Den Uyl pleit voor invoeren woonbelasting Vrouwen staken tegen abortuswet Miljoenen waterschade in Noordoosten Maastricht roert zich voor Europa Fouten pseudo-radioloog komen aan het licht Koppelen aan oppervlakte woning Haagse tram dreigt opnieuw met acties ZATERDAG 14 MAART 1981 GRONINGEN (GPD) - Hoewel een overzicht van de schade op dit ogenblik nog ontbreekt, gaan de waterschappen in Groningen en Drenthe ervan uit dat herstel van de kunstwerken in de meer dan volle kanalen en vaarten best eens in de miljoenen guldens kan lopen. Sinds donderdagavond daalt het water in Groningen en Drenthe met ruim een centimeter per uur. De proberen met de af watering in Zuid-Drenthe wor den volgens een woordvoerder van het waterschap Riegmeer mede veroorzaakt door het feit dat een aantal waterstaatkundige werken bij Meppel nog niet klaar is. Kritiek was de situatie donderdag avond nog bij de sluizen in de Hoogeveensche Vaart, waar het kolkende water de sluisdeuren dreigde te ondermijnen. Door lo zing op de Overijsselse Vecht week donderdagavond het ge vaar voor grote overstromingen in Zuidoost-Drenthe. Het crisis centrum in het Coevorder politie bureau werd in de loop van de avond voorlopig opgeheven. Het waterschap Burgerbeek, dat als werkgebied Zuidoost- Drenthe heeft, schat de schade aan gemalen en ingezakte oevers op zo n twee ton. Het waterschap dreigt hierdoor in grote financië le problemen te komen; de reser ves zijn vrijwel uitgeput. Het wa terschap Noordenveld (Noord- Drenthe) verwacht dat de groot ste schade is aangericht arfn stu wen en duikers. „Er is sprake van een calamiteit. Nooit eerder heb ben we wateroverlast van deze omvang meegemaakt", aldus se cretaris Onnen van het water schap, die verwacht dat herstel veel geld gaat kosten. De wateroverlast heeft voor de boe ren, vooral in Drenthe, tot gevolg dat de voorjaarswerkzaamheden met zo'n twee weken worden ver traagd. Droog weer in de komen de maanden kan volgens een woordvoerder van het Drents Landbouw Genootschap in As sen die achterstand tenietdoen. Met steun van ruim honderd mili tairen uit 't Harde lukte het de overlast bij de sluizen in Zuid- Drenthe in te dammen. Duizen den zandzakken werden hier ge bruikt om de dijken en kaden bij de sluizen te verhogen. Proble men dreigen voor Coevorden en omgeving als niet langer geloosd kan worden op de Overijsselse Vecht. Komt het water in deze nog wassende rivier gelijk met het peil van het Almelose kanaal, dan is er geen sprake meer van verval. „Dan moeten we opnieuw rekenen met een noodsituatie" aldus burgemeester drs. V. K. Hoekzema van Coevorden. In Friesland is het vooral het zuidelijk deel van deze provincie dat met wateroverlast te kampen heeft Gevreesd werd donderdag dat de dijk van de rivier De Tjon- ger tussen Ooslerwolde en Het Tjeukemeer het zou begeven. Door honderden zandzakken aan te slepen werd het gevaar afge wend. Zandzakken moesten ook worden gebruikt in het Wester kwartier om het water enigszins binnen de oevers te houden. Veel landerijen staan in dit deel van Groningen onder water, terwijl het water ook over de dijken en kaden langs het Lettelbcrterdiep, Hoendiep en Munnikesloot liep. Dijkwachten hben zowel in het Westerkwartier als in grote delen van Drenthe steeds de zaak in de gaten gehouden. DEN HAAG (GPD) PvdA-fractievoorzitter Den Uyl is voorstander van een soort woonbe lasting, die gekoppeld is aan de oppervlakte van de woning in relatie met het aantal bewoners. Een dergelijke belasting zal volgens hem de doorstroming bevorderen. Den Uyl sprak gisteren in Rotter dam tijdens een door de Nederland se Vereniging voor Management georganiseerde bijeenkomst over politieke besluitvorming en conti- nuiteit en de bouw. Op de bijeen komst spraken verder Eversdijk (CDA-Tweede-Kamerlid) een hoge De politiek leider tuur. Hierdoor wordt er gevraagd uit huis zijn. Hij zei zelf best om anderss00r,lge hui2en dan al- bereid te zyn een soort woonbelas- leen de berocI£de „doorzonwo- ting op te brengen. De woonbelas ting moet naast de oppervlakte norm ook gebaseerd worden op het inkomen. ambtenaar en een aantal topfunc tionarissen uit het bedrijfsleven. De woonbelasting naar oppervlak te moet slechts gelden voor mensen die meer ruimte bezetten dan een bepaalde norm, aldus Den Uyl. De- weest ze norm zou kunnen zijn een ge- ging middelde woningwetwoning. Den wordt het aankopen en klaarmaken a bouwlocaties steeds de socialisten op drie factoren die de finan ciering van de bouw bemoeilijkt hebben. Ten eerste de enorme kos tenstijging van de bouw. Deze stij ging is jarenlang het dubbele ge- Uyl 5 op zijn eigen situatit: hij woont nog steeds in het grote huis duurder. Als laatste punt wees Den r hij met zijn kinderen woonde, Uyl op de veranderende wooncul- con ,ro„ jortoKw,;i,„„, - -den HAALr'[ANP) - De Haagse In totaal waren er ongeveer twin- genzi^E^n^^e ÏSMMJ-SSS i'S ministerie van justitie in Den De politie greep in toen er enkele ervaren alhoewel zlfdaU" Haag Presteerden tegen de bezui- verfbommetjes tegen de gevel genlijk nog niet zijn. Vooral bij de nieuwbouw heeft zich een „kwaliteitsexplosie" voorge daan, die Den Uyl ten zeerste be treurt. Met de voortgaande verbete ring van de kwaliteit is een grens I bereikt die moet worden terugge draaid, omdat een verarmde sa menleving dat niet meer kan beta len, meent hij. „Een nieuwe rege ring zal moeten kappen in het woud van regelingen die landelijke kwali teitseisen voorschrijven. Scheids rechters zijn nodig, maar we zijn be zig de wedstrijd dood te fluiten", aldus Den Uyl. jaren ei- nigingen in de kinderbescherming, het ministerie werden gegooid. ZWOLLE (ANEFO) - Prinses Margriet heeft gisteren het Internaat voor Schippers]eugd "Prinses Margriet Aalanden" geopend. Op de foto: de prinses met de schipperskinderen in de recreatiekamer. Volgens Den Uyl is het in het alge meen niet waar dat de mensen ge zien hun inkomen te weinig betalen voor het wonen. Dat geldt alleen voor een kleine groep mensen, meent hij. De verslechtering van de individuele huursubsidie vindt hij dan ook alleen aanvaardbaar voor de middeninkomens. Hij wil echter niet tornen aan de huursubsidie voor de mensen met een minimum inkomen. Verder kan een verhoging van de grens waarboven men huursubsi die kan aanvragen leiden tot een leegstand van de duurdere huurwo ningen wat naast de huidige slagna tie van de verkoop van koopwonin gen funest kan worden voor de bouwsector. De hele stadsvernieu wing zou tot stilstand kunnen ko men wanneer de mensen een te gro te sprong in huren moeten maken, aldus Den Uyl. Hij gaat in beginsel wel akkoord met de huurharmonisatie maar dat moet niet met schokken gaan. Het voorstel van Brokx zou kunnen lei den tot huurverhogingen van tien tallen procenten in bepaalde geval len en dat wijst de PvdA af. Den Uyl pleitte er verder voor dat de jaarlijk se trendmatige huurverhogingen beter worden afgestemd op de ont wikkelingen van de bouwkosten. de problemen bij de HTM wor den maandag ook besprekingen gevoerd door minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en de vervoersbonden. De woordvoerder van de vervoers bonden FNV deelde verder' mee, dat dinsdag in Amicitia twee le denvergaderingen voor het rij dend personeel zullen worden gehouden. De bonden hebben inmiddels een brief gstuurd naar de raad van beheer van HTM waarin wordt gewaarschuwd te gen het individueel onder druk zetten van het personeel er op reageren en de gevolgen zijn voor de raad van beheer, aldus de bonden in hun brief. DEN HAAG (ANP) - Het rijdend personeel van de Haagsche Tramweg Maatschappij (HTM) dreigt een actie te houden, waar bij het publiek zes dagen gratis gebruik zal mogen maken van bus en tram. Volgens een woord voerder van de vervoersbonden FNV, die dit gisteren meedeelde, is het rijdend personeel het er niet mee eens, dat niet alle eisen voor hogere inschaling en betere honorering zijn ingewilligd. De eventuele actie, die volgende week donderdag zal moeten be ginnen, zal worden ondersteund door de vervoersbonden FNV Volgens de woordvoerder van die bonden bestaan er nog altijd gro te meningsverschillen tussen het rijdend personeel van de HTM, de raad van beheer (directie) van het bedrijf, de gemeente Den Haag en het ministerie van ver- keer en waterstaat. Eens zijn de partijen het over de gewenste ho gere inschaling van 4 nakr 6. De meningen zijn echter verdeeld over de door het personeel gèëi- ste voorschot van 68 gulden per maand en een ongemakkentoe- slag vna zes procent. Om die ei sen ingewilligd te krijgen ver voerden de HTM'crs ook op 26 en 27 februari hun klanten gratis. In een voorstel van de burge meester en wethouders dat maandagavond door de gemeen- HEERENVEEN (ANP) - Het MAASTRICHT (GPD) - De voorbereidingen van de Eu ropa-week in Maastricht, de feestelijke tiendaagse als 'warming up' van de komen de Europa-top, beginnen steeds duidelijker gestalte te krijgen. In de Dominicaner- Voorts kerk wordt met man en macht gewerkt om dit go- thisch bouwwerk om te tove ren in een representatpeve manifestatieruimte voor de tien deelnemende lidstaten van de EG. Menige winkelier in de binnenstad heeft de eta lages van zijn zaak reeds in gericht naar de stijl van het land, dat de betreffende win kelstraat heeft 'geadopteerd' Kortom, Maastricht begint reeds een Europees tintje te krijgen. tijdelijk de naam van een EG- land krijgen. Naar verluidt zouden de Belgen hebben ge protesteerd iegen de keuze voor België van een straat met veel sex-shops. Onvervalst Limburgs zal echter de speciale trein zijn, waar mee minister Van der Klaauw en de ambassadeurs van de overige negen EG-sta- ten vandaag vanuit Den Haag naar Maastricht zullen reizen om er de Europa-week offi cieel te openen. Deze speciale trein is voor deze gelegen heid omgedoopt in 'Limburg Expres'. Aan boord zullen de passagiers worden getrac- 1 elke dag van de Eu ropa-week in het teken staan van één van de aangesloten EG-landen. Vandaag is dat Frankrijk, morgen België en vervolgens Luxemburg, De nemarken, Italië, Grieken land, Duitsland, Ierland, Ne derland en ten slotte op 23 maart Engeland. Op deze laatste dag van de Europa- week zal het Limburgse Symphonie Orkest onder lei ding van Lucas Vis en met solistische medewerking van de pianist Daniël Waayen- berg in het Staargebouw een 'Europaconcert' geven. In het kader van de Europa- week zal tevens een vergade ring worderi gehouden door vertegenwoordigers van de Euroregio's. Zij zullen voor de voorzitters van de Europe se Raad en van de Europese Commissie aanbevelingen opstellen. Griekse manifestatie teerd op Limburgse culinaire T«dens de Euro-top in Maas- specialiteiten. Vanmiddag zou de Nederland se minister van buitenlandse zaken in aanwezigheid van het diplomatieke gezelschap de opening verrichten van de Europa-week, die door de middenstand en grootwin kelbedrijven is georgani seerd in samenwerking met de provinciale en gemeente lijke overheden. Tijdens de tien Europa-dagen zal een aantal landen culture le en folkloristische manifes taties verzorgen in de Domi- nicanerkerk. Zo zal Frankrijk een fototentoonstelling van oude ambachten inrichten, België komt met een exposi tie van schilderijen van ei gentijdse schilders, Luxem burg zal aanwezig zijn met een toeristische fototentoon stelling, Denemarken met een expositie over de sprook jesschrijver Hans Christian Andersen, Italië met foto's en schilderijen over de land streek d'Urzo en Duitsland zal een expositie wijden aan Brecht. Daarnaast zullen alle EG-lan den tijdens deze tien dagen in de winkels en straten van de binnenstad hun belangrijkste nationale produkten presen teren. Diverse landen zullen onder meer tijdens een grote autotentoonstelling in de stad hun eigen automerken brengen. Zo zal Engeland present zijn met het nieuwe type 'Metro' van British Ley- land. Verschillende straten zullen worden omgedoopt en tricht zal Griekenland zijn debuut maken als deelne mend lid van de Europese Gemeenschap. In dit kader zal deze tiende lidstaat van de EG zich tijdens de Europa- week extra manifesteren. Zo zal het winkelcentrum Entre Deux, in het hart van de stad, tien dagen lang het ware een Grieks domein zijn. De Griekse ambasade heeft tij dens de Europawëek een aantal bijzondere attracties in petto. Zo zal in de Entre Deux op de openingsdag - vandaag - het fameuze 'Trio Hellenique' op treden. De wereldbekende musici zullen bovendien don derdag 19 maart - wanneer de Europa-week in het teken van Griekenland zal staan - en voorts op vrijdag 20 maart nogmaals in de Entre Deux te zien en te beluisteren zijn. Spectaculair belooft ook het optreden te worden van de Griekse dansgroep 'pegasos' Dit folkloristisch ensemble, bestaande uit 20 dansers en danseressen, wordt be schouwd als het beste wat' Griekenland op dit gebied heeft te bieden. De Griekse luchtvaartmaat schappij, Olympic Airways, heeft aangekondigd twee vakantievliegreizcn naar Griekenland beschikbaar te stellen in het kader van de di verse wedstrijden voor het publiek. Geen radioactieve straling gebruikt teraad wordt behandeld, is wel de hogere inschaling opgeno- maar zijn de beide andere voorlopig afgewezen. Over vrijwel zeker.dat de pseudo-ra dioloog, de 49-jarige C. de J., die negen jaar aan het ziekenhuis de Tjongerschans in Heerenveen HILVERSUM (GPD) - Maandag 30 maart zal ons land worden opge schrikt door een grootscheepse vrouwenstaking. De staking is in eerste instantie gericht tegen het abortuswctsvoorstel, dat 31 maart in de Eerste kamer zal wor den behandeld. „Een wet die vrouwen dwingt om vijf dagen na te denken over iets wat ze al be slist hebben, een wet die buiten landse vrouwen nu al naar de breinaald terug verwijst. Een wet, die vrouwen blootstelt aan bedreiging en chantage door (ADVERTENTIE) (QmcomI nnerf lynMCim 1 Michel tferheij b.v.j huisartsen en ziekenhuizen", al dus het stakingscomitè. „De telefoon staat roodgloeiend, we hadden nooit verwacht dat we binnen één week zoveel vrouwen zouden kunnen mobiliseren. We hebben al een heel netwerk van stakingscomit ès opgebouwd, duizenden vrouwen zijn er al mee bezig". Aldus een woordvoerster van het Landelijk Vrouwensta- kingscomitè donderdag op een persconferentie ifi Amsterdam. De landelijke stakingsactie wordt actief gesteund door Wij Vrou wen Eisen-comitès, die al jaren (met andere vrouwengroepen) strijden voor een vrije abortus: „Abortus uit het Wetboek van Strafrecht, abortus in het zieken fondspakket, de vrouw beslist", zijn de eisen. Na de stakingso- proep die 8 maart op de interna tionale vrouwendag in Amster dam werd gedaan, is het Lande lijk Vrouwenstakingscomitè overstelpt met reacties van vrou wen in het hele land. Op het ogen blik zijn er al 70 stakingscomitès gevormd en het verandert dage lijks. Er komen steeds meer vrou wen bij. In Italië, Zwitserland. Engeland, Frankrijk en België zullen vrou wen van de ICASC, het interna tionale abortuscomitè, op 30 maart posten bij de Nederlandse ambassades. De Duitse vrouwen krant Emma (300.000 lezers) heeft de stakingstoespraak integraal in haar blad opgenomen. Hel lande lijk comité zal een gratis stakings krant uitgeven die in een oplage van 200.000 volgende week vrij dag verschijnt. Er komen affi ches, stickers, en bordjes met tekst: 'Dertig maart 1981, vrou wenstaking tegen de abortuswe- t'. Verschillende vrouwengroepen en individuele vrouwen, hebben zich al solidair verklaard met de actie. Zo zal bijvoorbeeld Anne- marie Grewel (voorzitter univer siteitsraad van de universiteit van Amsterdam, het op een na hoogste bestuurscollege) die dag staken. Het vrouwenstakingsco mitè verwacht dat de universiteit van Amsterdam en de Vrije Uni versiteit geheel plat zullen gaan. In het Maagdenhuis zal een kin- dercrÜche komen, waarschijn lijk ook in de Amsterdamse Ou- demanhuispoort en het Amster damse stadhuis, waar solidaire mannen op de kinderen kunnen passen en broodjes kunnen sme ren. voorheen altijd vrouwen werk bij stakingen. Elskc ter Veld. beleidsmedewerk ster bij de FNV, raadt de af die dag te staken of zich ziek te melden: „De vakbond neemt geen standpunt in wat betreft abortus, dat is een politiek maat schappelijk probleem. Geen zaak die speelt tussen werkgevers en werknemers. Wij raden vrouwen af te staken omdat ze daarmee in een juridisch wankele positie ko men. Als je op je werk toch al niet goed zit, is dit een goede reden voor de werkgever om je er met een uit te knikkeren. De sugges tie van het vrouwenstakingsco mitè, dat je je dan maar ziek moet melden, vinden wij niet juist. Dat is een oneigenlijk gebruik van de ziekteverzekering". wenstakingscomitè raadt dan ook aan met zoveel mogelijk te staken: „Bedenk met hoe meer je staakt, hoe minder risico's je loopt. Denk anders aan ziekte en ongesteldheid". verbonden is geweest, fouten heeft gemaakt. Dit heeft de ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Friesland, H.T. Kijlstra, gisteren bekend ge maakt op een persconferentie in Leeuwarden. De J. die al een jaar uit de running is omdat hij over spannen is, werd deze week ont maskerd. Kijlstra liet weten, dat er vooral fouten zullen zyn gemaakt op diagnostisch gebied. Hij ver klaarde, dat in 1978 de medische staf van het ziekenhuis de J. nog al eens moest corrigeren. "Zijn verslagen waren kort, vaag en onvolledig", aldus Kijlstra. De J. had in die tijd een grote pro- duktie". De man werd in mei 1979 op het matje geroepen bij de medisch-directeur van het zie kenhuis. Voorgesteld werd om' vier in plaats van vijf dagen per week te werken, omdat De J. een overspannen indruk maakte. In maart 1980 kwamen er opnieuw klachten over het functioneren van de J. ook toen werd hij ont boden bij de medisch-directeur. Het werd D J. uitdrukkelijk ver boden om nog röntgenfoto's te maken van maag, darm en ande re spijsverterings organen. De J. maakte toen grote fouten, zo is komen vast te staan, aldus Kijl stra. De fouten die bekend zyn heeft men kunnen achterhalen. De directie en de "arts" kwamen overeen, dat de J. in Utrecht een bijscholingscursus zou gaan vol gen. Eerst ging De J. echter met ziekteverlof. Straling Volgens Kijlstra, heeft de pseudo- radioloog vele foto's gemaakt, maar zou hij in totaal maar ze ventig tot tachtig patiënten be straald hebben. Wat betreft het stellen van een diagnose wees Kijlstra erop, dat de foto's slechts één facet van de diagnose is. Bovendien zei hij, wijzend op zyn opleiding, kan men niet zeg gen dat De J. van niets wist. Vaak, zo zei hij kijken collega's ook over de schouder mee. Toch, zo erkende hy, zijn er in de vakanties door De J. zelfstandige beslissingen genomen. Op de persconferentie werd duide lijk dat hij geen gebruik maakte van radioactieve straling. De be stralingen die De J. uitvoerde, betroffen patiënten in hun laat ste stadium. Er werd bestraald om verlichting te geven. Er komt zo kondigde hij aan, uitge breid onderzoek onder staatstoe zicht door een of meer onafhan kelijke radiologen. Deze onder zoekers zullen de gevolgen van het optreden van De J. moeten beoordelen. De in het ziekenhuis aanwezige gegevens over status van patiënten en foto's zullen ook opnieuw bekekea worden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7