Oostbloklanden oefenen in Polen Good. Vibrations Basilevitch betrokken bij ontvoering „Quini" De Engel nu kampioen Boeren eisen eigen vakbond Stadje ontsnapt aan lavastroom van Etna LEZERS SCHRIJVEN Kerken: Meer hulp voor Zimbabwe DONDERDAG 19 MAART 198. WARSCHAU (AFP/DPA/UPI/Reu- ter) - In en rond Polen zijn giste ren de militaire oefeningen be gonnen van de landen van het Warschau-pact. De Poolse pers besteedde uitge breid aandacht aan de oefening die onder de naam 'Sojoez-81' (unie-81) van start gingen. De of ficiële legerkrant 'Zolnierz Wol- nosci' publiceerde een lijst van oefeningen van het Warschau pact waaruit bleek dat de huidi ge de grootste zijn sinds bijna twaalf jaar de oefeningen vinden plaats op het grondgebied van Polen, Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije aldus de krant. De Poolse premier Wojciech Jaru- zelski kondigde gisteren aan dat dienstplichtige soldaten die in de landbouw werkzaam waren of in de landbouw willen werken het leger mogen verlaten om naar de boerderij te kunnen gaan. Deze maatregel zou een aanzienlijke vermindering van de sterkte van het Poolse leger kunnen beteke nen. dat 317.500 soldaten telt. Volgens militaire kringen in War schau begon de oefening voor staf en verbindingstroepen woensdag. Pas vrijdag zal op gro te schaal worden begonnen. CATANIA (SICILIË) (AP) - Een stroom lava, opwellend uit een nieuwe krater van de meest ac tieve vulkaan van Europa, de Et- na, heeft gisteren op enkele hon derden meters na de buitenwij ken van het plaatsje Randazzo, gelegen op een helling van de vulkaan, bereikt, zo is door Ita liaanse functionarissen bekend gemaakt. Boek over oorlogs verleden Aantjes GRONINGEN (GPD) - Bij uitge verij Boom en Taconis in Meppel verschijnt binnenkort een boek over het oorlogsverleden van het oud-Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes, onder de titel 'Van bij komstig belang'. Volgens auteur N. van Nieuwenhuijsen (free-lan ce journalist) en de uitgever be vat het nieuwe onthullende gege vens over het oorlogsverleden van mr. Aantjes. Die zouden af komstig zijn uit West- en Oost- duitse archieven en zouden een geheel ander beeld van Aantjes' gedrag in de oorlogsjaren tonen dan hij zelf aan de commissie- Enschedé heeft voorgespiegeld. Parkeerbon wordt f 35,— DEN HAAG (GPD) Met ingang van 1 april wordt de boete voor een parkeerovertreding ver hoogd van 25 tot 35 gulden. De verhoging is een gevolg van een vereenvoudiging van het tarie venstelsel voor verkeersovertre dingen. Dat heeft het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Het tarievenstelsel is van toepas sing op verkeersovertredingen, waarvoor de boete aan de politie man op straat of aan het bureau kan worden betaald. Het stelsel telt twaalf verschillende tarie ven, welk aantal volgende maand naar zes wordt terugge bracht. Boetes van vijf, 7,5 en tien gulden worden samengetrokken tot tien gulden; de bedragen van vijftien en twuintig gulden tot twintig gulden; die van 25 en 30 gulden tot 35 gulden; de bedragen van veertig en vijftig gulden tot vijf tig gulden en die van zestig en zeventig gulden tot zeventig gul den. Het hoogste tarief voor een verkeersovertreding - tachtig gulden - blijft gehandhaafd. Een aantal inwoners van Randaz zo, een plaats met een bevolking van 12.000, was gedurende de nacht gevlucht, maar keerde in de vroege ochtend terug. De au toriteiten kondigden aan dat zij het gehele dorp zouden laten ontruimen, als de situatie zou verslechteren. Tot dusver vielen er geen slachtoffers. De lavastroom bereikte tevens twee spoorlijnen, die dan ook niet langer konden worden ge bruikt. Een aantal onbewoonde boerderijen en enkele percelen landbouwgrond werden door de lava verwoest. De eruptie kwam dinsdag, nadat de vulkaan over een periode van 24 uur meer dan 500 schokken had gekregen. Deskundigen houden de situatie vanuit helikopters in de gaten. Pais: compleet dagboek van Anne Frank mag worden gepubliceerd DEN HAAG (ANP) - Er zijn geen redenen om het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te ver bieden het manuscript van het dagboek van Anne Frank te pu bliceren. Dit heeft minister Pais van onder wijs en wetenschappen geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid me vrouw Wessel-Tuinstra (D'66). Het rijksinstituut werkt aan het publiceren van het manuscript in nauw overleg met het Anne Frank fonds in Zwitserland en met de weduwe van Otto Frank. Over zinsneden die leed of na deel kunnen berokkenen aan nog levende mensen zal het insti tuut direct contact opnemen met die mensen zelf. IN het testament van vader Frank staat niets over het publiceren van de handschriften van zijn dochter Anne. Het rijksinstituut houdt nadrukkelijk de mogelijk heid open dat bepaalde uitlatin gen, zinsneden of namen zullen worden weggelaten uit de publi catie. Die weglatingen zullen in voetnoten worden verantwoord. Minister Pais schrijft van mening te zijn dat op deze manier genoeg garanties worden gegeven voor de persoonlijke levenssfeer van betrokkenen. "Publicatie van het dagboek beschouw ik stellig ook als een eerbetoon aan Anne Frank en de méér dan een mil joen andere joodse kinderen die in de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord", zo besluit de be windsman zijn antwoord. Volgens westelijke diplomaten in Warschau is er geen direct ver band met de situatie in Polen. Ooggetuigen zagen de afgelopen dagen grote troepentransporten op de Poolse wegen. De Poolse pers maakte ook melding van een ontmoeting van de opperbe velhebber van het Warschau pact. de Sowjet-maarschalk Vik tor Koelikov met de Poolse par tijleider Stanislaw Kania en pre mier Jaruzelski. De sfeer tijdens de ontmoeting was "vriend schappelijk". Nadat de Poolse regering op het stakingsfront dinsdagavond enig respijt won met een akkoord in Radom dreigen nu de arbeiders in de houtverwerkende industrie met een nationale staking en on dernamen de boeren weer actie. De boeren die het hoofdkantoor van de boerenpartij in Bydo- goszez bezet houden eisen een vrije vakbond voor de 3,5 mil joen particuliere boeren in Po len. De boeren eisen besprekin gen met vertegenwoordigers van de regering nadat dinsdagavond onderhandelingen met de lokale overheid vast liepen. De gekozen leider van de eigenhandig uitge roepen plattelandsvakbond, Jan Kulai, zei in een telefonisch vraaggesprek dat hij erop stond dat de regering een delegatie zou zenden- De Britse premier Margaret Thatcher kreeg gisteren in haar ambtswoning president Shagari van Nigeria op bezoek. Hel twee tal gebruikte samen de lunch. Shagari blijft nog een paar dagen in Engeland voor besprekingen. LISSE/LEIDEN - Nu door de KNVB beslist wordt dat De En gel aan het gestaakte duel met PMI gewoon twee punten over houdt en PMI twee punten in mindering krijgt, mocht De En gel zich voor het duel van gister avond tegen Van Rooyen al kam pioen noemen. Omdat het kam pioensduel toendertijd op een deceptie uitliep, wilden de Lisse- otcHlQ naars gisteravond het een en an der rechtzetten. Het liep allemaal anders. De Engel kon opnieuw ci veveruo Siemerink plaatste zich door ROAC met 6-4 te kloppen. In de halve finale ontmoet Van Rooyen het Noordwijkse Men ken, terwijl RPH tegen Sieme rink uitkomt. De duels worden op 15 april in de THB hal ge speeld. 2-3 4-9 0-3 niet echt een feestje op touw zet- ten omdat het team gisteravond Roogjardin in Van Rooyen een uiterst gemo- De Ra tiveerde tegenstander trof die Van Rooven n"f e ra beS' aard'g dUe' Fv Snoek,e met 0-3 aftroefde. Glasbergen Rott. stud Van Rooyen bleek niet te bestrij- HuugvanEs den. De Leidenaars trokken de ^MI opgaande lijn, die er in het spel Concordia zit, gewoon door en boekten daardoor een verdiende overwin ning. 21-31 (127- 64) 21-30(123- 81 21-27(106- 65) 20-27 93- 73) 21-24 81- 56) 21-20 66- 73) 21 19 77- 56) 21 15 47- 59) 21 10 66- 98) 20-11 63-104) 11— 4 36-109) de gestaakte wed strijd PMI-De Engel (2-8) is niet de stand opgenomen. Wim van Harskamp stond een snelle Lëidse voorsprong in de weg, door twee maal zeer goed te redden. Jan van Slooten haalde voor de thuisploeg een keer hard uit, maar hij vond Wim van As op zijn weg. Na de pauze, die met 0-0 werd bereikt, zette De Engel alles op alles. Via de counter was Van Rooyen evenwel het dichtst bij doelpunten. Jan van der Rey- den scoorde na vijf minten op schitterende wijze 0-1. Frans Sjardijn tekende even later voor het doelpunt van het jaar. Op aangeven van Van der Reyden knalde de Leidenaar het leder in één keer uit een 'onmogelijke hoek achter Van Harskamp. Met Theo Godyla als 'vliegende kee per' (de Lissenaar werd nog voor twee minuten naar de kant ge stuurd, waarna Frans van der Laan zijn rol overnam) ontston den er nog hachelijke situaties voor het Lissese doel. André Pracht maakte vlak voor het ein de, op aangeven van Sjardijn, aan alle onzekerheid een einde- 0-3 In de kwartfinale van de Leidse be ker schakelde Menken hoofd klasser BAX uit. Nadat het duel in 5-5 was geëindigd, toonden de Noordwijkers zich beter in het nemen van penalties. RPH plaat ste zich voor de halve finale door UVS uit te schakelen: 6-5. Ook (ADVERTENTIE) Alleen positieve geluiden over dit sterke krachtige DONNAY FIBERWOOD racket, opgebouwd uit di verse houtsoorten en ver sterkt met glasfiber lamel- Activisten Tot mijn niet geringe verbazing hoorde ik dat het NOS-journaal de vliegtuigkapers van het Pa kistaanse vliegtuig (Boeing 727) aanduidde met "activisten". Een activist is volgens mijn woorden boek iemand "die ernaar streeft een politiek beginsel tot macht te brengen door bedrijvigheid op elk gebied" Dit kan ook positief uitgelegd wor den en is dus een term die zeker niet toepasbaar is op een stel laf hartige moordenaars van een weerloze vliegtuigpassagier. De NOS meldde wat voor lieden de kapers waren en tot welke groe pering ze gerekend moesten wor den. maar vond het niet nodig om bij de beelden van de afloop van de kaping te herhalen dat er aan het begin van de actie een ge gijzelde is geëxecuteerd. Zoiets i§ blijkbaar niet van belang; het gaat natuurlijk om het doel dat de terroristen nastreven. Zo worden ook de dappere moor denaars van Israëlische school kinderen - ik heb het hier over de leden van de PLO - door de NOS stelselmatig met commando's aangeduid. Een commando is een soldaat voor speciale acties in dienst van een leger van een bepaald land en is dus wel ie mand anders dan een door de Russen gesteund lid van een ter reurorganisatie. De NOS doet dit waarschijnlijk om ons niet te lang te laten stilstaan bij de gevolgen van een actie (do den/gewonden), maar om de aan dacht te vestigen op het doel van deze lieden. Ik zal echter niet na laten om u erop te wijzen een en ander niet uit zijn verband te rukken. L. Hoebeé Morsweg 80 Leiden 'Fraudeur" Naar aanleiding het bericht op de Nieuwe Rijn (aanbieding t'm 4 april a.s.) "Van Agt helpt ongewild frau deur" wil ik even reageren. De genoemde Wouter Frenkel, door allerlei kranten omschreven als zwendelaar, is namelijk mijn werkgever en als zodanig reeds geruime tijd bezig met de bouw van een aluminium demonstra tieschip. Het bericht geeft blijk van op z'n minst onvolledige informatie. De Stichting Alliance had namelijk vorig jaar het scheepstimmerbe- drijf Pegebo te Katwijk opdracht gegeven voor het bouwen van het voornoemde schip. Dit be drijf ging in november 1980 fail liet waarop de heer W. Frenkel besloot het schip zelf af te bou wen. Kosten: momenteel een kleine miljoen gulden, naar zijn zeggen, grotendeels eigen kapi taal. Nog nimmer hebben mijn collega's en ikzelf iemand met zoveel inzet en toewijding bezig gezien aan de verdere bouw van dit schip. Van soms vijf uur 's morgens tot tien uur in de avond was hij er mee bezig en eiste van ons hon derd procent werk. Het faillissement van Pegebo gaf hem hierbij legio moeilijkheden. Tevens had hij een order voor de bouw van dertig aluminium vis sersboten voor Frans Guinee. Vrijdag 6 maart ging hij nog met een order voor vier jachten naar een Amsterdamse jachtwerf. Verder waren er verschillende bedrijven betrokken bij de bouw van dit eerste prototype Bevreemdend vonden wij het als werknemers van Alliance dat wij niet op de hoogte werden ge bracht van de arrestatie van onze werkgever. Typerend was het ge zegde van onze werkgever: in Nederland is alles toegestaan, behalve werken. C. v.d. Boon Duinstraat 42 Katwijk (Toelichting van de redactie: de werkgever van wie hier gespro ken wordt, werd vorige week gearresteerd omdat hij ervan werd verdacht de gelden van de Stichting Alliance m zijn zak te hebben gestoken. De stichting was opgezet om de export naar Derde-Wereldlanden te bevorde ren. Dit gebeurde door bedrijven exportkansen te bieden, waar voor ze dan 5000 gulden plus jaarlijks 2500 gulden moesten be talen. Premier Van Agt had eer der een prijzend voorwoord ge schreven in een brochure van de stichting Uitlslagen VI-Koosjardin Rott.stud-Glasbergen FV Snoekie—Ceverbo Huug van Es-PMI ,Concordia-De Rozet De Engel-Van Rooyen Topscores: Peter Gijsman (Koos- jardin) +2 40; Jan van Slooten (De Engel) 26; Jan van der Reyden (Van Rooyen)-fl en Koos Bekooy (KOosjardin) beiden 23; Gé Perfors (Glasbergen) +2 23. PAARDENSPORT Op de eerste dag van het internationale con cours hippique in Dortmund is Rob Ehrens in het openingsnum mer als zesde geëindigd. Met M. Pascha bleef hij foutloos in 47,5 seconden. Henk Noorcn deelde de zevende plaats met de Oosten rijker Hugo Simon. Winnaar werd de Belg Eric Wauters met Rossantico (0-43.3). BARCELONA - Volgens het Spaanse sportdagblad "Dicen" zouden Michel Basilevitsch en Pedro Baret Herrero betrokken zijn bij de ontvoering van Quini, de voetballer van CF Barcelona. Volgens de krant is Basilevitch, een oud-vriend van Johan Cruijff en ex-manager van Johan Nees- kens, sinds enige tijd spoorloos verdwenen uit Barcelona. Basile vitch. wiens naam enkele jaren geleden werd genoemd bij een fraude met onroerend goed waarbij Johan Cruijff een van de gedupeerden was, is kort voor de ontvoering van Quini voor het laatst in een restaurant in Barce lona gezien. Hij betaalde de reke ning toen met een ongedekte cheque. Feyenoord benadert Jeliazkov ROTTERDAM - Via directeur Stephan heeft Feyenoord con tacten gelegd met de Bulgaarse speler Andre Jeliazkov. De 28- jarige aanvallende middenvel der van Slavia Sofia, die tegen Spartak Praag uit het veld werd gestuurd en tegen Feyenoord niet mee mocht spelen, had te kennen gegeven graag naar Rot terdam te komen. Jeliazkov heeft verscheidenehorienteren- de gesprekken met de Feye- noord-leiding gevoerd. Pedro Baret Herrero, een zoon van de man die kandidaat staat voor het voorzitterschap van Barcelo na, heeft vorig jaar een straf uit gezeten wegens zwendel. Hij zou enkele dagen voor het verdwij nen van Quini in een discotheek in de Catalaanse hoofdstad tegen vrienden verklaard hebben een "belangrijke slag" voor te berei den. Ook Herrero is geruime tijd niet in Barcelona gezien. Overigens beweerden de politie en de familie van Enrique Castro "Quini" het stilzwijgen om de onderzoeken en mogelijke on derhandelingen over de vrijla ting van de voetballer niet in ge vaar te brengen. Quini verdween op 1 maart spoorloos, nadat hij door onbekenden was ontvoerd. Nederlands damesteam verslaat heren Docos LEIDEN - Het Nederlands dames- tafeltennisteam heeft gister avond in Leiden de heren van Docos met 13-5 verslagen. Do cos, dat uitkomt in de promotie- ereklasse, werd in het oefenduel geconfronteerd met Bettine Vriesekoop. Sandra de Krui ff, Jolanda Noordam en Brigitte Kooter. Vriesekoop en De Kruiff bleven ongeslagen. Hulp. De Raad van Kerken in Nederland schrijft in een brief aan minister De Koning van ont wikkelingssamenwerking, dat de economische hulp van wes terse landen aan Zimbabwe ver achterblijft bij de toezeggingen. De brief is verstuurd met het oog op de komende donorlanden conferentie voor Zimbabwe, waaraan ook De Koning hoopt deel te nemen. De raad waardeert het. dat de Ne derlandse hulpverlening vorig jaar zo'n 25 miljoen gulden - gunstig afsteekt bij die van ande re landen. Toch is er meer nodig en zal de steun ook langer moe ten duren, oordeelt de Raad van Kerken. Shell. De Nederlandse rooms-ka- tholieke vredesbeweging "Pax Christihet "Komitee Zuidelijk Afrika" en de werkgroep "Kaï- ros" (christenen tegen apartheid) hebben een manifest opgesteld in verband met de aandeelhou dersvergadering van de Konink lijke Nederlandse Petrolcum- Maatschappij op 21 mei. Volgens dit manifest zal het bestuur van deze maatschappij - die een meerderheidsbelang heeft in de Koninklijke Shell-groep - moe ten bevorderen, dat Shell zich binnen de kortst mogelijke tijd terugtrekt uit Zuid-Afrika en Nj mibie. De drie groeperingen vragen plaat selijke organisaties, waaronder kerken, het manifest te onder schrijven. Zij menen, dat het apartheidsbewind zonder de steun van westerse multinationa le ondernemingen, zoals Shell, niet lang meer kan bestaan. Zending Zendingsbond. De Gereformeer de Zendingsbond in de Neder landse Hervormde Kerk zal voor zijn werk dit jaar ongeveer 6,2 miljoen nodig hebben, tegen 5,3 miljoen vorig jaar. Het groot ste part is voor Kenia bestemd. Beroepingswerk. Hervormde kerk: beroepen te Voorburg H.H. Voors, ziekenhuispredikant, Poortugaal, te Huizum P. de Rui ter Kampen; bedankt voor Om men J.L. Ravesloot Heemse. Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogvliet D. Rietdijk Vlaardingcn. Onderscheiding. Ter gelegen heid van de honderste Stille Om gang in Amsterdam is de heer J.J.M. Takes benoemd tot ridder in de Orde van Sint Silvester. Ta kes is 25 jaar secretaris van het gezelschap voor deze omgang Jeugdwerkloosheid. Een werk groep van de Raad van Kerken in ons land houdt op 25 april in Utrecht een landelijke werkdag over werkloosheid onder jonge ren. In een manifest zegt de groep te geloven, dat er een toe komst valt te maken die grondig verschilt met wat er nu met men sen in werk en werkloosheid ge beurt. "Wij laten ons niet tot machteloze toeschouwers mis vormen" Onderbetaald Protest. Het 1500 man tellende lekenpersoneel van het Vaticaan gaat een "beschaafde" protestac tie houden tegen zijn "slechte be taling". De officieel erkende be roepsvereniging van lekenperso neel vindt het onjuist, dat het Va ticaan wel normale prijzen be taalt voor diensten van firma's die niets met hem te maken heb ben, maar de lcken-werknemers onvoldoende betaalt omdat er voor loonsverhogingen niet ge noeg geld zou zijn. Bankgeheim. In een verklaring noemen de Zwitserse bisschop pen de eisen van de actiegroep die het bankgeheim in Zwitser land wil opheffen "voor een deel ethisch gerechtvaardigd". Deze eisen zijn, volgens de bisschop pen. geen extreem politiek pro gramma. geen versluierde strate gie tegen de vrije markt, maar veeleer een correctie van en aan vulling op die markt. De Zwitserse commissie van "Jus- titia et Plï" lorri e htigheid en vrede) is bezig met een uitvoert ge studie over de verhouding tussen het financiële centrum Zwitserland en de derde wereld. De genoemde actiegroep kant zich vooral tegen het misbruik dat van het bankgeheim wordt gemaakt en tegen de macht van de banken Vrouw. De Lutherse geestelijken in Zweden die een hoge admtni- strafwee functie binnen het bis dom Stockholm begeren moeten eerst zeggen hoe zij tegenover vrouwelijke geestelijken staan Bisschop Lars Carlzou wil dat deze functionarissen bereid zijn om op voet van gelijkheid met vrouwelijke pastores om te gaan

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19