Ambtenaar ging op spionagepad Rem op regiobeleid van kabinet Hoofdagent geschorst wegens belediging collega's Gezinsinkomen wordt basis voor uitkering Poging tot verkoop defensiegeheimen oenen- Milj zwendel met textiel uit China Schoonhoven sterk door lood vervuild Kamer Ministers: LPG-aanvoer via Rijnmond en Vlissingen kritisch over sociaal-economische plannen DONDERDAG 5 MAART 1981 BINNENLAND PAGINA 7 VVD: haal Japanners hierheen DEN HAAG (GPD) - Neder land moet de Japanners hier naar toe halen, ze ertoe aan zetten in ons land te investe ren en hier hun produkten te maken. Dat lykt de WD'er De Korte een veel betere me thode dan de Japanners de duimschroeven aandraaien om ze ertoe te brengen min der naar ons land te exporte ren. De Korte deed deze sug gestie gisteravond bij de be handeling in de Tweede Ka mer van de begroting van economische zaken. OOSTERBEEK (GPD) - De Neder landse Politiebond (NPB) zal de uitspraken van de gisteren ge schorste Renkumse hoofdagent van politie J. H. de Goede „per se niet ondersteunen". Hoofdagent De Goede noemde de ME'ers die in Nijmegen waren ingezet om kraakpanden te ontruimen „ro botten zonder enig geweten", die naar zijn oordeel „uiterst agres sief, opgefokt, beestachtig en fas cistisch" optraden. De zeer kritische politieman, die ook vorig jaar meermalen in de publiciteit kwam door zijn niet mis te verstane uitspraken over de Mobiele Eenheid, schreef kort geleden een ingezonden stuk voor de pers, waarin hij opnieuw zijn gal over de Mobiele Eenhe den uitspuwde. Dat was voor de Renkumse burgemeester, jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, die De Goede had gewaar schuwd dat hij hem op de korrel had, aanleiding om tot schorsing over te gaan. De burgemeester liet ons gister middag desgevraagd weten dat hij van plan is de hoofdagent ont slag aan te zeggen. „De Goede is op het ogenblik wegens ziekte niet in dienst, maar zodra hij her steld is zal ik de ontslagprocedu re op gang brengen". Voorzitter L. van der Linden van de NPB zei ons dat de politie- wonende hoofdagent slechts ju ridisch kan steunen bij het zoe ken naar zijn recht. Op de politie ke drijfveren van de hoofdagent wil de NPB niet ingaan. „Alles wat hij zegt is voor zijn rekening. Gezien de omstandigheden en gezien het verleden (de kritiek die De Goede vorig jaar op de ME leverde) vraagt hij om pro blemen. Ik vind het zeer onver standig van De Goede, want hij wist dat de burgemeester by de eerste de beste gelegenheid zou ingrijpen. De burgemeester had hem gewaarschuwd hem in zijn uitlatingen en gedragingen nauwlettend te zullen volgen. Dat maakt het voor ons niet ge- bond de in het Betuwse Heteren makkelijk om De Goede te hel pen", aldus NPB-voorzitter Leen van der Linden. Beroep Hoofdagent De Goede zelf zegt: „Ik heb overleg gepleegd met de Nederlandse Politiebond. Ik ga in beroep. Volgens het schor singsbesluit kan ik me binnen zes maal vierentwintig uur schriftelijk verantwoorden, maar ik ga de burgemeester per brief vragen dat schriftelijk verant woorden om te zetten in een mondelinge verantwoording. Dat is mogelijk volgens het amb tenarenreglement. In het bijzijn van een raadsman wil ik monde ling toelichten waarom ik tegen het schorsingsbesluit in beroep ga. Het gaat de NPB niet om mijn politieke uitlatingen maar om de rechtspositionele kant van de politieambtenaar". "Ik heb gehoord dat er een boel ne gatieve reacties in het korps wa ren ten aanzien van mijn inge zonden stuk. Maar hoe de ver houdingen nu liggen, weet ik niet". «Natuurlijk heeft het verleden meegespeeld, maar ik denk dat mijn ingezonden brief net de druppel is geweest die de emmer deed overlopen. Maar wat ik in dat stuk heb geschreven, daar blijf ik helemaal achter staan". Burgemeester jhr. Van Holthe tot Echten: „De Goede heeft in het ingezonden stuk de normen van zorgvuldigheid ver overschre den, zijn collega's ernstig bele digd en in het algemeen bij de Nederlandse politie ongerust heid veroorzaakt. De voorge schiedenis heeft niet tot maatre gelen geleid. De inhoud van het ingezonden stuk was de directe aanleiding: de bewoordingen waarin het was gesteld en de be ledigingen aan het adres van zijn collega's". DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft de 29-jarige defensie-ambtenaar D.G. gear resteerd, omdat hij van plan was uiterst geheime documenten van defensie door te verkopen aan een vreemde mogendheid. De Binnenlandse Veiligheidsdienst kwam daar echter al in een vroeg stadium achter. G„ die bij de landmachtstaf admi nistratief werkzaam is en uit dien hoofde toegang heeft tot hoogst geheime stukken, heeft zelf con tact gezocht met vertegenwoor digers van de vreemde mogend heid. De politie wil niet zeggen om welk land het gaat. «Welke documenten zijn voor u van belang en hoeveel zijn ze u waard?". Met deze vraag heeft G. zich volgens de politie tot de ROTTERDAM (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) heeft een miljoe- nenzwendel ontdekt met import van textiel uit China. Op de fac turen, aan de hand waarvan de te betalen accijns wordt vastge steld. was slechts tien procent van de werkelijke waarde opge geven. Daardoor is de fiscus in 1978 en 1979 voor 11,5 miljoen gulden opgelicht. De goederen waren bestemd voor doorvoer naar Italië. In Neder land moest accijns worden be taald. omdat de goederen hier £en woordvoerder het eerst werden geïmporteerd. De Rotterdamse officier van justi tie, mr. H. de Doelder, die de zaak in onderzoek heeft, be schouwt een 50—jarige Italiaan als de belangrjkste man in de zwendelzaak. Hij zou de valse facturen hebben opgemaakt of daartoe opdracht hebben gege ven. De man werd in januari gearresteerd, toen hij in Neder land op bezoek was. Hij zit nog steeds vast. Een 44-jarige Neder lander, directeur van een Rotter dams expeditiebedrijf, en een an diens werknemers, worden ver dacht van medepichtigheid. Het expeditiebedrijf verzorgde het transport naar Italië en de daar voor benodigde documenten. Zij zijn door de officier op vrie voe ten gesteld in afwachting van een proces. „vreemde mogendheid" gewend. De defensie-ambtenaar had drin gend geld nodig omdat hij zware schulden had. Die schulden wa ren onder meer toe te schrijven aan G.'s regelmatige bezoek aan het casino. Oktober vorig jaar kwam G. al in ernstige problemen door zijn schulden. Bij de Totalisator werd toen vastgesteld dat G., die een bijbaantje had bij de paardenren baan Duindigt, met behulp van vervalste formulieren ten minste 25.000 gulden had verduisterd. H. Zantinge, hoofd van de recher chedienst van de Totalisator: „Maar het kan best aanzienlijk meer zijn geweest dan 25.000 gul den. We zijn op een gegeven mo ment met het onderzoek gestopt omdat het te veel geld kostte." G. werkte als controleur van de To talisator op de renbaan. Hij moest nagaan welke wed-formu lieren prijswinnend waren. G. voegde aan de stapel formulieren die prijswinnend bleken, verval ste formulieren toe. Daarbij maakte hij gebruik van een stem pel dat door een collega van hem gestolen was. Toen de recherchedienst daar ach ter was gekomen, werden G. en zijn collega direct op straat gezet, en werd de Haagse politie inge licht. G. werd verhoord en daar na, in afwachting van de rechts zaak, op vrije voeten gesteld Omdat noch G. noch de Haagse po litie G.'s werkgever inlichtte, was daar niets over de oplichting bekend. Defensie wist al even min dat de ambtenaar zware schulden had. defensie hierover: „Medewerkers op het ministerie worden regelmatig gescreend. De schulden van G. zouden by de volgende scree ning zeker boven water zijn ge komen, maar hij was gewoon nog niet aan de beurt." G. was ruim tien jaar aan het minis terie van defensie verbonden, eerst als dienstplichtig militair, laterals administratief medewer ker in verschillende sectoren. Hij werkte ook al tien jaar als mede werker van de Totalisator. Daar had hij een uitstekende staat van dienst. Directeur Govers van de Totalisator: „Iedereen sloeg steil achterover toen de oplich ting uitkwam. Mensen die voor ons op de baan werken, worden gescreend.We nemen er vaak SCHOONHOVEN (ANP) - De hoeveelheid lood waarmee een groot deel van Schoonho ven is verontreinigd, is verontrustend. Dit blijkt uit een rapport van het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid, dat op aanraden van het Schoonhovense gemeentebe stuur is opgesteld. Het lood is afkomstig van de loodwitfa- briek Hondorff, Block en Bratt. Het rapport spreekt over che misch afval als een kilo droge stof meer dan vijf gram lood bevat. Op het terrein van de loodwitfabnek werden zelfs hoeveelheden van 821 en 686 gram lood bij droge stof aan getroffen. Ook op een flinke afstand van de fabriek is de loodconcen- tratie op sommige plaatsen veel te hoog. Zo werd op een monster in het centrum van Schoonhoven ruim 13 gram lood in een kilo droge stof ge vonden. De vervuiling kwam vorig jaar aan het licht toen werd geconstateerd dat de Oude Singel in de zilverstad was verontreinigd door ille gale lozingen van de loodwit- fabriek. Burgemeester A.P. Schouwe- naar van Schoonhoven hoopt dat het vervuilde slib nog vöör de zomer wordt verwij derd. "Wij hebben de inspec teur voor de volksgezond heid gewaarschuwd voor het gevaar dat vooral aan het wa ter spelende kinderen door de verontreiniging lopen". Volgens de burgemeester is nog niet zeker waarheen het slip zal worden vervoerd en wie de kostén zal dragen. "Hierover wordt nog gepraat door juristen van het ministe rie van volksgezondheid, de gemeente Schoonhoven, en het zuiveringsschap". Schou- wenaar zei verder dat de in specteur voor de volksge zondheid zich er over zal be raden of aan de loodwitfa- briek een hinderwetvergun ning wordt verleend. Besloten is deze maand bij vijf tig tot zeventig kleuters, die scholen in de buurt van de fa briek bezoeken, een bloedon derzoek te laten doen. Dit on derzoek naar lood in het bloed onder kinderen van vier tot en met zes jaar wordt gehouden in het kader van door de EG uitgeschreven richtlijnen. oud-militairen of oud-politie mensen voor." Arrestatie De defensie-ambtenaar werd maandagmiddag, terwijl hij op weg was naar huis, gearresteerd nadat de politie een week lang zijn gangen had nagegaan. De politie was getipt door de BVD, waar men al eerder lucht had ge kregen van G.'s voornemens. Hangende het onderzoek willen noch de politie, noch het minis terie van defensie, noch het mi nisterie van buitenlandse zaken details over het voornemen tot spionage geven. Zeker is wel dat G. wordt vastge houden op grond van overtre ding van artikel 98 van het Wet boek van Strafrecht. Daarin staat dat het treffen van voorbereidin gen voor activiteiten die de staat of zijn bondgenoten in gevaar brengen, met maximaal zes jaar gevangenis wordt bestraft. De politie wilde niet zeggen of de geheime defensiestukken waar toe G. toegang heeft, betrekking hebben op vooral Nederlandse dan wel NAVO-zaken. De defen sie-ambtenaar zou vandaag wor den voorgeleid aan de officier van justitie. Actie cipiers wekt hoop op lichter werk HOORN (GPD) - De ambtenaren bond ABVA-KABO hoopt bin nenkort weer met het ministerie van justitie te kunnen overleg gen over het aantrekken van per soneel in het gevangeniswezen. Volgens de bond is de hoop op dat nieuwe overleg een gevolg van de stiptheidsactie onder de bewaarders van de Hoornse pe nitentiaire inrichtingen Oosterei land en de Sluis. De actie begon maandagmiddag en werd gister middag beindiga. In een brief schrijft de bond dat de actie niet gericht was tegen de toestand in de Hoornse gevange nis, maar alleen was bedoeld om de landelijke problemen naar vo ren te brengen. In Hoorn zouden, volgens de bond, de minste pro blemen bestaan. De bond zegt in de brief dat veel bewaarders wor den overbelast. Overuren zouden niet worden uitbetaald, maar in vrije uren dienen te worden op genomen. Dat heeft als gevolg dat anderen meer uren moeten draaien. Vooral in het weekend komt dat nogal eens voor. DEN HAAG (GPD) - De regering krijgt nog geen groen licht voor de uitvoering van het nieuwe re gionale sociaal-economische be leid dat zij onlangs in een nota presenteerde. PvdA, D'66 en de regeringspartij CDA willen er blijkens een motie die zij samen indienden, eerst nog eens gron dig over praten, zo bleek gister avond bij de behandeling van de begroting van de minister van economische zaken. De PvdA liet overigens al blijken dat haar kritiek op het nieuwe beleid zo grondig is, dat zij het eigenlijk fa- likant afwijst. Het regionale sociaal-economische beleid zoals de regering dat voor de jaren 1981 -'85 heeft uitgezet, laat weliswaar steunmaatregelen Jongetje (5) bij brand omgekomen AMSTERDAM (ANP) - Een vijfjarige jongen is gister avond in een Amsterdams ziekenhuis overleden nadat hij enkele uren eerder door de brandweer uit een brandend pension in de Den Texstraat in Amsterdam was gehaald. Het kind was waarschijnlijk door de rookontwikkeling buiten bewustzijn geraakt. Een ander kind dat zich op de tweede etage bevond, kon on gedeerd naar buiten worden gebracht. Een 48-jarige vrouw werd ern stig gewond door een sprong uit een raam op de tweede etage. Een politiewoordvoer der zie dat zij niet in levens gevaar verkeert. Ook een 23- jarige pensionbewoonster liep verwondingen op door dat zij bij een sprong uit het raam gedeeltelijk naast het vangzeil terecht kwam. In het pension, dat grotendeels uitbrandde, woonden 21 uit Suriname afkomstige men sen. De oorzaak van de brand, kon nog niet worden vastgesteld. Het vuur ont stond op de benedenverdie ping, vermoedelijk bij een kooktoestel. Volgens de woordvoerder zijn er in ieder geval geen aanwijzingen dat de brand zou zijn aangesto ken. Onderzocht wordt in hoe verre het pension aan de brandveiligheidsvoorschrif ten voldeed. Voor het pand was een voorlopige vergun ning afgegeven. Op de foto draagt een politie man een van de bewonertjes in een ambulance. voor de in moeilijkheden verke rende gebieden (met name Zuid- Limburg, Oost-Groningen en in mindere mate Twente) in stand, maar legt meer nadruk op de gro te steden, in het bijzonder op die in de Randstad. Zo zou, omdat het niet goed lukt extra werkgelegenheid in de ver schillende regio's te scheppen, moeten worden bevorderd dat werklozen uit die gebieden gaan pendelen naar of zelfs wonen in de Randstad, waar nog wel werk is. De regering wil het voor be drijven bovendien aantrekkelij ker maken zich in de Randstad te vestigen. Een van de maatregelen daartoe zou zijn het afschaffen van de heffingen op grond van de SIR DEN HAAG (GPD) Het gezinsin komen zal in de toekomst de ba sis worden voor de hoogte van het toekennen van een sociale uitkering. Dit liet staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken doorschemeren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de regeringsvoorstellen tot afschaffing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk werkende jon geren en van de zogenaamde re ferte-eis van 130 dagen. De Graaf deelde mee, dat een taak groep bezig is de sociale zeker heid te bestuderen. Hij zei ook, dat de kinderbijslag voor de ge deeltelijk leerplichtigen, een on eigenlijk element is in de kinder bijslagregeling. De Graaf reken de voor, dat een gezin met een minimuminkomen en een drie dagen per week werkend kind, oen inkomen heeft dat 18,6 pro cent hoger ligt dan dat van een gezin waar het kind dagonder wijs volgt. De Graaf ontraadde de ideen van CDA en SGP om een overgangs regeling in te stellen. Deze frac ties wilden de afschaffing van de kinderbijslag niet op 1 april laten ingaan voor bestaande uitkerin gen, maar pas op 1 oktober. Als (de Selectieve Investerings Re geling), die nu een extra belas ting vormt op bedrijfsinvesterin gen in met name de Randstad. De WD juichte dit voornemen overigens al van harte toe. Tegenover de afschaffing van de SIR-heffing zou een verminde ring moeten staan van de pre mies die de overheid in verschei dene gebieden verstrekt aan on dernemers die uitbreiden of nieuwe bedryven stichten. Daar door zouden vooral de gebieden worden getroffen die niet vallen onder speciale steunregimes (Zuid-Limburg en Oost-Gronin gen), maar toch ook niet in den derend florissante omstandighe den verkeren (delen van Noord Brabant, Gelderland, Overijssel, motief gaf hij het verwijderen van een oneigenlijk element uit de kinderbyslagregeling. Boven dien is de maatregel dringend noodzakelijk in het kader van verdergaande bezuinigingsmaat regelen, zei De Graaf. Volgens De Graaf mag na de inte gratie van alle werkloosheids wetten, die uiterlijk per 1 januari 1985 van kracht moet zijn. de ba sisuitkering niet worden gezien als een arbeidsloos inkomen. Bij deze uitkering en de uitkeringen die daar nog bovenop zullen ko men, zal nadrukkelijk worden gekeken naar het arbeidsverle den van de betrokkene. Bij de verhoging van de referte-eis van 65 naar 130 dagen - het aantal dagen waarop men aaneengeslo ten moet hebben gewerkt, alvo rens voor een WW-uitkcring in aanmerking te kunnen komen - erkende De Graaf, dat de 130 da gen voortvloeien uit een zuiver politieke beslissing is. Hij wees tussenvoorstellen om de 130 da gen te verminderen tot 100 of 110, van de hand. De meerder heid van de Tweede Kamer ging akkoord met de regeringsvoor stellen. Noord- en Midden-Limburg). Het CDA, dat zich overigens nog niet uitvoerig wenste bezig te houden met het regionale so ciaal-economische beleid maar er een apart debat over wil, liet al merken dat het moeite heeft met vermindering of zelfs afschaffing van de premie regelingen De re gering zou maatregelen die al dit jaar tot die vermindering moeten leiden, daarom moeten intrek ken, zo meent het CDA. Voor dat laatste kan het CDA reke nen op de steun van de PvdA. Die verklaarde zich al falikant te gen de verlaging. De PvdA heeft trouwens voor het hele, ver nieuwde beleid geen goed woord DEN HAAG (GPD) - De aanvoer naar Nederland van vloeibaar pe- troleumgas (LPG) wordt gecon centreerd in Rijnmond en Vlis singen. De ministers van verkeer en waterstaat, van milieu en van economische zaken hebben daar na lang beraad toe besloten. Te gen aanvoer van LPG op nog an dere plaatsen in het land zal de regering zich met hand en tand verzetten. Milieu-minister Ginjaar had de aanvoer liever op n plaats, Ryn- mond, geconcentreerd gezien; de Westerschelde kwam hem voor de aanvoer van het gas niet veilig genoeg voor. Ginjaar baseerde zich daarbij op een rapport van het onderzoeksinstituut TNO In Rijnmond liggen plannen van BP en Shell klaar voor de bouw van een LPG-terminal met een capaciteit van anderhalf miljoen ton gas per jaar Aan de Sloeha- ven by Vlissingen zal een al be staande kleine terminal van Eu- rogas Terminals (een onderne ming van Phs van OmmerA en Thyssen-Bomemisza Europe) kunnen worden uitgebreid tot een capaciteit die ook boven de n miljoen ton zal liggen. De gnote aanvoerhavens zouden in 1983 klaar kunnen zijn. In Rijnmond zal de bouw ervan 400 miljoen gulden vergen, bij Vlissingen 120 miljoen. De belangstelling voor LPG neemt de laatste jaren sterk toe. Niet al leen gaan steeds meer automobi listen het gas gebruiken, ook de chemische industrie kan het goed gebruiken; het is een bij zonder nuttig alternatief voor nafta. De doorvoer van LPG zal slechts voor een deel per schip mogen gebeuren. Het meeste zal per pijpleiding landinwaarts moeten worden getransporteerd. CDA maakt bezwaar tegen naam EVP DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft er bezwaar tegen dat een uit zijn gelederen gestapte groep dissidenten door de kiesraad in het kiesregister is ingeschreven onder de naam Evangelische Volkspartij, afgekort EVP. Het CDA is tegen de inschry ving van de EVP in beroep gegaan bij de Raad van State. De afdeling ge schillen van bestuur van de raad zal het beroep 16 maart behande len Partijsecretaris Smits van het CDA verklaarde gisteren dat zyn partij twee redenen voor het bezwaar heeft. Het CDA neemt aan de Eu ropese verkiezingen deel met zijn Europese zusterpartijen on der de naam Europese Volkspar tij, afgekort EVP. Ten tweede ge bruikte de vroegere ARP de on dertitel evangelische volksparty, overigens nooit in de afgekorte vorm. Toch vreest het CDA dat de kiezers in verwarring kunnen raken door de naam die de dissi denten hebben gekozen. over. De zwakke regio's komen er nog dieper door in de zorgen te zitten, zo vrezen de sociaal-de mocraten De problemen van de grote steden (die behalve met grote aantallen werklozen bo vendien zitten met moeilykhe- den op terreinen als volkshuis vesting en minderheden), wor den er alleen maar door verer gerd, aldus de PvdA. In een motie vraagt de PvdA de re gering geen enkele maatregel die /ii VOOr dit jaar in hd kM r VU het nieuwe beleid meent tc moe ten nemen, van km lit te Lata n worden. De Kamer zal zich eerst over het geheel van de nieuwe beleidsvoornemens moeten uit spreken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7