LEIDSCH DAGBLAD VS voeren defensie fors op Geen pressie op regering van Chili Maand niet demonstreren in Londen Wegenwacht staat straks voor de deur Japan wil van Airbusorder af J tr Minister vreest rassenoninsten Kind houdt schoolklas onder schot Reagan maakt "verwaarlozing"goed met 65 miljard Weer bezetting van ]N SM-werf 'Executies lopen zo'n vaart niet' SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DONDERDAG 5 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36413 Directeur G ÜCDpman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Adj-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Smgel 1 2311 BG Leiden /oor tel nrs. zie colofon LONDEN - De Britse minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw, heeft uit vrees voor rassenonlusten een verbod van bijna een maand op demonstra ties in Londen uitgevaardigd. Het is voornamelijk gericht tegen een mars door het rechtsradica- le National Front, die deze in het weekeinde door een overwegend zwarte wijk van de stad wilde maken. De tocht zou langs een huis moe ten voeren waarin in januari na brandstichting 13 jonge immi granten uit het Westindische ge bied omkwamen. Uit protest te gen het traag lopende onderzoek door de politie hadden maandag in de Londense binnenstad on geveer 10.000 zwarten gedemon streerd. COLLINGSWOOD (Nes Jersey) (AP) Een negenjarige scholier is gisteren in het Amerikaanse stadje Collingswood aange klaagd wegens verboden wapen bezit, het uiten van terroristische dreigementen en gewapende vrijheidsberoving. Dit nadat hij 28 klasgenoten en een onderwij zeres met een geladen geweer had bedreigd. "Voor zover ik heb begrepen, had hij daags tevoren een probleem gehad met een andere leerling aan de school," aldus politierech ter James Wilson. ARNHEM (GPD) - De Wegen wacht gaat volgend jaar in heel Nederland ook noodreparaties aan auto's uitvoeren binnen de woonplaats, tot zelfs voor de huisdeur van de eigenaar. Dat is de verwachting van A.J.M. Mos heuvel, chef-Wegenwacht van de ANWB in Den Haag. De mogelijke uitbreiding van het servicepakket van de Wegen wacht betekent volgens Mosheu vel dat er tegen die tijd 200 a 300 i bij de Wegenwacht kun nen gaan werken. De Wegen wacht-chef baseert zijn verwach ting op de ontwikkeling van de vorige maand begonnen proef met de dienstverlening aan huis in de regio's Arnhem en Eindho- Aanvankelijk maakten weinig ANWB-leden gebruik van de nieuwe Wegenwacht-service. Maar op dit moment hebben in de regio Arnhem al 188 ANWB- leden 35,- extra betaald voor de In Eindhoven ligt het aantal leden dat gebruik kan maken van de dienstverle ning aan huis tussen de 180 en 190. Elke dag melden zich meer leden aan, zegt Mosheuvel. Vast staat dat de service in een enorme be hoefte voorziet. Vooral voor klei ne veel voorkomende reparaties (startproblemen, lekke banden en overlopende carburateurs) wordt de hulp van de gele wagentjes steeds vaker ingeroe pen. Volgens BOVAG-woordvoerder R. Boon is er op dit moment weinig te zeggen over de toekomstige ontwikkeling van de garagebe drijven, waarvan de werkzaam heden voor een deel door de We genwacht worden overgenomen. "In het algemeen hebben garage bedrijven weinig tijd voor kleine reparaties. Meestal worden repa raties van tevoren gepland. Auto mobilisten met problemen aan hun wagen maken in het alge meen een afspraak met de gara gehouder. aldus Boon. Hij verwacht niet dat de ANWB door de uitbreiding van het ser vicepakket de garagebedrijven in de wielen zal rijden. Als repa raties niet binnen drie kwartier door de Wegenwacht uitgevoerd kunnen worden, worden de auto mobilisten naar het garagebe drijf doorgestuurd. De service van de Wegenwacht blijft ook in de toekomst beperkt tot kleine reparaties. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zal geen druk uitoefenen op de Chileense regering om te berei ken dat een eventuele executie van vijf Chilenen wordt voorko men. Dat bleek vanochtend in de Tweede Kamer, waar de be windsman aan de tand werd ge voeld over de mensenrechten in Chili en Argentinië. Volgens Van der Klaauw zal het met de dreigende executie van het vijftal niet zo'n vaart lopen. De vijf mannen, die gevangen zitten wegens bankovervallen en de moord op het hoofd van de Chileense veiligheidsdienst, zou den de isoleercellen waarin zij tot voor kort zaten, inmiddels hebben verlaten, aldus de be windsman. Hij verwachtte bo vendien dat er voorlopig nog geen vonnis wordt uitgesproken. Het proces tegen het vijftal kan nog wel een jaar worden uitge steld, meende hij. Hij zei een en ander in antwoord op vragen van PvdA-kamerleden. Deze hadden de bewindsman ge- Regen Veel bewolking met van het zuidwes ten uit sneeuw, later overgaand in re gen. Vannacht plaatselijk mist en mi nimumtemperatuur om het vriespunt. Temperaturen morgen overdag oplo pend tot circa 3 graden op de Wadden tot ongeveer 7 graden in Zeeland. Ma tige, morgen aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. 6 maart Zon op: 7.15 uur; onder: 18.28 uur. Maan op: 7.36 uur; onder: 18.34 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.10 en 15.17 uur, laagwatcr om 11.25 en 23.30 uur. vraagd of hij druk wilde uitoefe nen op de Chileense regering. Van der Klaauw volstond echter met de mededeling dat de rege ring het herstel van de democra tie en de eerbiediging van de mensenrechten in Chili en in Ar gentinië "de grootst mogelijke aandacht" zal geven. Kamerleden van PPR en CDA had den de bewindsman gevraagd naar het lot van negen leden van de mensenrechtenbeweging in Argentinië, die onlangs zijn gear resteerd. Volgens Van der Klaauw zijn drie van hen inmid dels vrijgelaten en hoopte hij dat dit binnenkort ook de anderen zal gebeuren. Een van de betrok kenen mag na vrijlating naar Ne derland komen om zich hier te vestigen, zei hij. Overigens beschouwde de be windsman de nieuwe grondwet in Chili niet als een bijdrage aan de terugkeer naar de traditionele democratie, die vroeger in Chili gold. Hij vond dat in de nieuwe grondwet te sterk het accent wordt gelegd op de rol van de president. De Chilenen die in Amsterdam, Alkmaar, Beverwijk en Capelle aan de IJssel in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen de dreigende doodvonnissen zetten hun actie voorlopig nog voort.- Volgens een woordvoerder van het Chili Comité Nederland wor den ook in Nijmegen en Gronin gen dergelijke acties voorbereid resp. gevoerd. De organisatie van Chileense vrouwen in Nederland zal morgen op de Dam in Am sterdam een demonstratieve vas tendag houden om de actie van de hongerstakers te ondersteu- OSLO - xander was i feningen vi Noorwegen. Op skies maakte hij een tochtje achter een sneeuwvoertuig. Hebt u vragen over uw ogen, uw bril of uw contactlenzen? opücfe-Gudc Het Optiek-Gilde is graag uw gratis vraag- -v i J baak. Vraag alles wat u weten wilt en u /Jl l krijgt onmiddellijk antwoord. Een briefje 'Vof kaartje naar antwoordnummer; 2351 Den Haag, is voldoende. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan wil de komende twee jaar 65 miljard gulden meer uit trekken voor defensie. Zijn minister Weinberger heeft daartoe gisteren plannen ingediend bij het Amerikaanse congres. De verhoging is volgens Reagan nodig om "jaren van verwaarlozing" goed te maken. Komt dat extra geld er niet, dan is de kans groot dat de VS definitief afglijden naar een tweede plaats op de lijst van sterkste wereld machten, aldus Weinberger. AMSTERDAM - Na een urenlange vergadering van de onderne mingsraad van de NSM (Neder landse Scheepvaart Maatschap pij) is gisteren opnieuw besloten het bedrijf voor onbepaalde tijd te bezetten. De actie wordt niet door de bonden gesteund. Voorzitter Koen Veltman van de ondernemingsraad verklaarde gisteren dat het veiligstellen van nieuwe orders, onder meer voor RSV, de voornaamste reden voor de bezetting is. Veltman zei voorts dat er voor de NSM wel de gelijk een toekomst is. Dit in te genstelling tot de sombere ix>or- uitzichten van minister van eco nomische zaken Van Aardenne. Vorige week heeft de werf te horen gekregen dat er kans bestaat op een order voor tien hele schepen of delen van in totaal 25 schepen voor een buitenlandse rederscom binatie. Ook zouden orders in het verschiet liggen van onder meer Nedlloyd. Op de foto: personeelsleden van de NSM stemmen met applaus in met het voorstel van de onderne mingsraad het bedrijf voor onbe paalde tijd te bezetten. Nieuw kort geding tegen kerncentrale DODEWAARD De vereniging Stop Dodewaard bereidt een nieuw kort geding voor tegen de kerncentrale in Dodewaard. Vo rig jaar verloor de vereniging een soortgelijk geding, maar de om standigheden zijn volgens Stop Dodewaard gewijzigd. De centrale begint op 20 maart met de jaarlijkse wisseling in de kernlading van dertig tot veertig splijtstofstaven. Stop Dodewaard meent, dat de centrale te weinig plaats heeft in het koelbassin om de splijtstof wisseling uit te voeren. Kernpunt van de plannen is het herstel van Amerika's maritieme macht die voorziet in de samen stelling van 15 vlooteenheden. Daartoe moeten niet alleen twee slagschepen en een vliegdek- schip uit de mottenballen ge haald, maar er wordt op grote schaal bijgebouwd; een nucleair vliegdekschip van de "Nimitz"- klasse, een kruiser met kernaan drijving, een kernonderzeeër, twee fregatten voor geleide ra ketten, meer vliegtuigen. Met het nieuwe vliegdekschip mee, dat 3,5 miljard gaat kosten, zouden de VS dan zes door kernenergie aangedreven varende luchtha vens hebben. Uiteindelijk zou de Amerikaanse marine uitgroeien tot 600 schepen. Zij beschikt nu over 456 vaartuigen. Het is vrijwel zeker dat, enige op positie ten spijt, Weinbergers plannen zullen worden aangeno men. Hij heeft ter begeleiding de vertrouwde woorden gesproken van de laatste maanden: ,,ER is geen marge meer voor fouten. Als we niet nu handelen wordt Amerika definitief de tweede mi litaire macht in de wereld" De Oriskany krijgt voornamelijk kleine en al verouderde A-4 ge vechtsvliegtuigen aan boord, die ook uit de voorraden worden ge haald, zodat het schip niet be hoeft te worden aangepast aan de gecompliceerde eisen die een carrier met de allermodernste ge vechtstoestellen aan boord nu eenmaal stelt. De New Jersey kan in 1982 klaar zijn voor een nieuwe periode van actieve dienst, de Iowa en de Oriskany in 1983. Nog twee jaar later zouden de kruisraketten klaar zijn voor deze taak. 24 PAGINA'S Econoom Pen wil lonen vastleggen Brakman schrijft niet voor de lol Nieuwe staking dreigt in Polen Handel Duitsland weinig hoopvol De regering-Reagan wordt kenne lijk niet gehinderd door een overweging die in Carters dagen een rol speelde: als de VS zelf aan boord van marinevaartuigen TOKIO (Reuter) De Japanse een grote macht aan kruisraket- luchtvaartmaatschappij Toa Do- mobiliseren zou in Euro pese landen kunnen worden ge twijfeld aan de noodzaak zelf die wapens met kernlading op hun grondgebied toe te laten. Welis waar gaan de VS er nu van uit dat de kruisraketten aan boord van de slagschepen conventione le ladingen zullen vervoeren, maar zij zijn ongetwijfeld tot het vervoeren van een kernlading in staat. En dat kan een struikel blok van betekenis worden, als er straks met Moskou onderhan delingen moeten beginnen over nieuwe akkoorden ter beperking van de wederzijdse arsenalen. Door het verhogen van de gages hoopt Weinberger meer beman ningen voor de schepen te vin den. De marine kampt nu met onderbezetting. slagschepen zijn 3000 man nodig (te zamen) en voor het vliegdek schip Oriskany nog eens 3000. Buit (3.5 ton) terecht Overvallers juwelier aangehouden BREDA/AMSTERDAM (ANP) - De gemeentepolitie van Breda heeft drie Bredanaars aangehou den, die ervan worden verdacht vrijdagmiddag bij een gewapen de overval op een juweliersbe- drijf in Breda voor 350.000 gul den aan sieraden en juwelen weggenomen te hebben. Twee van de drie mannen hebben een bekentenis afgelegd. De buit is in zijn geheel teruggevonden. De politie heeft het drietal kunnen aanhouden na een intensief buurtonderzoek, dat twee volle dagen in beslag heeft genomen. Zij verklaarden tegenover de po litie tot de overval gekomen te zijn uit geldnood. De twee pisto len en het dolkmes die bij de overval gebruikt zijn, zijn nog niet teruggevonden. mestic Airlines (TDA) onderhan delt met Airbus Industrie over annulering van een bestelling van zes Airbussen dan wel uitstel van levering, zo heeft zij meege deeld. Verleden jaar bestelde TDA negen vliegtuigen van het type A300-B2 voor 345 miljoen dollar. Ze zouden tussen oktober 1980 en juni 1983 worden gele verd. De maatschappij heeft er nu drie in ontvangst genomen en wil van de andere af omdat ze niet kan betalen, aldus een woordvoer der. Bij Airbus Industrie, het Eu ropese consortium van vliegtuig fabrieken dat de A300 en de klei nere A310 maakt, heeft men in eerste aanleg zeer negatief op het bericht uit Japan gereageerd. Voor de twee* 1° Tokic is vernomen dat de Ja panse regering zich zorgen maakt over de zaak. De wrijving die er al met de Europese Ge meenschap over de ongelijke verdeling van de handel tussen de Euromarkt en Japan bestaat zou er nog wel eens groter door kunnen worden. Ambtenaren in Tokio zijn dan ook bezig na te gaan wat er aan de financiële problemen van TDA te doen valt, aldus de zegslieden. In Brussel wordt de zaak blijkbaar hoog opgenomen. Vertegen woordigers van de Europese Ge meenschap in Tokio zijn naar de ministeries van buitenlandse za ken en van internationale handel en industrie gestuurd om tegen het besluit van TDA te proteste ren, zo verluidt uit Tokio. Vol gens de zeglieden is de Japansc- regering van plan de kwestie zo spoedig mogelijk met de lucht vaartmaatschappij op te nemen. LEIDSCHÖ& DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam; Adres; Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en di krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1