Winterrust en winterslaap PÉ221 lid "Niets te maken met commerciële circus" ALLEEN ZIJN Roodkapje n Kijkje in de natuur /X* ppué JKNory~^r^^ (j IA Scholieren Top-10 ZATERDAG 14 MAART 1981 Wal geef je aan een éénjarige ppuler? Een ral buskruit doos lucifers. hi Door Dieuwke Wieringa (9 jaar). Van Brouchovenlaan 9, Oeqst geest. Daar sta ik nou helemaal alleen. Ik loop maar weg, weg van het land; srgens anders heen. Niemand zegt wees eens blij. geef me eens de hand. t I it het bos is het anders. Dear zijn ze samen. Iedereen is bij elkander. Ep die zoete geur van die bomen. Och, ik voel me zo alleen. Maar al die dieren maken me blij. Ja, al die dieren om me heen. Niemand is haastig hier, niemand heb heus geen beste wens. duwtje opzij. Maar dat ben ik nou eenmaal niet, ik ben een zielig mens. En niemand die me even ziet. Ik voel me in het bos zo fijn, niemand zit je te pesten. Niemand doetje zeer olf pijn, niemand zegt ik ben de beste. Maar wat ik wens: 7at ik maar niet alleen. Maar met een mens. en aanspraak nu meteen. Al die rottige i djaar krijg ik een sik van. Er zijn genoeg dingen om te wen sen, als je het hebt, wat dan. DAT IS WAT IK WENS. Kijk ieder dier is blij, maar ik zit hier alleen. Met al die dieren aan mijn zij, die ren hebben geen gemeen. Ik wou dat ik een vogel was, hoog in de lucht naar de zon Of een wasbeer of een das, iets zijn wat niet kon Al is het dan overal verschrikkelijk nat, de lente is toch in aantocht. De temperatuur overdag wordt wat hoger en 's nachts hoef je niet meer zoveel dekens op ie bed. De dieren buiten reageren er met een op. Ze verliezen hun winter vacht en sommige vogels zie je zelfs al met takjes en stukjes af val sjouwen om een nest te bou- Er zijn ook dieren - de eekhoorn bijvoorbeeld - die een soort halve winterslaap houden. Dat heet winterrust. In de zomer sleept de eekhoorn beukenootjes, eikeltjes enz. naar zijn holletje en verstopt die, zodat andere dieren er niet bij kunnen. Dat is dan zijn voor raadplaats. Als hij in de winter honger krijgt gaat hij naar die voorraadplaats toe en eet van de nootjes. Als hij voldoende gege ten heeft valt hij in slaap todat hij weer honger krijgt, enzovoort Dieren die de hele winter geslapen Af en toe gebeurd het wel, dat hebben worden wakker en zijn ijverig bezig met het zoeken naar voedsel. Tijdens deze winters laap hebben zij helemaal niets gegeten en je kunt je voorstellen dat ze nu wel wat lusten Het is eigenlijk een raar iets zo'n winterslaap. Het is vooral merk waardig, dat de dieren niet dood gaan van de honger Aan het eind van de zomer eten ze verschrikkelijk veel. De egels, marmotten, vleermuizen en som mige soorten muizen zoeken dan een plaatsje waar ze ongestoord kunnen slapen. De temperatuur van hun lichaam wordt heel erg laag, zodat ze geen last van de kou hebben. Ook het hart, dat normaal hard moet werken, klopt dan langzaam. De dieren worden helemaal stijf, het lijkt eigenlijk net alsof ze dood zijn Het lichaam heeft dan maar wei nig behoefte aan voedsel en de vetlaag die ze in de zomer heb ben opgebouwd is voldoende om de winter door te komen. ander dier zijn voorraadplaats ontdekt. De eekhoorn heeft dan geen eten meer. Als er veel sneeuw ligt en alles is stijf bevro ren is de kans maar klein dat hij voedsel vindt. De eekhoorn gaat dan dood van de honger Redactie: Anneloes Tim- merije. Bijdragen van: Margot Blonk en Monique Uiter- waal. Reacties naar: Klepper doos. Postbus 54,2300 AB Leiden. Roodkapje had een mapje, er zaten tekeningen in. Ook één van een spin. Er was er ook één van een vliég, en van een popje in een wieg, van een koningin in een paleis, en van een vrucht zoals een ra dijs. Er was ook een tekening van een kaboutertje, die heette Woutertje. Het zat allemaal in het mandje, Ze hield het stevig in haar handje. Bianca de Graaf (tien jaar), Ho ge Morsweg 35, Leiden. Tijdens een modeshow voor honden (dat bestaat echt!) in de Verenigde Statenliet de Afghaanse windhond met de naam Star Wars (dit betekent Sterrenoorlog) zien wat voor mutsje op moet zetten als het koud is. beer £2? (ojfoof 1 X t-Knon-^ Eigenlijk willen ze helemaal niet in de krant. Tenslotte gaat het alleen om de muziek. De boodschap die zij brengen. De groepsleden op zich zijn beslist niet interessant. Dat de leden van de oorspronkelijk Zaanse groep uiteindelijk toch aan een artikel wil meewer ken komt doordat toch iemand moet vertel len dat het helemaal niet nodig is om als groep in zee te gaan met een commerciële platenmaatschapp ij The Ex is daar een goed voorbeeld van. Geheel in eigen beheer brachten zij onlangs de elpee Disturbing Domestic Peace uit. Vertaald be tekent dat huisvredebreuk, waarbij wordt gedoeld op een van de favoriete onderwer pen van The Ex, het politie-optreden tegen krakers. The Ex vindt het verschrikkelijk om beroemd te worden daarom heeft de groep: The Ex: "waarom we een plaat hebben gemaakt? Nou, gewoon omdat we dat leuk vinden". De plaat werd in eerste instantie geperst in een oplage van 1000 stuks, maar de derde oplage is ondertussen al klaar. Er is dus wel degelijk belangstelling voor de plaat, waarop staat gedrukt dat de koper er beslist niet'meer dan een tientje voor moet neer- tellen. Overigens weerhoudt dat sommige platenzaken in het land er niet van om er toch maar hel dubbele voor te vragen. In 'n Amsterdams kraakpand treffen we drie van de vier Ex-leden aan: Terrie Hessels uit West- zaan, Jos Kley uit Wormer en de j, Amsterdammer Bas. t Voordat zij in eigen beheer een t elpee maakten hadden zij eerst al de single All Corpses Smell The Same het daglicht doen zien. Graag willen ze ook bena drukken beslist niet de enigen te zijn die geen boodschap heb ben aan platenmaatschappijen. Groepen als de Rondos, Tand- stickor Shocks, Obsessions, Nitwitz, Workmates, Lullabies, Coitus Int. en Vops denken er hetzelfde over. s De hoes van Disturbing Domes- tic Peace gaat vergezeld van een drukwerkje met teksten en in formatie over het zelfvervaardi gen van platen. Leuke muziek The Ex: „Waarom we een plaat f hebben gemaakt? Nou, gewoon omdat we dat leuk vinden. Uit- 'h eindelijk maken we leuke mu- ziek. Nou. als er dan mensen f zijn die dat ook vinden, dan kunnen ze die plaat kopen. En goedkoop, dat is belangrijk. Het l interesseert ons ook niet hoe- I veel ervan verkocht worden. We hadden geen zin om bij alle pla tenmaatschappijen te gaan lo pen leuren met een bandje. Daarbij hebbbn ze er geen sjoe ge van. Wat leuk is komt sowie so niet op de plaat. En als ze het een beetje zien zitten komt er zo'n fijne producer die wel even zal vertellen hoe jouw plaatje moet gaan klinken". „Het moet commercieel zijn, volgens hen. Maar daar gaat het ons net om. Dat hele commer ciële circus, die reclame en al die andere herrie, daar willen wij niets mee te maken hebben. En het blijkt ook niet nodig te zijn. Wij hebben nu al 3000 ex emplaren verkocht. Dat lukt sommige groepen die bij een platenmaatschappij zitten hele maal nooit". Het gaat ons niet om de ver koopcijfers. Als we er 100 ver kopen is het ook leuk. Als band word je door platenmaatschap pijen misbruikt. Zij bepalen al les en de groep heeft zich maar aan te passen. Wij willen doen wat ons goed lijkt". „Wij zijn nu anderhalf jaar be zig. Op een gegeven moment zijn we gewton gaan spelen. Binnen de punkbeweging kan dat. Hup. spelen maar. Tech nisch hoeft het zeker niet vol maakt te zijn. Dat verlangt het publiek ook niet. Muzikaal moet er natuurlijk wel verande ring en verbetering inzitten. Je moet niet blijven aanrommelen. De progressie moet erin blijven"- „Belangrijk is dat je iets te zeg gen hebt. De teksten moeten in houd hebben. Dan is een band goed. Als de muziek zich dan ook ontwikkelt zit je goed Maar je moet wel blijven oppas sen datje niet in het commercië le circuit terecht komt". „Wij zouden het verschrikkelijk vinden als we beroemd werden. Dan zouden we ermee stoppen. Iedereen moet gelijk blijven. Zodra ze je als een autoriteit gaan zien dan is het fout. Daar voor moet je opletten. Wij kie zen onze optredens dan ook met zorg uit. Zo hebben we bijvoor beeld gespeeld tijdens een grote demonstratie voor het behoud van de Grote Wetering. Dat spreekt ons aan". Informeren The Ex wil liefst zo veel moge lijk geinteresseerden informe ren over de manier waarop je zelf een plaat kunt opnemen. Het blijkt allemaal veel gemak kelijker dan sommige mensen denken. Het is beslist niet nodig om naar een dure studio te stap pen waar je zo'n 250 gulden~per uur betaald. Een goedkope de mo-studio behoort ook tot de mogelijkheden. Weliswaar heb je dan niet de beschikking over opname-apparatuur met 24 spo ren, maar The Ex liet horen dat het met vier sporen ook kan. Natuurlijk de geluidskwaliteit zal wat minder zijn, maar voor de liefhebber goed genoeg. Het laten persen kan gewoon bij een normale perserij voor een bedrag dat per plaat ergens tus sen dc 1 en 2 gulden ligt. Het registreren van de muziek kan gebeuren bij Buma-Stemra, maar dat is volgens The Ex be slist niet nodig. Misschien han dig voor puur commerciële groepen, maar zeker niet voor groepen als The Ex. Kost alleen maar overbodig veel geld. Ze ker als je ziet wat die stichting voor je kan doen Dat is althans de mening van The Ex. Alterna-, tief is je muziek, teksten en der gelijke op het belastingkantoor op je naam te laten zetten wat volgens The Ex niet meer kost dan één enkele gulden. Ook de distributie levert nau welijks problemen op, zodat de plaat van Valkenswaard tot aan Delfzijl in de winkels kan belan den. Vanzelfsprekend zijn de le den van The Ex bereid iedereen informatie te verschaffen over het opnemen in eigen beheer. (Galgenstraat 4 A, Amsterdam, tel. 020-278640). The Ex: „We kunnen het ieder een aanraden want het is onder tussen duidelijk gebleken dat platenmaatschappijen er hele maal geen verstand van hebbe- PI ETER GROENEWOLD Hier de eerste scholieren top-10 die voortaan eens in de maand op deze pagina zal verschijnen. Voorlopig wordt deze hitlijst, die niet recent hoeft te zijn, samengesteld door scholieren van het Ash- ram-college uit Alphen aan den Rijn. Waarom het Ashram? Heel sim pel, omdat deze school als enige heeft gereageerd op on ze oproep aan middelbare scholieren om mee te werken aan de top-10. Scholen die alsnog een vinger in de 'top- 10-pap' willen krijgen kun nen contact opnemen met Anneloes Timmerije; post bus 54, 2300 AB Leiden, tel. 144941 toestel 213. Top-10 van deze maand: 1- Funking for Jamaica (Tom Brown) 2- Lola (Kinks) 3- Celebration (Kool and the Gang) 4- Embarressment (Madness) 5- If you feel the funk (La Toya JacksonX 6- Baggy trousers (Madness) 7- Stars on 45 (Stars on 45) 8- Amoureus solitair (Lio) 9 Bohemian Rhapsody (Queen) 10- Shine up (Dons D and the Pins) Concerten In café Scarabee in de Pieterskerk choorsteeg treedt morgenavond de nieuwe band van drummer Pierre van der Linden (ex Focus) op. De band, Tao, wordt verder gevormd door de talentvolle bas- gitarist Cees van de Laarse, Mare van de Geer die klavierinstru- menten bespeelt en de ex-Finch gitarist Joop van Nimwegcn. aanvang: 21.00 uur. In het Leids Vrijetijdscentrum treedt vrijdag 20 maart Son of Tarzan op met in het voorpro gramma de Leidse groep Touch wood. aanvang: 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27