Polen willen weer staken Spaanse officieren voorlopig in de cel Bemiddeling El Salvador onmogelijk Britse liberalen moeten kiezen Weer Turkse diplomaat door Armeniërs vermoord Wederzijds vertrouwen na top gesprek in Kremlin Lab our-afvalligen dringen aan op gezamenlijke strategie Griekenland opgeschrikt door zware aardbeving DONDERDAG 5 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 MADRID (DPA/AFP) - De 23 offi cieren die na de mislukte staats greep van 23 februari waren gear resteerd zijn gisteren in voorlopi ge hechtenis gesteld nadat de ak te van beschuldiging tegen hen door de militaire rechters van in structie waren opgesteld. Dat geldt niet voor de vier gene raals die bij de staatsgreep be trokken waren. Deze worden nog verhoord. De officier van justitie, Jose Maria Gil Albert, heeft voorts meege deeld dat een gerechtelijke ver volging is ingesteld tegen de Spaanse bladen die goedkeurend over de staatsgreep hébben ge schreven. Daaronder zijn het dag blad "El Alcazar", het weekblad "Heraldo Espanol" (uiterst rechts) en het tijdschrift "Recon- quista", dat zich toelegt op mili taire vraagstukken. De advocaten van 23 officieren wei geren de akte van beschuldiging te aanvaarden en zullen beroep aantekenen, zo is in Madrid ver- In de nationale pers nemen de protesten toe tegen de behande ling van de bij de coup betrokken officieren en burgers die onge hinderd bezoek kunnen ontvan gen en telefoneren. De nieuwe regeringsleiders, Leo- poldo Calvo Sotelo, nam gisteren contact od met de leider van de socialistische oppositie, Felipe Gonzalez, en de premier van het autonome gewest Catalonië, Jor- di Pujol, om met hen de toestand te bespreken die door de misluk te staatsgreep is ontstaan. Van daag spreekt de premier met de Baskische leider Carlos Garai- coechea. De Spaanse oppositiepartijen drin gen met steeds groter klem aan op de vorming van uit alle partij en bestaand kabinet, ter ning van de crisis die de jonge uittreksel uit een communiqué dat de samenzweerders op 24 fe bruari in het rechtsradicale blad "El Alcazar" wilden laten afdruk ken. Dit nummer werd echter in beslag genomen, volgens het communiqué hadden het leger en de politie met de op stand alleen het welzijn van Spanje op het oog. „Zij erkennen alleen een regering die een werkelijke democratie vormt. Zij staan geen separatische autono me gebieden toe en wensen een gedecentraliseerd maar niet een uiteengevallen Spanje. "Zij ac cepteren geen straffeloosheid voor terroristische moordenaars, die met alle hardheid van de wet moeten worden bestreden", al dus het communiqué. De regerende 'Unie van het Cen trum' wijst de mogelijkheid van een uit alle partijen bestaande re gering van de hand met het argu ment dat een dergelijke kabinet op een veto van de strijdkrachten zou stuiten. Volgens haar zou de vorming van een dergelijk kabi net, zonder dat er van een coali tiekabinet sprake zou zijn, bete kenen dat de democratische par tijen nu al hun laatste troefkaar ten uit handen zouden geven, democratie bedreigt. Het gezaghebbende dagblad 'El Pais' publiceerde gisteren een WARSCHAU (Reuter/UPI/AFP) - Regionale functionaris sen van de Poolse onafhankelijke vakbeweging solidari teit hebben gisteren stakingsparaatheid afgekondigd voor het belangrijke industriegebied rond de stad Lodsz. Voor een feitelijke staking is echter nog geen datum vast gesteld. Het besluit gaat in tegen het stakingsbestand van 90 dagen, waartoe door premier Wojciech Jaruzelski was opgeroepen. De afdeling Lodz van Solidariteit maakte bekend dat ze de sta kingsparaatheid heeft uitgeroe pen als een laatste toevlucht, na dat ze een maand lang tevergeefs had geprobeerd de autoriteiten ertoe te brengen 5 ontslagen ar beiders weer in dienst te nemen. De 5 ontslagen arbeiders, van wie er 4 lid zijn van Solidariteit, werk ten in een ziekenhuis van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De stakingsparaatheid houdt in dat arbeiders zijn opgeroepen zich voor te bereiden op zit- protesten in hun fabrieken. Solidariteit zegt nadrukkelijk dat ze velerlei pogingen heeft onder nomen om het geschil op vreed zame wijze te regelen. Zo werden gesprekken gevoerd met het be stuur van het ziekenhuis, werden klachten gedeponeerd bij de ste delijke autoriteiten in Lodz, werd onderhandeld met de Poolse mi nister voor vakbondszaken, werd vice-premier Rakowski bena derd en werd een telegram ge stuurd naar de Poolse premier. Rakowski, die verantwoordelijk is voor het contact met Solidariteit, weigerde de kwestie te bespre- Dajan met eigen lijst bij Israëlische verkiezingen (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Isralische oud minister van buitenlandse zaken Dajan zal op 3 april bekendma ken dat hij met een eigen lijst deelneemt aan de verkiezingen. Hij zal zich aansluiten bij de al bestaande Rafi-partij van zijn geestverwant Jigal Hurvitz, die twee maanden geleden aftrad als minister van. financin. Ook de huidige minister Katz zal tot die partij toetreden. Dajans partij zal volgens recente opiniepeilingen de tweede partij in Isral worden, na de Arbeiders partij, maar nog voor de Likoed van de huidige premier Begin. Volgens die opiniepeilingen zal de Arbeiderspartij 27 procent van de stemmen krijgen, Dajan 14 procent en de Likoed slechts 12 procent. De rest gaat naar klei ne partijen of is nog onbeslist. De Arbeiderspartij verliest het meest door Dajans besluit. Vol gens de peilingen zouden de so cialisten 34 procent van de stem men hebben gekregen. Het is Dajans bedoeling om met een centrumpartij bij het vormen van een coalitie op de wip te ko men zitten. Hij moet officieel nog een maand met het bekendma ken van zijn besluit wachten, omdat het bij wet verboden is om 150 dagen voor de verkiezin gen televisiepropaganda te ma ken. Zolang Dajan echter offi cieel nog geen kandidaat is, kun nen zijn uitspraken niet als „ver kiezingspropaganda" worden ge kwalificeerd en kan hij vrijelijk op het tv-scherrti verschijnen. Vandaar dat Dajan wacht tot het allerlaatste moment van inschrij- MOSKOU - In het Centraal Co mité van de communistische par tij van de Sowjet-Unie, dat begin deze week opnieuw is gekozen, zitten niet langer ex-president Nikolai Podgorny en oud-minis ter van landbouw Dmitri Poljans- ki. De Prawda heeft de volledige sa menstelling van het centraal co mité gepubliceerd. De lijst omvat 470 namen. Van de leden hebben er 319 wel, en 151 geen stemrecht. ken en premier Jaruzelski liet het telegram onbeantwoord. Solida riteit voegt daaraan toe dat een lokale klachtencommissie in Lodz had erkend dat het ontslag van de arbeiders onwettig was. Schandaal Een tweede affaire die de spanning in Warschau kan doen oplopen werd gisteren onthuld door een blad in de Poolse hoofdstad, Zy- cie Warszawy. Het betreft een nieuw corruptieschandaal waar bij hooggeplaatste personen be trokken zijn van het voormalige bewind van Edward Gierek. Van hen bekleden enkelen waar schijnlijk nog officiële functies. Het gaat dit keer om het smokkelen van diamant en goud vanuit de Sowjet-Unie naar West Duits land door een bekende Poolse ju welier. De Sowjet-Unie wil dat een "ur gent en energiek" antwoord wordt gegeven op de pogingen het socialisme in Polen te onder mijnen. Dit blijkt uit een verkla ring die gisteren in Moskou is uit gegeven na afloop van een Russi- sch-Pools topgesprek in het Kremlin. De verklaring, waarin nog eens wordt herhaald dat de Sowjet-Unie vertrouwen heeft in de huidige Poolse leiding, lijkt niet van politiek belang ontbloot gezien het niveau waarop het ge sprek plaatsvond. Sinds het begin van de crisis in Po len hadden de leiders van de twee landen elkaar nog niet zo rijk in aantal en op zo hoog niveau ont moet. De Russische partijleider Leonid Brezjnjew, nauwelijks herkozen in zijn functie, was om ringd door de invloedrijkste le-' den uit Het Kremlin. Premier Ni kolai Tichonow was er, de partij ideoloog Michael Soeslow, minis ter van defensie Dmitri Oesti- now, minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko en zelfs het hoofd van de KGB, Yoeri An- dropow. Van Poolse zijde werd een uiteenzetting gegeven van de ontwikkelingen in het land door partijleider Stanislaw Kania en door premier Wojciech Jaruzels ki. Ongeveer twintig familieleden van gevangen leden van de terreurorganisatie Rote Armee Fraktion hebben gisteren de cafetaria bezet van het Westduitse opinieweekblad Der Spiegel Ze probeerden met de bezetting de aandacht te vestigen op de volgens hen "Zorgwekkende toestandwaarin politieke gevangenen in de Bondsrepu bliek zich bevinden. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL - De gisteren in Pa rijs vermoorde Turkse diplomaat Resat Morali is het zestiende slachtoffer sinds 1975 van Ar meense moodaanslagen op Turk se diplomaten en hun familiele den, en de derde Turkse diplo maat die Parijs is vermoord. Vo rig jaar waren ook aanslagen op de Turkse consulaten in Lyon en Straatsburg. Daders werden nooit gepakt. In de reactie van de Turkse waarnemend minister van buitenlandse zaken Oztrak klinkt verontwaardiging door dat „speciaal in Frankrijk de di plomaten aan zulke gevaren bloot staan en de moordenaars vrij blijven rondlopen. De aanslag komt drie weken nadat het bezoek van de Turkse minis ter van buitenlandse zaken Turk- men aan Parijs een belangrijke opklaring had gebracht in de Turks-Franse betrekkingen. De ze waren gestaag verslechterd sinds 1969, en ook daar had de Armeense kwestie toe bijgedra gen. Franse hoogwaardigheidsbekle ders, onder wie burgemeester Deferre, waren dat jaar aanwezig bij de inwijding van een gedenk teken voor het bloedbad van 1915 in Oost-Turkije waarbij - naar overigens van Turkse zijde nog altijd wordt ontkend - ander- halfmiljoen Armenirs om het le ven kwamen. De Turkse ambas sadeur in Parijs werd terugge roepen en pas na twee jaar kwam er een opvolger. De uiterst vriendschappelijke be trekkingen dien ontstonden tus sen de Franse president Giscard d'Estaing en zijn Griekse collega Karamanlis maakten de verhou ding Parijs-Ankara er niet beter op. Een recente Turkse frustra tie, ditmaal over de Westduitse visa-invoering, leidde echter tot Turkmen's onverwachte bezoek aan Parijs, dat werd gezien als een positieve mijlpaal in de Turks-Franse betrekkingen. Afgewacht moet worden of de vooruitzichten op Franse leve ring van een atoomreactor - Sie mens ligt op de loer - nu ook in verdrukking komen. Ambassade VS beschoten SAN SALVADOR (UPI) - Gewa pende mannen hebben gisteren het gebouw van de Amerikaanse ambassade in San Salvador be schoten, maar er is niemand ge- 1 wond en er is slechts geringe schade aangericht. De Amerikaanse zaakgelastigde, Frederick Chapin, zei dat de be schieting het werk van Rechtse extremisten was geweest, die door intimidatie probeerden Washington te dwingen tot steun aan een militaire staatsgreep te gen het burgerlijk-militaire be wind van president Jose Napo leon Duarte, dat door Amerika gesteund wordt. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Is er op korte termijn een politieke uitweg te vinden voor de bloedige burgeroorlog in de Middenamerikaanse staat El Salvador? Het lijkt van niet. De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft El Salvador tot een soort van testcase ge promoveerd in zijn confrontatie met de Sowjet-Unie en weigert voorlopig mee te werken aan een dergelijke oplossing. Verder kan moeiljk worden verwacht dat de in meer dan 50 jaar steeds scherpere tegenstellingen tussen links en rechts in El Salvador plotseling kunnen worden overbrugd. Het brede Salvadoriaanse oppositiefront FDR ging dit weekeinde in Panama akkoord met een voorstel van de Latijnsamerikaanse afdeling van de Socialistische Internationale om te bemiddelen tussen de strijdende partijen, waaronder door de socialisten ook Washington wordt gerekend. Op de slotzitting van de spoedbij- eenkomst inzake El Salvador van de Socialistische Internationa le werd ex-bondskanslier en Nobelprijswinnaar Willy Brandt opgedragen maar eens in Washington te gaan praten. William Dyess, woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, liet echter dinsdag weten dat de VS geen enkel nut zien in onderhandelingen met Willy Brandt. „El Salva dor", zo betoogde Dyess, „is geen dependance van de VS maar een soevereine staat. Wij kunnen niet zeggen wat daar moet ge beuren". Dyess stelde dat Brandt maar tussen de junta onder leiding van president Duarte en het FDR moet gaan bemidde- Compromis De afwijzing van de VS betekent in feit dat de bemiddelingspo ging in de zin die de Socialistische Internationale in Panama voor ogen stond onmogelijk is geworden. Brandt had in Was hington moeten onderhandelen over punten die stuk voor stuk niet bespreekbaar zijn met de Salvadoriaanse junta: een stop op de militaire hulp van de VS aan El Salvador; een compromis waarin Washington belooft niet in het conflict tussenbeide te zullen komen; het respecteren van het recht op zelfbeschikking van het Salvadoriaanse volk; en uitsluiting van de junta bij het overleg. Naar het heet zou de leider van het verzetsfront, Guillermo Ungo, in Panama hebben beloofd dat derglijke toezeggingen van de VS een wapenstilstand zouden opleveren en directe onderhan delingen tussen Washington en het FDR over een soort van machtsoverdrachtprogramma. Enigszins onverwacht en wellicht onder druk van Washington, heeft de Salvadoriaanse president Jos Napoleon Duarte aange kondigd dat hij wel geinteresseerd is om via de Socialistische Internationale tot een vergelijk met de oppositie te komen. On verwacht, want het is eigenlijk de eerste keer dat een vertegen woordiger van de rechtse machten in El Salvador werkelijk con tact lijkt te zoeken met de Oppositie. Niettemin is Duartes plots- linge geste moeilijk op werkelijke waarde in te schatten, wel licht is hij alleen maar uit op enige positieve publiciteit. Oplossing Mocht Duartes gebaar werkelijk serieus zijn, dan nog lijkt het zeer onwaarschijnlijk dat de Socialistische Internationale een poli tieke oplossing voor de burgeroorlog op tafel kan toveren.. Rechts en links in El Salvador staan lijnrecht tegenover elkaar en dat is eigenlijk zeer logisch na meer dan 50 jaar van brutale onderdrukking van de grote meerderheid van het yolk en onge limiteerde verrijking ten gunste van de zogenoemde „veertien families". Het is eigenlijk uitgesloten dat de radicale guerrillalei ders het op een akkoordje zullen willen gooien met Duarte. Ruim een jaar geleden immers lieten ze de progressief-liberale en niet aan rechts gebonden kolonel Majano in zijn officiers broek staan. Vooralsnog gaat het FDR een rechtstreekse politieke confrontatie met Duarte uit de weg onder het mom dat Duarte zonder de Amerikaanse militair hulp allang was gewipt en dat er dus met de verantwoordelijken voor de voortgang van het rechtse regi me moet worden onderhandeld: de VS: Dergelijke bokkespron- gen en ook de punten die reeds voor Brandt's onderhandelingen in Washington waren opgesteld, wijzen erop dat de oppositie geen genoegen wil nemen met slechts een deel van de macht in El Salvador. „Geen enkele oorlog is met slechts militaire middelen te winnen", zo verklaarde twee maanden geleden Ferman Cienfucgos, een van de guerrillaleiders. Cienfuegos legde toen uit dat de militai re overmacht in feite niet meer is dan een uiterst zwaarwegende factor op politiek niveau. Patstelling Wat dat betreft lijkt de situatie in El Salvador nog altijd niet rijp voor een politiek compromis. Militair gesproken staan de strij dende partijen min of meer pat: de guerrilla is niet bij machte om het leger te verslaan en het leger vangt vrijwel continu bot bij de heksenjacht op guerrillero's. De politiek van Reagan lijkt er nu op gericht om de werkwijze van het Salvadoriaanse leger effectiever te maken middels een ver dubbeling van het aantal militaire adviseurs en de wapenhulp. Dan komen ze vanzelf wel om onderhandelingen met Duarte smeken, denkt Reagan blijkbaar. De guerrilla daarentegen is er van overtuigd vroeg of laat vanuit een zekere machtspositie aan de onderhandelingstafel plaats te kunnen nemen, hetzij met Duarte, hetzij met de VS. LONDEN - De twaalf Britse parle mentsleden die deze week uit de Labourpartij stapten hebben vandaag hun eerste gezamenlij ke vergadering met de Liberale fractie. De Labour-dissidenten, die geleid door oud-minister Da vid Owen een sociaal-democrati sche fractie vormen, zullen voor taan wekelijks met de Liberalen de strategie doornemen tegen zo wel de Thatcher-regering als de Labouroppositie. De gezamenlij ke vergaderingen zullen beurte lings worden geleid door Owen en de Liberale partijleider David Steel., Steel heeft de sociaal-democraten duidelijk gemaakt voor juli een gemeenschappelijk beleidsdocu ment te willen publiceren. Hij heeft zo'n tastbaar bewijs van parlementaire samenwerking met de sociaal-democraten hard nodig voordat de liberale partij conferentie in september begint. Verwacht wordt dat voor een aantal libefalen parlementaire samenwerking met welke partij dan ook moeilijk te slikken zal zijn. De sociaal-democraten zijn inmid dels druk bezig eigen kantoren te vinden in het Lagerhuis voor de nieuwe groep, liefst zo ver moge lijk van die van de Labourparle- mentariërs vandaan. Sinds de twaalf zich van de Labourpartij hebben afgescheiden is het ge daan met de beleefde verzoeken en de hoffelijke gebaren in het Britse Lagerhuis. De Labourpar tij zal haar best doen om de afval ligen de socialistische voet dwars te zetten. Ze zal proberen om alle privileges voor de nieu we groep te dwarsbomen op grond van het feit dat de sociaal democraten als Labourafgevaar- digden in het Lagerhuis zijn ge kozen. De sociaal-democraten, van wie sommigen het tot woede van La bour nog steeds wagen zich so cialist te noemen, hebben ook de mouwen opgestroopt. Zij zijn van mening dat een frisse ruzie met Labour het aanzien van de sociaal-democraten in het land alleen maar kan vergroten. De sociaal-democraten werken hard aan hun identiteit waarvan de contouren nu zichtbaar zijn. Ze zullen vanaf Pasen als Sociaal- Democratische Partij het leven ingaan en hopen lid te worden van de Socialistische Internatio nale. Het is met hun Labourpartijverle- den onvermijdelijk dat ze een en ander van socialistische waarde in hun beleid zullen opnemen. Of k David Owen. ze zover zullen gaan als opricht ster Shirley Williams, die het par ticulier onderwijs in Engeland uit wil bannen, is nog de vraag. Zeker is dat ze hun economisch beleid willen afstemmen op een middenkoers tussen Labours hang naar nationalisaties en In het defensiedebat dat enkele da gen geleden in het Lagerhuis ge houden werd en waarbij de so ciaal-democraten voor het eerst als onafhankelijke groep optra den, werd duidelijk dat ze de am bitieuze aanschaf van de Triden- traket ongedaan willen maken, maar tegen eepzijdige ontwape ning zijn en voor een vaste plek in de NAVO. De hoeksteen van hun beleid zal echter de hervor ming van het Britse kiesstelsel zijn. De sociaal-democraten ijve ren met de Liberalen voor het systeem van evenredige verte genwoordiging. Het huidige kiesstelsel is gestoeld op het twee-partijensysteem en volgens pessimisten kan een der de sociaal-democratische partij zich daar nooit tussen wringen. Voor de Liberale Partij gaat die vlieger zeker op. Ondanks haar relatief grote populariteit is ze al lang geen politieke partij van be tekenis meer. Kiezers stemmen nou eenmaal niet op een partij die in het conventionele kiessys teem geen schijn van kans maakt om te winnen. Een alliantie met de sociaal-democraten maakt meer kans van slagen. Zes opiniepeilingen hebben het af gelopen jaar zo'n alliantie zelfs boven de andere twee politieke partijen geplaatst. Als het de kie zers kan overtuigen dat een stem op hen geen verloren stem is kunnen de sociaal-democraten en de Liberalen beginnen aan een ongehoorde schoonmaak van het Britse kiesstelsel. Deze kwestie die al jarenlang door de Liberalen gepropagandeerd wordt, begint nu ook haar weer slag te vinden bij een aantal Brit se kiezers tot wie het doorge drongen is dat evenredige verte genwoordiging democratischer is dan het huidige districtenstel sel. Het grote pluspunt voor de sociaal democraten in combinatie met de liberalen is dat de Britten Thatcher en haar conservatisme beu zijn en de buik vol hebben van het jgeharrewar in de La bourpartij. De laatste heeft zich het afgelopen jaar steeds meer vervreemd van de arbeidersklas se. De sociaal-democraten hopen hier voordeel uit te slaan maar worden in het industriële Noor den nog beschouwd als trendma tige elitaire, hoofdstedelijke poli tici. Een duidelijk beleidsplan kan het imago van de groep los weken. In combinatie met een heleboel geluk kan het zelfs vol doende blijken om twijfelaars over de haalbaarheid van de so- ciaal-democratische-Liberale alliantie voorgoed de mond te ATHENE (DPA/AFP) - Grote delen van Griekenland zijn gisteravond opgeschrikt door een aardbeving die op de schaalverdeling van richter 6.2 (van- 9) graden aanwees. Dit heeft het observatorium van Athene bekendgemaakt. Tussen Athene en Corinthe werden de verkeerswegen af gesneden en enorme rots blokken vielen op het weg dek. Ook de spoorwegverbinding is niet meer begaanbaar. Hon derden mensen verlieten ij lings hun woning, restaurants of andere openbare gelegen heden. Pet epicentrum van de aardbe- i ving lag in de Golf van Corin the, zoals bij de zw^trc aardbe ving van 24 februari, die aan 19 mensen het leven kostte en grote materiele schade aan richtte. In een voorstad van Athene, An- thoupolis, kreeg een 52-jarige man een hartverlamming van schrik en overleed. In buitenwijken van de hoofd stad liepen vijf mensen ver wondingen op toen zij uit ven sters sprongen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9