Ger Knetemann 'verkrampt' na snelle proloog Peer Maas slaat toe Problemen rond Leids elftal Hinault moet 'boeten' Van de Poel baart opzien in witte trui In Tirreno-Adriatico Ploeg Post volgend seizoen in 'Giro' Gisbers wijst zeven renners aan MAANDAG 16 MAART 1981 Bijgelovige Knetemann weigert ongeluksgetal CHIANCIANO TERME (GPDi- Gerrie Knetemann is bijgelo vig. Het rugnummer dertien dat de organisatoren van Tii- reno-Adriatico voor hem gere serveerd hadden, weigerde hij in ontvangst te nemen. Ploeg genoot Aad van den Hoek had met het bewuste getal geen moeite en ruilde zijn rugnum- mer twintig met de Kneel. CHIANCIANO TERME - We reldkampioen Bernard Hi nault, die in de proloog van Tirreno-Adriatico de derde plaats bezette achter Moser en Knetemann. werd na de korte tijdrit in Rome beboet. De reden hiervan was het feit dat hij niet in de regenboog trui reed, zoals het reglement voorschrijft, maar in het aëro dynamische shirt van de ploeg waarvan hij de onbe twiste kopman is. Hinault zal de boete van 125 gulden overi gens niet als onoverkomen- lijk beschouwen. Hij behoort immers tot de vorstelijk gesa- larieerden in het peloton. MIRAMAS (ANP) - Adri van der Poel heeft het afgelopen weekeinde een sterke entree gemaakt bij de beroepswiel renners. De neoprof uit Hoo- gerheide won zaterdag in Pa rijs—Nicè de per definitie las tige etappe naar St. Etienne door zich twee kilometer voor de eindstreep los te ma ken uit een kopgroep van acht renners, waarvan ook Peter Zijerveld deel uitmaak te. Daags nadien maakte Van der Poel zo mogelijk nog meer indruk. In de zware rit over een gedeelte van de Mont Ventoux (er werd ge klommen tot de Chalet Rey nard, op een hoogte van 1400 meter) veroverde hij de witte leiderstrui. Dat gebeurde door een voortreffelijke der de plaats op de top, waarmee Van dqr Poel dertig seconden tijdsvergoeding opstreek. Zo doende kon hij de achter stand van zestien seconden op de Ier Stephen Roche om- zetten in een voorsprong van veertien seconden. De overwinning in de derde etappe baarde vooral opzien vanwege het feit dat hij in zijn eentje een lange achter volging moest doen alvorens te kunnen aanhaken bij de' groep die de beslissende ont snapping had bewerkstel ligd. Als laatste klampte Van der Poel aan bij een groep, dje verder bestond uit Alfon- sel, Fons de Wolf, Zijerveld, Beucherie, Bazzo, Gauthier en Roche. "De sprong naar de kopgroep heeft veel kracht gekost", zei de pas dit seizoen prof gewor den Brabander. "De ruimte die was ontstaan tussen de kopgroep en mij was eigen lijk iets te groot". Van der Poel, die deel uitmaakt van de ploeg van Hennie Kuiper en Roger de Vlaeminck, oogstte veel lof met zijn aktie. die nog meer inhoud kreeg toen hij twee kilometer voor de aankomstlijn uit de kop groep ontsnapte. In de vierde etappe deed de renner uit de ploeg van Fred de Bruyne het nog eens dun netjes over. Op de "ver schrikkelijke" Mont Ventoux behoefdeVan der Poel slechts Prim en Laurent te la ten voorgaan en verzekerde hij zich van de leiding in het algemeen klassement. De uitslag van de derde etappe: 1. Adri van der Poel (Ned) 217 km in 5.52.12 met tijdsvergoeding 55.52.02. 2. Serge Beucherie (Fra) 5 52.10. 5. Fond de Wolf (Bel) z.L 7 Peter Zyetveld (Ned) z.t 16. Heddy Nieuwdorp (Ned) 6.01.02. 19 Hennie Kuiper (Ned) x.L 22. Jos Schipper (Ned) z.t. De uitslag van de vierde etappe: 1 Roger de Vlaeminck (Bel) 189 km in 5 uur 15 min. 39 sec. (met boni ficatie 5.15.29) (gemiddelde snel heid 35.926 km per uur). 2. Jac ques Bossis (Fra) z.L (met bon. 5 15.34). 3. Jean-Luc Vanden- broucke (Bel) z.L (met bon. 5.15.37). 4. Hubert Mathis (Fra) z.t 5. Jos Schipper (Ned) op 3.48. 10. Adn van der Poel (Ned) op 5 19 Het algemeen klassement: 1. Adri van der Poel (Ned) 18 uur 58 min. 1 sec. 2. Stephen Roche (Ier) op 14 sec. 3. Fons de Wolf (Bel) op 25 sec. 4. Pierre Bazzo (Fra) op 1.26. 5. Peter Zijerveld (Ned) oo I Brabander heerst in Ronde van Zuid-Holland Gerrie Kneteman in zijn gevecht tegen het horloge. Tegen het decor i het Romeinse Colosseum bereikte hij een tweede plaats in de proloog t de Tirreno-Adriatico. DEN HAAG (ANP) - De routine heeft zaterdag in de barre ama- teurklassieker de Ronde van Zuid-Holland gezegevierd. En wel in de persoon van Peer Maas Na 139 van de 168 kilometer "re- genfietsen" was de dertigjarige Brabander al zeker van zijn zaak Voor de tweede keer in zijn lange loopbaan had de Gazelle-coureur toegeslagen in de Ronde van Zuid-Holland. In 1974 was hij ook als winnaar over de streep gekomen. In deze qua weersom standigheden helse klassieker was Maas van het begin betrok ken bij het "grote spel". Al na vijftien kilometer vormde zich een kopgroep van dertig renners, waaruit later een vijftal de dienst zou uitmaken. Maas was daarbij. Evenals ploeggenoot Dries Klein, die vorige week de ope- ningsklassieker van het amateur- seizoen, de Ster van Zwolle, op zijn naam had gebracht. Beide coureurs van Ben van Erp waren niet meegeweest naar het trai ningskamp in Saint Tropez aan de Franse Rivièra. Geen van bei den had daar kennelijk hinder van ondervonden. Eendrachtig sloopten zij op de Zuidhollandse dijken de krach ten van de concurrentie. Om de beurt plaatsten zij demarrages. De kopgroep slonk zienderogen. Uiteindelijk konden nog drie renners het moordende tempo van het tweetal volgen: de sterke Gerrit Solleveld, Gerrit Brokel- man en verrassenderwijs Ron Snijders. Ook zij beseften, dat, indien zij kans wilden maken op de overwinning, een vroegtijdige ontsnapping de enige mogelijk heid was. Hun krachten waren echter zo aangetast, dat zij niet eens meer op de gedachte kon den komen. Meer dan een ver twijfelde poging van Solleveld, veertien dagen geleden winnaar van de Omloop van het Volk voor amateurs, zat er niet in. Zei Peer Maas tenslotte: "na mijn heupbreuk twee jaar geleden heb ik geen moment aan stoppen gedacht. Niemand of niets schrijft mij op dat punt de wet voor. Ook een heupbreuk niet" De uitslag: 1. Peer Maas (Huiber gen) 168 km in 4 uur 8 min. 50 sec. 2. Dries Klein (Tilburg) z.t. 3. Ron snijders (Zwanenburg) z.t 4. Gerrit Solleveld (De Lier) z.t 5. Gerrit Brokelman (Hardenberg) Lenterace De lenterace voor dames, die zater dagavond werd gehouden, is ge wonnen door Monique Kauff- man. De Haagse wielrenster leg de de 52,5 kilometer af in 1 uur 35 minuten en 6 seconden. Jenny de Smet uit België bezette in de zelfde tijd de tweede plaats. De uitslag: 1. Monique KaufTman (Den Haag) 52,5 km in 1.35,06. 2 Jenny de Smet (België) z.t. 3. Pe tra de Bruin (Nieuwkoop) z.t. 4. Bella van de Spiegel (Hage) z.t. 5. Marie Hemmerdrecht (België) CHIANCIANO TERME (GPD) - De ene dag eervol tweede in de proloog, met 4 seconden achterstand op de ontketende Moser. De andere dag geplaagd door krampen en ten gevolge daarvan niet in staat het peloton der vedetten tot het einde te kunnen volgen. Dat was de kennismaking van Gerrie Knetemann met Tirreno-Adriatico, de zesdaagse etap pewedstrijd in Italië, die Marino Amadori als leider van het algemeen klassement heef- De 23-jarige renner uit de ploeg van Gavazzi dankte deze positie aan een urenlange ontsnapping in de eerste etappe, tijdens welke de coryfeeën pas actief werden toen de kloof van aanvankelijk circa 11 minuten onmogelijk nog over brugd kon worden. Amadori hield aan de "uitval, waarin Mario Beccia lange tijd zijn metgezel was geweest, inclusief de bonifi catie circa 2 minuten over. Ge noeg dus om Moser te onttrone- In tegenstelling tot de proloog, toen de ploeg van Peter Post behalve Knetemann (tweede) ook Ooster bosch (achtste). Raas en de Belg Frank Hoste (negende exaequo) stevig in het voorste gelid had, moest de Raleigh-formatie aan de finish, in het kuroord Chianciano Terme met beduidend minder goede klasseringen tevreden zijn. Het grootste deel van de formatie bevond zich. zelfs niet in het eer ste deel van het uiteengescheur- de peloton. „Geen ramp", zei Joop Zoetemelk, nadat hij met vele minuten achterstand op Amadori de Viale Roma had be reikt, „mijn tijd komt nog". Jan Raas, die evenals Lubberding wel in het spoor van de Italiaanse cracks en wereldkampioen Hi nault was gebleven, toonde zich ogenschijnlijk ook niet ontevre den. „Lekker gereden", zei de Zeeuw, wiens hoofddoel voorlo pig niet Tirreno-Adriatico. maar zaterdag aanstaande de klassie ker Milaan-San Rcmo is. Feit was niettemin dat Jan Raas in de kei harde finale opvallend weinig ploegmakkers aan zijn zijde had. Geen sprake derhalve van een overrompelende start door de Nederlandse wielertop op de Ita liaanse wegen. Pijnlijk Voor Knetemann was de klap. die hij na zijn ijzersterk geréöen pro loog moest incasseren, een pijn lijkeervaring. „Milaan-San Remo is geen wedstrijd voor mij", zei hij zaterdag in de onmiddellijke na bijheid van het wereldberoemde Colosseum. „Dus moet ik probe ren van Tirreno-Adriatico een klapstuk te maken. De tweede plaats in de tijdrit is voor mij be langrijk geweest. Een goede uit gangspositie cn tevens een be wijs dat ik me weer met de rest kan meten. Daarvan was één a twee weken geleden geen sprake, want toen werd ik door een flinke griep getroffen. Ik kreeg welis waar de indruk dat het halve pe loton ziek was, maar dat veran derde niets aan de situatie waarin ik zat". Knetemann zag naarmate de sterk- sten van het inmense veld de rit tegen het horloge door het cen trum van Rome afwerkten, zijn hoop op de leiderstrui stijgen. Noch Braun. Raas en Mutter, noch Hinault en Saronni bleken immers in staat zijn tijd van 5 mi nuten en 24 seconden over de 4.3 kilometer te kunnen overtreffen. Kijkend naar de resten van het eeuwenoude Colosseum, in de schaduw waarvan de eindstreep getrokken was, zei Knetemann: ROME (ANP) - De organisatoren van de ronde van Italië laten Peter Post niet met rust. Ze willen zijn ploeg per se een keer in de Giro laten starten en heropenden daartoe de onderhandelingen. Dit jaar zal het er niet meer van komen, omdat de Amstelveense ploeglei der het programma reeds heeft vastgesteld. Post begint er echter hoe langer hoe meer voor te voelen. "Deze dwars door Italië" bevalt de renners en mij uitstekend. De Italiaanse organisatie is toch aanzienlijk beter dan bijvoorbeeld de Franse. Een wielerploeg geniet hier aanzien, er wordt alles voor gedaan". Een Ronde van Frankrijk kost de ploeg van Post elk jaar zo'n 200.000 gulden aan inschrijfgeld en reis- en verblijfkosten. De Tour heeft ech ter de grootste publicitaire waarde. Deelnemen aan de Ronde van Italië kost de firma geen stuiver. Post: "als het doorgaat rijden we natuurlijk de Giro en de Tour. Dat betekent dat ik het aantal renners moet uitbrei den tot twintig, want er zijn er maar een paar die beide grote ronden in één seizoen behoorlijk kunnen volbrengen. „Daar zijn dus vroeger de mensen voor de leeuwen gegooid. Nou, in de proloog heb ik ook een ver schrikkelijk gevecht moeten le veren, met dien verstande dat mijn tegenstanders onzichtbaar waren. Het .horloge is in zo'n tijd rit je enige vijand". Toen Frances co Moser als laatste van de ruim 160 deelnemers de 4300 meter van de Piazza del Popoio, via een omweg, naar het Colosseum had afgelegd, bleek de hoop van Kne temann ij del te zijn geweest. De complimenten van Peter Post voor de tVeede.plaats waren des ondanks terecht. Het zelfvertrou wen van „de Kneet" was niet ge schokt. Tussen Rome en de finishplaats van gisteren grepen de Raleighs niettemin naast de vette prijzen. Ze reageerden niet toen kort na de ravitailloringscontrole in Vi- terbo (98 kilometer) de Italiaan Beccia een demarrage van Thu- rau beantwoordde en onmiddel- lijk doorging. Beccia kreeg gezel schap van Amadori. Toen het pe loton in de zonnige weersomstan digheden de apathische houding liet varen, was de achterstand op de twee Italianen al bijna 11 mi nuten. De helse finale, met vooral de lastige beklimming bij Radi- cofani (177 kilometer) als obsta kel, kon dit verlies niet meer vol ledig wegwerken. Voor de cracks was het een schrale troost dat Beccia met de finish in zicht werd ingelopen. Marino Amadori bleef immers buiten schot. In het alge meen klassement handhaafde Jan Raas zich als enige Nederlan der bij de eerste tien. Uitslag proloog: 1. Francesco Mo ser (Ita) 4,3 km, in 5 min. en 20 sec. 2. Gerrie Kneteman (Ned) op 4 sec. 3. Bernard Hinault (Fra) op 6 sec. 4. Enrico Maestrelli (Ita) op 9 sec. 5. Stephan Mutter (Zwi) op 9 sec. 6. Giuseppe Saronni (Ita) op 9 sec. 7. Gregor Braun (Wdl) op 10 sec. 8. Bert Oosterbosch (Ned) op 13 sec. 9. Bruno Laeli (Ita), Jan Raas (Ned) en Frank Hoste (Bel) op 14 sec. De uitslag van de eerste etappe: 1. Amadori (Ita) 205 km in 5 uur 3 min. en 9 sec. (met tijdsvergoe ding 5.03,00). 2. Saronni (Ita) 5.05.04 (met bon. 5.05,01). 3. Ar- gentin (Ita) z.t. (5.05,03). 4. Moser (Ita). 5. Mantovani (Ita). 6. De Wil de (Bel). Het algemeen klassement: l. Ama dori 5.08,44. 2. Moser op 1.40. 3. Saronni op 1.46. 4. Hinault z.t. 5. Mutter (Zwi) op 1.49. 6. Maestrel li (Ita) op z.t. 7. Braun (Wdl) op 1.50. DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Jan Gisbers heeft zaterdag in Den Haag de voorlopige selectie bekend gemaakt voor de ploeg die de honderd kilometer tijdrit tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen in Tsjecho- slowakije gaat rijden. Met zeven renners, Theo Hogervorst. Ge rard Veldscholten, Theo Peeters, René Koppert, Gerrit Solleveld, Hans Boudain en Guus Bierings, gaat Gisbers begin april trainen. Twee maanden later maakt Gis bers de definitieve ploeg bekend. De nieuwe bondscoach voorhhet wegrennen bij' de amateurs. Piet Liebregts, liet weten dat hij een voorstander is van de instelling van acht tot tien a-klassiekers. Daarbij de de rol van de ploeglei der groter. Nu is het zo, dat de ploegleiders alleen van te voren informatie kunnen doorspelen aan hun coureurs. Tijdens de wedstrijd is dat niet mo- geijk. Het voordeel van het "Lie- bregts-systeem", dat overigens niet nieuw is, is dat er met grote re ploegen kan worden gereden. Het probleem ligt op het ver keerstechnische vlak. Verschei dene ploegleiders steunen echter het voorstel van de bondscoach. Vooral de jonge coureurs hebben baat bij inlichtingen tijdens de race van hun begeleiders. Jacques Brokx nieuwe trainer Ter Leede LEIDEN - Binnen de techni sche commissie van de Leid- se voetbalbond zoekt men naar een oplossing voor de samenstelling van het Leids selectie-elftal, met betrek king tot de vriendschappelij ke wedstrijd van aanstaande zaterdag tegen Feyenoord. Vanavond vergadert de com missie om de problemen te bespreken, die zijn ontstaan nu de KNVB inhaalwedstrij den op het programma heeft gezet. Van de clubs die op het lijstje stonden om spelers af te vaardigen hebben alleen Quick Boys en Rijnsburgse Boys vrijaf. Noordwijk moet aantreden tegen SSS terwijl UVS op visite moet bij DHC. Wat daarvan de consequen ties ziin is nog niet duideliik. "Het heeft uiteraard weinig zin om in dat geval een afde- lingselflal op te stellen. An ders moet Feijenoord maar een andere keer komen", re deneerde C. Vrisekoop, lid van de technische commissie van de LVB. Brokx Zaterdagtweedeklasser Ter Leede heeft een opvolger ge vonden voor de scheidende trainer Henk Spaan. Het be stuur van de Sassenheimse club kwam in het afgelopen weekeinde tot overeenstem ming met de 42-jarige Jac ques Brokx De in Amster dam woonachtige oefen- meester, die als betaajd voet baller uitkwam voor Ajax, DOS en Haarlem, tekende voor één seizoen. Brokx is houder van de B-hcentie en heeft zich inmiddels aange meld voor de A-cursus. Hy heeft in het verleden onder meer Spakenburg en Hilver sum onder zijn hoede gehad. Kuyvenhoven sprint naar winst in Lisse LISSE - Op het Spekkelaan-par- koers in Lisse is gisteren de ope ningswedstrijd van de Rijn-en Bollenstreek wielercom petitie verreden. Deelnemende vereni gingen waren als vanouds de Bollenstreek. Swift-Leiden, Avanti uit Alphen en het Goudse Excelsior. Bij de koers voor de amateurs ont stond er al spoedig een kopgroep van zes man. Deze vluchters wer den niet meer teruggezien. De eindspurt moest tenslotte de be slissing brengen. Leidenaar John Kuyvenhoven klopte hier in Karei Teeuwen uit de Zilk en Arie de Groot uit Gouda, die twee en drie werden. Ton Over- devest was met een zesde plaats de tweede Leidenaar. Jan van Straaten liet bij de junio ren zien dat hij de vorm alweer te pakken heeft. De Leiderdorper zegevierde voor Harmsen uit Gouda en Schalkers uit Noord wij kerhout. Swifter Karei Kny- nenburg legde op de vierde plaats beslag. Katwijker Adrie Krüger finishde by de liefheb bers als tweede achter de Alphe- naar Van Tol. Bij de nieuwelin gen was John Eradus met een vierde stek de beste Leidenaar Winnaar werd de Bollenstreek- renner Van Bohemen voor zijn clubgenoot Van de Zande en Berkouwer uit Gouda. Cor Kloosterman was met een vijfde plaats de beste Swift-veteraan. Zaterdags werd de Leidenaar vijfde in een koers in het Belgi sche Arendo'nk. m it De Italiaan Marino Amadori onttroonde met een solo in de eerste étappe van de Tirreno-Adriatico zijn landgenoot Francesco Moser als leider.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13