Van der Klaauw EG-voorzitter zonder status WITTE HUIS ROLT DE LOPER NIET UIT Wetenschap geschaad bij sluiting kerncentrale ■H Exploitanten zingen uit volle borst oud lied ELSEVIERS DONDERDAG 12 MAART 1981 WASHINGTON (GPD) President Reagan en zijn minister van buitenlandse zaken Haig hebben nog steeds geen tijd kunnen vrijmaken om premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw te ontvangen. Van der Klaauws reeds in december van het vorig jaar aangekon digde voornemen om 'kort na Reagans inhuldiging' in Washing ton poolshoogte te gaan nemen, niet alleen namens Nederland maar vooral als voorzitter van de EG-ministerraad, is een gege ven geworden dat deze bewindsman om het zachtjes te zeggen politiek in de grootste verlegenheid brengt. Al maandenlang zijn van Nederlandse kant bij de Amerikanen datums voorgelegd, die nimmer tot een vaste afspraak hebben geleid, terwijl intussen een stoet van belangrijker Europese dig nitarissen naar Washington oprukte. Van der Klaauw, die het Europese initiatief in het Midden-Oosten had willen komen toe lichten en verdedigen, heeft nu nauwelijks meer iets over om zijn 'voorzitterschap' status te geven. Door Henk Kolb en Hans Geleynse Hoewel hij zich de EG-pet na drukkelijk op het hoofd heeft gezet om zijn verlangd be zoek een ruimere betekenis te geven, hebben de Ameri kanen zonder meer recht streeks zaken gedaan met Europa's belangrijkste grote landen. Voor de bewindsman groeit zijn reis zodoende uit tot een buitengewoon pijnlijke affai re, die niet alleen duidelijke Nederlandse irritatie heeft opgewekt, maar ook de vraag rechtvaardigt of de minister, laat staan de premier nog wel naar Washington moet gaan, nu blijkt dat de VS niet be reid zijn voor hem op korte termijn de loper uit te rollen. Verbazing In politiek Den Haag is inmid dels met verbazing geconsta teerd dat nog steeds geen da tum is vastgesteld voor het bezoek van minister Van der Klaauw, al dan niet in gezel schap van premier Van Agt, aan Washington. Volgens buitenlandse zaken zijn zo wel hier als in Washington de agenda's overvol. Maar in oppositiekringen wordt vastgesteld dat de mi nisters van buitenlandse za ken van West-Duitsland, Frankrijk en Engeland al bij Reagan en minister van bui tenlandse zaken Haig op visi te zijn geweest. Ook de rege ringsleiders Thatcher tn Schmidt hebben al kennis gemaakt met Reagan. Naar alle waarschijnlijkheid zal Van der Klaauw nu pas in april naar Washington afrei zen. Zijn gesprekspartner Haig reist begin april naar het Midden-Oqsten, en het is, zo weten diplomatieke kringen in Den Haag, te verwachten dat hij pas daarna met Van der Klaauw zal overleggen. De Amerikaanse Midden- Oostenpolitiek is niet defini tief geformuleerd. Nu de on derhandelingen in het raam werk van de onder Carter af gesloten Camp-Davidakkoor- den zijn vastgelopen, lijkt het Amerikaanse streven er in de eerste plaats op gericht toe neming van de Sowjet-in- Overdreven Van der Klaauws opposanten in Den Haag, zoals de PvdA'er Ter Beek, vinden daarom dat de Nederlandse bewindsman, als voorzitter van de Europese Tien, allang in Washington had moeten zitten juist om namens die Tien invloed op de Ameri kaanse politiek uit te kunnen oefenen. „Kennelijk heeft Van der Klaauw. ook als EG- voorzitter, onvoldoende ge zag in Washington kunnen af dwingen om al in een vroeger stadium een uitnodiging te krijgen". Van der Klaauw zelf had, ook in de Kamer, de ver wachting uitgesproken al in de eerste helft van maart naar de VS af te reizen CDA-buitenlandspecialist Mommersteeg vindt die kri tiek „gemakkelijk en over dreven". „Ik zeg niet dat we een sterke minister van bui tenlandse zaken hebben, maar het is wel een goede di plomaat. En dat komt hem nu waarschijnlijk goed van pas". Mommersteeg vindt het late tijdstip van het bezoek aan Washington goed uitko men, omdat „de Amerikaan se ideen dan mogelijk meer zijn uitgekristalliseerd". Volgens de CDA'er moet de in vloed van Nederland niet worden overschat. Amerika heeft nu eenmaal de grootste vinger in de pap in het Mid den-Oosten. Als het al moge lijk zou zijn de Amerikaanse buitenlandse politiek te bein- vloeden, dan zal dat toch door de grote Westeuropese landen gebeuren, zo liggen de zaken nu eenmaal, aldus Mommersteeg. Ter Beek wil echter in het over leg dat de kamercommissie voor buitenlandse zaken op 25 maart met de minister heeft, het naar zijn mening dalende prestige van Neder land op het internationale po dium aan de orde stellen. Ik weet wel, er komen verkie zingen, je kunt er weinig meer aan doen. Maar het zou al meegenomen zijn als die laatste maanden van het voorzitterschap een wat ac tievere aanpak te zien geven, aldus het PvdA-kamerliri. Sluiting van de kerncentrale Dodewaard zou betekenen „dat een aanzienlijke hoeveel heid in ons land aanwezige kennis en erva ring en vooral de verdieping daarvan op het gebied van de kernenergie verloren zou gaan. Sluiting houdt in „dat ons land dan langzamerhand niet meer in internationaal verband kan meedoen aan onderzoek naar de mogelijkheden van en aan het oplossen van de nog bestaande problemen bij de toepassing van kernenergie". Ziedaar het laatste argument in de uitputten de discussie over Dodewaard. De citaten zijn van de EGD-directie, maar woorden van gelijke strekking komen ook voor in de nota van de directie van Dodewaard-ex- ploitant Gemeenschappelijke Kernener giecentrale Nederland (GKN). Het is uiter aard geen nieuw argument, het is een oud lied dat nu weer uit volle borst wordt ge zongen omdat het debat over de economi sche aspecten van sluiting in een verwar rende cijferbrij is vastgelopen en de juris ten volharden in een welles-nietes-spel. Proefinstallaties Maar goed: laten we eens kijken naar de we tenschappelijke waarde van Dodewaard. De opzet van Dodewaard was van meet af aan een kleine, nooit rendabel te maken proefinstallatie om „zoveel mogelijk ken nis op te doen". „In verband met deze doel stelling mocht het al of niet in bedrijf zijn van de centrale niet van doorslaggevend belang zijn voor het functionaren van de elektriciteitsvoorziening", schrijft de GKN-directie tenslotte zelf. De weten schappelijke waarde is dus de kern van de zaak. Het eerste dat dan moet worden opgemerkt, is dat het in Dodewaard niet gaat om fun damenteel wetenschappelijk onderzoek, maar om toegepast onderzoek. Daar is niets slechts aan, maar het geeft wel een beperking. Zou Nederland afzien van toe passing van kernenergie, dan hebben de resultaten van dit daarop gerichte onder zoek nauwelijks waarde meer. Bovendien gaat het in Dodewaard om erg ge richt toegepast wetenschappelijk onder zoek. In Dodewaard wordt bijvoorbeeld geen onderzoek gedaan naar de effecten op het milieu van een kerncentrale (terwijl voor nieuwe kerncentrales een milieu-ef- fect-rapportage toch verplicht is). Dat soort onderzoek gebeurt, zij het beperkt, wel bij het Instituut voor Toepassing Atoomener gie in de Landbouw (ITAL) in Wageningen. Er wordt in Dodewaard ook geen weten schappelijk onderzoek gedaan op het ge bied van de twee meest heikele problemen: het kernsplijtingsafval (dat naar Engeland wordt gestuurd) en de reactorveiligheid, voorzover dat verder gaat dan het „in de praktijk uitproberen en vervolmaken van de techniek van dè inspectie en het uitvoe ren van reparaties op plaatsen waar veel straling heerst", dat in Dodewaard op straf fe van sluiting moest lukken. Fouten En het probleem van de reactorveiligheid reikt verder. Sinds „Harrisburg" raakt men er steeds meer van doordrongen dat men nog niet alle processen in een werkende kerncentrale doorgrondt. Dat kan fouten geven in de instructie van het bedienend pesoneel tijdens „Harrisburg-achtige" si tuaties. In Dodewaard doet men wel onderzoek naar het gedrag van materialen, die aan een bombardement met neutronen worden blootgesteld. Maar zulk onderzoek gebeurt in ons land ook (en fundamenteel weten schappelijk) in bijvoorbeeld het reactor centrum in Petten van het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN), in het In stituut voor Atoom- en Molecuulfysica (AMOLF) in Amsterdam en in het Interuni versitair Reactor Instituut (IRI) in Delft. Nederland blijft ook zonder Dodewaard dus wel een woordje meespreken. Kan de waarde van het wetenschappelijk on derzoek in Dodewaard als zeer beperkt worden aangeduid, ervaring is er zeker op gedaan. Er ging veel fout: vastlopende re- gelstaven, ernstige vloerbesmetting door een lekkend aandrijfmechanisme van de regelstaven, besmetting door ondeugdelij ke filters, ophoping van grote hoeveelhe den radio-actieve corrosie-produkten in het reactorvat, veel te hoge strahngsdoses voor het personeel, haarscheurtjes. En. in juni 1971, een „bijna-ramp" enkele maan den oude, roestvrije bevestigingsbouten van het aandrijfmechanisme van de regel staven bezweken, regelstaven dreigden uit de reactorkern te vallen„Inderdaad een ernstig voorval", zei toen het hoofd van de centrale, ir. S. H. Woldringh. Ernstiger voorvallen zijn niet uit te sluiten zolang Dodewaard draait. Misschien leve ren die voorvallen nog interessante erva ringen op, maar de prijs is te hoog. Zonder die voorvallen is het ouder worden en het slijtage vertonen van een proefcentrale mo gelijk wetenschappelijk nog belangwek kend, maar het risico is te groot. Daarom dient het experiment Dodewaard nu te worden beëindigd. Zo'n einde is voor we tenschappelijke experimenten ook aller minst ongebruikelijk. KEES WIESE Verder in VN twee interviews met schrijvers: schrijver/professor Philip Roth en winnaar van de P.C. Hooftprijs, Willem Brak- Onder de kop Monarch brengt VN deze week een artikel over de kreukbaarheid van Frankrijk's president Valéry Giscard d'Es- taing. De man die zeven jaar ge leden 'een nieuw tijdperk' be loofde. Nog steeds echter, 'vallen de skeletten uit de kast'. Piet Pi- ryns van VN maakte een inventa ris van de schandalen. Uit een opiniepleiling blijkt, dat het merendeel van de Fransen walgt van de gang van zaken die zich op politiek niveau afspelen. Het succes van de clown Colu- che, die zegt niet op te vallen tus sen de andere clowns aan de franse top, moet o.a. daarvan een gevolg zijn. De verkiezingen staan voor de deur.'Het Franse kiessysteem heeft een 'bijzonder' karakter. Zo was het bij de ver kiezingen in '78 mogelijk, dat de Franse ambassadeur in Gabon een telegram stuurde naar het ministerie van buitenlandse za ken, waarin hij aanbood zestien honderdvijftig Fransen te laten inschrijven in een kiesdistrict dat het departement maar even moest aanwijzen, blanco formu lieren volgden. De 'zelfmoord' van minister van ar beid Robert Boulin in '79 bleek geen gevolg te zijn van de zwaar moedigheid van de minister. In een brief van Boulin die twee da gen na zijn dood bij het pers agentschap AFP arriveerde schreef de minister "ik ben in een krabbenmand terecht geko men waar ik niets meer te zoeken heb'. Giscard d'Estaing had nau welijks commentaar, hij was op everzwijnenjacht. HP's Jantiene van Aschs geheel in haar straatje. Twee maanden lang volgde zij als 'verpleegster' de extra zorg bij pijnbestrijding en de opvang van emotioneel lij den. Het Rotterdamse ver pleegtehuis Antonius-IJssel- monde experimenteert met een vorm van stervensbegeleiding. Dit naar analogie van de sterfhui zen en stervenszorg welke in En geland gemeengoed zijn. In de meeste ziekenhuizen ontbreekt het aan tijd aandacht en zorg voor degenen die niet lang meer te leven hebben. Om stervenden de hulp en steun te verlenen die ze lijken nodig te hebben zijn er stichtingen opgericht, waarin medici, verpleegkundigen en verwanten zitting hebben. In Amsterdam de 'Stichting Termi nale Zorg', in Rotterdam de stichting 'Voorbij de laatste stad'. Het doel van de stichtingen is terminale patiënten in de laat% ste fase van hun leven, die van enkele maanden tot meer dan een half jaar kan duren, de zorg te bieden die elders niet of onvol doende wordt gegeven. Afgelopen zomer schreef IIP nog over het LUV-imperium. Net een halfjaar later is er niets meer van over. Dat wil zeggen, alleen Patty Brard heeft het hoofd boven wa ter kunnen houden. Ze is op de solo-tour en het vergaat haar vrij aardig. Waarom is het misgegaan met LUV? Patty denkt dat het een soort meisjesjaloezie was. Zij zou volgens Marga en José te veel aandacht op zich vestigen. Er werd bijvoorbeeld geteld wie van de drie er het meest stond afgebeeld op de covers van bla den. Niet alleen het vertrek van Patty heeft tot de ondergang van LUV geleid. Belastingtechnische verwikkelingen konden de meis jes niet bolwerken, weet HP. BV Interluv was ingestort en ga zo maar door. De pioniersters van de 'meidenpop' hebben hun speelpakjes aan de wilgen ge hangen. Naar verluidt stort ex- LUV-producer zich nu helemaal op de formatie Dallas. Drie mooie jongens wordt er gezegd. Nu hebben wij vrouwen tenmin ste iets waaraan we ons kunnen vergapen op de buis!? Bekvechtende politici is bijna alle daags. Het wordt aardiger, wan neer uitspraken van onze volks vertegenwoordigers naast elkaar worden gezet. EM stelde bloemlezing samen van vriende lijke, kwalijke, valse en insinue rende kwalificutics die de politie ke kopstukken Wiegel, Den Uyl, Van Agt en Terlouw elkaar in de afgelopen regeringsperiode toe voegden. Eén voorbeeld van on ze minister-president, bekend om zijn gevleugelde uitspraken: "Wiegel kan dan wel al het puin dat hij zou ruimen proberen in te slikken, maar dat houden je ka ken niet lang vol". In het omslagartikel van EM staan de tv-piraten centraal. "Tot vreugde van de plaatselijke mid denstand, tot genoegen van de kijkers en tot woede van de bio scoopbond". Tot voor kort sche nen de piraten ongrijpbaar. Maar in de nacht van zondag op maan dag is de oudste tv-piraat Rand stad TV opgepakt. Oorzaak: on oplettendheid. EM-informant maakt melding van innoverende activiteiten in de piraten-scene. Zo schijnt de Amsterdamse TV- sinclair te werken om de omzet ting van het signaal in een laser straal. Nederlanders lijken behoefte te hebben aan 'iets gezelligs' op de buis. In de Randstad zijn er al zo'n 25 piraten die geregeld in breken op het kabelnet, meestal in de weekeinden. Een beetje doe-het-zelver kan van een vi deo-recorder binnen een paar televisiezender maken. hervormd nederland Naar aanleiding van de onlangs verschenen gids "Geneesmidde len in Nederland" sprak HN met de Leidse hoogleraar toegepaste farmacologie. Erik Noach. Noach is als één van de weinige artsen onder de farmaceuten, biologen en chemici in het Syl vius laboratorium werkzaam. Daardoor heeft hij een grote be langstelling voor de werking van medicijnen en de toepassing er van. Hij is er van overtuigt, dat de medicijnenmarkt vol zit met produkten die aan vervanging toe zijn. Dat dat niet gebeurt wijt hij aan een sleur bij artsen om een bepaald middel steeds maar voor te schrijven en aan het feit dat er te weinig geld beschikbaar is voor vergelijkend geneesmid delen-onderzoek. Voor wat de betrouwbaarheid van de gids "Geneesmiddelen in Ne derland" betreft meent Noach, dat er te vaak op te stellige wijze keuzes worden gedaan voor het ene geneesmiddel boven het an dere. "IK zou wel eens willen we ten op welke gronden de schrij vers tot die oordelen komen. Voor experts is het al moeilijk genoeg te zeggen dat het ene middel beter is dan het andere, laat staan voor deze schrijvers, die de wetenschappelijke erva ring, die hiervoor nodig is, mis sen", aldus Erik Noach. Ook het boek "Onderwijs, bestel en beleid", van oud-minister van onderwijs Jos van Kcmenadc gaf HN een aanleiding voor een ana lyse. De man van de midden school schrijft in zijn boek, dat één van de fouten van het huidi ge onderwijsstelsel is, dat de school 'leuk' moet zijn. "Dat je vooral de individuele belangstel ling en kwaliteiten van de leer lingen moet aanspreken en aatje niet verder moet gaan dan de kinderen zelf aangeven". Van Kemenade vindt dit een ernstige fout. Volgens hem moeten kin deren geloof krijgen in de toe pasbaarheid van het onderwijs. Ze moeten ondervinden, dat ze een vreemde taal kunnen spre ken tijdens vakantie in het bui tenland en dat ze behoorlijk een krant kunnen lezen door richtlij nen verkregen uit de les maat schappijleer. Met andere woor den: het onderwijs moet maat schappij-gericht zijn. Voor de werkgelegenheid in het onderwijs suggereert Van Keme nade, dat een verlaging van de salarissen met tien procent 20.000 arbeidsplaatsen oplevert. De Tijd-verslaggever Frénk van der Linden is het gelukt een in terview met Dries van Agt te krij gen. Uiteraard een gunstig mo ment voor de politicus nu de ver kiezingsstrijd begint los te bran den èn "omdat u (Van der Lin den) werkzaam bent bij een rooms blad". Van Agt die zegt nog altijd geen kenner te zijn van het politieke métier in traditione le zin is er van overtuigd, dat on danks een werkloosheidscijfer van 350.000, een inflatie van ze ven procent, etc,, een andere dan een CDA-VVD-regering het er slechter afgebracht zou hebben. Onder echte beleidsfouten verstaat de minister president zijn ondui delijkheid over het wel of niet bespreken van de RSV-order tij dens zijn verblijf in China en dat hij als voorzitter van de minister raad niet heeft kunnen voorko men, dat minister van financiën Andriessen in het voorjaar van 1980 opstapte. Voor de komende kabinetsforma tie zegt Van Agt alleen, dat het volgende kabinet 'een zo breed mogelijke basis moet hebben'. Dat is dan makkelijk voor de kie zen, Een reportage over winkeldiefstal. Waarschuwende borden, af schrikwekkende agent-achtigen en ingewikkelde (of namaak elektronische apparatuur schij nen de opmars van de criminali teit in 's lands supermarkten niet te kunnen stoppen. De vorige maand door de overheid inge stelde werkgroep Bestrijding Winkeldiefstallen moet zich bui gen over de oorzaak van winkel diefstallen en hoe dit te bestrij den. Maatregelen als elektroni sche verklikkers, overzichtelijke winkelindeling en 'alleen linker schoenen in de etalage' hebben tot nog toe weinig positiefs opge leverd. Er zijn verschillende 'soorten' winkeldieven: de echte jatters, de prijskaartjes ven» I i laars en al die genen (steek uw hand in eigen boezem), die hun mond houden wanneer de kassa juffrouw iets vergeet af te reke nen. De werkgroepen en com missies die zich bezighouden met bestrijding van winkeldief stal worden opgezadeld met een groot aantal vragen. Onder ande re de strafvervolging. Wie is nu wel en wie nu niet een echte dief? Waar moet de straf uit be staan0 Men is er nog lang niet uit. Weekblad De Tijd ook niet. Het heeft slechts nog een vraag toe te voegen: "waarom stelen mensen niet?". ANNÉLOES TIMMERIJE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11