Toekomst handel met Duitsland weinig hoopvol Belastingservice Arnhem succes Europese oliebank voor crisistijden Coveco op de bres voorwerk Werk bij Wijnalda veilig gesteld KP"1 Is a DONDERDAG 5 MAART 1981 PAGINA 21 AMRO verliest 30 mil joen Het liquidatieverlies van het faillie te bouwbedrijf Van der Vliet-Wer- nink zou wel eens op 70 a 80 min kunnen uitkomen, waarbij de huisbankier (de AMRO bank) er circa 30 min bij zal inschieten. Dit zegt de heer C.J. van der Vliet. f[root-aandeelhouder van het fail- iete bedrijf in een gesprek met het ANP. Evenals zijn broer L. van der Vliet (eveneens houder van een aanzienlijk pakket aandelen) stoelt hij deze uitspraak opliet grote aan tal onverkochte woningen waar mee Van der Vliet-Wzrnink is blij ven zitten en dat hij op belangrijk rmeer dan 100 schat. ^Scherp lagere winst Heineken nv heeft vorig jaar een netto winst behaald van 83,1 mil joen en dit was 33,9 procent min der dan de 125,7 miljoen gulden winst over 1979. Een geconsoli deerde omzet steeg met 11,2 pro- jcent van ƒ.2.873 miljoen tot 3.230 n miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van ƒ.3,30 per aandeel van ƒ.25 (ƒ.4,40 over het voorgaande boek jaar van 15 maanden en ƒ.3,52 ge corrigeerd voor de herkapitalisatie van 25 procent van april 1980). Er werd al een interimdividend van ƒ.1,50 uitgekeerd, zodat slotdivi- dend resteert van ƒ.2. De winst per aandeel telde van ƒ.8,70 over 1979 tot ƒ.5,75, zo heeft Heineken bekendgemaakt. De jaarvergadering is op 28 april. Viditel in postkantoor De PTT laat het publiek vanaf 16 maart in een aantal postkantoren kennismaken met viditel. Voor deze proef zijn bij veertien postkantoren, verspreid over het land, aangepaste televisietoestel len geplaatst. Door middel van een ingebouwd telefoontoestel kan het publiek de apparaten bedienen. Het opvragen van de bedieningsin- Istructies is gratis maar voor infor matie moet Worden betaald. Tuinders-aardgas De Europese Commissie zal nog enige tijd wachten met een defini tieve besluitvorming over een aan- wijzing aan de Nederlandse rege ring inzake de speciale aardgas- prijs voor de glastuinbouw. Ir. D. Luteijn, voorzitter van het landbouwschap, vertelde dit in de gisteren gehouden bestuursverga dering. Zoals gemeld onderzoekt de Euro pese Commissie of de tuinders- aardgasprijs in ons land een vorm I van overheidssteun is. Topjaar Jaarbeurs Terwijl ons bedrijfsleven vorig jaar steeds meer in de zorgen kwam had de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht het in 1980 drukker dan ooit. Voor 41 beurzen werd circa 410.000 vierkante meter netto-standoppervlakte verhuurd, ruim negen procent meer dan in 1979. Het aantal bezoekers aan de beurzen bedroeg circa 700.000, 16 procent meer en het congres- en vergadercentrum trok op 22.000 vergaderingen zeker één miljoen mensen, ook al een record. Op een persconferentie ter gele genheid van de komende voor- jaarsbeurs (8-12 maart) zei jaar beursdirecteur mr. De Vriese van daag dat de jaarbeurs in 1980 een omzet haalde van ruim 76 miljoen gulden, bijna drie keer zoveel als in 1970. De jaarbeurs verwacht een verdere omzetgroei naar 100 mil joen gulden in 1984. ARNHEM (ANP) - De helpende hand die de ambtenaren van de Belastingdienst in Arnhem heb ben toegestoken aan belasting plichtige inwoners van de Gel derse hoofdstad wordt grif aan gepakt. Sinds eind januari, toen de A-biljetten werden gestuurd naar de ruim 40.000 belasting plichtigen in Arnhem, hebben al vijftienhonderd mensen gebruik gemaakt van de nieuwe belas tingservice. Op de Inspectie Arn hem verwacht men dat dit de ko mende weken een enorme groei zal doormaken. De A-biljetten moeten immers vr 1 april inge vuld zijn. De proef werd begin dit jaar aange kondigd nadat de belasting dienst met een onderzoekje had kwart van de belastingplichtigen in Arnhem de grootct mogelijke moeite heeft met het doolhof op het aangiftebiljet. Nareken- en corrigeerwerk bezorgde de Arn- f hemse ambtenaren enorme ber- gen extra werk. De belastingdienst kwam tot de conclusie dat invullen door amb tenaren met kennis van zaken een hoop extra werk zou bespa ren en er werd besloten tot het houden van de proef. Dè belastinggidscn, die elk jaar weer verschijnen om de belas tingplichtigen wegwijs te maken in belastingland, blijken door een deel van de betrokkenen f niet gesnapt te worden f slecht te worden gelezen. Het kwam daar door maar al te vaak zelfs te veel. De Arnhemse belastingambtenaren maakt daar een einde aan. Gidsen Naast deze proefservice, die overi gens alleen nog maar in Arnhem verleend wordt, is enige tijd gele den de jaarlijkse stroom publika- ties over belastingen weer in de winkel gekomen. De belasting- gidsen, die nog altijd grif worden gekocht. De meest bekende: Be lastingalmanak 1981 (Elseviers Weekblad) is voor de 26e maal op de markt en kost f 16,50; het Be- lasting-ABC 1981 (Annoventura Amsterdam) kost f9,50 en telt 160 pagina's. Van dezelfde uitge ver de Belastingkrant 1981, een TnïVSr3'5 Voor de echte be:astingkluivers heeft Uitgeverij Kluwer in De venter de Belastinggids 1981. 350 pagina's dik en f 13.90. De Pris- ma-belastinggids 1981 (Uitgeve- rij Het Spectrum, Utrecht) kost f9.75 voor 252 pagina's belas tinggegevens. Naast al deze uit gaven is er ook nog de toelich ting die de Belastingdienst zelf bij het A- en T-biljet stopt. Ook daarin kan de belastingplichtige al heel wat belangrijke gegevens aantreffen. Of de Arnhemse proef straks een landelijke regeling wordt, is nog onbekend. Het ministerie van fi- nancin wil eerst uitvoerig de re sultaten van de Arnhemse proef DEN HAAG (GPD) - De handel tussen Nederland en West-Duitsland stagneert en de afzetmogelijkheden die er voor beide landen nog ruimschoots liggen worden onvol doende onderzocht. Daar komt bij dat als gevolg van de stijgende produktiekosten de twee landen voor elkaar te duur dreigen te worden. De toekomst .ziet er weinig hoopvol uit als een aantal structurele problemen niet wordt opgelost, temeer omdat merkbare conjuncturele impulsen voorlopig zullen uitblijven. BRUSSEL (ANP) - De ministers van energietaken van de Euro pese Economische Gemeenschap rijn het dinsdae in Brussel eens eeworden over de noodzaak van een Europese oliereserve voor tijden van crisis. Zij hebben een commissie van deskundigen van de Europese Commissie en uit de verschillende lidstaten opgedragen voor mei aanstaande met uitgewerkte plannen voor zo n "oliebank te gieten. Deze oliebank zou EG-landen die hun olie-aanvoer in het nauw zien komen, van olie kunnen voorzien, zodat deze landen zo n moment niet zijn aangewezen op de vrije markt. Hierdoor wordt voorkomen dat de prijzen op de vrije markt onder opwaartse druk komen te staan. Prijsstijgingen op de vrije markt vormen voor de olie-exporterende landen steeds aanleiding hun prijzen ook te verhogen. Het in Parijs gevestigde internationale Energiebureau (IEA). waarvan alle EG-landen behalve Frankrijk lid zijn, heeft al een noodplan voor het geval dat de olie-aanvoer plotseling stokt. Dit programma, dat voorziet in een verdeling van de beschikbare olie onder de leden van het IEA. gaat in zodra het aanbod van olie met meer dan zeven procent is gedaald. Lit verklaarde gisteren drs. B. Henny, voorzitter van dehNeder- lands-Duitse Kamer van Koop handel (en directeur van Sie mens Nederland) bij een presen tatie van de handelsresultaten tussen de twee landen over 1980. De Nederlandse export naar West-Duitsland in 1980 (en ver moedelijk ook in 1981) met twee procent terug - vooral door een nog sterkere daling in de loop van het jaar - terwijl er in 1979 nog een stijging met zes procent was geweest. De waarde van de uitvoer naar de Bondsrepubliek steeg met negen procent tot 5,9 mark. West-Duitsland is Nederlands be langrijkste handelspartner (30 procent van de export gaat naar de Bondsrepubliek) terwijl voor de Westduitse export Nederland GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: Datum 4 maart. Boerekool per kg. 2,01 - 2,06, Waspeen AI per kist 23,50 - 26,30, Waspeen All - per kist 8,- - 23,60, WaSpeen BI per kg. 30,- - 34,30, Waspeen Bil per kist 6,60 - 10,60, Waspeen Cl per kist 14,90 - 22,30, Waspeen CII per kist 14,70 - 19,70, Aanvoer: 186'/u ton. Uien per kg. 0,58 - 0,80. De ruim honderd Kroon-winke- liers in het noorden van het land die tot nu toe wérden bevoorraad door de Kroongroothandel in le vensmiddelen Wijnalda-Kuntz in Assen hebben een aantal gros siers bereid gevonden die taak Bovendien is de afspraak ge maakt, dat voor elke honderd miljoen gulden aan produkten die de winkeliers afnemen van hun nieuwe leveranciers een ar beidsplaats bij de grossiers zal worden geschapen voor een werknemer van het in moeilijk heden verkerende Wijnalda- Kuntz in Assen. Dit werd gisteren in Assen door de woordvoerder vam de winke liers, H. Ploegmakers, bekend gemaakt. Hij rekende voor dat de Kroon-winkeliers jaarlijks voor zo'n honderd miljoen gulden af nemen. Dat betekent volgens hem dat het grootste deel van de ongeveer 135 werknemers bij Wijnalda-Kuntz in de toekomst verzekerd is van werk. Overigens gaat het om een nood oplossing, die eventueel kan worden teruggedraaid, zo werd meegedeeld. De moeilijkheden bij Wynalda- Kuntz vinden hun oorsprong in de verkoop van het bedrijf een half jaar geleden aan de levens middelengroothandel Albada Jelgersma in Breda. De directeur die toen werd aan gesteld, deelde enkele dagen ge leden mee, dat de verkoop niet doorging en dat hij derhalve ont slag nam. De reden hiervoor was, dat Wij nalda-Kuntz bij nader inzien te veel schulden zou hebben. Die schulden volgens Albada in een eerder stadium waren. "Voormalig" eigenaar Kuntz heeft hier geen genoegen meege- nomen. Hij eiste gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank in Breda, dat 'Albada Jelgersma alsnog zijn verplichtingen nakomt. De uit spraak in dit geding is op 9 maart. na Frankrijk het belangrijkste land is. De Westduitse import uit Nederland liep echter terug van 24,1 procent in 1979 tot 22,1 pro cent van het totaal der Westduit se importen, een neergaande be weging die zich al sinds het mid den van de jaren zeventig mani festeert. De Kamer heeft de oorzaken van deze neergang onderzpcht en is tot de bevinding gekomen dat het Nederlandse exportprodukt mank gaat aan ëen hoge prijs ter wijl de kwaliteit niet altijd beant woordt aan de gestelde eisen. Voorts blijkt de Nederlandse on dernemer te weinig flexibel te zijn, het marktonderzoek ontoe reikend te verrichten en econo misch sterke gebieden te ver waarlozen. Daar komt bij dat Nederland en West-Duitsland behoren tot de landen met de duurste produk- tie. Binnen de EG ligt Nederland aan kop met zijn belastingen en de sociale uitkeringen. Daarmee is 60 procent van het nationaal produkt gemoeid. In West-Duits land is dit percentage 43. In Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië, de Verenigde Staten en voor al Japan liggen de arbeidskosten aanzienlijk lager. In het handelsverkeer met West- Duitsland noemt de Kamer van Koophandel dit voor Nederland een "noodlottige" ontwikkeling. Het Nederlandse produktiepro- gramma omvat een groot aantal grondstoffen en halffabrikaten die op technologisch gebied niet veeleisend zijn en een hoog kos- tenpeil nauwelijks rechtvaardi gen. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer driehonderd werknemers uit verschillende vestigingen van de in moeilijkheden verkerende vleescoöperatie Coveco hebben gisteren op de binnenplaats van het ministerie van landbouw in Den haag gedemonstreerd voor behoud van hun werkgelegen heid. Hetdoor de directie be kendgemaakte reorganisatieplan kan vijfhonderd of negenhon derd arbeidsplaatsen gaan kos ten. Reactie van de werknemers, te le zen op door de demonstranten gedragen petjes en meegevoerde spandoeken: "stop het slopen, Coveco open". Ambtenaren van het ministerie en van elders toegestroomde be langstellenden werden vergast op gratis worst en draaiorgelmu- ziek. De demonstratie was op touw gezet door de bij de Cove- co-problemen betrokken vak bonden. Een delegatie werd ont vangen door minister Braks. De demonstratie ging vooraf aan het maandelijkse gesprek van de minister met het dagelijks be stuur van het landbouwschap, waarin deze keer ook de Coveco problemen ter sprake kwarpen. Hypotheekrente per 3 maart 1981 Annuiteiten- hypotheken A.B.N. Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. Leidsche Spaarbank Nationale Nederlanden Postgiro en Rijkspostspaarbank Rabobank Leiden Westland Utrecht standaard Leven hypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar rentepercentages met Gem. garantie opgave bank werkelijk 11,25 11.5 11,25 11.5 xjAc 12,3 11,95 12.22 11,77 12,04 zonder Gem. garantie opg bank werkelijk 11,25 11,75 11,5 11,75 11.95 12,50 12,50 12.04 12,31 13,56 12,01 13,15 12.05 11,24 13,23 Copyright 'vereniging eigen huis' te Amersfoort AMSTERDAMJANP)- Op de Am de GOUD EN ZILVER SHr Ts 1 sas», xs asrcusw i 2 sr. Iden zich AMRO. die dertig cent. Bij Ennia i 1 op 145. De uitgevers waren de bouwers actieve markt «gelegd Nedlloyd ter

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21