Happel voorbeeld voor De Mos Beenhakker: "Ajax had Ivie-syndroom Libregts ondanks zege "ontevreden" over PSY Van Mierlo: geen zin in transfer Nieuwe Ajax-trainer voorstander van "de harde aanpak DONDERDAG 12 MAART 1981 SPORT Willem II kan niet profiteren van terugval EINDHOVEN - PSV heeft als eer ste ploeg de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker be reikt. Na de overwinning van 1-0. veertien dagen geleden in Til burg. volgde nu een zege met 2-0. en dat was, hoe merkwaardig PSV soms ook opereerde, volko men terecht. PSV imponeerde afgelopen zater dag door, ondanks een foutenfes- tival van allure, Ajax met een ne derlaag van 3-1 naar huis te stu ren. De Eindhovense ploeg ver zuimde gisteravond echter de goede lijn door te trekken. PSV had weliswaar constant een gro te veldmeerderheid, maar ook werden Willem II talrijke moge lijkheden tot counteren gebo den. De Tilburgse ploeg wilde er echter niet van profiteren. Een merk waardige zaak. want door de ne derlaag in het eigen stadion had Willem II alleen maar wat te win nen bij de aanval. In plaats daar van werd indien mogelijk de bal rond gespeeld en voorts hoopte men op dg snelheid van Toine van Mierlo. De international deed echter niet veel meer dan aanwijzingen geven en daarmee is Pim Doesburg niet te veront rusten. De enige Willem II-speler. die wel de aandacht trok, was doelman Adjanski, maar zijn inspiratie sproot voort uit het feit dat hij zijn plaats in het eerste team van de Tilburgers wilde heroveren. EINDHOVEN Pas op 1 april zal Bert Jacobs beslissen of hij zijn contrac.t met Willem II ver lengt. De trainer staat niet on welwillend tegenover een pro longatie van zijn verbintenis, als aan een paar voorwaarden wordt voldaan. Onder meer drong Jacobs de afgelopen da gen aan op het aanstellen van een manager. Op dat verzoek is inmiddels gereageerd. Oud-ad ministrateur Bert Schenk (28) is in die functie benoemd. Jacobs, die ontkent dat hij bij Lo keren aan de slag gaat, wil er echter ook een paar nieuwe spe lers bij hebben. "Krijg ik voor 1 april niet de verzekering dat die erbij komen, dan moet ik mijn plan trekken". Adjanski voorkwam in de eerste helft via goede reddingen "zeke re" doelpunten van Valke, Pos- tuma en Van der Kuylen en daar stonden aan Tilburgse zijde al leen piepkleine counterkansjes van debutant Brouns. die verder niet in het stuk voorkwam, en Calderwood tegenover. In de tweede helft, met Bijsterveld voor de volledig falende andere debutant Hutten, bleef Willem II op succes via een break out ho pen. Het kwam echter bedrogen uit, want na een voorzet van Poortvliet knalde Willy Janssen, opnieuw de beste man van het veld, de bal laconiek in de uiter ste hoek en tien minuten later profiteerde René van de Kerkhof van een fout van Huvbregts, die hem de bal in de voeten speelde: 2-0. Daarna miste Koeman nog twee kansen en voorstopper Stevens ging onbehoorlijk hard te keer tegen Van Hal zonder dat arbiter Ram er tegen optrad. Ondanks die 2-0 zege toonde PSV- trainer Thijs Libregts zich aller minst tevreden: "In deze wed strijd was het voor de zoveelste maal te constateren. Tien minu ten is deze ploeg in staat enige agressiviteit te ontplooien, maar wanneer de kansen, zoals we er in het eerste kwartier toch een stuk of zeven kregen, gemist worden, dan ebt het allemaal weer op een verschrikkelijke ma nier weg. Dan laat PSV het hoofd weer hangen" EINDHOVEN (GPD) - De Engelse eerste-divisieclub Birmingham City is nog altijd sterk geinteres- seerd in de Willem II-speler Toine van Mierlo. Ondanks het matige spel van de Willem H er gister avond in de bekerwedstrid tegen PSV liet Birmingham-manager Jimmy Smith weten, dat hij op korte termijn een transfer met Willem II wil regelen. „Ik geloof dat we het snel eens kun nen worden over een transfer. Het verschil tussen de vraagprijs van Willem II en ons bod is niet zo groot, aldus Smith, die inmiddels op de hoogte is gesteld van het feit dat Van Mierlo een miljoen gulden, zal moeten opbrenge- Smith zal erg snel moeten hande len, omdat de transfermarkt van daag (donderdag) in Engeland sluit. ..Dat is geen probleem. Wanneer we het nu niet eens kun nen worden, dan doen we hem een voorstel om met ingang van het komende seizoen in Birming ham te komen spelen". Willem II staat niet onwelwillend tegenover een transfer van Van Mierlo naar Birmingham City. De Tilburgers hebben een exploita tietekort en hebben het geld hard nodig. Wanneer de begroting aan het eind van dit seizoen niet klopt, is de kans op gemeente subsidie namelijk minimaal. Het vertrek van Van Mierlo kan aan die onzekerheid een eind make- ^an Mierlo zelf heeft echter weinig zin in een transfer. „De clubs schenen vanmiddag al rond te znn. zonder dat ik er iets van af wist. Dat is toch absurd. Ik be grijp wel dat Willem II mij nu wil verkopen, maar ik heb nog een contract voor een jaar Daarna kan ik overal naar toe en kan ik mijn eigen prijs bepalen". Leo Beenhakker"Toch b'ijft Ajax mijn club" AMSTERDAM (GPD) - Leo Beenhakker is gisteren met onmiddellijke ingang onthe ven van zijn verplichtingen als trainer bij Ajax. De Papcndrechter die een tweejarig contract heeft getekend bij Real Zaragoza,, wilde zelf zo snel mogelijk weg bij Ajax omdat hij, zoals hij zelf stelt, "zich niet meer gemotiveerd achtte om nog langer in Amsterdam te werken". Hoewel Beenhakker vier maanden eerder vertrekt dan in de bedoe ling lag hoeft hij Ajax geen af koopsom te betalen. Zijn werk bij Ajax wordt overgenomen door EUGDTRAINER Aad de Mos. die in het bezit is van het A-diploma, en Bobby Harms. Hoewel Beenhakker ..in zekere zin opgelucht" is dat hij van Ajax verlost is voelt hij er niets voor om harde kritiek te uiten aan het adres van de Amsterdamse club waarvoor hij twee en een half jaar heeft gewerkt: „Toen ik na het gesprek met het bestuur wegreed uit De Meer, voelde ik me echt niet zo prettig, ik. weet dat er in het profvoetbal geen plaats kan zijn voor sentimenten, maar ik kan nu eenmaal niet ont kennen dat ik nu met enige wee moed terugkijk op mijn werk bij Ajax. Het liefst was ik dan ook gebleven. In mijn hart is Ajax wel degelijk mijn cluppie gewor den en dat zal het ook blijven. Met de spelers heb ik een perfec te samenwerking gehad, evenals met de andere trainers en de me dische begeleiders. Alleen de re latie met het bestuur is de laatste tijd erg slecht geworden. Zó slecht dat het ons beiden beter leek om uit elkaar te gaan". Telstar oogt naar Toet, Van Dijk en Aandewiel LEIDEN - Telstar blijft onver minderd de voetbalvelden in de Leidse regio afstropen op zoek naar versterking voor de selectie. De Velsense eerste divisieclub zal op korte ter mijn twee Rijnsburgse Boys- middenvelders en een speler van Quick Boys uitnodigen voor een gesprek, zo heeft de vereniging de zalerdagama- teurs per brief laten weten. Het gaat om de Katwijkse li bero Huug Aandewiel en om de Rijnsburgse middenvel ders Arie van Dijk (18) en Martin Toet (24). die al eerder ervaring opdeed in het be taalde voetbal bij FC den Haag en het Belgische KV Kortrijk. De huidige trainer van Rijns burgse Boys, Herman Wij- nands, heeft voor volgend seizoen nog geen club gevon den. De onderhandelingen met de Alkmaarse club AFC '34, die irr een vergevorderd stadium waren, zijn tenslotte toch afgeketst. Kees Kar stens is wel onder dak voor de nieuwe voetbaljaargang. De oud-voetballer van Noordwijk, momenteel jeugdtrainer en speler bij Lis- ser Boys. gaat de vierdeklas ser DOSR trainen. Voor LFC 'er Sjaak te Henne- pe. wiens contacten met Haarlem zijn afgeketst, be staat nu belangstelling bij FC Amsterdam. Frans van der Zeeuw, jeugdtrainer bij LFC, heeft bij de Leidse derdeklas ser voor een jaar bijgetekend, AMSTERDAM (GPD) - De naam van Ernst Happel is nauw verbonden met de carrière van Aad de Mos, de nieuwe tijdelijke(?hoofdtrainer van Ajax. Toen hij zelf nog voet balde bij ADO beschouwde De Mos de Oostenrijkse oefenmeester als een tegenstander, een spelbederver die zijn vrijheid aantastte. Al gauw veranderde dat beeld echter en werd Happel juist een voorbeeld voor De Mos die zich nu dan ook zonder dat woord overigens te gebruiken, afschilderd als een prestatietrainer. In Den Haag zn omgeving waar hij heeft gevoetbald bij ADO. RVC en Wilhelmus en oefenmeester is geweest van Wilhelmus, Valke niers en RVC, staat hij niet voor niets bekend als iemand die over lijken gaat. In dat opzicht moet hij zich prima thuis voelen bij Ajax waar hij nu de functie van hoofdtrainer heeft geerfd van de voortijdig opgestapte Leo Been hakker. Die oefenmeester hield de eer aan zichzelf toen Ajax hem maanden geleden duidelijk maakte dat hij geen toptrainer is en vertrok. Nog dezelfde dag mocht De Mos de leiding bij Ajax overnemen. „Ik heb het bestuur alleen om rug dekking verzocht en geinfor- meerd of ik de verantwoordelij ke man zal zijn bij het opstellen van het elftal. Omdat daarop po sitief werd geantwoord, heb ik het bestuur meegedeeld dat ik de uitdaging wel wilde aannemen". De 32-jarige De Mos, sinds tweeë neenhalf jaar in het bezit van de A-licentie, bevindt zich daardoor in dezelfde positie als Beenhak ker anderhalf jaar geleden. Die was net een jaar hoofd van de jeugdafdeling toen hij na het ge dwongen vertrek van Cor Brom promoveerde tot hoofdtrainer. De Mos arriveerde aan het begin van dit seizoen in de Meer. De Zoetermeerder ruilde zijn be roep als hoofdonderwijzer van een school in de Haagse Schil derswijk in voor het opbouw werk bij Ajax, dat de jeugdoplei ding, het C-elftal, de regionale jeugd en het scoutingapparaat omvatte. „Het is duidelijk dat mijn loopbaan net als die van Beenhakker des tijds, in een stroomversnelling is geraakt. Tot nu toe heb ik ge werkt zonder dat al te veel men sen op me lette. Maar nu besef ik dat ik opeens midden in het nieuws sta. Maar goed, ik laat me daardoor niet in slaap sussen. In tegendeel. Ik besef goed dat Leo Beenhakker hier ook met bloe men is binnengehaald en nu met brandnetels is weggegaan". Net als De Mos nu. stelde Been hakker zich destijds voor als een „keiharde vent, die alles van zijn spelers vergt". Beenhakker te kende er evenwel bij aan dat hij gewend was om zijn .jongens" op te vangen, als die in de put zouden zitten. De Mos rept niet over een dergelijke vorm van hulpverlening: „Spelers worden tegenwoordig teveel begeleid. Ze worden in de auto gebracht en gehaald als ze moeten trainen en voetballen. Alles wordt voor ze opgeknapt. Laat ze dat zelf doen. Toen ik met Happel te maken kreeg heb ik me eerst tegen hem verzet. Ik was bij ADO uit de jeugd in het B-elftal gekomen en beschouwde mezelf als één van de vedetten. Ik dacht alles te kunnen en wat zei die Happel? Dat is niet goed, dat moest ik an ders doen, ik speelde de bal niet gauw genoeg af enzovoorts". „Ik kreeg klappen. Vanuit het be schermde milieu van de jeugd kwam ik opeens in de keiharde wereld van de profs. Als vrije verdediger moest ik het hebben van techniek en spelinzicht. Ik wilde alles mooi oplossen, maar dat beviel Happel helemaal niet. Die wilde geen franje, maar zake lijke oplossingen. Toen leidde dat tot een conflict maar al gauw kwam ik erachter dat ik daar veel van heb geleerd. De harde aanpak is wel degelijk goed. Juist voor begenadigde talenten. Je moet ze niet beschermen. Laat ze maar verzuipen. Zet ze maar eens op een andere plaats neer, geef ze maar eens op hun donder, geef ze verantwoorde lijkheid zonder dat je ze be schermd. Ik zeg niet dat ik Hap pel probeer te imiteren, maar ik heb wel veel van hem overgeno men". De Mos heeft zowel Happel als Cruijff meegemaakt en noemt de combinatie van beide fenome nen de „mooiste situatie": „In het coachen builen het veld was Happel een kei. Hij kon je op een geweldige manier motiveren. Het pure voetbal heb ik hier bij Ajax met Cruijff meegemaakt. Happel heeft er vaak een hekel aan om op het veld te trainen. Dat werk laat hij meestal aan een assistent over. Toen Cruijff hier een paar maanden bij Ajax was. speelde hij mee op het veld. Ik ben daarom blij dat ik veel be sprekingen van hem heb meege maakt en twee weken zelfs alleen met hem heb gewerkt. Het is daarom niet zo dat alle kennis die Cruijff heeft overgedragen verdwenen is nu Beenhakker is opgestapt. De zienswijze van Cruijff heb ook ik al toegepast. Daarbij is me gebleken dat het A-l-elftal die stof gemakkelijker oppakte dan het C-team". De Mos heeft ook al de nodige ke ren de training van het eerste elf tal voor zijn rekening genomen. Zoals deze week toen Beenhak ker in Spanje was en gistermor gen toen de natte moesson een openluchttraining onmogelijk maakte en de spelers de zaal moesten opzoeken. Terwijl het wassende water de kantoorruim te bij Ajax opzocht, reageerde vooral Schrijvers zich in een po sitiespelletje zo fel af. dat de toch zo gehardde De Mos zelfs moest ingrijpen: „Jullie moeten niet zo agressief zijn. Er wordt wel veel gewerkt maar niet met het hoofdje". 'Veel hielp het niet. Schrijvers die bij Ajax ook wel Kees van Kooten wordt ge noemd, ging zo wild tekeer dat hij zijn enkel blesseerde en naar het ziekenhuis moest. „Ja, het ging er zeker fel aan toe. Zo n training is wel goed, al was ik liever vanavond naar Gronin gen gegaan om voor de beker te spelen. Dan was die druk ten minste meteen van me afgeval len. Niet dat ik hypernerveus ben, maar het doet jc natuurlijk wel wat om er plotseling als ver antwoordelijke man voor te staan. Als jeugdtrainer bij Ajax heb ik een paar successen be haald. Net als Leo Beenhakker heb ik ervoor gezoigd dat vijf zes jongens sneller dan gepland zijn overgestapt van de A-junio ren naar het C-elftal. Daarnaast heeft het jeugdclftal een sterk bezet toernooi gewonnen in Joe goslavië. Vooral zo'n zege in een internationaal toernooi telt zwaar bij Ajax. Net als trouwens de deelneming aan een Europees bekertoernooi volgend seizoen, waarvan ik Ajax in de komende maanden moet verzekeren. Of dat nu lukt of niet, daarna zal ik weer terug moeten naar de jeugd. Ook al zou ik best willen doorgaan. Zoals Ajax voor Been hakker een goede springplank is geworden, zo kan het dat ook voor mij worden". r de spelers opgeknapt. Laat Achteraf kan gesteld worden dat Beenhakker zich al in verloren positie bevond op het moment (in 1979) dat hij het werk van Brom overnam. De Papcndrech ter miste immers de reputatie van trainers als Ivic, Michels en Happel. die in de Meer legendes zijn waartegen Beenhakker con stant heeft moeten vechten. „Ik ben van mening dat ik bij Ajax zeker zoveel heb gepresteerd als Ivic. Die heeft de naam jongeren naar de top te brengen. Dat heb ik ook gedaan, zoals ik Ajax ook aan het landskampioenschap heb geholpen, en aan een plaats in de bekerfinale en aan een hal- ve-finaleplaats in de Europa- Cup. Maar ook al bereikte ik dat allemaal, toch kon ik het bestuur niet van het Ivic-syndroom af helpen. Er is me steeds verteld dat ik geen toptrainer ben. maar wat is het dan wel? Ik heb toch prestaties geleverd. Ik heb aan getoond onder stress te kunnen werken. Daarom vind ik het jam mer dat ik mijn werk niet heb kunnen afmaken. Ik heb bij Ajax namelijk wel degelijk een mooie tijd gehad, die voor mij ongeloof lijk leerzaam is geweest. Twee jaar heb ik op het topje van een vulkaan geleefd. Ik ben opge lucht dat Ajax en ik zonder emo ties uit elkaar zijn gegaan, maar dat we moesten breken betreur ik. Toen het goed ging was het zoenen en juichen. Toen het min der ging. stond ik alleen". Hoewel Beenhakker gisteren al van zijn verplichting is onthe ven. verwacht hij niet dat hij op korte termijn al aan de slag zal gaan voor zijn nieuwe werkge ver. het Spaanse Real Zaragoza: „Nadat ik dinsdagochtend een tweejarig contract heb getekend, heb ik niets meer van Real ge hoord. Ik wacht dus maar af. Rust kan ik best gebruiken. De afgelopen dagen heb ik nauwe lijks geslapen". Amsterdam nu kansloos: 3-0 SITTARD (ANP) Fortuna SC heeft gisteravond in Sittard de inhaalwedstrijd voor de eerste divisie tegen FC Amsterdam met 3-0 gewonnen. Bischot (FC Am sterdam) en Schrijnemakers kre gen van scheidsrechter Van der Laar de gele kaart. Er waren 4.000 toeschouwers Door de nedeglaag zijn de kansen van FC Amsterdam op de derde periodetitcl in de eerste divisie vrijwel verkeken. De Amster dammers bezetten nu de zesde plaats met negen punten uit ze ven wedstrijden. Fortuna klom door de zege naar de derde plaats, met tien uit zeven. Aan kop gaat Haarlem (11 uit 8) dat echter een periodetitcl op zak heeft. Op de tweede plaats staat De Graafschap met tien uit zes DEN HAAG (ANP) - Competi- tieleider Jan Huijbregts heeft de drie afgelaste bekerwed- strijden van gisteren op nieu we data vastgesteld. Eén en ander heeft lot gevolg dat de wedstrijden voor de halve fi nales van de strijd om de KNVB-beker nu op woensdag 15 april en dinsdag 5 mei worden gehouden in plaats van 1 en 15 april. Ook heeft Huijbregts de competitiewed strijden voor de eredivisie Ajax-NAC, FC Twente-Roda JC en NEC-PSV op andere data ingedeeld. Bekerduels opnieuw vastgesteld Kwartfinales: FC Groningen-Ajax op woens dag 18 maart. PEC/Zwolle- Go Ahead Eagles op zaterdag 21 maart. AZ'67-Haarlem op woensdag 1 april. Halve finales: Eerste wedstrijd op ux>ensdag 15 april, tweede wedstrijd op dinsdag 5 mei Com pet i lie eredivisie: FC Twente-Roda JC op donder dag 19 maart. Ajax-NAC i.p.v. op dinsdag 17 maart naar woensdag 1 april. NEC- PSV op woensdag 1 april NOu HX~N TOO) '6 'N NBWfcTN BJ -AMV- yfr-sraeeBoKo'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13