AZ: teleurstelling werkt door Jupp Kaczor krikt I zelfvertrouwen van Feyenoord op De Mos zet mes in Ajax-selectie NEC wil Formannoy, tegen diens zin, terug van Sparta Cruijff geblesseerd Selectiebeleid van Rijvers van invloed op spel tegen Sparta MAANDAG 16 MAART 1981 SPORT ALKMAAR (GPD) - Het bestuur van NEC heeft het Rotterdamse Sparta te kennen gegeven dat het aan het einde van dit seizoen de aan Sparta uitgeleende doelman Jan Formannoy weer terug wil hebben. Dit naar aanleiding van de plannen die de huidige doel man van NEC, Harry Schelle-" kens, heeft, om na de competitie in de eredivisie de Nijmeegse ere divisieclub te gaan verlaten. Barry Hughes, de oefenmccster van Sparta, is niet zo gelukkig met die ontwikkeling. „Als het bestuur van NEC van mening is. dat het Formannoy wil terugheb ben en de nieuwe oefenmccster Pim van der Meent daar ook zo over denkt, wie ben ik dan om dat tegen te houden. In feite is het stom dat we Formannoy niet al na twee wedstrijden een contract hebben aangeboden bij Sparta, maar dat is achteraf praten", zo stelt de Rotterdamse oefenmees- ter. Ook Jan Formannoy zelf heeft er weinig trek in om aan het einde van dit seizoen terug te keren nóar Nijmegen. „Ze hebben me daar weggedaan omdat ik niet goed genoeg was voor NEC. om dat ik achter Schellekcns geen kans heb gekregen. En nu Schel- lekens dreigt weg te gaan ben ik wel goed genoeg. Dat vind ik maar een rare zaak en ik zal er op mijn beurt dan ook van alles aan doen, om in Rotterdam te kunnen blijven. Ik ben alleen bang. dal Sparta dan toch met een aardig bedrag over de brug zal moeten komen. Maar als ik het voor het zeggen heb: ik kies liever voor Sparta dan voor NEC", aldus de huidige doelman van de Rotter damse club. ROTTERDAM (GPD) - Doodzonde eigenlijk voor Feyenoord dat Jupp Kaczor woensdag avond niet mee kan doen tegen Slavia Sofia. De Duitse puntspeler, te laat overgekomen van Bochum om dit seizoen nog mee te kunnen spelen op Europees niveau, blijkt één van de voetballers naar wie de Rotterdammers lang hebben uitgezien. Met hem is in elk geval het spitsprobleem voorlopig opgelost, want Kaczor heeft zich al na drie competitie partijen ontpopt als een pure aanwinst op die plek. Jupp Kaczorde toevalstreffer van Feyenoord. Hij heeft overzicht, speelt en verde digt goed mee en hij scoort. Kac zor, via, via binnengehaald en in feite dus een "toevalstreffer", bracht zijn persoonlijk doelpun- VALENCIA (GPD) - Johan Cruijff is gisteren met een ge kneusde teen uitgevallen in de wedstrijd van zijn nieuwe Spaanse werkgever Levante tegen Baracaldo. Hoewel eerst werd gevreesd voor een gebroken teen, wezen rönt genfoto's in het ziekenhuis uit dat de Nederlander slechts een kneuzing aan zijn teen had opgelopen. Cruijff ver klaarde na zijn bezoek aan het ziekenhuis geen problemen te verwachten omtrent zijn meespelen met het Neder lands elftal tegen Frankrijk op 25 maart. Levante won gisteren overigens met 1-0 van Baracaldo. Het doelpunt werd in de tweede helft, toen Cruijff reeds was uitgevallen, gemaakt. tentotaal gisteren tegen Wagenin- gen op 4 uit 3, een binnenkomer die slaat als een huis. Mede door zijn produktie sleepte hij zijn nieuwe ploeg, zonder de gebles seerde Not ten, Petursson en de ge schorste Nielsen, mee naar de hoogste score die onder hel be wind van Jezek werd bereikt. De teller registreerde tenslotte 6-0 in De Kuip, waar 17.000 klanten eindelijk weer eens een waarde rend applaus lieten opklateren. Terecht ook, want voor het eerst dit jaar deed Feyenoord aan de klantenbinding die zo lang ach terwege was gelaten. Voor het eerstin 1981 slaagde de ploeg erin de draad op te pakken na een bliksemsnelle voorsprong (2-0 na negen minuten via Bouwens en Van Til) gevolgd door de traditio nele terugval. Met medewerking van het positief ingestelde, maar uiterst zwakke Wageningen, dat vooral via Ha- zelhekke weigerde te profiteren van de steken die de ditmaal door Stafleu geleide Rotterdamse de- ALKMAAR (GPD) - De terugkeer van Johan Cruijff in de selectie van het Nederlands elftal zal AZ-oefenmeester Georg Kessler met gemengde gevoelens hebben ontvangen. Onbewust zullen zijn gedachten terug gegaan zijn naar de periode dat hij de scepter zwaaide als verantwoordelijk bondscoach van het Nederlands voetbalelftal. Aan het eind van de jaren zeventig, toen hij met Oranje voor de taak stond kwalificatie voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal van 1970 in Mexico af te dwingen. Georg Kessler was er toen ook ver antwoordelijk voor dat Oranje zonder Johan Cruijff aan de be slissende kwalificatiewedstrijd tegen Bulgarije moest beginnen, eenvoudig omdat Cruijff zich te laat in het trainingskamp op de Hollerberg kwam melden, nadat hij zogenaamd speciaal schoenen was gaan halen in Italië. In werkelijkheid had de Ajacicd evenwel de eerste contacten ge legd in Spanje. Zonder Cruijff Jansen bedankt voor Oranje: „Ik ben Heintje Davids niet AMSTERDAM (GPD) - Wim Jansen en Dick Nanninga hebben Kees Rijvers het afge lopen weekeinde laten welen dat zij geen deel willen, res pectievelijk kunnen uilmaken van de selectie van het Neder lands elftal voor het WK- kwalificatie treffen tegen Frankrijk op 25 maart. Wim Jansen, die verrast werd door zijn uitverkiezing, wil niet te rugkomen op zijn vorig jaar genomen besluit, om niet meer uit- te komen voor hel Neder landselftal. "Ik vind hetonzin om daar nu weer op terug te komen. Ik ben Heintje Davids el ge niet.' Nanninga bedankte aangezien hij blesseerd is zenuw bekneld in het zitvlak). De spits kon der halve gisteren ook niet voor Roda JC uitkomen. Wim Jansen voelt er wel voor om in de toekomst mee te werken aan de begeleiding van jonge, talentvolle spelers. Om die re den heeft Rijvers ook een be roep gedaan op Piet Schrij vers. De doelman gaf na de EK in Italië te kennen niet meer voor Oranje beschik baar te zijn. „Ikheb toen tegen Zwartkruis gezegd, dat ik best wel eens wilde opdraven als de nood aan de man was. Dal ik me nu weer beschik baar stel komt doordat ik te vreden ben over de manier waarop Rijvers de gang van zaken heeft geregeld. Hij heeft me geselecteerd met hel oog op de begeleiding van de jonge ren. Rijvers heeft me geen garantie gegeven dal ik spee- r. Rijvers heeft ook wel degelijk plannen gehad Neeskens te se lecteren. De voetballer bleek onvindbaar, anders was ook hij opgenomen in de groep. Rijvers: "Ikselecle< de zal ook n it negemop te roe nodig hebben.' t het Ik elen Van /Ia- miste Oranje de kwalificatie voor Mexico. Het leidde tot Kcsslers vertrek uit Zeist, waar hij. vijfjaar eerder Denis Neville had opge volgd en tot een nieuw dienstver band met Sparta. Het moet Georg Kessler ongetwij feld zwaar vallen dat die terug keer van Johan Cruijff in Oranje voor het kwalificatieduel tegen Frankrijk op 25 maart in Rotter dam ten koste gaal van het aantal Oranje-selcetanten uit zijn AZ- gelederen. Kees Rijvers heeft de bijdrage van de lijstaanvoerder van de eredivisie AZ'67 terugge schroefd van negen naar vijf. Georg Kessler houdt zich naar bui ten toe op de vlakte. Zegt van har te te hopen dat Rijvers met deze groep van Frankrijk wint omdat het Nederlands voetbal alleen maar met winst gebaat is. In zijn hart is hij hel evenwel oneens met Rijvers' selectiebeleid. De afwe zigheid van Peter Arntz en Kees Kist kan de AZ-oefcnmcesler nog billijken, die van Jos Jonker en Ronald Spclbos zijn voor hem nauwelijks te verteren. Ook de betrokkenen zelf (Arntz, Spclbos en Jonker) kunnen maar moeilijk accepteren dal zij bij de wisseling van de wacht in Zeist (Baan-Rijvcrs) niet meer tot de Oranje-clan behoren die kwalifi catie moet afdwingen. Jos Jonker: „Als Rob Baan nog bondscoach zou zijn geweest, zou ik er zeker bij hebben gehoord. Alleen al op basis van mijn pres tatie zou ik zeker geselecteerd moeten zijn. Ik kan op dit mo ment dan ook maar een conclusie trekken: Kees Rijvers heeft wat tegen mij". Ook AZ-middcnvcldcr Peter Arntz heeft zijn conclusies uit de selec tie van Rijvers getrokken. „Toen die Engelse scheidsrechter in Groningen tegen Cyprus voor rust fiool, wist ik dat het met mij gebeurd was. Maar als ik zie hoe er nu wordt omgesprongen met spelers als Spclbos en Jonker, dan zeg ik op mijn beurt: voor mij hoeft het niet meer. Zoiets zal dan vel vol V reactie worden genoemd, maar mocht Rijvers mij alsnog terug bellen, dan zal ik toch voor de eer bedanken". De teleurstelling in de AZ- gelederen rond hel niet- selccteren van met name Jos Jon ker en Ronald Spclbos vond za terdagavond ook zijn weerslag op het spel van de Alkmaardcrs in de confrontatie met Sparla. Zelden is AZ dit seizoen immers zo dicht bij een nederlaag geweest als za terdagavond. Niet omdat Sparta zo goed was, maar wel omdat de formatie van Barry lluglies op de juiste momenten gebruik maakte van de verslapte concentratie in de Alkmaarse ploeg. De eenvoud waarmee AZ-67 binnen acht mi nuten voetbal naar een 2-0 voor sprong kroop, was op zijn zachts gezegd tekenend voor de instel ling van de Rotterdammers. De weergaloze wijze waarop Tol eerst langs Van Tiggelcn gleed, vervolgens Stevens op het ver keerde been zette en daarna ook nog eens doelman Formannoy het nakijken gaf- en dat al na vijf minuten - gaf de bevestiging dat de Volendamse aanvaller niet ten onrechte door Kees Rijvers in de groep van 22 is opgenomen. En zou doelman Formannoy drie minuten later Kurt Welzl niet in het strafschopgebied „gepakt" hebben, dan zou diezelfde Tol op de trekbal van Welzl ook 2-0 heb ben kunnen aantekenen en zijn waarde alleen maar hebben ver groot. Nu voorkwam de aan Spar ta uitgeleende doelman dat, waardoor de Oostenrijker zelf na interventie van scheidsrechter Van Ettekoven vanaf elf meter het karwei kon klaren. Opnieuw leek - zoals zo vaak dit seizoen-AZ af te stevenen opeen forse overwinning. De onver wachte tegentreffer van Sparta uit een strafschop van Geert Meij er, die scheidsrechter Van Ette koven terecht aan Sparta toeken de toen Van Gaal over de knie van Spelbos ging in het zestien metergebied was echter te wijten aan de laconieke spelopvatting na die 2-0 voorsprong in de Alk maarse ploeg. En toen bleek bo vendien nog eens dat AZ in het centrum van de defensie (Spclbo- s-Metgod) uiterst kwetsbaar is wanneer er maar enige druk van betekenis wordt uitgevoerd. Georg Kessler kon alleen maar naar een oorzaak raden. „Mis schien", zo formuleerde hij. „had het inderdaad wel iets te maken met de teleurstelling bij bepaalde spelers. Maar juist dan moet in casseringsvermogen worden ge toond. Dat miste AZ vanavond." Sparta maakte gebruik van de mo gelijkheden. Was 2 minuten na de hervatting dicht bij een tweede treffer, maar Spclbos corrigeerde op het laatste moment de steekjes die zijn medespelers hadden la ten vallen en haalde de inzet van Geert Meijer van de doellijn af. Twee minuten later moest ook hij capituleren toen Sparta's beste speler. Wout Holverda, op zich zelf passte, en daarmee de buitcn- spelpositie van Meijer omzeilde. De AZ-verdcdiging appelleerde, maar Holverda negeerde de protesten en deed wal van hem verwacht werd: scoren. 2-2. De afwezigheid van Ruud Geels (blessure) en Loggie (schorsing) aan de kant van Sparta zouden de Rotterdamse formatie uiteinde lijk toch duur komen te staan. Zonder de spitsen bleef het werkelijke gevaar uil. Nu greep AZ ten slotte de winst via een nogal fortuinlijke goal van Hugo Hovcnkamp.ccn van de twee AZ internationals die een voldoende haalde. Hij mocht tot aan de rand van het strafschopgebied opruk ken en met het rechterbeen uitha len. Zelfs van Rcnè van der Gijp, die alleen maar zijn been voor de bal had behoeven te zetten om AZ's derde treffer te voorkomen: 3-2. Met dezelfde vaart als Hovcnkamp de bal in het Sparta-docl joeg, Kees "Pier" Tol De linkerspits heeft Adri voor de openingstreffer v knalde hij het leder ook het sta dion uit. Van Ettekoven. toch al warrig leidend zaterdagavond, liet het allemaal over zijn kant de weinige Alkmaarders, die zaterdagavond tegen Sparta i gaan, maar had met hetzelfde ge mak als waarmee hij de gele kaar ten trok tegen Advocaat en Van der Gijp (beiden wegens aanmer- litgespeeld. De solo-actie was goed kingen op de leiding) ook geel voor Hovenkamp kunnen trek ken. Ook in dat opzicht mocht AZ zaterdagavond niet klagen. fensie liet vallen en mede dankzij het voorbereidende en scorende werk van Kaczor kon Fyenoord het karwei eindelijk eens naar be horen afmaken. Zelf doelpuntte Kaczor zeer soepel nog twee maal, met een knappe hoofdbe weging en een schitterende korte draai, daar tussendoor en daarna gaf hij Budding en Vermeulen de twee andere goals aan. Met een grondig gemeend „prima" loofde trainer Vaclav Jezek na derhand het spel van zijn nieuwe spits. Kaczor heeft zich dan ook in ijltempo aangepast. Nu hij zijn conditie-achterstand, daterend uit de maanden dot hij buitenspel stond bij Bochum, heeft ingelo pen, blijkt hij van grote waarde voor de Kuipploeg. En dat niet alleen omdat hij slechts een heel klein kansje nodig heeft, maar ook omdat hij als bindmiddel fungeert. Op meerdere manieren. Hij maakt „gaten" voor anderen door tegen standers mee te trekken (daar door kon bijvoorbeeld Van Til in alle vrijheid zo onfatsoenlijk hard uithalen naar 2-0), hij is steeds aanspeelbaar, kon het leer vast houden en hij blijft niet steeds vóór de bal, maar laat zich gere geld „zakken". Het zijn allemaal kwaliteiten waar door Feyenoord gisteren opfleur de. Toegegeven Wageningen was erg pover (een kwalificatie die ook voor arbiter Van de Laar gold) en kon niet veel. maar juist zulke tegenstanders bleken in het recente verleden nauwelijks sti mulerend te werken op de Jezek- formatie. Na een sterke opening volgde tot nu toe onherroepelijk die vreemde terugval. Iedere linie ging dan voor zichzelf spelen, te veel spelers bleven voor de bal, met als gevolg een „lang" veld, waarop de middenvelders en ver dedigers zich uit de naad moes ten lopen. De vermoeidheid die daaruit voortvloeide brak Feye noord geregeld op Gisteren leek dat opnieuw te ge beuren na 2-0. Tot aan de rust werd Feyenoord echter gedragen door de uitblinkende Wim van Til, bijgestaan door de even op vallende Bouwens, na de pauze ging Kaczor meer en meer ballen ophalen. Daardoor kregen zijn collega's achter hem meer af spcelmogelijkheden op een klein gebied en de energie die daarmee werd gespaard, kon nu aanval lend worden gebruikt. Met als groot voordeel dat Kaczor steeds terug was in de punt als dat nodig was, bij de voorzetten van de vleugelspelers. Voor Budding en Vermeulen was dat een gegeven dat hen ijverig hield. „Hij maakt het voetballen een stuk gemakke lijker voor ons", benadrukte Ver meulen. die overigens zwaar te leurgesteld is dat hij niet is gese lecteerd voor Oranje („Vooral omdat ik er uil ben gelaten voor spelers die drie, vier jaar de boel de boel hebben gelaten") Voor Feyenoord kwam de uitschie ter in elk geval nel op tijd. Jezek: „Het zelfvertrouwen is gegroeid en we hebben het publiek nu eens niet weggejaagd, maar ge bonden". Met het oog op de Euro pacup Il-return tegen Slavia kwam dat goed uit, al zal de coach dan naar een andere spits moeten uitzien. Notten, gespaard evenals de na de pauze vervangen van VanTil en Stallen, en Nielsen zijn dan weer beschikbaar. Jezek: „Maar van Petursson (gebles seerd aan zijn dij) kan ik alleen maar hopen dat hij speelt. Kan dat niet dan moet ik wat anders proberen in de spits. Daar zal ik heel lang over moeten nadenke- n"- PAUL DE TOMBE Monsterzege op Excelsior „net een droom AMSTERDAM (GPD) - Hoewel hij pas vijf dagen werkzaam is als (tijdelijke) hoofdtrainer van Ajax heeft Aad de Mos in dat korte tijdsbestek al duide lijk van zijn aanwezigheid in De Meer blijk gegeven. Nadat hij eerst voor een reorganisa tie binnen zijn selectie had ge zorgd, die hem niet in dank zal worden afgenomen door ver scheidene spelers, maakte De Mos gisteren zijn debuut als ver antwoordelijke coach met een eclatante 7-2-zege op Excelsior. De Rotterdammers kwamen er met het verschil van vijf doelpun ten nog goed vanaf tegen Ajax, dat niet tot op de bodem behoef de te gaan om de ontstellend zwakke opponent op een zijspoor te rangeren. Aad de Mos, die begin vorige week het werk bij Ajax overnam van Leo Beenhakker, was in eerste in stantie zo ondersteboven van de scoringsdrift van Kicft (drie maal), Ling (tweemaal). Schoena ker en Lerby, dat hij na afloop stelde: „Het was net een droom. Ik vond het de mooiste dag van mijn leven". De 32-jarige De Mos moet evenwel een weinig verhef fend bestaan achter de rug heb ben als de eentonige ontmoeting van gistermiddag, die gelukkig voor de 8000 toeschouwers opge fleurd werd met een aantal schit terende treffers, het hoogtepunt in zijn leven vormt. De tot hoofdcoach gebombardeer de jeugdtrainer heeft na het ver trek van Beenhakker - voor wie supporters een spandoek hadden gemaakt met de tekst „Bedankt Leo" - meteen maatregelen geno men om zijn A-selectie in te krim pen. Van Geel, Zwamborn, Wig- gemansen. Storm. Holshuijsen, Molenaar, Rijkaard en Van Roon werden naar het C-tcam verwe zen. De Mos: „Ik ga uit van een groep van veertien man, met wie ik gericht naar elke wedstrijd toe zal werken. Per weck bekijk ik welke twee spelers uit het C-team worden toegevoegd aan het A- elftal. Deze keer waren dat Wig- gemansen en Rijkaard, omdat zij zaterdag tegen het C-team van AZ'67 het beste hadden gevoet bald. De mensen die ik naar jong- Ajax heb verwezen, trainen maandag en dinsdag met het eer ste mee, maar donderdag en vrij dag met het C-team, omdat zij daar in principe voor uitkome- Naast de terugzetting van een acht tal spelers haalde De Mos Jan Weggclaar in de wedstrijd tegen Excelsior naar de reservebank, waardoor Edo Ophof de rechts back-positie bekleedde ..Ik heb Wcggelaar er naast gezet, omdat ik hem verdedigend niet goed ge noeg vind", aldus De Mos. Het had v chijnlijk niet veel uit- gemaakt als W« •ggelaar ertoch bij was geweest, c imdat Excelsior er aanvallend n: iets van terecht bracht. Pas na •dat Ajax de ram melende defen isie van de equipe vÊn Ham Doiji ee zevenmaal voor schut had gezc •t. kreeg Excelsior enige ruimte om een bezoekje aan Piet Schri, jvers af te leggen. De door Kees Rijvers weer bn Oranje gehaalde doelman moest in de slotfase t zetten van Ridderhof en Pattina ma. die overig. ens in schoonheid de treffers van Ajax evenaarden Opvallend aan de Ajax-nroduktie a de zevi n treffers was dat vijf vai uit kopballen tot stand kwame-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11