Delen van Leiden overs poeld 3 ni Promotie Eindhovense neuroloog weer onzeker Boekhorst en Mariënpoelstraat Leidse stadsrubriek Beroep bewoner tegen plan voor Pieterswijk v r K? um. JfcSL *v w3l BB DONDERDAG 12 MAART 1981 LEIDEN Proefschrift andermaal aangevochten Groningse dorp Leek (11.000 originele postkoets met vier- '1Wjj['fh span onderweg naar Leiden. Morgen wordt het laatst (I ecl Aalsmeer naar de Leidse Groenoordhallen. Een ploeg van inwoners Leek trekt vrijdagavond van- hallen ^ten strijd^^ ^se' 'ir' "Leek-promotion" te doen. I)e ..-.C tocht per postkoets ("een een- malige dienst") vormt hier een onderdeel van. Het natio- - naai rijtuigenmuseum is na- -^v- melijk in Leek gevestigd, op het landgoed Nienoord. De Groningse koetsier Kuipers Deze oude Engelse postkoets volbrengt morgen de vijfdaagse Leek-Leiden. De koets is in beheer bij de Stichting hoopt morgenmiddag om drie "De Koetsewagendie zich ten doel stelt "de paard en de koets als levend element in het straatbeeld van Stad en uur in Leiden aan te komen. Ommeland van Groningen te behouden". LEIDEN - Voor de tweede keer staat de promotie van de Eindho vense neuroloog drs. J.N. Beren des op de tocht. Zonder dat daar voor toestemming was verleend, zou Berendes gegevens hebben gebruikt van een 20-jarige pa tiënt, die hij bij een experiment voor zijn proefschrift had betrok ken. De promotie van drs. Beren des staat voor woensdag op het programma van de Leidse uni versiteit. Hij promoveert op het proefschrift 'De oorzaak van li- quorpulsaties'. De conclusies in zijn proefschrift zijn vooral van belang voor operaties aan de gro te lichaamsslagader. Een Eindhovenaar, die niet met name genoemd wil worden, eist nu dat de promotie wordt afge last. Zijn zoon is de patiënt die Berendes voor zijn proefschrift had gebruikt, zonder daar toe stemming voor te hebben ge vraagd. De jongen raakte aan beide benen verlamd bij dat me disch experiment, dat in het Eindhovense Catharine-zieken- huis werd uitgevoerd. Eind vorig jaar had de inmiddels overleden medicus-jurist dr. mr. W Schuurmans Stekhoven zich al voor dit geval ingezet. Beren des had in een eerdere versie van zijn proefschrift namelijk de ge gevens over dit mislukte experi ment verzwegen. De promotie werd toen uitgesteld en de Eind hovense neuroloog kreeg op dracht zijn fout goed te maken. Nadat hij dat had gedaan en een nieuwe datum voor zijn promo tie werd vastgesteld, ontstonden opnieuw problemen. De vader van de invalide patiënt zou met Berendes hebben afge sproken dat - voordat het her schreven proefschrift naar de promotor ging - hij het proef schrift ter inzage zou krijgen. Pas als hij zijn toestemming had ge geven, zou het werkstuk naar Leiden kunnen. Berendes kwam die, volgens de vader gemaakt^ afspraak niet na, waarna er even een kort geding dreigde. "Maar omdat het proefschrift al was ge drukt en verspreid heb ik daar van afgezien. Het had niet zoveel zin meer", aldus de vader. Hij verwijt Berendes nu zonder dat hij of zijn zoon daarvan wist, ex perimenten bij de operatie van zijn zoon te hebben verricht. Dat is in strijd met het in Helsinki ge sloten verdrag voor mensenrech ten, aldus de vader. Zijn advocaat heeft nu een brief naar de Leidse universiteit ge schreven. waarin afgelasting van de promotie wordt geëist. Bij de universiteit beraadt zich men zich nog over de brief en de even tuele gevolgen. In dat stadium wordt geen commentaar gege ven, aldus een voorlichter van het Academisch Ziekenhuis. Overigens is het bij AZL noodza kelijk dat een patiënt, die betrok ken wordt bij een medisch expe riment, daarover uitgebreid wordt geïnformeerd en toestem ming wordt gevraagd. Een spe ciale commissie ziet daar ook op toe. De Eindhovense neuroloog Beren des wil zelf geen inlichtingen verstrekken en verwijst naar de directie van het Catharina-zie- kenhuis. Maar ook daar doet met er in afwachting van de promotie het stilzwijgen toe. Postkoets naar Leiden LEIDEN - De tuinen in de Mariënpoelstraat staan blank. In de Boekhorst kunnen de nieuwe bewoners hun juist opgeleverde woningen alleen via een modder bad bereiken. Dat is het resultaat van een paar dagen fikse regenbuien. door René van der Velden Jaap Visser warmte-ontwikkeling van het publiek is de oorzaak van het geslinger van de bollen" vertelde De Jong vanmorgen. De zes kroonluchters die gis teren pas aangebracht waren zijn vandaag meteen "bevei ligd" door de tientallen gla zen bollen per kroonluchter met elkaar te verbinden. De heer Van Appel uit de Mariën poelstraat is het water tot aan de lippen gestegen. Hij is bezig een brief te schrijven aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland om aan de ellende een eind te maken. "In mijn tuin staat een halve meter water. De gemeente is daarvoor verantwoordelijk", aldus Van Appel. Hij wijst op de aanleg van de Van Swietenstraat, al weer zo'n twin tig jaar geleden. "Daar lag inder tijd een sloot en die is toen ge dempt. Sindsdien is er altijd wa teroverlast geweest. Ik ben al zo vaak hiervoor op het stadsbouw- huis geweest", aldus Van Appel. Van Appel weigert de heffing van het hoogheemraadschap te beta len. "Ik ga een beetje betalen, terwijl ik hier met m'n knieën in het water sta", zegt hij. Om er aan toe te voegen dat het niet de schuld van het hoogheemraad schap is, maar dat de verant woordelijkheid bij de gemeente ligt. "Telkens komen ze met halve op lossingen aandragen. Ik heb al eens drie vrachtwagens grond in mijn tuin gestort, maar dat hielp allemaal niets. Er is maar een af doende oplossing en dat is het opnieuw graven van een sloot of greppel. Dan is de kous af', zegt Van Appel. Gemeenteambtenaar Neve (afde ling civiele werken) wijst die ver antwoordelijkheid van de hand. Volgens hem moeten de bewo ners zelf ervoor zorgen dat de brandgang goed afwatert. Een draineerbuis en een kolkenlei- ding zouden daarvoor afdoende zijn. Neve zegt zelf ook al eens zoiets gehad te hebben. Met een kuub grond was de brandgang weer op peil. Boekhorst In Boekhorst (Morskwartier) ligt volgens Neve de zaak anders. De overlast is daar onder meer te wijten aan de aannemer. "De bouwer heeft er zorg voor te dra gen dat de erven op het niveau van het maisveld, het vroegere grasland komt te liggen. Boven dien hebben de schuren geen re- genafvoer op bijvoorbeeld het riool. Als de mensen een nieuw huis betrekken kijken ze wel naar allerlei zaken zoals of het goed in de verf zit en dergelijke, maar of de afwatering in orde is merkt men meestal pas later",al dus Neve. Hij wijst erop dat de overlast na verloop van tijd vanzelf ver dwijnt, omdat de structuur van de grond verbetert. "De grond is in het begin slecht waterdoorla- tend. In de Merenwijk hadden we aanvankelijk dezelfde klach ten. Maar het duurt gauw een paar jaar voordat de klachten verdwijnen". Dat de gemeente de wegen te hoog zou hebben aangelegd wijst Ne ve van de hand. "De wegen wor den een meter boven het boe zemwater aangelegd. In de Boek horst is dat veertig centimeter boven NAP, want het boezem waterpeil is zestig centimeter be neden NAP. De wegen zijn mis schien wat stijf, hoog aangelegd. Er is een overhoogte van vijf tot tien centimeter. Anders zouden we over een paar jaar de straten weer moeten vernieuwen, omdat ze verzakt zouden zijn. Maar men mag er niet op rekenen dat de tuinen afwateren naar de straat". Volgens de gemeente zou een zoge heten grindkast bij de schuren al een goede maatregel ;zijn tegen de wateroverlast. En voor de rest is het wachten op de verbetering van de structuur van de grond. iut>bt:ii£eK.uiiieii zo veiuiu- schuldigt hij zich. "In de brief van november hebben we inderdaad aangekondigd dat er een tweede brief zou worden verstuurd wanneer met het werk zou worden be gonnen. Maar er waren nogal wat bezwaren ten aanzien van de herinrichting van de de rotonde bij het belasting kantoor. De tekeningen van die rotonde moesten terug naar gemeentewerken en daar is de boel blijven han gen. Wij wilden de nieuwe te keningen in de bewoners- brief opnemen maar we heb ben ze nog steeds niet bin nen. Vandaar dat de mensen nog geen nieuwe brief heb ben gekregen". De Morsweg-winkeliers zijn dus laaiend. "Er komt geen klant meer in onze zaak", roe pen Kerkvliet, Vlasveld en Pet in koor. "Dit geintje gaat drie maanden duren en in die tijd raakt de loop uit je zaak. Het duurt zeker zeven maan den voor je weer een paar mensen in i? zaak krijgt. De ellende is dat we nu niet kun nen aantonen hoeveel verlies we lijden. Dat merk je pas over een aantal maanden". Volgens het middenstands-trio is het beleid van de gemeente er op gericht om de winke liers van de Morsweg te verja gen. Aad Vlasveld: "Aan de hele Morsweg, vanaf de Morspoort tot aan Wernink, zitten nu zeker twintig win keliers. Daar wil de gemeente er maar een stuk of acht van overhouden. Vandaar dat we zo worden tegengewerkt". Wanneer Vlasveld en de zijnen bij de gemeente gaan klagen krijgen ze, naar eigen zeggen, steevast te horen dat ze zelf met de plannen akkoord zijn gegaan en dat ze niet verder moeten zeuren. Kerkvliet, Vlasveld en Pet: "Op bewo nersvergaderingen ver scheen altijd alleen een opge trommeld kliekje. Zo'n zes mensen die voor alle bewo ners hebben beslist. Maar als het binnenkort op acties aan komt zal blijken dat de mees te bewoners achter ons staan en niet achter dat kliekje. Wat ons betreft is er genoeg ge praat. We denken er hard over om bepaalde acties te ondernemen. Dat die acties wel eens in ons nadeel kun nen uitvallen intereseert ons weinig. Want of we nu half moeten stikken of helemaal maakt eigenlijk niets uit". Warm publiek K O directeur Tjitte Weber sprong gisteravond in de vijf de versnelling. Een van de pas aangebrachte kroonluch ters in de Stadsgehoorzaal vormde een regelrechte be dreiging van het publiek er onder. De glazen bollen van de kroonluchter tikten tegen elkaar. Weber liet het publiek onder de bewuste kroonluch ter evacueren naar de andere kant van de zaal. Waarna de glazen bollen van een andere kroonluchter boven de gee- vacueerde mensen vervaar lijk tegen elkaar begonnen te wiegelen... De geluidstrillingen van de Bach-muziek van het optre dende Residentie Kameror kest waren niet de oorzaak van het wiegelen van de bol- LEIDEN J. Doove, bewoner van de Pieterswijk, heeft in een open brief aan de Leidse gemeente raad aangekondigd bij eterswijk. De beschermende waarde van het bestemmingsplan staat op de tocht, vindt Doove. Want: "Er staan in het bestemmingsplan veel fouten en bepaalde onderde len zijn duidelijk voor verschil lende interpretaties denkbaar". Enkele fouten volgens Doove: in het plan worden een aantal stra ten genoemd die in Leiden niet bestaan en de tekeningen van zijn huis aan de Papengracht deugen ook niet. "Ik mag dus het huis waarin ik woon betreden, maar blijkens de tekening be staat de scheidingswand met het naast gelegen parterredeel van Papengracht 32 niet. En dus kan ik mijn jas niet ophangen aan de len. Dat is maar goed ook. De ramp zou niet te overzien zijn als bijvoorbeeld het Rotter dams Philharmonisch orkest de eerste tonen zou aan slaan... "Als het aan geluid strillingen zou liggen dan hadden we het 's middags bij de repetitie ook al moeten merken", vertelt Weber. De K O directeur merkte nog voor de pauze van het con cert dat de gloednieuwe bol len heen en weer gingen. Hij schrok zich een hoedje. Tij dens de pauze (toen het pu bliek de zaal uit was) bleven de bollen echter netjes op hun plaats. Maar bij het eer ste muziekstuk na de pauze zag het publiek op het balkon het gewiegel van de bollen weer. Weber besloot als ver antwoordelijke man voor het concert tot een gedeeltelijke evacuatie. Na enkele minu ten oponthoud werd het con cert gewoon afgerond. Weber belegde in de late avond een spoedvergadering met de directeur van de Stadsge hoorzaal Andre de Jong. "De kapstok, die al meer dan vijftig jaar tegen de bewuste schei dingswand hangt" Brand aan Turfmarkt LEIDEN Een brand aan de Turf markt 5a heeft vannacht aanzien lijke schade aangericht. Een slecht geïnstalleerde CV-ketel was de oorzaak van de brand. Het hout op de zolderverdieping vatte daardoor vlam. De schade wordt geschat op 25.000 gulden. Het huis wordt bewoond door studenten en is eigendom van de Leidse huizenbezitter Walen- kamD. Waaghalzerij Je moet wel een hele grote waaghals zijn om het nu nog aan te durven je wagen op de marktenroute te parkeren. De grijpgrage klauwen van de wegsleepauto's hebben je wagen zomaar te pakken. De gemeente heeft besloten om het automobilistenvolk met waarschuwingsborden van het dreigende gevaar op de hoogte te stellen. Hoe snel je auto tegenwoordig op de marktenroute 'weg sleepwaardig' wordt geacht ondervond onze fotograaf Wilfred Dekker gistermid dag. Toen hij zijn wagen aan de kant van de weg zette om vanuit het geopende portier raampje (regen!) deze plaat (Vismarkt) te schieten kwam onmiddellijk een agent aan hollen om mee te delen dat de sleepauto al onderweg was. Onze fotgraaf was hem net te snel af'. cA v C- p .ï^V Mariënpoelstraat: tuinen ondergelopen. Boekhorst: woningen slechts via modderbad bereikbaar Kliekje De winkeliers van de Morsweg waren woedend toen ze afge lopen vrijdag in de krant la zen dat er na het weekeinde een begin zou worden ge maakt met de rioleringswerk zaamheden in hun straat. "Dat was tegen de afspraak", is de stellige overtuiging van melkman Theo Kerkvliet, keukenman Aad Vlasveld en patatboer Anton Pet. "Het is toch geen stijl dat zonder overleg de straat wordt afge sloten en opengebroken. In november hebben wij een be- wonersbrief gekregen waarin de rioleringswerkzaamheden van de Morsweg en de herin richting van de straat werden aangekondigd. In die brief stond ook dat we een tweede brief zouden krijgen twee we ken voordat men met het werk zou beginnen. Die twee de brief moet nog komen. Maar afgelopen maandag stond er wel opeens een graafmachine voor onze deur". Volgens Erik Hulsker van Buro Voorlichting is hier sprake van een "voorlichtingstech- nische fout". "Er is van alles r Winkeliers van de Morsweg: geen brief n

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3