„We moeten ze gewoon inpakken" Moser en Saronni op kop „Het zal er in Lokeren heet aan toe gaan" Leidse sport heeft maar weinig te vrezen Van der Poel nog in witte trui DINSDAG 17 MAART 1981 SPORT PAGINA Moet de Leidse Sportstichting blijven of moet ze evenals an dere sectoren (onderwijs, so ciaal en cultureel werk en maatschappelijke zorg) on derdeel zijn van een gemeen telijke reorganisatieVoor die vraag ziet de Leidse sport zich geplaatst. Morgenavond wordt daarover in de burger zaal van het stadhuis een hoorzitting gehouden. In de krant van zaterdag heeft u over deze wat complexe ma terie een hele pagina aange troffen. Ik herhaal ruw even waar het om gaal. De huidige Sportstichting is een z.g. para-gemeentelijke orga nisatie, d.w.z. het bestuur er van bestaat uit afgevaardig den van de Leidse sport, de onderbouw (het bureau) uit ambtenaren. Inde nieuwe op zet worden particulier initia tief en ambtenaren van el kaar gescheiden. De ambte naren zouden worden onder gebracht in een gemeentelijke directie sport/recreatie, val lend onder het college van B. en W. Hun werkterrein: het beheer van velden, zalen en zwembaden. Dat is een uit vloeisel van een besluit van de gemeenteraad om gemeen telijke accommodaties ook in handen te geven van de ge meente. De afgevaardigden van de di verse takken van sport (nu zittend in de Raad v heer van de Sportstichting) gaan een sportraad vormen die uitsluitend nog over het beleid gaat praten en B. en W. van advies dient. Voor de tails verwijs ik naar de pagi na van zaterdag. In het Leidse sportwereldje (al thans bij de bestuurders) is de laatste weken lichte beroe ring ontstaan over de op han den zijnde reorganisatie. Maar dreigt er nu eigenlijk veel te veranderen? Voor zover ik het nu kan bekij ken niet. De ambtenaren die op dit mo ment voor de Sportstichting werken, zouden straks de ge meentelijke directie sport/re creatie gaan bemannen. Hun directeur is en blijft Jan Dui- vesteijn. Zouden ze nu ineens balssturige lieden worden omdat ze in een andere orga nisatievorm zijn samenge bracht? Ik geloof het niet. Ze komen wat meer op zichzelf te staan. Dat kan op den duur bepaalde nadelen voor de sport met zich meebrengen. Ik besef dat heel goed. Men moet daarbij overigens wel besef fen dat ook in de huidige Sportstichting de invloed/in breng van de ambtenaren aanzienlijk is. Altijd geweest trouwens. De recente kleedka mernota bijv. is een produkt van de directeur en zijn me dewerkers, de burger-be stuurders hebben zich er nau welijks mee beziggehouden. Zo is het vaker gegaan. Goed. de ambtenaren blijven diis wie ze waren. En de te vormen Sportraad zou een sterke gelijkenis vertonen met een (hopelijk opgekalefater de) Raad van Beheer van de Sportstichting. Met dit grote verschil dat er in het open baar wordt vergaderd, zodat we eindelijk, eindelijk eens kunnen zien wat de dames en heren doen en hóe ze het doen. Als Piet Biegstraaten dan nog tot voorzitter van de Sportraad wordt benoemd dan is er, lijkt mij, niet zo erg veel meer om je over op te winden. Waar gaat het ten slotte om? Dat de sport met zijn problemen ergens terecht kan. Het aardige van de nieuwe op zet vind ik dat veel duidelij ker naar buiten komt wat de inbreng van de ambtenaren is en hoe groot de creativiteit van de Leidse sportbestuur ders. Met meer dan normale nieuwsgierigheid kijk ik daar naar uit. Als het er ten minste van komt. Want de sportreorganisatie krijgt haar beslag pas in de ge meenteraad en in die slange- kuil weet je nooit hoe het af loopt. Afrekening dienden opgetrommeld om in een laatste krachtsinspan ning de eindronde van het WK-voetbal 1982 nog te halen. Met de jeugd red je het niet, dat heeft Zwartkruis op pijnlijk duidelijke manier aange toond. Dus moeten de ver moeide helden, de gelauwen de krijgers van weleer nog maar eens opdraven. Hij zal wel gedacht hebben: het gaat er toch niet om of je het jong ste Nederlands elftal in het veld brengt, maar het beste. Rijvers kiest daarmee bewust voor een korte-baanpolitiek, wel wetend dat je in dit land geen tijd krijgt om rustig een elftal op te bouwen. Daarmee schuift hij de problemen voor zich uit. Misschien boekt hij tijdelijk succes. Ik geloof er niet in, maar het is mogelijk. De afre kening met de glorieuze jaren zeventig zal hij echter niet ontlopen. Want na 1982 is het gedaan met Cruijff, Krol e.a. En dan zal hij of hij wil of niet verder moeten met de voetballers van de jaren tach tig. Waarschijnlijk rilt hij nu al bij de gedachte Oud Als u zich nog kunt heugen dat voetbalkeepers in korte broek in het doel stonden dan be gint u al aardig op jaren te komen. Roem Uit tal van landen heeft bonds coach Kees Rijvers de oud-ge- vergankelijk. Slechts bij een zeer klein aantal toppers (Nurmi, Zatopek, Weissmul- Ier) gaat de roem een leven lang mee. De overgrote meer derheid ziet naam en faam na verloop van tijd vervluch tigen. Dat leidt niet zelden lot frustratie en verbittering bij de sportman/vrouw die zich eens voedde met de nectar van de adoratie. Soms komt roem te vroeg in een carrière en vormt voor de be trokkene eerder een last dan een inspratiebron. De Westduilse Ulrike Meyfarth werd in 1972, op 16-jarige leeftijd, Olympisch kampioe ne hoogspringen. Ze heeft daarna nog wel aardig ge presteerd, maar men legde bij haar voortdurend de maat staf aan van een Olympisch kampioene. Daaraan kon ze niet voldoen, want de Olym pische titel was haar in han den gevallen op een dag, zo als je die maar een keer in je leven meemaakt. Een nieuw voorbeeld van deze categorie is de Amerikaanse ijshockeyspeler Jim Craig. Een jaar geleden maakte hij als doelman deel uit van de jonge Amerikaanse ijshoc- keyploeg die tegen alle ver wachtingen in het Olympisch goud wegkaapte voor de op permachtig gewaande Sow- jet-Unie. Die overwinning wekte in de V.S. tien keer zo veel geestdrift als de vijf gou den medailles van Eric Hei den. Jim Craig keepte tegen de Sow- JIM GRAIG jet-Unie de wedstrijd van zijn leven. Hij steeg ver boven zichzelf uit, zoals dat heet. evenals de andere spelers (vrij onervaren studenten) zichzelf overtroffen, gegrepen door de markante sfeer als zij waren. In negen van de tien gevallen zouden ze door de Russen in de pan zijn gehakt, maar dit was nu dat ene tien de geval waarin het niet ge beurde. Jim Craig, de grote Olympische held, kreeg daarop een prof- contract van de Atlanta Fla mes. Daar ging het niet al te best. Hij leed aan wat de New York Times nerveuze uitput ting (nervous exhaustion) noemde. De reactie op het Olympisch toernooi en de zware maandenlange trai ning die er aan was voorafge gaan. Atlanta leende hem na enige tijd uit aan Boston. Ook hier kwam hij niet tot de verwach te prestaties. Het eind van het lied was dat hij een plaats op de reservebank kreeg. Men drong er zelfs op aan dat hij naar een lager team zou gaan om zijn aan het licht gekomen zwakke punten bij te spijke ren. Zover kwam het echter niet. Craigs advocaat Murray (als ijshockeycrack moetje kenne lijk meteen over een advocaat beschikken) ziet als voor naamste oorzaak van Craigs falen een gebrek aan motiva tie. Na dat enerverende Olympische toernooi, na de uitbarsting van nationale trots die volgde (ontvangst in het Witte Huis) valt het dage lijkse ijshockeywerk tegen. Het is allemaal wat vaal. Nooit meer is de opwinding ais in die flonkerende dagen van februari-1980 toen heel het land ademloos toekeek. Meer spelers van het Olympi sche team blijken met dit ka- terachtige gevoel te kampen te hebben. Op 23-jarige leeftijd denkt Jim Craig er al aan met ijshockey te stoppen. Hij, de held van Lake Placid. "Niets is zo ijl als de vleugels i de t Optimisme bij Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Nederland zal morgenavond verstoken blij ven van rechtstreekse tv-beelden van de twee Europa-Cupwed strijden waarbij nationale voet balclubs betrokken zijn. Van het duel Feyenoord-Slavia Sofia in de kwartfinale van het toernooi voor bekerwinnaars zullen zeker geen directe opnamen worden uitgezonden en de Kuip-club heeft de KNVB per telex laten weten ook niet akkoord te zullen gaan met een live-uitzending van het UEFA-Cuptreffen Lokeren- AZ'67. Althans, niet zonder voor afgaand overleg. Mocht de Belgi sche omroep de beelden aanbie den, dan wil Feyenoord in de on derhandelingen worden betrok ken. De kans dat het tot een vergelijk komt, is ook dan echter uiterst klein. Feyenoord-directer Peter Stephan: „Ik vind dat die wed strijd niet rechtstreeks mag wor den uitgezonden. Dat is geen goede zaak, want de clubs leven van Europa-Cupvoetbal en door zulke uitzendingen dalen de re cettes". En de inkomsten in het Europa- Cuptoernooi zijn vooral voor Feyenoord tot nu toe bepaald te gengevallen dit seizoen. Met de voorgaande thuisduels tegen het Finse Tampère en het Deense Hvidovre heeft de Rotterdamse vereniging vrijwel niets ver diend, al is de prognose dat de return tegen Slavia meer kijkers zal trekken. Mede gestimuleerd door de 6-0-winst op Wageningen is de verwachting dat woensdag avond 35.- a 40.000 klanten de poorten van de Kuip zullen pas seren. Om Feyenoord de sprong te zien maken naar de halve fina les, zo is de gedachte die alom leeft. Zelfs de anders zo voorzichtige coach Vaclav Jezek deelt ditmaal dat optimisme na de kleine 3-2- nederlaag van de harde uitbeurt in Bulgarije. „We maken uiter aard een zeer goede kans", zegt hij, maar Jezek zou Jezek niet zijn als hij niet onmiddellijk te gengas zou geven. „Ook de Bulgaren schijnen zeer optimistisch te zijn na de zege van het afgelopen weekeinde, want Tvetzkov moet in de vorm van zijn leven verkeren. Fijn voor het publiek, maar ik hoop dat het de wedstrijd van Wijnste kers zal worden". Aldus de coach, die zich vandaag met 16 spelers terugtrekt in een trai ningskamp in Bosschenhoofd. Ook Petur Petursson zal tot die groep behoren, al is hij de enige bij wiens naam nog een vraagte ken moet worden geplaatst. De IJslandse spits tobt met een dij beenblessure, maar denkt zelf wel te kunnen spelen. Met of zonder hem, de kansen zijn er voor Feyenoord. Vooral omdat Slavia in de defensie de zwakste linie kent, zmals al in Sofia bleek. „Dus moeten we ze opja gen en onder druk zetten", stelt Wijnstekers. „Kunnen we dat, dan heb ik er het grootste ver trouwen in. We moeten ze ge woon inpakken". Dat Wijnste kers daartoe in belangrijke mate kan bijdragen in het door de Oostduitser Kirschen geleide treffen, beseft hij ook zelf. Door Tvetzkov uit te schakelen. ,Ik denk dan ook dat ik morgen veel consequenter op hem moet spelen dan in Sofia. Hij draagt die ploeg tenslotte. En hoewel hij me daar soms schitterend uit speelde, denk ik toch dat ik hem kan hebben. Ik wil ook best zo tegen hem spelen, dat is voor mij een uitdaging. In het belang van de ploeg zal ik hem overal vol gen. Ook als dat ten koste moet gaan van mijn eigen aanvallende activiteiten. We hebben nu de kans, die moeten we pakken. Het kan, als we er gelijk in gaan, ze overrompelen, uitgaan van onze eigen kracht. Ga je jagen, dan heb je kans dat ze fouten gaan maken, doe je dat niet, dan ko men ze in hun eigen spel en gaan ze lekker lopen tikken. Dat mag onder geen beding gebeuren. Ze komen tenslotte hier in de Kuip, dan zullen ze ook weten wie Feyenoord is". PAUL DE TOMBE CIVITANOVA MARCHE (ANP) - Het was een merkwaardig toeval, dat op de dag dat Italië door de wielrenners voor het eerst werd "doorgesneden" de twee aartsri valen een verbond sloten. Moser en Saronni reden gisteren op weg naar Civitanova Marche aan de Adriatische kust in eendrach tige samenwerking met het pelo ton op een minuut achterstand. Hoe was zoiets mogelijk? Was het om de indringers uit het wes ten (Hinault, Raas, Zoetemelk c.s.) te laten zien wie de besten waren en hadden zij daarom dit samenspel inhelkaar gezet? Dit lag voor de hand. Moser zei voor de start tegen Saronni: "Vandaag zoeken we de aanval". Hij zei er niet bij of hij alleen zichzelf be doelde of zijn rivaal en hii. Dwars door Italië kreeg op deze manier een interessante ontwik keling. Het leek uiteindelijk meer op een samenloop van om standigheden. Zeventien kilome ter voor het einde, in het dorpje Morrovalle, waren er bij een tus- sensprint op een venijnige hel ling enkele seconden tiidsver- goeding te verdienen. Moser en Saronni, die sinds enkele jaren de legendarische strijd tussen Coppi en Bartali een vervolg ge ven, waren in het klassement slechts door zes tellen geschei den. In het peloton, dat al de hele dag in moordend tempo richting Adria tische Zee koerste, gaf Moser zijn ploegmakker Minetti opdracht de bonificatie in te pikken. Sa ronni had dit spel door en rea geerde persoonlijk op de demar rage van Minetti. Dat zette ook Moser in actie. Het ging er zo hard aan toe, dat de twee bij de sprint (gewonnen door de snelle re Saronni) meer dan honderd meter voorsprong hadden op het peloton. Saronni stelde voor de laatste ze ventien kilometer samen door te rijden. "Wij doen ieder ons werk en sprinten voor de etappezege", zei Saronni. Moser, de proloog winnaar, knikte. Hij wist zich bij na zeker van zijn nederlaag, maar hij had bijbedoelingen. Moser wilde best eens van dichtbij zien hoe het met de conditie van zijn aartsrivaal stond in verband met Milaan—San Remo van zaterdag. Hij kwam er achter dat die condi tie even goed was als de zijne. Waardoor het voor Moser vrijwel onmogelijk wordt de ope- ningsklassieker te winnen. Sa ronni, die niet te lossen is, heeft immers meer natuurlijke aanleg als sprinter. En die wetenschap kan Jan Raas een stapje dichter bij de overwinning in Milaan- San Remo brengen. Zowel'Moser als Saronni is er alles aan gelegen de Prima Vera te winnen. Is dit, door het koersver loop onmogelijk, dan zullen zij alles in het werk stellen om te voorkomen dat de ander wint. Dan maar liever een buitenlan der en van die vreemdelingen staat Jan Raas het hoogst aange schreven. Niet omdat de Zeeuw zo'n aardige vent is. Dat is hij voor de Italianen in geen geval. Wel woont hij het verst van Italië verwijderd. Hij komt zeker niet week in week uit zijn eventuele klassieke overwinning verzilve ren in de Italiaanse criteriums. Raas blijft liever in Nederland. Bernard Hinault en Roger de ALKMAAR (GPD) - Zeven wed strijden is AZ'67 in het Europa- Cup-III-toernooi zonder neder laag gebleven, zoals het ook na 22 wedstrijden in de eredivisie nog steeds ongeslagen is. Dat uit gangspunt zou een geruststelling moeten inhouden voor de return morgenavond in het UEFA-Cup- toernooi tegen Lokeren. Dat het dat desondanks niet is, bleek gis termiddag nog eens ten over vloede. Georg Kessler haalde er Vlaeminck zouden ook in aan merking komen. De Breton komt en de Vlaming kwam sta pels lires ophalen. Raas, die in Civitanova Marche de sprint van het peloton won, zal zelf moeten trappen om voor de tweede keer Miiaan-San Remo te kunnen winnen. Hij krijgt echter voor rang als de Italiaanse rivalen weer in botsing komen. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Amadori (Ita) 10.29.15; 2. Saronni op 43 sec.; 3, Moser op 45 sec.; 4. Hinault (Fra) op 1.46; 8. Raas op 1.53 In Parijs-Nice sloeg leider Adri van der Poel gisteren de aanvallen op de witte leiderstrui met verve af. De ploeg van Fred de Bruyne was de hele dag in de weer om tij dens de rit naar het autocircuit van Paul Ricard in Le Castellet vluch ters terug te halen. Het lukte, nie mand kwam weg. De Zweed Tom my Prin won daarop de massa sprint. Algemeen klassement: 1. Van de Poel (Ned) 23 uur, 45 min. 57 sec.; 2. Roche (Ier) op 14 sec., 3. De Wolf (Bel) op 25 sec.; 4. Bazzo (Fra) op 1.26; 5. Zijerveld (Ned) op 1.57 zelfs de prestaties van Ajax in een ver verleden tegen Spartak Trneva bij. Want al mag de 2-0- overwinning in de confrontatie van 14 dagen geleden dan hoop vol zijn om de halve finale te be reiken, in werkelijkheid geeft die score Georg Kessler nog niet het gevoel dat zijn ploeg er al is. „Ik geloof', zo stelt Kessler, „dat Lokeren wat dat betreft een te er varen tegenstander is die met na me op eigen veld tot opvallende verrichtingen kan komen. Had den we in Alkmaar een derde treffer gescoord, dan zou dat on getwijfeld een te zeker gevoel hebben gegeven. In deze situatie is de ploeg ervan doordrongen dat er geconcentreerd gevoet bald zal moeten worden. Want één ding beloof ik op voorhand, het zal er in Lokeren heet aan toe gaan". Vandaar ook dat de oefenmeester van de Alkmaarders zich met na me gistermorgen heeft bezigge houden met Pier Tol en Kurt Welzl, de beide spitsen van AZ. Niet om hen nogmaals van het belang van de confrontatie tegen Lokeren te overtuigen (Kessler: „Het is niet alleen in het belang van AZ dat we niet verliezen, maar ook van het Nederlandse voetbal, daar waar het in de ko mende jaren om toewijzing van UEFA-Cupplaatsen gaat") maar om met name hun optreden te gen FC Den Haag en Sparta aan de kaak te stellen. „Welzl en Tol - de laatste in minde re mate - moeten niet via per soonlijke acties proberen topsco rers van Nederland te worden. Ook zij moeten het eigenbelang opofferen voor het belang van de ploeg. AZ moet het nu eenmaal hebben van sterk, snel en collec tief spel. Dat is dit seizoen meer dere keren gebleken. Het gaat bij AZ niet om individuele acties. Die les heb ik getrokken na met name het duel tegen Sparta'' De terugkeer van de Deen Prebcn Larsen in de Lokeren-formatie na diens schorsing in het eerste kwartfinaletreffen, verontrust Georg Kessler geenszins. „Ri chard van der Meer heefl de taak om Larsen anderhalf uur te scha duwen. Hij heeft daar de nodige ervaring mee opgedaan tijdens het treffen in onze voorbereiding op de competitie, toen we vriendschappelijk tegen Loke ren speelden. Het vergt de opper ste concentratie, maar dat geldt niet alleen voor Van der Meer, maar voor iedereen, willen we ons tenminste verzekeren van een plaats bij de laatste vier", al dus Kessler. De reservebank van AZ heeft wel een aantal wijzigingen onder gaan. Kees Kist blijft thuis. Op medisch advies, dat wel, als ge volg van de liesblessure die hij heeft opgelopen in het duel met FC Den Haag. Kessler daarover „Het is in deze fase van de com petitie jammer, maar wel begrij pelijk. gezien de slechte tenei- nomstandighcden van de laatste weken. Het zou een probleem worden indien Tol of Welzl ge blesseerd zouden raken". IK CA NOU 'N ~W £N //c DOE E B££TJ£" S£Rl£i.lS| T <pROFF£RE SPELEN, 4tl£S I WERK /?AM /UESVSS Svisr J\0/£- O KT/P r/Y£r- V/iSSJA-244/ ->■-ss V

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13