Drenthe doornat na hevige regen Bezetting door "Onkruit" Aantjes gaat door met toernee ondanks irritatie THEATER 13 t|m 22 maart Winkeliers Nijmegen nn tegen parkeergarage fill dagelijks amsterdam rai Toch studiebeurs bij twee keer doubleren Calamiteit door wateroverlast Anti-militaristen richten grote schade aan op werf DONDERDAG 12 MAART 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het CDA is niet van plan de spreekbeurten van kamerkandi daat Willem Aantjes af te gelasten. De opschudding die Aantjes deze week in Leeuwarden veroorzaakte, noch een brievencampagne van oud-verzetslie den tegen de voormalige CDA-fractie- leider is daartoe aanleiding, vindt de partij. In de provincies waar Aantjes op de kan didatenlijst staat voor de verkiezingen op 26 mei (Noord-Holland, Zuid-Hol land, Zeeland en Utrecht) is hij door de afdelingen veel gevraagd als spreker op partijbijeenkomsten. Zo treedt hij vol gende week dinsdag op in Middelburg. Een optreden in Leeuwarden leidde de ze week tot emotionele protesten tegen de politieke terugkeer van Aantjes, die tijdens de oorlog lid is geweest van de Germaanse SS. „We betreuren het als het uit de hand loopt, maar zullen de afdelingen niet ontraden Aantjes te vragen", aldus een woordvoerder van de CDA-campagne- commissie. „Hij is door de ARP kandi daat gesteld - daarmee is voor ons de kous af. Hij wordt behandeld net als de andere regionale kandidaten". Deze week werd bekend dat de aanwezig heid van Aantjes op de begrafenis van een oud-verzetsman in de Achterhoek, op 22 januari, grote opschudding te weeg heeft gebracht. Voormalige ver zetslieden hebben Tweede-Kamerleden afschriften gestuurd van een briefwisse ling die ze naar aanleiding daarvan heb ben gevoerd met Hans de Boer, voorzit ter van de in het CDA opgegane ARP Op 22 januari was Aantjes in Aalten op de begrafenis van J. Wikkerink, voormalig bestuurslid van de Christelijke Bond van Aannemers. Als secretaris van die bond woonde Aantjes de begrafenis bij, tot grote woede van vele oud-verzetslie den die Wikkerink (ook oud-verzets man) de laatste eer kwamen bewijzen. Sommigen hebben toen de bijeenkomst verlaten. De verzetsmensen verweten Aantjes bru taliteit, omdat hij met zijn oorlogsver leden - op de begrafenis van een ver zetsman aanwezig durfde zijn. Ze be schreven hun woede aan Hans de Boer. die het in een antwoordbrief voor zijn partijgenoot opnam. De Boer schreef onder meer: „Vergeet toch eens en reken niet langer toe.(...) Herzie uw oordeel over de heer Aantjes, want hij was niet fout in de oorlog". Voorts schreef hij dat het verzet „er juist voor was bedoeld iedereen in een demo cratie te laten meeleven en meedoen". Hans de Boer noemt het desgevraagd „niet erg behoorlijk" dat zijn brief open baar is gemaakt, maar voegt er aan toe dat er geen geheimen in staan. Als voor malig ARP-voorzitter betreurt hij de kandidaatstelling van Aantjes achteraf niet. „Integendeel. Het voormalig verzet heeft zijn goede, maar ook zijn verstar rende kanten. Deels leeft het in het verleden en dat is niet goed voor de de mocratie. Hoe meer acties tegen Aan tjes, hoe meer ik hem zal verdedigen", zegt De Boer. Onthullingen over zijn oorlogsverleden dwongen Aantjes eind 1978 de politiek te verlaten. Hij beweerde echter in de oorlog wel fouten gemaakt te hebben, maar niet fout te zijn geweest. Het lid maatschap van de Germaanse SS was alleen een middel om aan tewerkstel ling in Duitsland een eind te maken, be toogde Aantjes steeds. Aantjes staat op de regionale kandidaten lijsten van het CDA niet op een direct verkiesbare plaats. De voormalig frac tieleider kan echter door voorkeurstem men toch in het parlement terugkeren. „Het is aan de kiezer om uit te maken of ik weer in de Tweede Kamer terug kom", zei hij deze week in Leeuwarden. NIJMEGEN (GPD) - Ruim 200 winkeliers uit de Nijmeegse bin nenstad hebben zich gisteravond in een vergadering over de toe standen in het centrum van Nij megen uitgesproken tegen de bouw van de omstreden Zeigel- hof parkeergarage. „Na alles wat er de afgelopen weken is ge beurd, zien wij die garage in de binnenstad niet meer zitten", al dus de zakenlieden, die zich nu, net als een aantal jaren geleden, sterk willen maken voor een on dergrondse garage op het Plein 1944. Op de emotioneel verlopen bijeen komst kwam naar voren dat de grote wekelijkse anti-Zeigelhof- demonstraties de nekslag bete kenen voor de donderdagse koopavond in Nijmegen. Van avond worden in het Nijmeegse centrum opnieuw vele duizen den demonstranten verwacht. De Nijmeegse gemeenteraad be legt vanavond een extra raads vergadering over de vraag of de bouw van de Zeigelhofgarage al dan niet moet doorgaan. WEERRAPPORTEN Met man en macht werden langs de Hoogeveense Vaart zandzakken gedeponeerd om te voorkomen dat het water de huizen zou binnenstromen. (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Instanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis regen 12 geheel bew. 13 regen 14 regen 16 regen 9 regen 13 regen 14 mist 12 geheel bew. 17 zwaar bew. 16 zwaar bew. 20 1 mist 16 1 regen 14 regen 23 zwaar bew. 16 licht bew. 18 zwaar bew. 20 licht bew. —8 - mist 11 mist 10 zwaar bew. 2 zwaar bew. 20 mist 16 zwaar bew. 14 zwaar bew. 16 onbew. 20 mist 17 licht bew. 18 zwaar bew. 13 geheel bew. 1 geheel bew. 19 geheel bew. 15 geheel bew. 16 sneeuw -1 zwaar bew. 20 zwaar bew. 18 half bew. 29 regen 13 licht bew. 31 half bew. 20 halfbew 18 licht bew - 9 29 9 29 7 25 10 3 7 25 8 15 9 27 k V Demonstraties Modeshows Films Kampioenen op hefpodium Gratis toegang tijdens tentoonstelling MODE-f T0ERZEILEN Noortje Roll presenteert Watersportmode en vertoont Audio Visual over spectaculaire zeiltocht langs de kust van Oenemarken. NAVIGATIE EN COMMUNICATIE Frans v Dusschoten presenteert o.a. instructiefilms en demonstralies met moderne "Electronica aan boOrd". Ook Marine deskundigen zyn present KAMPEREN presentatie llona Visser met o.a. diaserie over de Spitsbergen expeditie en interview met de comm v d Whisky Comp. over overwinteren in Noorwegen MODESHOW PLANK2EILEN Noortje Roll met surtsportmode en films over surlkampioenschappen, demonstraties droogtrainen en surfplank maken. Gesprek met kampioenen als Stephan vd. Berg en John vd Starre. SNEllf MOTORBOTEN+WATERSKIEN llona Visser praal mei o a speedboat kampioen Cees vd Velden en Robert Teurezbacher (Eur kamp. bloolvoet- schansspringen) en demonstratie waterski droogtramer (Ned primeur) J MODESHOWS FILMS Noortie Roll presenteert ei watersportmode en een continu filmprogramma met noc SAIL 80 en de beroemde Nt i wervelende show van met vertoonde films zoals it the Clippers MOTORBOTEN Edvard Ie Water over brand en die Demonstr. geluidsisolatie t MODE EN 0NDERWA1 Ad Visser met on films (I Jan en Renata v Meer met dtfsjver CASC0B0UW Edvard Niessmg praat mi de speciale diaserie over gesprek met Ron Stevens. "Wildwatervaren imodeshow ei Henk Jukkema. ONDERWATERSPORT Ad Visser mei onderwaterfilm en fotografie (Jan en Renate v. Meer), Marine met films en demonstratie, Joop de Wilde (Onderwatersportbond) KAMPERENMODE Noortje Roll mei wervelende show van kampeer- en duikkleding en praat o.a. met Mike Bisschops over ECHT kamperen PLANKZEILEN Frans v Dusschoten praat met klassekampioenen wo Casper Rondeltap en Stephan vd Berg Demonstratie droogtrainen en films van kampioenschappen Adnaan Pels (ANWB) met resultaten van plankentest WEDSTRIJDZEILEN (div. klassen) llona Visspf in gesprek met Ben Staartjes, Ene Oercksen en div. klassekampioenen wo Hans Peulen (H-boot) Instructie materiaal van de KNWV TOERZEILEN-fMODE Noortje Roll presenteert modeshow zeilkleding en film over platbodems. Gesprek met Rijkspolitie te Water Zeilen met gehandicapten HOUTBOUW Frans v Dusscholen praal mei friese houtbouwers over traditionele bouwwijze, demonstratie krombranden van g^g, hakken van berghout en zwaardmaken. Oemonslralie bouwpakket zei'jollen. TUIGAGE Frans v. Dusschoten met demonstratie van rondhouten, zeilen, verslagmg etc. Film over trimmen en dia's over tuigage. TOERZEILEN-fMODE Noortie Roll met wervelende k'edingshow en film over spectaculaire zeiltocht langs de kust ONDERHOUD Edvard Niessing praat met specialisten w.o friese houtbouwers en technici Audio Visual over verven en lakken KAMPEREN Edvard Niessmg in gesprek mei Majoor vd Bremen (comm Whisky Compover overwinteren m Noorwegen. Diaserie over de Spitsbergen expeditie Demonstratie tenten KLEINE WATERSPORT (ROEIEN) MODE Noortje Roll met watersport mode en in gesprek met Roeibond en Liesbeth Vosmaer Films over roeiwedstnjden in Zwitserland PLANKZEILEN Ad Visser praat met klassekampioenen wo CasjJEr Rondeltap en Stephan vd. Berg Demonstratie droogtrainen en films van kampioenschappen Adriaan Pels (ANWB) met re MODESHOWS FILMS Noortje Roll met w kleding en continu filmprogramma Nog nooit vert beroemde Nedlloyd jpecenjenrace "To beat the i i over watersport- ïr SAIL 80 en de 's avonds in het HISWA-theater: continu filmprogramma Vanochtend had het waterpeil van de Hoogeveense Vaart zich ge stabiliseerd dank zij de sluizen in deze vaart. Het water steeg van nacht nog met enkele centime ters per uur in de richting Mep- pel. De kans dat het dorp Noord- sche Schut door het water van de vaart overlast zou ondervinden, was echter geweken. In de kruipruimten van een aantal woningen in Coevorden werd vannacht tien centimeter water aangetroffen. Door middel van pompen probeerde de brand weer het overtollige water te ver wijderen. Verschillende straten in Coevorden stonden blank. Rond middernacht werd nog ge vreesd dat men het water niet meer zou aankunnen. Het water in het gebied rond Coe vorden wordt normaal geloosd op het Stieltjeskanaal. Maar het waterpeil van dit kanaal stond vannacht op ruim één meter bo ven het gemiddelde van negen meter. Het hoofd van de techni sche dienst van het waterschap Bargerbeek (zuid-oost Drenthe), ir. W.J. Tonnis, sprak vannacht van een calamiteit. Hij zei dat het water in het kanaal bleef stijgen met vijf centimeter per uur. Waterafvoer via de Overijsselse Vecht was voor het waterschap niet mogelijk omdat die rivier al te kampen had met een grote toe voer uit het Duitse stroomge bied. Behalve regenwater krijgt de rivier normaal gesproken ook smeltwater van de Duitse Harz te verwerken. Het waterschap stel de vannacht een kade- en dijkbe waking in. Op verzoek van de Commissaris der Koningin in Drenthe werden gisteravond militairen vrijge maakt om eventueel bijstand te verlenen. Zij zouden eventueel assisteren bij Coevorden en bij Ossesluis, Rogat en Noordsche Schut. Vroeg in de ochtend bleek het waterpeil zich echter te stabiliseren en hoefden de mili tairen niet in actie te komen. Het industrieterrein in Emmen liep gevaar onder te lopen door de overstroming van het nabij gelegen Bargerkanaal. Het over tollige water kon niet worden ge loosd omdat naburige water schappen eveneens met wate roverlast te kampen hadden. Daarom werd gisteravond be gonnen met de aanleg van een nooddijk rondom het industrie terrein. Vanochtend moest de rijkspolitie van Assen een gedeelte van de rijksweg tussen Hoogeveen en Meppel afsluiten wegens wate- DEN HAAG (GPD) Ook studen ten bij het hogpr beroepsonder wijs (hbo) kunnen voortaan tij dens hun studie twee keer een jaar overdoen, zonder dat dat ge volgen heeft voor hun studie beurs. Daarmee is de laatste on gelijkheid tussen de studiefinan ciering bij het wetenschappelijk onderwijs (wo) en het hbo weg genomen. Deze toezegging deed minister Pais gisteren tijdens de voorlaat ste fase in debatten rond de on derwijsbegroting 1981. Op het ogenblik ontvangen hbo- studenten die een jaar moeten overdoen in beginsel geen stu dietoelage, behalve wanneer dit gebeurt in het eindexamenjaar en dan nog slechts als zij niet eer der hebben gedoubleerd. Minister Pais deelde verder mee dat hij de besturen van de instel lingen voor hbo zal toestaan om het bij inschrijving voor het stu diejaar 1981-'82 verschuldigde collegegeld van 650 gulden in voorkomende gevallen te laten betalen in een tweetal termijnen; per 15 augustus 1981 en per 15 november 1981. Het werd gisteren duidelijk dat de Tweede Kamer aanstaande dins dag, als er gestemd wordt over de bij de begroting ingediende moties en amendementen en over de begroting zelf, akkoord zal gaan met een onderwijsbe groting met een gat van 119 mil joen gulden. Minister Pais bena drukte gisteren nog eens dat hij de Kamer zijn voorstellen om dat gat op te vullen ter goedkeuring zal voorleggen. Voor het CDA en de VVD zijn deze toezeggingen voldoende om niet tegen de be groting te stemmen. De opposi tie zal dat wel doen. Kamer eens met re«;elin£ tijdelijke verhuur ASSEN (ANP) - Door de hevige regenval van de afgelopen dagen is de provincie Drenthe op verschillende plaatsen door grote wateroverlast getroffen. Langs de Hoogeveense Vaart moesten zelfs zandzakken worden neergegooid om te voorkomen dat het water de huizen aan de vaart zou binnenstromen. Bij Emmen werd een nooddijk opgeworpen om het Emmense industrieterrein van overtollig water te vrijwaren. roverlast. Er stond hier nog tien centimeter water. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw heeft de regenval niet voor echt grote problemen gezorgd. Hij zei dit gisteravond. "Tot dusver valt het allemaal erg mee. Er is geen mel ding van calamiteiten, van waar dan ook", zei hij. Ook de rijkspo litiekorpsen in Noord-Brabant en noord-Limburg, de water schappen in Zeeland en omge ving meldden dat er geen "for mele klachten" over waterover last waren. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is tevreden met de beper kingen die staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en mi nister De Ruiter (justitie) hebben aangebracht in de regeling voor tijdelijke verhuur. Een meerder heid in de Kamer wil wel dat de regering na drie jaar met een beoordeling over de werking van de wet bij de Kamer terugkomt. Dit bleek gisteren tijdens de be handeling van de hoofdstukken van de Leegstandwet die betrek king hebben op de tijdelijke ver huur. De tijdelijke verhuur maakt het mogelijk dat huiseige naren bepaalde leegstande pan den voor een periode van drie jaar verhuren. De regering is in twee nota's van wijziging tegemoetgekomen aan de wensen van de Kamer. Zo is er een beperkte huurbescher- ming opgenomen door een op zeggingstermijn in te voeren. Bo vendien heeft het gemeentebe stuur de bevoegdheid gekregen om in de vergunning voor tijde lijke verhuur een maximum- huurprijs op te nemen. De PvdA heelt van het begin af grote bezwaren gehad tegen de regeling. Volgens de socialisten ondermijnt de tijdelijke verhuur de algemene huurbescherming èn het principe van de Leeg standwet. Eigenaren zouden te makkelijk door de regeling hun huizen kunnen onttrekken aan het vorderingsbeleid van een ge meente. De PvdA wilde tijdelijke verhuur in een apart wetsont werp geregeld zien, zodat de Ka mer zich dieper dan nu over het ontwerp zou kunnen buigen. Woordvoerster mevrouw Salo mons meende echter dat door de kans op misbruik uiterst gering was geworden door de wijzigin gen die de regering heeft aange bracht. Zij trok daarop een groot aantal amendementen in. Zij liet ook de gedachte van een apart wetsontwerp varen. Ook de an dere fracties toonden zich tevre den met de regeling zoals die er nu ligt. CDA-woordvoerder Scholten wil echter wel dat de regering de uit voering van de wet nauwkeurig in de gaten houdt om na verloop van drie jaar eventueel met bij stellingen te komen. De werking van tijdelijke verhuur is in Ne derland geheel nieuw en het is nog onduidelijk hoe de gemeen ten van hun rechten gebruik zul len maken, meent hij. Ook Ny- pels (D'66) wil een evaluatie zij het al na twee jaar. Scholten diende, samen met VVD'er De Beer, een wijzigings voorstel in om de tijdelijke rege ling slechts voor drie jaar in te voeren. Voor het verstrijken van die datum moet de regering bij de Kamer om verlenging van die termijn komen vragen, aldus het amendement. De twee dienden ook nog een motie in waarin de regering wordt gevraagd voor het verstrijken van de periode de Kamer een evaluatierapport aan te bieden. Minister De Ruiter gaf Scholtcn toe dat de regering met een „uit zonderlijke regeling" bezig is. Volgens hem zal het inderdaad nodig zijn de regeling na een be paalde periode aan een toetsing te onderwerpen. ROTTERDAM (ANP) - Dertig an ti-militaristen van de actiegroep Onkruit hebben gisteren zeven uur lang een verdieping van het kantoor van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) op de Heyplaat in Rotterdam be zet gehouden. Zij protesteerden hiermee tegen de volgens hen elk jaar toenemende produktie van oorlogstuig bij RSV, de moe der van RDM. De dertig bezetters zijn gistermid dag door de Rotterdamse politie als arrestant afgevoerd op be schuldiging van lokaalvrede breuk, openlijke geweldpleging en vernielpng. Buiten het ge bouw werd onder demonstran ten één arrestatie verricht. Enkele leden van Onkruit drongen in de vroege morgen ook de werf binnen waar RDM twee duikbo ten repareert van de marine. Door de bewakingsdienst van de marine werden zij, met achterla ting van een spandoek, van het terrein verwijderd. Voor het RDM-gebouw hebben tijdens de bezetting ongeveer zeventig ac tievoerders de hele dag gede monstreerd. Onder de bezetters bevonden zich ook drie Fransen, volgens Onkruit om het interna tionale karakter van het anti-mi- litarisme aan te geven. In tegenstelling tot eerdere berich ten werd niet de directievleugel bezet gehouden. De bezetters hadden zich het kantoor waar RDM off-shore-projecten voor bereidt en begeleidt bezet en ge barricadeerd. Oorspronkelijk was het de bedoeling het gebouw te ontruimen met behulp van de mobiele eenheid. Daartoe, werd een peloton van veertig man ach ter de hand gehouden. Inzetten van dit peloton bleek echter niet nodig, omdat de bezetters zich geweldloos overgaven. De kantoorruimte bleek na afloop van de actie overhoop te zijn ge haald. Papieren lagen over de grond verspreid en er was kwis tig met verf gesmeerd. Op een beeldscherm stond ingetikt: "Wij komen terug, Onkruit". Een woordvoerder van RSV kon de omvang van de schade die in de ruimte was aangericht, nog met geven. Buiten het gebouw verliep de actie over het algemeen rustig, 's Och tends waren bij het vrijmaken van het terrein voor het kantoor wel enkele klappen door de poli tie uitgedeeld. Ook sleurden agenten demonstranten, die naar hun zin te langzaam de weg vrij maakten, aan de haren tot achter de afzetting. Een free lance-foto- graaf, die zich tevoren bij de poli tie had gelegitimeerd, liep daar bij enige klappen op borst en len denen op. Bij het vertrek van een van de arrestantenbusjes vielen er ook wat klappen over en weer. Alle arrestanten hadden, toen zij uit het gebouw werden afge voerd. een papieren zak bij zich waarop hun foto was vastge hecht. Volgens de politiewoord voerder diende dit ter identifica- Een beeld van de chaos die de leden van "Onkruit" achterlieten i kantoor van de RDM, dat zij enige lijd bezet hielden. tie van de persoonlijke bezittin gen in de zak, omdat de arrestan ten hun naam niet wilden geven Gebruikelijk is het echter niet om arrestanten te fotograferen alvorens zij in hechtenis zijn ge nomen. Volgens de woordvoer der is de politie echter niet bui ten haar boekje gegaan omdat het hier om polaroid foto's ging waar geen negatief van zou be staan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7