,,'t Pandje" wacht op onderdak D'66 Noordwij k wil minder parkeerruimte Hyacint biedt mogelijkheden Dreigende bui boven polder Vier ambacht' Gemeente Katwijk heeft pas over vier jaar geld Sportraad houdt vast aan tweede sporthal DONDERDAG 19 MAART 1981 E3Z223B PAGINA 23 Jan NoordhuisFred van der Linde en Dick Hogewoning voor het (te slopen) Pandje: "We willen ook wel een grote doeken aan het Katwijkse publiek tonen". KATWIJK Nog zeker vier jaar geduld zal de gemeente Katwijk vragen van kunstminnend en -makend Kat wijk. De permanente expositieruimte waarom al jaren wordt gevraagd, is weliswaar opgenomen in een ontwerp voor een welzijnsplan, maar er is voorlopig geen geld voor. Het ontwerp-welzijnsplan stipt slechts terloops aan, dat er ooit een permanente expositieruimte voor kunst in Katwijk moet ko men. Deste te meer aandacht krijgt de 'oudheidkamer' met museum die het genootschap Oud Katwijk binnen niet al te lange tijd krijgt in het oude poli tiebureau aan de Voorstraat in Katwijk. Een nieuw bureau is momenteel in aanbouw langs de Piet Heinlaan. Nadeel Met name de vijf man sterke kun stenaarsgroep 't Pandje onder vindt er nadeel van dat Katwijk in elk geval de komende vier ja ren geen geld wil uittrekken voor de tentoonstellingsruimte. Een periode die wel langer, maar niet korter kan worden. De ruimte is gepland in de te restaureren pan den Voorstraat 57 en 59, waarin vroeger de bibliotheek zat en nu een bejaardensociëteit. Kunstenaar Jan Noordhuis over dit uitstel van een definitieve be slissing: "Wij maken vrij grote doeken, die we graag ook eens zouden willen laten zien aan de Katwijker. Maar daar is de ruim te niet voor aanwezig. We heb ben vroeger wel eens het Witte Schooltje aan de Voorstraat mo gen gebruiken, maar zoiets kan natuurlijk alleen tijdens de vakanties" Noordhuis' collega Stoffer Winter vult aan: "Als ik zeker wist dat ik van de zomer ergens kon expose ren, dan zou dat me erg stimule ren. Ik zou een doel hebben om een bepaalde serie werkstukken af te maken. Een dergelijke moti vatie komt de kwaliteit van je werk natuurlijk ten goede". Winter vervolgt "Daarbij komt dat ik het belangrijk vind om een sé rie te laten zien, want een doek op zich is louter een rustpunt in een ontwikkeling. Met een serie kun je de mensen laten zien hoe je tot bepaalde abstracties komt. Bovendien kan met een dergelij ke expositie het publiek einde lijk eens in aanraking komen met de hedendaagse technieken op kunstgebied". Jan Noordhuis merkt verder op, dat 'Katwijk en zijn verleden' als onderwerp inmiddels helemaal is 'platgeschilderd'. Noordhuis: "Het barst hier van de bom- schuitjes. Er zijn in Katwijk veel goede amateurs die we graag eens in contact willen brengen met de nieuwe technieken waar Stoffer het net over had. Niet al leen met schilderijen, maar ook met objecten. Het lijkt me ook een goed idee om eens kunst van buiten Katwijk hier naartoe te halen, iets van niveau. Dat loopt echter stuk op het ruimtegebrek, iets waarover de amateurs—- schildersclub Pictura ook al ja ren klaagt". Kunstenaarsgroep 't Pandje heeft overigens verzuimd zich bij het opstellen van het ontwerp-wel- zijnsplan krachtig in te zetten voor een betere 'notering' van de permanente expositieruimte. De groep heeft een uitnodiging ont vangen om mee te werken aan het opstellen. Daar heeft ze ech ter niet tot nauwelijks op gerea geerd. Kunstenaar Dick Hogewoning daarover: "We willen gewoon werken en zijn geen vergader- mensen. Maar als je ziet hoe men hier in Katwijk sporthallen uit de grond stampt, dan is het wat de kunst betreft lauwloenen. Bo vendien hebben we de indruk dat de gemeente met die hele welzijnsplanning te laat is be gonnen. Vandaar dat nu alles in versneld tempo van de grond moet komen. We zijn echter een betrekkelijk klein groepje en ma ken niet zoveel stampij". Erg goed staan de heren van 't Pandje er al met al niet voor Bui ten het feit dat de permanente expositieruimte vooralsnog uit blijft, staat ook het gebouw van de groep op de gemeentelijke lijst om te worden gesloopt. De huur is haar daarom dan ook twee jaar geleden opgezegd. Elk moment kunren Stoffer Winter, Fred van der Linde, Bas Haas noot. Jan Noordhuis en Dick Ho gewoning op straat komen te staan. En een andere ruimte heb ben zij nog niet. Jan Noordhuis: "Wc hebben hier ons winkeltje en het staat na tuurlijk buiten kijf dat we daar zelf een andere ruimte voor moe ten zoeken. We vinden echter wel dat de gemeente best zou kunnen helpen bij het vinden van andere werkruimten. We zijn bereid daarvoor huur te betalen, dat hebben we per slot van reke ning ook gedaan toen we dit pandje nog huurden. Maar ja, we wachten wel af wat er gaat ge beuren". NOORDWIJK - Het aantal parkeerplaatsen in Noord- wijk-Binnén hoeft vol gens een parkeerplan van D'66 maar met 25 te wor den uitgebreid. Dat is slechts een kwart van het aantal dat het gemeente bestuur nodig acht. Dit parkeerplan vormt een onder deel van 'Het zwartboek over het verkeerscirculatieplan' dat de democraten deze week hebben uitgegeven. Dit zwartboek is het tweede dat D'66 dit jaar het licht heeft doen zien. Eerder verscheen al een kri tische beschouwing op de raad- huisbouw. Uitgaande van de bouw van het raadhuis in het Middengebied, zoals werd voorgesteld in het eerste zwartboek, heeft de partij een nieuwe berekening gemaakt van het aantal benodigde par keerplaatsen in de kern. De de mocraten komen op 335. Aanwe zig zijn 310 parkeerplaatsen, zo dat slechts de eerder genoemde 25 hoeven te worden aangelegd. Als de gemeenteraad echter beslist om het raadhuis toch uit te brei den op het er naastgelegen par keerterrein stelt D'66 voor om nieuwe parkeerplaatsen te ma ken in het gebied tussen de Kerkstraat en de Zeestraat. NOORDWIJK - De Noordwijkse sportraad roept alle plaatselijke sportverenigingen op actie te gaan voeren voor een snelle bouw van een sport-spelzaal in Noordwijk. De raad is bang dat er in de nabije toekomst geen sport-spelzaal Noordwijk komt. Dat concludeert hij uit uitlatin gen van Noordwijkse politici. Een en ander blijkt uit een brief die de sportraad aan de besturen van de plaatselijke sportverenigin gen heeft gestuurd. De sportraad verwijst in de brief naar recente uitspraken van de CDA-er Willms die gezegd heeft Voetganger en fietser De nog niet in de gemeenteraad vertegenwoordigde democraten vinden ook dat er in de huidige plannen van de gemeente te wei nig aandacht wordt besteed aan de voetganger en de fietser. In het zwartboek wordt daarom voorgesteld om de Bronckhorst- straat nog alleen maar toeganke lijk voor automobolisten te ma ken die in de directe omgeving bereid te zijn de bouw van een sport-spelzaal uit te stellen tot na 1985 ten einde geld vrij te maken voor het verkeersplan. In de brief zegt de sportraad veel waarde aan die uitlating te hech ten omdat het CDA 9 van de 19 zetels in de gemeenteraad heeft. In zijn schrijven haalt de sportraad ook een open brief aan van de PvdA in Noordwijk waarin deze partij vraagt om bespoediging van een aantal bouwprojecten. De PvdA somt hierbij een aantal bouwplannen op. maar in de reeks ontbreekt de sport-spel zaal. Dit kan volgens D'66 worden be reikt door het aanleggen van woon- en schooierven. De partij noemt die schooierven omdat zij er vanuit gaat dat binnen enkele jaren wordt begonnen met de bouw van een nieuwe 16-klassige school aan de Bronckhorststraat. Als gevolg van het weren van au toverkeer uit de Bronckhorst straat noemen de opstellers van het zwartboek twee zaken; de functie die deze straat heeft bij het verwerken van het verkeer rond de dorpskern komt te ver vallen, en het ontsluiten van het parkeerterrein Lüschen via deze straat wordt onmogelijk. Maar zij voegen hieraan toe: "De eerste functie kan door de Lijnbaanweg worden overgeno men en de tweede houdt in dat tweerichtingsverkeer in Van Limburg Stirumstraat moet woe den gehandhaafd". Een tweede ontsluiting van het parkeerterrein blijft echter vol gens de partij onontkoombaar. Zij wijst daarvoor de Tramsteeg Voetgangers- en fietsvoorzienin- gen moeten, zo staat in het zwart boek, ook in de Molenstraat wor den gemaakt. Parkeergelegen heid voor de winkels daar is eveneens noodzakelijk. Daarom vinden de democraten het nodig dat de Molenstraat éénrichtings verkeer wordt. D'66 heeft een nieuwe berekening gemaakt van het aantal benodigde parkeerplaatsen in het oude cent Noordwijk. De partij gaat er daarbij wel vanuit dat het gemeentehuis (zie foto) wordt verplaatst i Middengebied. Tennispark moet f 35.000 huur betalen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Alphens Tennispark moet voor de grond voor het nieuwe tenniscomplex aan de Kennedylaan 35.000 gulden per jaar huur gaan betalen aan de ge meente. Het huurbedrag gaat elk jaar met 15.000 gulden omhoog tot maximaal 120.000 gulden per jaar. De huurprijs gaat bovendien een malig met 13.000 gulden om hoog. zodra de Stichting Al phens Tennispark het aantal ten nisbanen van zes (nu) uit gaat breiden tot veertien. Dat hebben B en W van Alphen deze week besloten. Volgens burgemeester M. Paats gaat de Stichting Al phens Tennispark akkoord met de door de gemeente gestelde voorwaarden. Volgens Van Tuyl van IVT-Wageningen BOLLENSTREEK - De on begrensde mogelijkheden die de hyacint heeft te bie den voor de bollenteelt wordt onvoldoende uitge buit. Nederland-Bollenland heeft wat de hyacint betreft een monopolie positie en het doet daarom vreemd aan dat de hyacint hier slechts een bescheiden plaats in neemt. zeker als het gaat om het i nieuwe soorten. Aldus de strekking van het betoog van dr. J.M. van Tuyl van het Wa- geningse IVT. Van Tuyl voerde het woord voor een groep oud leerlingen van de Lissese RMTS. Volgens Van Tuyl ligt er op het ter rein van de hyacint een groot ter rein nog volkomen braak. Het huidige assortiment is voor een deel van eerbiedwaardige ouder dom. De Pink Pearl, King of the Blues. La Victoire. Marie, Lady Derbie en de Yellow Hammer hebben reeds hun eeuwfeest ge vierd of zijn daar in elk geval spoedig aan toe. Vanaf 1900 is het assortiment met slechts twaalf nieuwe aanwinsten uitge breid. Van Tuyl constateerde bo vendien dat gedurende de laatste veertig jaar niet één nieuw ras aan het handelsassortiment kon worden toegevoegd. zijnde spruithyacinten. Ook de grotere vraag naar hyacinten- bloemen per bosje vereist dat er in deze richting moet worden geëxperimenteerd Het IVT in Wageningen werkt vol gens Van Tuyl aan de produktie van resistente (met weerstand, red.) rassen. Dit om aartsvijand nummer één van de hyacint, het geelziek, dat met bestrijdings middelen niet de baas kan wor den gebleven, geen kans te ge- Burgerlijke stand H1LLEGOM - Geboren: Michel, zoon van P.J. Bliek en G. Wassmk; Sigrid, dochter van H.C. Abrahamsen en Y.V. Plaschaert; Tessa, dochter van H.G. Muilerman en G. Homan. Ondertrouwd: A.L. Lemmers met A.M.B. van Echteld; L.G. Meulenberg en C.A.M. Louter. Getrouwd: W. Steinmeier met H.M.A. Zwaan. Overleden: M.C. van der Wiel; H.J.M. Huber. LISSE - Geboren: Jacobus R.N., zoon van J.C.Th. Koelewijn en M.J. van Dorp; Sietse. zoon van J. van Slooten en M.A. Vleeschouwer; Johanna M.M., dochter van J.P.G. Godyla en J.G.A.M. Dijkzeul; Lieselotte L.G dochter van P.Th.A. Tromp en B.A. Belgraver; Eef- ke, dochter van G. Nap en J.G van de Pol; Carolina, dochter van A.M.M. Said en E.J.C. Duijvenvoorde; Maria, doch ter van Z. Yamine en K. Aarabc; Lianne G.M., dochter van R. Kool en M.B.G.G. vd. Bent; Kirstin K., dochter van A.J.M. Sanders en A.C.M. de Haas; Bojoura, dochter van R. vd. Bosch en L.J. Ven- Ondertrouwd: G.M van Aanholt met J M.C vd Veek; J H.CH. Jansen met M.J. Kaak; N.J.J. Went met A M G.A Slootbeek, A. Groothedde met W A Grisnich; W.J.S. Lemmers en M.W.J Meeu wissen; F.W. van Lierop met C.P.E. Ruigrok; J. Bark met E.M. Smit. E.R.W. de Wilde en J Luik Getrouwd: R.J. van der Klaauw met Y.G.M. Streppel. Overleden. M. Wassenaar; W.G.J.M van Osselen; M.J. van Hoven. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een vrachtwagen met aanhanger, be laden met tapijten, met een tota le waarde van honderdduizend gulden is gistermorgen gestolen van het industrieterrein in Al phen. De vrachtwagen werd gis termiddag in de buurt van Nij megen met nagenoeg alle tapij ten teruggevonden, door de rijkspolitie. De vrachtwagen, eigendom van het transportbedrijf Rutgers, werd teruggevonden zonder aan hangwagen. De aanhangwagen was niet beladen. Slechts drie ta pijten werden ontvreemd. De po litie heeft de aanhangwagen nog ^liet kunnen opsporen. Den Boer weg TER AAR - Voorzitter C. Verduijn van de werkgroep "Be houdt polder Vierambacht" heeft gisteravond aan gede puteerde J. Borgman 2500 handtekeningen overhandigd en een kunstwerk met de titel "Dreigende bui boven Vie- rambachtspolder". Verduijn gaf hiermee uiting aan de grote bezwaren die in Ter Aar leven tegen de glastuin bouw in deze polder. "Bij het kiezen van een locatie zijn er altijd voor- en nadelen. De provinciale overheid probeert de juiste middenweg te vinden", al dus Borgman. De petitie en het schilderij (een kunstwerk van de plaatselijke kunstenares Jeanne Johns) wer den aangeboden tijdens een pro vinciale hoorzitting in Ter Aar over de plannen voor glastuin bouw in deze polder. Vanavond is een dergelijke hoorzitting in Nieuwveen. ook hier heeft de provincie plannen voor glastuin bouw. "We hebben in de provin cie weinig land en erg veel men sen", aldus Borgman. Om de Vie- rambachtspolder vol te bouwen met kassen daar is hij een tegen stander van. "Van de 120 ha land willen we maar 60 ha voor glas- tuinbow bestemmen. Plannen maken is werk op lange termijn, maar één keer moet men beslis singen nemen", aldus Borgman. Voorzitter van kring de Meerlan den. F. H. Hoogervorst, betoogde dat er geen vrees behoeft te be staan voor kwekers uit het West- land. zoals de werkgroep had ge suggereerd, want de kwekers uit eigen streek hebben behoefte aan nieuwe bedrijven. "De kwe kers hebben geduld dat veel wo ningen op tuinbouwgrond in de gemeente zijn gebouwd en nu moeten de bewoners van die hui zen de kwekers gunnen hun be drijf te stichten voor hun brood", aldus Hoogervorst. Borgman had ook geen vrees voor kwekers uit het Westland want Stiveen, de eigen stichting van de kwe kers, houdt dat volgens hem wel tegen. De gemeente moet mede werking geven aan de plannen, die wij dan gaan bezien of ze in het streekplan passen. "Om het landschappelijk karakter te handhaven kan men om het glastuinbouwgebied gemakke lijk elzen planten, waardoor het landschappelijk karakter toch bewaard blijft", stelde Borgman. Als bestuurder van de Rabo bank, stelde l'Amie van Roelofa- rendsveen, dat de bank helemaal achter de wensen van de kwe kers staat voor reconstructie in Roelofarendsveen. "De stijgende gasprijzen brengen de noodzaak met zich mee tot het isoleren van kassen, maar ze zijn te smal en daardoor wordt het te duur", aldus Hoogervorst. "De procedure voor reconstructie is al in werking die procedure kun nen we niet doorbreken", aldus de gedeputeerde, "en dan zijn ook altijd de provinciale staten nog die de plannen moeten be krachtigen". Sportvelden Hoogland bracht de geplande sportvelden in de polder ter spra ke. Borgman noemde dat een zaak van het gemeentebestuur. "Als dat bestemmingsplan is vastgesteld komt het bij ons en dan zullen we ons oordeel daar over geven. Glastuinbouw en bij gemeente Noordwijk Voorzitter C. Verduijn (links) van de werkgroep "Behoudt polder Vierambacht" biedt gedeputeerde JBorg man 2500 handtekeningen en een kleurenets van de Vierambachtspolder aan. sportvelden verdragen elkaar wel in een bestemmingsplan", zei Borgman. Veel van de argumenten die de werkgroep had gesteld in een cir culaire zijn tijdens de hoorzitting door Borgman weerlegd, maar zo verzekerde hij, de bezwaren zul len zorgvuldig worden overwo gen door Provinciale Staten. Over de vraag of de behoefte die ,in 1975 bestond voor glastuin bouw nu nog bestaat, stelde Borgman dat de overheid voor uit moet zien om in de toekomst in de behoefte te kunnen voor- Ook ten aanzien van het meerdere verkeer rekende Borgman het tot de taak van de gemeente daarin maatregelen te nemen door de ontsluiting van het be trokken gebied. "Wij hebben de plannen gemaakt in deze streek en willen ze nu gaan uitvoeren, die tyd is nu gekomen. De in spraak van de bewoners zal daar bij zeker worden meegenomen by het uiteindelyke besluital dus Borgman. Overigens zijn de plannen voor polder Vierambacht al concreter dan de plannen voor glastuin bouw bij Nieuwveen. De ge meente Ter Aar steunt namelijk de provinciale plannen. Nieuw veen wacht eerst het resultaat van de hoorzittingen af NOORDWIJK Ingenieur L. den Boer, hoofdambtenaar bij de dienst gemeentewerken in Noordwijk, neemt morgen af scheid. Den Boer was betrokken bij vele grote projecten van de dienst gemeentewerken Ing. Den Boer (57) is Dordtenaar van afkomst. Na z'n HTS opk i ding was hy werkzaam te Am sterdam en te Schiedam. Op 1 fe bruari 1954 kwam hij als tech nisch ambtenaar naar de bad plaats en thans gaat hij als tech nisch hoofdambtenaar le klas de dienst verlaten In zyn Noordwijkse tijd was Den Boer by de uitvoering van een groot aantal kapitaalswerken be trokken. By het bouwrijp maken van nieuwe woongebeiden, de aanleg en vernieuwing van riole ringen en dcrgelyke grondzaken, waarin de gemeente tonnen in vesteerde, was het de heer Den Boer, die, gewoonlijk gehuld in leren jas, toezag, dat het werk naar behoren geschiedde. In de kring van z'n collega's genoot de scheldende füntionaris veel po pulariteit. Zo bekleedde hy ja renlang het voorzitterschap van de personeelsvereniging "De Schakel' Ook buiten zyn ambtelijke werk kring trad hij in het verenigings leven op de voorgrond, onder meer als voorzitter van de Noordwykse Vereniging van Pluimvee- en Konynfokkers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23