„Het eerste meisje werd met extra zorg omgeven Mensen zijn eigenlijk strontvliegen eidse agenda Massa op de been bij verkoop villa Wassenaarse zakenman Het is uniek, zoveel beslagen" Het publiek nam snel bezit van de villa. Nauwkeurig werden de spullen die onder de hamer kwamen bekeken. PAGINA 2 DONDERDAG 19 MAART 1981 9* WASSENAAR - Eén van de ergste dingen die een mens kan overkomen is de openba re verkoop van zijn inboedel. Als een wilde, hongerige meute wolven storten poten tiële kopers zich op zijn huis en laten de eigenaar ontred derd achter met een volko men leeggehaalde woning. Wie één keer zoiets heeft meegemaakt zal het niet makkelijk meer vergeten. De tranen stonden de Wasse naarse zakenman M.L. Rij kers in de ogen toen aan het eind van de veiling van zijn spulletjes de laatste "koop man" de deur achter zich dichttrok. Volgens veiling meester Wesseling voldoet de opbrengst van de verkoop "ruimschoots aan de ver wachtingen". Een dag voor de openbare ver koop probeerde Rijkers deze ramp aan zich voorby te laten gaan door middel van een kort geding. Hij eiste in dat geding voor de Haagse recht bank onder andere dat hij nog vier weken de tyd kreeg om zijn belastingschuld te kunnen betalen. De president van de Haagse rechtbank legde de eis van Rijkers naast zich neer en zei gistermorgen een half uur voor de geplande verkoop dat "de kopers niet teleurge steld mogen worden" en dat Rijkers kans genoeg heeft ge had de fiscus uit te leggen wat zijn problemen waren. De Nederlandse staat krijgt nog miljoenen guldens van de projectontwikkelaar, die door de affaire met de Am sterdamse notaris Slis- Stroom de aandacht trok. Rij kers onthield de maatschap pij veel geld en de maat schappij sloeg terug, keihard. "Aasgieren "Mensen zijn eigenlijk stront vliegen, als je ze zo ziet", zei een van de aanwezigen giste ren in de tuin van de villa van Rijkers. Van achter de gordij nen van de buren kon men de hatelijke blikken in de rug voelen. "Wellicht staat dat morrende volk morgen bij mij in de tuin", kon je ze ho ren denken, zei een uitgela ten handelaar. Het gebeurt tenslotte niet ie dere dag dat de inboedel van een kapitale villa in Wasse naar onder de hamer komt Meer dan tweehonderd vijftig mensen verdrongen zich voor de voordeur van de wo ning om de spullen die onder de hamer zouden komen te bezichtigen. "Aasgieren zijn het", zei een le raar uit Wassenaar die met een oud-leerling, een politie- >t agent stond te praten. "Dit is nou een afspiegeling van onze welvaartsmaat schappij", zei hij. "Maar voor de politie van Wassenaar is het een goede dag: een par keerbonnen dat er uitgereikt zijn" Het publiek had inmiddels be zit genomen van de villa van Rijkers. De zakenman zat met zijn gezin in de keuken en liet alles over zich heen komen. De kinderen moesten aanzien hoe hun kamers op waarde werden geschat. Veel zal dat niet zijn geweest, want een van de potentiële kopers zei in plat Haags. "In de la" Met behulp van een aantal poli- tie-agenten werden de "be- zichtigers" de tuin ingedre ven en de veiling kon begin nen. "Het enige dat het goed doet zijn de kleden", riep een koopman. Hij bleek er ver stand van te hebben, want over het algemeen brachten die het meeste op. Uitschie ters op de veiling waren on der andere twee olieverfschil derijen. Een doek van Ph. Sa- dee bracht ruim tienduizend gulden op. Een andere schil derijtje, dat 25 bij 20 cm. Stroman De gekochte spullen moesten direct worden afgerekend en konden gelijk worden mee genomen. De koper van één van de schilderijtjes liet dit door een stroman doen. Die kreeg duizend gulden voor de moeite. De vrouw van de nieuwe eigenaar wilde na de aankoop nog wel het één en ander kwijt. Met tetterende stem riep zij over het gras veld dat haar man haar al drie jaar met een lekkende wc liet zitten. "En hier koopt hij der gelijke spullen. Laten de WASSENAAR - Na de openbare verkoop van zijn inboedel lijkt; het leed voor de Wassenaarse za kenman M.L. Rijkers en zijn gezin nog niet gele den. Er rusten op dit moment vijftien beslagen op zijn huis en er zijn twee hypotheken op geno- "Het is uniek, zoveel beslagen", zegt men bij het kadaster in Den Haag. "In mijn loopbaan heb ik dit nog niet meegemaakt. Er is zelfs beslag ge legd omdat hij al een paar jaar geen schoolgeld zou hebben betaald", zei een medewerker bij het kadaster. Ook zijn kinderen blijken beslag te hebben gelegd op het huis van hun vader. Ook een bedrijf uit Lisse heeft nog geld te goed van Rijkers. Het eerste beslag op de Wassenaarse vil la dateert al uit 1975. Drie jaar later, zo blijkt uit de stukken, heeft Rijkers onder andere zijn villa als onderpand aangeboden by de Tilburgse Hy potheekbank voor een lening van drie miljoen gulden. Het ziet er naar uit, dat als Rijkers niet op korte termijn aan geld kan komen, de kapitale villa ook zal worden geveild. De hoop van Rijkers is mo menteel gevestigd op twee cheques van een Ca nadese relatie. De cheques, die ongeveer twintig miljoen gulden waard zijn, werden enige tijd terug in beslag ge nomen. Rijkers eiste tijdens het kort geding dat deze week werd gevoerd, dat hij die cheques te rug zou krijgen. De president van de Haagse rechtbank ging daar echter niet op in. dat hier maar eens horen". Toen de veiling, die ruim vier uur duurde, halverwege was begonnen de aanwezigen om de verkoop van een Amster dams staand horloge te roe pen. Het was inmiddels ijzig koud geworden in de tuin, want het was gaan regenen. Het merendeel van de kopers stond alleen nog maar te wachten op het staand horlo ge, dat was gesigneerd door Jan Henkels. Veilingmeester Wessels dacht kennelijk, als ik dat ding nu ga veilen, dan gaan al mijn klanten weg. Hij wachtte nog enige tijd. Maar de handela ren bleven om de klok roe pen. De veilingmeester gaf toe en een man die de naam Stiefbeen waardig zou zyn mocht het uurwerk voor 21.500 gulden meenemen. Na afloop van de veiling par keerden de opkopers hun aanhangwagentjes op de op rijlaan van de villa en kon het leeghalen van het huis begin nen. Dit ging niet bepaald zachtzinnig. Zo stootte een handelaar met een kast een vaas met rozen óm. Van ach ter de kast keek hij op om te zien wat er was gebeurd. 'Wie zet hier nu rozen neer, die hebben toch afgedaan". THIJS JANSEN Directeur Klumpers neemt afscheid van Landbouwschool OEGSTGEEST/KOUDE- Boerenzoon KERK - Na twintig jaar "In het begin ware verbonden te zijn geweest hee| aangepast aan de Lagere Land- en Tuinbouw School in Oegstgeest, waarvan twaalf jaar als directeur, houdt de zelf in Koude kerk woonachtige A.G. Klumpers het voor gezien. Niet uit ontevredenheid, maar omdat hjj de voor keur geeft aan een nieuwe baan: Klumpers wordt ad junct-inspecteur bij het ministerie van landbouw. Een bewuste keus maar nu al weet hij dat het afscheid hem pijn zal doen. "Je hebt iets opgebouwd". "Je kent de mensen allemaal. Ik heb al mijn collega's benoemd. Je laat iets achter. Het wordt een hard afscheid", weet Klumpers heel zeker. Een verhaal over Klumpers kan nergens anders over gaan dan over de Land- en Tuinbouw School, in de volksmond de La gere Agrarische School (LAS). Hij kwam er in 1961 als leraar. De school, die al sinds 1948 bestaat, heeft tot nog toe drie onderko mens gehad: een gebouw aan de Leidse Oude Vest, één aan de Boerhaavelaan en het huidige onderkomen, vanaf 1975, aan de Oegstgeester Lange Voort. de scholen ge- an de boeren- vervolgt Klumpers. De derde- en vierdeklassers waren slechts drie dagen op school. Een schooljaar telde toen ook maar dertig weken. Nu is er volledig onderwijs. Drie dagen van de week worden gevuld met prak tijkonderwijs. In de loop der tyd zijn er algemene vakken zoals ge schiedenis, verkeer en aardrijks kunde bijgekomen". Een ont wikkeling die volgens Klumpers de nodige strubbelingen met zich meebracht. "Er waren voor- en tegenstanders. Het algemener maken van het onderwijs ging dan ook met wat pijn gepaard". Van het typische 'boerenzoon-on derwijs' naar een aangepaster onderwijsvorm. Een ontwikke ling die voor een groot deel heeft te maken met de veranderingen in de aard van de schoolbevol king. Klumpers: "Eerst had je de boerenzoon. Daar kwam later de tuinderszoon bij. Toen kwamen de mensen uit de stad die belang stelling kregen voor het agra risch leven. In 1968/1969, we had den toen zo'n vijftig leerlingen, kwam het eerste meisje. Ik weet nog wel dat ze met extra veel zorg werd omgeven. Ik vroeg me constant af: waar zit ze nou? Nu bestaat een derde deel uit meis jes. Er zijn geen jongens- en meisjesvakken. Er wordt geen onderscheid gemaakt. Ook niet als er gespit moet worden. Nu heerst het gelijkheid-blijheid principe. Dat accepteert men ook". "Gelukkig maar", voegt Klumpers er aan toe. Over het ontstaan van de school vertelt Klumpers: "De Hollandse Maatschappij van Landbouw, een boerenorganisatie die zich Meisjes druk maakte om de melk-en sui- kerbictenprijzen, vond het be- Volgens Klumpers groeit het langrijk dat boerenzonen goed onderwijs kregen. Daaruit is de school ontstaan. Leiden werd er één van. In Nederland zijn er nu zo'n 13Y. tal agrarisch ingestelde meisjes nog altijd. "We hebben nu meer meisjes in de eerste twee klassen zitten dan in de laatste twee. Ik merk het ook aan de opgaven". Over de oorzaak van de groei in vrouwelijke belangstelling voor land- en tuinbouwonderwijs zegt hij: "Ik denk dat dat een stuk ontwikkeling is. Het besef dat er meer dan de huishoudschool is wordt groter. Meisjes krijgen meer belangstelling voor de na tuur". Hoe steekt de opleiding in elkaar? Klumpers: "In het eerste cursus jaar gaan de leerlingen naar de brugklas. Daar worden algemeen vormende vakken onderwezen zoals Nederlands, aardrijkskun de, biologie, muziek, wis- en scheikunde en handvaardigheid. De brugklassen krijgen nog geen beroepsgericht onderwijs". De tweede klas is oriënterend van karakter. Hier worden bemes tingsleer, bloementeelt, bloem- sierkunst, dierverzorging en le vensmiddelentechnologie onder wezen. Aan het eind van het tweede jaar maken de leerlingen hun eerste vakkenkeuze. Het derde en vierde cursusjaar wor den besteed aan twee door de leerlingen gekozen vakken. Het onderwijs van de laatste twee jaar van de opleiding is beroeps gericht. Één dag in de week krij gen de LAS-ers oriënterend be- drijfsonderwijs. Poten "De Lagere Land- en Tuinbouw school is onderverdeeld in drie poten", vertelt de scheidend di recteur. "De ene poot is de LAS, de tweede bestaat uit individueel landbouwonderwijs. Deze twee samen worden gevolgd door 350 leerlingen. Dan is er nog een der de poot van zo'n tachtig leerlin gen. Dat is de vervolgopleiding. De mensen hier krijgen een dag in de week les, de andere vier werken ze". De eerder besproken ontwikkelin gen in het land- en tuinbouwon derwijs hebben niet alleen hun weerslag gevonden op het type leerlingen. Ook het onderwijs zelf is met de tijd meegegaan. Er wordt veel gediscussieerd aan de Lange Voort. Klumpers: "Bio-in- dustrie, afvalprodukten, milieu in de ruimste zin van het woord, natuurbescherming en het ge bruik van kunstmest; het zijn al lemaal dingen waar je straks als boer mee te maken krygt. Wij kunnen geen oplossingen bie den. Maar je moet weten hoe je er straks als boer tegenover moet staan. De mensen moeten er op zijn minst over hebben gedacht. We discussiëren ook over zaken die wat verder van je bed liggen. Bijvoorbeeld over kernenergie. We blijven niet steken in onder werpen die alleen in de land- en tuinbouwsfeer liggen". Weinig boeren "Vroeger was het veel gemakkelij ker", vervolgt Klumpers. "Mest hoorde op het land en als je een ander kapot wilde maken dan ^!!nC moest je alle mest opkopen. Daar Hoe aan OOK' komt nu wel meer voor kijken. Als we nu iemand op school krij gen die zegt dat hij boer wil wor den dan is het eerste dat we vra gen: Heeft je vader een miljoen?" Uit Klumpers verdere betoog valt op te maken dat de LAS in feite heel weinig boeren aflevert. Leerlingen die van school afko- Directeur A.G. Klumpers: "Je laat iets achter. Het wordt scheid." men vinden werk bij bloemisten, tuincentra, bloemkwekerijen, plantsoenendiensten, maneges en dierenparken. Anderen ko men bij brouwerijen of melkfa brieken terecht. Volgens Klum pers zijn er zelfs mensen die aan het eind van de rit de boerenkiel blijken te hebben ingewisseld voor een politiepet. volgens Klum pers nog altijd voldoende werk gelegenheid voor leerlingen van de Land- en Tuinbouwschool. De school fungeert zelfs als be middelaar in deze. "Het is een streekschool en de bedrijven uit de omgeving bellen zelf op. Dat is zo gegroeid. Je kent het bedrijf en je kent de leerling, dus dat lukt wel. Daarnaast zijn er veel i hard af die contact krijgen door het bedrijfsonderwijs." dumpers' toekomstige werk blijft in elk geval in de agrarische sfeer. "Wat ik nu doe is schoolge- richt. Mijn nieuwe baan is lande lijk gericht. Dat betekent een groter werkterrein. Je krijgt daardoor te maken met zaken en problemen die je nu niet kent", zo besluit Klumpers. lorgen is Klumpers officieel voor het laatst op de LAS. Er is een gesloten receptie voor genodig den om half twee. Voor iedereen die maar wil is er tenslotte een open receptie om half vijf. Van daag neemt hy afscheid van de leerlingen. Tekst: WIM KOEVOET Foto: HOLVAST DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie fi nanciën, 19 uur. Stadhuis - raadscommissie economi- i sche aangelegenheden en personeelsza ken, 20 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden cabaretduo Hoop en Stoop. LAK-theater - Levendaal 150, Toverlei voert het blijspel En ik dan...? op, 21 Morswyk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr. van 10-15 uur, tel. 02522-14797. 't Spoortje - Bernnardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW 19-20.30 uur, tel. 142505. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond. 21-1 uur Stats Jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur, vrijd. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur, voor lichting en begeleiding dienstweigeren, tel. 140866. Werklozen Advies Centrum - Bree straat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse- weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309 spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, c beleidsplanning, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 13 tot 20 maart door apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Lytweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te», ten nootden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Ryn 121753. dorp, tel. 410131, spreekuur i van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. Ben W: geen bouw vrije sectorwoningen VOORSCHOTEN - De bouw van zestien vrye sectorwoningen die waren gepland in het plan Ter Waddingerhoek II in Voorscho ten gaat "vooralsnog" niet door. Dit is nu ook bekend gemaakt door de burgemeester en wet houders in een raadsvoorstel dat gericht is aan de leden van de commissie voor financiën. B en W laten weten dat het niet moge lijk is gebleken in de huidige economische omstandigheden voldoende gegadigden hiervoor te vinden. Gisteren had een woordvoerder van de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden, die de bouw zal uitvoeren, al toegege ven dat de vrije sectorwoningen hoogstwaarschijnlijk niet zullen doorgaan. B en W zyn nu van me ning dat het niet bouwen van de ze woningen niet tot gevolg mag hebben dat het totale plan geen doorgang zal vinden. Zij wijzen erop dat ten aanzien van de be langstellenden voor de overige woningen al hoge verwachtingen zijn gewekt. De eerste 25 premiekoopwoning- ven zijn overigens al toegewezen. Ook is het nu definitief dat de 11 huurwoningen in het plan wor den veranderd in premie-A-wo- ningen, omdat de huurprijs te hoog blijkt te worden (650 gul den per maand). Beenbreuk na botsing LEIDERDORP - Een verbrijzelde voet is hoogstwaarschijnlijk het gevolg van een bedrijfsongeval dat een 48-jarige Amsterdam mer vanochtend omstreeks half acht overkwam in de staalkabel- fabriek Verto in Leiderdorp. De man kwam met zijn voet onder een draaiende machine terecht en moest naar het AZL worden vervoerd. De arbeidsinspectie zal volgens de politie een onder zoek instellen. LEIDERDORP - Een 30-jarige vrouw uit Leiderdorp moest gis termiddag omstreeks kwart over drie na een botsing met een auto naar het AZL worden vervoerd met een beenbreuk. De vrouw fietste op de Spanjaards- brug en wilde rechtdoor de Splinterlaan in toen zij werd aan gereden door een wagen die op de van der Valk Boumanweg reed, richting LOI. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betahng van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f49.55 perp post f71,90 Jaarabonnement f 186.70 per post f 276.10. Losse nummers f 0,70 Adiunct-hoofdredacteur: R D Paauw Aki. redactiechef: j P.M. van der Meer (regio) ,W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (Qdesteüjk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo. Rome. Madnd. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890647 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2