Patstelling rond Sportstichting Neuroloog van zaken betreurt gang rond promotie Sport In' Wethouder contra clubs: Het blijft heen en weer sjacheren Hostidozen gestolen „Illegale vuilstort aan Gooimeerlaan" Leidse stadsrubriek DONDERDAG 19 MAART 1981 LEIDEN - In de ijshal aan de Vondellaan wordt komend weekeinde voor de vijfde maal een rommelmarkt door de Leidse sportverenigingen gehouden. De "Rommel markt Sport In '81" wordt morgenavond om zeven uur officieel geopend door de voorzitter van de Sportstich ting. P.F.S. Biegstraaten. Vorig jaar trok dit evenement ruim elfduizend bezoekers. Het is een uitgelezen gelegen heid voor verenigingen om hun clubkas te spekken, doordat ze in een stand aller lei spullen aan de man kun nen brengen. Dit jaar doen er bijna zeventig verenigingen mee. vooral uit Leiden en omgeving, maar ook uit Delft. De trekking is zaterdagmiddag om vier uur. De oepningstij- den zijn: vrijdagavond van half acht tot elf uur. zaterdag van tien tot tien uur en zon dag van tien tot vijf uur. Di verse orkestjes omlijsten de markt. Berendes nu toch doctor De decaan van de medische faculteit, rpfo. dr. Tammeling overhandigt promovendus Berendes de bui Rector magnificus Kassenaar bekijkt het tafereeltje. LEIDEN - Samen met de universi teit betreurt de Eindhovense neuroloog J. N. Berendes de gang van zaken rond zijn promo tie. Daar ontstond vorige week beroering over nadat de vader van een twintigjarige patient, die tijdens een operatie in het Eind hovense Catharina-ziekenhuis invalide raakte, van de universi teit verlangde dat de promotie zou worden afgelast. Gedurende die operatie voerde Berendes ex perimenten uit voor zijn proef schrift. Het College van decanen besloot maandag het verzoek van de man niet te honoreren en zo ver kreeg Berendes nadat de promo tie eerder al een keer was afge last (bezwaar was toen dat hij de gegevens over die operatie had verzwegen) gisteren dan einde lijk de titel van doctor in de ge- neeskunde. Tijdens de plechtigheid gistermid dag in het Academiegebouw werd hij aan de tand gevoeld over het geval van de twintigjari ge Eindhovenaar door prof. dr. E.L. Noach, die voorzitter is van de medisch-ethische commissie aan het Academisch Ziekenhuis (een instituut dat zich juist met dit soort zaken bezighoudt). Noach zei dat er in deze zaak wel mocht worden gesproken van een medisch experiment en "dat het gebruik daarbij wil dat een patient wordt voorgelicht en er afspraken worden gemaakt". Be rendes bevestigde dat en zei het te betreuren dat de voorlichting in het fatale geval beperkter was leiden de hoorzitting over het al of niet voortbestaan van de Leidse Sportstich ting, gisteravond in de Burgerzaal van het stad huis, leverde halverwege de bijeenkomst het min of meer verwachte beeld op. De sportbestuurders riepen in al lerlei toonaarden dat de Sport stichting in bijgeschaafde vorm best kon blijven en dat wethou der Tesselaar (PvdA) nu maar met argumenten moest komen om aan te geven waarom er per se moest worden gereorgani seerd. En de wethouder wierp op zijn bekende, wat gramstori ge manier tegen dat de reorga nisatie van de Sportstichting onderdeel is van een veel gro ter, deels al gerealiseerd plan en dat juist de sport met argumen ten moest aantonen dat zij bui ten de reorganisatie kon blij- Daar tussendoor kwam de stem van de Leidse Bond van Amateurtuinders die binnen de ze reorganisatie ook ergens een plaats moet krijgen en zich wan hopig afvroeg wat er tussen al die sporters te tuinieren viel. Een imposante patstelling die ge durende de rest van de avond niet meer werd doorbroken. "Het blijft heen en weer sakke ren", stelde de wethouder ten slotte wat vermoeid vast. Ondanks pessimistische vermoe dens waren toch nog zo'n hon derd Leidse sportbestuurders komen opdraven voor de hoor zitting, die met vaardige hand door de "onafhankelijke voorzit ter" Joop Kamphuis werd geleid. De voorzitter van de Sportstich ting, Piet Biegstraaten, toonde aan de hand van modellen, die hij vermoedelijk onderhand wel kan dromen, waar het om ging. De Sportstichting beslaat nu uit een bestuur van burgers (af gevaardigden van de- sport) en een onderbouw van ambtenaren. In een nieuwe opzet, waarbij uit vijf mogelijkheden kan worden gekozen, worden de ambtenaren ondergebracht in een gemeente lijke dienst sport/recreatie voor het beheer van velden en zalen, terwijl de vertegenwoordigers van de takken van sport zich voor louter beleidsadviezen (aan B. en W verzamelen in een sport- of adviesraad. Een duide lijke scheiding tussen enerzijds beheer en beleid en anderzijds tussen particulier initiatief en ambtenaren. Biegstraaten zei nog maar eens dat hij het allemaal niets vond. "De gezamelijkheid (burgers en amb tenaren) in de Sportstichting is steeds onze grote kracht ge weest. Straks zal dat contact er niet meer zijn. We groeien uil el kaar. Ambtelijke beslissingen zullen we niet meer kunnen cor rigeren. Je hebt niets meer te vertellen, de sport moet maar af wachten wat hij op zijn boter ham krijgt of niet krijgt". Tesselaar zei in zijn spreckronde nogal teleurgesteld te zijn over de wijze waarop de sportclubs hebben gereageerd op het reor ganisatieplan. Er kwam volgens hem weinig steekhoudends voor in al die brieven. De hockey- ploeg waarin hij zelf speelt, Roomburg, had het in zijn ogen wel heel bont gemaakt, "met ver dachtmakingen aan de politiek waar de honden geen brood van lusten. Maar als lid van die club zal ik nog wel van me laten ho- Nogal provocerend sprak Tesse laar over de Raad van Beheer van de Sportstichting, die in zijn ogen maar weinig goeds heeft ge daan. "U loopt nu allemaal wel te hoop tegen de gemeente, maar waarom bent u nooit te hoop ge lopen tegen de Raad van Beheer, die voortdurend over u en zon der u besliste?". Dat werd de hockeyer Hettinga (zelf lid van de Raad van Beheer) toch te gor tig. "U moet ophouden met die slechte verhalen over de Raad van Beheer. Uzelf hebt notabene vijf jaar lang onze statutenwijzi gingen tegengehouden". Tesse laar: "Dat is juist. Maar u had tal van zaken kunnen aanpakken die niets met die statutenwijzi gingen te maken hadden. Boven dien kijken we u niet op de vin gers". Het was de enige keer op de bijeenkomst dat de sfeer als korzelig kon worden omschre- Dr. Pries (De Zijl/LGB) zei dat de Sportstichting moest blijven om dat de Leidse sportwereld wei nig vertrouwen heeft in de zorg van B en W voor de sport. "En van raadsleden krijg je nooit res pons". Een lichaam als de Sport stichting was volgens hem een nuttige schakel tussen de sport en de gemeenteraad. Tesselaar: "Of de gemeenteraad nu wel of geen belangstelling heeft voor sport, heeft niets te maken met de bruikbaarheid van de model len één tot en met vijf'. Boven dien had de raad naar zijn me ning wel degelijk op gezette tij den belangstelling getoond voor de sport, want anders zouden tal van accommodaties er niet zijn gekomen. Van Venetiën (AV Holland, atle tiek) poogde alle plannen van ta fel te vegen door te verklaren dat de reorganisatiegedachte stamt uit de tijd dat er nog geld genoeg was. "Die grondslag is er waar schijnlijk niet meer. Dat bete kent dat er in de toekomst weer zwaar op de vrijwilligers moet worden geleund. Dat kan, maar dan moeten die niet aan de kant geschoven, maar goed gemoti veerd zijn". Tesselaar: "Ja, die reorganisatiegedachte...ik moet u zeggen dat ik het reorganiseren ook zwaar zat ben. Maar ik zie niet in dat de reorganisatie van de Sportstichting nadelig is voor de vrijwilligers". De enige die de wethouder klem kregen, waren de gymnastiek verenigingen met de vraag: er is steaks een directeur onderwijs en een directeur sport, wie be hartigt de belangen van de gymnastiekverenigingen bij het inrichten van de gymzalen? Tes selaar: "Dat is één van de moei lijkst oplosbare problemen. Scholen en gymnastiekvereni gingen zijn wat gymzalen betreft aan elkaar geklonken, hoe zeer ze ook op elkaar kankeren. Ik zou het liefst willen dat één de verantwoording ging dragen. De huidige constructie is zeer verve lend". En dan waren daar de amateur- tuinders die wilden weten waar ze aan toe waren. Waarom nou bij die sporters? Biegstraaten: "Jullie kunnen beter je eigen boontjes doppen". Tesselaar: "Ik heb u er bij betrokken, omdat u een vorm van recreatie beoefent. Uw problematiek is dezelfde als die van de sport. U wilt ook meer geld, betere accommodatie, be ter dit en beter dat" Tot slot deelde voorzitter Kamp huis mee dat "wie op deze bij eenkomst zijn ei nog niet is kwijtgeraakt dat op 16 april kan doen", want dan buigt de raads commissie voor sportzaken zich over de materie. Op 11 mei komt de zaak in de ge meenteraad die dan moet bepa len of de Sportstichting, waar voor de socialistische wethouder Verwey in 1936 de basis legde, van het toneel moet verdwijnen. RUUD PAAUW Volkstuinders op de hoorzitting over de Sportstichting: "Wat moeten geweest dan bij de zeven andere patiënten die hij voor zijn proef schrift had gebruikt. Na afloop zei prof. Kassenaar. rec tor magnificus van de universi teit dat die misser te wijten was aan een misverstand. De jongen was al een keer eerder opgeno men geweest en daardoor was verwarring ontstaan over het feit of al of niet toestemming was ge vraagd. Maar omdat te goeder trouw was gehandeld vond Kas senaar afgelasting van de promo tie "een onevenredige straf voor een handeling die anders had moeten plaatsvinden" Nekletsel na botsing LEIDEN - Een 39-jarige Leide- naar moest gisteravond om streeks half elf na een botsing op de Haagweg met nekletsel wor den vervoerd maar het acade misch ziekenhuis. De Leidenaar, die richting Sterflat fietste, werd aangereden door een wagen, bestuurd door een 29-jarige Voorschotenaar. Pop aan de Bak LEIDEN - In het Leidse Vrijetijds Centrum is zaterdag 21 maart weer een zogenaamde Pop aan de Bak-avond. Het spectakel wordt georganiseerd in samen werking met de Leidse vereni ging van popmuzikanten. De optredende groepen zijn: Sile- nus. Next Crises cn Gargoyle Op de avond is er in het filmhuis bo vendien een film van Ettore Sco- la te zien: Ceravamo Tanto Ama- ti, aanvang 23.00 uur. De pop avond begint om 21.00 uur. LEIDEN - Uit de sacristie van de Hartekerk zijn dinsdag in de loop van de dag twee fraai be werkte hostidozen gestolen. De Leidse politie wist niet te melden welke waarde de dozen precies hebben. Vragen PvdA-raadsleden: LEIDEN - De vervuiling van het industrieterrein aan de Gooimeerlaan in de Merenwijk neemt volgens de PvdA-raadsleden v.d. Pluijm en Maat steeds ergere vormen aan. Samen hebben zij hierover dan ook schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W. Van der Pluijm: "Niet alleen particulieren gebruiken het terrein als ille gale vuilnisstortplaats, ook vrachtwagens gooien er puin neer. En ik geloof zelfs dat gemeentelijke diensten zich schuldig maken aan het storten van vuil". Verder vraagt hij zich af "of er wellicht ook stortingen plaatsvinden van gevaarlijke stoffen, die een aantasting van het milieu kunnen veroorza ken". Een vervelend gevolg zou volgens het raadslid kunnen zijn dat de gemeente het puin en afval in de toekomst bij de vestiging van nieuwe bedrijven weer zou moeten opruimen. door René van der Velden Jaap Visser Noenshow De Quint kon gistermiddag in alle vroegte aan de pint. De algemene Leidse studenten vereniging Quintus had de KRO-radio in huis gehaald voor de "Noenshow" van twaalf tot twee op Hilversum Drie. Levend uitgezonden vanuit het Quintushonk op de hoek Korte Mare/Oude Singel. Quintus bestaat nog maar net twee jaar maar is nu al met 780 leden na Minerva de grootste studentenvereni ging van Leiden. De Quintus- formule spreekt blijkbaar aan. Naast corpsballen tref je er ook gewoon volk aan. De regie in Hilversum liet de in grote getale opgekomen Quinten nauwelijks aan het woord. Enkele quizvragen, wat moppen en de Quintus pop-top vijf. Dat was behalve een hoop getetter en geroeze moes het aandeel van de Quinten in het programma. Zo werkt dat nu eenmaal bij Hilversum Drie. Veel muziek en weinig wol; even afgezien van de geiten wollen sokken die een twaalfjarige jongen "René" via de telefoon ver diende. René wist het ant woord op de vraag van een muzikant in de Hilversumse studio. Een team van zes "hooggeleer de" Quintusleden zat evenals René klaar om vanuit Leiden vragen van popmuzikanten beantwoorden. Quint Thijs- Jan ("T-J") beantwoordde - met hulp uit de zaal feilloos op de vraag van zanger-gita rist Danny Lademacher wat zijn meest succesvolle com positie tot nu toe is. Als belo ning mag Thijs-Jan zijn hoofd laten fatsoeneren bij een schoonheidsspecialiste. Toen de Quinten op het eind van de uitzending van KRO- discjockey Hubert van Hooff mochten zingen hoe wa-wa- wa-waanzinnig zij wel niet gedroomd hadden, hielden zij het toch maar liever op een dispuutslied. De Noenshow vormde een on derdeel van de themaweek "Media" bij Quintus. Een fo rum met tal van teevee-cory feeën discussieerde in dat ka der gisteravond over de toe komst van het omroepbestel. Het verdere programma: van Filmacteurs/politieagenten Van de Weijden en Van Tongeren"Ja, onze Heer heeft rare kost gangers". "Hooggeleerde" Trees rechtsen Quint Thijs- Jan aan de pint. hij mag zijn hoofd laten fatsoe- avond komt Bonny St.Claire buiten het Quintusgebouw spelen; in het Anthonius- clubhuis omdat Quintus nog geen vergunning heeft voor levende muziek in het eigen gebouw. De thema-week wordt vrijdagavond afgeslo ten met "Cinevisie, een all- round-the-clock-video-pro- gramma op vijf monitoren". Studenten kunnen boeken via tel: 142450. Regenwulpen Enkele tienduizenden mensen zijn het loket van het Lido- theater aan de Steenstraat reeds gepasseerd om te kij ken naar de Nederlandse speelfilm "Een vlucht regen wulpen". De film is gedeelte lijk opgenomen in Leiden. En dat is te merken aan de kreten van herkenbaarheid in de zaal. "Daar heb je café L'Esperance". "He. die vent ken ik ergens van; (bedoeld wordt blijkbaar gemeente- voorlichter Leo Meijer die de Stadsgehoorzaal op het witte doek binnenloopt). Maar vooral twee agenten van de Leidse politie, B. van de Weijden en C. van Tongeren, spreken tot de verbeelding. Als de agenten op het film doek professor Maarten (Je roen Krabbé) in het Van der Werfpark aanhouden dan kun je horen: "Die agent, die ken ik. Die heeft me pas nog bekeurd". Op de film houden Van Tonge ren en Van de Weijden Je roen Krabbé aan op verden king van een aanranding in het Van der Werfpark. De agenten scheuren met hun busje de Nieuwsteegbrug over, stoppen vlak voor pro fessor Maarten Krabbé en zeggen: "Goeiemiddag me neer, we wilden graag een praatje met u maken". "Gaat u gang" mompelt de onhan dige professor. "Dat willen we liever even op het bureau doen". Maarten moet de cel in. Zijn boezemvriend Jacob (Huib Roovmans) haalt hem er weer uit. nagestaard door de agenten. "Dat is nou pro fessor" zegt van de Weijden. "Ja, onze Heer heeft rare kostgangers" voegt zijn colle ga eraan toe. Het is een scene van amper twee minuten die het afgelo pen najaar in zo'n vijf uur ge schoten is in het Van der Werfpark en op het Leidse politiebureau. "Het ging alle maal heel leuk en ontspan nen", vertellen de agenten. "Regisseur Atc de Jong wilde alles perfect hebben. Zo reëel mogelijk. Wij hebben vier bladzijden uit het draaiboek twee weken voor de opname gekregen. Daar stond in dat Huib Rooymans in de cel zou praten met Jeroen Krabbé. Wij zeiden dat dat normaal gesproken helemaal niet kan. Dat is dan ook veranderd in het script". De agenten vinden het niet zo vreemd dat zij zo "natuur lijk" overkomen op het film doek. "Het is toch ons norma le werk. Je krijgt een aangifte met de beschrijving van de persoon die je moet hebben. Je gaat erop af. De verdachte moet mee voor onderzoek. In afwachting van het verhoor door de officier van justitie gaat ie de cel in. Blijkt de aan gifte niet te kloppen, dan laat je de man weer vrij. Als je dit allemaal in de film laat zien dan ben je wel twintig minu ten zoet. Dat kan natuurlijk niet". Professor Maarten zet 't op een lopen als een vrouw in het Van der Werfpark "wat" met 'm wil. Uit wraak doet de vrouw aangifte van aanran ding. Een normale situatie0 "Het kan voorkomen denkt agent Van de Weijden. Maar zijn collega Van Tongeren kan zich zo'n scene daarente gen nauwelijks voorstellen. Evenals wij ons nauwelijks kunnen voorstellen dat zowat elke vrouw als een vlucht re genwulpen afviegt op profes sor Maarten of welke man dan ook. "Eén van de betere Nederland se speelfilms", vinden de agenten/freelance filmac teurs. "Lachwekkend en ook treurig; verschillende ele menten zijn er knap in ver werkt". Een half miljoen Ne derlanders heeft de Leidse agenten inmiddels in actie gezien. Zichzelf hebben zij vorige maand bij de première in Amsterdam kunnen be wonderen. "We zaten wel speciaal naar ons eigen stuk je te kijken, dat begrijp je". Jeroen Krabbé heeft de agen ten op de première nog per soonlijk gefeliciteerd, "en wij hem". Krabbé is een prima vent vinden Van de Weijden en Van Tongeren. "Bij de op namen hebben we uitgebreid met hem over het politiewerk gepraat. Hij wilde de achter gronden kennen. Even heeft, hy nog in de cel gezeten. Maar dat eventjes vond ie wel meer dan genoeg". De agenten maken bij de Leid se politie deel uit van de geü niformeerde dienst. Boven dien geven zij voorlichting over de politie op scholen. Als "voorlichtingsfunctiona rissen" zijn zij uitverkoren voor de rol in de film. Terwijl andere figuranten een bijdra ge van 25 gulden per dag kre gen, mochten de agenten niets aannemen; omdat agen ten er geen bijbaantjes in hun vrije tijd op na mogen hou den. "Maar de uitnodiging voor de première was alleen al beloning genoeg. Je moet zo'n sfeer eens meegemaakt hebben. En de opname had den we ook niet willen mis- De agenten ("als wij vrij zijn, gaan we regelmatig samen naar de film") zijn enigszins beroemd geworden in Lei den. "Is 't 'm, of is 't 'm niet?" dacht een man hardop bij de receptie van het politiebu reau waar Van de Wcyden zat. Agent Van Tongeren is op straat al eens staande ge houden voor een handteke ning. De nieuw verworven roem door hun filmdebuut deert de agenten niet: "Als wij op do HMriemmoroüMl oen i" uitng i toonuH todk len, barsten we ook van het publiek".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3