Strijd om de macht in Iran Chili vierde tweede "onafhankelijkheid" Nat welkom voor koningin Beatrix Nieuwe crisis dreigt in Polen Israëlisch parlement weigert annexatie Golan President Bani-Sadr dreigt met opstappen POSTCODE Staatsbezoek Luxemburg in teken Europese samenwerking LUXEMBURG (GPD) - De ernsti ge vertraging in het versterken van de Europese samenwerking maakt bezinning op de relaties tussen de lidstaten noodzakelijk. ..Vrede en welzijn kunnen slechts worden verwezenlijkt door fundamentele samenwer king met andere volken". Dit zei koningin Beatrix in een toe spraak op de eerste dag van het staatsbezoek aan Luxemburg. De koningin sprak in haar rede, die zij hield tijdens het galadiner, verder de hoop uit dat Nederland en Luxemburg samen met Bel gië zich in de komende jaren met kracht zullen blijven inzetten voor uitbreiding en versterking van de Europese samenwerking. Ook groothertog Jan uitte in zijn toespraak bezorgdheid over de stand van zaken in Europa. De groothertog zei te vrezen, dat de huidige economische crisis zal leiden tot het nemen van protec tionistische maatregelen in de verschillende lidstaten die zelf de toekomst van de Gemeen schap kunnen bedreigen. ..De gemeenschappelijke instellingen functioneren niet zo goed als zij zouden kunnen. Het enthousias me waarmee begonnen werd, schijnt te verdwijner. De maat regelen die de lidstaten hebben genomen om het Europese ide aal te bereiken, blijken onvol doende", aldus de groothertog in zijn toespraak. De aankomst van koningin Beatrix en prins Claus gistermorgen op de Luxemburgse luchthaven Findel werd geheel beheerst door het bar slechte weer. De fel le windstoten waarmee de neer vallende regen gepaard ging, hadden er vlak voor de aankomst van het koninklijk paar al voor gezorgd dat afgezien moest wor den van de traditionele rode lo per. Een uur voor het toestel van de ko ningin zou landen, probeerde een aantal heren de rode loper netjes uit te rollen. Zodra er ech ter een meter of tien lag. sloeg de wind eronder en wapperde de lo per vrolijk in de lucht. Nadat et telijke pogingen waren onderno men de loper toch goed en defi nitief op zijn plaats te krijgen, deed het ontbreken van een ha mer en betonspijker de heren maar besluiten koningin Beatrix rechtstreeks op het Luxemburg se beton te laten stappen. Toen koningin Beatrix en prins Claus 's middags hun eerste offi ciële daad verrichtten - het leg gen van een krans bij het het mo nument voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog - was het weer inmiddels opgeklaard en stond er alleen nog een harde wind. Behalve door het leggen van een krans bewees koningin Beatrix ook haar eer aan de ge vallenen door een sabel m de eeuwige vlam voor het rr^ru- ment te houden waardoor deze opvlamde. De belangstelling van de Luxem burgers voor het koninklijk be zoek is bepaald niet overweldi gend. Voor het monument ston den een paar honderd mensen, voornamelijk leden van de Ne derlandse kolonie.De eerste dag van dit eerste staatsbezoek van Beatrix als regerend vorstin maakte zonneklaar, dat het ei genlijk om een familiebezoek gaat. In alle toespraken werden de gemeenschappelijke voorva ders van groothertog Jan en ko ningin Beatrix, de Nassaus, on der de aandacht-gebracht. Of. zo als koningin Beatrix tegen groot hertog Jan zei: „De banden des bloeds die u. mon seigneur, en mij verbinden, zijn vele eeuwen oud" DONDERDAG 12 MAART 1981 Koningin Beatrixondanks de striemende regen met een zonnige glimlach en groot-hertog Jan tijdens de ontvangst op het vliegveld van Luxemburg. JERUZALEM - Het Israëlsiche parlement, de Knesset, heeft een wetsvoorstel tot annexatie van de bezette Golanhoogte verworpen. Zowel regeringspartijen als de coalitie stemden in meerderheid tegen het wetsvoorstel, dat was ingediend door de kleine extre mistische Techia-partij van Geoela Cohen. Diezelfde Geoela Cohen slaagde er vorig jaar wel in om een gelijksoortig wetsont werp inzake Jeruzalem aangeno men te krijgen. Ditmaal liet de regering zich niet meeslepen, evenmin als de socia listische oppositie. Het wetsvoor stel werd verworpen met 45 tegen 14 stemmen. De regering betoog de dat iedereen het er wel over eens is dat de Golan bij Israël hoort en moet blijven. Maar een formele annexatie zou Israël in ternationaal te veel problemen bezorgen. Dat zou met name in strijd zijn met de Veiligheids raad-resolutie 242, die Israël nog steeds als basis voor vredeson derhandelingen beschouwt. Bijna de helft van de Knesset nam niet aan de stemming deel. Zowel leden van regeringspartijen als van de oppositie hadden name lijk het vorig jaar een petitie me de ondertekend die de regering oproept de Golan te annexeren. Tegenstemmen zou in strijd zijn met die handtekening, voorstem men was niet mogelijk in ver band met partijdiscipline en de nadelige consequenties van het aannemen van de wet. Een aantal viel echter toch uit de boot. en stemde voor de wet. On der hen minister Sharon, de kam pioen van de nederzettings poli tiek. Geoela Cohen noemde het afstemmen van de wet een hypo criete zaak. Zij was van mening dat ofwel de Golan echt bij Israël hoort, en dan moet de regering daarnaar handelen, ofwel de re gering is van plan in de toekomst over de Golan te onderhandelen. En in dat geval berusten alle schone beloften van nu op on waarachtigheid. Zij waarschuw de, evenals haar medestander Moshe Shamir, dat dit wellicht de laatste kans was om de Golan bij Israël in te lijven. Met het afstemmen van de wet wordt de huidige status quo ge handhaafd. Dat betekent een blij vende Israëlische aanwezigheid op de Golan met Israëlische ne derzettingen, een politiek die met name door de invloedrijke kib boetsbewegingen gesteund wordt. De talrijke kibboetsen in het noorden van Israël willen on der geen beding terugkeren naar de toestand van voor 1967, waar bij Syrië de kibboetsen vanuit de Golanhoogte kon beschieten. Zij zijn echter voorlopig tevreden met de feitelijke annexatie. TEHERAN (AFP/AP) President Bani-Sadr van Iran heeft gedreigd ontslag te nemen als het gerechtelijk ap paraat niet de "knuppelaars" veroordeelt die verant woordelijk zijn voor de incidenten op de universiteit van Teheran. In een hoofdartikel in het dagblad "Islamitische Revolu tie" (dat hem steunt) eist het staatshoofd dat de "schuldi gen" ondubbelzinnig zullen worden aangewezen. Bani-Sadr had vrijdag de bevol king opgeroepen te getuigen te gen de "knuppelaars" die verant- woorelijk waren voor de botsin gen die zich voordeden n.a.v. een toespraak die hij de avond tevo ren op de universiteit had uitge sproken. Hij zei dat het vonnis dat zou worden uitgesproken, zou bewijzen of de justitie al of niet in staat is "de druk van de knuppelaars" te weerstaan. Het dreigement van Bani-Sadr moet gezien worden tegen de achtergrond van de groeiende machtstrijd tussen de orthodox- islamitische premier Rajai en de' meer gematigde president. Die heeft er al toe geleid dat de machtige Iraanse geestelijkheid Journalist Bernard Person (86) overleden NEW YORK (ANP) - Bernard Per son, één van de Nederlandse pio niers op het gebied van de bui tenlandse journalistiek, is in de Amerikaanse stad Albuquerque in New Mexico op 86-jarige leef tijd overleden. Person, die sinds 1939 in het Newyorkse stadscen trum Manhattan woonde, over leed tijdens een bezoek aan zijn dochter. Bernard Person kreeg grote be kendheid als correspondent voor "Radio Nederland", het Londen- se station dat tijdens de Tweede Wereldoorlog Nederland van nieuws voorzag. Hij gebruikte een gefingeerde naam om joodse familieleden in Nederland niet nog meer in gevaar te brengen. steeds meer druk uitoefent op de ajatollah Chomeini om in te grij pen. Met de slechte resultaten van het Iraanse leger in de oorlog met Irak op de achtergrond, hebben deze twee driftig gekibbeld over de oorlogsinspanningen, de vre desplannen, de behandeling van de gijzelaarskwestie en de econo mische problemen van het land. Chomeini is onlangs gevraagd om een oplossing voor twee andere ruzies tussen de Iraanse leiders: "Wie is er verantwoordelijk voor de bloedige botsingen tussen de groepen aanhangers die 5 maart op de universiteit van Teheran een hoogtepunt bereikten en wie is er verantwoordelijk voor de vijf open ministersposten? Radio Teheran berichtte maandag dat 130 religieuze revolutionaire rechters en aanklagers - allen behorend tot de pro-Rajai geeste lijkheid een brief aan Chomei ni hebben geschreven waarin zij klaagden dat Bani-Sadr verant woordelijk is voor de onenig heid, de chaos en de rellen. In de open brief werd de president ook beschuldigd van het om zich heen verzamelen van leden van de geheime polite van de ex-sjah en andere anti-revolutionaire groeperingen. Gisteren is voorts bekend gewor den dat het Iraanse parlement een wetsontwerp aangenomen heeft waarin premier Moham med Ali Rajai ook minister van buitenlandse zaken, handel en fi nanciën wordt. "De hachelijke omstandigheden van het land in aanmerking genomen is de pre mier verplicht tot nader order de taken waar te nemen op de mi nisteries van buitenlandse za ken, handel en financiën tot daarvoor ministers zijn be noemd", zo luidde de omschrij ving in het wetsontwerp. Auguste Pinochet, leider van de militaire junta komende acht jaar de absolute macht geeft. i Chili, legde gisteren in Santiago de eed af die hem de (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De algemene staking in het Poolse industriegebied Lodz is afgewend maar in de belangrij ke industriestad Radom in het zuiden van het land, dreigt een nieuwe crisis. De plaatselijke vakbondsleiders hebben met een staking gedreigd als bepaalde politieke gevangenen niet on middellijk worden vrijgelaten en de communistische functionaris sen, die verantwoordelijk zijn (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICOSTAD - „Laatje werk lig gen en ga woensdag 11 maart 1981 de straat op om generaal Pi nochet, onze tweede grote bevrij der, te eren. Woensdag 11 maart 1981. de historische datum van onze tweede onafhankelijkheid" De Chilenen zijn de afgelopen twee weken letterlijk dol gebom bardeerd met dit soort „opruien de" publiciteit, voornamelijk be kostigd door de gegoede burgerij, zakenlui en industriëlen. De enkele Chileen die wel is geva ren bij de economische gruwel- politiek die de Chileense gene raals na de moord op Salvador Al- lende in 1973 hebben gevoerd, heeft zich blijkbaar voorgeno men Augusto Pinochet te helpen bij het stillen van zijn brute machtshonger. De nieuwe grondwet, die vorig jaar september werd aanvaard mid dels een wereldwijd aangevoch ten volksreferendum, machtigt Pinochet om gedurende acht jaar zowel president als eerste minis ter en opperbevelhebber van de strijdkrachten te zijn. Zijn aan hangers verkondigen voor de te levisie en radio vol trots dat „de man die Chili uit de handen van het internationale communisme heeft gered" er persoonlijk zorg voor zal dragen dat Chili weer zal veranderen in een „ware demo cratie" Voorlopig echter blijven alle poli tieke partijen verboden tijdens het achtjarige presidentsman daat waaraan Pinochet gisteren is begonnen. De democratische re gering die Pinochets omstreden grondwet projecteert, zal pas in de loop van 1990 op gang worden gebracht. Op zijn snelst worden er in 1997 vrije presidentsverkie zingen gehouden. Ondertussen heeft de Reagan- regering in Washington haar ui terste best gedaan om haar vriendschappelijke houding je gens generaal Pinochet tegen over het Congres te verdedigen. Er werd aangekondigd dat de Verenigde Staten binnenkort zul len overgaan tot een verdieping van de banden met Chili, net als met andere uiterst rechtse regi mes in Latijns-Amerika. Reagan schrapte reeds eerder de rem op kredieten voor Chili die Carter had ingesteld nadat de betrok kenheid van de Chileense veilig heidsdienst was bewezen bij de moord in Washington op de voor aanstaande Chileense politicus Orlando Letellier, in 1976. Een Amerikaanse functionaris rechtvaardigde de nieuwe poli tiek tegenover Chili met de stel ling dat er duidelijk verbetering (ADVERTENTIE) Kom kijken ijken, zo'n kans krijg je niet vaak I ,e^e 1 vuui nti neerslaan van de arbei dersopstand in Radom vijf jaar geleden, niet worden ontslagen. Desondanks werd de ontmoeting tussen vakbondsleider Lech Wa lesa en minister-president Jaru- zelski dinsdagavond laat in War schau door beide partijen opti mistisch afgesloten. Tijdens het gesprek werd besloten een geza- melijke commissie in te stellen die zich moet bezighouden met het beoordelen van klachten van vakbondsleden die lastig worden gevallen door de politie en de ge heime dienst Leider van het Comité voor Arbei- derszelfverdediging (KOR). Ja- cek Kuron, die nu een van de be langrijkste adviseurs van de vrije vakcentrale Solidariteit is, heeft de autoriteiten uitgedaagd met zijn verklaring dat hij niet bereid is zich elke dinsdag en donder dag bij de politie in Warschau te LONDEN (UPI) - De regeringen van Groot-Brittannie en Guatemala zijn melden. Na zijn arrestatie vorige het vrijwel volledig eens over de toekomst van Belize, de laatste Britse week had hij zich dinsdag voor kolonie op het Amerikaanse vasteland. Het ook wel als Brits Honduras de eerste keer moeten melden. bekende gebied, dat aan Guatemala grenst, heeft sinds 1964 binnen maar op het politiebureau in de lands zelfbestuur. Er wonen ongeveer 120 000 mensen stadswijk van Warschau waar hij Lord Carnngton. de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft tegen woont, werd vergeefs op hem ge- u"": zit in het respect voo rechten in dit Zuidamerikaanse land. Amnesty International sig naleerde echter in haar jaarlijkse rapport vorige maand het tegen overgestelde en in de Verenigde Naties werd Chili kortgeleden opnieuw aan zijn jas getrokken middels een scherpe resolu tie. Wat dat betreft, spreken ook de ge beurtenissen in de straten van de hoofdstad Santiago voor zichzelf. Dagelijks vinden er demonstra ties en bezettingen plaats van dakloze mensen. Afgelopen maandag bezette een hondertal van dergelijke arme sloebers de centraal gelegen Sint Franciscus- kerk om de vrijlating van twee van hun leiders te bewerkstelli gen. Deze werden vorige week gearresteerd toen de politie op harde wijze een eind maakte aan een bezetting van een braaklig gend terrein in de hoofdstad. Schmidt in mei naar Reagan OTTAWA (Reuter) - De West- duitse bondskanselier Hel mut Schmidt zal tijdens een officieel bezoek aan Washing ton van 20 tot 23 mei bespre kingen voeren met president Ronald Reagan. Dit werd gis teren bekendgemaakt door functionarissen van het Witte Huis tijdens het bezoek van Reagan aan Canada. De besprekingen tussen Schmidt en Reagan zullen tot doel hebben het Amerikaanse en Westduitse beleid ten aan zien van de wereldproblemen op één lijn te brengen. De Westduitse minister van bui- tenlandsz zaken, Hans-Die- trich Genscher, had reeds de ze week ontmoetingen met de Amerikaanse president en zijn minister van buitenland se zaken, Alexander Haig. Beieren rust politie uit tegen krakers BONN (GPD) - Als antwoord op gewelddadigheden bij kraakac- ties en demonstraties in de Bondsrepubliek wil de deelstaat Beieren zijn politiemannen beter beschermen en sterker bewape nen. Daarbij wordt, zoals de mi nister van binnenlandse zaken van deze deelstaat, Tandler. in het 'demonstratiedebat' in de Beierse Landdag meedeelde, aan rubberkogels en een sterker werkend traangas gedacht. In het urenlange, door sociaal-de mocraten en liberalen in de Beierse oppositie fel gevoerde debat herhaalde Tandler de op vatting van minister-president Strauss, dat uit de krakersbewe ging ..een nieuwe situatie van terreur" kan ontstaan. De Beier se minister van justitie, Hiller- meier, wees erop dat het optre den van de politie in Neurenberg - waar eind verleden week na een protestactie en rellen 141 jeugdi ge demonstranten in voorarrest werden genomen - door de meer derheid van de bevolking „met grote voldoening" werd goedge keurd. De oppositie was het met de me ning van de minister absoluut niet eens. De woedende liberalen verweten de minister „een schrikbarend gebrek aan in stinct". Het op één lijn stollen van krakers en demonstranten met terroristen werd door de gouverneur van de deelstaat Hessen, Boerner (SPD) en de mi nister van justitie in Bonn, Schmude (SPD), met klem van de hand gewezen. Het optreden van de politie en de justitiële ac tie in Neurenberg zal morgen het belangrijkste onderwerp vormen voor de conferentie van alle mi nisters van binnenlandse zaken van de deelstaten. (ADVERTENTIE) Engeland en Guatemala eens over toekomst van Belize U laat de postcode toch ook op uw nieuwe visitekaartjes drukken? wacht. De opdracht op gezette tijden bij de politic te verschij nen, werd hem gegeven omdat tegen hem een aanklacht wegens laster tegen de staat wordt voor bereid de lagerhuiscommissie voor buitenlandse zaken verklaard dat de hoofdpunten voor een verdrag inmiddels vastliggen. Hieraan is drie partijen-overleg voorafgegaan tussen Guatemala, de regering van Beli ze en het Britse kabinet. Aan de haast een week geleden in Londen begonnen onderhandelingen neemt voor Guatemala minister Rafael Castillo Valdez van buitenlandse zaken deel. terwijl premier George Price Belize vertegenwoordigt. Qewtm eve* doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9