Socialisten NAVO pleiten voor ontmoeting YS-USSR Kamerleden: Polisario is doodenge club Tanzania op rand van hongersnood „Blij met verzoening in Surinaams leger" Relatie met VS is goed" MAANDAG 16 MAART 1981 DAR ES SALAAM. TANZANIA (UPI) - President Julius Nyere- re van Tanzania heeft zaterdag gezegd dat hij uitermate bezorgd is over de honger die bijna de helft van zijn land boven het hoofd hangt en het gebrek aan buitenlandse deviezen om voed sel te kopen. In een openbaar debat in de uni versiteit van Dar Es Salaam he kelde Nyerere het gebrek aan be zorgdheid dat veel autoriteiten in Tanzania volgens hem ken merkt. Tenzij binnen twee of drie weken regen begint te vallen, zei de pre sident, "worden we geplaatst voor een ernstige hongersnood. We zullen gedwongen worden miljoenen mensen te eten te ge ven. We hebben zoiets sinds de onafhankelijkheid niet meege maakt. Voorzover ik weet was de droogte in 1941-42 even erg". De toestand in de streek van Mwanza, die hij vorige week be zocht, omschreef Nyerere als 'ui termate deprimerend'. Bij de confrontatie met hongers nood komt volgens de president het feit dat er geen geld is om eten te kopen in het buitenland. Hij noemde de steeds hoger wor dende olieprijs als voornaamste oorzaak van de deviezencrisis. De olie import van Tanzania kost dit jaar 375 miljoen dollar of bij na 60 procent van wat aan bui tenlandse deviezen verdiend wordt. In 1972 kostte de olie maar 30 miljoen of 10 procent. Zijn derde probleem, zei Nyerere, is de houding van vooral ontwik kelde Tanzanianen in posities die verantwoordelijkheid mee brengen. Zij doen of er geen vuil tje aan de lucht is. "Het maakt me bezorgder dan de droogte of de stijgende olieprijzen", zei hij. Desgevraagd zei Nyerere dat Tan zania had vastgesteld wat het aan voedsel zou moeten invoeren maar dat dit een onderschatting van het probleem was. "Op grond hiervan hebben wij al voedsel besteld en hulp ge zocht." De schatting zou echter moeten worden herzien, voegde hij eraan toe, als het binnen een paar we ken niet zou gaan regenen. Vol gens diplomatieke kringen in Dar Es Salaam heeft Tanzania aan donorlanden om 100.000 ton gemengde granen gevraagd. Maar zij schatten de huidige voedselimportvereisten van het land op ongeveer 230.000 ton. BUITENLAND Clown Coluche kandidaat af PARIJS (AP) - De populaire Fran se komiek Coluche heeft zich gis teren teruggetrokken als kandi daat voor het presidentschap. Hij' heeft daarmee een einde gemaakt aan een campagne die in Frank rijk de laatste tijd regelmatig voorpaginanieuws opleverde en die door de professionele politici werd omschreven als een beledi ging voor de democratie. Coluche weigerde commentaar te geven op zijn besluit. Volgens opiniepeilingen zou Coluche er bij de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen op 26 april met tien tot vijftien procent van de stemmen vandoor zijn gegaan. Veel politici waren daarom nogal bezorgd voor de gevolgen die zijn kandidatuur op de verkiezingen zou kunnen hebben. Er werd vooral voor gevreesd dat Coluche voldoende stemmen zou verza melen om zijn officiële kandida tuur te stellen. Ondanks zijn terugtrekking lijkt Coluche er in ieder geval in ge slaagd de Franse politiek in een bijzonder komisch daglicht te hebben gesteld. PARIJS (AP) - Een bijzonder vorm van protest legen de jacht op zeehonden in de Franse hoofdstad trok de aandacht van vele voorbijgangers. Met maskers van doodshoofden voor het gezicht voerden de leden van de Internationale Federatie voor dierenrechten een pantomime-spel op over het doodknuppelen van zeehondenjon gen voor de poort van de Canadese ambassade in Parijs. PARAMARIBO (ANP) - Zowel bij de Surinaamse legerleiding als bij de Nationale Militaire Raad (MNR) is een stroom reacties bin nengekomen op de verzoening in het Surinaamse leger. Dit zegt Badressein Sital. die als uitdruk king van die verzoening samen met de twee andere onder-offi cieren Chas Mijnals en Stanley Joeman vorige week werd vrijge laten. In december 1980 werden zij door een krijgsraad in Paramaribo tot twee en een halfjaar gevangenis straf en vijfjaar ontzetting uit het leger veroordeeld wegens een po ging tot een tegencoup in augus tus van datzelfde jaar. ook wel "linkse coup" genoemd. De drie zijn dat overigens altijd hardnek kig blijven ontkennen. "De brieven en telegrammen die zijn binnengekomen van perso nen en organisaties bevatten niet alleen felicitaies vanwege de ver zoening tussen mij en Bouterse (de bevelhebber van het Suri naamse leger), je kon ook merken dat brede lagen van de bevolking gelukkig waren met de ontwikke ling die wij voor Suriname opdre ven: het vestigen van een socialis tische maatschappij" aldus Sital. Hi voegt daaraan toe dat majoor Bouterse en kapitein Horb (garni- (Van onze correspondenten) OSLO - Terwijl de Amerikaanse president Reagan afgelo pen weekeinde herhaalde geen heil te zien in een topont moeting met Sowjetpresident Breznjev, riepen de leiders van zes Europese socialistische partijen op tot onderhan delingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie. Zaterdag, na twee dagen besloten overleg, zei Reiulf Steen, voorzit ter van de Noorse sociaal democratische partij, dat de Eu ropese socialisten snel onderhan delingen tussen Oost en West wil len over de kernwapens in Euro pa. Aan de conferentie in Oslo werd van Nederlandse zijde deelgeno men door PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl en buitenlandsecretaris Maarten van Traa. Behalve de beide Nederlanders en Steen wa ren socialistische voorlieden uit België, Engeland, West- Duitsland en Denemarken aan wezig. In het communiqué dat Steen zaterdag tijdens een pers conferentie toelichtte wordt ge steld dat de voorstellen van de Russische partijleider Brezjnjev om tot vermindering van het aan tal kernwapens in Europa te ko men „interessant en de moeite van het bestuderen waard" zij- Den Uyl bleek het overigens niet eens te zijn met Egon Bahr, de vroegere secretaris-generaal van de Westduitse SPD. Bahr ver klaarde dat de socialisten zich moeten houden aan het NAVO- besluit van december 1979 om 572 Pershing 2- en Kruisraketten in Europa te plaatsen als ant woord op de Russische SS-20- raket. „Ik geloof zelfs dat onze so cialistische vrienden in Neder land een beetje te snel zijn ge weest met hun besluit om nee te zeggen tegen de modernisering van kernwapens, aldus Bahr. Den Uyl echter: „Het feit dat wij nee hebben gezegd tegen de kruisraketten, draagt bij aan het creëren van een onderhande lingssfeer. Ook Moskou weet dat we zowel tegen kruisraketten als de SS-20 zijn. De VS dienen er rekening mee te houden dat we na de verkiezingen in mei rege ringspartij kunnen zijn. Door on ze positie kunnen we dus druk uitoefenen op beide zijden. Twee derde van de Nederlandse bevol king is overigens sterk tegen de kernwapenmodernisering". Den Uyl werd in zijn afwijzing van de middellange-afstandswapens ge steund door Labour- afgevaardigde Frank Allaun. In gesprekken met de delegaties op deze conferentie bleek duidelijk dat de sociaal-democraten in de NAVO-landen terdege rekening houden met de sterker wordende druk van de kiezers tegen voort gaande kernbewapening. „Het hele idee van een zogenaamde be grensde tactische kernoorlog is gewoonweg dom", zo meende Joop den Uyl die erop wees dat een begrensde kernoorlog niet in de hand is te houden en tot mas sale vernietiging zal leiden. Het Russische partijblad "Prawda", heeft de NAVO be schuldigd van falsificatie van het voorstel om het aantal raketten voor de middellange afstand in Europa te bevriezen, zoals dat is gedaan door president Leonid Brezjnjev op het 26-ste partijcon gres. In het artikel, dat door het persbu reau Tass is verspreid en is on dertekend met Aleksei Petrov (een synoniem voor een sowjet- leider), zegt de Prawda letterlijk dat het voorstel tot instelling van een moratorium "met bijzondere hardnekkigheid wordt gefalsi fieerd". De publikatie van het artikel viel samen met de aankondiging van Tass dat het bezoek van de West duitse minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, is vastgesteld van 2 tot 4 april. Het persbureau preciseert dat het bezoek plaatsvindt op uitno diging van de Russische rege ring. De publikatie in de Prawda weer spiegelt volgens waarnemers de voortdurende irritatie bij de Sowjets over een Westduitse be reidheid over te gaan tot plaat sing van Pershing en kruisrake- ten op zijn grondgebied. CHATEAUROUX (AP) - Op een olieopslagterrein in de Franse stad Chateauroux heeft zich zaterdag een grote brand voorgedaan. Zes opslagtanks met in totaal 1,7 miljoen liter huisbrand-dieselolie en benzine raakten in lichterlaaie. Het vuur werd door 100 brandweerlieden met groot materieel bestreden. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Tot in de verre omtrek waren de vlammen te zien, die een hoogte bereikten lol 40 meter. Het vuur werd aangewak kerd door een krachtige wind. De schade zal tot vele miljoenen guldens oplopen. BELFAST (UPI) - De 25-jarige Frank Hughes, die in de Ma- ze-gevangenis een levenslan ge gevangenisstraf uitzit, is gisteren in hongerstaking ge gaan. Daarmee volgde hij het voorveeld van Bobby Sands, die sinds 1 maart weigjrt te eten. Hughes en Sands behoren tot ongeveer 400 gevangen leden van het (verboden) Ierse Re publikeinse Leger (IRA) dat streeft naar aansluiting van het Britse Ulster bij de Ierse republiek. De IRA-gevange- nen zijn uit op het verwerven van de status van politieke gevangene. De regering in Weer hongerstaker in Maze-gevangenis Londen heeft nadrukkelijk verklaard die eis nooit te zul len honoreren. Veel van de gedetineerde IRA- leden voeren al jaren een "hy- giëne-sabotcge". Zij weige ren gevangeniskleding te dragen en hullen zich slechts in dekens. Daarnaast besme ren zij bij wijze van protest de muren van hun cellen met hun eigen uitwerpselen. Op 16 maart 1978 haalde Frank Hughes dc voorpagina's van de Britse kranten, toen hij met twee mede-IRA-leden een vijf man sterke Britse pa trouille in het graafschap Derry aanviel. Daarbij kwam een soldaat om het leven en liep er eer. ernstige verwon dingen op. Uren na de aan slag vond de politie de ook gewond geraakte Hughes. In februari vorig jaar werd hij tot levenslang veroordeeld wegens moord op een Britse parachutist. Hij kreeg er nog eens 70 jaar bij voor terreur daden zoals bomaanslagen en moordpogingen. SCHIPHOL (ANP) - "Wij zijn door het Frente Polisario bela zerd en bovendien in levensge vaar gebracht". Polisario is een doodenge club die ten onrechte voorgeeft het Saharaanse volk te vertegenwoordigen en mensen misbruikt voor politieke doelein den. Ik blameer het Polisario-co- mité Nederland dat ons jaren lang een situatie heeft voorge spiegeld die niets te maken heeft met de realiteit. Wil het Saha raanse volk enige kans hebben op reële zelfbeschikking, dan kan niet worden volstaan met te rugtrekking van de Marokkaan se troepen, maar dient ook Poli sario militair te worden ontman teld". A1^S21?.nl?JUaliherie Wc"cl VoVor"van'Wezel'is het sterk de luitmaakten de heren Waltmans (PPR), Van den Bergh (PvdvA), Brinkhorst (D'66) en Mevr. Krij- nen (WD). De delegatieleden hebben als eer ste buitenlanders, zowel de Ma rokkaanse als de door Polisario als "bevrijd gebied" geclaimde delen van westelijk Sahara be zocht, alsmede het vluchtelin genkamp van Polisario te Tin- douf in Algerije. Daar verblijven volgens het Polisario-comité, 150.000 vluchtelingen uit West- Sahara. Zij zouden in 1975, na de bezetting van hun gebied door Marokko en Mauretanië, zijn weggetrokken. Volgens Marok ko gaat het echter slechts om vijfduizend (CDA-Tweede-Kamerlid) gister avond op Schiphol bij zijn terug keer uit Spaans Sahara, dat hij op uitnodiging van Polisario een week heeft doorkruist. Hij deed dat als lid van een parlementaire delegatie, waarvan verder dee- vraag of de mensen die zich dat kamp bevinden werkelijk vluchtelingen uit West-Sahara zijn. Volgens hem is een groot deel in elk geval afkomstig uit Mauretanië en Tsjaad. "Ik heb een sterk vermoeden dat hier mensen door Polisario worden misbruikt voor politieke doelein den", aldus Van Weezel. Ook delegatieleider Waltmans, die tot nu toe zeer sympathiek stond tegenover Polisario, is hevig ge desillusioneerd van de trip terug gekeerd. "Het Frente Polisario claimt 95 procent van het Saha raanse grondgebied te beheer sen", zei hij. "Maar in dat 'gelibe- ralisserde gebied' blijkt niemand te wonen. Wij hebben 9.000 kilo meter afgelegd maar Polisario heeft ons alleen stenen en zand kunnen tonen. Van de zeven ne derzettingen waarover werd ge sproken is er ons slechts één ge toond. Dat was Hawza, de zoge naamde hoofdstad van het door Polisario beheerste gebied: een aarden wal voor tentenkampen, meer niet. Alle gebieden die be volkt zijn worden door Marokko beheerst. Polisario zit in Algerije en onderneemt raids. Dat is al les". Zowel Waltmans als Van Wezel zeggen achteraf spijt te hebben van de motie die zij in 1977 geza menlijk in de Tweede Kamer hebben ingediend, en waarin werd aangedrongen op terug trekking van alleen de Maro- kaanse troepen. "Polisario heeft op geen enkele manier waar kun nen maken dat zij het Saharaan se volk vertegenwoordigt", zei Van Wezel. "De enige oplossing lijkt mij een referendum onder toezicht van de Verenigde Na ties. Polisario moet militair wor den ontmanteld". Waltmans ex cuseerde zich nog voor het feit dat hij een rapport van Amnesty International, waarin Polisario er ook niet zo best afkomt, niet aan de overige delegatieleden ter be schikking heeft gesteld. Harry van den Bergh, die eerder in Ne derland terugkeerde, had zich daar al over beklaagd. "Pure ver geetachtigheid", aldus Walt mans. Hij verzekerde dat hij het rapport ter beschikking zal stel len en tevens ter kennis zal bren gen van de Algerijnse regering De delegatieleden zijn ervan over tuigd dat.Polisario hun leven wil lens en wetens in de waagschaal heeft gesteld, door tijdens een tocht door de "geliberaliseerde gebieden" illegaal de grens met Zuid-Marokko te overschrijden. Dat gebeurde afgelopen dinsdag. Eén van de jeeps van het kon vooi reed daarbij op een land mijn en de inzittenden, twee le den van Polisario, zijn vermoe delijk gedood. De auto's waarin de kamerledem zich bevonden reden vlak voor en vlak achter deze jeep. "Ik heb anderhalf uur in de overtuiging verkeerd dat twee van mijn mede-kamerleden de dood hadden gevonden", al dus Waltmans. "Ik zelf, als dege ne die het initiatief heeft geno men tot dit bezoek aan West-Sa- hara, voelde mij daarvoor uiter aard in hoge mate aansprakelijk. Als dit ongeluk werkelijk ge beurd zou zijn zou ik mijn werk als kamerlid niet hebben kunnen voortzetten. Het behoeft geen be toog dat ik het Polisario in hoge mate kwalijk neem dat zij ons te gen onze wil illegaal die grens heeft laten overschrijden". De kamerleden hebben het verder als uiterst pijnlijk ervaren dat Polisario hen ongevraagd langs tweehonderd Marokaanse krijgs gevangenen heeft laten parade ren. "Die mensen hebben vijf en een half uur in de brandende zon moeten wachten om aan ons als oorlogstrofee te worden ge toond", zo vertelden zfj. Van den Bergh zei mateloos geërgerd te zijn over het tafereel dat hij aan trof in Mach Bet, niet ver van de grens met Zuid-Marokko. "Daar lagen drie lijken van Marokkaan se soldaten te vergaan. Ze lagen al sinds augustus 1979, zonder dat remand van Polisario de moeite had genomen ze te begra- van. Ik vind dat een schandelijke schending van elk denkbaar mensenrecht", aldus Van den Bergh. "Het doet mij ernstig twijfelen aan de mentaliteit var de Polisano-mensen". zoenscommandant) een grote mate van sportiviteit en eerlijk heid hebben opgebracht. De ver zoening is volgens Sital gelukt omdat Bouterse en Horb bereid waren zelfkritiek te leveren. "Ui teraard zijn zij daarbij uitgegaan van het algemeen belang: het ver der ontwikkelen van het revolu tionaire proces in Suriname Maar de beslissing ons vrij te la ten blijft een moedige stap. die je als leider niet makkelijk zet". Sital bekleedt nog geen duidelijke positie in het leger, waar hij zich trouwens helemaal niet druk over maakt. Wel worden zij. Mij nals en Joeman betrokken bij alle handelingen van zowel NMR als legerleiding, waarbinnen zij ove rigens nog steeds aan het discus sieren zijn over dc politieke toe komst van het land "Bij mij," stelt Sital, "zit toch nog altijd de vraag waarom het zo moest gaan op 13 augustus (de dag van de arrestatie). Er is een verschrikkelijke communicaties toornis geweest". Sital is het eens met de opmerkingen van Bouter se, dat, als zij allemaal eerder met elkaar hadden gepraat, het nooit zo ver zou zijn gekomen. Sital merkt op. evenals Bouterse eerder heeft gedaan, dat er tij dens de gesprekken die aan de vrijlating zijn voorafgegaan, geen meningsverschillen waren om trent de te volgen politieke lijn. het streven naar een socialisti sche maatschappij. Er werd al leen op verschillende wijze ge dacht over "tempo en werkwij ze". Hoewel de gesprekken "kei hard" waren, verliepen zij toch in een "prettige sfeer." betoogt Si tal. De meningsverschillen die nog steeds tussen regering en leger leiding bestaan, houden volgens Sital verband met de totale poli tieke lijn. Het regeringsbeleid steunt namelijk op de regerings verklaring van 1 mei 1980. Nu hebben de militairen een nieuwe richting aangegeven. Daar zal tussen de partijen over gespro ken moeten worden. Het gaat nu om het invullen van de nieuwe koers en het concretiseren van al le zaken die daar verband mee houden, voegt Sital er aan toe Schmidt en Giscard: STRAATSBURG (AFP) - Frank rijk en West-Duitsland staan "zeer positief' tegenover de poli tiek van de Amerikaanse presi dent Reagan, zo hebben de Fran se president Valery Giscard d'Estaing en dc Westduitse bondskanselier gisteravond na een informeel beraad in Noord Frankrijk laten weten. Giscard en Schmidt hebben de relaties tussen hun landen en de Ver enigde Staten besproken tijdens een diner in een Elzasser herberg in Blaisheim bij Straatsburg. Daarbij werden de ervaringen uitgewisseld die de ministers van buitenlandse zaken van bei de landen hebben opgedaan tij dens hun recente bezoeken aan Washington. Giscard zei dat bei de landen de resultaten van die bezoeken positief waarderen, terwijl Schmidt bevestigde dat Reagans politiek op hem een "zeer positieve" indruk maakt. Zowel Schmidt als Giscard wa ren erg tevreden over de ge sprekken tijdens hun informele bijeenkomst. Beide mannen had den elkaar in februari nog ont moet tijdens de 37ste Frans-Duit se top in Parijs. Hun laatste in formele onderhoud dateert van november vorig jaar. Schmidt en Giscard hebben ook in grote lij nen besproken hoe zij zullen ant woorden op de brief die de Rus- schische president Leonid Brezjnjev onlangs aan westerse landen heeft gestuurd met voor stellen voor ontwapeningsbe sprekingen. Behalve over de be trekkingen met de Verenigde Staten en de oost-west betrek kingen is ook gesproken over de Noorzuid «_ia.o«. g cn de econ ar- •- sche situatie in de westerse we reld. Op al deze punten bestaat een grote mate van overeenstem mmg in analyse en gezichtspunt, zo werd na afloop meegedeeld Schmidt, noch Giscard vermeld de de komende Europese top in Maastricht in de verklaring die ze na afloop van het gesprek voor de pers aflegden. Wel is de stand van de economie in Frankrijk en de bondsrepubliek aan de orde geweest, en dat overleg zal bin nenkort door de Franse premier Raymond Barre in de bondsre publiek worden voortgezet. Aan het gesprek is ook deelgenomen door de Franse minister van bui tenlandse zaken Jean Francois- Poncet en diens Westduitse col lega Hans-Dietrich Genscher.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9