Meer greep van overheid op nutsbedrijven Sanering van bedrijf veel te rigoreus Directie ADM stapt op Aanbeveling commissie Coconut: EG-landbouwprijzen 12 procent omhoog marktberichten Volvo wacht op Van Aardenne DNDERDAG 19 MAART 1981 _,agere winst Ondernemingsraad Coveco: [ilj oenenorder Dninklijke Boskalis Westminister heeft bij Scheepswerf Stapel in Spaarndam, een werkmaat schappij van Volker-Stevin. een diesel-elektrische slijkopzuiger besteld. Hiermee is een bedrag gemoeid van ongeveer 10 min, aldus Boskalis. De demonteerba re zuiger, die op 1 december moet worden opgeleverd, wordt 60 meter lang, 10 meter breed en krijgt een holte van 3 meter. De zuigdiepte zal ongeveer 15 meter bedragen. Het totale vermogen wordt 3000 KW, circa 4000 PK. De zuiger zal worden ingezet op werken in vooral tropische ge bieden. Dordtsche )e raad van beheer van de Dordt- sche Petroleum Industrie Maat schappij overweegt een wijzi ging van de nominale waarde (thans 20) van de aandelen van de maatschappij aan aandeel houders voor te stellen. Dit in verband met de splitsing van de aandelen Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschap pij. Nadere mededelingen hier over zullen volgens de raad van beheer waarschijnlijk tijdens de eerstvolgende jaarvergadering kunnen worden gedaan. De Dordtsche is een houdstermaat schappij van aandelen „Konink lijke!' DEN HAAG (GPD) - Volgens de centrale ondernemingsraad van het vee- en vlees verwerkende concern van Coveco is de voorgenomen sanering van de diverse be drijfsvestigingen, waardoor ongeveer 900 arbeidsplaatsen zullen moeten verdwij nen, veel te rigoureus. Bovendien bestaat met de uitvoering van het saneringsplan allerminst de zekerheid dat de toekomst van de overblijvende Coveco-delen is vei liggesteld. In het gisteren gevoerde overleg met de vaste kamercommissie van landbpuw en visserij werd er door een delegatie van de centrale ondernemingsraad van Coveco bij de kamerleden op aangedrongen eerst nog eens zorgvuldig de reorganisatie plannen van de vakbonden te bekijken, alvorens een beslissing te nemen over de aard van de sanering. Er zal naar het oordeel van de centrale on dernemingsraad wel zo spoedig mogelijk een fors bedrag aan overheidssteun moe ten worden verstrekt, omdat het anders definitief met Coveco is gedaan, aldus één van de leden van de ondernemings raad. Een exact bedrag werd daarbij niet genoemd, maar wel werd bevestigd dat het om vele tientallen miljoenen guldens zal moeten gaan. Rendabel Het saneringsplan waarvan de uitvoering het gedwongen ontslag van 900 werkne mers zal betekenen, gaat uit van een ver mindering van de produktie tot een derde van de huidige produktie van 18.000 ton per jaar. Volgens de vakbonden behoeft de produktie slechts tot 14.000 ton te zak ken om Coveco weer enigszins rendabel te laten draaien. De delegatie van de centrale onderne mingsraad veronderstelde gisteren in het overleg met de kamercommissie dat met de uitvoering van het drastische sane ringsplan het leed voor Coveco nog niet is geleden. In dit verband werd vooral ge vreesd voor de verdere gang van zaken in de fabrieken in Wierden en Assen. „Bin nen een tijdsbestek van n tot twee jaar zullen de overblijvende delen in Wierden en in Assen in grote moeilijkheden ko men", aldus woordvoerder Van Ingen. Met nadruk werd van de zijde van nemingsraad van Coveco meegei de financiële middelen bij het zelf volledig zijn uitgeput. Alle l middelen zullen van de rijksoverheid moeten komen, aldus Van Ingen die er aan toevoegde dat „de Rabo-bank als fi nancierder de Coveco overigens nog niet heeft laten vallen, maar dat de reorganisa tie van het bedrijf dan wel snel zal moe ten worden uitgevoerd". Westland helft minder winst AMSTERDAM (GPD) - Het bedrijfsresultaat van de Westland-Utrecht Hypo theekbank over 1980 is uitge komen op 54,5 min tegen 109.7 min in 1979 De winst buitenge In verba in begin 1981, met name in fe bruari. sterk gestegen rente niveau en het effect op de voorraad nog i kochte woningen, i ten laste van de 1980 ad 30,5 min gewone voorziening voor kosten van leegstand te tref fen van 20 min (voor belas tingen). Na belastingen res teert een te verdelen winst van 20.5 min (vj f 55.7 min). Iet resultaat van Deli-Maatschap- pij is vorig jaar, zoals reeds eer der als verwachting is uitgespro ken, achtergebleven bij dat over 1979. De ook in het tweede halfjaar teleurstellende uit komsten in de houtsector kon den elders slechts ten dele wor den gecompenseerd. Het winst cijfer zal vermoedelijk in de orde van grootte liggen van 9 min. (vorig jaar 10,5 min), zo heeft de maatschappij, vooruitlopend op de op 8 april te publiceren de finitieve resultaten, bekendge maakt. Voorgesteld wordt het di vidend vast te stellen op 8,20 per gewoon aandeel van 75 (vorig jaar 9,60). Jaarvergade ring op 21 mei. Lening Gasunie Pp 27 maart staat de inschrijving open op een 11,5 pet. tienjarige obligatielening groot 100 min. ten laste van de Nederlandse Gasunie. De storting is op 15 april en de uitgiftekoers zal op 25 maart worden bekendgemaakt. Het prospectus verschijnt 20 maart nabeurs. Een manage- ntentgroep onder leding van Am- ggbank, ABN Bank en Bank Mees en Hope heeft de lening overgenomen. Van de lening zal éen bedrag van ten hoogste 20 min op „underwriting"-voor- waarden aan enkele buitenland se banken worden toegewezen. Deze obligaties zullen op inschrij- vingsvoorwaarden bij niet-inge- zetenen van Nederland in het buitenland worden geplaatst. De lening zal a pari worden afgelost m vijf nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, die ieder jaar op 15 april vervallen, voor het eerst op 15 april 1987. De gemiddelde looptijd bedraagt derhalve acht jaar. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toege staan. Dieptepunt Scheeps bouw In het afgelopen jaar zijn over de hele wereld 2412 schepen afge bouwd met een gezamenlijke in houd van 13,1 miljoen bruto ton tegen in 1979 2466 van samen 14,29 miljoen ton, zo blijkt uit het jaarverslag van LLoyd Scheeps register in Londen. Het gaat om schepen van honderd bruto ton en meer, schepen van hout en schepen zonder eigen aandrij ving niet meegerekend. De gege vens over de scheepsbouw in China, de Sowjet-Unie, Noord- Korea en Taiwan berusten voor een deel op ramingen. De tonna ge van de in 1980 afgebouwde schepen was de kleinste sinds 1965. DEN HAAG (GPD) - De centrale overheid moet meer greep krijgen op de handel en wandel van alle nutsbedrijven, die bovendien tot grotere eenheden moeten worden gebundeld. de gewenste veranderingen moe ten uitspreken. e commissie vindt het wenselijk dat de Gasunie voor honderd procent eigendom van de staat wordt. In ieder geval moet het 50-procentsbelang dat Shell en Esso samen hebben, worden ver minderd, zodat de staat de meer derheid van de aandelen in han den krijgt. Ook moeten de be voegdheden Zij dient ook volledige zeggen schap over de tarieven te krijgen. Vooral op elektriciteitsgebied moeten er eensluidende tarieven komen. De Gasunie moet geheel in handen van de staat komen. In het belang van een nationaal be leid op dit gebied moeten tal van wettelijke maatregelen worden genomen. Bij de reorganisatie mag geen werkgelegenheid ver loren gaan. Aldus enkele aanbevelingen van een rapport over de concentratie van de gas-, water- en elektrici teitsbedrijven, waaraan een com missie sedert juni 1978 heeft ge werkt. liet kabinet heeft het rap port van "Coconut", zoals de commissie in de wandeling heet, gisteren aan de Tweede Kamer gestuurd. De regering wil nog in deze kabinetsperiode haar stand punt over dit vraagstuk voorlo pig bepalen, zo heeft minister Van Aardenne (economische za ken) daarbij meegedeeld. Zij zal zich vooral over het tempo van de minister van economische zaken ten aanzien van de Gasunie in een wettelijke regeling worden vastgelegd. Daarbij gaat het om tarieven, af zet, inkoop en investeringen. De minister dient tevens de be voegdheid te krijgen de Gasunie op die onderdelen van het beleid aanwijzingen te geven, echter met bepaalde waarborgen voor het geval de opdrachten tot ver liesgevende activiteiten zouden leiden. In de raad van commissa rissen van de Gasunie moeten de provinciale en gemeentelijke overheden worden vertegen- DEN HAAG (GPD) - De prijzen van de landbouwprodukten van de EG moeten met gemiddeld 12 procent worden verhoogd. Dat eist de landbouwcommissie van het Europees parlement. Dat par lement vergadert volgende week over de landbouwprijzen De landbouwcommissie wil aan zienlijk hogere prijzen voor de landbouwprodukten dan de Eu ropese Commissie. Deze heeft zich enige weken geleden op het standpunt gesteld, dat de prijzen met gemiddeld slechts 7,8 pro cent mogen worden verhoog- d. Het voorstel van de landbouwcom missie werd gisteren in Den Haag gepresenteerd door de Euro parlementariërs Tolman (chris tendemocraat), Louwes (liberaal) en Woltjer (socialist). Zij vertel den dat de 12 procent eigenlijk nog aan de krappe kant is. De landbouwcommissie ging met veel pijn en moeite akkoord met het verslag van de rapporteur van de commissie, de Italiaan Ligios, die de 12 procent prijsverhoging heeft voorgesteld. Een niet on aanzienlijk deel van de commis sie wilde liever een prijsverho ging van 15,3 procent Dat is het bedrag, dat de in Brussel gevestigde overkoepelende boe- renorganisatie COPA wil heb ben. Volgens de boeren is 15,3 procent gemiddelde prijsverho ging niet meer dan kostendek kend. Elk lager percentage bete kent een verdere achteruitgang van het inkomen van de lanbou- wers, aldus deze boeren. De landbouwcommissie van het Europese parlement vindt het voorstel van de Europese Com missie om tot een gemiddelde prijsverhoging met 7,8 procent over te gaan, ronduit „onvoldoen de om te voldoen aan de rechtma tige eisen van de landbouwer woordigd. aldus de commissie, waarin gemeenten, provincies en enkele ministeries zijn vertegen woordigd. Elektriciteit Bij wettelijke regeling moet de centrale overheid bevoegdheden krijgen om de hoofdlijnen van het beleid op elektriciteitsgebied te bepalen. In een jaarlijks vast te stellen elektriciteitsplan moet dit beleid, samen met de bedrijven, worden vastgelegd. In dat plan worden aard, omvang, brand stof-geschiktheid en plaatsen van te bouwen centrales en tra cés voor hoogspanningsleidin gen bepaald, evenals uitgangs punten voor de brandstofvoor ziening. De centrale overheid krijgt de be voegdheid de elektriciteitspro- duktiebedrijven aanwijzingen te geven om volgens het plan nood zakelijk geachte investeringen uit te voeren. Ook moet zij dirige rend kunnen optreden inzake be langrijke beheersaspecten van kerncentrales en ter stimulering van nieuwe vormen van elektri- citeitsproduktie. Een en ander onverlet de bestaande wettelijke bevoegdheden van de lagere overheden op het gebvied van milieu en ruimtelijke ordening. Bepaalde delen van het beleid wor den uitgevoerd door de samen werkende bedrijven. De bestaan de overeenkomst in de vorm van de Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven (SEP) moet daarom worden gewijzigd. De SEP beheert het hoofdtrans portnet en krijgt een centraal ontwerp- en bouwbureau, regelt ook de dagelijkse inzet bij cen trales, die van de brandstof en de aankoop van brandstoffen. De produktiekosten, met inbegrip van de brandstofkosten van alle centrales moeten worden gebun deld. KATWIJK - Groenteveiling van 18 maart: boerenkool 1.48 per kg. Was- peen AI 34,37,90, All 18,-36,10. BI 3650-39.-. Bil 9.40-13.-. Cl 19,70-23.20. CII 9.1U-24,- per kist Aanvoer: 212 ton. B-reekpeen AI 9,20 per kist. Uien 0,36 per kg. LELYSTAD - Gisteren werd in het IJsselmeer bij Lelystad het oudste nog varende schip opnieuw in gebruik genomen. Het schip werd vroeger gebruikt voor het opsporen van wrakken en is nu geheel gerestaureerd. Het werd gebouwd in 1915. Bondsrepubliek verhoogt prijs olieprodukten BONN (ANP) De Westduitse Bondsdag is gisteren akkoord gegaan met verhogingen van de accijnzen op olieprodukten. ster ke drank en cosmetica met in gang van 1 april. Dit betekent dat de prijzen van benzine en diese lolie volgende maand met res pectievelijk 7.9 en 3.4 pfennig per liter omhoog zullen gaan. De meerderheid voor de regerings voorstellen in de Bondsdag was groot genoeg om de belasting plannen ondanks de afwijzing door de Bondsraad uit te kunnen voeren. De accijns op alcohol voor consumptie wordt op 1 april met 300 mark verhoogd tot 2250 mark per hectoliter. Een fles sterke drank van 0.7 liter met een alcoholpercentage van 32 zal daardoor ongeveer zeventig pfennig duurder worden. Super- benzine en normale benzine kos ten op het ogenblik respectieve lijk 134 en 129 pfennig per liter De benzine in West Duitsland zal dan ook na de accijnsverhoging nog steeds goedkoper zijn dan in Nederland. AMSTERDAM (GPD) - Bij de ADM Beheer NV zullen ir R Bos man en J. Neeb per 1 juni aftreden als directeur. Volgens presi dent-commissaris mr. H. Heuzeveldt. die de reden van het trek van de twee directeuren verder niet wilde toelichten i: overleg tussen commissarissen en directie het aftreden va laatste de juiste oplossing gebleken voor de toekomst vai bedrijf'. Namen van mogelijke opvolgers kunnen nog niet den vrijgegeven, zo vervolgde de heer Heuzeveldt. De heer Bosman zal voorlopig nog wel als - enige - directeui verbonden blijven aan de werkmaatschappij, de Amsterdamse Droogdok Maatschappij BV. waarin ADM Beheer NV een be lang heeft van circa 53 pet en de staat het restant. De heer Neeb zal ook als directeur van de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij BV vertrekken- Voor de in problemen verkerende Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij (NSM) BV. waar de Amsterdamse Droogdok Maatschappij BV een belang in heeft van 35 pet, zal een en ander geen directe gevolgen hebben. Ook de ondernemingsraad van ADM-NSM tastte nog in het duis ter over de reden van het plotselinge vertrek van de directurcn. "Op korte termijn zal met de comissarissen overlegd worden over de thans ontstane situatie wat betreft de bedrijfsvoering aldus de secretaris van de ondernemingsraad. DEN HAAG (GPD) - Met de uit voering van de ontslagplannen bij Volvo Car in Helmond-Oss, Born en St. Truiden zal niet wor den begonnen, éér minister Aar denne (economische zaken) met tastbare resultaten van het Ne derlands-Zweedse Volvo-overleg uit Scandinavië terug is. Dit heeft de minister gisteren in een besloten vergadering van de vas te kamercommissie voor econo mische zaken toegezegd. Zoals bekend moeten in het kader van reorganisatie- en afslankings- planncn bij Volvo Car in Neder land 1024 arbeidsplaatsen ver dwijnen, waarvan ongeveer twee derde via gedwongen ontslagen Henk van Rees, districtsbestuur van de industriebond FNV. ver klaarde zich gisteren zeer vol daan met dit resultaat in de ka mercommissie: „Het geeft ons meër gelegenheid ons standpunt over de reorganisatiemaatrege- len te bepalen en bovendien kun nen we er straks de concrete be dragen naast zetten die Neder land in Volvo Car wil stoppen". GOUD EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - KLM heeft vandaag op de Amsterdam se effectenbeurs de vleugels drif tig uitgeslagen. In de morgenu ren wegd een hoogste pn s van 103 betaald wat 8 meer was dan gistermiddag. Later zakte de prijs wat in door winstnemingen ntaar rond het middaguur werd Het°is voor het eerst sinds 1979 dat

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25