Leren of werken; wat is een stage eigenlijk? Rechtbank wijst eis Leidenaar af Wegwijs in Leiden Linden verkassen naar de Oude Singel PAGINA 4 ST LEIDEN DONDERDAG 5 MAART 1981 LEIDEN Leren of werken; wat is de stage nu eigenlijk het meest? Die vraag staat centraal bij de discussie over de positie van de stagiairs. Moeten de stagiairs het minimum jeugdloon krijgen of slechts zakgeld of zelfs he lemaal niets? Deze discus sie is op de universiteit aangewakkerd door de kritiek van de ABVA/KA- BO op het afschaffen van de arbeidsovereenkom sten, maar heeft zeker ook op het Academisch Zie kenhuis betrekking. Anders dan bij de universiteit is er op het ziekenhuis al begin vorig jaar een eind gemaakt aan de ar beidsovereenkomsten met sta giairs. Alleen bestaat er nog een vergoeding voor de gemaakte reiskosten. Bij de universiteit is het beleid sinds begin dit jaar om geen nieuwe arbeidsovereen komsten meer aan te gaan. In plaats daarvan komen leerover eenkomsten. De stagiair krijgt wel een vergoeding van honderd tot driehonderd gulden per maand (afhankelijk van de oplei ding die iemand volgt en het stu diejaar). Daarbij krijgt een deel van de sta giairs ook een reiskostenvergoe ding. Uitzondering op deze regel van leerovereenkomsten vormen de stagiairs van de Bemctel-op- leiding. In hun tweede, derde en vierde studiejaar krijgen zij loon dat oploopt van 625 gulden tot bijna elfhonderd per maand. Volgens het College van Bestuur van de universiteit is het leren hier ondergeschikt aan de toege paste handvaardigheid. Alleen in het eerste leerjaar komt het leren werkelijk tot uitdrukking, aldus het bestuur. Maar ook in dat eer ste 'ieer'jaar krijgen de stagiairs van deze opleiding een vergoe ding van maandelijks 350 gul den. En dat is meer dan de overi ge stagiairs, of het nu leerlingen van de Leidse instrumentma- kersschool, de lagere of middel bare tuinbouwschool, de mts, de hts of de laboratoriumschool zijn. Bij het Academisch Ziekenhuis wordt echter stage gelopen zon der vergoeding. De leerlingen van één en dezelfde school krij gen wel of geen vergoeding voor hun stage, afhankelijk van de in stelling waar die stage plaats vindt. Dat verschil bestaat dus zelfs tussen deze twee zo nauw verbonden instellingen als de Academie en het Academisch Ziekenhuis. Hannie Duynhoven(20), Maarten van de Keur(20) en Joke Roelan- d(23) zijn leerlingen van de Labo ratoriumschool Rijnland. Zij lo pen stage in het Academisch Zie kenhuis en vertellen over hun bevindingen. Hannie en Joke volgen de middel bare beroeps opleiding (MBO), Maarten de hogere beroeps op leiding (HBO). De opleidingen vertonen veel overeenkomsten. In het laatste leerjaar lopen de MBO en HBO-leerlingen negen maanden stage, drie dagen in de week. Routine Op de vraag of de nadruk van de stage ligt op het leren of het werken zijn zij duidelijk: "Som migen mogen al na twee dagen zelfstandig hun gang gaan, ande ren doen er een week over. Maar dan draai je op routine". De sta giairs voegen eraan toe dat ze het wel prettig vinden om zelfstan dig te kunnen werken en dat er ook altijd iemand in de buurt is. "Er wordt wel op je gelet", zegt Hannie, "En als je vragen hebt kun je altijd bij iemand terecht". Maar dat neemt niet weg dat de analisten in opleiding van me ning zijn dat ze hoofdzakelijk routinematige arbeid verrichten. Als voorbeeld noemen ze Heel kunde (Onderzoek van bloedsui- kers, analyse van Calsium, Na trium en Kalium). "Daar doe je een maand hetzelfde werk als ie mand die daar in vaste dienst is en dus wel betaald wordt". HBO-er Maarten wijst op de ko mende verplichting om 650 gul den collegegeld te moeten beta len. "Je kunt nu al moeilijk rond komen. En je kunt toch niet op je ouders blijven teren?". Hij zegt te weten van leerlingen die voor het examen zijn gezakt, omdat ze 's avonds moesten werken om rond te komen. Zelf werkt hij in zijn vrije tijd bij de donorkeuring van het ziekenhuis. Hannie werkt donderdagavond en 's za terdags in een winkel. "Het hoeft niet per sé het mini mum jeugdloon te zijn, maar een vergoeding is wel op zijn plaats", vindt Maarten en denkt daarbij aan zo'n honderdvijftig gulden per maand. Ook Hannie vindt het jeugdloon niet vereist, maar het gaat er haar om dat ie wat krijgt voor je prestaties. Terwijl Joke, die op kamers woont, op merkt dat ze het best zou kunnen gebruiken. Hoewel de stagiairs tevreden zijn over de begeleiding die zij in het ziekenhuis krijgen, vinden zij de relatie met de school slecht. Met name Maarten is daar ontevre den over. "Vanuit de school is geen enkele begeleiding" vertelt Maarten. "Ik zou niet eens weten wie hiijn begeleider is". Dat is in elk geval bij Joke en Hannie an ders. Op de dagen dat zij naai school gaan wordt ook gevraagd naar de ervaringen tijdens de sta ge. De stagiairs vinden het ook jam mer dat beoordeling van de stage niet meetelt bij het examen, dus niet van invloed is op het slagen of zakken. Alleen bij het HBO is er een indirect verband, doordat de stage matpriaal levert voor de scriptie, die wel meetelt. Over de arbeidsomstandigheden bij het ziekenhuis zijn ze niet on tevreden. De werktijden van half negen tot half zes, de ene keer tij dens de hele stage weekend dienst, twaalf vakantiedagen en geen overwerk, daarover hebben ze geen klagen. Bij Nutricia, zo laten ze weten, werken leerlin gen van de laboratoriumschool tijdens de stage in de ploegen- en de nachtdienst. Dat heeft vol gens hen al menigeen het exa men gekost. Al met al vinden de stagiairs het onbillijk dat de één wel en de an der niet een vergoeding krijgt voor hét werk tijdens de stage. Ze vinden ook dat de begelei ding vanuit de school verbeterd moet worden en de stage gaat meetellen in de beoordeling. LEO MAAT Hannie Duynhoven druk aan het werk. "Als je vragen hebt, kun je altijd bij iemand terecht". PvdA Vrijdag 6 maart houdt de PvdA Leiden een ledenverga dering. Belangijkste punt op de agenda is een discussie over het Economisch beleids plan van de gemeente Leiden. Om acht uur is iedereen wel kom in het Parlement, Nieu we Rijn 52. GEHANDICAPT De werkgroep 'Emancipatie Gehandicapte Mens en Ge meenschap' van de NVSH af- d.Leiden organiseert van daag een thema-avond rond "seksualiteit, relatievorminq en gehandicapten". Op deze avond zullen de films "Om dat het waar is dat er liefde bestaat" en "Possibilities" worden gedraaid. ledereen die zich aangesproken voelt is van harte welkom om half negen op het Rapenburg 48, Leiden. JAZZ-ZOLDER Het Hot House-podium staat zaterdag 7 maart klaar voor het Trio Marcel Edixhoven. Een Rotterdamse groep, die verschillende muzikale vor men (klassiek, pop, jazzge bruikt. Klarinettist Marcel Edixhoven draagt zorg voor .de komposities. Het trio trad ook op bij het Festival of Fools. Het Hot House aan de Bree- straat 66 is om negen uur open en hqt concert begint om tien uur. VROUWENDAG 'Kijk, ze heeft haar ogen wijd open" is de titel van een film die wordt vertoond in het ka der van de Internationale Vrouwendag die dit jaar in het Leidse Vrouwenhuis, Hooigracht 79. wordt ge vierd. De film handelt over een groep vrouwen die be wust bezig willen zijn met het krijgen van kinderen, voorbe hoedsmiddelen en abortus. Voorts zullen er liedjes te be luisteren zijn van Tessa en Manoushka. 'Vrouwendag- vierders' kunnen op zondag 8 maart terecht in het Vrou wenhuis. De avond begint om 20.00 uur. WANDELING De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.V.N.) heeft voor zaterdag 7 maart een anderhalf uur durende strandwandeling georgani seerd. Iedereen kan aan deze wandeling, die wordt geleid door natuurgidsen, zonder voorafgaande opgave deelne men. Er wordt vertrokken vanaf het Vuurbaakplein in Katwijk aan Zee om 10.30 ROMMELMARKT Ten bate van de uitbreiding van video-apparatuur houdt het Volkshuis in mei van dit jaar een rommelmarkt. Ieder een die wat spulletjes kwijt wil kan ze afgeven aan het Volkshuis. Laten afhalen kan ook, maar dan wel even bel len voor een afspraak: tel. 125736. CONCERT Onder leiding van Hans en Si mon Dubbelaar concerteren "De Rijntamboers" samen met T.T.H. uit Hazerswoude in het St. Antonius clubhuis, Mare 43. Voor de visuele om lijsting wordt zorg gedragen door de majoretten en na af loop bestaat de mogelijkheid een dansje te maken met Dujo Relax. Tijdstip van hande ling: a.s. zaterdag, 20.15 uur. GESPREKSGROEP e VI DO-vrouwen (Vrouwen In De Overgang) bieden vrou wen tussen de 40 en 60 de mo gelijkheid hun overgangspro blemen of andere moeilijkhe den zoals eenzaamheid te be spreken in gespreksgroepen. Belangstellenden kunnen zich telefonisch opgeven: 763973. 892114 en 412808 voor het centrum en 212509 voor de Merenwijk. Controle op Hoge Rijndijk "LEIDEN - Bij een technische con trole op de Hoge Rijndijk tussen tien en twaalf uur gisterochtend heeft de Leidse politie 26 voer tuigen gecontroleerd. Tegen ze ven automobilisten is proces verbaal opgemaakt omdat hun auto gebreken vertoonde. Twee auto's waren er zo slecht aan toe dat zij door de politie uit het ver keer zijn genomen. Rookartikelen verdwenen uit bestelwagen LEIDEN - Uit de bestelwagen van een 40-jarige Leidenaar is dins dagnacht voor een kleine 20.000 gulden aan rookartikelen gesto len. De man had zijn auto afge sloten in een garage in de Spil- steeg geparkeerd. De deur van de garage werd evenwel gefor ceerd en-een ruit van de auto in geslagen waarna deze totaal werd leeggeroofd. DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de eis van Leidenaar Jan C. Sloot afgewezen. Sloos had vorige week door middel van een kort geding de rechtbank gevraagd de Leidse Woning stichting 15.000 gulden scha devergoeding te laten uitbe talen. Sloos eiste dat geld omdat naar zijn zeggen zijn inboedel ern stige schade had ondervon den omdat de Leidse Wo ningstichting zijn huis niet wilde repareren. De Leide naar wilde tevens dat er voor hem andere woonruimte werd gezocht. In de tussen tijd moest de woningstich ting het huishwaarin Sloos woont repareren. De rechtbank was echter van mening dat het spoedeisende karakter (waarom eert kort geding wordt gevoerd), niet meer aanwezig was. Sloos had namelijk een andere wo ning aangeboden gekregen. De enige manier die Sloos nu nog heeft om naar zijn me ning schadeloos te worden gesteld is een gewone proce dure. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en Wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20 00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- kade 40, van 19.00 tot 30.30 uur, tel. 121879; postbus 3221, 2301 DE Lei Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdyck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord Van Hogen- dorpstraat 36, ma' 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10—11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur. woe. van 9-11 uur. do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs,1 Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatse), verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestr; 18. Spreekuur ma. t/m vrij. 10-12 uur, tel. 122000. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. JSoosmiddagen ma., di., da., vrij. 1:3-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind by ongewenste zwangerschap. Tel. (171-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 Hst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- derjvaliden en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do. en vrij van 16tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 .uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO Hulpverlening vrouwenmin de over gang. tel. 891262 126646 en 412808 LEIDEN - Bewoners van de Nieuwe Beestenmarkt hebben gisteren met lede ogen moeten toezien dat de linden van 'de markt' werden verwij derd. Vooruitlopend op de herinrichting van de Nieuwe Beestenmarkt heeft plantsoenendienst de bomen 'verkast' naar de Oude Singel. "Weliswaar wordt pas in de zomer een begin gemaakt met de herinrichting van de Nieuwe Beestenmarkt maar aangezien we in de zomer geen bomen kun nen verplanten hebben we dit karweitje alvast nu maar opgeknapt", zo meldde een woordvoerder van plantsoenendienst. Na de herinrichting zullen er op de Nieuwe Beestenmarkt trouwens weer nieuwe bomen staan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4