Staatslening is succes Kamer feliciteert Van der Stee Ruim drie miljoen voor nieuwe tweede klas KLM kort zakelijk Visserij -overleg opnieuw mislukt marktberichten In toto spelen veiliger dan Zwitserse hypotheek 'Sr- 35 |£S=:: i if WOENSDAG 11 MAART 1981 ECONOMIE PAGINA 25 Schoenen De produktie van schoeisel be droeg in 1980 in Nederland 12.1 miljoen paar, ofwel twee procent meer vergeleken met 1979. De produktie was dat laatste jaar met zes procent gedaald ten op zichte vam 1978, zo blijkt uit gis teren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De gegevens zijn verkregen uit maandelijks onderzoek naar de produktie bij de bedrijven met tien of meer werknemers binnen de schoenindustrie, aangevuld met de opgave van schoeisel ver vaardigd in de rubberindustrie. Accijnzenpot België heeft gedaan weten te krij gen dat het (met terugwerkende kracht tot 1977) zeven procent meer uit de gezamenlijke accijn zenpot ijiet Luxemburg krijgt. België en Luxemburg hebben een economische en monetaire unie en de accijnsopbrengsten vloeien dan ook in één kas. Vol gend jaar zal de nieuwe regeling België bijna 24 miljoen gulden meer opbrengen. Akkoord De ondernemingsraden van We gener en haar dochteronderne mingen in Apeldoorn, Emmen, Rotterdam en Winschoten heb ben positief geadviseerd over de voorgenomen overneming door Wegener van alle aandelen in de Holding Utrechts Nieuwsblad, aldus Wegener. Tevens is een po sitief advies uitgebracht over de voorgenomen benoeming van drs. C.H. J. Peters, thans een van de raad van bestuur van Wegen- er. Eerder was de ondernemings raad van het Utrechts Nieuws blad al akkoord gegaan met de overneming. Rolls—Royce—Motoren LONDEN Eastern Airlines heeft voor de Boeings 757 die zij heeft besteld een motor van Rolls- Royce uitgekozen, zo heeft de Britse fabriek van vliegtuigmo toren gisteren bekendgemaakt. De op vier na grootste lucht vaartmaatschappij van de Ver enigde Staten vindt de RB-211- Motor in de uitvoering 535 van Rolls-Royce de beste keus voor het nieuwe vliegtuig voor mid delgrote afstanden van Boeing, zo heeft haar president, ex-astro- naut Frank Borman, verklaard. Ruimte De ruimte op de geldmarkt is de afgelopen week meegevallen. Werd oorspronkelijk in het gun stige geval een onveranderd beeld voorzien, door meevallen de rijksüitkeringen en terugkeer van bankpapier met ruim 55 min. kregen de banken de ruimte om 425 min aan voorschotten af te lossen. Intussen heeft de Centrale Bank aangekondigd, dat vandaag kan worden inge schreven op nieuwe speciale be leningen tegen 10,5 pet. Deze be leningen zullen lopen van 12 tot 19 maart. De oude speciale bele ningen vervallen op 12 maart en waren 2585 min groot. Uit gaande van doorgaande rijksbe talingen, waartegenover lagere belastingafdrachten staan, zou volgens geldmarktkringen 1 miljard BRUSSEL (ANP) De ministers van landbouw en visserij van de Europese Gemeenschap zijn het vannacht opnieuw niet eens kun nen worden over een gemeen schappelijk visserijbeleid. Even als een maand gelden moe^t de Nederlandse minister Braks, die de raad voorzat, tot deze teleur stellende conclusie komen. Gisteravond was de Nederlandse delegatie met een compromis voorstel gekomen dat het Ver enigd Koninkrijk er toe zou dwingen, na vier jaar gedebat- teer, eindelijk eens een meer sa menwerkende houding aan te nemen. De tegenstellingen ble ven echter bestaan waarop de voorzitter de raad schorste. Op 6 en 7 april komen de ministers op nieuw bij elkaar. In Brussel heeft men nog weinig geloof in het tot standkomen van een gemeenschappelijk visserij- Na vier jaar praten beleid. Het grote twistpunt blijft de toegang tot de Britse wateren van vissers uit andere EG-lan- den. In het voorstel dat van Ne derlandse zijde kwam was een van de voornaamste punten dat de Europese commissie zou moeten beoordelen of die toe gang voor derden redelijk zou zijn. "Het is een jammerlijke situatie maar voorlopig zullen we moe ten blijven doormodderen op de wijze waarop dat nu al jaren ge beurt. Er zit niets anders op" Dat is in grote lijnen de reactie van Katwijker Luc Ouwehand, voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging, op het van nacht opnieuw vastgelopen vis serij-overleg. Volgens Ouwehand maken de mis lukkingen en vertragingen het steeds moeilijker om tot een ge meenschappelijk EG-visserij be leid te komen. "Elk land groeit een bepaalde richting uit. Om de landen op één noemer te krijgen wordt een steeds grotere klus". Het ondanks het ontbreken van een akkoord toch gaan vissen in de Britse wateren door Neder landse vissers acht Ouwehand een zinloze zaak. "Je kunt er in boosheid natuurlijk wel heenva ren maar dan ga je toch gelijk aan de ketting. Voorlopig moet men het met de souplesse van de eigen overheid doen. De huidige regels worden niet precies nage leefd. Elke lidstaat geeft z'n vis sers een bepaalde ruimte om te rommelen". barber 95-1,65, spinazie 1.85-2,60. spruiten D 1,26-1.76, 'uien 40-75. witlof 1,50-3,75, sla 37-60, raapstelen 46, sel derij 34—64. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN; Datum 10 maart. Waspeen AI per kist 22,20-25,--, Was- peen All per kist 15,- - 25,70, Was- ±A BI per kist 34,-- - 36,80, Waspeen Bil per kist 6,-- - 13,10, Waspeen Cl per kist 15,90 - 36,60, Waspeen CII per kist 13,20 - 23,90, Aanvoer: 173 ton. Schorseneren CII 0,39. DEN HAAG (ANP) - De woordvoerders van de grote partijen in de Twee de Kamer hebben minis ter Van der Stee gister avond bij de behandeling van zijn begroting gefeli citeerd met het succes van zijn jongste staatslening. Wel hadden zij bedenkingen over de rente van twaalf procent. Op de staatslening is 2,5 miljard gul den ingeschreven, volgens de minister door particulieren der tig procent daarvan. Kritiek op de hoge rente hadden PvdA en CDA. Alleen Joekes (WD) zei te vermoeden dat de rentestand nog wel verder zal stijgen. Van Iersel (CDA) vond dat met deze rente de grens zo langzamerhand wel is bereikt. Woltgens (PvdA) noemde het succes een schijn-overwinning. Minister Van der Stee verklaarde dat de staat snel geld nodig had en zich dus geen mislukte lening kon permitteren. Toen de lening werd uitgeschreven, vorige week dinsdag, steeg de rentestand nog. Het eindbedrag is volgens de bewindsman meer dan het dubbele dat ooit op een lening is binnengekomen. Hij acht het on waarschijnlijk dat de rente nog verder zal stijgen. "Dikwijls mar keert een staatslening van deze aard het hoogste punt in een ont wikkeling. Wij hebben hem ove rigens tegen een aanmerkelijk la ger effectief rendement dan twaalf procent gekregen. Tegen normale voorwaarden krijg je zo'n lening niet", zo verdedigde de minister zich. Van der Stee bestreed de kritiek van de PvdA op de recente ver hoging van het disconto met één procent door de Nederlandsche bank. Voorkomen moest worden dat de gulden wegzakt op de selmarkt, anders zou wellich binnenkort een nog sterkere dis contoverhoging nodig zijn ge weestr zo betoogde de be winds handhaven van de po de gulden bovenin de valuta's past volgens 5tee in het beleid een isselkoers voor de gul- te behouden ten opzichte Duitse mark en Amerikaan- LONDEN (ANP) - Britse glas- eorganiseerd in de a.s. voor het ministerie van land bouw in Londen een protestde monstratie houden tegen de huns inziens oneerlijke concu- rentie die ze ondervinden door het speciale aardgastarief dat hun Nederlandse collega's beta len. Ze willen van hun eigen overheid onmiddelijke geldelij ke steun vragen. Deze is volgens de '.'farmers union" nodig voor het behoud van de tuindersbe- drijven tot het moment, waarop de Europese commissie besluit op te treden tegen het Neder landse speciale tarief. RIAD (ANP) Inwoners van de Saoedische hoofdstad Riad maken gebruik van moderne, door Philips/ Ericsson geïnstalleerde openbare telefooncellen. De Nederlands/Zweedse combinatie heeft een vervolgorder van ongeveer één miljard gulden in de wacht gesleept. SCHIPHOL (GPD) - De KLM zet een grootscheepse campagne op om het intercontinentale reizen met de business-class, de 'twee de klas', te stimuleren. Vanaf 29 maart wordt het aantal stoelen verminderd, zodat meer been ruimte ontstaat, wordt de service bijna op het niveau van de eerste klas gebracht en zal het aantal bestemmingen worden uitge breid. De nieuwe opzet vergt een investering van 3,8 miljoen gul den, waarvan 3 miljoen op jaar basis, terwijl de KLM door het verminderen van het aantal stoe len zegt een risico te lopen van 30 miljoen gulden. De KLM heeft tot deze maatregel besloten wegens het 'op zijn.gun stigst gelijk blijvende', maar op verscheidene lijnen teruggelo pen vervoer. Dat is een situatie waaronder vrijwel alle lucht vaartmaatschappijen op het ogenblik hebben te lijden, terwijl op de passagier in de business- class verhoudingsgewijs meer wordt verdiend dan op die in de eerste (royal) klas of de econo- my-passagier. Met de business-class-service maakten de meeste maatschap pijen een begin toen, als gevolg van de vrije concurrentie in het verkeer met de Verenigde Staten (sinds 1978), zeer lage tarieven mogelijk werden en de op meer comfort gestelde passagier een herkenbare service begon te ver langen. Thans reist een kwart van de passagiers in de business- class, 5 procent in de eerste class. In de nieuwe opzet haalt de KLM 21 stoelen uit elke Boeing-747. In een aantal DC 10-vliegtuigen zal een variabel aantal middenstoe- len voorover worden geklapt, zo dat zij als tafels kunnen worden gebruikt. In de 747 s levert de KLM in het vervolg 146 stoelen in de business-class (waarvan 26 op het bovendek) en 90 in de DC- 10. Naast de bestaande routes naar de Verenigde Staten, Mexico, Ke nia, Zuid-Afrika en Japan, komt de business-class nu ook be schikbaar op de verbindingen met Azi, Australi, Canada en en kele bestemmingen in het Mid den-Oosten. Tegelijk wordt de kwaliteit van de maaltijden ver beterd, al blijft de keus beperkt tot twee tevoren klaargemaakte, tegenover vijf ter plaatse bereide in de eerste klas. Voorts krijgt de business-passagier de koptele foon voor muziek en filmgeluid gratis, samen met enkele andere grapjes. De KLM, aldus hoofd-marketingT. Woltmans, hoopt met de ver nieuwde business-class 5 a 6 pro cent meer passagiers aan te trek ken. Dé verbeteringen gaan niet gepaard met een verhoging van het huidige tarief. (Door Harry Kuipers) DEN HAAG - Het spookbeeld van de misschien wel tot 14 pro cent stijgende rente op hypothecaire leningen heeft de laatste dagen vele Nederlanders ertoe gebracht contact op te nemen met Zwitserse banken. In Zwitserland immers bedraagt de hy potheekrente maar 4 tot 5 procent. Hoopvolle telefoontjes naar of een snel bezoek aan een Zwitserse bank levert echter een ferme kater op. Want vrijwel steeds wordt er in Bazel, Bern of Zürich keihard "nee,, verkocht. "De grote Zwitserse banken verstrekkem doorgaans geen hypo theken aan buitenlanders", zegt in Bazel de heer H. Schneider, woordvoerder van het hoofdbestuur van de machtige Zwitserse Bankiers Vereniging. "Er komen inderdaad veel Hollanders om informatie vragen, maar vrijwel steeds zeggen onze banken: Het spijt ons, we doen het niet omdat het onderpand te ver weg is, waardoor de controle nauwelijks mogelijk is en de zekerheids stelling te klein is. En als Zwitserse banken al een lening aan buitenlanders verstrekken, gaat het altijd om commerciële kre dieten". Op de man af gevraagd zegt de heer Schneider: "Nee. ik zou eerlijk gezegd niet weten welke Zwitserse bank misschien een uitzon dering zou maken. Nederlanders zouden contact kunnen opne men met een Zwitsers filiaal van een Nederlandse bankinstel ling, al geloof ik ook daar niet in. Hooguit zal er geld los te peuteren zijn bij de een of andere financieringsmaatschappij, maar dan lopen de Nederlanders wel het risico van een oplopen de koers van de Zwitserse franc. En in zo'n geval zal de rente zeker wel 8 procent bedragen. Als dan de koers bijvoorbeeld met 5 procent stijgt, wordt ook de hypothecaire schuld met 5 procent vergroot, waaruit logischerwijze een hogere rentelast voortvloeit". Twee dingen Dat de rente in Zwitserland zo ongelooflijk laag is, komt volgens Schneider door twee dingen. In de eerste plaats is, bijna traditie getrouw, de inflatie in Zwitserland nogal laag. En in de tweede plaats beschikken de Zwitserse banken - om begrijpelijke rede nen meestal over veel geld. "Maar die periode van overliquidi- teit", zegt Schneider, "schijnt nu ook achter ons te geraken. De laatste dagen staan de kranten bol van berichten over rentestij gingen. Voor Zwitsers bedraagt de hypotheekrente op dit mo ment nog 4 of 5 procent, maar er is al gezegd dat de rente dit jaar tot 6 procent zal oplopen. Dat nieuws hebben de Zwitsers als een paniekboodschap, als een nachtmerrie ervaren. Zes procent rente op een hypotheek, daar schrikken wij erg van" Ook in Zwitserland heeft de rente dus een stijgende tendens. Het gevolg daarvan is dat de kosten van levensonderhoud groter worden. Volgens de heer Schneider hebben de Zwitserse ban ken daarop gereageerd met een grotere terughoudendheid bij kredietaanvragen. Sommige Nederlanders, die belangstelling voor een Zwitserse hy potheek hebben, nemen eerst contact op met de ambassade van Zwitserland in Den Haag. Een woordvoerder van deze ambassa de zegt: "Er bellen regelmatig Nederlanders op. Wij zeggen dan altijd dat we niet weten welke Zwitserse banken eventueel een hypotheek aan Nederlanders verstrekken, dat de grote banken het zeker niet doen, maar dat het niet uitgesloten is dat met een kleinere bank of een financieringsinstelling wel wat te regelen is. Maar dan laten we tevens doorschermeren, dat een Zwitserse hypotheek het risico van een koersstijging met zich meebrengt" Tegenstander Drs. H.J. van Herwijnen, directeur van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort, is ronduit een tegenstander van Zwitserse hypo theken (als die al te krijgen zijn). "In negen van de tien gevallen lukt het niet. En als een bepaalde bank toch iets voor een Neder lander zou willen doen, wordt meestal slechts zo n 70 procent van de executiewaarde van het te kopen huis verstrekt. Stel die executiewaarde op 80 procent, dan kun je dus hooguit 70 pro cent van 80 procent van de koopsom krijgen. Dat is dus 56 pro cent. Als het om een huis van bijvoorbeeld 200.000 gulden gaat, kun je dus maximaal 112.000 gulden aan hypotheek krijgen. Dat als je over betrekkelijk veel eigen geld be- i Eigen Huis. Mensen die hun bestaande Nederlandse hypotheek in een Zwit serse hypotheek willen omzetten, moeten volgens drs. Van Her wenen ook nog rekening houden met grote kosten, zoals drie of vier maanden boeterente wegens versnelde aflossing, notaris- en hypotheekkosten. Maar nog veel belangrijker vindt drs. Van Herwijnen het feit dat de Zwitserse rente stijgend is en dat een waardevermeerdering van de Zwitserse franc direct doorwerkt in de schuldenlast. "Onze gouden regel is", zegt de Eigen Huis directeur, "Wie gokken wil, moet aan de toto meedoen, maar geen Zwitserse hypotheek nemen. Want dan speel je met mis schien wel 25 procent van je gezinsinkomen". Cent blijft als rekeneenheid DEN HAAG (GPD) - De cent wordt wel als munt afgeschaft maar niet als rekeneenheid. Dat betekent dat in de winkels bedragen met centen achter de komma mogelijk blijven, maar dat bij afrekening op eenhe den van 5 cent zal moeten worden afgerond. Dat zei staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) gisteren in de Tweede Kamer. Het is dus niet de bedoeling dat de cent geheel uit ons geld stelsel verdwijnt. Alleen het muntstuk zal verdwijnen Vorige week vrijdag liet premier Van Agt weten dat de cent zou verdwij nen, maar zonder de toevoeging dat nog wel met centen gerekend zal kunnen worden. De WD'er Joekes verbaasde zich erover en bepleitte handhaving van de cent als rekeneenheid omdat volledige afschaffing onherroepelijk tot prijsverhogingen zal leiden. 1292,00 0,10 147,00 132,70 itesr 221.00 Telegraaf Texljel Tv. SoO T«b Kabel F i IP"-»1 BELEGGINGS INSTITUTEN 83,00 156,80 105,00c 144,50 112.00 jpan^und 19^0 ohman Corp. 38,00b GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Ierse pond 3 ga 4.18 AMSTERDAM Veel fondsen moesten vandaag op het Damrak terug, al bleven de verschuivin gen over het algemeen vrij ge ring. Dit ging echter niet op voor KLM, die snel zakte naar 80 50 een verlies van 3,-, waarna te gen het middaguur een herstel intrad van 81,60. Ook Kon Olie verloor op 96,50 flink terrein, en wel 3,30. De staatsfondsen- markt was iets ^ter gestemd. De eerste noteringen voor de nieuw ste 12 pet. staatslening lagen iets beneden de uitgifteprijs van 101.20 pet. Gezien de gigantische omvang van deze lening 2,5 miljard), wordt deze koersdruk wel verklaarbaar geacht. Akzo verloor in de ochtenuren 20 cent op 18,20, Unilever 1,20 op 130,80 en Hoogovens 13 cent op 17,50. Philips noteerde onveran derd 18,20. De grote banken konden zich niet handhaven Friesch-Groningsche Hypo theekbank steel 1,- naar 54,- en Westland-Utrecht Hypotheek bank moest licht terrein prysge-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25