Verkeerde specie in nieuwbouw W erkloosheid licht gedaald Promotie van neuroloog J. N. Berendes gaat door r jk. Bij schoorstenen en bergingen in deel van Boekhorst Leidse stadsrubriek Morsweg afgesloten DINSDAG 17 MAART 1981 Alleen loting bij rechten en medicijnen LEIDEN - Slechts voor rechten en medicijnen wil het univer siteitsbestuur in het komend jaar een loting. Voor de stu dierichtingen biologie, far macie. Spaans en psycholo gie denkt het College van Be stuur aan een plaatsingscom missie. In vergelijking met vorige jaren zijn minder vak ken met dergelijke regelin gen behept. Voor een studie rechtsgeleerd heid worden het komend jaar 1.003 studenten verwacht, terwijl de capaciteit 840 be draagt. Wat geneeskunde be treft denkt het College van Bestuur 260 studenten te kunnen herbergen. Geen kort geding éAr 4^^ JggP" aü* —ai. Een schoorsteen op een woning aan het Luchtmansplein: sommige stenen liggen al bij LEIDEN - De promotie van de Eindhovense neuroloog drs. J.N. Berendes aan de Leidse universi teit gaat gewoon door. Het colle ge van decanen heeft dat giste ren in een extra vergadering be sloten. De vader van een twintig jarige jongen, die door Berendes in het Eindhovense Catharina- ziekenhuis was behandeld, had verzocht de promotie af te gelas ten. Volgens de Eindhovenaar had Be rendes, zonder dat aan hem of zijn zoon daarvoor toestemming was gevraagd, de jongen betrok ken bij experimenten voor zijn proefschrift. Omdat dat in strijd is met het verdrag voor de men senrechten dat in Helsinki werd gesloten, wilde de man, die ano niem wenst te blijven, dat de uni versiteit de promotie niet zou la ten doorgaan. Eind vorig jaar had de Eindhoven se man met succes een soortge lijk verzoek gedaan. Toen maak te hij Berendes het verwijt gege vens over de operatie van zijn zoon, die daarbij aan zijn onderli chaam invalide raakte, niet in het proefschrift te hebben opgeno men. Op verzoek van de rector magnificus van de Leidse uni versiteit, Kassenaar en de pro motor, prof. dr. Kamphuysen heeft Berendes inmiddels dat ge val ook in zyn proefschrift opge- LEIDEN Schoorstenen waarvan de specie loslaat en een paar bergingen die om dezelfde reden op den duur, met de helpende hand van de weersinvloeden, wel steeds meer scheuren zullen gaan vertonen. Een deel van o.a. het Luchtmans plein en de Brillstraat in de Boekhorst, het deel van het Morskwartier nabij Holiday Inn dat nog maar net voorzien is van het predikaat wijk, heeft volgens een aantal bewoners te kampen met deze problemen. "Geen nood", antwoordt het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, verantwoordelijk voor het complex. Onder het motto "Bouwen blijft gelukkig men senwerk" wordt gesteld: "Wij lossen de problemen zo snel mo gelijk op. Ongerust hoeven de mensen zich niet te maken". Vorige maand viel het een aantal bewoners van de straat op dat het metselwerk op voornoemde plaatsen losliet. Bij nummer acht bijvoorbeeld kwamen er steeds meer scheuren in het voegwerk. De huidige situatie: zo op hei oog lijkt er niets aan de hand, maar enig pulkwerk leert dat het voeg werk zeer makkelijk bij reepjes is te verwijderen. Nummer zestien 'zegt': "We heb ben er dan nog wel geen last van - het lekt niet of zo. Maar het is duidelijk zichtbaar: bij ons wordt de schoorsteen steeds slechter". Somber is de bewoon ster naar eigen zeggen niet, want: "De rest van het huis is volgens ons niet van hetzelfde mengsel gemaakt". De bewoners van acht besloten een brief te schrijven naar de bouwer van de huizen, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het antwoord: het metselwerk in uw berging deugt inderdaad niet. Een onderzoek was volgens het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten gaande. Wat betreft de schoorstenen. De bewoners: "Schriftelijk hebben we daarover geen contact gehad met het Bouwfonds. Maar er zijn wel mondelinge toezeggingen gedaan dat ze er snel eens wat aan zouden doen". Ondertussen raken sommige be woners ongerust: is er ook on deugdelijke specie gebruikt bij het optrekken van de muren van de huizen zodat straks de wonin gen nog sneller moeten worden afgebroken dan ze werden opge bouwd? "De zaak is nu al meer dan een maand bekend bij het Bouw fonds. Verschillende keren is er iemand wezen kijken. Je zag dui delijk: die man komt de boel in specteren. Maar er is tot nu toe niets gedaan" Rustig "We zijn de zaak rustig aan het on derzoeken", vertelt mej. R. Nieuwland. Zij behandelde de klacht namens het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. "Voor zover ik weet hebben we inmid dels bij de bergingen, die vol gens ons goed zijn, een monster genomen zodat we konden ver gelijken. En inderdaad: een aan tal bergingen deugt niet". Volgens een andere woordvoerder van het Bouwfonds, Metselaar, is het vooronderzoek inmiddels af gesloten. Hij denkt zelfs te weten waar de fout is gemaakt. Metselaar: "Kijk, in dit soort geval len kunnen er twee dingen fout gaan. Of de specie kwam fout uit de fabriek. Of er is op de bouw plaats een fout gemaakt door het uitvoerend bouwbedrijf En één ding is volgens hem inmid dels zonneklaar: het laatste is niet gebeurd. "Het gaat dus jge- woon om een fabricagefout. Een partij specie deugde al niet toen het uit de fabriek kwam. Zoiets Leiden 2329 mannen (2328), 741 vrouwen (760) Katwijk 334 mannen 370), 92 vrouwen 93) Leiderdorp 195 mannen 181), 65 vrouwen 69) Voorschoten 156 mannen 151), 53 vrouwen 51) Oegstgeest 96 mannen 93). 49 vrouwen 50) Alkemade 90 mannen 93), 33 vrouwen 36) Zoeterwoude 53 mannen 56). 22 vrouwen 20) Warmond 40 mannen 46), 14 vrouwen 15) Rijnsburg 42 mannen 42). 14 vrouwen 19) Valkenburg 17 mannen 12). 6 vrouwen 7) Overigen 18 mannen 18), 5 vrouwen 5) kan voorkomen. We zijn overi gens nog wel aan het discussie ren over de aansprakelijkheid. We hopen er deze week uit te ko men zodat we volgende week de herstelwerkzaamheden op een rijtje kunnen zetten". Wat er nu allemaal moet worden af gebroken weet Metselaar nog niet. "Zoals gezegd: het gaat om schoorstenen en bergingen. En, oh ja, er schijnt ook ergens een stukje gevel te zijn waar foute specie in zit. Maar helemaal ze ker weten doe ik dat niet". "Maar laten de mensen vooral niet bang worden, want dat is ner gens voor nodig. Deze ongemak ken zijn makkelijk de wereld uit te helpen. In sommige gevallen zal niet eens de hele berging hoe ven te worden afgebroken, om dat er ook nog goeie specie in is verwerkt". Dat er in dit deel van de Boekhorst te onnauwkeurig en te snel is ge bouwd waardoor er onnodige fouten zijn gemaakt, doet Metse laar van de hand met: "Welnee, overal doen zich wel de nodige moeilijkheden voor. Of een partij dakpannen deugt niet of een par tij stenen moet terug. Dat is heel gebruikelijk in de bouwwereld" Naar verluidt zou het College van Decanen met de Eindhovenaar van mening verschillen wat be treft de term 'experiment'. Vol gens het college zou Berendes gewoon hebben meegedaan aan het zogenaamde 'protocol' van de operatie en zou er daarom dus geen sprake zijn van een experi ment. Zijn werkzaamheden wa ren niet van invloed op het ver loop van de operatie. Van de zijde van de universiteit wil men overigens geen verdere me dedelingen doen over het besluit om de promotie toch door te la ten gaan. De Eindhovenaar is niet van plan nog verdere stap pen te ondernemen. Hij zal geen kort geding aanspannen om de promotie alsnog te voorkomen. Verlamming Het proefschrift van drs. Berendes betreft een onderzoek naar de oorsprong van drukbewegingen van het vocht in de hersenen en het ruggemerg. Vooral by be paalde operaties aan de grote li- chaamssiagader zouden zijn be vindingen van betekenis zijn. Bij dit soort operaties bestaat vol gens Berendes het gevaar van verlamming aan de benen omdat het ruggemerg onvoldoende bloedtoevoer krijgt. De neuro loog baseerde zijn proefschrift op zeven gevallen, die hy in het Catharina-ziekenhuis had ge volgd. Het achtste geval (dat van de twintigjarige jongen, die ver lamd raakte) ontbrak. Na tussen komst van de medicus-advocaat Schuurmans Stekhoven werd dat geval alsnog in het proef schrift opgenomen Volgens Be rendes verandert dat echter niets aan de conclusies van zijn proef schrift. Dak in brand LEIDEN - Een felle, uitslaande brand heeft gistermiddag het dak van een woning aan de Oran jegracht 108 geheel vernield. De schade wordt geraamd op 80.000 gulden. De brand ontstond gis termiddag rond kwart voor vier toen een loodgieter op het dak begon met het droogbranden van asfalt. Het isolatiemateriaal vatte vlam. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is in februari licht ge daald. De de daling van het aantal werkloze vrouwen, die zich in januari aftekende, zette vorige maand door. Dat was vooral het geval bij de meisjes tot negentien jaar, voornamelijk uit de sectoren kantoor en handel. In totaal nam de werkloosheid af van 4520 in januari tot 4464 in februari. Bij de mannen daalde het cijfer van 3395 tot 3370; bij de vrouwen van 1125 tot 1094. Bij de mannen is het voor het eerst sinds mei vorig jaar dat er van een afname sprake is. Terwijl bij de vrouwen juist het aantal jeugdige werklozen afnam, is dat bij de mannen de oudere leeftijdcate gorie (23 jaar en ouder). De grootste daling bij de mannen vond plaats in de sectoren kantoor en onderwijs. De werkloosheid in de bouw bleef vrijwel gelijk. Wel deed zich een opmerkelijke verschuiving voor. Het aantal ingeschreven huisschilders nam met 27 af. Het arbeidsbureau wijst erop dat het aantal ingeschreven werkzoeken den vorig jaar om deze tijd naar verhouding sterker terugliep dan nu. Bovendien nam het aantal vacatures gedurende februari af met 47 tot een minimaal peil. Al met al is er volgens het arbeidsbureau weinig reden voor optimisme. Op korte termijn wordt een flink aantal aanmel dingen van werkzoekenden verwacht door het wegvallen van werkge legenheid. Ook de moeilijke situatie in de bouw speelt een belangrijke rol. Dat heeft bovendien invloed op andere bedrijfstakken, aldus directeur Schuma cher van het arbeidsbureau. In de verschillende gemeenten die onder het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden vallen, ontwikkelde de werkloosheid zich in februari als volgt: (Tussen haakjes het cijfer van januari) Kliekje (2) Woedend waren de onderne mers van de Morsweg - zo schreven wij vorige week - dat de gemeente hun niet de beloofde brief stuurde over het begin van de riolerings werkzaamheden aan de Morsweg. Er kwam vorige week maandag geen brief, maar wel een graafmachine: de Morsweg tussen de Ples- manrotonde en de spoorlijn blijft drie maanden openge broken. De ondernemers zijn ziedend dat zij zich niet op een opgebroken straat kon den voorbereiden. Virginia Guillèn, bewoonster van de Morsweg 2, vindt het ook een schandaal dat de winkeliers en bedrijven aan het betreffende stukje Mors weg de beloofde brief niet van de gemeente heeft gekre gen. Maar tevens is zij kwaad op de ondernemers. Vorig jaar heeft zij samen met mevrouw Marcelis van de Morsweg 6 bij alle bewoners van de Morsweg handteke ningen opgehaald voor een snelle uitvoering van de as faltering. Iedereen die thuis was tekende, ook de zieden de winkeliers van dit mo ment. "Wij verzoeken u om in te stemmen met een eerdere uitvoering van de asfaltering, eventueel voorafgegaan door aanleg van een nieuwe riole ring, dan op de gemeentelijke planning staat aangegeven (namelijk 1984)". De winke liers tekenden. Ook zij wil den een spoedige asfaltering omdat de straatklinkerdek van de Morsweg in de loop der tyd vol kuilen zat en "de trillingen veroorzaakt door het zware vrachtverkeer gro te schade aan onze woningen toebrengen". Toch praten de ze ondernemers over "bewo nersvergaderingen waar een opgetrommeld kliekje ver scheen die voor alle bewo ners hebben beslist". "Hoe kan dit nu?", vraagt me vrouw Guillèn zich af. "Onze handtekeningenactie heeft met het buurtcomité hele maal niets van doen. En de gemeente heeft maar één be wonersavond uitgeschreven. l de ondernemers misschien wat Iedereen was het immers met elkaar eens dat er wat aan de bestrating moest gebeuren. Ook de winkeliers hebben getekend"... Eén van de ziedende onderne mers, Aad Vlasveid van Ide aal Keuken, heeft niet het idee gehad te hebben gete kend voor de riolering maar voor de asfaltering. Dc opbre king blijft er niet minder om. In elk geval heeft de actie van Aad en de andere Morsweg- winkeliers ertoe geleid dat de gemeente bij de verbodsbor den bij de spoorlijn bordjes heeft geplaatst met de tekst "bedrijven en winkels be reikbaar". Nu nog dezelfde bordjes bij de verbodsborden nabij de Plesmanrotonde (die zijn de gemeentewerkers blijkbaar vergeten te plaat sen of zijn de bordjes soms op?) en de ondernemers zijn iets minder ziedend. Me vrouw Guillen ook want die heeft nu imrrters wat recht gezet over dat "kliekje". Overigens: dc echtgenote van Aad Vlasveld had getekend voor de asfaltering, eventueel voorafgegaan door dc aanleg van een nieuwe riolering In het nauw .Anneke, 22 jaar, gescheiden cn moeder van een zoontje van drie, voelt zich als een kat in het nauw gedreven. Met een dub bele urgentieverklaring voor een eengezinswoning (een me dische urgentieverklaring voor haarzelf en een sociale voor haar zoontje) leeft zij wegge stopt in een flat in dc Meren- wyk. De gordijnen blijven de hele dag gesloten; Anneke, een epilepsie-patiënt, heeft angst gekregen voor haar omgeving door alles wat zij de afgelopen jaren heeft moeten doorma ken. De ellende begon een paar jaar geleden toen Anneke nog in de Antillenstraat woonde Met haar buren lag ze regelmatig overhoop. "Ze moesten me niet en daarom probeerden ze me weg te pesten", zegt Anne ke. "De buren begonnen me zelfs te bedreigen. Zo van: "Als je niet gauw oprot gebeurt er wat met je zoontje. Door dc hulp van wijkagent Van Beek kon ik toen verhuizen. Ik kreeg op 1 maart 1980 een fiat aan de Diamantlaan. Met vooruitzicht op een nieuwe woning, werd er bijgezegd". De fiat aan de Diamantlaan was voor Anneke een noodoplos sing. Daarom nam ze regelma tig contact op met haar huis baas, de Leidse Woningstich ting (LWS), om deze aan zyn belofte te herinneren. Maar steevast kreeg Anneke te ho ren dat ze rustig op haar beurt moest wachten. Hoe langer de tijdelijke huisves ting aan de Diamantlaan ging duren des te kleiner werd An- neke's hoop op een aangepaste woning. Na maandenlang te vergeefs wachten zag zij het niet meer zitten. Enkele keren al moest zij in het ziekenhuis worden opgenomen als gevolg van een mislukte zelfmoordpo ging. In een vlaag van blinde woede vernielde zij achttien ruiten van Bureau Huisvesting aan de Langegracht. Het afge lopen weekeinde is zij op nieuw opgenomen in het zie kenhuis. Met tranen in de ogen vertelt ze gistermiddag - weer thuis - dat de kinderpolitie net langs geweest is. "Vanwege ge zinsmoeilijkheden" zegt de po litie. "Ik wilde koste wat het kost weg. Ook aan dc Diamantlaan be gonnen de buren me te treite ren. Vandaar dat ik "ja" zei toen een kennis, die bij mij op de koffie was, voorstelde om van woning te ruilen". Zo kwam Anneke met haar zoon tje in de Mcrenwijk terecht. Van de regen in de drup, of lie ver, van de regen in een stort bui. In een hevig verpauperd gedeelte van de Slaaghbuurt werd het haar al snel duidelijk waardoor haar kennis zo graag van woning wilde ruilen "Ik had er nooit aan moeten begin nen. Ik heb er spijt van als ha ren op m'n hoofd". De woningruil betekende ook een juridische misstap. Voor woningruil is toestemming van Bureau Huisvesting nodig. Die toestemming is niet gevraagd. Volgens Anneke wil de maat schappelijk werkster van de woningstichting alleen met haar praten wanneer zij terug keert naar de Diamantlaan. Bo vendien zit de Woningstichting Anneke achter de vodden om dat er een huurachterstand is ontstaan voor de flat aan de Diamantlaan waarvan zy nog altyd de huurster is. Als gevolg daarvan heeft de kantonrech ter een uitspraak gedaan waar door uitzetting dreigt voor de fiat waarin inmiddels de be wuste kennis woont Anneke leeft van de Algemene Bijstandswet. Van haar uitke ring houdt de gemeentelijke Sociale Dienst onder meer de huur voor de flat aan de Dia mantlaan in. Anneke: "Die huurachterstand is dus de schuld van de Sociale Dienst. Wanneer ik ze bel om te vragen hoe dat zit dan krijg ik telkens weer te horen dat ze het aan het nakijken zyn". By de desbetreffende afdeling van de Sociale Dienst zegt men van een huurachterstand niets af te weten. "Wanneer wij de huur van die mevrouw inhou den dan wordt deze automa tisch overgemaakt naar de Wo ningstichting", aldus een woordvoerder. Bij de Woningstichting bevestigt men echter dat er sprake is van een huurachterstand. "Met de Sociale Dienst heb ik niets te maken", zo stelt woordvoerder Van Woudenberg. "Ik verhuur aan mevrouw en niet aan de Sociale Dienst. Wanneer me vrouw er voor zorgt dat die huurachterstand wordt wegge werkt dan ben ik best bereid om haar te helpen". Ondertussen heeft Anneke geen idee hoe ze die huurachter stand moet inlopen of hoe ze moet terugkeren naar de flat aan de Diamantlaan. "Daar zit immers iemand anders in. Bo vendien is de kans groot dat ik dan op straat kom te staan". Inmiddels heeft Anneke hulp ge kregen van de Leidse Organi satie Arbeidersbelangen. Deze organisatie probeert om de problemen de wereld uit te hel pen door een andere woning voor Anneke te vinden. Aad Nieuwkerk van Arbeidersbc langen: "Wc hebben verschil lende mogelijkheden aange dragen die allemaal zyn afge wezen. Onder meer een drieka mer-fiat op dc begane grond van de woningbouwvereniging 'Ons Doel'. Deze woningbouw vereniging was bereid om mee te werken aan een eventuele doorstroming. De zaak is afge wezen. Mevrouw wordt aan al le kanten tegengewerkt Alleen maar omdat ze in paniek een juridische misstap heeft be gaan Voor die misstap, de wo ningruil, moet ze wel erg zwaar boeten".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3