LDM wint slag om waterzuivering Alphen lijdt onder de luxe van Leiden RPF in Valkenburg Pompen en gemalen werken op volle sterkte Van Schip verboden om gasflessen op te slaan Provincie moet bouw van installatie toch slikken DONDERDAG 12 MAART 1981 Verpleeghuis Oudshoorn dupe van papieren beddenoverschot in Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN - In navolging van de VVD Tweede-Kamerleden gaan nu ook CD A-kamerleden staatssecretaris E. Veder-Smit van volksgezondheid onder druk zet- ien, teneinde de vierde nog lege etage van verpleeghuis Oudshoorn in gebruik te krij- ;gen. Op die vierde etage is ruimte voor zestig bedden voor gedragsgestoorde bejaarden. Voor het verpleeghuis staan 83 demente bejaarden op de wachtlijst. Gisteren is een delegatie van CDA gemeenteraadsleden op bezoek geweest in Den Haag. Dc CDA raadsleden, die werden verge zeld door geneesheer-directeur J.J. Mulder van Oudshoorn, heb- '.ben gesproken met CD A-leden van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. Of de inspanningen van VVD- en ^CDA-kamerleden resultaat zui den afwerpen moet binnenkort blijken: al eerder werd de belofte gedaan dat een beslissing over het in gebruik mogen nemen van de vierde bouwlaag binnen twee maanden zal vallen. Waar het om gaat, is dat de kamer leden de staatssecretaris zover krijgen, dat zij afwijkt van de door haar eigen ministerie opge stelde norm, dat er per 1000 be iaarden niet meer dan 1,25 ver pleeghuisbed mag zijn. De Al- pher.se regio als zodanig zit met 134 verpleeghuisbedden onder die norm. Alphen maakt in dit verband echter deel uit van de regio Leiden en Bollenstreek en daar is, op papier althans, een overschot aan bedden. "Je zou kunnen zeggen dat Alphen lijdt onder de luxe van Leiden", meent geneesheer-directeur J.J. Mulder van Oudshoorn. Geneesheer-directeur J.J. Mulder (rechts) van Oudshoorn op de vierde lege verdieping i Naas hem het Alphens CDA-raadslid Plompen. De lege verdieping kost twee tot drie ton r< Die "luxe" van Leiden is echter maar zeer betrekkelijk ondanks het het papieren overschot aan bedden, zitten de verpleeghuizen vol en hebben de vier verpleeg huizen met een afdeling voor de mente bejaarden gemiddeld 63 bejaarden op de wachtlijst staan. In de hele regio is er een tekort aan bedden voor ruim 250 de mente bejaarden." Met die situatie voor ogen willen de kamerleden de staatssecreta ris zover krijgen dat zij de officië le normen naast zich neerlegt en kijkt naar de realiteit." Die reali teit is dat er 250 demente bejaar den dringend moeten worden opgenomen en dat er in Alphen een verdieping in het verpleeg huis leeg staat met plaats voor zestig bedden. Een verdieping bovendien die een renteverlies van 2>/2 3 ton per jaar oplevert, verteld Mulder. "De investering is voor 60 70% gedaan. Als je dan bovendien nagaat dat de helft van de mensen op de wachtlijst in ziekenhuizen of psychiatrische inrichtingen ver blijft en dus ook veel geld kos ten, worden de verpleeghuisbed den die op de vierde verdieping in gebruik genomen kunnen worden relatief zéér goedkope bedden", aldus Mulder. Bouw huizen in 'Welgelegen" is begonnen HAARLEMMERMEER - De eer ste stap op weg naar de bouw van 40 woningwetwoningen en 40 premie-koopwoningen (res pectievelijk goedkopere huur- en koopwoningen) in het plan Wel- gclcgen-Noord in de Haarlem- gisteren gezet. Tot en met begin juli zal men bezig zijn met het bouwrijp maken van de grond met een oppervlakte van twee hectaren. Het bouwrijp maken houdt in dat de riolering wordt aangelegd en dat er aan- en afvoerwegen voor het bouwverkeer worden aange legd. Politie pakt jonge inbrekers NQpRDWIJK - De Noordwijkse .•politie heeft de afgelopen nacht >Örie jongens aangehouden die hebben ingebroken in een siga renzaak in Noordwijk. Dg jongemannen, twee Hillegom- fmers en één Lissenaar, hielden Qirch verdacht op in de omgeving van het Vuurtorenplein. Toen de politie polshoogte ging nemen, reed één van de jongens weg in *een auto. De politie raakte de au- >to kwijt en keerde terug naar het "plein waar de twee overige bol- -lenstreekbewoners werden aan- 'gehouden. Achter een muur bij een nabij gelegen hotel werden twee vuilniszakken met sloffen .sigaretten gevonden. De daders, de 22-jarige J.G.P.L. en de 19-jarige Th. W. uit Hillegom 'jen de later door de Lissese poli- i tie aangehouden 20-jarige -J.N.F.Z., hebben bekend. De po litie onderzoekt of zij nog meer op hun kerfstok hebben. STREEK - In het gebied noorde lijk van Alphen heeft het water schap "De Aarlanden" vannacht extra pompen laten aanrukken om de Korteraarse en Blokland- se polder droog te houden. "We hebben het eerst met twee tractoren geprobeerd, maar daar aan hadden we niet voldoende. Het gemaal wordt nu bijgestaan door een noodpomp, waardoor we twee keer zoveel water kun nen wegpompen als normaal", aldus secretaris Steenge van het waterschap. De ongekend hevige regenval van de laatste dagen vergt momen teel het uiterste van pompen en gemalen. Het waterschap heeft ook niet kunnen voorkomen dat er weilanden bij Nieuwkoop. Ter Aar en Rijnsaterwoude onder water zijn komen te staan. Niet temin is er geen sprake van een noodsituatie. "Het rs nog allemaal best bij te houden", aldus Steenge. Schade is er binnen het gebied van de Aarlanden nauwelijks, aangezien er in de polders voornamelijk veeteelt wordt bedreven. Het vee staat nog in de winterstalling. Anders ligt het voor de akker bouwers, een minderheid in de omstreken rond Alphen. De wa teroverlast gaat gepaard met voor maart hoge temperaturen en daardoor dreigen de gewas sen (wintertarwe en uien) te rot ten. In het gebied tussen Leiden en Al phen zijn geen weilanden onder water gelopen. Het waterschap "De Oude Veenen", gevestigd in Roelofarendsveen. heeft ook de situatie in de tuinbouwgebieden goed in de hand, zo deelt secreta ris De Blaye mee. LEIDEN/KATWIJK - Als alles meezit zal de Leidse Duin water Maatschappij in 1983 over een voorzuiveringsin stallatie in Katwijk kunnen beschikken. Dit verklaarde de directeur van de LDM, ir. C de Jong, gisteravond in de gemeentelijke commissie voor onderwijs en samenle vingsopbouw in Leiden. Informeel heeft De Jong dit verno men van de interdepartementale commissie, die in opdracht van enkele ministeries onderzoekt welke alternatieven er zijn voor duinwaterwinning. "In het bin nenkort te verschijnen interim rapport van deze commissie zal het te lezen zijn. Gedeputeerde Staten zal overstag moeten", al dus de directeur van de LDM. Dit betekent dat het dreigend te kort aan drinkwater, waarvoor de LDM een maand geleden nog waarschuwde, is afgewend. Al drieëneenhalf jaar houden Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land een beslissing over het afge ven van een bouwvergunning voor een voorzuiveringsinstalla tie in Katwijk op. Terwijl de LDM door steeds meer grote be drijven wordt benaderd om wa ter te leveren. "Uit Voorschoten. Warmond, Noordwijk, Rijn streek en Bollenstreek worden bedrijven door de provincie en overheid naar ons gestuurd. Wij vragen er niet om hoor", veront- Koppelleiding Achtergrond voor deze vertraging is dat de verantwoordelijke gede puteerde Noorland de bouw niet wenst. Hij kiest voor de aanleg van de koppelleiding tussen de Leidse en Haagse waterwinge bieden. De Jong wijst deze laatste oplos sing van de hand omdat de kwa liteit van dit water nooit zo goed kan zijn als het voorgezuiverde water. "Het is dan noodzakelijk", zo vertelde hij aan raadslid Bleyie, "om in de leiding chloor aan het water toe te voegen. En deskundigen in Amerika hebben bewezen met proeven op ratten dat dat wel eens kankerverwek kend zou kunnen zijn. Waarom zouden wij het water nu het nog kan dan niet zuiveren via natuur lijke processen? Wij hoeven geen chloor toe te voegen", aldus De Jong. In de jaren zestig is het fosfaatge halte in het oppervlaktewater gaan stijgen. Onderzoeken we zen uit dat men moest voorzuive- ren voordat het in de duinen werd gebracht. Via allerlei che mische reacties leidt die stof er toe dat op de bodem van de wa- terwinbekkens kalk neerslaat. Deze laag verkleint de doorlaat baarheid van de bodem en be lemmert daardoor de waterwin ning. De kalkvorming is volgens De Jong tegen te gaan door het water eerst te 2 Methoden en plannen werden hier voor bedacht totdat in 1976 een nieuwe zuiveringstechniek op de markt verscheen. De Jong: "Ook voor het boezemwater zo hebben proeven inmiddels uitgewezen, werkt deze voorzuiveringsinstal latie uitermate gunstig". De Jong schat de bouwkosten van de zuiveringsinstallatie. die wordt neergezel achter de barak ken in de omgeving van het Kat- wijkse bos De Pan van Persijn, op vijtien miljoen. Hij betreurde het dat deze 'bijna' beslissing zo lang op zich heeft laten wachten. "We hadden in 1978 al een ver gunning kunnen hebben". Maatregel gemeente na explosie: Valkenburg, als alles lukt Jeugd versnelt sloop huizen in Buitensluis ZWAMMERDAM - De gemeente Alphen heeft een verbod uit gevaardigd tegen het opslaan van zowel lege als volle gasfles sen op de terreinen van sloperij Van Schip in Zwammerdam. Een week geleden werd Van Schip het werken met snijbran ders al verboden. Ook is open vuur op de sloopterreinen niet toegestaan. Met het nemen van deze maatrege len hopen burgemeester en wet houders van Alphen het gevaar voor nieuwe branden en ontplof fingen definitief te hebben uitge bannen. Zoals bekend ontstond er anderhalve week geleden brand op het sloopterrein langs dc spoorlijn Alphen—Bodegra ven, waarbij ontploffende gas flessen honderden meters wer den weggeslingerd. Hoewel er ook onder het personeel van Van Schip - geen gewonden vielen, waren de ontploffingen oorzaak van grote beroering bij de bevol king van Zwammerdam en bij de bewoners van geestelijk-gehan dicaptencentrum "Hooge Burch", dat vlak bij het sloopter rein langs de spoorlijn ligt. Het werken met snijbranders en de aanwezigheid van gasflessen vormden de oorzaak van de ont ploffingen. Het werken met snijbranders kon onmiddellijk worden verboden op grond van de hinderwet, die door Van Schip niet werd nage leefd. Moeilijker bleek het te lig gen met het opslaan van (lege) gasflessen, aangezien het aan vankelijk niet zeker was of deze opslag op grond van de hinder wet verboden zou kunnen wor den. Er zou immers sprake kun nen zijn van schroot. Gesprek ken met onder meer de arbeids inspectie en dc inspectie van het ministerie van Volksgezondheid en milieu hebben de gemeente echter gesterkt in de opvatting dat ook de opslag van lege gas flessen verboden kan worden. Het verbod is nu vooruitlopend op een juridische onderbouwing uitgevaardigd. Van Schip heeft inmiddels inge stemd met het verwijderen van de gasflessen. In hoeverre de be palingen zullen leiden tot een sluiting van Van Schip is nog niet zeker. Bij de sloperij werken 25 man. KATWIJK - De activiteiten van de Katwijkse jeugd hebben ervoor gezorgd dat de sloop van panden aan de Buitensluisstraat in een versneld tempo is doorgevoerd. Hoewel het de bedoeling was voorlopig slechts de panden 121, 123 en 125 af te breken zijn in middels ook de panden 127 en 129 neergehaald. De jeugd had daarmee al een begin gemaakt. den eerder af te breken dan was gepland omdat er door de sloop- activiteiten van de jeugd "ge vaarlijke toestanden" ontston den: "Muren kunnen omvallen en het dak kan instorten", aldus Van de Griend gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor het grondbedrijf en de sane ring uit de gemeenteraad. De commissie was optimistisch over de toekomst van het sanerings- gebied Buitensluis. De verwach ting is dat daar binnen afzienba re tijd een begin wordt gemaakt met de bouw van nieuwe wonin gen. De oude peenwasserij van Van Klaveren aan het Veercinde in Katwijk aan den rijn zal binnen kort ook onder de slopershamer vallen. Dat gebeurt in verband met het plan Schutterswei. De kosten van het sloopwerk wor den begroot op ruim 6000 gul den. Plaatselijk programma is er nog niet De weilanden in de Nieuwkoopse polder hebben te kampen met grote wateroverlast. VALKENBURG - Er komt een afdeling van de Refor matorische Politieke Fe deratie in Valkenburg. Dit op voorwaarde dat er vrijdag avond op de openbare verkie zingsbijeenkomst in het Tref punt voldoende belangstelling bij de bewoners van het Rijn dorp voor deze politieke partij bestaat. De Valkenburgers, die nu lid zijn van de afdeling-Rijnsburg. wil len graag in het eigen dorp poli tiek actief worden. Zij zijn van oordeel dat een zelistandigc, plaatselijke organisatie voorde len biedt. De partij kan zich van uit de plaats zelf beter op Val kenburg richten dan uit dc afde ling Rijnsburg. De Valkenburgse leden van de RPF zijn van oor deel dat er in Valkenburg naast de andere christelijke partijen ruimte is voor een partij op refor matorische grondslag, maar kun nen nog niet precies aangeven wat de partij in Valkenburg wil gaan doen. Th. van der Mey, die als contact persoon in Valkenburg fungeert "We moeten eerst maar eens af wachten wat het vrijdagavond wordt. Pas dan kunnen we ons op de toekomst gaan beraden Maar de RPF-menscn sluiten de mogelijkheid niet uit dat zij, als de vorming van de nieuwe afde ling aanslaat, aan de gemeente raadsverkiezingen zullen deelne- Het besluit om tot de stichting van een eigen afdeling in Valkenburg te komen wordt :n Rijnsburg als positief ervaren. J van der Graal, die naast het werk in dc Rijns- burgse afdeling, als landelijk rei zend propagandist voor de RPF werkzaam is. over de Valken burgse plannen: "Het is ons gebleken dat de partij op dit moment sterk in de be langstelling staat. Er komen da gelijks leden bij. Om een voor beeld te geven over ons werk in de regio we hebben sinds kort een afdeling in Lisse. kiesvereniging in onze regio, ook in Leiderdorp en Hillegom wil len wij met onze leden die daar actief zijn een afdeling van de grond tillen". Abortus Van der Graaf denkt dat de belang stelling voor zijn partij voor een belangrijk deel komt door de op stelling van het CDA tijdens de behandeling van de abortus in de Tweede Kamer. "Vele leden van het CDA zijn teleurgesteld over de houding van hun partij over deze zaak en worden lid de Re formatorische Politieke Federa tie Om even een voorbeeld te ge ven: in Kijnsburg kregen wij in die periode er maar liefst 18 le den bij Dat zegt toch wel iets. Wij hadden overigens graag ge zien dat het CDA in deze voor christenen zo belangrijke zaak een andere houding had aange nomen". Van der Graaf tenslotte over de ko mende Tweede Kamerverkiezin gen "Wij hopen met onze lijst trekkers Leerling en Wagenaar in de Kamer met twee zetels te komen. Tenslotte kwamen wij vier jaar geleden maar 1700 stem men tekort voor één zetel".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21