Georg Kessler: AZ is n°g géén topploeg... Rubber Zool Inter in halve eindstrijd MAT<W étfi/é DONDERDAG 19 MAART 1981 DEN HAAG - Inter Milan. Bayern München, en Liverpool hebben zich gisteren bij de laatste vier van het Europa Cup I-toernooi geplaatst. Vandaag kan zesvou dig Europa Cup-winnaar Real Madrid zich bij dit trio voegen. Er moet dan wel gewonnen wor den van Spartak Moskou. Stand halverwege: 0-0. Inter boekte een verrassende 0-1 overwinning in Belgrado tegen Rode Ster door een goal van Car lo Muraro. In het San Siro-sta- dion hadden de Joegoslaven nog een 1-1 gelijkspel weggeplukt. Liverpool had in Sofia weinig te duchten van CSKA. In de Engel se havenstad hadden de Bulga ren al een 5-1 nederlaag te slik ken gekregen en ook gisteren trokken de 'Reds' aan het langste eind door een doelpunt van Da vid Johnson. Bayern München had in het Tsje chische Ostrava geen kind aan Banik. Dieter Höness, Kraus, Roeber en Dürnberger schoten met scherp. Nemec en Lipka scoorden voor de Tsjechoslowa- ken tegen. Bekerwinnaars Het Portugese Benfica, Carl Zeiss Jena uit de DDR en Dinamo Ti- flis (Sowjet Unie) drongen giste ren met Feyenoord door tot de laatste vier. In Lissabon schoot Chalana twee minuten voor tijd Fortuna Düs- seldorf uit het bekertoernooi. De eerste ontmoeting was in 2-2 geëindigd. Newport County uit Wales bezat in eigen huis te wei nig inhoud om Carl Zeiss Jena te verslaan. In de DDR hadden de Welsmen Carl Zeiss nog een ver dienstelijke 2-2 afgedwongen. Kurbjuweit velde het vonnis over Newport. -üCTa- 99 99 LOKEREN (GPD) - AZ's eerste officiële nederlaag is een Te Jaat feit. Maar niemand besteedde er erg veel aandacht aan in het Alkmaarse kamp. De 1-0 overwinning die Lokeren, de Belgische nummer drie, AZ'67 voorschotelde versper de immers niet de weg naar de halve finales van het Euro pa Cup-III-toernooi. Daar stond uiteindelijk de 2-0 over winning van de Alkmaarse ploeg van twee weken geleden borg voor. Lokeren-middenvelder René Verheyen rechtsspeelt in zijn eentje de defensie van AZ uit. Richard v.d. Meer (links), Ronald Spelbos (liggend) en Peter Arnlz zijn verslagen. Een doelpunt leverde deze actie niet op; later zou Verheyen wel scoren. West Ham United boekte in Tiflis tegen Dynamo een 0-1 zege (goal Stuart Pearson), maar die score was uiteraard niet genoeg om de 1-4 thuisnederlaag weg te wis sen. UEFA-toernooi Behalve AZ'67 en FC Koln hebben zich ook het Franse Sochaux en het Engelse Ipswich Town ge plaatst voor de halve finales. So chaux versloeg het Zwitserse Grasshoppers met 2-1. De Zwit ser Koller bracht de openings goal op zijn naam; Durkalic en Genhini zorgden voor de Franse triomf. Ipswich Town had wei- nig moeite met Saint Etienne. Butcher, Wark en Mariner pro duceerden de Engelse treffers; Zimako redde de Franse eer. Zelfs oefenmeester Georg Kessler maakte zich nauwelijks druk om de nederlaag. Deed het af met: „Deze ploeg heeft het recht om ook een keer te verliezen". Maar in zijn hart deed het pijn, vooral omdat het niet Lokeren was ge weest dat AZ bijna de das om had gedaan, maar zijn eigen speler- Het moet inmiddels ook Georg Kessler duidelijk zijn geworden dat AZ'67 nog niet die topclub is, die hij zich zo graag wenst. In de vaderlandse competitie mag de ploeg dan met kop en schouders boven de overige deelnemers uit steken, internationaal zit AZ'67 nog ver van het plafond verwij derd. „We hebben het onszelf onnodig moeilijk gemaakt", stelde Georg Kessler. „Dat verwijt valt AZ wel degelijk te maken. Als je in het eerste half uur van de wedstrijd zo domineert en dan bovendien zulke mogelijkheden krijgt, met name Pier Tol, en die kansen niet benut, dan ben je inderdaad nog geen topploeg. Een topploeg laat die kansen namenlek niet liggen. Die benut ze". AZ deed dat niet. Niet in de fase dat de Alkmaarse formatie het beste van het spel had in het eerste half uur van de wedstrijd. De kopbal van Tol uit AZ's vierde hoek schop van Arntz werd door Dal- ving voor de lijn weggehaald, zo als ook het schot van Tol nog geen minuut later voor de tweede paal voorlangs ging. Het uitblijven van treffers in die goede fase, maar ook daarna haal de het ritme uit de AZ-ploeg, leid de tot merkwaardige situaties op het middenveld (met name bij Peters en Nygaard), maar evenzo in de defensie en met name bij Metgod. Een terugspeelbal in de 29ste minuut kon door Van der Meer nog net over de achterlijn worden gegleden, op het moment dat Lubanski gevaarlijk dreigde te worden. Het was tekenend voor het spel van de Alkmaar- ders. Tekenend ook voor de te rugval in de ploeg. ROTTERDAM Een reeks individuele revanche-gedachten heeft gisteravond tot de collectieve uitspatting van Feyenoord geleid. De eclatante 4-0 winst op Slavia Sofia kon bijna geheel worden herleid tot de felle drang naar sportieve wraak, zoals die bestond bij Bennie Wijnstekers, René Notten en Joop Hiele. leder van die spelers had zijn eigen redenen om zich juist in de mid- weekse Cup-botsing nadrukke lijk te manifesteren; de optelsom daarvan en de grote werkbereid- heid van de anderen, maakte dat de vooraf zo gevreesde opponent tenslotte werd afgevoerd met cij fers die op papier totale kans loosheid uitdrukten. In werkelijkheid echter verdoezel de de riante score waarmee Feye noord de sprong nales van het Europa Cup Il-ge- beuren royaal maakte, de twintig minuten durende inzinking die de Rotterdammers plotseling toch weer had overvallen. De kri tieke fase. die de laatste tijd per traditie aanbreekt in de tweede helft, volgde ditmaal pal na de Arbiter nekt Standard Luik KEULEN Op vreemde wijze is Standard Luik uitgescha keld voor de halve finales van de UEFA-Cup. De 3-2 neder laag tegen FC Köln kwam drie minuten voor tijd tot stand door toedoen van Litt- barski, die met een afstands schot de Waalse goalie Mi chel Preud'homme versloeg. Niet de Keulenaar Littbarski, maar de Ierse arbiter Carpen ter zette Standard de voet dwars. Ruim twintig minuten voor tijd kende de spelleider de Westduitsers een penalty toe, omdat hij als enige bin nen het 16 meter-gebied een Belgische overtreding had geconstateerd. "Ik wil me niet in de discussie over die strafschop mengen", sprak FC Köln-trainer Rinus Mi- chels diplomatiek, "maar wel is zeker dat we hebben ge wonnen van een betere te genstander". Inderdaad had Standard Luik de wedstrijd gecontroleerd. Weliswaar nam FC Köln te gen de veldverhouding in een 1-0 voorsprong door (Dieter Müller). maar nadat Helmut Graf de Waalse ploeg op gelij ke hoogte had gebracht, ver viel FC Köln in collectief ge stuntel. Standard Luik profiteerde kun dig van de Keulse chaos. Vandersmissen verzorgde halverwege de tweede helft 1- 2 en de thuisclub leek uitge schakeld. Arbiter Carpenter bracht Köln echter terug in de race, nu hij een theatrale val van Dieter Muller met een strafschop honoreerde. Rai- ner Bonhof schoot vanaf de stip dankbaar raak en drie minuten voor tijd kieperde Littbarski de Luikse ploeg uit het UEFA Cup-toernooi. Michels: "Ik had me er al mee verzoend dat we uitgescha keld waren". 2-0, die Van Deinsen vlak na de rust had verzorgd. Het tot die tijd sterke Feyenoord ging daarna weer onbegrijpelijke fouten ma ken en er was ook nu weer nie mand die wist waar die verslap ping uit voortkwam. Trainer Je- zek noemde het ditmaal "psychi sche verstijving", oftewel: "hèt bewijs dat deze jonge ploeg dan de verantwoordelijkheid niet meer aankan". Hoe dan ook, altijd verslapt op zo'n moment de concentratie, steeds ook worden aan voordien kans loze tegenstanders plotseling kansen geboden. Weliswaar wor den de kritieke perioden allengs korter, maar ze blijven zich nog voordoen, al lijkt de kentering nu toch nabij. Althans, in die zin dat er nu spelers "opstaan" die de anderen door de inzinking heentrekken. In de uitbeurt in Sofia hield libero Nielsen (dit keer voorstopper) het geheel overeind, afgelopen zondag was dat de Duitse spits Kaczor, gis teravond heette die speler Joop Hiele. Het had de jonge doelman "gesto ken" dat hij was genegeerd bij de samenstelling van de selectie van het Nederlands elftal, dat volgende week in "zijn" Kuip de interland tegen Frankrijk af werkt. Voor eigen publiek wilde hij laten zien dat hij wel degelijk van dat niveau is. Hij kreeg de gelegenheid toen Feyenoord te rugviel, sleepte de ploeg door de moeilijke periode heen. Aanwij zingen vloekend ("In het veld kun je moeilijk alstublieft gaan spelen"), probeerde hij zijn toen schutterende defensie, met Troost op de plaats van de gepas seerde Brard, te reorganiseren; met leeuwenmoed gooide hij zich twee keer voor de voeten van de doorgebroken vleugel spits Velitskov. Hiele voorkwam ermee dat zijn ploeg, zoals eerder zo vaak ge beurde, geconfronteerd werd met paniek zaaiende tegentref fers. Dankzij hem kon Feye noord zich heel sterk oprichten en de alles-of-niets gokkende Bulgaren "ingepakt" retour zen den naar het land van herkomst. Zijn motivatie was simpel: hij deed het uiteraard in het belang van de club, maar ook "met het oog op Oranje. Ik wilde toch even laten zien dat ik het nog kan". Ongeveer hetzelfde, maar tegen een andere achtergrond, gold ook voor Wijnstekers. Na de eer ste wedstrijd in Sofia had hij er veel moeite mee gehad dat hij de alles-bepalende Tzvetkov niet beter had uitgeschakeld. Hij had zich voorgenomen dat het hem geen tweede keer zou gebeuren, had zich dagenlang vastgebeten in de klus. meeverdedigen dwong en na 2-0 volgde hij zijn tegenstander heel consequent, waar hij ook ging. Op die manier haalde hij de an gel uit de aanval van Slavia, op die manier had hij aanvankelijk ook vaak het middenveld ver sterkt. Daarop won Feyenoord gister avond in feite de harde, maar niet gemene slag. De tussenlinie werd in het verleden vaak bekri tiseerd, maar bleek in deze sa menstelling van grote waarde. Het kwam vooral omdat René Notten eindelijk eens zeer goed uit de verf kwam. Naast de kei harde werkers Van Deinsen en Van Til (wiens tweede gele kaart de enige domper op de vreugde was. Troost zag voor de eerste maal zo'n "prent"), ontpopte de routinier zich eindelijk als de man die hij behoort te zijn: de spelbepaler. Notten liep dat het een lust was, tegen de toch ster ke Aliev en broedde ditmaal geen obligate, maar originele aanvalsplannen uit. Met een schitterende vrije trap zette hij Feyenoord op het spoor en daar na werkte hij misschien wel de beste wedstrijd af die hij ooit heeft gespeeld in de Kuip. Not ten: "Ik wilde me juist nu bewij zen, omdat ik tenslotte de speler ben met de meeste Europese er varing. Dat wilde ik laten mer ken ook". Het lukte bijna volledig. Onder zijn leiding leek Slavia in de eerste fase overlopen te worden, door het sterk startende Feyenoord. De vroege genadeklap bleef al leen uit omdat Van Til tweemaal de paal trof en omdat Wijnste kers alleen voor doelman Gu- galov (later geblesseerd vervan gen door Stefanov) maar juist naast mikte. Het positieve effect van die mis sers was dat de Kuip-cquipe klaarwakker bleef, de 2-0 die Van Deinsen pal na rust toch produ ceerde, suste het team in slaap. Met vreemd geknoei werden de Bulgaren als het ware gëinvi- teerd de aanval te zoeken en Sla via nam de "uitnodiging" graag aangezien spits Petursson de kracht miste hem te volgen, kre gen de Rotterdamse middenvel ders te maken met een over macht. Het kreeg geen fatale gevolgen, omdat Hiele in het veld maatre gelen nam en omdat Jezek dat daarbuiten deed. Hij haalde Pe tursson naar de kant en stuurde de frisse Bouwens op Iliev af. Ook daardoor overleefde Feye noord de moeilijke fase en kon het gaan mikken op de counter. Het wapen bleek uiterst succes vol omdat het gokkende Slavia achterin één op één bleef spelen. Uit de kansen bepaalden Ver meulen en Bouwens in de slotfa se hun keus. Nu de halve finale is bereikt, dromen de spelers van veel meer. Libero Andre Staflcu vatte het kernachtig samen: "Wie we loten maakt niet uit, we hebben onze zinnen gezet op die Cup". PAUL DE TOMBE De reddingsoperatie van Slavia's invaller-doelman Stefanov komt te laat. Jan van Deinsen (links) scoort 2-0 voor Feyenoord. Lokeren profiteerde daar niet opti maal van. Slechts éénmaal zag Lokeren de mogelijkheid om te scoren, toen de AZ-defensie te laat reageerde. Een combinatie ingeleid door Lato en Mommens werd 'door Lokerens linkermid denvelder René Verheyen met het rechterbeen haarfijn afge rond, al ging Treytel niet hele maal vrijuit: 1-0. Die tegenslag werkte negatief uit op het spel van de Alkmaarse for matie. Van opbouw was geen sprake meer, Jonker en Nygaard beperkten zich alleen nog tot de fensief spel waardoor de schakels en de automatismen op AZ's mid denveld verdwenen waren. Lokeren drong aan, maar werd daarbij niet echt gevaarlijk. Lar- sen, die als het geheime wapen van de Belgen werd beschouwd, kwam nauwelijks los van zijn vaste bewaker Van der Meer. En Lato slaagde erin geen duel van Hugo Hovenkamp te winnen. „We hebben het AZ lastig ge maakt", zo stelde Lokerens oe fenmeester Urbain Haesaert, „in de hoop er een verlenging uit te slepen. Het mocht niet zo zijn, maar dat neemt niet weg. dat ik toch tevreden ben met de presta tie. We zijn tenslotte tot dusver de enige die het „grote AZ" een ne derlaag heeft toegebracht. En daar kunnen de jongens trots op zijn". De vraag die zich nu aandient is wat AZ in die halve finales gaat doen. Kiest de club voor het eigen veld in de Alkmaarsehout of wijkt de Kessler-formatie uit naar het Olympisch Stadion in Amsterda- AZ-voorzitter Arie Ligthart: „Het hangt een beetje van de loting af of we uit zullen wijken naar een ander stadion. Maar zodra de te genstander morgen bekend is, zullen we contact opnemen met het college van B en W van Alk maar. Tenslotte, in ons rapport Topvoetbal in Alkmaar hebben wij het topvoetbal in Alkmaar voor een termijn van vijf jaar ge garandeerd." Leo Maas doet stap achteruit TILBURG - Leo Maas is gister avond teruggetreden als mana ger van de eredivisieclub Willem II. Administrateur Schenk neemt de taak van Maas. die wel zitting blijft houden in het be stuur, over. Volendam wil zo spoedig mogelijk Azing Griever, reserve-doelman van FC Groningen, aantrekken. Volendam kampt met blessures en heeft het sectiebestuur be taald voetbal om toestemming gevraagd. Die is nodig, omdat vorige week de transferperiode is afgesloten. (ADVERTENTIE) Blauw zijn de zolen van de ze prachtige effen witte PENN tennisschoenen. Prima voetbed en dik ge- polsterde rand. Deze leren schoen is leverbaar in de maten 35 t/m 46. Van 1 79- op de Nieuwe Rijn OP76&T //VP/r 0&M6&VS «Hf S&fl I HO&U V/5f/ OP tW&is/ \SNOCP Zijn wraak was honingzoet. Hij putte de toch al niet geheel fitte Tzvetkov uit door "over hem heen" op avontuur te gaan, waar mee hij de pure aanvaller tot

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15