Stichting Jespa bevordert sport gehandicapten [Le/cfee agenda Raad geeft geld voor verbouwing boerderij Hoop op subsidie gemeente Mode waarin velen zich thuisvoelen Huishasjdealer in vrijetijdscentrum Aanzet voor bouw zeventig woningen LEIDERDORP - Binnenkort krijgt Leiderdorp er weer een stichting bij, de JESPA. Deze afkorting staat voor Jeugd Sport Actie en is in het leven geroepen om een gat in de markt te dichten voor Leiderdorpse gehandi- capten. DINSDAG 17 MAART 198 Hotel Nieuw Min Vikingzaa hopenbare voordracht va lid van het Theosofisch Genootseha; 'Esoterische Psychologie', 20 uui hulp en infoi matieaan mecraenangen (vanaf 18 jaar), d door problemen in conflict zijn of dreigen komen met politie en/of justitie. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Caeeili». straat 67, ma. di, do, vr. van 16-22 uur, i 126052. Gespreksavond Bahèi gemeenschap - Slcul bloem 2. vanaf 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmerstraat 71 Nederlandse les voor buitenlandse ren. 19-20 30 uur, aansluitend soos, i or film. woe. soos en sport, 15-17 uur NVSH-bibliotheek - Rapenburg 48. NV ipend op werkdagcir /e woe) van 14-1" 20-21 u De achtergrondgedachte van beide initiatiefneemsters Jannie Goud smit en Ellen Gerrese is duide lijk: "De gehandicapten die los verspreid over Leiderdorp wo nen en toch dolgraag wat aan li chaamsbeweging willen doen kunnen nergens heen. Met de op richting van onze stichting wil len wij de recreatieve sport voor lichamelijk en geestelijk gehan dicapten onder de aandacht brengen en mogelijk maken. Er aan meedoen zou velen uit hun isolement halen, zonder dat daar bij sportprestaties van enig be lang zijn." Volgens beiden gaat het om een puur plaatselijk gebeuren onder het motto "voor en door de jeugd". Ellen Gerrese benadrukt dat het de bedoeling is om zuiver Bloemenkiosk mag er komen LEIDERDORP De bloemen kiosk die Van Egmond aan de Voorhoflaan bij de Bolderik- kampflat wil gaan bouwen, komt er. Voor de in een brief aan het college van burgemeester en wethouders opgesomde bezwa ren van een vijftal Leiderdorpse bloemenhandelaren had de com missie van economische aangele genheden gisteravond geen oor. Als belangrijkste bezwaren voeren de vijf bloemenhandelaren Spek, Zuiderduin, Baars, Paauw en Rasser aan, dat zij bang zijn voor een verdere omzetdaling. Naast de door twee van hen bemande bloemenzaken in Winkelhof ver kopen namelijk ook beide super markten daar al bloemen en planten. Daar komt nu de kiosk van Van Egmond bij. recreatief te werken. "De lande lijke Jespa-stichting helpt ons aan geld voor de oprichting van een plaatselijke stichting. Naast Amstelveen zijn wij de tweede gemeente die zoiets dan heb ben." Zij voegt eraan toe dat ze ook naar de gemeente toe zullen stappen om subsidie aan te vragen. "Daarover hebben we ze op het gemeentehuis al ingelicht. Lei derdorp zit met financiële tekor ten, maar onze aanvraag zal met de komende welzijnsplanning worden meegenomen. Die plan ning is noodzakelijk omdat elke gemeente in Nederland een be paald bedrag krijgt van het rijk. De gemeente mag die dan verde len over het welzijnswerk. En daar vallen wij ook onder. Mis schien krijgen we wel wat los van Telebingo, wie weet." Jannie Goudsmit voegt daaraan toe dat vooral de resultaten van al deze financiële ondersteuning zichtbaar moeten zijn. "We vra gen daarom ook aan de plaatse lijke verenigingen of zij mis schien toernooien willen organi seren ten bate van de Jespa stichting in Leiderdorp. Wij be ginnen in september met de eer ste sportinstuif in het Zijlkwar tier. Niet eenmalig, het wordt een steeds terugkerend gebeu ren. We zien verder wel wat er al lemaal wordt gedaan. Dat hangt af van wat de gehandicapten die komen precies willen. We willen alleen bevorderen dat ze gaan sporten. Dat kan varieren van korfbal tot sjoelen en tafelten nis." Ellen Gerrese vertelt dat de gehan dicapten eerst maar eens in de gelegenheid moeten zijn om daadwerkelijk met elkaar bezig te zijn. "Stapje voor stapje ze eerst laten zien dat sport ook voor gehandicapten leuk kan zijn. En dat willen we niet doen met wedstrijden of het opnemen van deze mensen in bestaande sportverenigingen. Dat is in feite alleen weggelegd voor diegenen die de eerste stap, de eerste drempel al genomen hebben. Daar richten we ons niet op. Nee, het is meer de eerste aanzet om gehandicapten uit huis te krij gen." Wat de stichting ook wil is dat de jeugd wordt ingeschakeld als vrijwilligers bij de organisatie van de sportinstuiven. Jannie Goudsmit: "Het ligt in de bedoe ling om in het Zijlkwartier elke veertien dagen een sportinstuif te houden. De ene week voor geestelijk gehandicapten, de an dere week voor lichamelijk ge handicapten. Dan hebben wij hulp nodig. Met badminton moet iemand de shuttle oprapen, met korfballen moeten er ook vrijwil ligers zijn om mee te helpen. Wij moeten de jongere valide spor ters naar het Zijlkwartier toeha len en niet andersom, de invali den naar de sportvelden toe. Wat moet iemand in een rolstoel op het voetbalveld van RCL. Mee- voetballen misschien Tot nu toe is er nauw overleg ge weest met onder andere verte genwoordigers van het activitei tencentrum voor lichamelijk ge handicapten De Gading en het" gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten De Brunelkamp in de wijk Voorhof. Door dit contact werd ook aange toond dat de behoefte aan een dergelijke activiteit binnen Lei derdorp aanwezig is zo vertellen beiden. "Dat maakt onze kans van slagen een stuk groter. Voor de rest moeten we het allemaal nog maar afwachten", aldus El len Gerrese. TEKST: ROEL ZAADNOORDIJK FOTO: HOLVAST Jannie Goudsmit en Ellen Gerrese voor het Zijlkwartier waar zij de sport-bijeenkomst v organiseren. r gehandicapten gaan Time Out straks in Ter Weer erklozen Advies Centrum - Breest t/mvr van 10-12 uur. t. arabee - Pieterskerkc duo Marjan en Robbie it 19. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond 1,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de verbouwing van boerderij Ter Weer in deze ge meente. Zo spoedig mogelijk zal met de renovatie en nieuwe in richting van het historische pand worden begonnen. Dan kan de stichting Jongerenkontakt "Ti me Out" als hoofdhuurster ge bruik gaan maken van dit ge bouw en daarmee over een aan zienlijk betere huisvesting be schikken. De raad sprak hierbij wel als haar uitdrukkelijke wens uit dat met grote inspanning naar een maxi male samenwerking tussen "Ti me Out" en het andere Wasse naarse jongerencentrum, de stichting "Nieuw Nijevelt", moet worden gestreefd. Met het gisteravond genomen be sluit zal Wassenaar een modern jongerencentrum krijgen. "Time Out" is nu nog onder dak in een ongeschikte schoolkelder en heeft tijdens de raadsverkiezin gen van 1978 met succes aan de bel getrokken. De raad nam nog in dat jaar een motie e Show Van Strien-Veldhoven Fashions OEGSTGEEST-Het gezamenlijk optreden van Van Strien (dames mode), Veldhoven Fashions (he renmode) en Eurocoiffure (kap sels) gisteravond in de aula van het Rijnlands Lyceum was echt een succes. In een vlotte, onge dwongen show kreeg de tot het laatste plaatsje gevulde zaal de nieuwe mode te zien. Gelukkig geen heftig geverfde panlatten op het plankier maar normale vrouwen in verschillende leef- tijdsgroepen.De mannen waren er niet bijgehaald omdat het zo aardig staat als er ook eens een man meeloopt, nee, ze hadden echt iets te laten zien. Om voor de afwisseling eens met die mannen te beginnen -ze wa ren helaas onder het publiek maar matig vertegenwoordigd- voor hen is er bij Veldhoven Fas hions een goede, actuele collec tie te koop. Of ze zich nu aange trokken voelen tot een klassiek pak of sportieve kleding, de drie dressmen lieten het allemaal zien. Namen als Windsor, Bur- berrys en Daks staan natuurljk borg voor mooie klassieke com binaties, hoewel die firma s toch ook het wat meer sportieve genre niet meer schuwen. Opvallend modieus was een blauw-wit ge ruit pak van Burberrys. Alcantara is een bekende kunststof in de damesmode -dit materiaal lijkt op su ede maar kan zo in de wasmachine. Voor heren liet Veldhoven nu ook een bijzonder mooi colbert en een paai jacks zien van dat materiaal, gecombi neerd met een pantalon van Bur berrys was het een chique ge heel. In de sportieve sfeer is ook het po loshirt dat deze zomer een topper moet worden.Het wordt gedra gen onder een hele "nette blazer- "met een klein gehaakt dasje maar kan met hezelfde gemaak worden gecombineerd met een witte pantalon. En dit is dan nog maar een kleine greep uit wat gisteravond werd getoond. In de collectie van Van Strien, waarin veel Betty Barclay-mo- dellen voorkomen, valt op het gemakkelijk draagbare voor elke leeftijd.In de modieuze kleuren als witkaki-groen, beige en na tuurlijk het toppers rood, wit en blauw kreeg het publiek model len te zien die echt goed draag baar waren. Ook in de Van Strien collectie veel combinatiemoge lijkheden -o.m. bij het merk Lu- cia- Heel erg mooi was ook een driede lig pakje, van Italiaans fabrikaat. Dat Italianen meesters zijn op het gebied van breigoed werd daarin weer even getoond. Het was een roomwit pakje, in verti- kale ribbels gebreid en een bij een goede huisvesting werd toe gezegd. Onduidelijkheid Ook na deze raadsdiscussie blijft er onduidelijkheid bestaan over de jaarlijkse financiële last voor de gemeente. Zoals eerder gemeld heeft "Time Out" met grote te korten te kampen. Een meerder heid van de raad vindt het nog steeds onjuist om de subsidie voor het tekort aan een absoluut maximum van 150.000 gulden te binden. D'66-er Nieuwenhoven stelde het duidelijkst dat dit onjuist zou zijn. Hij meende dat de raad in het verleden een verkeerde weg is ingeslagen, maar nu niet meer terug kan. De democraat had het beter gevonden als eerst een jeugd- en jongerenbeleid zou zijn geformuleerd, om vervolgens een kostbare accommodatie .be schikbaar te stellen. Nu het om gekeerde het geval is moet de le vensvatbaarheid van het gebouw niet uit verkeerde zuinigheids overwegingen in gevaar worden gebracht, aldus Nieuwenhoven. Tegenover zich vond hij De Korte (VVD), die het bedrag van ander halve ton toch wel als een zeer duidelijke aanwijzing voor het verdere beleid zei te beschou wen. De standpunten van CDA en PvdA bewogen zich er een beetje tussenin. Haasnoot (WD) sprak zich uit voor een samengaan van "Time Out" en "Nieuw Nijevelt". De in standhouding van twee jonge rencentra zou de gemeente duur komen te staan, zo is zijn ver moeden. Voorlopig denkt zijn fractie aan gemeenschappelijk gebruik van apparatuur. Teleurstelling Wethouder Dijkstal zei in die rich ting zijn best te zullen doen. Maar tegelijk uitte hij zijn diepe teleurstelling over de slechte voortgang in het gesprek tot op heden. Hij was blij met het steuntje in de rug van de ge meenteraad. Dat het overleg naar enige samen werking" niet erg vlot, hangt sa men met gevoeligheden tussen beide stichtingen. "Nieuw Nije velt" is feitelijk het oorspronke lijke open jongerencentrum van Wassenaar. Maar later heeft "Ti me Out" zich op ditzelfde terrein ook een weg gebaand en zal nu weldra over verreweg de beste huisvesting beschikken. Inmid dels heeft zich in beide stichtin gen ook een geheel eigen achter ban afgetekend, die samenwer king niet gemakkelijker zal ma ken, nog afgezien van de bereid heid van de beroepskrachte*i, die een absolute voorwaarde daar- Het was opnieuw Nieuwenhoven die principieel afstand nam van het aansturen op samenwerking. Nu de raad het bestaan van twee gescheiden gebouwen heeft ge wild, moet de opleiding van het jongerenwerk zonder morren worden aanvaard, aldus zijn af wijkende stellingname. Wethouder Dijkstal zei nog geen namen te kunnen noemen van. andere gegadigden voor het ge bouw. Leiderdorp - gemeentehuis, onderwij scc missie. 20 uur. Oegsgeest - Oude Rijnzichtweg, boomplant- dag. woe 10 uur. Zoeterwoude - Molenpad, boomplantdag, wo« Warmond - Lommerlust, boomplantdag, woe WOENSDAG Leiden - Stadhuis, discussie over reorganisatie Sportstichting. 20 uur. Stadsgehoorzaal - korenzangdag bejaarden, do cursus stijldansen, dan soos met films en in formatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Caecilia- straat 67, meisjes spreekuur, 16-22 uur. Rijksherbarium. Schelpenkade, lezing 'biolo- gisch-dynamische land- en tuinbouwmetho- de', 20 uür. Voorschoten - gemeentehuis, commissie sport DONDERDAG Scarabee - cabaretduo Hoe,. LAK-theater - Levendaal 150, Toverlei ;au WAO/WSW, 19-2 Werkgroep Diei de 2a. van 20 geleiding die - Troef, Noordein- Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18. vrij ad vies. 20-21 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerkgracht tel. 01717-3309, spreekuur Een alcantara colbert (J 649) rechts met een lichtgewicht pan talon van Burberrys. Daarnaast de dressman in een jack van het zelfde materiaal en een stretchcord pantalon van McGregor. ;n-achtste jas. De afgewerkt met een lavendel- passende randen w; prachtige blauw. [n een speciaal onderdeel na de pauze kreeg het publiek wat bad en strandmode te zien. Daarbij introduceerde Van Strien het merk Cottex (uit Israel).In die zelfde serie ook een badstof ber muda van het Scandinavische merk Jer-Sea. Zoals bij tegen woordig bijna alle strand- en boulevardkleding het is bijna niet meer van uitgaanskleding voor een zonnig land te onder scheiden. zo mooi is het allemaal gemaakt. En natuurlijk ook hier weer alles op elkaar afgestemd, zodat met een paar stuks veel verschillende creaties kunnen worden samengesteld. Een plezierige show dus, waarin veel vrouwen en mannen zich zelf wel zullen hebben her kend". Henriette van der Hoeven VOORSCHOTEN - De eerste financiële aanzet voor de bouw van 70 wooneenheden voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens in Noord-Hofland in Voorschoten is gisteravond gegeven. De raadscom missie voor financiën ging akkoord met 40.000 gulden als voorberei dingskrediet voor uitvoering van de plannen. Het plan zal worden uit gewerkt door de algemene woningbouwvereniging Voorschoten. Verder werd gisteravond in de raadscommissie duidelijk dat geen voor stel zal worden gedaan aan de raad tot het instellen van een inhaalver- bod op de Generaal Spoorlaan. Tijdens de vorige vergadering had de commissie al in meerderheid afwijzend gereageerd op dit plan van bur gemeester en wethouders. De verkeersveiligheid zou er nauwelijks mee worden gediend. Deze laan is de verbinding tussen Papclaan en Veurseweg via de wijk Boschgeest. De commissie had gisteravond nog enige moeite met de meerkosten voor de vernieuwing van de telefooninstallatie in het gemeentehuis. De aan leg is 36.640 gulden duurder dan oorspronkelijk geraamd, omdat er meer lijnen worden aangelegd. In 1978 stelde de gemeenteraad 175.890 gulden beschikbaar voor een betere telefoonnet in het raadhuis. Eerst nu kan met de werkzaamheden worden begonnen. Op advies van de PTT wordt het aantal netlijnen uitgebreid tot 14 stuks. In 1978 was gedacht aan twaalf lijnen, vandaar de hogere kosten. VOS-cursussen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse vrouwenorganisaties geeft weer V.O.S.-cursussen aan de Hoge Rijndijk. De afkorting V.O.S. staat voor Vrouwen Oriënteren zich op de samenle ving. In twaalf bijeenkomsten van tweeëneen half uur zal de po sitie van de vrouw binnen de maatschappij ter sprake worden gebracht. Dit gebeurt door te praten over onderwerpen die be trekking hebben op het vrouw zijn, haar situatie en de omrin gende wereld. De V.O.S. cursus in Zoeterwoude- Rijndijk begint half maart en vindt plaats op woensdagavon den in het verenigingsgebouw "De Eendenkooi". Verdere infor matie is in te winnen bij: Tiny van Wetten tel. 071-413017 en Betsy Korbee tel. 071-892128. invaliden, 19-20 uui APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 13 tot 20 maart door apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. 'Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. Eerste pand huisvesting van jongeren WASSENAAR - Met een krachtige uitspraak van de gehele gemeen teraad achter zich zal wethouder Van der Klaauw (CDA) bevorde ren, dat de Stichting Jongeren- huisvesting haar eerste pand in handen krijgt. Het gaat om de ga rage en bovenwoningen op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg, die zullen worden omgebouwd tot zes kleine woon eenheden. In eerste instantie hield de wethou der nog een slag om de arm. Hij noemde naast jongeren ook al leenstaanden als een in aanmer king komende categorie. Maar van alle kanten werd hij ge maand om zich tot jongere wo ningzoekende te beperken. De toekomstige bewoners zullen een vermoedelijke huursom van 225.- per wooneenheid moeten opbrengen. VOORSCHOTEN - Het Leidse Vrijetijdscentrum (LVC) zal van af volgende maand een huishasj dealer binnen haar deuren halen. Na voorzichtige voorbereidingen en onderhandelingen zal dit cen trum als een van de eerste in de regio Leiden een huishandelaar toestaan. Op deze wijze probeert het LVC het harddrug-gebruik en de woekerhandel tegen te gaan. Dit alles maakte een van de mede werksters van dit centrum gister avond bekend tijdens de openba re discussie-avond die het jonge rencentrum de "Lindehoeve" in Voorschoten had georganiseerd. Tijdens deze avond konden een aantal mensen van verschillende jongerencentra uit de omgeving iets vertellen over hun ervarin gen met druggebruikers. Thijs Witteman, medewerker van de "Lindehoeve" legde uit dat het beleid van het Voorschoten- se centrum altijd het buiten de deur houden van druggebruikers is geweest. "Maar we moeten misschien een nieuw beleid ma ken. De grootste kern van bezoe kers en stafmedewerkers gebrui ken zelf soft-drugs. Het begint erop te lijken dat ook wij het bes te een huishasjdealer kunnen aanstellen. Regelmatig worden er ook bij ons spuiten gevonden op de toiletten. Dat moet je zien uit-te bannen. Want wanneer je de zaak met een eigen dealer in eigen hand houd, kan je de spui ters en andere hard-druggebrui- kers veel strenger en beter aan pakken", aldus Thijs Witteman. Volgende week maandag (23 maart) zal tijdens een derde en laatste discussie-avond het drug beleid van de "Lindehoeve"-zelf centraal staan. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teletoon 071 -144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post 171,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 Losse nummers I 0,70 Abonnementsgelden bu vooruitbetaling te voldoei Bij automatische overschrijving geen incassokosten Adjunct-hooldredacteur: R D Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Ptv. AJq. redactiechef: J. M. J. Post J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2