Leiden geliefd door Nederlandse filmers Abcouwer wil chaos in verkeer te lijf LEZERS SCHRIJVEN Leiden Modestad Informatie Visie van een toekomstig raadslid Verpauperde stadHeeft iets authentieks Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Mare In de krant van vorige week zater dag (7 maart) stond op de Leidse pagina een verslag van de hoor zitting, die door de Provincie Zuid-Holland werd geeorgani- seerd om degenen die bij haar bezwaren hadden ingediend te gen het Leidse bestemmingsplan Maredorp in de gelegenheid te stellen deze nader toe te lichten. In dat verslag stond vermeld dat ik namens de gemeente onder meer zou hebben verklaard, "dat de herinrichting van de Mare pas zal plaatshebben, als er aan de Hekkensteeg een parkeergarage is gebouwd." Ter voorkoming van allerlei mis verstanden wil ik graag verkla ren, dat ik dat niet heb beweerd. Wel heb ik in dat verband de vol gende punten naar voren ge bracht: 1. bij een eventuele herinrichting van de Mare ongeacht, of dit een nieuwe indeling van de straat dan wel het opengraven van de gracht zal zijn zullen ze ker enige parkeerplaatsen verlo ren gaan; 2. in deel III van het Verkeerscircu latieplan (V.C.P.) zijn voorstellen gedaan om zodra één of meer parkeergarages in de binnenstad is/zijn gerealiseerd, een aantal parkeerplaatsen in de stad op te heffen. Zo zullen bij de bouw van de parkeer- en/of stallingsgara ges "Sanders en Hekkensteeg" op de Mare 16 parkeerplaatsen verdwijnen (zie kaart nr. 13 ten opzichte van kaart nr. 11 in deel III van het V.C.P.) en bij realise ring van de parkeergarages "Sanders en Krantz" (tussen Ou de Singel en Langegracht) 21 parkeerplaatsen (zie kaart nr. 14 ten opzichte van kaart nr. 11). W. M. N. Eggenkamp, Kernstraat 5, Leiden. De Glijbaan Naar aanleiding van het artikel "De Glijbaan" d.d. 12-3-1981 wil ik hierop toch nog even reageren omdat het helemaal onze bedoe ling niet is om peuters en leid sters acuut op straat te zetten. Wij realiseren ons best wel dat dit niet mogelijk is. Het gaat hier al leen om het feit dat er totaal geen zekerheid is dat het lokaal van de kleuterschool per 1 augustus 1981 weer voor de kleuterschool beschikbaar is, omdat de ge meente alsmaar toezeggingen doet die achteraf niet waar ge maakt worden. Dit was de voor naamste reden van onze actie. Agnes Boomsma Buys Ballotstraat 49 Leiden (ADVERTENTIE) Onderwerp: Een sprankelend modefestival. Datum: 21 maart t/m 28 maart 1981. Plaats: Leiden. Uitvoerende: Mode Akademie. Festiviteit: Modeshow op 17 maart. Locatie: Stadsgehoorzaal Leiden. Presentatie: Judith Bos. Kaarten: Verkrijgbaar bij diverse deelnemers bij aankoop van artikelen. Deelnemers: Riël en vele anderen. Showmodel len: Lente kollektie van o.a. Rodier, Daks en blouses uit Italië van Roncallo. Etalages: Riël Breestraat, smaakvol afgestemd. Lente kollektie: Daks, Hanro japonnen, Roncallo blouses uit Italië, Rodier, Desarbre blouses en deux-pièces, Camp jurkjes uit Zwitserland en vele, vele andere. Opmerking: Riël niet één week maar het hele jaar door mode in Leiden. Naam: Riël. Adres: Telefoon: Breestraat 135, Leiden 071-131841. A. Abcouwer, voorzit te- van de CDA-steunfract De openvallende plaatsen zouden moeten dienen voor laden en los sen. Hiermee zou voorkomen worden dat vrachtauto's het ove rige verkeer op deze hoofdroutes blokkeren. Een buitengewoon streng toezicht is hier volgens Abcouwer vereist. Het busvervoer in Leiden zou door een lokaal vervoersbedrijf ver zorgd moeten worden. Kleine bussen zouden met grote regel maat, om de zes of zeven minu ten. de Leidse wijken en de bin nenstad moeten verbinden Ook de omliggende gemeenten Voor schoten, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude zouden bij dit lokale openbaar vervoer moeten worden betrokken. Die hoge frequentie vindt Abcou wer van het grootste belang "Hoe vaker de bus rijdt, hoe meer gebruik ervan gemaakt wordt. Ik ben in 's Hertogen bosch wezen kijken en daar zie je dat de bussen stik en stikvol zit ten dank zij de hoge frequentie", aldus Abcouwer. Coördinatie Na acht uur 's avonds zou het openbaar vervoer door zogehe ten lijnbus-taxi's moeten worden verzorgd. Een dienst die in sa menwerking met de taxibedrij ven verleend zou worden. Het komt er in feite op neer dat ver schillende mensen van dezelfde taxi (of busje) gebruik maken, waardoor het tarief laag gehou- u<m kan worden. Belangrijk hier bij is de coördinatie van vraag en aanbod van het vervoer. Abcou wer wijst erop dat de taxibedrij ven over de noodzakelijke com municatiemiddelen hiervoor be schikken. De routes en haltes van de buslij nen zouden volgens Abcouwer meer rekening moeten houden met de aanwezigheid van bejaar dencentra, ziekenhuizen, scho len, kerken, winkelcentra, mark ten en openbare gebouwen. "Probeer maar eens van het Eli- sabethziekenhuis bij het station te komen", zegt hy ter illustratie. De ideeen van Abcouwer zijn in een discussienota vastgelegd. Over die nota heeft al een ge sprek plaatsgehad met de CDA- fracties in de regio. Ook de Leid se CDA-fractie heeft over de ideeen gesproken. Abcouwer zegt al de reactie gekregen te hebben dat zijn ideeen utopie zijn en vooral financieel niet haalbaar. Hij bestrijdt dal, al is de financiële onderbouwing niet de sterkste kant van zijn verhaal. Abcouwer vindt in elk geval dat het anders moet: "Er ontstaat steeds meer irritatie en agressie in het verkeer. Steeds meer men sen rijden door rood en houden zich niet aan de regels Ik ga van zijn leven niet zaterdags met de auto de stad in". Abcouwer hoopt aan die verkeerschaos iets te kunnen doen. Als het even meezit komt hij in 1982 voor het CDA in de gemeenteraad, zo laat hy doorschemeren. "Niet voor het geld. maar om echt iets voor Leiden te kunnen doen". LEO MAAT (ADVERTENTIE) Michel Verheii b.v. LEIDEN In de hele binnenstad is geen geparkeerde auto meer te zien. Rijdende auto's nog wel, maar dank zij de zogehe ten groene golf ontstaan geen eindeloze files meer op de Hooigracht en andere be staande knelpunten. Opvallend veel rood-wit geblokte busjes doorkruisen de stad en kenmerken het Leidse stads beeld. Grote gele NZH-bussen denderen met lan ger door de binnenstad, want in het cen trum wordt in het openbaar vervoer voor zien door de kleinere rood-witte busjes met maximaal 25 zitplaatsen, 's Avonds zijn het vooral de taxi's die het ver voersaanbod tegen redelijke tarieven te gemoet komen. Miljoenen verslindende aparte busbanen zijn overbodig gewor den, omdat het busverkeer vlot met het overige verkeer kan meerijden. Auto's worden enkel nog geparkeerd in liefst ondergrondse parkeergarages, bij voorbeeld onder het Galgewater. Na het kostbare blik te hebben opgeborgen, be reikt de automobilist de winkels in de Haarlemmerstraat met behulp van een lift. De auto is inmiddels computer-ge stuurd in een vakje geschoven. Dat scheelt ruimte in de garage en maakt be waking overbodig. Bovenstaande visie op ue toekom stige verkeerssituatie in Leiden is afkomstig van A. Abcouwer, lid van de steunfractie van het CDA en voorzitter van de Ad viesraad voor de binnenstad. Hij heeft een ontwerp gemaakt om te komen tot een lokaal openbaar vervoersbedrijf. Abcouwer heeft als oud-verbindingsofficier in het leger de verkeersproblemen van Leiden als een militair stra teeg aangepakt. In de visie van Abcouwer moeten de verschillende normen van vervoer gelijkwaardig worden benaderd. De loopafstand van parkeergarage naar winkelstraat zou hetzelfde moeten zijn als van bushalte tot winkelstraat. Om de doorstroming van het ver keer te bevorderen zou op alle hoofdroutes een groene golf moeten worden ingesteld. Op de hoofdroutes zouden alle bestaan de parkeerplaatsen moeten ver dwijnen. Alleen voor invaliden zou een uitzondering gemaakt kunnen worden, alsook voor art sen, alarmverkeer (politie. ZATERDAG 14 MAART 1981 Het terras van l'Espérance aan h omdat gasten dronkemansliederen spreken over Leiden als film- 1 stad. Verhoeven zet bij een vraag in die richting dc kraan wijd open voor zijn bekende spraakwaterval: "Leiden is een beetje vergelijkbaar met Haarlem of Dordrecht. Delft bijvoorbeeld, is weer iets te pittoresk. Lijkt wel zo neer gezet. Leiden is veel gewo ner. Iets verrotter. Verpau perde stad, heeft iets authen tieks. Groot voordeel van Leiden is dat het straatbeeld uitermate geschikt is voor films die zich in het verleden afspelen" Ate de Jong is van mening dat Leiden ook voor een moder nere film zeer geschikt is. Voor Een vlucht regenwul pen (lucht van lege gulpen, zoals sommige leukerds al hebben bedacht) had hij eerst aan Amsterdam gedacht. "Maar de suggestie van klei ne provinciestad was daar moeilijk op te houden. Ver volgens hebben we een paar kleinere steden bekeken, waaronder Delft. Maar Lei den was toch het meest ge schikt, veel mooier ook. Al moesten we daarbij natuur lijk wel het op en neer reizen naar Amsterdam op de koop toenemen. Maar zo'n pro ef Rapenburg. Ate de Jong: "Van c begonnen te zingen". bleem is dat natuurlijk ook weer niet" .Paul Verhoeven op zijn beurt, mijdt Amster dam liever voor filmopna men: "Het kost je in Amster dam de grootste moeite om een agent te krijgen die het verkeer tegenhoudt". De Jong kan dat beamen: In Amsterdam zijn ze een beetje blasé. Amsterdammers zijn nauwelijks bereid om een straatje om te rijden voor filmopnamen". Wat de medewerking van de gemeente Leiden betreft heb ben beiden niets te klagen. Verhoeven noemt die "fan tastisch" en vertelt dat de toenmalige burgemeester Vis erg enthousiast was toen hij kwam vragen of Soldaat van Oranje in Leiden kon worden gedraaid. Ate de Jong had de mazzel dat Maarten 't Hart zelf bij de universiteit werkt. "Hij introduceerde ons over al en dat scheelde natuurlijk Op de vraag of er nog iets op merkelijks gebeurde bij de opnamen, pijnigt Paul Ver hoeven het hoofd Hij kan zich eigenlijk niets anders herinneren dan dat het "alle maal heel soepel ging". Wel waren bij Soldaat van Oranje figuranten boos over hun be- tot zeven uur bezig geweest taling en klaagden omwonen den over het lawaai bij de op namen 's nachts. "Studenten hebben toen luidsprekers voor het raam neergezet en het geluid vol open gedraaid. Van filmen kwam toen na tuurlijk niets meer. Maar ja, dat kun je verwachten in een universiteitsstad" Ate de Jong liep wat vertraging op toen de 'crew' bij l'Espé rance aan het werk was. "Voor één scène zijn we toen van drie tot zeven bezig ge weest Andere gasten in dat café begonnen vreselijk te schreeuwen en dronkemans liederen te zingen" Koetsjes Uit de periode dat hij assistent van Paul Verhoeven was bij de verfilming van Keetje Tip pel kan De Jong zich ook nog een aardig voorval herinne ren. "We hadden bij de Hoog landse Kerk een aantal koets jes klaar staan, waar volgens het script een aantal acteurs moesten instappen. Voordat het zover was. bleken dron ken studenten echter al bezit van de koetsjes te hebben ge nomen". Maar ja. dat kun je verwachten in een universi teitsstad. BART JUNGMAN Jeroen Krabbé en Henriëtte Tol in het Van der Werffpark. LEIDEN - Dat je komende van de Kloksteeg niet met de auto rechtsaf het Rapenburg op mag, is een wetenschap die slechts weinig niet-Leidenaars met zich mee zullen dragen. De onderdrukte maar toch hoorbare verontwaardiging bij die scène in de film Een vlucht regenwulpen zal dan ook wel tot het Leidse Lido-theater beperkt zijn gebleven. Op het spreekwoordelijke ge zegde 'het is maar film' moest trouwens wel vaker een be roep worden gedaan. Zo vaak zal het immers niet voorko men dat een jongedame je op het terras van café l'Espéran ce zal uitnodigen om voor het luttele bedrag van vijftig gul den de liefde met je te bedrij ven. Inderdaad, hetzelfde ca fé waar Rutger Hauer als 'Soldaat van Oranje' Erik Ha- zelhoff Roelfsema z'n ont snapping naar Engeland met Lex van Delden besprak. Het begint er zo langzamer hand op te lijken dat Leiden zich behalve in de strijd om de meest arme stad van Ne derland, zich ook kan gaan opwerpen tot 'filmstad num mer 1'. Paul Verhoeven koos voor Keetje Tippel en Sol daat van Oranje Leiden als decor, Guido Pieters kwam voor Kort Amerikaans naar de Leidse binnenstad en meest recent was Ate de Jong in Leiden om zijn succesvolle Vlucht regenwulpen hier te 'schieten', zoals dat in film kringen heet. Kortom: Ame rika mag z'n Hollywood heb ben, Italië zal niet zonder Ci- necitta kunnen, maar Neder land heeft ook een filmcen trum. En dat is Leiden. Voor Leidenaars heeft de zo veel besproken Nederlandse film daardoor in elk geval wel een extra dimensie gekregen. Net over het Rapenburg gelo pen en even later zie je op het witte doek datzelfde Rapen burg anno 1945, waar uitbun dig de bevrijding wordt ge vierd. Tussen de middag de lunch gebruikt in het Van der Werffpark? 's Avonds in de bioscoop doet Jeroen Krabbé als Maarten datzelfde in Een vlucht regenwulpen. Verhaal Wat zou onze vaderlandse film makers toch zo gaarne bin nen de Leidse vesten lokken? Afgezien van Keetje Tippel is dat natuurlijk eerst en vooral het verhaal. Hazelhoff bracht zijn studententijd door op een kamertje boven café Bar- rera (Soldaat van Oranje), Jan Wolkers was in de oorlogsja ren actief in Ars Aemula na turae (Kort Amerikaans) en Maarten 't Hart had zijn Re genwulp-tobberijen als bio loog aan de Leidse universi teit (heeft ze misschien nog wel). Maar Leiden wordt om zichzelf ook door de Nederlandse filmmakers hogelijk gewaar deerd als achtergrond voor hun geestesprodukten. Paul Verhoeven vindt "het ontzet tend leuk om hier te draaien" en ook Ate de Jong is zeer te

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3