„Afbraak openbaar vervoer door inkrimping bij NZH" actief in I vrije tijd I Advies: markt voor altijd op wandelroute Klacht 27 mc'er tegen politie Buschauffeurs: „Er schuilen heel wat addertjes onder het gras GESLAAGD Herenstraat tien weken voor deel afgesloten Hoogste punt Latijnse school PAGINA 4 DO/ST LEIDEN DONDERDAG 19 MAART 1981 ai Van Schaik: "Na een gebroken dienst ben je gebroken" LEIDEN Dc markt moet voor eens en voor altijd terug naar de wandelroute. Dit standpunt wordt door dc Adviesraad voor de binnenstad verwoord in een ongevraagd advies aan het Leid- se gemeentebestuur. Als volgt zouden de dagmarkten moeten worden verdeeld. Op woensdag: Botermarkt, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Koornbeurs- steeg, Visbrug. En op zaterdag: Gangetje (tuinartikelen, tuincen tra), Botermarkt (bloemen), Koornbrugsteeg (planten, strui ken enz.). Vismarkt (vishandel). Kapelstraat-pleintje (standwer kers), Nieuwe Rijn (groenten, textiel, boeken), Koornbeurs- brug (boeken, textiel). Aalmarkt (eventuele uitbreiding). Be schuitsteeg (tweedehands goede ren), Hooglandse Kerkgracht (antiek, voeders enz.» Om dc markt zo aantrekkelijk mo gelijk te houden moet er volgens de adviesraad naar gestreefd worden dat het verschijnsel van de mobiele marktkraam beperkt blijft en dat er zoveel mogelijk wordt gewerkt met een markt kraam, bedekt met zeil. Verder vindt de adviesraad dat het uiterlijk van de markt zoveel mo gelijk in overeenstemming moet zijn met de historische omge ving. "Buiten de markttijden mogen echter geen kramen aan wezig zijn. Indien deze toch aan wezig zijn dienen zij een uur na de officiële sluitingstijd van de winkels te zijn verwijderd zodat ze geen ontsiering zijn van de binnenstad". Ook met de Waag heeft de advies raad plannen. "Momentcel wordt de Waag gebruikt voor culturele manifestaties. Zonder bezwaar zou het mogelijk zijn. in het licht van Leiden Promotion, in de maanden juni, juli en augustus een toeristische "kaas-waag" te organiseren in de geest van Alk- Bewaakte fietsenstallingen moe ten het fietsen volgens de advies raad aantrekkelijk maken. "De onzekerheid dat men zijn rijwiel niet meer in het onbewaakte fiet senrek terugvindt doet veel be zoekers maar met de auto of openbaar vervoer naar de bin nenstad gaan". In de Joost Zon ncveldpoort wil de adviesraad een bewaakte stalling en in de Mosterdsteeg een onbewaakte. Minibus In dit advies heeft de adviesraad ook een voorstel gedaan in ver band met de huidige reconstruc tie van de Breestraat Bij wijze van proef zou er volgens de raad een minibus over de marktcn- route, Koornbrugsteeg en Nobel- straat kunnen rijden. "Een minibus heeft het voordeel dat hij veel wendbaarder is dan LEIDEN - In het Psychiatrisch Ziekenhuis "Endegeest" ca. te Oegstgeest geslaagd voor het di ploma verpleegkunde B.: Dames: C.W.M. van Aert, H.W. Madou, A.C.H. Pennings en J.P. van Dui- venbode. Heren: H. Boom, R.H.P. Groenendijk, F.J.W. de Meijer, J. van Oosten, M.A.M. Stigter, W.M. van Wanrooy, H.M.R.C. vanOutheusden en J.J. Kanbier. de normale bus. En de minibus zou een oplossing kunnen bie den voor een aantal lijnen die thans door de binnenstad gaan" Als aanvulling op de minibus voert de adviesraad ook het "Leids Glippertje", een trekker met kar retjes uit de jaren '50, weer op. "Een aardige suggestie voor de middenstand in het kader van Leiden Promotion", oordeelt het schrijven. LEIDEN De buschauf feurs Van Schaik en Ro- berti zien de bui al han gen. De inkrimping die hun werkgever, de NZH, voorstaat verdient vol gens hun niet het stempel kleine ingreep. Veeleer is het een teken aan de wand volgens Van Schaik, die bij de NZH tevens voorzitter is van de Leidse afdeling van de vervoersbond FNV. Zijn stelre gel: de afbraak van het open baar vervoer is hiermee begon- Robcrti zegt: "Ik vind het onbegrij pelijk. Juist nu het openbaar ver voer in de lift zit komen ze met dit soort kunsten aanzetten. Ten onrechte denken ze daar in Den Haag meer aan treinen dan aan streekvervoer als ze het woord openbaar vervoer horen. Als je een minister hebt die bovendien nog dol is op trammetjes ben je helemaal klaar" Deze zomer, 1 juni om precies te zijn, gaan de bezuinigingen bij het streekvervoer in. De inkrim ping is een uitvloeisel van het be leid van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat. Voor de regio Leiden betekent het volgens Van Schaik en Roberti onder meer: acht arbeidsplaat sen minder, (De NZH: "Er vallen geen gedwongen ontslagen") vooral in het weekeinde minder ritten op sommige trajecten en daaruit voortvloeiend: minder zogenaamde overtijduren en meer gebroken diensten. Zo zal de zondagsregeling van lijn 30 (Leiden-Katwijk, via Valken burg) van één naar twee uur wor den teruggebracht, lijn 40-42 (Leiden-Noordwijk) zal op zon dagmorgen één keer per uur gaan rijden en lijn 41 (Leiden- Katwijk) zal op zondagmorgen slechts één keer per half uur ver trekken. "Beslist geen kleine veranderin gen", meent Van Schaik. "De mensen moeten goed doorheb ben dat er heel wat addertjes on der het gras schuilen. Neem lijn 30. Dat wordt een twee-uurs- dienst en een dergelijke rit is op den duur ten dode opgeschre ven, want de mensen zeggen: ik wacht niet meer op die rot bus. En gelijk hebben ze" Een paar dingen is beide cnaui- feurs in het verkeerde keelgat ge schoten toen hun werkgever de plannen voor de nieuwe zomer dienstregeling aan het begin van dit jaar (februari) aankondigde. Roberti: "Het ging over onze rug gen. Nooit hebben ze gezegd: wat vinden jullie daar nu van" In het tweede plaats vindt hij het idioot dat de veranderingen zijn gebaseerd op tellingen uit eind '79. "Ja. zo gaat dat altijd", vult collega Van Schaik hem aan. "Aan het eind van het jaar hou den ze de tellingen voor de zo mer. En dan zitten er ook nog een paar jaren tussen. Dus eind '80 hebben ze de tellingen gehou den voor de zomer van '82. Op die manier krijg je foute basisge gevens" Hij wijst op het feit dat een druile rige wintermorgen toch geen maatstaf mag zijn voor een war me morgen in de zomer. "In de winter stappen er heus geen Duitsers in de bus die naar zee willen. Nou dan". Roberti: "In de zomer is het druk. Extra bussen moeten we vaak in schakelen. Je vraagt je toch af waarom die directie in de zomer niet eens een aantal steekproe ven neemt". Toeslag Volgt een verhaal over de conse quenties van het nieuwe beleid voor de salarissen. Van Schaik. "De NZH zegt: jullie gaan niet achteruit in salaris. Op die post wordt niet bezuinigd. Maar dat afin het restaurant bij de IJs- hal. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West houdt morgenavond in de kantine van VTL aan de Voorschoterweg de laatste bingo van dit seizoen. Aan vang acht uur. Elektriciteit ln het buurthuis Comelis Jop- pensz aan de Du Rieustraat wordt morgenavond voor lichting gegeven op het ge bied van elektriciteit. Zoals: het verschil tussen een aarde- lelektrode en een aardlek- schakelaar, het vervangen van schakelaars, stekkers, stopcontacten enz. De voor lichtingsavond begint om acht uur. gebeurt wel, op een indirecte ma nier. Want in de Leidse regie gaan 188 overtijduren per week verdeeld over 400 chauffeurs verloren" Roberti legt uit wat een overtij duur is. "Als je bijvoorbeeld avonds werkt krijg je een toeslag van zo'n veertig procent op hei uurloon. Nou ja, daar schommeli het omheen. Die toeslag is van zelfsprekend belangrijk. Hel maakt je inkomen wat aantrek keiijker". Van Schaik pakt een afrekening van eind vorig jaar en zegt: "Ir de maand november heb ik 268 gulden extra verdiend door over tijduren. Dat wordt in de toe komst minder" Door het uitvallen van ritten vre zen beide chauffeurs ook dat ze meer gebroken diensten moeter draaien, 's Morgens werken en daarna bijvoorbeeld laat in de middag nog een keer moeten op draven. "En laat ik dit zeggen", zegt Van Schaik. "Het zijn letterlijk en fi guurlijk gebroken diensten. Je bent gebroken als je thuiskomt. M'n dochter kan dan beter niets tegen me zeggen, want anders vloek ik d'r stijf' Op de vraag wat de chauffeurs gaan ondernemen tegen hun baas, zegt Van Schaik: "We strij den nu over de vraag of het om een kleine of een grote ingreep gaat. Het is namelijk zo dat een ondernemingsraad een kleine bezuiniging niet nietig kan ver klaren. Maar het gaat natuurlijk wel degelijk om iets belangrijks. We mogen niet toezien dat het openbaar vervoer wordt afgebro ken" Als laatste bewijs dat een dergelij ke afbraak wel degelijk aan de gang is voeren beide chauffeurs het terugbrengen van de afre- kentijd op. Roberti: "We hadden per week drie kwartier om dage lijks af te rekenen. Dat wordt nu zeven minuten. Éen minuut per dag dus. Ze zeiden: door de in voering van de strippenkaart is het voor jullie een stuk makkelij ker geworden" WIM BRANDS Schoolturnen Elf scholen met in totaal dertig ploegen doen morgen mee aan de schoolturnwedstrij- den in de 5-Meihal. Juryleden van de Turnkring Leidsenha- ge zullen bepalen wie er met de prijzen gaan strijken. Pop In het Leids Vrijetijdscentrum morgenavond popmuziek: het optreden van Son of Tarzan en Touchwood. Sof on Tarzan speelt drums, mondharmoni ca, gitaar en nog een paar dingen en het liefst doet deze solist dat zoveel mogelijk te gelijk. Hij zingt er ook nog bij en maakt parodiën op groe pen als Queen en Police. Touchwood brengt swingen de muziek. De zaal aan Bree straat 66 gaat om negen uur open. Lesbische moeders Lesbische Vrouwen Leiden or ganiseert morgen een film avond met de film "In the best interest of the children". In deze film vertellen lesbische moeders over hun ervaringen als lesbienne en als moeder. Dat gebeurt in gebouw Caeci- liastraat 18, aanvang acht LEIDEN - Met de aanleg van een riolering in de Herenstraat is gis teren begonnen. Als gevolg hier van zal de straat tussen Konin- ginnelaan en Leliestraat/3 Octo- berstraat ongeveer tien weken afgesloten zijn. Het kruispunt Leliestraat/3 octo- berstraat is voor drie weken on begaanbaar. Vanaf de singel zal het eerste deel van de Heren straat alleen toegankelijk zijn voor bestemmingsverkeer. Het verkeer vanuit Zuidwest (Vijf Meilaan) zal over de Koninginne- laan/Lammenschansweg de bin nenstad kunnen bereiken. LEIDEN - Bij de restauratie van de Latijnse School aan de Lokhorststraat (Pielerswijk) werd gisteren het hoogste punt bereikt: reden om de vlag uit te steken. De restauratie is een initiatief van de Stichting Diogenes en wordt uitgevoerd door het Leidse aannemersbedrijf Duprie. De Schooladviesdienst zal in het monumentale pand worden ondergebracht. Verwacht wordt dat het werk in de loop van volgend jaar zal zijn voltooid. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in het wa ter van de Apothekersdijk en het Rapenburg. Uitslag: 1 A. Levahrt 2120 gram-35 stuks, 2 F. van Eijgen 2010-27, 3 Ph. Verstraten jr. 1990-24, 4 D. Boon 1980-26, 5 Ph. Verstra ten sr. 1970-30, 6 W. den Edel 1920-27, 7 T. Blansjaar 1390- 16, 8 P. Devilee 1170-24, 9 P. van Houten 1150-17, 10 R. van Egmond 370-8. Cabaret Het cabaretduo Hoop en Schoop treedt vanavond om negen uur op in café Scara- bee aan de Pieterskerkchoor- steeg. Prestatieloop (IJ De Leidse atletiekvereniging Holland houdt zaterdag een prestatieloop in de Leidse Hout. Deelnemers kunnen kiezen uit l'/z, 5, 7'/2, 10 en 12'/2 kilometer. Het startschot valt om elf uur. Inschrijven kan van tien uur af. Prestatieloop (2) De Leidse atleiekvereniging De Bataven houdt zondag een prestatieloop bij de Ton Men ken lJshal aan de Vondel laan. Deelnemers kunnen Kie zen uit 4, 8 en 12 kiolometer Het startschot valt om elf uur Inschrijven kan van half elf Zender in beslag genomen LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag de opgevoerde 27- mc bak van 650 watt, dus 320 maal sterker dan wettelijk toge- staan, van een 29-jarige Leide- naar uit de Marijkestraat in be slag genomen. De politie nam de "Gambler", ook wel "Canon" of "Hotel November", naar eigen zeggen in beslag omdat de buurt herhaaldelijk had geklaagd. Te gen de Leidenaar werd een pro ces—verbaal wegens bedreiging opgemaakt. De zendamateur diende op zijn beurt een klacht in tegen wat hij noemde "het agressieve politieoptreden". Omstreeks kwart over drie belde een politieagent, vergezeld van een PTT-ambtenaar, bij het huis van de Leidenaar aan. De vrouw des huizes wilde hen eerst niet binnenlaten; eenmaal bovenge komen bleek dat de Leidenaar sliep naast zijn bak ter waarde van zo'n 1200 gulden. Er ontstond ruzie, omdat de zenda mateur geen afstand wilde doen van zijn installatie. Even nadat de hulp van een politieagent met hond was ingeroepen bedreigde de Leidenaar de agenten met twee sierzwaarden die hij van de muur 'plukte'. Uiteindelijk werd hij, nadat nog er nog twee agenten waren bij ge komen om de installatie te ver voeren, naar het politiebureau gebracht. Daar werd proces-ver- baal tegen hem opgemaakt. De Leidenaar diende een klacht in .tegen "de handelwijze van de agressieve agent met hond". Dit gebeurde er volgens hem onder andere: "In epn vlaag van on macht (de politiemensen lachten mijn vrouw uit) pakte ik twee sierzwaarden. Een jonge agent trok hierna zijn pistool en som meerde mij de sierzwaarden neer te leggen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4