Energiebesparend plafond: een lagere lichtrekening in kruissteek Portret Parket van kops verlijmd hout Gooi het kapot metaalzaagblad niet in afvalbak Knelkoppelingen aansluiten Hotelgids Elke schroevendraaier kan nu klemmen Schuurblad op de surform Slangeboor DONDERDAG 19 MAART 1981 Op de nationale woonmanifes- tatie "Thuis '81" onlangs in Utrecht is een interessant nieuwtje op het gebied van parket gelanceerd. Het is het uit Finland afkomstige Sai- ma parket, waarvan de top laag is opgebouwd uit strook jes berken multiplex, die zo danig zijn gezaagd en vervol gens op een houten onder laag verlijmd dat de kopse kantjes in het zicht komen. Dit geeft het parket een heel fijn lijntjesmotief. De drukweerstand van dit ma teriaal is bijzonder groot; in dit opzicht blijkt het eiken parket te overtreffen. Saima is bovendien door iedereen gemakkelijk zelf te leggen. Wat het des te aantrekkelij ker maakt, is dat er een schier onbegrensde keuze in legpa- tronen is. Het materiaal wordt geleverd in afmetingen van 15x120, 15x60, 15x30 en 30x30 cm. Daardoor is het mogelijk om te kiezen uit te gel- en strokenmoticven, "steenverbanden", visgraat enz. Ook combinaties kun nen worden gemaakt. De ge bruiker kan er dus heel wat eigen fantasie in stoppen. Het materiaal is met een fraaie, harslak afgewerkt. Het wordt geleverd in handige dozen waarin 0,9 of 1.8 m2 zit. De prijs per vierkante meter blijft nog iets onder de zeven tig gulden. Voor verkoopa dressen kan men zich wen den tot Delta Centrum Inte rieur, Strijkviertel 17 in De Meern. Enkele van de talloze patroonmo gelijkheden met het De nieuwe Zwitserse hotelgids is weer verschenen en verkrijgbaar bij het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau De Schweizer Ho- telfuhrcr 1981. geldig van 1 de cember 1980 tot en met 30 no vember 1981. geeft informatie over alle hotels en restaurants die bij de Zwitserse hotclicrvcr- cniging zijn aangesloten. De be drijven zijn uiteraard weer ge rangschikt volgens de twee jaar geleden ingevoerde stcrrenclas- sificatie van 1 tot 5 sterrem. van eenvoudig tot luxueus. In de ho telgids staan prijzen voor laag-, midden- en hoogseizoen, alle fa ciliteiten die het hotel biedt bijv. aanwezigheid lift. overdekt zwembad, sauna, tennisbaan, kinderopvang sportmogelijk heden in de desbetreffende vakanticplaati, enz. -1. Nu er knelkoppelingen met Ki- wa-keur verkrijgbaar zijn, kan ook elk waterleidingkarwei op die gemakkelijke manier (zonder solderen) worden uitgevoerd. De knelkoppeling bestaat uit een „huis" (het middendeel), twee enigszins tonvormige ringen en twee moeren. Er zijn ook types met aan één kant schroefdraad. De rechte koppeling is in onder delen afgebeeld; verder ziet u en kele van de talrijke verkrijgbare types. - 2. De buis zaagt u met een metaal zaag zuiver haaks af; gebruik daarbij eventueel een verstek- bakje. Neem altijd eerst nauw keurig de maat voor de buis; hij moet in het huis van de koppeling tegen de „borst" stuiten. Verwij der na het afzagen met een vijl de braam aan het uiteinde van de buis, ook inwendig. Schuur nog even na met een stukje schuurpa pier. Er zijn knelkoppelingen voor alle gangbare buisdiame ters: 10, 12 en 15 mm voor water leiding, en 22 mm voor dunwan- dige stalen c.v.-pijp. ook „ver loopkoppelingen", om van de ene diameter op de andere over te gaan. - 3. Neem de moer in de hand, de binnenwerkse draad naar u toe gericht en schuif deze over de buis. De overige delen van de ge heel gedemonteerde knelkoppe ling hebt u vanzelfsprekend klaar liggen. Ook twee sleutels: verstel bare moersluitels of passende steeksleutels. Eventueel kunt u, als tweede sleutel ook een water pomptang gebruiken. - 4. Nu volgt een van de ringen, in vaktaal ook wel „tonnetjes" ge noemd. Schuif het over de buis. Het heeft tot taak om, waneer straks de koppeling wordt aange draaid, een volkomen waterdicht geknelde afsluiting in de verbin ding te bewerkstelligen. Het is duidelijk dat. na het aanbrengen van het huis van de koppeling, het andere stuk pijp op dezelfde manier van moer en ring wordt voorzien. De ring verdwijnt in het inwendige van de moer. - 5. Het koppelingsstuk (het huis) wordt nu met de hand inge draaid. Om dit soepel te kunnen doen is het raadzaam om een beetje olie op de schroefdraad te druppelen. Voorlopig maakt u de verbinding alleen „handvas- t". - 6. Tenslotte wordt de verbinding met de genoemde twee sleutels vast aangedraaid. Zet de ene sleu tel op het moervormig gedeelte van het huis, de andere op de moer. De eerste sleutel houdt het huis stevig vast, met de andere draait de moer stevig aan. Hoe ver? Een volledige slag (360 gra den) plus nog een kwart slag (90 graden). Controleer de gemaakte verbindingen, als het karwei klaar is, op waterdichtheid. DEN HAAG - Gebruikers van kantoren kunnen hun post energiekosten drastisch verlagen (50 tot 80 procent) door een nieuw plafondsysteem, waarmee een bedrijf uit Utrecht op de markt komt. Pakt men verlich ting en luchtverversing gebundeld aan dan kunnen nog hogere bezuini- gingspercentages worden behaald Dit systeem maakt de nu voor zoveel kantoren kenmerkende 'lichtstra- ten' (eindeloze rijen buislampen) overbodig. Die worden vervangen door een enkele buislamp per bureau. Door speciale constructie van de armatuur straalt die lamp - in de juiste helderhcidsvcrhouding tot het licht op het werkblad - zoveel licht naar boven dat aanvullende alge mene verlichting niet of nauwelijks nodig is. Als men weet dat een gemiddelde zogenaamde fluoresccntiebuis in een kantoor per jaar ongeveer 60 gulden aan stroom verbruikt ligt het voor deel kennelijk voor de hand. Dit systeem (Bodair geheten) bestaat uit een verlaagd op te hangen dragersconstructie, die met alle bekende plafondtegels kan worden ingevoerd De bijzonderheid schuilt in de hoofdproficlen, die over de gehele lengte van de bouwlaag fungeren als drager voor elektra, ventilatie- dan wel airconditioningskanalen, telefoon- en andere kabels. Op elke gewenste plaats kan men stroom, telefoon en andere gewenste voorzieningen uit het plafond 'aftappen'. Vrijheid Daardoor behoudt men de volledige vrijheid een ruimte naar behoefte te kunnen indelen en herindelen zonder dat het systeem gewijzigd hoeft te worden. Zodoende bestaat er maximale inrichtingsvrijheid zonder last van snoeren en kabels over de grond en zonder afhankelijkheid van stopcontacten. De profielen van het plafondsysteem bieden verder de mogelijkheid de luchttoevoer per vertrek nauwkeurig te kunnen regelen, waardoor met minder capaciteit kan worden volstaan en dus ook in dit opzicht ener gie kan worden bespaard. Minder lampen in een gebouw betekent ook minder warmtcproduktie. Zeker in de zomer zal dus minder behoefte aan koeling zijn en dat leidt ook weer tot besparing. Tenslotte kan de lichtrekening nog omlaag omdat het systeem van 'werk plekverlichting' het elk individuele werknemer mogelijk maakt zijn of haar lamp uit te doen zonder een hele afdeling in het donker te zetten Wie bijvoorbeeld aan een raam zit zal soms voldoende hebben aan het daglicht. Psychologische winst: wie onder meer door overheidsvoor lichting ingehamerd krijgt thuis zuinig te zijn met energie door eens een lamp uit te doen nu ook op het werk een daadwerkelijke bijdrage tot besparing kan leveren. Zelf een hardhouten aanrecht- blad maken is nu mogetijk door de materialen daarvoor in „bouwpakket te kopen: het nieuwe Renoblad (leveran cier Fetim, Amsterdam) be staat uiteen onderlaag van 18 mm dik watervast verlijmd multiplex en een toplaag van 8 mm dik eiken mozaïek dat op de onderlaag moet worden gelijmd. De afmetingen zijn 120 x 60 cm en men kan uiter aard elke gewenste afmeting i door meerdere bladen tegen elkaar te monteren. Het eiken mozaiek wordt gele verd in de vorm van „matjes die het lijmen gemakkelijk maken. Het oppervlak wordt tenslotte geschuurd en met een daarvoor geschikte (blanke of transparant gekleurde) lak afgewerkt. Het uitzagen ran het gat voor de spoelbak ts geen probleem. De pakketten zijn te koop in bouwmarkten, doe-het-zelf- winkels, warenhuizen enz. De prijs is 99 gulden. De zaagbladen van metaalbeugel- zagen hebben soms de onhebbe lijkheid om te breken. De oorzaak kan zijn dat het blad niet strak genoeg is ingespannen. Of een verkeerd gerichte zaagbeweging in een harde metaalsoort doet het blad spontaan in tweeën knappe- De stukken worden dan gewoon lijk als waardeloos materiaal weggegooid. Dat is jammer, want er valt best nog iets mee te doen. In de eerste plaats kan een niet te kort stuk van het gebroken blad in een speciaal zaaghoudertje worden gezet, waarin het naar wens kort of wat langer kan uit steken. Erg handig om op lastig bereikbare plaatsen te zagen, of het nu om metaal of ander mate riaal gaat. Een andere mogelijk heid: spaar een aantal van die ge broken zaagbladen op, kort ze al le op gelijke lengte af, leg ze op elkaar, meet de totale dikte op, maak een hardhouten blokje dat goed in de hand ligt, zaag daar aan de onderkant een groef van ca. 1 cm diep in en klem het „bos je" zaagbladrestanten daarin. Ze moeten er zeer vast in klemmen. Dit levert dan een gereedschapje op waarmee bijvoorbeeld roest kan worden verwijderd, of oude verf weggeschuurd. Een aantal op elkaar bevestigde (aan de uiteinden met dun staal draad samengebonden) bladres tanten zonder zo n blokje vormt een handige zaag voor brede groeven, of een „uitdieper" en af- werker van de bodem van sleu ven, sponningen enz. Om het breken van m .'taalzaagbla- den te beperken, kunnen in plaats van de gewone bladen de wat duurdere flexibele bladen worden gekozen. Die extra kos ten komen er gauw uit aan bespa ring op dit gereedschap. Een bij elke doe-het-zelver bekend probleem is dat bij het aanbren gen van schroeven op moeilijk bereikbare plaatsen, de schroef van de 'vouw' van de schroeve- draaier pleegt te vallen. Als je geen ruimte hebt om die schroef met de vingers van de andere hand vast te houden, kan dat tot veel gepruts leiden, waarin han- digerds dan soms voorzien door een stukje kauwgom in de gleuf De Surform, het bekende schaaf- en vijlgereedschap met verschillende bladtypes die gekenmerkt worden door een zeer groot aantal kleine, messcherpe openingen, krijgt er een handige nieuwe functie bij. Op de beurs Karwei in Utrecht presen teert de fabrikant een los verkrijgbaar schuurblad, dat vlug en gemakkelijk in de plaats van het schaaf- of vijl- blad kan worden gemonteerd. van de schroefkop tc drukken. Vakmensen gebruiken in derge lijke lastige gevallen een zgnsce- draaier. die de schroef vasthoudt tot hij voldoende 'grip' heeft ge vonden. Voor enkele guldens kan nu echter iedereen van nagenoeg elke ge wone schroevedraaier een klcm- schroevedraatcr maken. Enige voorwaarde is dat de kling van de schroevedraaier rond is. Daarop schuif je dan een zgn. „Clip 'n grip", die thans door Stanley wordt geïntroduceerd. Het hulp middeltje is te koop in setjes van drie stuks, aangepast aan de dia meters van de meeste schroeve- draaiers. Gewoon erop schuiven tot aan het platte uiteinde (de vouw), de verende bek van de klem houdt elke schroef vast, zonder dat daarbij een tweede hand nodig is. Het setje van drie stuks kost f 4,95. Revolutionair nieuws voor lief hebsters (en -hebbers!) van kruissteekmotieven en ande re borduurpatronen: sinds kort kunt u voor een betrek kelijk lage prijs een kruisstee- k-telpatroon van uw eigen portret - of dat van uw (klein kinderen - laten maken. Hiermee borduurt u dan de gewenste afbeelding in wol of zijde op stramien of linnen. Levensgroot en bijna „foto grafisch" goed gelijkend. Een persoonlijker borduurwerkje kunnen we ons nauwelijks voorstellen: leuk om op te hangen of om cadeau te geven Ook in dit geval is het „ei van Co lumbus" te danken aan de compu ter. Uitgaande van een scherpe pasfoto wordt het beeld omgezet in een uiterst fijn genuanceerd telpatroon. De ontwerpkostcn voor een dergelijk patroon zou den normaal enkele duizenden guldens kosten. Door gebruik te maken van een speciaal voor dit doel geprogrammeerde compu ter berekent de firma Astrofiash Nederland hiervoor f29,50. U krijgt dan een telpatroon, com pleet met kleuradvies voor por tretten van mensen met blond of normaal haar. Voor kleine kinde ren en baby's wordt een ander kleuradvies bijgeleverd. De voorgeschreven kleurnummers zijn die van DMC-borduurgaren. Elk portret is opgebouwd uit mi nimaal 16 verschillende kleuren Meerdere combinaties zijn even eens mogelijk. De kleuren voor ogen en mond kunnen afwijkend zijn en moeten zonodig door uzelf „vertaald" worden Als het ge heel eenmaal af is, zult u verbaasd zijn over het resultaat: een werkelijk perfect gelijkend por tret. Voor de niet-borduursters zijn er eveneens mogelijkheden, want de teltekening is prima geschikt voor het werken met de bekende ministeck (kleine kunststof „steentjes" die op een speciale ondergrond vastgedrukt worden, verkrijgbaar in speelgoedwin kels). Een ministeckmozaiek zit bij het telpatroon. Voorlopig werkt men uitsiuitena vanaf afbeeldingen ter grootte van een pasfoto tot ansichtkaart- model, waarop één persoon staat afgebeeld Het is ook mogelijk een compleet handwerkpakket tc bestellen: kosten f75. U krijgt dan naast het telpatroon alle be nodigde kleuren DMC-zijde en het stramien. De keuze van het lijstje word aan uzelf overgelaten. Verdere inlichtingen knt u krij- ren bij uw handwerkzaak, of door een briefkaart te sturen naar Astrofiash Nederland BV, Post bus 8094, 3009 AB Rotterdam. Het blad is een dunne metaalplaat waarop duizenden zeer kleine, ui terst scherpe korreltjes hardme- taal (wolfram carbide) zijn gesol deerd. Gezamenlijk vormen ze een sehuuroppervlak dat zeer lange tijd in goede staat blijfi. om dat hard metaal immers een uit zonderlijke hardheid heefi, die nauwelijks onderdoet voor de hardheid van diamant. Dat is ook de reden waarom de schuurbla- den behalve op hout kunnen wor den gebruikt op hard plastic, op de gesneden kanten van wandte- gels, op zachte metalen en zelfs op glas. Mocht het schuurblad, bijvoor beeld tijdens het schuren van ou de verf. vollopen met schuurstof, dan kan het gemakkelijk worden schoongemaakt. Het is in de nor male doe-hct-zelf-praktijk heel lang bruikbaar, voordat het iets van zijn scherpte gaat verheze- Er zijn twee uitvoeringen voor het grote Surform-modei en voor het kleinere blokschaafmodel. Kos ten resp. f9,95 en f7,95 Op de beurs Karwei kon de de geïn teresseerde doe-het-zelver oa. kennis maken met een nieuw soort slangeboor Een slangeboor is een „gatenmaker" van het kur- k et rekkertype. wat de spiraal vorm betreft, zijn er diverse ty pes Sandvik heefi nu een nieuw soort slangeboor ontwikkeld, met een spiraal volgens het Levin patent die het best met een „wormas" kan worden vergele ken. De open ruimte is maximaal, omdat de schacht als het ware in de spiraalvorm is geïntegreerd Dat levert een optimale spaanaf- voer op die ook bij het boren tot op grote diepte steeds „lossen" van de boor nagenoeg overbodig maakt. MINI-HACK trriuTY

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13