamerappt in Club Ramses. Houdt u tenminste wat geld achter de hand vosr een extraatje. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 48. 01720-73341. Leiden, Breestraat 36.071-130234, Haarlemmerstraat 227. 071-143541. Ginjaar van volksgezondheid t milieuhygiëne verwacht dat de directie van het chemische con cern Aagrunol in Groningen zich positief opstelt ten aanzien van verhuizing van het bedrijf. De minister zei dit tijdens een werkbezoek aan de provincie Groningen. In dat kader voerde hij besprekingen met het college van GS van Groningen, met de gemeente Groningen, met de on dernemingsraad van het bedryf en met leden van de actiegroep Aagrunol. De actiegroep voert al jaren lang actie tegen de plaats van Aagru nol. Het bedrijf waar zo'n 170 mensen werken ligt tegen de woonwijk de Oosterpoort aan en de productie van gewasbestrij dingsmiddelen kan een gevaar betekenen voor de volksgezond heid. Onlangs heeft het gemeentebe stuur van Groningen de leiding van Aagrunol een halfjaar de tijd gegeven om zich te beraden op een verhuizing. Ginjaar ver wacht dus een positieve opstel ling van het concern. Volgens de minister moet de gemeente Gro ningen in deze zaak duidelijk het voortouw nemen. De verhuiskosten komen in ieder geval gedeeltelijk voor rekening van het ministerie. Hoe hoog de bijdrage van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne zal zijn kon de mi nister niet zeggen, de verhuis kosten worden geschat op 35 mUjoen gulden. Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! QemoH euertdcett AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer honderd Surinaamse verslaaf den hebben in Amsterdam gede monstreerd, omdat zij vinden dat de overheid onvoldoende maat regelen neemt tegen de giftige heroïne, die tot dusver vier sterf gevallen heeft veroorzaakt. On danks intensief speurwerk heeft de politie de herkomst van deze dodelijke heroïne, die enige maanden geleden op de markt opdook, nog niet kunnen achter halen. Ook is nog steeds niet be kend om welk gif het gaat Na het gebruik van met andere stoffen vermengde heroine is een 23-jarig Heerlens meisje met ver lammingsverschijnselen opge nomen in een Heerlens zieken huis. Het Heerlense meisje heeft de he roine gekocht van een 24-jarige Heerlenaar, die inmiddels is aan gehouden door de politic. De man had de heroine m een bar in Amsterdam gekocht. Bij zijn aanhouding had hy nog zeven gram in zyn bezit. Grote groepen afdelingen hebben voorgesteld op beide punten het voorlopige ver kiezingsprogramma te ver zachten. Het lijkt erop dat dat ook zal gebeuren. Vrijdag en zaterdag bespreken de liberalen in Amersfoort zo'n 1600 voorstellen om het programma op belangrijke en minder belangrijke pun ten te wyzigen. Gezien de dis cussies in andere partijen, gaat de aandacht daarbij vooral uit naar de voorstellen over kernenergie en kernwa pens. Op beide punten lijkt de WD bereid te zyn het CDA tegemoet te komen. Een nieuwe coalitie met de christen-democraten komt daarmee opeens veel dichter bij, ook al omdat zowel CDA- lijsttrekker Van Agt als zijn liberale tegenspeler Wiegel daar het meest voor voelen. Hoewel de uitslag van de ko mende discussies moeilijk van tevoren te bepalen valt, lijkt de party in ieder geval de overhaaste bouw van nieuwe kerncentrales af te wijzen. Uitstellen WD-vice-voorzitter en verkie zingscampagneleider, Jan Kamminga uit Groningen, bevestigt dat een deel van de partij het niet eens is met de strakke lynen in het voorlopi ge programma. Zo willen groepen liberalen een besluit over nieuwe kerncentrales uitstellen in afwachting van de komende maatschappelij ke discussie. Een ander deel wil zelfs afzien van de bouw van nieuwe centrales in de komende vier jaar. Ook het aantal Amerikaanse kruisraketten dat de WD wil accepteren, zou wel eens lager kunnen uitvallen dan de 48 die de NAVO ons tot nu toe toedenkt. Anderen wil len een nieuwe beslissing hierover van de NAVO. Eén stroming vindt verder dat ook de plaatsingsdatum op nieuw ter discussie moet worden gesteld. Ook over de vraag of Nederland het be sluit volledig zelfstandig moet nemen, lopen de opvat tingen uiteen. Op sociaal-economisch terrein zullen er geen schokkende dingen gebeuren. Het con gres lijkt te kiezen voor voortzetting van het huidige matigingsbeleid, waarbij ook de koppeling tussen lonen en uitkeringen op de tocht komt te staan. Een uitzondering geldt alleen de „echte" mini ma - de gezinnen die met de allerlaagste uitkeringen moe ten zien rond te komen. In ieder geval lijkt de WD wei nig leuke dingen voor de mensen in petto te hebben. Kamminga wijst erop dat de koppeling ook door de ande re partijen zal moeten wor den losgelaten. „Dat kunnen we beter nu eerlijk zeggen, dan dat je het na de verkie zingen toch moet doen." Nadrukkelijk wijst hij erop dat de WD is afgestapt van het thema „puinruimen." Vorige keer was het zeker geen on verdeeld succes. De campag ne zal nu gevoerd worden on der de noemer „eerlijkheid", de mensen niets beloven wat je niet kunt waarmaken. Kamminga geeft toe dat de aanpak van het kabinet wel wat steviger had kunnen zijn, zeker nadat de economische omstandigheden zo snel ble ken te verslechteren. „Dan hadden we nu met van die vreselijke maatregelen moe ten opnemen in ons pro gram," zegt hy. Conflictstof De toekomstig voorzitter (hij volgt eind mei WD-voorzit- ter Korthals Altes op) ver wacht weinig echt emotione le scnes. Toch ligt er voldoen de potentile conflictstof om de gemoederen bezig te hou den. Het vuurwerk zal moe ten komen van een rede van partijleider Wiegel, die overi gens nog niet eens geagen deerd is. Voorts noemt Kamminga als „moeilijke" voorstellen de plannen van een deel van de partij om de doodstraf ge heel uit de wetgeving te schrappen. Zelfs de liberale kamerfractie was hierover verdeeld. Andere afdelingen vinden dat buitenlanders na vijf jaar stemrecht moeten krijgen voor gemeente raadsverkiezingen. Weinig kans maakt daarentegen het voorstel om buitenlanders ook het stemrecht te verle nen voor verkiezingen voor provinciale staten en dc Ka- Zuid-Afrika is zaak waar dc afgevaardigden gedurende de in totaal zes tien uur van het verkiezings congres de tanden in zullen moeten zetten. Maar letterlijk niemand steunt het idee van een olieboycot, of heelt daar een voorstel over gedaan. Het gaat vooral om dc vraag op welke andere wyze het veraf schuwde apartheidsregime kan worden bestreden LOUIS BURGERS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7