„Solidair zijn met Nicaragua Studenten theologie ontevreden over seminarie Reportage Wederopbouw gaat gepaard met tegenslagen Australische basis beschikbaar voor VS Tempo kampioen Volendam vvrï reorganisatie technische staf DONDERDAG 12 MAART 1981 BOTTTM PAGINA 17 Door Bas de Gaay Fortman MANAGUA - Het publiek in de bioscoop begon opeens en thousiast te applaudiseren. De film over „Nicaragua na de revolutie" liet een discussie zien tussen de eigenaar van een koffieplantage en een aantal landarbeiders. De eige naar verdedigde de onmense lijke omstandigheden waarin de arbeiders leefden door te verwijzen naar het ziektever zuim. Dat lag zo hoog, dat de produktie er wel onder moest lijden en daardoor ontbrak het geld om iets voor de arbei ders te doen. „Maar hoe kon u in deze krotten en met dit slechte voedsel verwachten dat wij gezond zouden blij ven?", vroeg een van de arbei ders. Zo die zat! Het bioscoop publiek reageerde opgeluch- t. In Nicaragua spreken mensen zich nu uit. Beslissingen ne men zij nu zelf. Dat merken niet alleen de landeigenaren maar ook de Sandinisten die het land besturen. Voor de ka toenoogst zijn geen landar beiders meer te vinden die voor het minimumloon willen gaan plukken. De mensen zijn het basisvoedsel (bonen, rijst en mais) gaan produce ren voor eigen consumptie en voor de verkoop. Daarin wor den zij aangemoedigd door de regering. De waarde van de ei gen produktie bedraagt nu meer dan watje voor het mini mumloon kunt kopen. Het succes van de actie voor een betere voorziening in de eer ste levensbehoeften dreigt daardoor te resulteren in een ongeplukte katoenoogst. Het katoenprobleem wordt nu op gelost met behulp van vrijwil ligers. De regering mag dan soms falen in plannen, zij kan wel vrijwil ligers op de been krijgen. De studenten van de universiteit van Nicaragua hebben al drie weken katoen geplukt. Elke zondag brengen vrachtauto's van het leger duizenden vrij willigers naar de katoenvel- den. Door de vroegere dicta tor Somoza werden de militai re voertuigen naar het land gestuurd om de landarbei ders onder controle te hou den. Nu komen diezelfde wa gens de vrijwilligers brengen voor de katoenoogst. Tegenslagen Voor de regering is de inzet van de eigen bevolking volstrekt onmisbaar. De tijd waarin louter vreugde heerste over de beëindiging van de burger oorlog en de verwijdering van dictator Somoza is voorbij. Nu willen de mensen ook in het sociaal en economisch le ven veranderingen zien. Maar op economisch terrein kampt Nicaragua met zware tegen slagen. Door de daling van de koffieprijs verloor het land vorig jaar 120 miljoen gulden. De nieuwe Amerikaanse re gering heeft besloten de laat ste 30 miljoen gulden van haar hulpprogamma niet te geven en bovendien de graan- leveranties ter waarde van 10 miljoen gulden stop te zette- n. Ook de veiligheidssituatie blijft moeilijk. Tijdens de campag ne tegen het analfabetisme werden enkele tientallen vrij willigers vermoord. In toene mende mate vallen groepjes van voormalige gardisten van Somoza het land binnen en ontvoeren of doden mensen. Als gevolg hiervan moest de voor dit jaar geplande cam pagne voor verbetering van de gezondheidszorg vervan gen worden door een campag ne voor versterking van de de fensie. Deze tegenslagen komen des te harder aan omdat de situatie ten tijde van de revolutie al slecht genoeg was. Een deel van de hoofdstad Managua lag nog steeds in puin als ge volg van de aardbeving van 1972. (De voor wederopbouw bestemde hulp had Somoza grotendeels in eigen zak ge stoken). Daarnaast had de burgerloorlog grote vernielin gen veroorzaakt. In het laatste jaar van die oorlog - 1979 - was het nationale inkomen met meer dan een kwart ge daald. Een nationaal herstel vroeg daarom ieders inspan ning. Een straatbeeld in Rio Blanco, gelegen in de provincie Malagalpa. In 1980, het eerste jaar van de wederopbouw, heeft men in derdaad wel wat bereikt. Met een groei van 18 procent werd een deel van de verloren pro duktie weer teruggewonnen. Maar tegelijk bleken de be perkingen waaraan het over heidsbeleid is onderworpen. Nicaragua is namelijk geen ei land zoals Cuba. Als de rege ring terwille van de armen zou besluiten de voedselprij zen sterk te verlagen, dan zou dit leiden tot het smokkelen van voedsel naar de buurlan den Honduras en Costa Rica. Nog steeds gaat 45 procent van de Nicraguaanse export naar de Verenigde Staten. Vooral voor vlees, vis en ba nanen zou een boycot van dat land heel hard aankomen. Er is nog altijd een grote particu liere sector. Alleen de eigen dommen van Somoza zijn ge nationaliseerd. Een confron tatie moet worden vermeden. Binnen deze beperkingen moet dan wel worden ge tracht de positie van de armen te verbeteren. Het is een bijna onmogelijke opgave. Weerstand Voor dit jaar wordt gemikt op een reële stijging met 12 pro cent van de basisconsumptie. De luxe consumptie moet evenwel dalen met 9 procent. Het middel daartoe is een zeer sterke verhoging van de be lastingen en accijnzen. Naast de hogere inkomensgroepen verzet ook de middenklasse zich tegen zulke maatregelen. De regering stuit dan ook op toenemende weerstand van uit het particulier bedrijfsle ven en de burgerij. Bij die weerstand komt dan nog de Amerikaanse druk op Ni caragua. Daarin ligt in feite de ernstigste bedreiging. In een recent rapport voor de „heri tage foundation" (de stichting ter bescherming van het Amerikaanse erfgoed) wordt de betekenis van Nicaragua voor de Amerikaan onom wonden duidelijk gemaakt. Die „heritage foundation" is een van de bronnen waaruit president Reagan zijn be- leidsinzichten put. Het rap port stelt letterlijk: „De veilig heid van El Salvador maakt het nodig de verwijdering van de regering in Nicaragua te versnellen" Tot de oppositiekrachten die Amerika volgens dit rapport moet steunen behoort ook Jo se Esteban Gonzalez. Deze combineerde zijn werk voor de mensenrechtencommissie met het leiderschap van de conservatieve partij. Tijdens een reis door Amerika be schuldigde hij de Sandinisten ervan de mensenrechten nog erger te schenden dan Somo za al placht te doen. In de kranten van het JVesten wer den deze aantijgingen onmid dellijk afgedrukt. Toch klopt er niets van. Om te beginnen zijn de politieke gevangenen in Nicaragua mensen die tij dens het Somoza-bewmd hebben gemoord en gemar teld. Bovendien worden deze gevangenen geenszins on menselijk behandeld. De middelen waarmee Amerika de Nicaraguaanse regering kan bestrijden zijn van econo mische. ideologische en poli tieke aard. De uitlatingen van Gonzalez passen daarin. Zij hebben de Sandinisten inder daad nerveus gemaakt. Bij zijn terugkeer werd Gonzalez in Nicaragua gearresteerd op beschuldiging van laster. VASTBESLOTEN Miin reis langs projecten waar aan de Novib bijdraagt bracht mij ook in Matagalpa. een stad die zwaar heeft geleden onder de bombardementen van Somoza's luchtmacht. Hier maakte ik een bijeen komst mee waarbij een batal jon vrijwilligers voor enkele maanden naar het noorden werd gezonden. In de noorde lijk grensstreek vinden in toe nemende mate gevechten plaats met vanuit Honduras opererende oud-gardisten van Somoza. Het bataljon uit Matagalpa moest een andere eenheid vrijwilligers aflos sen. Het vertrek werd bijge woond door een enthousiaste menigte. Men toonde zich vastbesloten het vrije Nicara gua te verdedigen. De revolutie laat zich niet terug draaien. Maar wij weten wel dat elke revolutie kan ontaar den in een linkse militaire dic tatuur. Opvoering van de eco nomische, politieke en ideo logische druk op Nicaragua kan ertoe leiden dat degenen die pleiten voor een politiek van gematigdheid en geleide lijkheid het pleit verlieze- De enigen die iets kunnen doen tegen een sterk opkomend anti-Amerikanisme in Midde- n-Amerika zijn de Amerika nen zelf. Dat vraagt dan wel een volkomen verandering van het beleid dat Reagan nu voert. Nederland kan dat be vorderen door solidair te blij ven met het nieuwe Nicara gua. CANBERRA (UPI) - Amerikaan se B-52-bommenwerpers gaan de Australische luchtmachtbasis te Darwin gebruiken om verken ningsvluchten boven de Indi sche Oceaan uit te voeren, maar zij zullen onbewapend zijn en geen kernwapens aan boord heb ben, zo heeft premier Malcolm Fraser gezegd na terugkeer uit Washington. Daar was hij het met de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Haig, over die voor waarden eens geworden. Fraser zei dat bovendien zes tankvlieg tuigen voor bijtanken in de lucht op de basis mogen landen. Voor andere categorieën operaties van de V.S. op Darwin is eerst toestemming van de Australi sche regering vereist, aldus Fra ser. Ter toelichting zei hij in het parlement dat Australië evenals de V.S. vastbesloten is alles te zullen doen om verdere voortzet ting van het expansionisme van de V.S. tegen te gaan. (ADVERTENTIE) Oud-hoofd Britse geheime dienst overleden LONDEN (Reuter/UPI/AFP) - Sir Maurice Oldfield, ooit hoofd van de Britse spionage en militaire inlichlingenorga- nisatie "M-16", is gisteren aan een ziekte overleden. Dit is van regeringszijde bekendge maakt. Sir Maurice was 65 jaar. Hij heeft bijna 40 jaar gewerkt in de Britse geheime dienst en stond in de 12 jaar voor hij zich in 1979 officieel terug trok bekend als "C" (van con trole). Hij werkte altijd in de anonimiteit totdat in 1973 een Amerikaanse tijdschrift zijn identiteit onthulde. Sir Maurice trad in de tweede wereldoorlog toe tot de Brit se geheime dienst en was werkzaam in Afrika, het Mid den-Oosten, Verre Oosten en de Verenigde Staten. Door velen werd aangenomen dat de schrijver Ian Fleming, die in de laatste wereldoorlog eveneens voor de Britse ge heime dienst werkte, sir Mau rice als model heeft gebruikt voor de figuur "M", het hoofd van James Bond of wel agent 007, de spectaculaire held uit Flemings spionageromans. Het kampioensteam van Tempo. Staande v.l.n.r. Hans van Zonneveld (trainer). Dick Turkenburg, Ernst van Hooidonk. Bert Jan van Weeren. Bob Bergshoeff en Aad Haagsman. Zittend v.l.n.r Marjolein Opbroek, Joke van Hooidonk, Nel Kooiman, Erica Hardam en Elisabeth van Urk. DEN HAAG - De Alphense korf balploeg Tempo is na vier seizoe nen weer teruggekeerd in de der de klasse van het district. Gister avond werd de ploeg van trainer Hans van Zonneveld kwmpioen van de afdeling door GKV in Den Haag met 1-5 te verslaan. De Alphenaren, die in hun sterkste opstelling speelden, hebben het niet moeilijk gehad met GKV, dat nauwelijks weerstand van betekenis bood. Dick Turken burg en Erica Hardam brachten Tempo binnen een kwartier met 0-2 aan de leiding. Een tegen treffer van GKV bracht even spanning in de wedstrijd, maar nadat Ernst van Hooidonk de ruststand op 1-3 had bepaald, kon Tempo niets meer gebeuren. Doelpunten van Dick Turken- burg en Erica Hardam maakten van GKV na tien minuten spelen in de tweede helft een kansloze figurant: 1-5. Daarna hielden beide ploegen het wat scoren be treft voor gezien. Tempo, dat aan een gelijkspel al genoeg had ge had Tm kampioen te worden, speelt in de veldcompetitie ook al in de derde klasse. i: Betaalchi;qi'e kn pf. Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 1(K),- per cheque. Zonder kosten erkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Hersenschudding Karstens RIJEN/LEIDEN Oud-beroepswiclrenner Gerben Karstens zal. nadat na een valpartij aanvankelijk voor een schedelbasisfractuur werd ge vreesd, aan het einde van deze week al het Tilburgse St. Elisabethzie- kenhuis mogen verlaten. In de omgeving van zijn woonplaats Rijen kwam de ex-Leidenaar, die ter afbouw van het lichaam nog dagelijks trimtochten maakt, gisteren in botsing met een tegemoetrijdende cou reur. De toestand rond Karstens liet ernstig aanzien. Er werd gevreesd voor een scheurtje in zijn schedel. Nader onderzoek leerde dat de wiel renner, vooral bekend van zijn grote successen in de Tour de France, een zware hersenschudding had opgelopen. VOLENDAM (GPD) - Het bestuur van eerste-divisieclub Volendam zal zich op korte termijn gaan bui gen overeen reorganisatie van de huidige technische staf. Aanlei ding hiertoe is de overeenstem ming die het bestuur gistermid dag heeft bereikt in een gesprek tussen een bestuursdelegatie en de beide oefenmeesters Henk El lens en Fred Andrè. dat bijge woond werd door vertegenwoor digers van de WON en de FBO Tegenover de namens de WON optredende Sjaak Langendoen heeft FBO-afgtvaardigde Gerard Slager duidelijk te verstaan gege ven, dat eerste-divisieclub Volen dam het recht op arbeid van de beide oefenmeesters erkent en derhalve de arbeidsovereenkoms ten met de beide trainers tot 30 juni 1982 volledig zal nakomen. De constructie waar het bestuur van Volendam aan denkt is die van een technisch directeur, die verantwoordelijk zal zijn voor het technisch beleid van de eerste- divisieclub en twee veldtrainers, waarvan er een belast zal worden met de uitvoering van het jeugd- plan en de begeleiding en coa ching van het C-elftal ter hand zal nemen. De ander zal dan de coa ching en training van het A-team voor zijn rekening moeten neme- De reorganisatieplannen die op dit moment nog worden uitgewerkt door het bestuur van Volendam in samenspraak met de FBO (werkgeversorganisatie) gaan er vanuit, dat het komend seizoen slechts drie trainers in Volendam1 werkzaam zullen zijn. Pas ko mende maandagavond zal het be stuur van Volendam de namen die passen bij deze plannen nader bekendmaken. op het hervormd seminarium in Doorn (Hydepark) vallen grote groepen mensen uit de boot. Dat vindt een groep hervormde stu denten in de theologie uit Am sterdam, Groningen, Leiden en Utrecht, die daar een maand is geweest voor ontmoeting, uit wisseling van ervaringen en stu die. De studenten uiten hun on vrede hierover in een open brief aan de leiding van het instituut. Zij hebben met name drie groe pen op het oog: vrouwen, men sen die andere samenlevingsvor men dan het huwelijk erkennen of beleven, en de politiek-links- "De vragen van deze drie groepen kunnen niet openlijk worden be sproken", menen de studenten. De vrouwen die weigeren hun vrouw-zijn als een lastige handi cap te zien en die in de kerk se rieus genomen willen worden krijgen niet de kans om over hun eigen functioneren tot helder heid te komen. Mensen die het gezin (met vrouw en kinderen) niet beschouwen als de enig mogelijke samenle vingsvorm vallen buiten de ook op het seminarium geldende nor men. De groep met een andere politieke overtuiging (tegen het kapitalisme) voelt zich daar evenmin thuis. Het is duidelijk, zo schrijven de studenten, dat het hier gaat om mensen binnen de kerk die op zoek zijn naar nieuwe wegen van gemeente-zijn. Zij gaan in tegen de in de kerk algemeen geldende normen, die een afspiegeling zijn van de normen die in deze maat schappij gelden Die worden vastgesteld door degenen die het in maatschappij en kerk voor het zeggen hebben". De studenten gaan in hun brief ook in op de doelstellingen van hot seminarium. Zij vinden die niet duidelijk. Er is. volgens hen. ook sprake van een "verborgen" doelstelling, namelijk: het bewa-, ren van de eenheid in de Her vormde Kerk. "Dat die eenheid er niet is. is ieder weldenkend kerklid duidelijk. Maar de schijn moet worden opgehouden. De lieve vrede moet bewaard. Con fronterende gesprekken worden vermeden, uit angst dal de bom zal barsten. Het doorbreken van deze krampachtige houding is niet of nauwelijks toegestaan". In hun brief doen de studenten suggesties voor een andere opzet van de seminariumperiode voor toekomstige predikanten. Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad G. C. de Kruijf Rijns- aterwoude, te Hazerswoude D. Heikoop IJmuiden-West, te Zeist J. L. Keijzer Dongen; aangeno men naar Veendam J. Klinkha mer Heerewaarden, de benoe ming tot voorganger van de her- vormd-gcreformeerde evangeli satie te Hardegarijp (Fr.) J. Kot. hulpprediker te Nieuw-Lekker- land. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Rotterdam-Heyplaat H. Benard Rozenburg; bedankt voor Stnjen P. Bijl Heinenoord. Ds. J. H. Bogers is deze maand 25 jaar hervormd predikant in Al phen aan den Rijn. Zaterdag 21 maart van 3 tot 5 uur wordt hem in het gebouw "Nabij" een recep tie aangeboden. Ds. H. Groenendijk te Scheve- ningen verleent sinds 1 maart bijstand in het pastoraat in de hervormde gemeente van Kou dekerk aan den Rijn, die al enige tijd zonder predikant zit. Ds. W. van Waasbergen uit Baarn doet zondag intrede in de hervormde gemeente te Wasse naar (wijkgemeente Den Dcyl), als opvolger van ds. Van Zanten. Dc pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft een commissie "kernbewapening" gevormd die vóór 15 april voor de "achterban" een discussienota zal opstellen met vragen en stellingen over dit ondprwern (ADVERTENTIE) electrisch gereedschap tijdelijk in prijs verlaagd. LAMAN-LEIDEN B V. Zijlsingel 2 - Leiden Geopend van maandag t/m vnjdag van 08 00 lol 12.30 uur en van 13.00 tot17 30 uur

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17