'Rijk aan molens, arm aan geld' "Geen heksenjacht op uitkeringstrekkers" Basisschool Voorschoten mogeli jk 1983gereed Weidse agenda -■EBBED*- Rijnlandse Molenstichting Proef met apart ophalen Wassenaars tuinafval LEZERS SCHRIJVEN: Waterwinning moet milieuvriendelijker Inf o-avond over winkels Zoeterwoude DONDERDAG 12 MAART 1981 VOORSCHOTEN - Als alles vol gens plan verloopt kan de nieu we basisschool op het terrein van het Cultureel Centrum in Voor scholen in augustus 1983 gereed zijn. De te bouwen school moet onderdak gaan bieden aan de openbare kleuterscholen Bosch geest en "de Woelwaters" en aan de openbare lagere Park- en Ade- gec-stschool. Genoemde scholen zullen worden samengevoegd lot één school voor basisonderwijs. Het besluit dat er één basisschool bij het Cultureel Centrum zou komen werd genomen in de raadsvergadering van december van het vorige jaar. Hoe die school eruit moet zien wordt de komende tijd bepaald. Zo zullen de Voorschotense raadscommis sies in een gezamenlijke verga dering vrijdagavond alvast hun voorkeur moeten uitspreken voor een ontwerp uil een aantal modellen van een nieuw school gebouw. De gemeente Voorschoten heeft inmiddels een Wassenaars archi tectenbureau opdracht gegeven een haalbaarheidsonderzoek in te stellen. Voorts was het bureau opgedragen enkele alternatieven op tafel te leggen die zouden moeten leiden tot een definitieve modelkeuze. De architect heeft uiteindelijk één schoolontwerp opgesteld en daaraan een aantal mogelijkhe den toegevoegd die betrekking hebben op het Cultureel Cen trum. Het plan van de gemeente voorziet verder in het streven naar een optimaal gebruik van het overblijvende gedeelte van het Cultureel Centrum. Voor de indeling van het gebouw moet nog overleg worden ge voerd met de bij de nieuwe school betrokken personen en ook de indeling van de kleuteraf deling behoeft nadere studie. Elk van de door de architect voorge legde alternatieven heeft zo zijn voor- en nadelen. Meest voorko mend en in het oog springend nadeel is dat de zaal van het Cul tureel Centrum een versnippe ring van de buitenspeelgelegen- heden tot gevolg heeft. Bij ande re voorstellen komen stede- bouwkundige bezwaren naar vo ren. Ook de situering van de noodloka- len levert moeilijkheden op. üe in een der ontwerpen voorgestel de situering hiervan in het Cultu reel Centrum stuit op onderwijs kundige bezwaren. B en W vreest voor storende overlast voor het onderwijsgebeuren in verband met het veelvoudig gebruikt van het Centrum. De kosten van het geheel zullen voor een belangrijk deel via de rijksbijdragen worden terugbe taald. WARMOND/LEIDEN - "Op dit moment moeten we ieder geval aangrijpen om elke molen van de ondergang te redden. Jaarlijks verliest ons land nog zo'n vijf tot zes molens door brand, instor ting ouderdorm of achterstallig onderhoud. En dan te bedenken dat we van de 11.000 molens die ons land vroeger heeft gehad, nog maar 963 over hebben. Dan is zelfs het omslachtige vervoer van een molen verantwoord." J.A. van den Hoek, secretaris van de Rijnlandse Molenstichting verklaart met deze woorden de spectaculaire operatie die on langs werd uitgevoerd, toen een oude wip- of vezelmolen over land en via het water van de Veerpolder naar de Hofpolder in Warmond werd vervoerd. De Rijnlandse Molenstichting, die in 1959 in het leven werd geroe pen, bevorderd en verzekerd de instandhouding van windmolens in het Zuid-Hollandse deel van het hoogheemraadschap van Rijnland. De stichting bezit op dit moment 31 molens. Volgens Van den Hoek heeft de stichting zich in de loop der jaren bewezen in de daadwerkelijke uitvoering van haar doelstellingen. "Zo hebben we de Veerpoldermo- len voor een gulden gekocht. Het vervoer en de aanleg van een nieuw fundament elders kostte 50.000 gulden. De gemeente War mond neemt dit gelukkig voor haar rekening. Het is met onze stichting zo dat we na al die jaren een vertrouwensrelatie met de gemeenten en ook met particu lieren hebben opgebouwd. Je kan ons geld geven en het komt voor elkaar. Er blijft niets aan de strijkstok hangen. Het meeste werk dat wordt verricht is vrij willig. Het is voor een groot deel liefdewerk dat het functioneren van de stichting tot een behoor lijk niveau laat stijgen." Molengekken "De tijden worden echter steeds moeilijker. Wij zijn afhankelijk van onze donateurs en van subsi dies van het rijk, de provincie en de gemeenten. Ook krijgen we inkomsten door verhuur. Som mige molengekken hebben wel zo'n 8000 gulden per jaar aan huur over om bij een molen van ons te mogen wonen." Van den Hoek vertelt dat de bemaling bij de stichting centraal staat. "Want een molen moet in bedrijf blij ven." Hij wijst erop dat de mo lens als levende monumenten in stand moeten worden gehouden. Volgens Van den Hoek is het rijk naar buiten toe trots op ons his torische bezit aan molens, maar in geld uitgedrukt blijkt daar weinig van. "Onze stichting steekt zich op het ogenblik in de schulden. Die bedragen op dit moment anderhalve ton. Daar naast zijn al enkele lopende res tauratiewerkzaamheden stopge zet Warmond was voor ons een noodgeval maar toch ook een be wust keuze. Weer een molen be houden en nog neergezet op een mooie plek ook." Over de toekomst van de stichting kan Van den Hoek nog weinig zeggen. "Maar dat we moeten gaan bedelen voor de restauratie van onze molens is wel zeker. Zoeken naar nieuwe bronnen waar we geld kunnen krijgen, bijvoorbeeld het Prins Bern- hardfonds. Dit fonds geeft tot nu toe elke keer wat als we er om vragen. We zitten niet bij de pak ken neer, het blijft een uitdaging. We zijn wel rijk aan molens maar arm aan geld. Verkoop van een Droge voeten "De belangstelling voor het molen- gebeuren wordt tegenwoordig weer erg gewekt door het ener gieprobleem. Voor elke Neder lander is een polder zo gewoon. We rekenen op droge voeten. Terwijl een hele woonwijk onder water kan komen te staan als het huidige mechanische gemaal uit valt. Dan zijn er altijd nog de mo- iens die als reserve kunnen ma len. Staat een molen eenmaal stil, dan begint de verpaupering. Net als bij een auto, die niet meer wordt gebruikt. De staat ver slechterd binnen de kortste ke ren. Maar de hoge waterstanden zijn in de laatste jaren niet veran derd. Er moet wajer gemaald blijven worden, ook wanneer een dieselgemaal of zo moet worden gerepareerd. Pompen kost ener gie, wind is gratis." Molenaars zijn er ook nog. "Be paalde molenaars krijgen naast hun maalpremie ook nog een draaipremie bij 100.000 omwen telingen of meer per jaar. We hebben meestal vrijwilligers als molenaars in onze molens. Leuk is dat de verplaatste molen te genover de Zwanburgermolen, onze allereerste aankoop, in de polder terecht is gekomen. De heer Van den Berg is daar mole naar, zijn zoon doet nu hetzelfde in de nu neergezette molen." Hoe de nieuwe aanwist van de stichting wordt genoemd is nog niet zeker. "Misschien wel Pa- dox- of nieuwe Hofmolen. Dan refereren we aan beide plaatsen, die van vroeger en die van nu in de Hofpolder. Zo is er dan weer een stukje historie van de onder gang gered. Want dat was wel het lot geweest van de door ons weg gehaalde molen wanneer die op het industrieterrein in de Veer polder was blijven staan", meent Van den Hoek. Tekst. ROEL ZAADNOORDIJK Foto: HOLVAST WASSENAAR - Iedere inwoner van Wassenaar kan. als het expe riment van de Wassenaarse reini gingsdienst met het apart opha len van tuinafvalzakken slaagt, zijn tuinvuil twee keer per maand aan de stoeprand kwijt. Het experiment van de Wassenaar- se reinigingsdienst begint op 16 maart voor de ene helft van de gemeente waarna de andere helft op 23 maart aan de beurt komt. De afhaalbeurten van plastic zak ken gevuld met tuinvuil zullen nadien plaatsvinden op elke maandag die voorafgaat aan de woensdag waarop het grofvuil wordt afgehaald. De Wassenaarse reinigingsdienst wil met het apart afhalen van de 'tuinvuilzakken' een positieve bijdrage leveren aan het milieu. Verder wordt gehoopt op een kostenbesparende invloed van deze extra vuilophaaldienst. Nu het tuinafval gescheiden wordt afgehaald hoeft het namelijk niet naar de vuilverbrandingsovcn in Leiden te worden gebracht, zoals dat met het overige Wassenaarse huisvuil gebeurt. De Wassenaar se reinigingsdienst voert het tuinvuil af naar de 'eigen' voor malige vuilstortplaats aan de Ho- geboomseweg. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Drees dv. J. Koren en J.C.M. van Stein. Hendrina Cathari- na d". J. Biemond en C.C. van der Maarl. Petrus Hendrikus zv. H. Mechei- se en M.J.J. Koot. Irene dv. J.P Jasper- se en A.H.P. van der Perk, Paula dv. J.P. Jasperse en A.H.P. van der Perk, Moha- med zv. A. Ajar en K. Ghali. Anna Loui se dv. J. Oostcrlee en W.M. Stadt, Daniel Anthony zv. A.P.M. Haaijman en A. van der Bruggen, Justine Elizabeth dv. A. Bongers en A. van Weizen. Gerriett» Martine dv. G. Remmclzwaal cn J. Schonewille. Noortje Irene dv. M.J.H. van Tol en A.M.M. van Gessel, Alexis zv. L.M.P. Arnoldy en A. Wetselaar, Harold zv. W.C. de Jong en C.C. Monterrosa Amaya, Marieke Neeltje Elizabeth dv. D.F.L Snieders en A. Mulder. Diana Maria dv! P.H.J. Witteman cn A.R.H. de Wilde Hier mag uitsluitend tuinvuil wor den gestort. Daarom is het voor het welslagen van het experi ment van belang dat de inwoners van Wassenaar op de aangegeven dagen hun tuinvuilzakken alléén gebruiken voor tuinafval. Het experiment loopt eind maart af. Dan zullen de resultaten op een rijtje worden gezet. Daarna zal de gemeente door middel van een enquête aan de weet probe ren te komen hoe er over het apart afhalen van tuinafval wordt gedacht. Het hangt van de op deze wijze ver kregen gegevens af of de Wasse- naarders ook nadien hun tuinaf val nog aan de stoeprand kwijt kunnen. Straatnamen De Leiderdorpse PSP wil straatna men van verzetsstrijders, aldus een artikel in deze krant van 4 maart. Zou het niet beter zijn als iedere kiesvereniging in Leider dorp haar wensen omtrent deze wijk Buitenhof wat betreft plaatsnamen kenbaar maakt aan de gemeente? De gemeente kan dan kiezen. Als lid van het plaatselijk bestuur van de Refor matorisch Politieke Federatie zou ik wel namen willen van Ne derlandse vrijheidsstrijders zo als Buskes of Groen van Prinster. Martin Luther King mag van mij ook.F.W. van Vliet, Brittenburg 7, Leiderdorp. LEIDEN/KATWIJK - Water win nen kan en moet veel milieu vriendelijker. Winning van drinkwater moet niet strijdig zijn met het streven naar natuurbe houd, maar juist het belang daar van dienen. Het Centrum voor Milieukunde van de Leidse universiteit, dat meedoet aan een onderzoek naar drinkwatervoorziening in Zuid- Holland, heeft dat vastgesteld. Plantengroei, vogelstand en land schap blijken vooral te lijden te hebben van de huidige wijze waarop grondwater en opper vlaktewater in de duinen worden gewonnen. Maar er zijn volgens drs. Udo de Haes, directeur van het centrum voor Milieukunde, wat dat laatste betreft aantrekke lijke andere oplossingen die na dere aandacht verdienen. Zo wordt er nu onderzoek gedaan naar waterwinning in de duinen met persputten. Bij zogenaamde 'diepte-infiltratie' kan volgens De Haes in principe de natuurlij ke waterhuishouding in duinge bieden worden hersteld. Waterwinning is nu soms echter ook al een manier om een na tuurlijk milieu te beschermen. Als een terrein voor waterwin ning wordt bestemd, vervallen andere functies als woningbouw, verkeer en recreatie. Het duinge bied langs de Zuid- en Noordhol landse kust is daarvan het meest sprekende voo; beeld, aldus Udo de Haes. "Ontwikkelingen zoals in België, waar het duingebied praktisch verloren is", zijn hier daardoor afgewend", aldus De Haes. ■■KI Hoeveel zorg de Rijnlandse Molenstichting aan het behoud van molens besteed bleek pas nog uit het spectacu laire transport van een Warmondse molen. Op de foto wordt de molen net van zijn meer dan een eeuw oude voetstuk getild. Wel controle bij vermoed misbruik VOORSCHOTEN - Van de Voor schotense raadscommissie voor welzijn en onderwijs mag er wel een controle komen op oneigen lijk gebruik of misbruik van so ciale uitkeringen, maar er mag beslist geen heksenjacht ont staan. Wethouder Marselis verze kerde de commissieleden gister avond dat alle meldingen die op misbruik betrekking hebben worden nagezocht. Het aantal ge vallen waarin na een meestal anonieme melding werkelijk een oneigenlijk gebruik wordt ge constateerd is volgens hem zeer gering. De commissie betreurt het dat het bestuur van het Jongerencen trum 'De Lindehoeve' een bij standscommissie bestaande uit 'buitenstaanders' afwijst. Zoals bekend heeft de stichting een groter tekort dan werd geraamd en hebben diverse gemeentelijke commissies het subsidiebedrag ruim veertig duizend gulden la ger gesteld dan aanvankelijk werd gevraagd. De Lindehoeve heeft zelf de finan ciële problemen al opgelost door het afstoten van een arbeids plaats voor een betaalde kracht. Eén van de betaalde krachten had een andere werkkring ge vonden en de open plaats die hierdoor ontstaat wnrrH wnorio pig niet opgevuld. De commissie drong er gisteren bij de wethou der op aan om "De Lindehoeve" te wijzen op de noodzaak om bin nen een paar maanden met een beleidsplan te komen. De commissie gaat akkoord met de voorbereiding van de bouw van ongeveer zeventig wooneenhe den voor huisvesting van één- en tweepersoonshuishoudens. In het voorstel van burgemeester en wethouders staat dat de wo ningen voor jonge woningzoe kenden zullen worden gebouwd. De commissie wil echter dat niet alleen jongeren in aanmerking kunnen komen voor de woon eenheden. Langdurig werd gisteren gediscus sieerd over de benoeming van een hoofdleidster aan de kleuter school 'De Speeldoos'. B en W doen in overleg met de diverse inspraakorganen een voordracht van twee personen en niet zoals gebruikelijk van drie personen. De commissie adviseerde de wethouder gisteren om de voor dracht te beperken tot één kandi daat, omdat deze de voorkeur zcu hebben boven iedereen. Als enige kandidaat wordt door de commissie A. de Rooij-van Kes- teren genoemd uit Heiloo. Zij was een paar jaar geleden al werkzaam in de omgeving van Voorschoten en zou ook geschikt zijn in het kader van de voorbe reidingen om te komen tot een gecombineerde school voor ba sis- en kleuteronderwijs. Vitesse in "Eendenkooi" ZOETERWOUDE- De rockband "Vitesse", geeft volgende week zaterdag 21 maart een concert in het verenigingsgebouw "De Een- dekooi" in Zoeterwoude-Rijn- dijk De drummer en tevens leider van de groep, Herman van Boeyen, heeft een aantal nieuwe musici rond zich weten te verzamelen, waaronder Marc Boon ex-lid van de formatie Diesel. Op de basgi taar vinden we een andere be kende: Freddy Cavelli, voorma lig lid van de begeleidingsgroep van Herman Brood, de "Wild Ro mance". Vitesse wordt voorafge gaan door de formatie American Sound. De zaal gaat om half ne gen open. DONDERDAG I Leiden - Wienerwald, jaarvergadering Rijn- en Bollenstreek VARA, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2A, Werkgroep Dienstweigeren. voorlichting en be- geleiding dienstweigeren, van 20- 21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vrij soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie verkeer, 19.30 i APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van 6 tot 13 maart door: apotheek Zuider, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; apotheek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp. tel." 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan. tel. 4641. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude houdt morgen avond een informatie-avond over de bouw van het winkelcentrum in Zoeterwoude-Dorp, tegenover de hervormde kerk. Bedoeling van deze avond, die vanaf acht uur in het gemeentehuis wordt gehouden, is belangstellenden te informeren over de gang van za ken. Voorts zullen inspraakgroe- pen worden geformeerd. De te vormen inspraakgroepen, maximaal 5 met in elke groep 10 personen, zullen worden betrok ken bij de keuze van het uitein delijk uit te voeren ontwerp. Het Zoeterwoudse winkelcentrum is lange tijd een heet hangijzer geweest. Progressief Zoeterwou de (PZ) heeft altijd gepleit voor veel groen in ,het toekomstige winkelcentrum. De PZ-ers wen sen een dorpsplein met veel bankjes en bomen. Eigenlijk trekt PZ het nut van een winkelcentrum helemaal in twij fel. De Zoeterwoudse Progres sieven zijn van mening dat het huidige winkelbestand van hun dorp voldoende in de behoefte van de bewoners voorziet. De gemeente Zoeterwoude acht de bouw van een winkelcentrum echter noodzakelijk, vooral met het oog op de uitbreiding van het aantal woningen en de daarmee gepaard gaande stijging van het inwonersaantal. Inmiddels zijn er enige knopen doorgehakt en is gekozen voor een winkelcentrum met een aan tal bovenwoningen. Als eis is ge steld dat het geheel qua architec tuur in het dorpsbeeld moet pas sen.Er komt ook er een pleintje voor de toekomstige winkels dat uitziet op de hervormde kerk. De raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening ging afgelopen week akkoord met de te volgen inspraakproce dure. Men hoopt op veel gegadig den voor de diverse inspraak- groepen. De wethouder liet we ten dat een soortgelijke procedu re met succes is toegepast in 's- Gravenzande. "Maar Zoeterwou de is 's-Gravenzande niet", zo liet hij erop volgen. Vooral onderne mers hebben in de ogen van de commissie veel recht op in spraak, "daar deze het moeten gaan maken én betalen". leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Uitgave: Telefoon Uitgeversmaatschappij Leldach Dagblad B.V. un-nrjiej Hoofdkantoor Abonnementsgelden bn Witte Singel 12311 BG vooruitbetaling te voldoe LEIDEN Bij aulomatische Postbus 54, 2300 AB overschrijving geen LEIDEN administratie- en Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement Jaarabonnement f 186,70 per post f276.10 Losse nummers f 0.70 Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. AJq. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz rfcnnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 "Zoeterwoude: R stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2