Foreholte gunt HYS geen kans Connors ongenaakbaar Adelaar: „Schande, dat ik die titel kon pakken" Feest Saturnus uitgesteld Hockeydames van Forescate I op schot: 4-1 Opnieuw ruime zege: 12-4 MAANDAG 16 MAART 1981 NK-judo in houdgreep van intriges, conflicten en teleurstellingen HARDERWIJK (GPD) - Het moet lechnisch-direcleur Koos Henneveld van de Judobond Ne derland zo langzamerhand duide lijk worden dat het binnen het va derlandse bestel erg moeilijk zal zijn alle topjudoka's in één ploeg te krijgen. Toen de 46-jarige Maassluizer be gin dit jaar aan het werk ging liet hij de achterban weten dat het technisch apparaat in die zin ge wijzigd zou worden dat zelfs „dwarsliggers" als Visser en Van de Pool (sporlschoolhouders uit het Gelderse) hun topjudoka's met een gerust hart naar de cen trale trainingen zouden kunnen sturen. Alle goede voornemens en inspanningen van Henneveld ten spijt ziet het er naar uil dat de heren sportschoolhouders niet van plan zijn hun paradepaardjes toe te vertrouwen aan de onlangs nieuw benoemde bondscoach David Starbrook. Het gesprek dat de technisch- directeur een dezer dagen met Cor van de Pool zal hebben lijkt al bij voorbaat gedoemd te misluk ken nu Gerrie Boschman, een van de Oranjekandidaten uit Nij megen die zaterdag in Harder wijk voor de tweede achtereen volgende keer beslag wist te leg gen op de nationale titel in het halfmiddengewicht, liet weten niet voor het instituut van centra le trainingen te voelen. „Als de bond iets in mij ziet en mij wil uitzenden naar grote toernooien dan sta ik daar zeker niet afwij zend tegenover. Het enige dat ik eis is. dat ik in mijn eigen omge ving kan blijven trainen. Iets dat overigens al mijn clubgenoten willen. Voor de centrale trainin gen voel ik niet veel Voor Henneveld moet dit be dankje van Boschman wel een erg grote teleurstelling zijn. Im mers in het jaar dat de wereld kampioenschappen in Neder land worden gehouden (3 tot 6 september in Maastricht) is hem er alles aan gelegen alle tegenstel lingen en intriges binnen het va derlandse judo voorgoed uit de wereld te helpen en alles onder geschikt te maken aan het grote doel: het WK in Maastricht. De nationale titelstrijd inde Har- derwijkse sporthal De Sypel gold als eên eerste selectiewedstrijd voor het mondiale gevecht in de Limburgse hoofdstad. Via voor informatie had Henneveld het ju- dovolkje laten weten dat in prin cipe maar drie judoka's per ge wichtklasse zullen worden uitge nodigd voor de centrale trainin gen nieuwe stijl, aangevuld met een zevental judoka's uit het scoutingsapparaat. Hoe die groep er precies uit zal gaan zien is nog niet bekend. Af gaande op de verrichtingen op de Harderwijke matten zal die ech ter voor 90 procent bestaan uit jeugdig talent dat zaterdag in na genoeg alle zeven gewichtsklas sen zijn stempel wist te drukken op de titelstrijd. Alleen in de zwaarste gewichtsklasse slaagde de jeugd er (nog) niet in door te breken naar de top. Peter Adelaar wist met succes al le aanslagen op zijn imperium af te slaan al had hij daar in twee gevallen wel de hulp van de arbi trage bij nodig. „Dat je als 34- jarige nog kampioen van Neder- De Leiderdorper Robert van der Vlist heeft een succesvolle judo- week achter de rug. De 18-jarige junior werd het vorige weekein de Zuidhollands kampioen in de gewichtscategorie t/m 71 kilo en eindigde zaterdag op een ge deelde derde plaats bij de senio ren in Harderwijk. De leerling van sportschool Van Houdt ein digde in de voorronden als tweede. In de halve finale ver loor Van der Vlist van de latere winnaar, Essink (midden-Ne derland). In de herkansing stelde de open Deens kampioen zijn bronzen plak veilig. Elshout uit het dis trict Rijnmond bemachtigde zilver in Van der Vlist' ge wichtsklasse. Van der Vlist, die op het moment dienstplichtig militair is, deelde het brons sa men met met de Limburger Ro bert Schiffling. land kan worden is eigenlijk een schande", stelde hij na afloop van de finalepartij tegen Koenders niet geheel ten onrechte vast. „Maar deze titel geeft me toch wel Voldoening, omdat ze geprobeerd hebben me op een zijspoor te zet ten. Nu kunnen ze niet meer om me heen al zal ik nog wel terdege, overwegen of ik me nog beschik baar zal stellen voor het EK of WK". Twijfels dus bij Adelaar, die ove rigens niet als enige aan titelpro- longatie toekwam. Ook Henk Nu man (halfzwaargewicht), Bert Verhoeven (middengewicht) en Gerrie Boschman (halfmidden- gewich t) deden dat in hun ge- wichtSklasse. In alle overige klas sen vond er een aflossing van de wacht plaats De grootste verrassing deed zich voor in de lichtste gewichtklasse waar de pas 17-jaige Nijmegenaar Mervin Eliazer zich niets van de Jongens met naam" aantrok en in de finale Hillegommer Jean- Pierre van Deursen van zijn eer ste grote succes bij de senioren afhield. Eliazer, in Nederland ge boren uit Schotse ouders, nam' daarmee revanche op Van Deur sen voor de in de poule geleden nederlaag. Opmerkelijk was ook de geslaagde come-back van Hans Hoogendijk in de klasse tot 65 kg. De 22-jarige Vlaardinger kan terugzien op een goed toer nooi. Al zijn ontmoetingen won hij met vol punt. Ook de 32-jarige judoleraar Harry van de Brand, de kampioen van 1980, had niets in te brengen tegen het geweld dat Hoogendijk ontwikkelde. In het lichtgewicht stagneert de doorstromingenigszins. Welis waar bereikte de 20-jaige Gerard van de Elshout de finale ten koste van titelverdediger Herman Boersma, in de eindstrijd kwam de Vlaardinger toch iets te kort om Jimmy Essink van zijn derde seniorentitel af te houden. Erg overtuigend was het echter alle maal niet was Essink zaterdag presteerde. Twijfels bestonden er wat dat betreft niet over Gerrie Boschman. De Nijmegenaar stak met kop en schouders boven de rest van het deelnemersveld in het halfmiddengewicht uit. Rik Bakker zette tegenover het tech nische overwicht van Boschman een grote doses inzet, maar net als vorig jaar bleek dat niet voldoen de te zijn. Ted Verhoeven (middengewicht) en Henk Numan (halfzwaarge wicht hadden duidelijk last van de favorietenrol die ze zich vooraf hadden gekregen. Beiden wer den zonder enige overtuiging kampioen. Na de winst op zijn eeuwige rivaal Henny Pleizier stelde Numan: „Het wordt met het jaar moeilijker. De jongens durven niet meer werkélijk tegen je aan te vallen. De scheidsrech ters treden daar mijn_ I niet voldoende tegen op" De arbitrage speelde ook een op merkelijke rol in de finalepartij tussen Bert Verhoeven en Robert van der Geest. Laatstgenoemde, die op grond van zijn technische vaardigheden een voorsprong had opgebouwd, werd door de scheidsrechters bestraft toen Verhoeven hem buiten de mat duwde. Niet de beste, maar wel de slimste en conditioneel sterk ste judoka werd zodoende voor de vierde achtereenvolgende keer kampioen van Nederlan- VOORHOUT - Opnieuw bleken de handbalsters van HVS niet in staat het favoriete Foreholte te verslaan. Overduidelijk gaven de Voorhoutse dames blijk van hun suprematie: 12—4. De formatie van Wim Geerlings kwam daarmee slechts twee treffers tekort om de 'totaalscore dit sei zoen op tweehonderd te brengen. Het met de nodige rivaliteitsgedachten omgeven streektreffen ging in feite om des keizers baard. De prijzen waren immers verdeeld (Swift-A had zich al van promotie verzekerd) waardoor de formaties zich zonder enige druk konden uitleven. HVS heeft niet uit het seizoen kunnen halen wat binnen de aannemelijke mogelijkheden lag. Tal van gedwongen omzettingen binnen het Stompwijkse zevental lagen daar, na een overigens sterke seizoenstart, aan ten grondslag. Foreholte, dat van de twee ploegen het meeste uit zicht had op het veroveren van een eredivisieplaats, toonde zich tevre den met de veroverde tweede positie. Promotie zou de Voorhoutse ploeg naar alle waarschijnlijkheid eerder schaden dan baten. De kloof met de werkelijke top lijkt vooralsnog onoverbrugbaar. Ook voor de oudere damesploeg van Wim Geerlings. "Foreholte moet vanaf de jeugd gaan bouWen", geeft hij aan. "Wat is dan beter: met vijf gelijk waardige ploegen meedraaien aan de top van de eerste divisie of in de eredivisie elke wedstrijd verliezen?" In het slotstuk van het zaalseizoen kwam HVS er in Voorhout niet aan te pas. Spannend was het alleen in de eerste helft. Fraai daarentegen niet, voornamelijk door veelvuldig balverlies aan beide kanten. HVS viel langdurig aan maar toonde in de afwerking geen lef. Foreholte was schotvaardiger, hoewel het lang moest wachten voordat het de Stomp wijkse formatie op afstand kon zetten. Mede door de persoonlijke be waking van Hannie Boskamp waren doelpunten schaars. Na de doel- wisseling (bij een 4-1 stand) moest HVS in alle opzichten toegeven aan Foreholte. Bij 12-4 vroeg het publiek vergeefs om de twee doelpunten die de tweehonderd vol moesten maken. Nel Geerlings was met vier treffers topscorer, op de voet gevolgd door Mariette Siera (3x). GERARD HAVERKAMP Marian Mens scoort 2-0 voor Foreholte. HVS-keepster Marja van der Berg is kansloos. Elly Hoek (links) en Ans Luiten zien toe. Door nederlaag (14-13) bij EHC LEIDSCHENDAM - De handbal lers van Saturnus moeten hun kampioensfeest nog even uitstel len. In Leidschendam leden de Leidenaren tegen het immer moeilijk bespeelbare EHC een 14-13 nederlaag, waardoor Satur nus nu in de eindrangschikking gelijk is geëindigd met het Schie- damse UVG, dat tegen De Meeu wen geen fout maakte. De derde kandidaat voor de titel in de der de divisie DWS uit Schiedam verloor verrassend van De Hol- landiaan en moest derhalve afha- IJM§ ken. In een beslissingswedstrijd Daard00r00nta"ardde"het duel af en tegen UVG moet de ploeg van toe in onnodig gooi- en smijt werk. Tot 10-10 in de tweede teiDegeerae utei r en gelet op het vertoonde spel van Henk Verwey en z'n mannen in het duel tegen EHC zijn de mogelijkheden daartoe beslist aanwezig. Het talrijke publiek (voor het merendeel supporters van Saturnus) in de Leidschen- damse sporthal "De Tas" zal een bijzonder enerverende wed strijd. Saturnus was technisch duidelijk beter. EHC wist echter dat verschil te compenseren door een soms nogal forse aanpak, waar de leiding niet .re soluut genoeg tegen op trad. Frank Bonte dan nu proberen de rondgang (de rust was ingegaan met een 6-5 voorsprong in het voordeel van EHC) was de strijd nog geheel open. Toen Saturnus even later via klassetreffers van Henk Verwey, Peter Waalwijk en Menno Bom wegliep naar een 11- 13 voorsprong leek een positief resultaat voor de roodwitten in het verschiet. EHC bleef echter stug volhouden en de Leidschen- dammers slaagden er zowaar nog in op gelijke hoogte te komen (13-13), om uiteindelijk in de zin derende slotminuten zelfs toe te slaan; 14-13. Saturnus veroor loofde het zich overigens om een drietal strafworpen te missen, anders.... Voor de Leidse score zofgden: Pe ter Waalwijk (3x) Wim van Leeu wen (3x) Menno Bom (3x) Henk Verwey (2x) Anton Klok en Hans Blansjaar. De dames van OASE hebben het zaalseizoen afgesloten (net een 8- 8 gelijkspel tegen Actief uit Rot terdam. OASE speelde, zeker in vergelijking met de laatste wed strijden, een aantrekkelijke par tij. Daar ook de Rotterdamsen er zin in hadden, ontspon zich in de Roelofarendsveense sporthal "De Tweesprong" een boeiend duel. Van meet af aan gaven beide ploe gen elkaar geen duimbreed toe. Actief was in de eerste helft wel licht wat doortastender, en de 4-5 ruststand in het voordeel van de Rotterdammers was dan ook ver diend. Na de veldwisseling wa ren de rollen omgedraaid. Nu werd het spel door de Alkemade- se dames gemaakt. Via 5-5 druk te OASE door naar 7-5. Actief gaf Allen Weerbaar „pakt" Deetos korfbaltitel af AMSTERDAM (ANP) - Deetos is er zaterdag in Amsterdam niet in geslaagd de Nederlandse micro- korfbaltitel te prolongeren. Voor 5200 toeschouwers eiste Allen Weerbaar na verlenging het kam pioenschap voor zich op. De Am sterdammers behaalden daar mee hun tweede titel in de mi- cro-korfbalhistorie. Allen Weer baar zegevierde met 10-9. Het zag zr lang naar uit dat het door coach Anton Mulders gelei de Deetos het wel zou redden. Halverwege de wedstrijd leidde Deetos met 5-3, na zelfs met 4-0 te hebben voorgestaan. In de tweede helft stond Allen Weer baar aanmerkelijk minder ruim te toe en toonde AW zich schotvaardiger. Tot twaalf minu ten voor tijd1 hield Deetos stand. Twee treffers van Van de Zee brachten de eindstand op 7-7. In de verlenging toonde Allen Weerbaar over meer reserves te beschikken, al scoorde de uit blinkende Boogers het eerst. Mo nique Robijns nivelleerde de stand opnieuw, waarna aanvoer der Arie van de Boog de strijd met twee doelpunten besliste. In de finale om het Nederlands kampioenschap voor reserve teams toonde PKC zich het sterkst. PKC won met 7-5 van Deetos. Bij rust was de stand 5-3 in het voordeel van de Papen- drechters. zich echter niet gewonnen en bleef goed volgen. Tenslotte wer den de punten met 8-8 gedeeld. De treffers van OASE'kwamen op naam van: Helma Stigter (2x) Margret Brugman (2x), Gerrie Tloogenboom (2x) Loes de Haas en Jannie Jansen. De dames van MMO moesten hun tweede positie op de ranglijst van de derde divisie door de 10-8 nederlaag tegen Westlandia af staan aan de formatie uit Naald wijk. Na een sterk begin, waarbij de Hoogmadesen een 1-3 voor sprong namen, had MMO de pech dat Westlandia vier straf worpen op rij mocht verzilveren, waardoor binnen acht minuten de 1-3 voorsprong werd omgebo gen in een 5-3 achterstand. Deze mentale tik kwam MMO niet meer te boven. Gottfried geen partij in finale Brussels toernooi BRUSSEL (BELGA) - Het door de vroegtijdige uitschakeling van Björn Borg 'onthoofde' WCT-toernooi van Brussel, is gis teravond in de tot de nok gevul de zaal van Vorst-nationaal ge makkelijk gewonnen door Jim my Connors. In een éénrich- tingspartij zegevierde de 29-jari- ge nummer drie van de wereld ranglijst in 128 minuten in drie sets over zijn even oude landge noot Brian Gottfried (6-2, 6-4, 6-3). Zaterdag had Connors al even gemakkelijk (6-2, 6-2) ge wonnen van Sandy Mayer, de ou dere broeH^/an Gene. Brian Gottfried had op dezelfde dag met 6-2, 6-4 een einde ge maakt aan de opmars van de Duitse Borg-bedwinger Rolf Gehring. In de finalp liet Connors er geen twijfel over bestaan als enige recht te hebben op de hoofdprijs van 35.000 dollar. Met twee servi ce-doorbraken liep hij in de ope ningsset uit tot 3-0. In het begin van de tweede leed hij zijn enige serviceverlies. Hij herstelde zich onmiddellijk en pakte de set via een tweede doorbraak in de ze vende game. Doorbraken in de eerste en laatste game bepaalde de derde set, die Connors met 6—3 winnend afsloot. In de eindstrijd van het dubbelspel zegevierden Frew McMillian en Sandy Mayer met 4-6, 6-3, 6-3 over Kevin Curren en Steve Den ton. Voor de winnende combina tie was er een hoofdprijs van 10.500 dollar. Dallas De finale van het damestoemooi van Dallas, waarin het gaat om een hoofdprijs van 40.000 dollar, is een aangelegenheid tussen Martina Navratilova en Pam Shriver. Beide speelsters, die in het dubbelspel een team vor men, hadden het moeilijk in de halve finales. De als eerste ge plaatste Navratilova moest zelfs twee matchpunten en een ach terstand van 2—5 in de derde set ongedaan maken om zich Virgi nia Ruzici van het lijf te houden (6-0, 4—6j 7-5). De als derde ge plaatste Pam Shriver had drie sets nodig tegen Bettina Bunge (7-6, 4-6, 6-1). De Amerikaan Tim Wilkison en de Zweed Jan Norback hebben zich via het kwalificatietoernooi ge plaatst voor het wereldtennis toernooi 1981, dat vandaag in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy begint. Wilkinson (nr. 80 van de ATP-lijst) en Norback (97) won nen in het Vlaardingse tennis- centrum Hoogendijk ieder drie partijen. De Amerikaan won achtereenvolgens van de Frans man Moretton, de Zuidafrikaan Schneider en de Amerikaan Ed die Edwards. Norback was ster ker dan Thung, de Fransman Go- ven en de Zuidafrikaan Graig Edward. De drie Nederlandse deelnemers verloren allen in de eerste ronde. Huub van Boeckel had geen kans tegen Schneider (2—6, 2—6), Michiel Schapers stortte tegen Eddy Edwards na een met 12-14 verloren tiebreak geheel in elkaar (6-7, 1-6) en Rolf Thung ging na aanvankelijk goede tegenstand alsnog onder uit tegen de eveneens linkshan dige Jan Norback (7-6, 4-6. 2-6). Vilas De Argentijn Guillermo Vilas heeft gisteren het open Egyptische tenniskampioenschap op zijn naam gebracht. Hij zegevierde in de finale van dit 75.000 dollar- toernooi met 6-2, 6-3 over de Westduitser Peter Elter. Deze laatste, die vorige maand nog 125ste op de wereldranglijst stond, versloeg in de halve fina les de meer dan honderd plaat sen boven hem ingeschatte Hon gaar Balasz Taroczy met 7-6, 6-7, 6-3. De finale van het tennistoernooi' van Oldsmar (Californië) gaat tussen de Amerikanen Mei Pur- cell en Jeff Borowiak. Purcell won in de halve finales met 6-4, 7-6 van Tom Gullikson en Boro wiak versloeg Butch Watz (7-6, 6-31 Europa Cup Het. Europa Cuptoernooi voor meisjes t/m 16 jaar vond dit weekeinde plaats in het Franse Blois. De Nederlandse tennis- ploeg bereikte daar de finale en verloor daarin met 3—0 van West Duitsland. In de halve finales wonnen de Nederlandse meisjes met 2-1 van Oostenrijk. De Europacupwedstrijden in de leeftijdklasse t/m 14 jaar werden in het Nederlandse Veldhoven gehouden. De Nederlandse meis jes behaalden daar de titel door een overwinning in de finale met 2-0 op Frankrijk. De jongens werden in de halve finales met 3-0 uitgeschakeld door de latere winnaar West Duitsland. De Nederlandse jongens (t/m 18 jaar), die in Italië in actie kwa men verloren in de halve eind strijd met 0-3 van Italië. In de strijd om de derde en vierde plaats gingen zij met dezelfde cij fers ten onder tegen West Duits land. De Nederlandse jongensploeg (t/m 16 jaar), die in Krefeld speelde, eindigde op de vierde plaats. In de halve finale ging nederlaag met 0-3 ten onder tegen West Duitsland. In de strijd om de derde en vierde plaats verloor Nederland met 1-2 van België. LEIDEN - Alleen op het kunstgrasveld van Forescate kon het afgelopen weekeinde worden gehockeyd. De heren speelden gelijk (1-1) tegen Groen Geel. De dames deden het beter. Zij wonnen met 4-1 van Quivi- Jimmy Connors: superieur Forescate-Groen Geel: 1-1. Op het natte en dus langzame kunstgras hadden de Forescate-heren in de eerste helft een duidelijk veldover- wicht. Groen Geel kon de opbouw via de vleugels alleen stoppen met hard spel. Na een lange bal vanuit de verdediging brak Jelmer Siersma door. Hij werd vlak voor het doel neergelegd. Marc van 't Noordende benutte de strafbal: 1-0. Na de rust nam Groen Geel het heft in handen. De ploeg werd sterker en kreeg een aantal kansen voornamelijk door het goede spel van de links buiten. Hij scoorde ook in de laatste minuut de gelijkmaker na een verdedigingsfout van Forescate. Forescate-Quivivi: 4-1. De dames van Forescate speelden een uitsteken de eerste helft. Na vijf minuten kwam de ploeg op voorsprong via een velddoelpunt van Anja Brandt: 1-0. Quivive kwam snel weer op gelijke hoogte, maar de Forescate-dames gingen goed door. In de 15de minuut werd een inzet van Anja Brandt met de voet van de doellijn afgehaald. De strafpush werd door Evelyn Kimman benut. Eén minuut later onderschepte Evelyn Kimman een verkeerde uitslag en bracht de stand op 3-1. Vijf minuten voor het rustsignaal werd Anja Brandt opnieuw foutief afgestopt en het was wederom Evelyn Kim man, die de strafpush benutte. Na deze uitstekende eerste 35 minuten viel Forescate terug. Met een 4-1 voorsprong was de concentratie weg, maar Quivive was niet in staat daarvan gebruik te maken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16