Compromis over gezondheidscentrum Mors 'Bodem bij Rotogravure is niet verontreinigd" Grote antiekbeurs in Groenoordhallen Werkgroep onderzoekt mogelijkheden centrum met werkers in loondienst Industriebond FNV wekt irritatie Adler-comité Stopwatches bij Njord ontvreemd Leidse stadsrubriek '98t)ONDERDAG 5 MAART lf)R1 LEIDEN LEIDEN - In de Groenoordhal zal vrijdag, zaterdag en zondag een groots opgezette antiekbeurs worden gehouden. Veertig an tiquairs uit heel Nederland zijn uitgenodigd. In voorgaande jaren werd de beurs altijd in de Stadsgehoorzaal gehouden, maar door de grote toeloop van exposanten is deze ruimte te klein geworden zodat uigeweken moest worden naar de grotere Groenoordhal. Volgens de organisatoren is een grote verscheidenheid gewaar borgd. Om spreiding van bezoekers, die alles rustig willen bekij ken, te stimuleren geldt voor vrijdag en zaterdag een geredu ceerde toegangsprijs. De openingstijden zijn: vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur en zondag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Milieuambtenaar In V Veld: LEIDEN - Voor bodemverontrei niging op het terrein van de voor malige diepdrukkerij Rotogravu re aan het Noordeinde/Galgewa ter hoeft niemand bevreesd te zijn. Milieuambtenaar In 't Veld zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor financiën en milieu. Een publicatie in de Muurkrant on der de titel "Grond voor gifon- derzoek" was de reden dat In 't Veld een korte notitie schreef aan de leden van de commissie. In het algemeen stelde hij gister avond tijdens zijn mondelinge toelichting dat er een lijst van mogelijk verontreinigde locaties is samengesteld. "Maar deze lijst heeft geen urgent karakter en zal LEIDEN Of een gezond heidscentrum met werkers in loondienst haalbaar is in de Mors, zal over een maand of drie, vier bekend zijn. Een werkgroep zal onderzoe ken hoe zo'n centrum in de Mors financieel en or ganisatorisch kan worden opgezet. Daarbij moet de werkgroep ervan uit gaan dat de werkers in loon dienst zullen komen. De commissie maatschappelijke aangelegenheden ging gisteren akkoord met het voorstel van PvdA, D'66 en PPR om de werk groep deze taak mee te geven. Bewoners* van hofje willen huurverhoging niet betalen LEIDEN De bewoners van het Meermansburghof denken er niet over een volgens hen "ab normale" huurverhoging te beta len. Het bestuur van het hofje wil de huur met maar liefst 300 gul den verhogen tot 600 gulden. De bewoners reageerden hierop met een protestbrief, waarin ze zeg gen de huurverhoging niet te be talen. Ook leggen de bewoners het voor stel van het bestuur "om tot een betalingsregeling te komen" naast zich neer. Bovendien zijn ze niet bereid om ieder apart met het college van het hofje om de tafel te gaan zitten. "Als er ge praat moet worden, mo^t er een gesprek komen tussen alle bewo ners en het college. Ook moet het gesprek plaatsvinden in de re gentenkamer van het Meermans burghof'. De forse huurverhoging doet de bewoners vermoeden dat het col lege van het hofje geen goed be heer uitoefent. Bovendien zou het college niet in staat zijn de restauratie te begeleiden. De be woners voelen zich onder grote druk gezet door de huurverho ging. Het college heeft namelijk gezegd eventueël een "noodza kelijke maatregel als uitzetting" te Daarmee is dan een eind geko men aan de ellenlange discussie over de taakstelling van de werk groep. Aanvankelijk konden de verschillende partijen het name lijk niet eens worden: moest bij het onderzoek naar de haalbaar heid van een centrum direct van loondienst worden uitgegaan, of kwam dat pas op de tweede plaats? Tijdens de vorige verga dering kwam de commissie er zelfs na ruim twee uur debatte ren niet uit. Tegenstanders vreesden voor de financiële haal baarheid van een wijkcentrum met loondienst; voorstanders dachten daarmee de samenwer king en de inspraak van de buurtbewoners te kunnen bevor deren. Gisteravond kon de knoop worden doorgehakt: de commissie, op mevrouw Kramp (CDA) na, ging akkoord met het voorstel van PvdA, PPR en D'66. Kramp vond dat er bij de opzet van een wijkgezondheidscen trum moet worden uitgegaan van de bestaande situatie. "De Mors is een bestaande wijk waar al verschillende dokters en ande re hulpverleners zitten.- Van die situatie moet je uitgaan. Boven dien kan een goede samenwer king ook wel tot stand komen wanneer de werkers niet in loon dienst zijn. Ik ben overigens ook weer niet pertinent tegen werkers in loondienst". Wanneer het onderzoek van de werkgroep rond is, zal er op nieuw rapport worden uitge bracht aan de commissie. Die moet de gemeenteraad dan advi seren al dan niet op een gezond heidscentrum met de werkers in loondienst voort te borduren. De heer A. Vondeling, als Morsbe- woner lid van de werkgroep, toonde zich gisteren voorstander van de variant mét loondienst. De bewoners kunnen dan in spraak hebben op het profiel van de werkers. Vondeling is echter niet van plan af te haken wan- ne.er deze variant wordt afgewe zen. "De Mors is ermee gebaat dat er zo snel mogelijk een cen trum komt. Als de werkgroep er mee stopt, zou je daarmee de be- 5 afvallen". De balans opmakend, blijkt dat zo wel D'66 als WD van hun eerde re standpunt zijn teruggekomen. Beide partijen voelden er eerst niet zoveel voor om de loon dienst voorrang te geven. D'66 maakte dit zelfs bekend in een uitgebreide nota. Tijdens de vori ge vergadering neigde raadslid Hoekema echter al meer naar het standpunt van PvdA en PPR, nu ging hij geheel overstag. Ook de WD stemde gisteren voor het voorstel van Hoekema, Maat en Van Oosten. Een amendement van Ponsen (PSP) werd gisteren niet pvergenomen. Een volgens haar duidelijker versie van het voorstel was volgens de leden overbodig. LEIDEN - De Industriebond FNV heeft irritatie opgewekt met de be kendmaking dat er een comité is opgericht voor het behoud van de werkgelegenheid in Leiden. Dat comité, voorlopig onder voorzitter schap van districtsbestuurder Ad Voerman, zou een bredere opzet heb ben dan het bestaande Adler-comité, aldus Voerman gisterochtend. Gisteravond moest Voerman tijdens de jaarvergadering van de Leidse afdeling van de bond eens uitleggen waarom er zonodig ineens een ander comité werd opgericht. Wist Voerman niet dat het bestaande Adler-comité die zelfde brede doelstelling had en dat de overkoepelen de FNV in het comité is vertegenwoordigd? Voerman, die in de loop van de dag al ettelijke telefoontjes hierover had gekregen, nam een groot deel van de irritatie weg. Hij verklaarde inder daad onvoldoende te hebben geweten dat het bestaande comité zich niet slechts tot Adler beperkt, maar ook een brede doelstelling heeft. Voerman zei dat het niet de bedoeling is van de Industriebond om een concurrerend comité op te richten. "Als we het niet eens worden zullen we niet zelf een eigen comité oprichten", aldus Voerman tegen de geno digde vertegenwoordigers van politieke partijen en andere organisaties die nu in het Adler-comité deelnemen. Hij legde er vervolgens de na druk op dat de deelname van de Industriebond een versterking van het comité zou betekenen. Hij nam zo een groot deel van de irritatie weg, maar niet alle. Overeind bleef een zeker wantrouwen tegenover de districtsbestuurder. Wist hij werkelijk niet wat het Adler-comité nu precies voor ogen stond, ter wijl zijn collega Nol de Jong toch bij het Adler-comité is betrokken? Welke rol heeft de Industriebond zichzelf in het verbrede comité toege dacht? Of de Industriebond-bestuurder heeft gewoon uit onwetendheid een blunder begaan, of er wordt een bewuste poging gedaan om de domine rende rol die de CPN in het bestaande comité speelt (en wat gister avond tijdens de vergadering ook weer eens bleek), ongedaan te ma ken. Komende dinsdag vergaderen bonden en partijen over het te ver breden comité. De Industriebond zal dan moeten proberen om de ach terdocht weg te nemen. LEIDEN - Het nieuwe buurthuis van het Mierennest aan de Morsweg is in aanbouw. Totdat dit gebouw in gebruik kan worden genomen, is het buurthuis gevestigd in het wachtlokaal van de voormalige Morschpoortkazerne. Dat heeft een paar vervelende gevolgen voor het buurthuis. "Er waren mensen die dachten dat het wachtlokaal ook werd afgebroken", zegt buurtwerker De Man "Daardoor liep het aantal bezoekers terug. Onze vaste groepen wisten natuurlijk dat wij gewoon konden blijven zitten, maar aan anderen hebben we dat vaak moeten uitleggen". Terugloop van het aantal bezoekers is overigens niet de enige hinder die het buurthuis ondervindt. De Man"We hebben veel last van het gedreun van de vrachtwagens die af en aan rijden. Bovendien komt er veel stof binnen". "Maar we zullen ons wel zo lang redden. Als alles even meezit is tenslotte nog voor de bouwvak ons nieuwe buurthuis klaar. Dan hebben we niets meer te maken met dit soort problemen". daarom in de loop van dit jaar en het volgende jaar worden door genomen. We wachten eerst het onderzoek in Roomburg af'. Volgens In 't Veld is echter öp ba sis van oude gegevens nu a: vast te stellen dat het terrein van de Rotogravure ongevaarlijk gebied is. "In het bedrijf is gewerkt met uiteenlopende chemicaliën. Maar de verwachting is echter dat door uitspoeling van de grond eventueel aanwezige con centraties dermate verdund zijn dat het predikaat schadelijk niet meer van toepassing is". Uit de vervallen hinderwetvergun ning is volgens hem gebleken dat er zich onder en nabij het ge bouw ondergrondse tanks voor tolueen en xyleen hebben bevon den. Maar: "Deze zijn alle bij de sloop van het gebouw openbare weg. Die is weliswaar geleegd, maar zal desondanks ook nog weggehaald worden". De afgegraven grond is volgens In 't Veld voor negentig procent naar Roomburg afgevoerd en daar als afdeklaag van de voor malige vuilstort gebruikt. "Er be staat een kans dat de verontreini gingen, indien aanwezig, hier wel voor een probleem zullen zorgen. Het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening, dat het bodem- en grondwateron- derzoek in Roomburg uitvoert, zal dan ook worden gevraagd een aanvullend onderzoekje uit te LEIDEN - Uit het verenigings gebouw van de roeivereni ging Njord aan de Morsweg zijn dinsdagnacht 20 stop watches gestolen met een ge zamenlijke waarde van onge veer 2500 gulden. De stopwatches lagen in een kast waarvan het slot is gefor ceerd. Het was overigens een koud kunstje om het vereni gingsgebouw binnen te drin gen omdat de deur, die bij een vorige inbraak was gefor ceerd, nog niet was hersteld. door René van der Velden Jaap Visser Staking (1) Na een hongerstaking van ruim honderd-een-en-zeventig uur hebben vier Chilenen en een Nederlandse gistermiddag in Verbum Dei aan de Leidse Plantage deel één van een omvangrijke actie afgesloten. Een actie die uiteindelijk moet leiden tot het afschaf fen van de doodstraf in het dictatoriaal geregeerde Chili. Op verschillende plaatsen in West-Europa zijn vorige week mensen in hongersta king gegaan. Directe aanlei ding voor deze actie was de eis van de huidige minister van Binnenlandse Zaken Sergio Fernandez om tegen vijf Chilenen de doodstraf te eisen. Vijf verzetsstrijders die er van worden beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor alle misdaden die het afgelo pen jaar zijn gepleegd. De nieuwe Chileense grond wet, die 11 maart van kracht gaat, maakt het de krijgsraad namelijk mogelijk om opge pakte Chilenen zonder vorm van proces binnen 48 uur om te brengen. De nieuwe grondwet is een her senspinsel vaq dictator Pino chet, die er in geslaagd is om zijn eigen machtspositie in diezelfde wet stevig te veran keren. De elfde maart wordt door Chileense verzetsstrij ders met angst en beven tege moet gezien. "Op die dag zal de ongekroonde koning Pi nochet zichzelf een kroon op het hoofd zetten en vanaf die dag zal het Chileense volk nog dieper in de ellende wor den gedrukt", zo verwoordt een vertegenwoordigster van de stichting Oprechili de Chi leense gevoelens. De stichting Oprechili (Oficina de liberacion de PREsos poli- ticos Chilenos, bureau voor bevrijding Chileense politie ke gevangenen) is het brein achter de stakingsactie. Een actie die dus gistermiddag even na het middaguur afliep en door de stakers zelf als 're delijk geslaagd' werd om schreven. Staking (2) "Leuk dat hij er is", zetdèn de Chilenen, lijk fitte indruk. Rond elf uur waren zij druk bezig om in het kapelletje, waar zij de af gelopen week hebben gebi vakkeerd, orde op zaken te stellen. Er werd druk stof ge zogen en afgenomen. Im mers, over een uurtje zou er 'hoog bezoek' komen. Burge meester Goekoop en wethou der Van Dam (onderwijs en... internationale betrekkingen) hadden zich bereid verklaard om namens de gemeente Lei den op de valreep solidariteit te komen betuigen met de stakers. De stakers zelf waren ondanks hun drukke huishoudelijke bezigheden best bereid om even met de krant te praten. "Maar denk erom; geen na men. Ook geen De ervaring heeft ons name lijk geleerd dat de Chileense ambassade erg moeilijk kan doen. Achtervolgingen en nog veel meer vervelende dingen". De angst onder de stakers en organisatoren van de actie voor vergeldingsmaatregelen van de kant van de Chileense ambassade en bepaalde fas cistische Een van de organi satoren vertel de sokken te zijn gereden door een onbe kend gebleven personenwa gen. Een lid van Oprechili kreeg vorige week de schrik van haar leven toen zij voor het Leidse station in een taxi wilde stappen. In de eerste taxi zaten al twee met zonne brillen uitgeruste mannen. Het Oprechili-lid wilde dus in de tweede taxi stappen maar kreeg van de chauffeur te ho ren dat er voor haar al een plaatsje was gereserveerd in de eerste taxi.. "Misschien zien we wel spoken maar we zijn toch liever erg voorzichtig", verontschuldig den de actievoerders zich voor hun anonieme opstel ling. Staking (3) De vier Chilenen in het stakers- gezelschap werden in hun ge boorteland vervolgd omdat zij sympathisanten waren van de revolutionaire Mira- beweging. In 1976 vluchtten zij naar Argentinië waar zij zich aansloten bij de Chileen se verzetsbeweging. Vorig jaar werd de grond van het land van dictator Videla de vier te heet onder de voeten. Een vlucht naar Nederland, letterlijk en figuurlijk, was het gevolg. Over de stakingsactie zeggen zij: "We zijn redelijk tevre den. Het grote doel. afschaf fing van de doodstraf in Chili, is nog niet bereikt. Maar door onze actie zijn onze vrienden in de Chileense gevangenis in elk geval uit de isoleercel ge haald en hebben ze twee ad vocaten toegewezen gekre gen Bovendien hebben wc in Chili iets op gang gebracht. Daar worden nu ook acties gevoerd. Het nut van dg in ternationale solidariteit is in elk geval bewezen. Daarom zullen we acties blijven voe- Vlak voordat zij hun actie beëindigden kregen de sta kers gisteren bezoek van de burgemeester en de wethou der internationale betrekkin gen ("Leuk dat ze komen maar we zien dit zeker niet als een bekroning van onze actie"). Cees Goekoop noem de Chili "een symbool voor de grote mate waarin overal op de wereld de mensenrech ten worden vertrapt" terwijl Hans van Dam de sfeer wat opvrolijkte met de medede ling dat hij er in was geslaagd om het begrotingspotje inter nationale sólidariteit in leven te houden en dat het Chili- front dat potje mag beheren. In het potje zit ongeveer tien mille. Een bedrag dat oor spronkelijk was bestemd voor het onderhoud van de ambtswoning van burge meester Vis. "Aan dat potje draag ik dus rechtstreeks een steentje bij", merkte forens Cees Goekoop "lijk op Na het 'hoge bezoek' geduldig te hebben aangehoord trok ken de vier Chileense stakers onmiddellijk een sprintje richting keuken. "Nee, we gaan niet gelijk aan de Chili- concarnc. We beginnen met iets lichters". De Nederland se stakeres had minder haast om de keuken van Verbum Dei te bereiken. "Ik voel me best. Dat komt omdat ik me op deze actie goed heb voor bereid. In Chili sterven er kinderen van de honger Als ik daaraan denk kan ik best een paar dagen zonder".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3