Nieuwe coup in Suriname mislukt Twee Unifillers gedood Chomeini zoekt oplossing crisis Makkelijk: Cemsto, de grootste schoonmaker van Nederland, zit vlak bij u om de hoek. Veertig arrestaties verricht Kleine meerderheid voor Britse begroting In 1985 Euro-paspoort Politie grijpt in bij gijzelingsdrama Moskou DINSDAG 17 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Franse komiek toch in de race PARIJS (AFD'DPA) - De Franse komiek Coluche blijft kandidaat voor de komende presidentsver kiezingen in Frankrijk ondanks een eerdere bericht dat hij zich zou hebben teruggetrokken. De komiek liet gisteren weten een verklaring over de intrekking van zijn kandidatuur verspreid te hebben enkel en alleen omdat de Franse media hem tot nu toe hebben doodgezwegen. Coluche, die in werkelijkheid Mi chel Colucci heet, zei in de ver klaring het enige middel te zien om het stilzwijgen dat de Fransé pers in het geval van zijn kandi datuur bewaart, te doorbreken. Coluche, met een pizza en een bord spaghetti voor zijn neus, kondigde verder aan na het vero beren van de gerechten in hon gerstaking te zullen gaan en die te zullen volhouden totdat hij voor een groot tv-debat wordt uitgenodigd. Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen NEW YORK (CDA/AFP) - De bij eenkomst van de Veiligheidsraad over de verslechterde situatie in het zuiden van Libanon is gister avond na een zitting van enkele uren geschorst. VN-secretaris Kurt Waldheim had om de bijeenkomst verzocht na dat twee Nigeriaanse militairen van de VN-vredesmacht Unifil bij een beschieting door militai ren van de gedeserteerde Libane se majoor Haddad om het leven waren gekomen. De leden van de Veiligheidsraad slaagden er gisteravond nog niet in overeenstemming te bereiken over de tekst van een verklaring. In de wandelgangen circuleert wel een ontwerp-verklaring waarin de 'moord in koelen bloe de' op de Nigeriaanse militairen door Haddads troepen scherp wordt veroordeeld en wordt gedrongen op vestiging van het gezag van Unifil in het gehele Unifil-gebied. De militairen, een officier en een korporaal, zijn maandag bij een beschieting in de westelijke sec tor om het leven gekomen. Twee Libanese militairen werden eveneens gewond. De Nigerianen kregen een voltref fer op hun stelling. Er zijn 25 granaten in het dorp Kan tara neergekomen. Daar zijn vier mensen door gedood volgens ra dio Beiroet. Ook de markt van Nabatiyeh werd beschoten, vol gens radio Beiroet door Israëli sche militairen. Een Israëlische legerwoordvoerder ontkende dat Israël had geschoten. Leden van de militie zeiden dat de spanning vorige week groeide toen Libanese legereenheden tot Kantara probeerden door te drin gen. Een V.N.-woordvoerder (Van onze correspondent} PARAMARIBO - Op gewelddadige wijze is in Suriname zondagavond om acht uur plaatselijke tijd een einde gekomen aan de voorbereidingen tot een staatsgreep die twee uur later had moeten plaatsvinden. De Surinaamse legerbevelhebber, Desi Bouterse, heeft dit gister middag bekend gemaakt. Bij de verijdeling kwam een sergeant om het leven en raakte de leider van de samenzwering, sergeant-, majoor Wilfred Hawker (25), vrij ernstig gewond. In verband met de staatsgreep zijn onder meer drie mensen van Chinese af komst aangehouden. Hawker zou vanuit de Surinaamse zaken wereld, waar veel Chinezen ac tief zijn, geld hebben ontvangen. Volgens goed ingelichte kringen zijn er rond de veertig mensen in Suriname in hechtenis genomen. Zeker twaalf van hen zouden di rect betrokken zijn geweest bij deze tweede poging sinds 25 fe bruari vorig jaar om op geweld dadige wijze een einde te maken aan de regering Chin-a-Sen en de macht van de huidige legerlei ding. Bouterse verklaarde dat Hawker een lijst bij zich had van mensen die gedood zouden moeten wor den. Het plan lekte uit, omdat een van de vertrouwelingen van Hawker, aan wie was toegezegd dat hij bataljonscommandant zou worden, „het niet meer zag zitten" en de zaak aangaf bij de militaire inlichtingendienst. Hawker was een van de zestien commando's die onder leiding van Bouterse op 25 februari met geweld een einde maakte aan de regering-Arron. Hoewel Hawker een aanzienlijk prestige ontleen de aan zijn directe betrokken heid hierbij, heeft hij nadien bin nen het leger geen belangrijke rol gespeeld. Hij was medeve rantwoordelijk voor de opleiding van het kader en als zodanig had hij een groep soldaten onder zich. In militaire kringen wordt hij omschreven als dom, maar bikkelhard. LONDEN (DPA/Reuter) - De om streden begroting voor 1981- 1982, die voorziet in een fikse las tenverzwaring voor de Britse be lastingbetalers, is gisteravond met een meerderheid van slechts 14 stemmen goedgekeurd door het Britse Lagerhuis. De rege ring van Margaret Thatcher be schikt in het Lagerhuis over een meerderheid van 44 zetels. De begroting stuitte echter niet al leen op heftige bezwaren van de oppositie, maar ook traditionele aanhangers van de conservatieve partij en de ondernemerswereld hadden ernstige bedenkingen. Gisteren stemden acht conserva tieven tegen de begroting, terwijl een twintigtal Tories zich waar schijnlijk van stemming heeft onthouden. Het is voor het eerst dat de econo mische politiek van de regering- Thatcher in het Lagerhuis gevaar liep. De kleine meerderheid bij de stemming wordt dan ook ge zien als een ernstige tegenslag voor de conservatieve regering. De begroting voorziet in een drasti sche verhoging van de accijnzen op tabak, benzine en alcohol en een verhoging van de inkom stenbelasting. De regering voert aan dat belastingverhoging no dig is om te voorkomen dat de regering leningen moet uitschrij ven. Bestrijding van de inflatie heeft de hoogste prioriteit, zei minister van financiën Geoffrey Howe. Tegenstanders wezen er op dat van belastingverhoging geen stimulansen uitgaan voor BRUSSEL (GPD) - In 1985 komt er een Europees paspoort. De laat ste beletselen daarvoor werden gisteren weggenomen door de ministers van buitenlandse za ken van de Europese Tien. Ze stelden vast hoe de Bourgon disch rode omslag van het docu ment eruit zal zien. Op de kaft komt te staan Europese Gemeenschap (in de landstaal), de naam van het land en het na tionale embleem. En dat alles in hetzelfde lettertype. Als streefda tum voor invoering van het Euro pees paspoort (weinig meer dan een nationaal document in een EG-jasje) geldt januari 1985, maar dat was al eerder afgesproke- een economische opleving en vermindering van de werkloos heid, die de tien procent al heeft overschreden. Verzet was er vooral tegen de accijnsverhoging op de benzine met 15 procent. De regering moest nog een tegen slag incasseren. Het conservatie ve Lagerhuislid Christopher Brocklebank-Fowler trad uit de Tory-fractie en sloot zich aan bij de Labour-dissidenten die een social-democratische fractie heb ben gevormd. Over de verschillende onderdelen van de begroting werd afzonder lijk gestemd. De regeringsmeer derheid slonk tot 14 bij de stem ming over de verhoging van de benzine-accijns. Andere begro tingsonderdelen werden goedge keurd met wisselende meerder heid, variërend van 51 tot 100 stemmen. De eindstemming over de begroting volgt over en kele weken. Nadat de plannen voor de coup aan het licht waren gekomen, wer den de samenzweerders continu geschaduwd. Hawker liep zon dagavond even buiten Paramari bo in een voor hem opgezette val, waarbij een schotenwisseling plaatsvond. Hierbij werd de sol daat Weissenbruch gedood en Hawker zelf moest met zware verwondingen naar het zieken huis worden gebracht. Zowel de regering als de legerlei ding onthouden zich van com mentaar. Het ministerie van alge mene zaken, waar minister-presi dent Chin-a-Sen zetelt, wordt zwaar bewaakt door met Uzi's bewapende militairen, terwijl pantserauto's door de stad pa trouilleren. De toestand in Para maribo is overigens rustig, on danks de talrijke geruchten. De avondklok is niet vervroegd en gaat, zoals de laatste maanden de gewoonte was, om 12 uur 's nachts in. De twee weken geleden vrijgelaten en weer in genade opgenomen ex-NMR-voorzitter Sital wilde slechts kwijt dat voor zover nu bekend de samenzweerders geen banden hadden met de oude po litieke partijen. Hij wees ook de suggestie van de hand dat er een interne machtstrijd binnen het leger had plaatsgevonden. Vol gens zijn zeggen was Hawker door figuren buiten het leger misleid en omgekocht. Andere bronnen wijzen op de onte vredenheid in bepaalde kringen van het zakenleven nadat twee weken geleden aangekondigd werd dat Suriname een uitge sproken socialistische koers zou gaan varen. Gewezen wordt ook op de arrestatie van drie Chine zen in verband met de mislukte samenzwering. Niet bekend is of zij de Surinaamse nationaliteit bezitten. De Chinezen vormen in Suriname een financieel invloed rijke, maar politiek weinig ge profileerde bevolkingsgroep. Het wordt aannemelijk geacht dat zij gebruik hebben willen maken van de onstabiele toe stand in Suriname na de ontwik kelingen van de laatste weken. sprak dit tegen en zei dat die Li banese eenheden er altijd al gele gen hadden. Een woordvoerder van de militie zei dat de toestand in het gebied gevaarlijk begint te worden. Gis teren werd een militielid gewond toen hij bij het dorp Bet Lif op een mijn stapte. "Voetafdrukken toonden aan dat de terroristen die de mijn gelegd hadden recht door het gebied getrokken waren dat onder het Nederlandse contin gent van Unifil wordt bewaakt. Er groeit een gevaarlijke toestand rond Kantara, waar Unifil toelaat dat er meer Libanese legereenhe den binnenkomen in die omge ving, in strijd met onze overeen komst met de V.N." Sinds de aankomst van de V.N.- strijdmacht in Libanon, driejaar geleden, zijn 58 van deze militai ren gesneuveld, onder wie zes Ni gerianen. Staatsgreep verijdeld in RADOM (UPI) - De plaatselijke afdeling van de vrije Poolse vakbond Solidariteit in Radom heeft gisteren een staking van twee uur afgelast die morgen had moeten plaatshebben. De afdeling gaf gehoor aan oproepen tot matiging van de nationale leider van Solidariteit Lech Walesa en van de dissident Jacek Kuron, aldus een woordvoerder van de vakbond. Walesa verklaarde tijdens een bijeenkomst van 20.000 mensen in het plaatselijke stadion (zie foto) dat vice- premier Rakowski, die aan het hoofd staat van een speciale regeringscommissie voor arbeidsverhoudingen, vandaag naar Radom komt voor overleg met de plaatselijke leiding van Solidariteit. "Ik ben ervan overtuigd dat alle problemen opgelost worden", aldus Walesa. Maar hij drong erop aan eventueel een compromis te aanvaarden. "Jullie willen te veel en geven te weihig. Laten wij de bronnen van het kwaad verwijderen maar wij moeten het in vrede doen". Mauretanië is gisteren een staatsgreep tegen het bewind van president Moha- med Khouna Ould Haidallah ver ijdeld. Hij werd gepleegd door een groep Mauretaniërs die in ballingschap in Marokko woon den. De veiligheidsdienst heeft één van de leiders, kolonel Abdel Kha- der, doodgeschoten. Een tweede leider, luitenant-kolonel Ahmed Salem, werd gevangen genomen, evenals de rest van het gezel schap. Premier Sid'Ahmed Ould Bneijara van Mauretanië heeft via de ra dio verklaard, dat de actie van Marokko is uitgegaan. Het Ma rokkaanse ministerie van buiten landse zaken heeft dat tegenge sproken. maar verklaard dat Ma rokko niet kan aanvaarden dat "het gebied van een bevriend buurland wordt gebruikt als ba sis voor aanvallen tegen ons". De betrekkingen tussen Maureta nië en Marokko zijn gespannen sinds augustus 1979, toen Maure tanië zich terugtrok uit zijn deel van westelijk Sahara en uit dc strijd die het samen met Marok ko voerde tegen de door Algerije gesteunde guerrillabeweging Po- lisario, die vecht voor de onaf hankelijkheid van de westelijke Sahara. Marokko had Mauretanië met mili taire acties gedreigd als het Poli- sario bleef toestaan van Maureta nië uit aanvallen te doen in West- Sahara. Tegenstelling president en premier nog niet uit de wereld TEHERAN (Reuter/UPI) - Ayatollah Chomeini heeft gisteren de religieuze en regeringsleiders van Iran voor een vergadering bij eengeroepen om te probe ren de politieke crisis te bezweren. Aan de vergadering nemen behal ve Chomeini onder meer presi dent Bani Sadr, premier Radjai, de voorzitter van het parlement. Rafsanjani, de president van het hooggerechtshof, ayatollah Be- heshti en de procureur-generaal, ayatollah Mousavi-Ardebili, deel, zo heeft het Iraanse persbureau Pars meegedeeld. Onverwachte deelnemer aan deze bijeenkomst is oud-premier Bazargan. Op Chomeini is herhaaldelijk druk uitgeoefend om zich uit te spre ken over de huidige crisissituatie die voortvloeit uit gewelddadig heden tijdens een politieke bij eenkomst van president Bani Sadr op 5 maart. Minstens 45 mensen raakten tijdens die bij eenkomst gewond, toen aanhan gers van president en militante Moslems met elkaar slaags raak-j ten. Bani Sadr heeft in een fel de bat in het parlement over wie verantwoordelijk was voor het uit de hand lopen van de bijeen komst. met aftreden gedreigd. De Islamitische fundamentalisten beschuldigen de president van machtsmisbruik. De mogelijk heid bestaat dat Bani Sadr zich voor het hooggerechtshof moet verantwoorden. Wanneer het hof hem schuldig acht aan machts misbruik, kan Chomeini hem van zijn functie ontheffen. De aanwezigen hebben Chomeini zowel schriftelijk als mondeling hun mening gegeven over "hun huidige geschillen", zo heeft Ra- dio-Teheran gemeld. Na afloop van de vergadering zei Beheshti dat Chomeini de leiders van het land bijeengeroepen had "om de situatie te bestuderen en zo mo gelijk te komen tot een gemeen schappelijk resultaat om de ge voelig liggende en ingewikkelde problemen op te lossen". De Imam, zo voegde Beheshti er aan toe, zal uiteindelijk het be slissende woord spreken. De voorzitter van het parlement, Rafsanjani. deelde mee dat Cho meini ieders mening zal bestude ren en daarna iedereen weer voor een vergadering bijeen zal roe pen of zijn mening zal geven. Chomeini heeft gisteravond be kendgemaakt dat er een commis sie zal worden gevormd voor on derzoek naar de meningsver schillen tussen de Iraanse lei ders. Als het onderzoek een mis drijf aan het licht brengt, zullen de namen van dc schuldigen worden onthuld en zal tegen hen gerechtelijke vervolging worden ingesteld. In een door de Iraanse televisie uit gezonden rede liet Chomeini we ten dat de commissie uit drie le den zal bestaan, die president Bani Sadr, een niet met name ge noemde tegenpartij en ayatollah Chomeini zullen vertegenwoor dig n De commissie zal bij meerderheid van stemmen be sluiten nemen, zo voegde Cho meini eraan toe. (ADVERTENTIE) In 34 plaatsen in Nederland is een vestiging van Cemsto. Kompleet met objektleiding, regio- manager en de know how van de grootste en meest deskundige schoonmaker van het land. Wordt uw bedrijf daar nóg schoner door? Dat lijkt ons mei onmogelijk. Het is in ieder geval makkelijk: voor ons om snel bij u te kunnen zijn; voor u om de zekerheid te hebben dat bij Cemsto Leiden, Papengracht 7a, tel. 071-125444 plotselinge schoonmaakproblemen Cemsto 'vlak om de hoek zit'. Cemsto is de grootste schoonmaker van Nederland geworden door de grootste aandacht voor de allerkleinste details. Cemsto staat voor u klaar. Eén telefoontje en we presenteren ons. OPGERUIMD GEVOEL MOSKOU - Een vier uur durende gijzeling eindigde gistermiddag in de Sowjet-hoofdstad met een overweldigingsaetie van dc poli tie waarbij een man van onbeken de leeftijd werd gearresteerd en zijn vrouwelijke slachtoffer onge deerd werd bevrijd. Politiemannen bestormden een ap partement aan de Prospekt Mira (Vredeslaan) in het centrum van Moskou, nadat om negen uur 's morgens schoten waren afge vuurd waarbij twee gewonden vielen. Een van de slachtoffers zou de vader van het gegijzelde meisje zijn die had geprobeerd zijn dochter te redden. Buitenlandse (westerse) camera ploegen werd verboden opna men te maken. De politieautori teiten wensten geen enkele in lichting te verschaffen over mo gelijke motieven van de misdadi ger en over eventuele eisen die hij gesteld zou kunnen hebben. Het korte drama vond plaats in een flatgebouw waar voornamelijk buitenlanders zyn onderge bracht. In een klein deel van het gebouw wonen ook Sowjet- burgers, die echter weinig extra informatie wisten te leveren over de gijzelingsactie. De bewoners van het flatgebouw mochten van wege veiligheidsoverwegingen hun appartementen gedurende de gijzelingsactie niet verlate- Toen bemiddelingspogingen mis lukten, posteerden scherpschut ters zich op omringende daken en op balkons van omliggende flats. Aan het begin van de middag werd traangas in de flat gescho ten en onmiddellijk daarna werd het apartement massaal be stormd. Bij deze actie werd de (onbekende) dader overmeesterd en werd zijn slachtoffer onge deerd gered, ofschoon zij wel nogal wat last van het gebruikte traangas scheen te hebben. Volgens opmerkingen van sommi ge politiemannen ging het om het werk van een „krankzinnige" Dergelijke drama's komen wel vaker voor. maar worden ge woonlijk alleen bekend als er bui tenlanders bg betrokken zijn als slachtoffer of als getuige.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9