actief in vrije tijd „We gaan zoveel mogelijk problemen bejaarden te lijf" Comité roept personeel Adler op tot verzet Floatin Christmas Cracker pakt titel Afscheid pater M.G. de Ponti in Kooi cctcafc deliooymt Drietal met geweld uit Leids café gezet MAANDAG 16 MAART 1981 LEIDEN - Wie gistermiddag met enig gezag "UIT" zou hebben geroepen in de Groenoordhallen, zou voor een aardige chaos hebben gezorgd, want niet minder dan 264 honden hadden zich daar verzameld om te i Kynologen Vereni- Hun bazen en bazinnen waren er trouwens ook bij, voorzien van kam men, borstels en wat er al niet nodig was om hun viervoeter optimaal voor te bereiden op de komst van zeven keurmeesters- en meesteres sen. Een spektakel dat, ruw geschat, 2000 a 2500 toeschouwers naar de Groenoordhallen lokte. Gestreden werd in acht categorieën die de volgende winnaars oplever den: de bpuvier Bonaparte Zieree v.d. Cerberushof van H. Harmers uit Hoofddorp, de doberman pinscher Gravin Bianca v.d. Edele Stam van H.C.M. Springer-De Winter uit Leiden, de whippet Macbeth van H. Thomassen-Kammeraat uit Leiden, de chow chow Otomarus' Chico van R. Buitelaar uit Nieuwkoop, de Newfoundlander Amand v.d. Mars kramer van J.A.F. de Krijger uit Leiderdorp, de poedel Silvertown's Jill van I.G. Niekerk uit Schoonhoven, de West Highland white terrier Bel le The True Blue Flash van G.C.M. Kuiper-Van Zoelen uit Den Haag, de shih tzu Barry-Benar van Li-Liang van A. van Egmond uit Voorburg en de Welsh corgi Floatin Christmas Cracker van G. Enthoven uit Aals meer. Het zal na deze opsomming geen verbazing wekken dat Bello buiten dacht: geef mijn portie maar aan Fikkie. Dit negental betrad in de grote finale de ring om uit te maken wie alge meen clubkampioen van Rijnland zou worden. Na ampel beraad koos de jury voor de Welsh corgi Floatin Christmas Cracker. Het beestje zorgde ervoor dat zijn baas uit handen van wethouder Fase de legpen ning van de gemeente Leiden ontving en van erelid Smits, die 25 jaar bestuurslid van Rijnland is geweest, de zg. Smits Cup. De clubmatch van K.V. Rijnland zal ook volgend jaar in de Groenoord hallen worden gehouden. De vereniging bestaat dan 35 jaar. i schouwspel dat zich gistermiddag in de Groenoordhallen voordeed. Twee gewonden na botsing op Hoge Rijndijk LEIDEN Bij een botsing tussen twee personenauto's op de Hoge Rijndijk zijn zaterdagochtend een 22-jarige Hazerswoudenaar en een even oude Leidse vrouw licht gewond geraakt. De Leidse wilde haar auto keren, daarbij geen rekening houdend met de auto van de Hazerswoudenaar die aan kwam rijden. De man remde, maar kon de auto van de Leidse toch niet ontwijken. Na de botsing moesten beiden wor den overgebracht naar het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. Na onderzoek konden zij weer naar huis. De beide personenau- to's zijn totaal vernield Veel auto's opengebroken LEIDEN Minstens negen gepar keerde auto's zijn in de nacht van zaterdag op zondag door onbe kende dieven opengebroken. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van cassettes, radio's, kentekenbewijzen, rijbewijzen, enz. De auto's stonden op uiteen lopende plaatsen geparkeerd: Milanenhorst, 5e Binnenvest- gracht, Oude Rijn, Nieuwstraat, Zweilandlaan, Oesterbank, Zoe- terwoudse weg, le Binnenvest gracht en bij molen De Valk. LEIDEN - Mensen van het comité "Behoud Werkgelegenheid Lei den" hebben vanochtend de werknemers van Adler opgeroe pen tot "gezamenlijk optreden" om Adler open te houden. Bij de fabriekspoort aan de Roose- veltstraat deelde het comité pamfletten uit waarin de directie wordt beschuldigd "de werkne mers en het bedrijf al kapot te maken" terwijl de werkelijke sluiting nog niet eens is aange kondigd. Met de dreigende slui ting staat de werkgelegenheid van bijna vierhonderd mensen bij het Leidse^Adler Dp het spel. Bij Adler in Cuyk geldt hetzelfde voor bijna driehonderd mensen. In het pamflet wordt de directie verweten de werknemers op te jagen tot meer produktie om voorraden voor Triumph-Adler in Duitsland te vormen. Zodoen de zou "Duitsland" minder last hebben van eventule acties van werknemers op de Nederlandse Adlerfabrieken. "De directie is bang voor acties" concludeert het comité. Het actiecomité van werknemers op het bedrijf heeft reeds enkele malen succes gehad bij hun protest tegen het opjagen van de produktie. "Je kunt de mensen hun eigen graf niet laten delven". Anderzijds wordt de directie er van beschuldigd de normale conti nuïteit in de produktie te onder graven: Door de aanstelling van mensen met kortlopende con tracten niet te verlengen, door de snipperdagen op één dag uit te geven zodat de montageband stil komt te staan en door opengeval len plaatsen niet op te vullen on danks het stijgende ziektever- De directie wordt in het pamflet scherp veroordeeld omdat zij verhalen over een goede afvloei ingsregeling op het bedrijf rond strooit. "Dit is wel een heel sme rige manier van doen. Met de ene hand worden de benen onder je lijf weggerukt en met de andere worden je een paar krukken aan geboden". Een eventuele afvloei ingsregeling is volgens de indus triebonden nog helemaal niet aan de orde. Eerst zou de Duitse concerndirectie aan moeten kun nen tonen dat de Nederlandse Adlerfabrieken dicht zouden moeten. De Duitse directie zal dit 30 maart opnieuw proberen. Het comité "Behoud Werkgelegen heid" wenst de werknemers alle steun te geven bij hun strijd om hun werk en de werkgelegen heid in Leiden. "Wonderen ku- nenr. we niet verrichten, wel kunnen we alles wat in onze macht ligt doen om voor het werk op te komen". Het comité houdt zaterdag 28 maart een de monstratie door de Leidse bin nenstad om de Duitse concerndi rectie te laten zien dat "Leiden Adler open wil houden" Nieuw hoofd Stichting Dienstencentrum: A.C. Verlaan, gefotografeerd in Indonesië, waar hij zeven jaar als geestelijke heeft gewerkt. BRUMMEN/LEIDEN - "Het be- jaardenwerk is de kinderschoe nen inmiddels ontgroeid, maar of de grote schoenen binnenkort kunnen worden aangetrokken valt nog maar te bezien". Een zin die de voorzichtige verteltrant van A. C. Verlaan, per 1 jun< het nieuwe hoofd van de stichting Dienstencentrum voor Gecoör dineerd Bejaardenwerk in Lei den, typeert. Van hem geen wil de uitspraken. Helemaal zeker is het overigens nog niet dat Verlaan (39) 1 juni in Leiden begint. De maatschappe lijk werker zelf: "Ik moet deze week nog medisch worden ge keurd. En verder hebben we nog geen huis. Daar zou mijn benoe ming dus nog stuk op kunnen lo pen. Maar ik denk dat dat pro bleem de wereld wel kan worden uitgeholpen". Na een theologische studie werkte Verlaan zeven jaar als geestelijke in een katholieke kerk in Indone sië. Eenmaal terug in Nederland kwam hij terecht in het maat schappelijk werk.' Vijfenhalfjaar bezet hij nu al weer de eenman spost bejaardenwerk in het Gel derse Brummen. Toen hij kwam stelde het allemaal nog maar betrekkelijk weinig voor. "Er waren natuurlijk ver schillende voorzieningen, maar de hulp in georganiseerde vorm bestond niet". Wat hij achterlaat: "een groep gemotiveerde vrijwil ligers". De onvermijdelijke vraag: waarom neemt Verlaan de stap van het oosten naar het westen? "Ik sta niet te springen om te gaan", be gint hij, "maar aan de andere kant: ik zal geen traan laten als ik Brummen verlaat". Bedacht zaam: "Het is tenslotte goed om ergens weg te gaan waar het goed gaat. Daar hou je mooie herinneringen aan over". Het woord uitdaging valt. Inder daad, daar heeft het veel mee te maken, denkt-ie. Verlaan: "Ik heb nu genoeg ervaring opge daan om, net nog geen veertig jaar oud, over te stappen op een andere baan. Dit nieuwe werk is onder andere aanlokkelijk, om dat ik nu in een team moet werken". Uitdrukkelijk stelt Verlaan dat hij zijn nieuwe werk niet bij voor baat idealiseert. "Ik zal heus wel met grote moeilijkheden worden geconfronteerd". Het verhaal dat volgt leert dat hij vooral aan twee problemen denkt: contactarmoe de en huisvesting. Verlaan legt uit: "Natuurlijk spe len die zaken ook in Brummen. Maar ik denk dat de contactar moede onder bejaarden in het westen groter is dan hier" Wat de huisvesting betreft: "In Brummen is er voor een bejaarde binnen een jaar huisvesting ge vonden. In het westen zijn ze dan de trap nog niet eens opgeko men". De eerste Leidse weken wil hij ge bruiken om mee te lopen met al le projecten van de stichting "met die lange naam". "Achter je bureau blijven zitten heeft na tuurlijk absoluut geen zin". Na die introductietijd gaat Verlaan gewoon aan de slag. Hoe, dat weet hij nog niet precies. Laat staan dat hij nu al een verlang lijstje bekend maakt met zaken die bij voorrang moeten worden aangepakt. Hulpbehoevend Over het landelijke bejaardenbe leid zegt hij: "Nu ligt het accent nog steeds op het sociaal-cultu rele werk. Het organiseren van kaartmiddagen enzo. Dat accent zal verschuiven. Er komt een to tale aanpak van het bejaarden werk: zoveel mogelijk proble men van bejaarden zullen we te lijf gaan. Ook in Leiden". Volgt een verhaal over de inzichten die veranderen. Om de andere opvattingen over het bejaarden werk te illustreren haalt Verlaan een "Brummens voorbeeld" aan. Hij vertelt over het overleg dat wordt gevoerd met de directie van het plaatselijke bejaardente huis. "Het is zo langzamerhand overbe kend: bejaardenhuizen worden eilanden. Wij willen nu dat de deuren worden opengegooid. Dat betekent dat niet-bejaarde mensen, die geen zin meer heb ben om iedere dag voor zichzelf drie slablaadjes en twee aardap pelen klaar te maken, ook ge bruik moeten kunnen maken van de keuken van het tehuis. Of door mee te eten of door eten af te halen" Ook het bouwen van kleine bejaar denwoningen in de wijken zal steeds meer aandacht krijgen volgens Verlaan. Wijzend naar de stenen, gelijkvloerse woningkjes tegenover zijn nieuwbouwhuis, zegt hij: "Daar kunnen bejaarden toch prima wonen" Een vraag over de rol van de over heid ontlokt Verlaan de nodige kritiek. In de eerste plaats vindt hij het vervelend dat er een tijde lijke rijksbijdrageregeling voor het bejaardenwerk is en geen de finitieve. En verder: "Het is de bedoeling dat het bejaardenwerk volgend jaar wordt ondergebracht bij de post maatschappelijke dienstverle ning". Dat is fout vindt Verlaan, want: "door het bejaardenwerk bij die dienst te plaatsen krijgt ie dere bejaarde het stempel hulp behoevend. En dat is niet iedere bejaarde" WIM BRANDS (ADVERTENTIE) 1 Goed en goedkoop buiten de deur eten vanaf f 8,-per persoon. sluitingstijd. alle dagen geopend vanaf lOOuur ÜK lloniiirarht 49/hml. (mrmn, - Busfile door foutparkeren LEIDEN - Bij de Koornbcurssteeg, de schakel tussen Breestraat en marktenroute. deed zich gister middag tussen een en half twee een file van tien bussen voor. Oorzaak: een slordig geparkeer de personenauto die de weg blokkeerde. De politie kwam er aan te pas om te auto te laten wegslepen, waarna de bussen in colonne hun weg konden vervol gen. LEIDEN - De Kooi heeft gister middag afscheid genomen van pater M.G. de Ponti. De man die 24 jaar nauw betrokken was bij het club- en buurthuiswerk, van de kelder in de Surinamestraat tot het vorig jaar betrokken nieu we gebouw aan de Driftstraat. Op zestigjarige leeftijd gaat hij het wat rustiger aan doen, pater De Ponti, die in 1975 de erepenning van de gemeente Leiden ont ving. "In zijn werk richt pater De Ponti zich rechtstreeks op het welzijn van de individuele mens en is op ieder moment voor ie dereen bereikbaar", luidde toen de motivatie van het gemeente bestuur. De Ponti heeft het allemaal meege maakt in De Kooi, ook de vele ruzies en conflicten alsmede de fusies die zich daar in het club- en buurthuiswerk voltrokken. Zijn dagboekaantekeningen over die periode, toegespitst op het in 1979 verdwenen clubhuis het Honk. getuigen daarvan. Ze zijn verzameld in een boekwerk dat gistermiddag tijdens de af scheidsreceptie van pater De Ponti in gebouw De Kooi aan de man werd gebracht Hoewel pater De Ponti had laten weten geen cadeau's voor zichzelf te willen, kon burgemeester Goe- koop het toch niet laten hem gister middag namens het gemeentebe stuur een presentje te overhandi gen. Goekoop was een van de ruim tweehonderd aanwezigen op de af scheidsreceptie. De afscheidsreceptie was zoais ae pater die wilde: zonder toespra ken. Cadeau's hoefde hij ook niet. Giften waren toch welkom, omdat hij die wilde bestemmen voor een door hem zelf gekozen project in Nieuw-Guinea. Ook de opbrengst van het boekwerkje "clubhuis het Honk 1961-1979", dat een tientje kost, gaat daar naartoe. LEIDEN - Met veel geweld zijn drie inwoners van Abbekerk vrijdag avond rond negen uur uit een café aan de 2e Binnenvestgracht gezet en meegenomen naar het politiebureau. Het drietal, in de leeftijd van 21 tot 23 jaar, verkeerde in kennelijke staat en viel andere klanten lastig. Toen de eigenaar hun de deur wees, weigerden ze te gaan. De politie kwam eraan te pas om met harde hand in te grijpen. De drie mannen verzetten zich zo hevig dat er zelfs een politiehond werd ingezet. Ze werden naar het politiebureau ter ontnuchtering meegenomen. Nadat ze waren verhoord en nadat proces-verbaal tegen hun was opgemaakt, mochten de mannen terug naar Abbekerk. NVCB/KVC De NCVBIKVG-vrouwenvereni ging in de Merenwijk wordt vanavond officieel op gericht. NCVB staat voor Ne derlandse Christen Vrouwen bond en KVG voor Katholiek Vrouwengilde. De afdeling Leiden-Merenwijk i.o. heeft inmiddels zes kennisma kingsbijeenkomsten achter de rug. In De Regenboog begint vanavond om acht uur een feestelijk samenzijn. Voor de pauze wordt het officiële gedeelte afgewerkt met de be stuursverkiezing en daarna zal toneelgroep Rustenburg uit Den Haag het blijpel Lau ra opvoeren. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk speelt vanavond oin half negen bingo in haar clubgebouw. "De werknemers van de Adlerfabrieken kunnen rekenen op steun nanutt de stad" slaat in het pamflet dat mensen van het comité "Behoud Werkge legenheid Leiden" op de foto aan Adlerwerknemers in de bus uitdelen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3