VS willen geen top gesprek N oord-Zuid-conferentie drie maanden uitgesteld Verdrag mét Gadhaffi: Zweeds kabinet wankelt Voorstel Brezjnjev voorlopig afgewezen Kamerlid: Polisario heeft ons bedrogen Reagan zet coalitie in Bondsrepubliek onder zware druk IH Wi ]M jarino rekreafe ZATERDAG 14 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Paul Ruyssenaars) STOCKHOLM - De Zweedse rege ring hangt een motie van wan trouwen boven het hoofd nu zij de verantwoordelijkheid voor een onduidelijk verdrag met Li bië over het opleiden van raket- specialist en probeert te ontlo pen. Het gaat hier om een over eenkomst tussen de radicale Li bische regering van kolonel Moammer Gadhaffi en de Zweed se staatsonderneming Telub om in Zweden een honderdtal Libi sche militairen een militair- technische opleiding te geven in geavanceerde robot- rakettentechniek. Die opleiding is niet. zoals aanvankelijk in het parlemen. werd gezegd, voor' burgertechnici bedoeld, maar zelfs zo gespecialiseerd militair, dat ze te vergelijken is met wa penexport. Wapenexport naar Libië is volledig verboden in Zweden omdat men kolonel Gadhaffi en zijn regering als oorlogszuchtig beschouwt en zelfs in de Verenigde Naties als internationale terroristen om schrijft. De bij deze zaak betrok ken ministers uit het huidige en het vorige Zweedse coalitiekabi net blijken volgens gepubliceer de geheime documenten sinds ja nuari 1978 dank zij een brief van de Zweedse ambassadeur in Tri poli op de hoogte te zijn geweest van het militaire karakter van de ze opleiding. Maar zoals nu is ko men vast te staan, hebben ze stuk voor stuk al die jaren gelogen, zelfs in hun antwoorden op vra gen in het parlement. En nu lij den ze ineens allemaal aan geheu genverlies. de vroegere ministers van buitenlandse zaken, defensie en handel plus de leiding van het militair-technische instituut Te- lub. waarvan de eerste directeur alvast zijn ontslag heeft gekrege- De affaire is aan het rollen gebracht door berichten van officiële Ma rokkaanse bronnen dat Libië in 1978 een overeenkomst heeft ge sloten met het opmerkelijke Westduitse OTRAG- rakettenconcer n. dat tot dat jaar in Zaire met draagraketten expe rimenteerde. Toen OTRAG on der internationale druk Zaïre moest verlaten, vestigde het zich in Libië en ontwikkelde daar ra ketten die van atoomkopppen kunnen worden voorzien. Met de ze middenafstand sraketten kan Gadhaffi doelen in het Midden- Oosten en Zuid-Europa bestrij ken. zo menen experts van het' Zweedse vredesinstituut in Stockholm. De technisch direc teur van OTRAG. Kurt Wukasch, heeft de berichten over het mili taire karakter van de overeen komst met Libië tegengespro ken. Volgens Wukasch maakt OTRAG alleen raketten voor commercieel en wetenschappe lijk gebruik. Voor Zweden staan er inmiddels grote bedragen op het spel nu Li bië heeft laten doorschemeren al le handelsbetrekkingen, dus ook het leveren van olie. te stoppen als Zweden niet doorgaat met de ze opleiding waarvoor Libië 75 miljoen dollar heeft betaald. Zweedse bedrijven hebben voor ongeveer 220 miljoen gulden aan lopende contracten met de Libi sche regering, maar importeren nauwelijks olie uit het land Op scherpe vragen in het parlement verklaarde minister van industrie Aasling gisteren alleen maar dat de zaak in onderzoek is. Een com missie van onderzoek is sinds en kele dagen bezig om deze neteli ge kwestie uit te benen, maar daar hoeft niet veel van te worden verwacht. Dat verzekerde ten minste ex-premier Olof Palme, die zeer kritisch is ten opzichte van de houding van de huidige regering. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Alexander Haig, heeft gisteren bekend gemaakt dat de Verenigde Staten en de Sowjet Unie zeer binnenkort besprekin gen op laag niveau zullen begin nen. Een topconferentie tussen president Ronalb Reagan en zijn Russische ambtgenoot Leonid Brezjnjev zit er op korte termijn echter niet in, aldus Haig. De Amerikaanse bewindsman zei dat de komende Amerikaans- Russische besprekingen "duide lijk niet op topniveau zullen zijn". Brezjnjev heeft kort gele den voorgesteld een topconfe rentie met Reagan te beleggen, maar de Amerikaanse regering is niet zonder meer bereid hierop in te gaan. De Russen dienen vol gens Washington eerst maatrege- Amerikaanse vakbonden deels onder controle van 'misdaad' NEW YORK (UPI) - Vier nationa le Amerikaanse vakbonden wor den beheerst en bestuurd door de georganiseerde misdaad, ter wijl één op de acht Amerikaanse vakbondsleden lid is van een door de maffia gecontroleerde vakvereniging. Dit staat te lezen in een vertrouwelijk rapport van het Amerikaanse ministerie van justitie waarvan de inhoud don derdag door de Amerikaanse te levisiemaatschappij NBC is ont huld. De vier genoemde vakbonden zijn de internationale bond van vrachtwagenchauffeurs, de in ternationale vakbond van land arbeiders, de vakbond voor ho telpersoneel en barkeepers en de internationale vereniging van dokwerkers. "Bij elkaar zijn meer dan drie miljoen vakbonds leden - één op elke acht vak bondsleden in dit land - lid van vakbonden waarvan werd ge zegd dat de maffia ze contro leert". aldus NBC. NBC zei bo vendien dat een bekende maffia- leider in Chicago, Jackie Cerone, erin is geslaagd "een aantal van zijn mensen in topfuncties bin nen de vakbond AFL-CIO ge plaatst te krijgen en in staat is miljoenen dollars vakbondsgeld te gebruiken alsof het geroofd geld is". AFL-CIO is de grootste federatie van vakbonden in de Verenigde Staten met een leden tal van 13,5 miljoen. Dwaze moeders len te treffen om de spanning op verschillende plaatsen ter wereld te verminderen. Haig zei dat de Russen het tijdstip van een top conferentie dichterbij zouden kunnen brengen door hun 85.000 man troepen uit Afghanistan te rug te trekken. Hij zei dat er in ternationaal overeenstemming bestaat dat de Russen al hun troepen, en niet slechts een ge deelte. uit Afghanistan moeten terugtrekken. Zo lang een derge lijke terugtrekking, of een ande re positieve ontwikkeling, niet plaats vindt, aldus Haig, "zal het nog wel even duren voor er op hoger niveau zinvolle besprekin gen gevoerd kunnen worden" Hij voegde eraan toe dat ook een onderhoud tussen hem zelf en zijn Russische ambtgenoot, And- rej Gromyko, in de nabije toe komst uitgesloten moet worden geacht. "Waar wij op wachten, is een om mekeer in het illegale Russische interventionisme", zo verklaarde Haig. De besprekingen tussen de Russen en Amerikanen op laag niveau zullen volgens Haig in Washington beginnen en zich op een breed scala van onderwer pen richten. Deze besprekingen zouden bijvoorbeeld gevoerd kunnen worden tussen de Russi sche ambassadeur in Washing ton Anatoly Dobrynin, en hem zelf, aldus Haig. Eveneens giste ren werd door een hooggeplaat ste functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken beweerd dat de si tuatie in Polen "iets meer ge spannen" was dan enkele weken geleden. De functionaris, die anoniem wen ste te blijven, zei dat de Russen zich ten aanzien van Polen "har der" opstellen. Hij zei dat de Ver enigde Staten onder meer be zorgd zijn over de komende mili taire manoeuvres van het War- schaupakt, die langs de Poolse grens gehouden zullen worden en waaraan, naar zich laat aan zien, een groot aantal troepen zullen deelnemen. Mensenhandel in Indonesië JAKARTA (AFP) - Voor 125 Ame rikaanse dollars (ongeveer 350,-) kon men tot voor kort te Tanjung Karang in Zuid-Suma- tra een man of een vrouw kopen, zo heeft gisteren het Indonesi sche persbureau Antara in Jakar ta bekend gemaakt. Twee man nen en een vrouw zijn aangehou den. Deze mensenhandel kwam aan het licht toen een der slacht offers kans zag te ontsnappen en de politie te waarschuwen. De politie vond in een huis 23 jonge mannen en 3 vrouwen, afkom stig van Java, die zouden worden verhandeld. Geld voor opsporen moordenaar Washington )reuter) - Presi dent Reagan heeft gisteren be kendgemaakt dat Atlanta an derhalf miljoen dollar (ruim 3,5 min) uit de federale kas krijgt voor het opsporen van de moordenaar of moordenaars van 20 zwarte kinderen. Rea gan sprak van "één van de meest tragische situaties waar voor een Amerikaanse gemeen schap zich ooit heeft geplaatst gezien". Eerder deze maand stelde de regering in Washing ton 979.000 dollar (circa ƒ2,3 min) beschikbaar om de open bare diensten in Atlanta, de hoofdplaats van de staat Geor gia, draaiende tz houden. Sinds in juli 1979 de moorden op zwarte kinderen begonnen, heeft de jacht op de moorde naars) meer dan een miljoen dollar (ongeveer 2,35 min) ge kost. (ADVERTENTIE) (ÖimatlcpftllmiMtm 1 Michel Verheij b.v.j HILVERSUM (ANP) - We zijn door de Westsaharaanse bevrij dingsbeweging het Polisario front "bedrogen en bedonderd", zo concludeert het PvdA Tweede Kamerlid Harry van den Bergh na een hachelijk avontuur met enkele Polisariojeeps op Marok kaans grondgebied. Van den Bergh keerde gisteren terug van een bezoek aan enkele vluchte lingenkampen van het Polisario in Algerije. Het bezoek waaraan ook de kamerleden Waltmans (PPR), Brinkhorst (D'66), Gual- therie van Wcezel (CDA) en me vrouw Krijnen (WD) deelna men, vond plaats op uitnodiging van het Polisariofront. Voor het NOS-journaal toonde het socia listische kamerlid zich bijzonder verontwaardigd over het feit dat de groep parlementariërs buiten hun weten tot diep op Marok kaans grondgebied was binnen geleid. Dit was tegen de afspra ken die van te voren waren ge maakt, aldus Van den Bergh. Pas toen wij de grens met Marokko al lang waren gepasseerd, werden wij door het Polisario erop gewe zen dat we op Marokkaans grondgebied zaten. Tijdens de terugkeer naar Algerije reed een begeleidende jeep van het front op een mijn. Geen van de kamerleden raakte gewond, maar Van den Bergh zegt er ze ker van te zijn dat twee leden van het Polisario bij het incident zijn omgekomen. Gevraagd naar zijn opvattingen over de bevrijdings beweging na het gebeurde zei Van den Bergh er wel van over tuigd te zijn dat het front een au thentieke bevrijdingsbeweging is. Hij zette echter grote vraagte kens achter de omvang van het gebied dat volgens het Polisario "bevrijd" zou zijn. Naar zijn me ning hééft de beweging de ka merleden met opzet willen mis leiden over die omvang door een tocht over Marokkaans grondge bied te maken. Het PvdA-kamer- lid keerde eerder terug dan zijn collega's die ook nog een bezoek zullen brengen aan Marokko. Zij zullen zondag terugkeren naar Nederland. vrijgelaten BUENOS AIRES (Reuter) - De Argentijnse politie heeft 68 ver wanten van mensen die in het midden van de jaren '70 zijn ver dwenen, donderdagavond na een korte gevangenschap vrijgela ten. Dit werd gisteren van poli- tie-zijde meegedeeld. De meeste arrestanten waren vrouwen. Zij behoorden tot de ongeveer 200 personen die sinds verscheidene jaren elke donderdag voor het re geringsgebouw in Buenos Aires een zwijgende protestdemon stratie houden. Zij worden wel de "dwaze moeders van de Plaza del Mayo" genoemd. Het doel van hun manifestaties is inlich tingen te verkrijgen over hun verdwenen verwanten. De aan gehoudenen werden beschul digd van overtreding van de wet op de veiligheid en van het aan zetten van mensen tot deelne- neming aan een demonstratie op 23 maart, die verfilmd zou wor den voor vertoning in het buiten land. Krachtens de staat van be leg die de militaire machtheb bers na hun staatsgreep in 1976 hebben ingesteld, mogen er in Argentinië geen betogingen wor den gehouden. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Noord-Zuid- topconfercntie van regeringslei ders van geïndustrialiseerde en ontwikkelingslanden, die vol gens de oorspronkelijke plannen in juni in de Mexicaanse hoofd stad Mexico City zou worden ge houden, is verschoven naar okto ber van dit jaar. Dit is gisteren besloten tijdens een voorberei dende vergadering in Wenen. De topconferentie vindt nu plaats op 22 en 23 oktober op het Mexicaan se eiland Cancun. Doel van de conferentie is het verbeteren van de marktsituatie van produkten uit Derde-Wereldlanden en ver hoging van de ontwikkelimgs- Met het verschuiven van het tijd stip waarop de conferentie wordt gehouden, hebben de andere elf initiatiefnemers een concessie gedaan aan de Verenigde Staten De Amerikaanse regering heeft officieel laten weten dat het meer tijd nodig heeft om zich op de conferentie voor te bereiden en dat zij niet bereid is de conferen tie in juni bij tc wonen. In wezen geven de Verenigde Sta ten en de andere geïndustriali seerde landen er de voorkeur aan de conferentie te houden na de bijeenkomst van de zeven be langrijkste geindustrialiseerse landen die in juli in Ottawa plaatsvindt. Hier zouden de rijke landen hun standpunten kunnen coördineren. De internationale bijeenkomst op het gebied van samenwerking en ontwikkeling, wat populair be kend is als de Noord - Zuidconlërentie. zal worden bij gewoond door afgevaardigden uit 21 landen: uit acht geïndus trialiseerde landen, twaalf ont wikkelingslanden en het nict- gebonden Joegoslavië. Aan de staatshoofden van de Sowjet- Unie en communistisch China zijn uitnodigingen verstuurd cm aan de conferentie deel te neme- De beslissing is gisteren in Wenen genomen door de ministers van buitenlandse zaken van de initia tiefnemers voor de conferentie, Mexico, Oostenrijk, Algerije, Frankrijk. India. Joegoslavië. Ca nada. Nigeria. Zweden. Tanzania en West-Duitsland Officieel is er nog geen lijst van de uitgenodigde landen gcpubli ceerd. maar het is bekend dat de elf initiatiefnemers in ieder geval present zijn en dat de andere deelnemende staten onder meer zullen zijn: de Verenigde Staten Japan. Groot-Brittannie, Saoedi- Arabie. de Filippijnen, Bangla- desj. Ivoorkust, Brazilië en Guya- Tijdens een persconferentie na de vergadering benadrukte de gast heer. de Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky, dat de Sow jet-Unie tot nu toe geen enkele belangstelling voor de Noord Zuidtopconferentie heelt getoon d Op de laatste dag van hun bezoek aan Luxemburg brachten koningin Beatrix en prins Claus gisteren bezoek aan de bekende porceleinfabriek Villeroy Boch. Geheel rechts groothertog Jan van Luxemburg. Met een elan dat doet denken aan de witte broods- weken van de Britse premier Thatcher, heeft Ro nald Reagan zich de afge lopen week door een niet misselijke agenda heen- gewerkt. Hij stuurde zijn begroting naar het con gres, ontving de West duitse minister van bui tenlandse zaken Hans Dietrich Genscher, reisde voor een eerste buiten lands bezoek naar Cana da, bereikte een akkoord over de vestiging van een Amerikaanse militaire basis op Australië, onder nam nieuwe pogingen om de Amerkaanse poot op Salvadoriaanse grond veilig te stellen, kondig de steun aan voor de op standelingen in Angola en haalde tussen de be drijven door de banden aan met het dictatoriale bewind van Augusto Pi nochet in Chili. Het zal de Verenigde Staten en niet in het minst de rest van de wereld, onmogelijk zijn ontgaan: voor onevenwichtigheid, twij fel of aarzeling biedt het Witte Huis geen plaats meer Reagan is vast van plan de wereld weer overzichtelijk te maken en dat betekent dat er alle reden is voor ongerustheid Amerika moet weer een land worden waar rekening mee wordt gehouden, een natie die de wereld als voorbeeld kan dienen, zei hij fijdens zijn verkiezingscampagne. Alle maatregelen die hij in zijn nog korte loopbaan als president heeft genomen, staan dan ook in het te ken van "het herstel van het machtsoverwicht" van het Westen. Iedere dreiging van een vermindering van de Amerikaanse in vloedssfeer wil hij in de kiem smoren. Dat vergt een behoorlijke krachtsinspanning, te meer omdat Reagan niet alleen geneigd is het communisme als zo'n dreiging te ervaren, maar gemakshal ve ook het socialisme als zodanig benadert Het ideaal van de vrije wereld geldt als het hoogste, ook al moet dat betaald worden met de steun aan dictatoriale regimes Nog afgezien van alle kosten die de financiering van zo'n beleid met zich meebrengt (Reagan wil zijn defensie en de steun aan zijn vrienden bekostigen uit drastische besparingen op ontwikke lingshulp. "Geen voedsel, maar wapens", heet het dan ook), nog los daarvan, zijn er de politieke gevolgen van zo'n aanpak, voor zowel de verhouding Amerika-Europa als die tussen Oost en West. Voorwaarde voor Reagan is in dit licht een sterk en eensgezind bondgenootschap. Om die reden is het van belang om nader in te gaan op één van de agenda-punten van de Amerikaanse presi dent. het bezoek van Genscher aan Washington. Dat bezoek is niet gevolgen voor de positie van sommige Europese NAVO- partners. Het gaat daarbij om de reserve waarmee het NAVO- besluit voor de plaatsing van 572 kernrakketten op Europees grondgebied tegemoet is getreden. Genscher en zijn Amerikaanse ambtgenoot Haig werden het zoals bekend afgelopen week eens over een snelle hervatting van het ontwapeningsoverleg in Genève. Minder bekend is dat Reagan aan die hervatting een niet onbelangrijke voorwaarde heeft ver bonden. Binnen de NAVO moet eerst volledige eensgezindheid bestaan over gerezen geschilpunten, zo heeft Reagan laten we ten. Het belangrijkste geschilpunt is de veelbesproken plaatsing van die raketten. De voorwaarde van Reagan is onbesproken gebleven in de slot verklaringen van zowel Haig als Genscher, maar er bestaat in de Amerikaanse pers geen twijfel over dat het Reagan ernst is. Dat Genscher dat weet mag aangenomen worden. Na afloop van zijn bezoek aan Washington leverde Genscher kritiek op het Nederlandse voorbehoud tegenover de plaatsing van de raket ten op Nederlands grondgebied. Hij sprak in dit verband van "provincialisme". Een even plotselinge als felle uitval, die ver klaard kan worden in het licht van het voorbehoud van Reagan. Een uitval overigens, die op gespannen voet staat met uitlatin gen van bondskanseler Schmidt. Deze had immers eerder de suggestie geopperd dat het plaatsingsbesluit van de NAVO wel licht niet uitgevoerd hoeft te worden als het tot een hervatting, zou kunnen komen van de dialoog in Genève Genscher en Schmidt hebben dus het nodige met elkaar te bespre ken en voor het geval de ernst van Reagan s voorwaarde Schmidt nog zou ontgaan, is er ex-president Ford, die als bood schapper van Reagan deze week in Bonn arriveerde In de media is de afgelopen week nogal juichend melding ge maakt van de overeenstemming tussen Genscher en Haig. al dan niet als reactie op het rondschrijven van Sowjet-leider Brezjnjev. Zoals de kaarten nu geschud liggen, is het in elk geval zeker dat een hervatting van het ontwapeningsoverleg in Genee- ve pas op zijn vroegst in 1982 aan de orde kan zijn. Het plaat- singsbesuit komt binnen de NAVO immers niet eerder ter spra ke dan eind van dit jaar. Voor Helmuth Schmidt is dat een prettige gedachte Het geeft hem de tijd om nuanceringen aan te brengen, waar Reagan deze achterwege laat. Het geeft hem ook de tijd om zijn recentelijk verzwakte positie te versterken. Schmidts' leidersschap staat binnen zijn partij, de SPD, nog im mer ter discussie. Zijn autoriteit wordt niet meer zonder slag of stoot geaccepteerd. Dat bleek al tijdens zijn verkiezingscampag ne, waar vooral zijn opstelling op het gebied van kernenergie en kernwapens bij een deel van zijn achterban weerstand ontmoet te. Een voor de SPD nogal gematigde opstelling, die bij Schmidt zeker werd bepaald door zijn wens om de coalitie van zijn partij met met de liberale FDP van Genscher voort t«- Batten Die coalitie is niet alleen door de uitspraken van Genscher onder druk komen te staan. Deze week was de oppositievoerendc CDU in congres bijeen. De christen-democraten onder leiding van Helmuth Kohl schaarden zich tijdens die bijeenkomst ach ter Reagan's confrontatie-politiek. De herkozen leider Kohl maakte ook duidelijk geen kans voorbij te laten gaan om een wig te drijven in de regerende coalitie van SPD en FDP. Mochten de marges van het politiek denken van Genscher uitein delijk toch zo versmald blijken, dat ook hij voor een ongewijzig- de uitvoering van het plaatsingsbesluit blijft, dan brengt dat Schmidt in zowel zijn kabinet als zijn partij in een isolement Een isolement overigens, dat tevens voor Nederland zal gelden, want het is nog maar zeer de vraag of hier tegen het eind van het jaar een kamermeerderheid voor plaatsing van de 48 kruisraket ten op Nederlands grondgebied te vinden is TON VAN BRUSSEL i! 1 1 -SóéTnu VOOH Ub BOr^* T.p,1.25APR]b_ BUNGALOW PARKEN Oosterse ne MOTELS De Koog Teiel en 6 Appartementen mei 01*1 M^vo* pen*o REKREATIE Te el. Bergen NH. O - -} .n voor- en naseuoen voor 60-p!uVserS en WAO-er» Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan - - - i a ronald Reagan Antwoordnummer 3, 9300 XA Roden (geen postiegel) Tel. 05908-16866. Ne kantoortijd 05908-19598

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9