Bedrijven konden zich vorig jaar redelijk redden "Mensen stimuleren om mee te denken Geld tekort bij cursus Ouders op Herhaling Prinses Margrietschool en Meerhof 25 jaar oud Enquête Kamer van Koophandel Ouders "kraken" peuter speelzaal Energiecoördinator universiteit: LEIDEN - Het bedrijfsleven in de regio Leiden heeft in 1980 een redelijk jaar gehad. Eigenlijk alleen in de makelaardij van onroerend goed vielen rake klappen, in de niet- voedingsdetailhandel liepen omzet en winst terug, terwijl de situatie in de metaal ook niet erg gunstig was. De resultaten in Rijnland waren evenwel in elk geval beter (min der slecht) dan landelijk. Dat blijkt uit de enquête van de Rijnlandse Kamer van Koop- Feest draagt bij aan komst basisschool handel. n J De ontwikkelingen in de grafische sector waren erg gunstig. De om zet steeg met tien procent. De to tale winstsom ook. terwijl de ver liezen afnamen. Het aantal banen steeg met bijna honderd of zo n vier procent. De werkgelegenheid bij de deelne mers aan de enquête (opgeheven en nieuw gevestigde bedrijven uitgesloten en daarom een wei nig compleet beeld) is in 1980 stabiel gebleven. Acht procent van de bedrijven zegt een tekort aan personeel te hebben. Dat is vooral bij de grote bedrijven het geval. De omzet van de Rijnlandse bedrij ven is met drie procent gegroeid. De grote bedrijven (met meer dan vijftig werknemers) hadden een iets grotere groei van de om- zet(3.4%), dan de kleine bedrijve- n(2.6%). Twintig procent van de omzet wordt geexporteerd, wat aanzienlijk minder is dan het Ne derlandse gemiddelde, rijnland is, zo concludeert de Ka mer van Koophandel, daarom minder gevoelig voor ontwikke lingen van buitenaf. Maar een groot aantal ondernemers schreef juist aan de afgenomen binnenlandse vraag een negatie ve ontwikkeling op de omzet toe. Van het opvoeren van de Rijn landse export zal daarom een gunstige invloed kunnen uit gaan. De winstontwikkeling in de Leidse regio was in 1980 beter dan in de rest van Nederland. In Rijnland boekte dertien procent van de bedrijven verlies. In 1979 was dat nog zestien procent. In Neder land was dat vorig jaar vijftien procent en in 1979 nog negentien LEIDEN - De kleuterschool Meer- Opheffing dreigt procent. De totale winst in Rijnland is onge veer tien keer zo groot als de ver liezen. Het verschil tussen totale winst en totaal verlies ontwikkel de zich gunstig. De groei van dit saldo bedroeg negen procent, terwijl in de rest van Nederland de winst en verliessituatie juist aanmerkelijk verslechterde. De omvang van de investeringen en het aantal bedrijven dat inves teerde nam in 1980 af. Maar ook hof en de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade werken wel samen, maar de integratie van kleuter- en lager onderwijs is hier nog 'zeer pril'. Behalve deze laatste dagen van de week; Beide scholen bestaan namelijk 25 jaar. Of je nu 'kleuter' of 'leerling' bent iedereen mag meedoen aan de feestelijke activiteiten georga niseerd door de oudercommis sie, leerkrachten en enthousiaste ouders. "Je kunt w?' zeggen dat dit feest LEIDEN - Ouders Op Herhaling dreigt weer te moeten stoppen. De cur sus komt honderduizend gulden tekort om het werk op een verant woorde manier voort te zetten. In de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor onderwijs vroeg raadslid Var Oosten (PPR) zich af wat hier tegen te doen valt. Wethouder Van Dam zei nu nog geen definitief standpunt te kunnen innemen. "De overheid is van mening dat de gemeente het tekort maar op zich moet nemen. Wij kunnen daarover nog geen besluit nemen, zolang wij zelf niet weten waar we aan toe zijn. Eerst moeten wij bekijken of het Educatief Centrum er kan komen". Van Oosten zei dat hij niet wilde wachten tot het verdwijnen van Ouders Op Herhaling in augustus een feit zou zijn. "Er moet nu eindelijk eens structurele duidelijkheid komen over deze zaak. Elk jaar zit deze groe pering op de wip". Voorzitter Van Dam zegde toe hierover 22 april een beslissing te zullen nemen. "Dan weten we meer over de subsidieaanvraag sociaal cultu reel plan en het Gemeentelijk Educatief Centrum". Ouders Op Herhaling heeft op het moment 320 cursisten, waaronder 35 analfabeten In een brief aan de commissieleden spreken zij hun be zorgdheid uit over hetanalfabetiserings-project. Zij schrijven: "Als Ou ders Op Herhaling wegvalt, is er in Leiden niets meer, dat dit werk kan voortzetten. Terwijl er na de uitzending van de IKON over analfabeteni veertig nieuwe aanmeldingen zijn binnengekomen" Graafmachine rijdt in kuil LEIDEN Een graafmachine is gisteren in een kuil gereden waarin zich de 29-jarige grond werker P.K. en de 13-jarige D.S. uit Leiden bevonden. Het rech terbeen van de jongen raakte on der de machine bekneld. De grondwerker kreeg de graaf- schop tegen het hoofd. Beiden zijn naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Het ongeval gebeurde op de Admi raal Banckertweg. Toen de ma chinist de pneumatische steunen introk, bleek de graafmachine in de versnelling te staan en ging uit zichzelf rijden. beetje bijdraagt aan de totstandkoming van de basis school", zegt het hoofd van de la gere school R.Bredow. "We doen alles samerr deze week en dat gaat tot nu toe allemaal heel goed. We zijn pas een jaar bezig, maar ik durf best te zeggen dat we al aardig wat hebben bereikt. Voor we precies hebben uitge dokterd hoe onze basisschool er uit moet gaan zien zijn we echter wel weer een paar jaar verder. Of in 1983 als de Wet op het basis onderwijs van kracht wordt in derdaad alle drempels die de in tegratie van het kleuter- en lager onderwijs belemmeren zijn weg geruimd. vragen de leerkrachten van de twee scholen zich wel af. Alle leerkrachten zijn nauw be trokken bij de ontwikkelingen in de lagere schooi en in de kleuter school. "Dat leidt er ook toe", vertelt Bre- dow, "dat men elkaar waardeert en niet praat over dat 'speelhok' als het om de kleuterschool gaat. Met name de leerkrachten van de lagere school stonden daar in het begin nogal sceptisch tegenover, maar nu we over en weer lessen hebben bijgewoond is er door ons een stille bewondering aan de dag gelegd voor het huidige kleuteronderwijs. Zij zijn eigen lijk verder in het individueel be naderen van het kind en het werken op verschillende ni- Ouders bredow: "Ook de ouders moeten mee blijven doen. dat is een hals zaak. Wij kunnen niet alles alleen van de grond krijgen. Het werken in groepen brengt veel begeleiding met zich mee. Ou ders kunnen daar heel goed aan meewerken". Om dit te bewerkstelligen heeft de school (Meerhof en Prinses Mar griet) al van alles aangepakt. Op een vrijdagavond, een paar maanden geleden is men met de leerlingen en hun ouders ouder wets aan het 'spelen' geslagen. "In elk lokaal stond een spel op gesteld variërend van ganzen bord tot zeeslag", zegthBredow enthousiast. "Ik kan wel zeggen in alle bescheidenheid dat het een daverend succes is gewor den. Ouders moet je over de drempel heen helpen. Ze denken te vaak dat ze dingen niet kun nen, terwijl ze thuis toch ook met de kinderen bezig zijn". Even terug naar het jubileum. Gis termorgen zijn honderden bal lonnen de lucht ingegaan. Twee uur later was de eerste reeds neergedaald op de Splinterlaan in Leiderdorp. Wie de verst ko mende ballon in de lucht heeft gelaten krjgt vrijdag een prijs. De komende dagen is er nog van alles te doen. Kleurwedstrijd, kinderkermis, film, bingo, puz- zeltocht en een modeshow. De volgende week is alles weer nor maal. Gedurende de festivitei ten heeft men eventjes het predi kaat 'basisschool' mogen dragen. Het team beseft echter terdege dat het predikaai niet alleen voor 'feesten' mag gelden. Bredow: "Er moet immers vast ko men te staan wat de basisschool precies gaat bieden aan leerstof. Als team moeten we aan de slag om binnen korte tijd het door ons gewenste niveauonderwijs voor 4 tot 12 jarigen te verwezen lijken. Kinderen zijn het meest gebaat bij onderwijs op verschil lende niveaus afhankelijk van hun eigen mogelijkheden. Maar voordat het zover is zullen er nog heel wat vergaderingen moeten worden belegd. Ondanks dat de richtlijnen van het ministerie van onderwijs erg mager zijn ko men we er wel. Gelukkig is er ook nog een School Advies Dienst (SAD) die in deze tijden ons met raad en daad bijstaat" SASKIA STOELINGA DONDERDAG 12 MAART 1981 De Glijbaan LEIDEN - De ouders van kleuter school Bambino hebben van morgen korte tijd de peuter speelzaal De Glijbaan gekraakt. Toen de ijlings gewaarschuwde wethouder Van Dam (onder wijs), gemeenteambtenaar Ober en drie agenten zich ermee gin gen bemoeien verlieten de ou ders na enig aandringen het pand. Met deze kraakactie wilden zij pro testeren tegen het besluit van de gemeente om de Glijbaan tot au gustus in dit speellokaal te laten zitten. Kleuterschool Bambino meent aanspraak op dit lokaal te kunnen maken nu zij met ruim tegebrek kampen. De Glijbaan huurt het lokaal dat in de open bare kleuterschool Bambino is gevestigd van de gemeente. Aanvankelijk had de gemeente een maand geleden De Glijbaan via een brief laten weten dat zij 1 maart het pand moesten verlaten omdat de kleuterschool met ruimtegebrek kampt. De ouders van de Glijbaan gingen daar op hun beurt niet mee akkoord. E>e raadscommissie voor onderwijs gaf wethouder Van Dam toen het voorstel mee om het ultimatum te verlengen tot en met de zomer vakantie. Het college van B en W nam dit voorstel over. Echter de ouders van Bambino ne men hier geen genoegen mee. Vanochtend namen zij het heft in eigen hand. Overal was te lezen dat de peuters en de leidsters van de Glijbaan hun heil maar elders moesten zoeken. Tafeltjes en stoeltjes, die toebehoren aan de Glijbaan waren buiten het pand gezet. Na de beëindiging van deze kraak actie is Van Dam onmiddellijk met de oudercommissie van Bambino om de tafel gaan zitten. De Glijbaan kon in alle rust het lokaal weer betrekken. Steeg afgesloten LEIDEN - De Eerste Groenesteeg zal tussen de Hooigracht en de Middelstegracht geheel worden afgesloten voor alle motorvoer tuigen. Deze verkeersmaatregel werd gistermiddag besproken tijdens de vergadering van de verkeerscommissie. Tot nu toe mocht het bedienend verkeer de straat in, maar ook dat is afgelopen. Aan de kant van de Hooigracht staan al paaltjes, aan de kant van de Middelste gracht zullen ze ook komen. Film In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) draait vanavond tweemaal (om acht uur en om kwart over tien) de Duitse film 'Die Alpen- traumfrau" van Lothar Lam bert. De film. die op het festival van Film International de pu blieksprijs kreeg, gaat over een jonge Berlijnse i^rouw die haar leven lang vecht met het feit dat ze scheel is. Bakkers Kleuterschool De Vroohjcke Noot aan de Kennedylaan heeft een bakkersproject van drie we ken achter de rug. Wat de kleu ters daarvan hebben gemaakt is morgena vond van half zeven tot half acht te zien. Station M. Vermooten uit Den Helder is bezig aan een boek over alle sta tions in Nederland. Met drie honderd daarvan is hij al klaar: het centraal station in Leiden is voor hem nog een on beschreven blad. Hij us vooral geïnteresseerd in gegevens van vroeger en hoopt dat bijvoor beeld kinderen van spoorweg medewerkers hem daaraan kunnen helpen. Ook staat infor matie over het voormalig spoor wegemplacement aan de He rensingel in Leiden-Noord op zijn verlanglijstje. Wie wat weet te vertellen kan schrijven (Molenstraat 5. 1781 NJ Den Helderof bellen (02230-16969). Het boek verschijnt waar schijnlijk volgend jaar. Groene cursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Leiden begint weer met een "groene cursus". Een cursus voor iedereen die meer wil we ten van planten, dieren en landschappen. Hij wordt ge houden op vijf woensdagavon den in de periode 25 maart-22 mei van kwart voor acht tot kwart over tien in de Sterre- wacht (bij de Kaiserstraat) en omvat verder vijf excursies van zo'n twee uur naar gebieden in en rond Leiden. Nadere inlich tingen: Yvonne Burggraaf-Van Nierop. Peppelschans 45 in Lei derdorp. Pop De Rotterdamse groep the Dol- bies treedt morgenavond in het Leids VrijetijdscentrumnBree straat 66. op. De band bestaat eén jaar en omschrijft haar ei gen muziek als "New-rock of the 80s". De zaal is om negen uur open. Popfilmfestival In het Leids Vrijetijdscentrum worden zaterdagavond in drie ruimtes popfilms vertoond, ter wijl er daarna swingen in de grote zaal is. Op het program ma staan: "The last Waltz (het afscheidsconcert van The Band. om kwart voor elf), "Pink Floyd in Pompei" (half een). "The Sto- nes-slory" (half elf). "Rod Ste wart in concert" half tien), "Bob Marley th Waiters live" (half tien). "Heavy Traffic" (underground-comics), het ver volg op Fritz the Cat (half tien) en "The Young Ones", een speel film met Cliff Richard (elf uur). Bingo (1) De wijkveremging Tuinstad- Staalwijk houdt zaterdag een bingo-avond in het gebouw Staalwijk, Herenstraat 45. Aanvang acht uur. Bingo (2) De wijkvereniging Tuinstad- Staalwijk houdt zaterdag een bingo-avond in het gebouw Staalwijk, Herenstraat 45. Aanvang acht uur. Emancipatiegeld verdeeld LEIDEN - Dc derwijs is gisteravond akkoord gegaan met d^ verdeling subsi diegelden emanicipatiewcrk. De gemeenteraad zal dc komende vergadering over dit voorstel een besluit nemen. I\aast de 51000 gulden van dc Rijksbijdrageregeling viel er ook nog 66000 gulden van de Stich ting Welzijn te verdelen. Een paar weken geleden meldde deze instantie dit bedrag over te heb ben. Daarmee konden alleaan vragen gehonoreerd. LEIDEN - De energiecrisis van 1973 blijft nog altijd zijn sporen nalaten. Tezamen met het alom klinkende devies bezuinigen heeft dat tot de meest uiteenlo pende initiatieven geleid om tot besparing van energie te komen. Variërend van zonne-energie en dubbele beglazing tot de verwar ming een paar graden lager. Om al die ideeën zoveel mogelijk vorm te geven zijn energiecoör dinatoren bij zowel bedrijven als overheidsinstellingen haast on misbaar geworden. Sinds 1 februari heeft ook de Leid se universiteit zijn energiecoör dinator. Het is ing. P.C. Wester, die eerder al dergelijk werk aan de Rotterdamse Erasinus-uni versiteit deed. Maar was het daar geen volledige dagtaak, in Leiden is het dat wel. Gevraagd naar zijn plannen bij de universiteit, denkt Wester zich vooral bezig te houden met het verstrekken van adviezen en het toetsen van ideeën. "In principe ligt de verantwoordelijkheid bij de mensen zelf. Die weten het best waar bezuinigd kan worden. Je moet alleen een kanaal open gooien, waarin ze hun voorstel len kwijt kunnen. En dat kanaal, dat kan ik zijn", aldus Wester Zijn nieuwe functie zal op twee pij Iers rusten. Enerzijds het voor lichtende werk en anderzijds de technische kant. Waar de nadruk op ligt, kan Wester niet zeggen. "Die twee dingen liggen immers ook in eikaars verlengde". Wat het laatste onderdeel van zijn werk betreft, heeft Wester veel baat bij een in 1979 uitgevoerd onderzoek door een Engels bu reau. Vanuit de lucht werden daarbij gebouwen van de univer siteit op een speciale manier ge fotografeerd. Aan de hand van kleurcontrasten kon de warm- teuitstraling van de diverse ge bouwen worden vastgesteld. Afhankelijk Voor het aanpakken van bespa ringsprojecten is Wester en met hem de universiteit afhankelijk van het ministerie van economi sche zaken, dat voor de benodig de gelden moet opdraaien. Vorig jaar werd op het departement een aantal normen vastgesteld, waar investeringen die tot ener giebesparing leiden, aan moeten voldoen. "Dat is een hele proce dure, waarbij eerst een plan door de universiteit wordt ontwik keld. Vervolgens moet dat door het ministerie worden goedge keurd. Daarna moet dat plan ver der worden uitgewerkt, waarna die uitwerking andermaal wordt gztoetst door mensen van het mi nisterie. Probleem is echter dat de universiteit het benodigde geld eerst moet voorschieten. Pas als alles achter de rug ver strekt de overheid het afgespro ken bedrag aan de universiteit" Voorlopig kan Wester zich alleen nog maar bezighouden met het maken van plannen, want het ka binet heeft voor nieuwe projec ten de geldkraan tot 1 april dicht gedraaid. Actiever kan hij echter zijn op het front van de voorlich ting. "Het is nog altijd hard no dig mensen energiebewust te maken. Sommigen zijn dat na melijk thuis wel, maar op kan toor niet. De vakgroep psycholo gie heeft zich gestort op de vraag hoe je dat het best kunt aanpak ken en het bleek dat je de men sen vooral moet stimuleren om mee te denken". Als dat lukt kan al een forse bespa ring worden bereikt. In zoge naamde 'maagdelijke gebouwen' (waar nog niets aan besparing wordt gedaan) kan enig energie besef bij het personeel al tot be zuinigingen van tien tot vijftien procent leiden. Het gaat dan al leen nog maar om kleine dingen als zuiniger met licht en verwar ming en in plaats van de lift ook eens de trap te gebruiken. Voorlopig zal Wester echter nog veel van zijn tijd besteden aan het wegwijs worden in universi tair Leiden. Weten waar de ge bouwen staan en weten welke mensen er werken. "Want een energiecoördinator werkt niet zelfstandig, maar juist in samen werking met anderen". BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4