actief in I vrije tijd I 'Aangepakt moet er worden' f9000 Hoe meer antiquairs, hoe minder PTV: nog deze maand tweede zender Man van beroofd Het eeuwige werken van melkboer Kees van Schie: MAANDAG 9 MAART 1981 Om half zes, terwijl praktisch iedereen zich nog even om draait, staat Van Schie op. Een half uurtje later gaat hij naar de winkel aan de Kraai- erstraat, die sinds vijf jaar door z'n zoon wordt gerund. De zelfbedieningswagen wordt gevuld, de koelcel ge leegd en dan gaat het richting stadhuis èn andere grote klanten. Tien uur is het inmiddels ge worden: tijd om even naar huis te gaan om een boter ham te eten. Vervolgens stapt Kees in zijn zelfbedienings wagen en tuft hij door z'n wijk: de ene dag het Witte Singelgebied, de andere dag de Zoeterwoudse Singel plus zijstraten. Om half zeven gaat hij weer even naar huis voor de war me maaltijd. Veel tijd gunt hij zich niet. Zijn vrouw: "Dat gaat van hap, slik, weg". Daarna wordt de dagelijkse arbeid afgerond. Klaar is Kees. Eigenlijk had-ie boer willen worden toen hij begin dertig veertien jaar oud van school kwam. Maar dat zat er niet in. Hij ging bij een bol- lenkweker in Oegstgeest werken. Na een jaar hield hij dat voor gezien. Evenals zijn broer kwam hij in de melk zaak van z'n vader aan de Kraaierstraat. LEIDEN - Het was allemaal an tiek wat de klok sloeg het afgelo pen week—end in de Groenoord hallen. Veertig antiquairs had den hun waar uitgestald op een beurs die volgens organisator Noppeneij zeer geslaagd was. "Alleen moeten we ons eens goed afvragen of de Groenoord hallen hiervoor wel zo geschikt zijn, want erg sfeervol is het niet". Tot nu toe werd de jaarlijkse beurs steeds in de Stadsgehoorzaal ge houden. "Maar je weet hoe dat gaat", legt Noppeneij uit. "Het gerucht dat het zo'n goede beurs is gaat als een lopend vuurtje door Nederland en je krijgt steeds meer aanvragen. Op een gegeven moment was de Stads gehoorzaal dan ook veel te klein geworden". Besloten werd dit jaar uit te wijken naar de veel grotere Groenoord hallen. Er konden dan veel meer antiquairs meedoen. Noppeneij: "Dat is het grote voordeel, maar er zijn toch ook nadelen. Het is minder gezellig en je krijgt te maken met kwaliteitsverlies. Hoe meer antiquairs, hoe minder kwaliteit. Zo zit dat. Of we hier doorgaan hangt van de anti quairs af'. Volgens de organisator is er even wel goed verkocht. Vooral de meubelstands deden het goed, denkt hij. Noppeneij: "In het al gemeen kun je stellen dat men sen hier vooral functionele din gen hebben gekocht. De tijd dat we prutseltjes voor op de schoor steen kochten gaat voorbij. Te genwoordig willen we siervolle dingen, die ook nuttig zijn". "Ik kreeg van de ene op de an dere dag een bus melk en moest het zelf maar zien te rooien", herinnert Kees zich. "Mijn vader zei: zorg maar dat je een eigen wijk krijgt. Zo ging dat". Het waren harde tijden: voor een klant liep je de Wilhelmi- nabrug over. "En daar moest je dan voor half elf zijn. Kwam je later dan zei dat mens: nee melkboer nu heb ik niets meer nodig. Daar liep je dan de poten voor uit je lijf'- Hij verhaalt over de melkoor- log uit de jaren dertig. Van de boeren die 's avonds als het donker was in de stad kwa- Een propvolle portefeuille is vol gens Noppeneij niet nodig om antiek te kunnen kopen op 'zijn' beurs. "Voor een gulden of hon derd kun je hier wel terecht. De meeste mensen, zo'n zestig a ze ventig procent, komen hier ove rigens alleen maar om te kijken. Die mensen slenteren wat rond". Om zijn eerder gedane mededeling met betrekking tot de financiën kracht bij te zetten, zegt hij, wij zend naar een stand met antiek van het boerenland: "Kijk hier maar eens. Deze weegschaal kost 125 gulden. Daar kun je je toch geen buil aan vallen". Om te zorgen dat mensen geen na maak wordt aangesmeerd houdt Noppeneij elke dag een controle. "Het publiek mag natuurlijk niet in de maling worden genomen", zegt hij. "Ik wandel gewoon aan het begin van de dag langs de stands, hier en daar een paar spullen controlerend". "In bekijk natuurlijk niet elk dop je, maar meestal laat ik wel wat verwijderen. Wajangpoppen die spiksplinternieuw zijn bijvoor beeld. Bij sommige mensen kan ik natuurlijk gewoon doorlopen. Ik ken mijn pappenheimers". Mensen die desondanks nog thuis komen met een antieke klok die evenveel waard is als een Mickey Mouse-horloge ("soms fietst er weieens wat doorheen") kunnen altijd nog bij de organisator aan kloppen. De verplichte schrifte lijke garantie loopt namelijk via hem. Tegen een antiquair, die vaker geintjes uithaalt, worden maatre- men en hun melk onder de prijs verkochten. "Even toe teren en de mensen wisten, het: snel kwamen ze met hun kannen en pannen naar bui ten. Er werd goedkope melk verkocht". De werkverdeling in vaders winkels was simpel: Kees was de sjouwer ("kijk maar naar mijn knuisten") en broer Jaap verzorgde min of meer de public relations. Kees: "Als er nieuwe huizen werden gebouwd ging hij naar de eigenaar en vroeg: mag ik de adressen van de toekomstige bewoners. Die mensen zocht hij dan op door het hele land om ze al vast als gelen genomen. "Als een anti quair een paar keer rotzooi heeft verkocht laat ik hem gewoon niet meer toe op mijn beurzen". Fakkeltocht Het hongerstakingscomité Soli- daridad Europea con Chile or ganiseert morgenavond een fakkeloptocht als stil protest te gen de nieuwe grondwet die woensdag in Chili van kracht wordt. "Steun Chileens Volks verzet tegen "grondwet" van Pinochet", dat is de leuze die in de optocht zal worden meege voerd. De fakkeltocht begint om zeven uur bij molen De Valk en wordt om half acht op het Stad huisplein ontbonden. Antisemitisme Prof. dr. D. van Arkel uit Lei den zal morgenavond een le zing houden over "De wordels van het antisemtisme" in de au la van de school voor bedrijfs- technisch onderwijsVondel laan 35. Aanvang acht uur. Staking De Zuidafrikaanse stakingslei der Thomazile Botha zal mor genavond een inleiding houden over de staking bij de Fordfa brieken in het Zuidafrikaanse Port Elizabeth, die vorig jaar werd gehouden. Hij doet dat om acht uur in het SSR-gebouw. Hogewoerd 108. Botha licht on der meer de rol die bewonersco mités hebben gespeeld, toe. De Zuidafrikaan spreekt op uitno diging van de Boycot Outspan Aktie (BOA) en de afdeling Lei den van de Industriebond FNV. klant te hebben. Als hij 's middags met z'n aktetasje on der de arm op stap ging wis ten we het: Jaap gaat weer op jacht". Gemoedelijker Met plezier blikt Van Schie te rug, maar met evenveel ge noegen heeft hij hef over de tegenwoordige tijd. Want die heeft ook zo z'n voordelen: melk niet meer in plastic, maar in karton, en de klanten zijn gemoedelijker gewor den. Wat lastpakken betreft: die hou je altijd. Daaraan hoeft hij dus geen woorden vuil te maken. V 'Ik heb altijd een goede boter ham gehad", vertelt Van Schie. "Mij zul je dus niet ho ren klagen". Alleen in '55 tob de hij even. "Ze deelden de wijken toen opnieuw in. Melkboeren kregen een ge bied rond hun winkel aange wezen. Dat had natuurlijk voordelen. Je hoefde niet meer door de hele stad te ren nen. Maar het wat ook wel een beetje vervelend. Ik was al om één uur 's middags klaar. Gelukkig kreeg ik er een baantje bij als melkcon- troleur". "Dat eeuwige werken van jou", verheug me al weken van te vo ren op de gezellige avonden van de Hutspotten en ik weet velen met mij. Daarom zeg ik als Leidsche Huis vrouw: Bedankt Prins Frans de eerste; bedankt Raad van Elf; Bedankt Bestuur. Ga zo door. Jullie zijn geweldig Mevrouw H.A. Tegelaar. Sunnamestraat 112 Leiden. Blozen Het is inderdaad jammer dat politi ci niet kunnen blozen meneer Walenkamp, zoals U dat in de Gastkolom van afgelopen vrij dag schreef. Maar dat geldt ook voor U. Want toegegeven, het beleid is éc n van paaltjes en drempels en van gwrongen bochten met obsta kels maar er wordt wat aan ge daan. Zie de renovatiebuurten en, al gebeurt het ongecoórdi- LEIDEN - De Piraten Televisie Leiden, die afgelopen zaterdag voor de dertiende maal op het scherm was met de Nederlandse film Turks Fruit, hoopt deze maand nog te beginnen met haar tweede zender PTV 2. De lief hebbers van de iets grovere por no kunnen dan via Belgie 2 aan hun trekken komen. In de eerste uitzending van PTV 2 zal de roemruchte rolprent Deep Throat met Linda Lovelace te zien zijn. PTV 1 blijft gewoon via Duitsland 3 opereren en zal het bij zoge naamde soft porno houden. Deze week zal na afloop van het pro gramma op de Belgische zender een testprogramma worden uit gezonden. Een politiek onder deel, dat zaterdagavond op het laatste moment verviel (de ma kers maakten alsnog bezwaar) wordt dan op het scherm ge bracht. Woning aan Rijneveststeeg gekraakt LEIDEN - Leidse jongeren hebben in het weekeinde een leegstaan de woning a.an de Kijneveststeeg geKraaKt. De woning die tot de failliete boedel van Clos en Leembruggen behoort staat vol gens de vier nieuwe bewoners al langer dan een jaar leeg. "Ook wij behoren tot de duizenden woningzoekenden in Leiden die geen betaalbare woonruimte kunnen vinden. Door in dit huis te gaan wonen voorkomen wij dat dit huis onbewoonbaar wordt zoals dat al te vaak ge beurt", zeggen de krakers in een pamfletje dat vanmorgen aan buurtbewoners werd uitgereikt. Volgens de krakers waren de reacties van de buurtbewoners op de kraakactie "positief'. De politie heeft de kraakactie van morgen voor kennisgeving aan- genomen. LEIDEN - Een 20-jarige Leider dorper is vrijdagavond om streeks tien voor zeven een be drag van 6000 gulden, de dagop brengst van een restaurant aan de Beestenmarkt, afhandig ge maakt. De Leiderdorper stond op het punt om het geld te deponeren in de nachtkluis van de Amrobank aan de Stationsweg toen twee men sen hem dwongen de cassette af te geven. Of er een wapen aan te pas kwam wist de politie niet te molden Zender gepakt LEIDEN - In samenwerking met de politie heeft de PTT gister middag omstreeks drie uur de il legale zender, The Momingstar, in de Van 't HofTstraat uit de lucht geplukt. De zender, die was te horen op de FM-band, was eigendom van een 18-jarige Leidenaar. Heroinedode LEIDEN - De politie heeft vrij dagavond omstreeks half twaalf in een woning aan de Waard- kerksteeg een 29-jarige Leide naar gevonden die was overle den aan een overdosis heroine. neerd, de wegen worden ook aangepakt. Wat wel waar is, is dat CDA en D'66 in dr/c situatie nimmer kans hebben gezien, de ze toch zo zwakke coalitu- van PvdA en WD ooit eens met een krachtige oppositie te doorbre ken. Ze zijn net kantlijn-suppor ters, maar missen de kansen wanneer ze het veld in moeten rennen om blessures op te hef fen. U geeft aan dat er geen ander pro gramma nodig is. Dus geen ver schil voor de stad of het CDA of PvdA is. daar kunt U wel eens gelijk in hebben, maar daar zou ik me als politicus voor schamen, want hoe breng je dat de kiezers over. Eén ding is duidelijk wat U aan geeft. Leiden zit niet te wachten op programma's maar op echte bestuurders, all-round uitvoer ders en niet op een raad die als springplank dient om mooie baantjes te verkrijgen. En dat zeg ik zonder te blozen. G. W. Kistenmaker Amethisthof 28 Leiden (ADVERTENTIE) Restaurant fijnproevers! I Reserveren gewenst - Rapenburg 97 - Leiden - Tel. 071 - 122176 LEIDEN De klanten kunnen gerust zijn. Van pensionering wil Kees van Schie, gis teren 65 geworden en al vijftig jaar melk boer, vooralsnog niets weten. En dat is maar goed ook, want Van Schie is niet het type mens dat houdt van postzegels verza melen. "Over een tijdje, als de feestelijkhe den achter de rug zijn, gaat alles weer ge woon z'n gangetje". Uitslapen blijft voor hem: op zondagmorgen tot zeven uur in bed blijven liggen De jubilaris, die zaterdagavond de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Orarye—Nassau kreeg opgespeld, heeft de werklust naar eigen zeg gen geërfd van z'n vader. "Die man liep altijd flui tend door z'n wijk. Hij was dan ook al zeventig toen hij ophield met venten". Nu houdt Kees niet van fluiten, maar: "ik loop altijd wel met een vrolijk gezicht rond". Een rappe opsomming van de dagelijkse werkzaamheden leert dat Kees van Schie ongeveer twee keer zoveel werkt als de gemid delde Nederlander. "Ik werk inderdaad zo'n tachtig uur per week", stelt hij zonder veel omhaal vast. "Maar ik heb dan ook voldoende aan vijf zes uur slaap per nacht". Van klaagverhalen over de moeilijke tijden wil hij niets weten. "Je moet gewoon je uren niet tellen". Zijn remedie: geen horloge om. Alleen op zondag, maar dan vergeet hij het apparaat op te winden. Kees van Schie (vijftig jaar melkboer, koninklijk onder scheiden): "Mijn vader zei: zorg maar dat je een eigen wjjk krijgt. Zo ging dat". verzucht zijn vrouw. "Het zou goed zijn als je eens der tig uur minder werkte. Ik was blij toen we vijf jaar geleden de winkel aan de kant deden. Ik heb genoeg hobbys". Kees antwoordt: "Aangepakt moet er worden". En dat klinkt niet overdreven uit de mond van de man die het ein de der tijden zag naderen toen de vijfdaagse werkweek werd ingevoerd. Zijn filoso fie: een mens werkt zes da gen. Zondag is er om te rus ten. Of, zoals hij ooit probeer de, om je middenstandsdi ploma te halen. WIM BRANDS ''Antiekbeurs in de Groenoordhallen. "Het publiek mag natuurlijk met in de maling worden genomen" LEZERS SCHRIJVEN Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft Brieven kunnen van redactiewege. worden ingekort Hutspotten (1) Beste Saskia jammer van je verslag betreffende de Leidsche Carna valsvereniging "De Hotspotten". Gij had uw pen anders moeten laten schrijven. Maar ja, een ver slag schrijven moet je geleerd zijn c.q ervaring hebben. Het zij U bij deze vergeven. Carnaval moet men leren ondergaan, mee doen, de alledaagse dingen één maal vergeten; ook "boven de ri- De Hutspotten hebben alles ge daan wat mogelijk was. De Hut spotten hebben echter de "Weer goden" niet in de hand. Dat ze onder barre weersomstandighe den toch door zijn gegaan is al leen maar een plus punt en te prijzen. De Hutspotten hebben wel dege lijk "esprit" zelfs in de moeilijke stad Leiden. Leidenaren kritiek per pen is simpel, heeft echter geen waarde als men zelf niet meedoet. Achter drie dagen Leidse Hutspot ten Feest voor allen staan acht maanden voorbereiding. Alles in vrije tijd met veel energie. Leidse Hutspotten; Prins Frans; adju dant Rob drie maal Leidsch Alaaf. Ik ben voor alle leut en vreugde. En geen lid van de Hutspotten en geen Leidse. Annemiek Rexcn Fazantenhoek 13 Leiden Hutspotten (2) Naar aanleiding van de negatieve reactie in het Leidsch dagblad van maandag twee maart over de Hutspotten van Saskia Stoclinga zou ik het volgende willen stel len. Saskia moet maar eens op een van de feestavonden van de enige echte carnavalvereniging komen en dan oordelen of ze bo ven de rivieren ook caranaval kunnen vieren. Ze kan dan zelf oordelen dat ze by de Hutspotten wel degelijk esprit hebben. Ik Antiekbeurs in Groenoordhallen:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3